Spolužiaci cigáni

janinah
3. sep 2012

Dnes syn nastúpil do 1.triedy a z 19tich detí sú 4 cigánčatká /neupozorňujte prosím,že romovia/ ,napíšem pravdu- znervoznilo ma to a nebola som sama z rodičov,ktorí tým neboli nadšení. Na druhej strane chápem,že aj oni kdesi musia do školy chodiť,ale keď som ich videla,jeden asi opakuje ročník,veľký,špinavý,ani vetu nevedel povedať nieto básničku,dievčatko nechápalo,čo od neho p. uč. chce, tie ich mamy škoda komentovať,každá tam mala ďalšie jedno až dve menšie deti.....no dobre,uvidíme.....teraz mám otázku na rodičov príp. p. učiteľky,či mám nejako toto pred synom komentovať,či mu povedať,že hraj sa so všetkými deťmi,či mu povedať,že "daj si na nich pozor",či nehovoriť nič,či niečo také,že nedávaj nikomu piť zo svojej fľaše...chápete,dúfam,čo chcem vyjadriť,čakám názory od rodičov,čo takú situáciu zažili,pre mňa je to niečo nové,nepovažujem sa za rasistu,len chcem syna pripraviť na príp. možné problémy,ak sa to dá 😒

sisaha
3. sep 2012

@janinah uplne chapem tvoje obavy, no zatial by som pred synom nehovorila nic. Nedavat pit z vlastnej flase nikomu by mala byt samozrejmosť - hlavne kvôli chorobám..Predpokladám, že umývadlo v triede majú, tak kto nemá flasu, nech sa zapije priamo z kohútika.... Nie je dobré rozdúchavať ohne, že s nimi sa nehraj - deti su inteligentne a casom zistia kto je outsider, resp. kto mu nevyhovuje, s kym si nema co povedat. Skôr by mi mozno vadilo, že ak je tam niekto príliš zaostaly, prečo nie je preradeny do osobitnej triedy - či učiteľka bude mať dostatok času na venovanie sa deťom, alebo sa bude neustále zaoberať deťmi, ktoré nenapredujú...Ale to si už musia vyriešiť oni s rodičmi a skolskym psychologom..
Syna skôr priprav na to, čo znamena šikana, ako sa prejavuje (nielen kvoli tymto spolužiakom, ale vo vseobecnosti), takisto ak by mu niekto bral desiatu, alebo podobne veci, že to ma hned hlasiť...

katyl
3. sep 2012

@janinah z mojej skusenosti, ja som chodila do triedy, kde sme mali par ciganov, chlapcov aj dievcata, normalne sme sa s nimi znasali, sem tam niekoho pohryzli, ale to aj bieli, sem tam vyrusovali, ale to aj bieli, sem tam sa pobili, ale to aj bieli, sem tam prepadli, ale to aj bieli, sem tam dostudovali, ale to aj....neboj sa popredu, neviem co by si mala dopredu riesit, akoze povies decku nehraj sa s nimi, oni su spinavi??? 😖 ...ked sa nieco stane, tak to budes riesit, ale dopredu sa stresovat a vnasat do detskej hlavy nepokoj a predsudky??? Deti sa sami urcia s kym sa budu a s kym sa nebudu kontaktovat. A za rasistu sa kludne povazuj. Moja rada je, radsej daj synovi keksik, nech sa podeli sa detmi a nauci sa tolerancie. Moja dcera ma kamaratku s downom, moj syn ma naj kamosa černoska....moj blondaty modrooky arijsky syn je 100 krat horsi vymyselnik ako cigancence, bije deti, s anjelskym pohladom uhryzne, je cistucky, vyumyvanucky a pekne sa v skolke pokaka.....rodicia su inteligentni VŠ a synacik nevie nakreslit ani kvietok.... nie je vsetko o farbe pleti a povode, ak aj chyti od nich vsi, tak to sa da preliecit, ale rany na detskej dusi tazko preliecis 😉

