Školopovinné dieťa v zahraničí

tina5174
21. jún 2013

Ahojte,potrebujem poradit.Mam synceka ktory ma tento rok nastupit do prveho rocnika.Zijeme v Nemecku ,tak sme ho zahlasili do &nemeckej skoly kde nemaju ziadny problem.No zo Slovenska nam dali odkazat ze musi nastupit do &slovenskej skoly,kedze ma trvaly pobyt na Slovensku.A ze ma potom chodit na preskusania,co je podla mna hlupost aby sa mu plietla slovenksa aj nemcka gramatika.mate niektora taketo skusenosti.Dakujem VAM

katkaseiner
21. jún 2013

Synovec a krstny syn sa stahovali do madarska(samozrejme aj s rodicmi) a tu v SR chodili do madarskej skoly a tiez mali preskusanie tu v SR. Dokonca mladsi chodil do madarskej skolky tu, tam isiel hned do skoly a domov dosiel na preskusanie zo slovenciny.... tiez nechapem presny vyznam

prasiatko30
21. jún 2013

Zrus mu trvaly pobyt na sk

sonickaka
21. jún 2013

@tina5174 ked má trvalý pobyt na slovensku, musíš ho prihlásiť na Slovensku do základnej školy a daj si písomnú žiadosť o uvoľnenie, myslím, že kompetentný na škole by ti v tom mali poradiť, že z rodinných dôvodov a z toho titulu, že žijete v zahraničí dieťa bude navštevovať školu v Nemecku. Dieťa, ktoré má povinnú školskú dochádzku musí toto absolvovať a je jedno kde, bud na sk, alebo v nemecku. z nemeckej školy prines potvrdenie o dennej dochádzke, ak sa neplánuješ vratiť na sk, stačí škola v nemecku, ak sa chceš vrátiť na sk tak mu nechaj obe školy. Preskúšania sú dobré pre dieťa, aby ti nevypadlo zo slovenčiny, ale myslím, že povinné to nie je.

Ked si na slovensku zmeny tvojho pobytu na škole neudala asi reagovali správne. Odporúčam konzultovať s riaditeľom príslušnej školy na sk.

tina5174
autor
18. júl 2013

Dakujem za rady

slniecko77
18. júl 2013

@tina5174 pokial ma dieta trvaly pobyt na Slovensku tak podla zakona musi byt zapisane na prislusnej slovenskej skole a absolvovat preskusanie, vynimkou je, len ked ma dieta dvojite obcianstvo.
Skus preluskat tieto temy:
https://www.modrykonik.sk/forum/skolak/skolaci-zijuci-v-zahranici-ktori-musia-chodit-na-komisionalne-preskusanie-na-slovensko-2/
https://www.modrykonik.sk/forum/skolak/ako-zapisat-dieta-zijuce-v-zahranici-na-slovensku-zs/
Vela stastia 🙂

tina5174
autor
21. aug 2013

@slniecko77 dakujem 🙂

lubina
21. aug 2013

@tina5174 rodicia, ktori ziju v cudzine robia chybu v tom, ze stale maju trvaly pobyt na SK aj ked tu nie su, preto potom je potrebne nahlasit dieta do skoly na SK. Ak by ste tu nemali trvaly pobyt, nebol by problem. Ide len o toto. Ak zijete v Nemecku, tak naco mat trvaly pobyt na SK? Nechapem, potom z toho vznikaju rozne problemy. A hlavne ak sa uz ani neplanujete v blizkej buducnosti vratit. Ak sa vratite o 10 rokov, tak si zasa mozete trvaly pobyt nahlasit.

zuzanah75
24. sep 2013

Pokial viem, tak sa ta povinnost nespaja s trvalym pobytom, ale s obcianstvom. Zo zakona deti, ktore su slovenskymi statnymi obcanmi, su povinne prihlasit sa na kmenovu skolu na SK a chodit na preskusavanie. Vynimkou su deti s dvojitym st. obcianstvom. V praxi ale vacsinou nik nepride na to, ze sa dieta neprihlasi, ak nemate trvaly pobyt na Slovensku..

