Spomalený druhák

figurantka
15. sep 2016

Ahojte maminy, rada by som počula Váš názor, prípadne rady ako ste si poradili vy, ak ste boli v podobnej situácii.
Mám syna druháka, je to šikovný a veľmi citlivý chlapec, keď sa mu chce vie byť aj v domácnosti veľmi osožný.
Ide však o to, že keď sa má pripraviť sám do školy, tak je ako jeden spomalený film. On sa aj priberie si to urobiť, ale vždy ho niečo zaujme, rozptýli, čomu venuje všetku svoju pozornosť a ja sa márne môžem dožadovať prípravy na ďalši školský deň.
Všetko mu musím zopakovať najmenej 4-5 krát a kým nekričím aj tak to neurobí.
Kým nad ním pri učení nesedím, tak mu všetko trvá prekliate dlho.
Máte podobnú skúsenosť 🙂???

pribinak
15. sep 2016

V skole nema problem s pomalostou? Ci to nerobí len doma?

mondolina
15. sep 2016

Môj druhak je taký istý.Neriesim😉

juliagregor
15. sep 2016

Chlapi 🙂

novana
15. sep 2016

@figurantka hovor iba raz, ak neposlúchne, vyvoď dôsledky, podľa mňa je to pomalosť úmyselná, proste Ťa nerešpektuje, kašle na Tvoje pokyny, nechce sa mu... musíš byť dôsledná

mondolina
15. sep 2016

Minimum deti v tomto veku posluchne na 1x,

elfi1
15. sep 2016

@figurantka mam doma rovnakeho... boli sme kedysi spolu v skupine ,pamatas? Asi ty nasi aprilovy barani maju viac spolocneho

mondolina
15. sep 2016

Nesuhlasim s tym ze je pomalosť umyselna.

katarina644
15. sep 2016

@figurantka ahoj, mam tretiacku, je velmi sikovna. ale je spomalena. poplace si a podobne. lebo ja neustupim. kto ustupuje je tatinko a preto su u nas hadky na kazdodennom poriadku hlavne koli detom. Tiez nad nou sedime od prveho rocnika a furt musime byt pri nej. a to nosi same jednotky, ale kedze som od nej nevyzadovala cez prazdniny absolutne nic co sa tyka skoly, sa mi to pekne vracia. ja tomu hovorim trpezlivost a hlavne neprisposobit sa im.

novana
15. sep 2016

@mondolina To nepíš ani zo žartu. Dieťa má byť od útleho detstva vedené k tomu, aby reagovalo na prvýkrát. Určite má každé dieťa iné tempo, ale ja, ako rodič, ho môžem ovplyvniť. Neposlúchne len to, ktorému to je tolerované, ale potom je zbytočné žiadať radu na MK. 🙂

mondolina
15. sep 2016

@novana
tvoj názor,dieta nie je stroj

novana
15. sep 2016

@mondolina Určite. Dieťa je také, aké si ho vychováme. 🙂

mondolina
15. sep 2016

Pre mňa je dôležité že môj slimák ma posluchne bez debaty čo sa týka dôležitých vecí a nie že sa pozabudne obliekať,

ixayxa
15. sep 2016

To isté aj môj syn. Zatiaľ ti neviem pomôcť, ale ak spoznám účinný spôsob dám ti vedieť.

silvitita
15. sep 2016

@figurantka ja mam tiež druháčku a je presne ako píšeš pomalá na všetko má čas ak píšeme ulohy tak musím byť pri nej včetko min. 2X hovoriť....je to v povahe a nie vo výchove od utleho detstva ju vediem k samostatnosti no u nej to nejako nefunguje aj v dospelý su niektorý pomalý niektorý rychlejší bude patriť k tej druhej kategorie ale to neznamena že niesu šikovny že nechápu akurát že na všetko maju čas ☹

novana
15. sep 2016

@silvitita Ktorému povahovému typu treba hovoriť opakovane?