nice202
3. sep 2012

ja som chodila do triedy na ZŠ s ciganmi. Bolo to hrozne. Stale smrdeli, vsivaví. Nikdy nic nemali. Nevedeli sa spravat a boli drzi a hlucni. Boli to prepadlici, cize boli aj od nas starsi. no hrozne nieco. Nikdy viac. Samozrejme, ze to bola chybna vychova, ale povahu uz mali svoju a nezvladnutelnu

traktor
3. sep 2012

v skole sme mali tiez romske deti..neupozornovala som v podstate na nic..nechala som to same plynut, tak ako to je..zväcsa tie co uz prepadli, mali kopu vynechanych hodin..takze ani vlastne nebolo co riesit, kedze neboli v skole..niektore sa drzali tak, ze len prechadzali ledva , ledva ..ale to sa drzali od deti skôr bokom.tam bol dost aj komunikacny problem, malo poznali slovencinu, nevedeli sa riadne dohovorit..a skôr ci neskôr triedu opustili..ale s dcerou chodilo aj dievcatko, ktore bolo velmi zlate, cistotne/hoc zili a aj ziju dost biedne, mama dava dcere vsetko co môze/ a dievca koncilo deviatku skoro s najlepsim prospechom v triede..niektore deti ju brali, niektore deti nie / moja dcera si s nou rozumela..ale to asi zalezi aj od toho, ako sa k tomu postavia rodicia doma.....ty doma len syna upozorni, ze detom / nerozdeluj rom-biely, ale hovor vseobecne/ nema ponukat pitie a ani svoju desiatu / ak ma keksik..alebo nieco podobne a chce, nech ponukne/ ak ma kamosa a tak..ze vtedy je to ok/, pouc ho, ze ak ho niekto udrie, bude mu brat veci, nech sa neboji to povedat tebe alebo pani ucitelke..a to je vsetko, viac by som to neriesila takto dopredu..

sirinka
3. sep 2012

@janinah no to ste este dobre dopadli...na slovensku su aj skoly, kde v triede su iba 4 biely a zvysok ciganov...
no ale co sa tyka nejakeho komentovania, asi zatial nema vyznam. co je dolezite, aby tvoj syn vedel, ze sa nesmie nechat pripadne sikanovat, ci vydierat, lebo nech sa tvarime akokolvek nerasisticky, oni to prave vedia zneuzit....
pokial mu hocico zmizne, alebo mu bude niekto robit zle, aby sa nebal a cim skor to povedal, ci uz doma, alebo v skole ucitelke.
tak prajem vela stastia...

mima4
3. sep 2012

@katyl velmi pekne napisane, ale Bohuzial na slovensku je rasizmus pevne zakoreneny a sme plni predsudkov. Mat inu farbu pokozky znamena byt automaticky grazel ☹

kocko
3. sep 2012

Moja Lucia má spolužiakov a spolužiačky ktorý sú romovia. Dcéra chodí do špecky a nikdy sme nemali problém. Sú to jej veľký či menší kamoši a ona "romsky" problém nerieši. Možno niektoré deti sú problémové, ale to môžu byť aj naše.
Vychádzajú spolu dobre a aj jej pomáhajú. Fakt záleží len na situáciách a ako sú deti vychované. Ja si myslím, že je to len o človeku...... 😉

cairka
3. sep 2012

Moja dcéra nastúpila do prvej triedy, v triede je ich 20, ale jedno dievčatko neprišlo dnes. V triede bolo 15 bielych detí. Ja viem, že aj oni musia niekde chodiť do školy, ale mám otázku na rodičov aj učiteľky 😕 mám nejako toto pred dcérou komentovať,či jej povedať,že hraj sa so všetkými deťmi,či jej povedať,že "daj si na nich pozor",či nehovoriť nič,či niečo také,že nedávaj nikomu piť zo svojej fľaše...