zuzanah75
24. sep 2013

Osobne si ale myslim, ze nemecka a slovenska gramatika sa detom nemusi pliest, toho by som sa nebala, je to vecou pristupu, ako sa to uci. Ja osobne chcem a snazim sa, aby syn vedel aj slovensku gramatiku, aj ked pocas roka sa samozrejme sustreduje na to, co potrebuje v skole v rakusku. Venujem sa mu v tomto smere ja a myslim a dufam, ze aspon zaklady zvladneme. Nastastie sa povinne preskusavanie na mojho syna nevztahuje, kedze ako povinnost sa mi to naozaj zda ako stres nielen pre dieta, ale aj pre rodicov, ktori kvoli tomu musia casto extra zo zahranicia dochadzat.

valy
24. sep 2013

@tina5174 urcite to ries, nam povedali, ze ak dieta neprihlasime, daju nas hladat policii

zuzanah75
24. sep 2013

Suhlasim, netreba si robit zbytocne problemy ani sa toho prilis bat. Iste sa bude dat so skolou dohonut, nezvyknu a ani nemaju dovod robit takym detom a rodicom problemy, skola dostava za dieta peniaze 😉

kuwait
24. sep 2013

Ja viem o takom probleme ze lekarka pracujuca v Kuwaite nechala svoju dceru chodit 4 roky do miestnej arabsko-anglickej skoly a ked sa vratila dievcatu na Slovensku tie 4 roky neuznali a este mala problem ze dceru neprihlasila do skoly na Slovensku.Dievca bolo cisto slovensky obcan.Takze pozor na to,radsej si pozistovat ako neskor mat problem.

prasiatko30
24. sep 2013

@kuwait ale tam ten problem naozaj moze vzniknut lebo kuwajt nepatri do EU - ale v ramci EU by hlavne pocas prveho stupna nemal byt ziadny problem dieta ma navstevovat a plnit si povinnu skolsku dochadzku a malo by ju robit tam kde v tom momente sidli jeho rodina a nemal by byt problem aby sa dieta vratilo naspat do svojej rodnej zeme a prihlasilo sa do ZS a pokracovalo vo svojom vzdelavani - ze to bude pren tazsie na zaciatku - samozrejme ale na to by tam mali byt ucitelia aby v spolupraci s rodinou mu ten skok pomohli preklenut.

prasiatko30
24. sep 2013

@zuzanah75 nie, ta povinnost zapisat dieta na povinnu skolsku dochadzku je spojena s trvalym pobytom - vsak kolko slovakov so slovenskym obcianstvom beha po svete a nie len po europe a maju deti slovenskych obcanov a nemusia nahlasit dieta na sk skolu - osobne si neviem predstavit niekoho kto napr byva na novom zelande ako prihlasuje dieta na ZS a chodi sa s nim preskusavat kazdych 5-6 mesiacov

irriss
24. sep 2013

@prasiatko30
Bohuzel tu jsem...kdyz si to neumis predstavit 😀
Takto jsem vozila deti 15 let na zkousky do CZ!!!
Nikoho nezajima ekonomicka stranka veci...zakony vetsinou delaji lide bez praxe - vlastni zkusenosti v oboru, ktereho se jejich VYMYSL tyka..
Zapis do skoly na uzemi CZ a splnovani zakona byl sakra nelehky i po financni strance...
preklady vysvedceni a nejen ( s povynnyma kulatyma razitkama) a cesta i nekolikrat do roka lze vycislit na desitky tisic korun☹