saurian
15. sep 2016

@novana takto... ano, deti vedieme (ako rodicia, resp. sa snazime) k poslusnosti. ale niekedy deti naozaj nemozu za to ze to nevykonaju - ako priklad poviem napr dieta s ADHD - posles ho do izby pripravit si oblecenie na dalsi den, a po chodbe lezie pavuk dieta sa nan zahlasi a aj zabudne po co islo... a prikaz nevykona (nebavime sa o 2-3r detoch kde je to bezne, o starsich) - nie umyselne, nie preto ze by ta nechceli posluchnut. da sa to robit/zlepsovat treningom, ale 100%ne to tu nikdy nebude. ....
/@mondolina/

atenna
15. sep 2016

Ved ty tu pises o mojou muzovi!!! 😀 Teraz som akurat znovu tehotna tak dufam ze moje druhe dieta nebude take spomalene ako moj muz-dvoch takych by som fakt uz nepredychala 😀

silvitita
15. sep 2016

@novana po lopate ?LENIVÉMU

novana
15. sep 2016

@saurian Predpokladala som, že tu diskutujú mamičky, ktorých deti nemajú žiadnu poruchu. Vedľa je totiž diskusia, v ktorej riešia problémy mamičky majúce deti s ADHD.

novana
15. sep 2016

@silvitita Nový povahový typ. 🙂

hettinka
15. sep 2016

@figurantka áno, s dieťaťom treba sedieť pri DU ... nejaká novinka? Ja som s dcérou sedela po 3. triedu nad DU ... a ak to trvalo príliš dlho, tak som jej dávala časové limity. Syn je štvrták, úlohy si robí dávno sám, pomoc nepotrebuje, ale my zasa nemáme DU klasického (nudného) typu zo dňa na deň, ked sa robí to isté, čo v škole. On máva úlohy projektové a kreatívne, takže tam mu ani veľmi pomôcť neviem, keď on má svoju predstavu.

Je však otázne, či to robí len pri učení a chystaní sa do školy, alebo ťa celkovo neposlúcha, nepomáha ti v domácnosti a tak. Lebo ak sa mu nič nechce, bude to tá lenivosť. Ak ide o školu, môže byť problém práve tam.

silvitita
15. sep 2016

@novana aaach zasa niekto najmudrejší

figurantka
autor
15. sep 2016

Nie nie je lenivý, on v domácnosti pomôže, povysAva mi, oslabenia zemiaky, pôjde do obchodu aj skoro ráno na čerstvé pečivo, on je spomalený len v tom co sa týka školy. Je pravda, ze mám mladšieho syna a ten je vždy doma, keď sa starší chystá do školy, tak je mozne, ze on ho svojou hrou rozptyľuje. Jednoducho nevie sa sústrediť na svoje povinnosti keď je sám, lebo ho zaujíma vždy všetko ostatne. Žiadne adhd nemá, to nie, len potrebuje aby som pri ňom sedela a vtedy piše diktátu krásne a dá sa povedať, ze minimum ( vždy si ich sám opraví na konci), číta plynule. Len je pomaly... V prvej triede mala učiteľka pripomienky len k tomu, ze je pomaly, lebo ze on dá obzerá, zamysli. Inak poslúcha, určite so nerobí co chce, som vo výchove prísna, skôr muž je benevolentnejší, nemôže si robiť co chce. To určite nie

figurantka
autor
15. sep 2016

@elfi1 áno pamätám, no je pravda, ze je typicky baran 😇

hettinka
15. sep 2016

@figurantka tak mu daj čas, asi ťa ešte potrebuje. Sú také deti. Skúste sa chystať do školy, ked tam mladší súrodenec nie je. Ja som napr. dceru mala naučenú tak, že sa učila a chystala, kym mladší syn popoludní spal. Poctivo som si s nou odsedela do 3. triedy, potom som začala chodiť do práce, ona prestala úplne chodiť do družiny a zrazu sa začala učiť sama.
Pomohli nám aj krúžky, ak vedela, že má popoludní ešte obľúbený krúžok, úlohy stíhala rýchlejšie.