Alebo aj takto:
Moja dcéra nastúpila do prvej triedy, v triede je ich 20, ale jedno dievčatko neprišlo dnes, 4 deti sú rómovia. Celý čas úvodnú hodinu vyrušovalo ďalšie menšie rómča...Jedno väčšie a to menšie cigánča je moje 😝

sirinka
3. sep 2012

@mima4 nie, na SK nie je rasova neznasanlivost taka markantna ako v inych krajinach EU a ani tych predsudkov nemame o nic viac...
na SK nikto nevyhostuje romov, nikto im neprikazuje, v akych povolaniach SMU byt zamestnani, ani drama v devinskej nie je jedina svojho druhu v ramci EU...
z EU nam je neustale podsuvane, ze sa spravame prilis rasiticky, ale v skutocnosti taka prax vladne uplne vsade dookola... kazda krajina ma "tych svojich", ktory tam nie su vitani...

a dalsia vec je, zalezi aki romovia s vami chodia do skoly, samozrejme ze cigan adoptovany slusnou rodinou sa neda porovnat s ciganom vyrastujucim v osade na cierno postavenej kdesi za dedinou a to mi je jedno, aku farbu pleti ma ten clovek, ale urcite by mi nebolo prijemne sediet vedla v lavici. chodila som na skolu, ktora bola hanlivo oznacovana ako "ciganska", kedze stala hned vedla takej uzasnej osady a vsetky cigancata tam chodili. no bol to zazitok moje zlate a neprajem to veru zazit aj vasim detom. bohuzial ani jeden z nich nebol z tych slusnych romov. a to u nas v triede priamo nebol ani jeden, kedze sme nasa trieda mala navyse okrem ruskeho aj nemecky jazyk (este pred rokom 89), tam ani jeden z nich nemal zaujem chodit chvalabohu, stacilo prist s nimi do kontaktu na prestavkach a po vyucovani naozaj rychlo utekat prec z ich teritoria.

mima4
3. sep 2012

@sirinka ja to vnimam tak, ze na SK je rasova neznasanlivost. Uz len to "4 romovia", preco clovek nenapise "4 neprisposobive deti"? Preco je dolezita prave farba pokozky?

sirinka
3. sep 2012

@mima4 pretoze su to romovia, ona predsa este nevie, ci su aj z tych neprisposobivych, alebo su zo slusnych rodin 😉
nie kazdy rom je neprisposobivy...ked mna rom nazve bielou, tiez to mam z jeho strany chapat ako rasovu neznasanlivost?

andreah25
3. sep 2012

Sa zasmejem, ak práve tým mamičkám, ktorým vadia spolužiaci ich detí, ktorí sú rómskeho pôvodu, že im ich deti možno za dvadsať rokov domov privedú rómsku nevestu/ženícha 😀 .
Ale nie, vážne.... Ak deti od malička budete učiť neznášanlivosti k určitej rase, alebo ich ani nemusíte učiť, stačí ak vidia ak sa k nim správate vy, tak sa bohužiaľ raz vaše deti tak budú správať v dospelosti. Nerozumiem tomu, prečo je taká hrozná neznášanlivosť voči ľudom inej farby pleti - je to taký istý človek ako ja, alebo vy.
Ak tak veľmi bojíte kadejakých chorôb a neviem čoho, naučte najmä svoje deti správnej hygiene, naučte ich, že sa teda nemajú deliť s jedlom a pitím, že si majú umývať ruky a pod. Či dostanú vši? To pokojne môžu dostať aj v čisto ,,bielej triede".
A z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že mnohí cigáni žijú lepším a kultúrnejším životom ak mi gadžovia 😀. Bohužiaľ sú v ľuďoch neskutočné predsudky. A práve tí, ktorí majú dané predsudky môžu mať deti horšie ako sú tí cigáni v ich triede (prosím neurazte sa) - nikto však neviete, či nebude vaše dieťa problémové, či práve vaše dieťa nedonesie do triedy vši, či práve vaše dieťa môže byť nakoniec vyvrheľom spoločnosti, práve z vášho dieťaťa môže byť napr. gay, alebo grázel alebo ja ešte neviem čo všetko.... Neodsudzujte, ak nechcete byť sami odsudzovaní a deti učte tolerancii, učte ich pomáhať druhým, učte ich skromnosti, učte ich....
A ešte jedna vec, nikdy nemôžete vedieť, že práve to cigánča môže vášmu dieťaťu veľmi pomôcť, keď sa ostatní ,,biely" na vaše dieťa vykašle....