prasiatko30
24. sep 2013

@irriss mojich sa to sice netyka ale ja si to ani neviem predstavit ako by som do nich tlacila este aj sk materiu - a to mame to stastie ze ich skola ma vyucovanie len do 14:00 ale poobede maju svoje zaujmy, chcu chodit vonku, treba aby sa stretavali aj so svojimi kamaratmi, vikendy su pre celu rodinu na vylety - a samozrejme sa este pridruzuju domace ulohy - proste u nas by to neprichadzalo do uvahy 😝
ale napr pred dvomi rokmi isla jedna kamaratka na rok do USA aj s tromi detmi a viem ze mali z toho tazku hlavu ale nie koli tym mensim detom co boli na prvom stupni - tym proste automaticky uznavali americke vysvedcenie bez debaty a nejakych rozdielovych skusok a u najstarsej to bol problem ale nie z toho pohladu ci jej uznaju vysvedcenie alebo nie ale preto ze dievcina mala jasne ze chce ist na medicinu a tu sa dostavaju na vysku podla priemernej znamky medzi poslednymi dvomi rokmi studia na "gymnaziu" plus skusky, ktore by sme mohli nazvat maturitou - a to musela mat pekne vysoku zamku a na ministerstve jej povedali ze jej uznavaju znamky ale vsetky o stupen nizsie - co by pre jej buducnost mohlo byt problematicke ale inaksie vsetko do pohody bez skusok bez toho ze by si mali vliect ich knihy do USA a pod kraviny nechapem ako v jednom state sa to da a na sk nie 🙄

prasiatko30
24. sep 2013

@irriss a este taka perlicka - najvacsi problem s tym ze dievcina bola rok v USA - a to v podstate proti jej voli, ona je fakt taka zodpovedna ze bola pripravena ostat doma len aby nestratila ten rok v skole - mal jej chemikar - ten jej urobil zo zivota peklo v tom maturitnom rocniku len preto ze bola rok v USA a aby si nemyslela ze vediet po anglicky je to najdolezitejsie - tak ju potapal kde mohol 😝

irriss
24. sep 2013

@prasiatko30
tento zakon priblbly tu nemel nikdo..jen my z CZ..ostatni narody jsou usetrene teto "idiocie"..jinak rozdilove zkousky jsou strasne zkousky...
napr. moje deti ztroskotaly nad prirovnanim svatebnich kolacu ke slunecnici...proste se ve svem zivote nesetkaly se svatebnima kolackama jako se prodavaji v CZ a nedokazaly je priradit ani ke slunicku a ani ke slunecnici.. 😠 😠 😠
no a popis sneka...ulita, ruzky ...sliz..to jsou rozdilove zkousky, to jsou chytaky pro deti zijici a mluvici prevazne cizim jazykem 😝

Stranka prekladu vysvedceni s razitkama mne kdysi vysla az na 700 korun, protoze je treba nekolik razitek..i z Ministerstva, ruizne overovani podpisu....a oficialni preklad od prekladatelky, ktera je zapsana na ambasade.. 😉 ..Zdejsi jedno vysvedcerni ma 4 stranky!!! a hlkavne vc tabulkovem reseni...takze dalsi penize za grafiku 😖 protoze vysvedceni prelozene musi byt preklozene do detajlu..kdyz je napr. na razitku smouha..musi tam byt pripsano, ze je tam smouha 😀
Radeji skoncim, jen se nastvu...
Ale to, jak popisujes zivot Tvych deti..skola do 14te hodiny, ukoly, krouzky a vykety..s takovou argumentaci pred zakonem neuspejes...MY JSME NEMELI PRAZDNINY celych 15 let"!!!!!!!!!! ☹

irriss
24. sep 2013

@prasiatko30
opresne toto jsem mela na mysli..u vas to byl chemikar..tu ucitelka na zakladnim stupni - 1prvniiiiiiiiiiiiiiiiii trida a takto je vykoupala..hodila jim papiry na stul..a jako u maturity..vubec se s nima nebavila..holky vystresovane obe (dvojcata)..pak jsem si stezovala..a nebyla jsem jedina..uz prvnacky pani ucitelka nedostala.. 😉