figurantka
autor
15. sep 2016

@hettinka ved tak by som to robila najradšej, ale keď prídem z práve, tak neviem kde mi hlava stojí, rýchlo navarit, dať prať, vyvesat, ved to poznáte z jednej práve do druhej. Ale už som rozmýšľala nad tým, ze to ešte vydržím a budem mu nápomocná, ved keby to nepotreboval, tak by si vystačil aj sám.

jeennyv
15. sep 2016

@figurantka z osobnej skusenosti ti vravim, je to len docasne, ja som taka bola, proste ma zaujimala vsetko ostatne len nie ulohy, proste v tych zaciatkoch furt nieco skusat opisovat a trenovat, lebo prvacii druhaci, proste to pismo citanie a pocitanie tam sa davaju tie zaklady, mamca sa so mnou zo zaciatku ucila bola pri mne a potom to uz odznelo lebo clovek sa v skole zabehne a cim vyssi rovnik, tym je ho viac, fyzika chemia atd..ked sa chces naucit nemas cas sa zabavat...moja rada urcite s nim este chvilku vytrvaj a casom to bude lepsie, moja mamca detto, ako pises prat a vsetko a este behala ku mne ale zvladli sme to 🙂

sardinka336
15. sep 2016

@figurantka ked si k nemu sadneš a spraviš to s nim tak to bude 100x rychlejšie a vo vysledku to bude lepšie ako hodinu ho nahanat, kričat .....robota nie je zajac. Mala som takeho ziaka v triede, ktorý si 2 cvičenia na DU bol schopny robit hodinu...lebo pomedzi to mal x podnetov čo ho rozptylovali. Ked som si k nemu vyslovene sadla a nemohol sa pozerat po triede, po kamošoch tak mal DU za par minut...časom som si zvykla, ze on je taky, inak to bol zlaty chlapec.

akzuzs
16. sep 2016

pridám svoje skúsenosti. Som pedagóg, pracujem s deťmi s poruchami ADD a ADHD, aspergerov syndróm a iné poruchy a v školstve pracujem práve s týmito deťmi na základnej škole. No a ako čerešnička na torte - doma mám šikovného, inteligentného syna ale pomalého ako slimák. Flegmatik. Súhlasím s názorom pravidla a dodržať. Pri popletených a pomalých deťoch je to nevyhnutné. Často funguje u nás tento model a vrelo odporúčam . Hneď keď príde zo školy úlohy. Musí si urobiť úlohy a nevyjednávať. Ak stojím nad ním, ide to relatívne rýchlo, ak nie ide to pomaly, ale vtedy mu dám presne stanovený čas. cca 15 min na to alebo ono cvičenie. Zvyčajne mu to nastavím do budíka (ako zvonenie v škole), na ďalšiu úlohu znova čas a pod. Keď si urobí úlohy nachystá sa šanóny do školy a je po probléme(AK MÁ DIEŤA CHAOS SO SAMOSTATNÝM NACHYSTANIM SI VECI DO ŠKOLY ALEBO ČASTO NIEČO ZABÚDA RADA PORADÍM SYSTÉM ŠANÓNOV-odskúšané na viacerých deťoch a výsledok super). Ale treba byť dôsledný. Nuž a dieťa si tieto pravidlá vvštepi do pamäti a stane sa z toho zvyk a na druhom stupni to pôjde automaticky a samostatne.

figurantka
autor
16. sep 2016

@akzuzs obávam sa, ze keby som mu nastavila 15 min do budíka, tak sa zase nesústredí na úlohy, ale pozeral by na budík, kedy bude zvoniť 😉. A úlohy robíme vždy hneď po príchode domov, najskôr práca potom zábava.