cairka
3. sep 2012

@sirinka , ale ona automaticky predpokladá, že cigán=problém. Keby ich nepovažovala za problém od prvého okamžiku, tak sa predsa nemusí pýtať, či má synovi povedať, aby sa s nimi nehral 🙄

ani3012
3. sep 2012

@sisaha palec hore! moja reč,veľmi pekný príspevok...

zumbadance
3. sep 2012

@janinah a ty vies ako sa asi mozu citit tie cigancata ked sa na nich tak hnusne pozeras zvrchu? 😖 myslis si ze to deti nevycita a nevedia o tom..vedia ze idu tam kde ich nikto nema rad uz z dialky na nich nadavaju,to za jeden den vies o ake deti ide..?vies mna sikanovali aj bieli aj cigani ale biely su o to horsi ze pochazdali z dobrej fajnej rodiny a cez to vsetko boli nevychovani.. 🙄

mima4
3. sep 2012

@andreah25 suhlasim s tebou !!! 🙂

ani3012
3. sep 2012

Patrik dostal od jedného cigána v stredu bitku a komentoval to: už viem prečo niektorí ľudia ich nemajú radi.... ale s Riškom sa baviť budem (polocigán) ale s jeho kamarátmi nie...dieťa príde na to samo s kým sa bude kamarátiť a s kým nie,ale prečo takto? Ešte stále má modrinu na ľadvine a na ruke,ako ho zhodil z bicykla a keby tam nebol ešte jeden,ktorý ho od neho odťahoval,tak neviem ako by to skončilo.....a prečo? Patrik nevybavil to,čo od neho chcel (mal ísť a povedať nejakej babe,že ju chce oprieť -ani chudák nevie čo to znamená)

k téme: nehovorila by som mu,že daj pozor na nich ale určite upozornila na šikanu (a nie kvôli rómskym deťom,Patrik napr.mal druhý polrok perný od svojich spolužiakoch a všetci sú biely a dobre zabezpečený s normálnou inteligenciou)

Inak v rodine máme dve cigánky - majú doma čistejšie ako ktokoľvek iný , sú fajn 🙂 (to len ak by niekto narážal na rasizmus 😉 )

sirinka
3. sep 2012

@cairka
@andreah25
@mima4 a ja sa pytam, preco sa vsetci tak cudujete, ze clovek pri slove rom hned predpoklada problem??? pytam sa, preco teda romovia neziju tak, aby nas pohlad na nich zmenili, preco sa nespravaju tak, aby si ich spolocnost mohla vazit ako rovnocennych partnerov, ktori nielen beru ale aj davaju... alebo aj toto je len nejaky vykonstruovany predsudok? a pytam sa, ake asi ma skusenosti
@andreah25 , ked podla nej vacsina romov zije lepsim zivotom ako neromovia.... hm, zeby sme sa prisposobili romskej mensine a skusili zit ako oni? myslis andrea? nas zivot bude asi plny slobody a spevu, ziadne predsudky...no ale co dalej?
a myslim si, ze ziadnej z nas nevadi romske dieta len kvoli jeho farbe pleti, rovnako ako ziadna z nas by netolerovala sikanu od bieleho dietata. to nie je o tom. ale romovia si mozu za to sami, aky mame o nich obraz a ze uz dopredu ocakavame vacsie problemy z ich strany ako zo strany bielych deti....

pingu1
3. sep 2012

@janinah no ak bude mat s nimi problemy, tak treba podla mna dieta varovat... hlavne si daj bacha na vsi 😅

cairka
3. sep 2012

@sirinka , a ja sa pýtam , prečo sem ťaháš správanie dospelých Rómov, keď sa bavíme o 6ročných deťoch. A ako sama píšeš, nikomu nevadí dieťa len pre farbu svojej pleti.