tenerifka
24. sep 2013

Dcera zije so mnou od svojich 7-ich rokov v zahranici, kde ma aj trvaly pobyt, ale ma slovenske obcianstvo.
Ked sme odchadzali, na jej ZS na Slovensku som riaditelovi nahlasila, ze od druheho rocnika bude pokracovat v studiu v zahranici. Nikdy nerobila nijake skusky na Slovensku, ani nam nikto neposlal nejake upozornenie, jednoducho je technicky nemozne, aby dieta absolvovalo studium na dvoch skolach naraz v dvoch roznych jazykoch pri dvoch odlisnych systemoch vyucby. Co by sa stalo, ak by mala na skole v zahranici vzdy vyznamenanie a pri preskusani na Slovensku by prepadla?
Moj laicky pohlad je po skusenosti so slovenskymi zakonmi asi taky, ze kedze niektore zakony nie su "aktualizovane"(asi niet casu), tak rodicia a ich deti zo strachu(pred cim?) absolvuju tuto nelogicku torturu absolutne zbytocne (teda v pripade, ze nemaju zaujem, aby sa dieta zdokonalovalo v slovencine, a ak sa neplanuju na Slovensko vratit).
Apropo, vela zahranicnych studentov, ktori studovali ZS a SS mimo Slovenska, studuje na VS na Slovensku, staci ze vedia jazyk(aj ked nie perfektne), a nie je problem.
Moja dcera ma teraz 21 rokov, studuje na VS (nie na Slovensku), a dakujem bohu, ze ma zavcasu osvietilo a neznicila som polku zivota mojho a jej ucenim sa na skusky, ktore by jej v zivote boli na dve veci......

prasiatko30
24. sep 2013

@tenerifka tiez si myslim ze ak ti rodicia maju fakt jasno ze sa nevratia tak sa maju na to, s prepacenim, vybodnut - ale teraz sa mi vidi staci ak zrusia dietatu trvaly pobyt a nemaju problem 😅

prasiatko30
24. sep 2013

@irriss - to muselo byt pekne huste - ja by som sa na to asi vybodla a ak by prepadli tak by prepadli - co nenechali by ich prejst do druhej triedy - no boze tak by chodili do prvej triedy az do 15 tich na preskusanie 😀 😀 😀 😀

irriss
24. sep 2013

@prasiatko30
doslo ke zmene zakona....nyni plati, ze staci byt jeden z rodicu cizincem v dane zemi, kde je splnovana zakladni skolni dochazka a zkousky se delat nemusi..ale musi se i nadale nosit vysvedceni..
Tak jsem rediteli napsala, ze se ma zeptat zakonodarce, kdo nam proplati naklady na preklad a razitka a cesty s vysvedcenim na uzemi ....ze jim poslu, rada, ale at si to prelozi ONI..k tomu jsem vycislila castku za tech 15 let..a ze cekam na vyjadreni ...od ledna 2012 se mi nikdo neozval..

prasiatko30
24. sep 2013

@irriss je to pekna kravina 🙄

zuzanah75
24. sep 2013

Ten zakon je nejasny a kazdopadne unikatne blby. Ak rodicia vedia, ze sa nevratia na SK, je najlepsie sa tym nezatazovat a zrusit trvaly pobyt, lebo jedine ten by vedel nejake proaktivne uradnicky doviest k tomu, ze zacnu robit problemy. Ja dufam, ze tento zakon zrusia, robi zbytocne problemy a fakt neviem o inej civilizovanej krajine, ktora by nieco take vyzadovala.

prasiatko30
24. sep 2013

@zuzanah75 ale vsak potom na vysku aj tak beru aj zahranicnych studentov a bez nejakych vacsich problemov pokial splnia poziadavky na vstup na VS - prejdu skuskami alebo pridu cez erasmus alebo hocijako inak ale tunak budu vymyslat ako na nervy - by som tym co vymysleli taketo zakony dala studovat zakladnu skolu v takej norstine a aby sa chodili preskusat raz za rok 😅

tenerifka
24. sep 2013

Podla mna -nezatazovat sa tym, neriesit, ak nie ste v zahranici len prechodne na par rokov, sustredit sa na to, aby sa deti co najskor naucili cudzi jazyk a napredovali v danej skole

zuzanah75
24. sep 2013

ak sa vratia na SK zo skolopovinnymi detmi som myslela

prasiatko30
24. sep 2013

vsaak hej - ale napr ked pride na sk zahranicne dieta musia ho zaskolit bez inych problemov a dokonca mu musia zabezpecit hodiny slovenskeho jazyka a nie su schopni urobit tu istu recepciu slovenskeho dietata, ktore sa vracia na rodnu hrudu - tak to je fakt smutne - 😅

zuzanah75
24. sep 2013

jasne, je to fakt somarina 😒