zlatica36
3. sep 2012

@cairka ja nie som rasista,ale pochadzam z vychodu ,aj moje deti chodili s cigancatkami do skoly,boli dobri,zlati ,s niektorymi si decka este aj teraz pisu....ale boli aj taki ,s ktorych siel strach.... nehnevajte sa na mna ,aka by bola vasa reakcia,ked slusne ,fakt podotykam ,ze slusne som povedala,teda poprosila jedno male cigancatko,aby vratilo mojmu synovi ceruzku,co mu den pred zobralo a ono mi povie toto "Buc cicho,bo ce poj.... " ... a cele to malo,este dohru,lebo ked som stretla s jeho ocom v meste,tak som skoro dostala po papuli,ze co si dovolujem,upozornovat na spravanie jeho decka,lebo jasne,ze hned ako mi ten maly toto povedal,som sla za ucitelkou.. taze asi tak ,tot moja skusenost...
ale aj napriek tomu zlemu zazitku,a bolo ich viacej,nehadzem ciganov do jedneho vreca,aj tu mame znamych ciganov a su v pohode 🙂
@janinah si myslim,ze dietatu netreba nejak nic zvlastne diktovat,ono samo si vyberie kamosov 🙂

sirinka
3. sep 2012

@cairka 6 rocne dieta kopiruje spravanie svojich rodicov, resp. tych, ktory ho vychovavaju...

ematko29
3. sep 2012

@katyl podla mna autorka vôbec nieje rasistka,ja sama som chodila do školy s cigánmi,v dedine je osada.sedeli v poslednej lavici aked niekto neposlúchal ,učitelka ho posadila k nim a bol aj on všivaví.Sú cigáni acigáni.mám pár kamarátov čo sa snažia majú pekné domy ako my.sú čistotní astarajú sa o seba ale cigáni z osady majú od nich daleko.takže nieje cigán ako cigán.úplne chapem autorkine otázky.ale poradila by som
@janinah asi to ,že nech sa k nim nesprava zle nech je milý ved zato,že sú takí oni malé deti zato nemôžu,ale keby im niečo zlé robili ,čo platí aj o iných deťoch nech upozorní učitelku alebo nech to povie tebe.nemyslím si že sú nejakou hrozbou iba ak takou ako iné deti.ja tiež nevidím rozdiel vo farbe pleti ,iba v správaní človeka

cairka
3. sep 2012

@zlatica36 , ale áno, to ja chápem.Ja viem, že aj deti sú kadejaké, či biele, či hnedé, či čierne, medzi všetkými sa nájdu aj obete šikany, aj šikanujúci. Ale ty keby si svojmu synovi po tom zážitku povedala, aby sa už nehral s cigánmi (všetkými) , tak by prišiel aj o nejakých kamarátov, podľa toho, čo píšeš. a aj vy ako rodina .
A to je to, o čom hovorím, že preto, že niektorí sa správajú zle sa očakávajú problémy od všetkých bez toho, že by ich poznali. A v prípade, že sa objavia náznaky šikany, tak treba riešiť konkrétne dieťa, a nie celú skupinu...

zumbadance
3. sep 2012

@janinah nejboze,ucitelky ich zaucia ako sa maju ciganom spravat 😝 ony same su z toho nestastne a davaju to jasne najavo,deti supnu do posledne rady pospolu a k tvojmu synkovi sa budu venovat a chranit ho pred nimi..

sirinka
3. sep 2012

@cairka ale inak takato nevola nepanuje iba medzi neromami. u nas v meste napriklad slusny cigani davali svoje deti na ine zakladne skoly, nie tam, kde chodili ti z osady. tiez sa im nepacilo, aby ich deti prichadzali s nimi do kontaktu...

anavila
3. sep 2012

@andreah25 neda mi nereagovat na tvoj prispevok. Tu vobec nejde o to, ze ci je niekto cierny alebo biely...a vobec to niesu ludia ako my...to by si mala prist sem na vychod, do Jarovnic, Hermanoviec, Chminianskych Jakubovan... to by si hned zmenila nazor...ja tiez nedavam ciganov do jedneho vreca, suaj slušní, ovela slušnejší ako bieli, ved sme videli aj napr. v Zamene manzeliek...takychto si vazim, ale musis si uvedomit, ze to, ze 6 ročne cigancata su zlatucke deticky, na to zabudni, spravaju sa akoby vysli z džungle, pluju po zemi, vulgarne nadavaju.. dostanu pomocky zadarmo, a vsetko zničia, obedy za korunu, ...je to hrozne nespravodlive, tvojmu dietatu kto da zadarmo pomocky do skoly? nikto...a aspon keby to bol nejaky vysledok, ale nikam toto nevedie...ale to uz odbocujem od temy, zakladatelke by som poradila aby nehovorila synovi nic o nich...len aby si stale umyval ruky a nepoziciaval flase...predpokladam ze tí cigani uz nemaju 6 rokov, ale opakuju triedu mozno uz aj 3krat, to je normalne, to aj u nas tak mame...a hlavne sa so synom stale rozpravaj, co bolo v skole a nejak nenapadne sa podozvedaj ci niesu nejake problemy a potom ich rieš, ak nastanu, ale dopredu nie.

cairka
3. sep 2012

@sirinka jasné, lebo si uvedomujú, že kvôli takým ich deti majú veľmi ťažkú východziu situáciu.... a aj tak sa pri vstupe do neznámeho prostredia budú objavovať predsudky.... Lebo vždy vojde do miestnosti cigán, či má 3 roky, 30, alebo 70... a aj tu vidíš, s akými reakciami sa stretáva.

katyl
3. sep 2012

@ematko29 pozrime sa, co hovori o rasizme ""odborna literatura": 😉 ...Vzniká spravidla z nevedomosti a neznalosti životného štýlu a spôsobu myslenia iných ľudí. Človek sa nerodí ako rasista, vplyv má na to jednoznačne okolie, rodina, priatelia a atmosféra v spoločnosti. Rasistické teórie sa opierajú o vykonštruované teórie využívajúce strach ľudí zo všetkého odlišného....atd, atd. mila autorka je rasistka jak vysita, lebo sa neobava, ci jej dieta dostane nakladacku od bieleho Fera, ale od cigana, ani sa neboji, ci jej dieta nedostane v skole zltacku od Mišelky, ale od cigana...osobne som na tomto mieste rada, ze moje dieta je biele a ked niekoho stlcie, tak sa to bude posudzovat ako Filip ma zbil a nie ako ten cierny ma zbil....a ostava mi len dufat, ze moj syn da svojmu kamaratovi lopatkou preto, ze mu ten zobral lopatku a nie preto, ze je tmavy 😎 tu uz samozrejme nadsadzujem dievcata 😎 , trosku uvolnenia do toho zivota, nebojme sa dopredu a nenakazme strachom svoje deti. Ked nejaka situacia nastane, tak ju vyriesime a nebudeme si dopredu fabulovat co by a keby a mozno ze by....Off topic, na modrej streche som raz citala diskusiu o strachu v dome. Zakladatelka temy sa pytala, ze ona sa teda po zotmeni boji v novom dome, ze v panelaku na XYposchodi sa citila ovela lepsie a ci podobne pocita maju aj ine zeny. Myslela som, ze to zas bude diskusia typu "ale co plasis, nemas sa coho bat, mas pekny novy dom tak nevymyslaj" Bola som vsak prekvapena, ze vascina zapojenych, a nebolo ich malo, jej pritakala, jedna sa po zotmeni zdrovala len na poschodi, ina panicky zatahovala rolety, dalsia sa nebala iba ked bol muz doma...pytam sa co to je? Aky strach nas nuti bat sa vo vlastnom dome, co dopredu ocakavame? za nas niekto v tme klepne po hlave? Mali alarmy, psov, a stale sa bali a nicili si tak radost z noveho domu....tym som chcela len tolko, ze hlupym strachom a obavami si dopredu nicime svoje vlastne stastne prezivanie dna. Bojime sa o deti, bojime sa bez deti, bojime sa doma, bojime sa co pride, co bude....a dnesok nam unika mnohokrat.... 😉