Štrajk učiteľov - postrehy, názory

horana
25. jan 2016

Kedze su tu uz dve temy o Strajku, ale obe su Otazky, kde je mozne pridat len jednu odpoved, rozhodla som sa zalozit Diskusiu, aby tie, co chcu, mohli pripadne napisat aj viac ohladne tejto polemiky.
Takze, kto chcete prispiet viac nez jednym prispevkom a diskutovat, sem sa.

evittam
25. jan 2016

@liaka V tomto máš pravdu- nie som síce za fyzické tresty a tiež by sa mi nepáčilo ak by učiteľka dala facku môjmu synovi alebo dcére, ale nám paličkou po prstoch a podobne neublížilo a nikto sa nad tým nepozastavoval-dnes učiteľ nebodaj trochu zvýši hlas-dieťa sa doma posťažuje a už nabehne "nasratý" rodič rovno za riaditeľkou....

evittam
25. jan 2016

@malabiba Perfektne napísané. 😉
@liaka No vidíš a o tomto je - tak si treba "dupnúť"....Ja dobre viem o čom píšeš, nie som síce predavačka, ale tiež som zažila prácu vo firme, kde som si prvá dovolila ísť na OČR s dieťaťom (a to cca po pol roku ako som nastúpila). Šéf "čučal ako cigán do rádia", že ako si môžem niečo také dovoliť...A? Tu som.....Nebude so mnou nikto zametať a ani mi s prepáčením "srať na hlavu".....O tomto celá "Slovač" je - česť výnimkám - radšej držím hubu, lebo bude zle.

juhseverzapad
25. jan 2016

Nedá mi to 😀 Prečo štrajkujú pred voľbami? Žiadna strana si nezoberie na bremeno niečo slúbiť, nakoľko sa nemusí ocitnúť vo vláde a potom bude na smiech. Nech štrajkujú po voľbách, potom sa dá niečo riešiť, teraz je to iba šaškarina.

vedorka
25. jan 2016

ja fakt neviem, velmi velmi musim rozmyslat, ci som vobec natrafila za cely zivot na ucitelku, na ktoru by som spominala v dobrom a naozaj si robila svoju robotu dobre. a to som si presla ZS,SŠ,VŠ...
a moje deti tiez.. asi dve, jedna ucila mojho syna prve dva rocniky a jeden profak na VS, tot vsjo, nikto iny ma nanapadol. naozaj dobrych ucitelov je velmi velmi malo a nemyslim si, ze ich zvysenim platu sa nieco zmeni, tie nemozne tam ostanu tak ci tak.
ja by som bola za to, aby sa naozaj zvysili platy, ale aby boli zo strany riaditelov, dekanov aj nejake snahy o vymenu tych, ktori tam nemaju co robit. a doslednu kontrolu ich roboty!! mam mamu, sestru ucitelku, ak by si niekto myslel, ze to vidim iba zo strany rodica. a nie ze matikarka je jedna ruka s riaditelkou a aj ked ucit nevie, bude tam dalsich 10 rokov alebo ine kamaradickovanie. to zvysenie platu nezabezpeci.

evittam
25. jan 2016

@juhseverzapad Ale prosím ťa, ujo Fico a spol. a všetci ostatní ti sľúbia pred voľbami čo len chceš - a že budú na smiech - veď už sú dávno, čiže im je to úúúúplne ale úúúplne jedno - majú svoje teplé miestečká a ostatní nech si len štrajkujú aj tak im to bude na 2 veci - plné ústa kecov a "idú do štrajku dvaja a aj ten jeden nepríde a toho druhého vyhodia" - a zase má niekto iný prácu 😉

juhseverzapad
25. jan 2016

@evittam Fico neslúbil nič, Fico povedal až po voľbách a mimochodom, on aspoň o čosi tie platy zvýšil za 4 roky. A v tom s tebou súhlasím,že plná huba rečí a prídu dvaja.

gondulka
25. jan 2016

@liaka Presne tak máte pravdu, iní nemôžu śtrajkovať za svoje nízke platy pretože nemajú rukojemníkov ako učitelia deti a aj sestričky pacientov. Mala som možnosť vidieť ako sa správajú sestry k pacientom nakolko som bola často s malým v nemocnici a tá ochota fuj, pozvracal sa po narkóze syn a ovracal postel - to ste mali počuť ten komentár typu ona neprezlečie postel a mal zvracať do misočky ako keby dieťa vedelo že to z neho buchne a podobné ani radšej nepíšem. Učiteľ ten si odučí 5 - 6 hodín zavrie dvere a páli domov. Koho má využívať ten čo drie za pásom alebo obchodíčky a podobne??? Koho si zoberú akého rukojemníka????? A keď počujem a vídí sestru alebo učiteľku vo veku 25 až 30 s platom čistého 850 e a len by chceli viac a začo, je mi zle. Keď sa jej to nepáči na Sk nech ide kde jej dajú viac. teraz pred voľbami ćo chcú, žiadna vláda im už nič neodklepne, kde boli celé roky keď teraz ONI CHCÚ- čo chcú??? A my nechceme??, Tiež zarábame a nie toľko, omnoho menej. Takže keď je učiteľ zároveň aj psychológ tak nech rozmýšla.

evittam
25. jan 2016

@juhseverzapad Ja som to myslela všeobecne..... 😉

skolara
25. jan 2016

Ja napíšem za seba. študujem predškolsku a elementárnu pedagogiku. Deťmi pracujem veľmi rada ale keď sa tak na tým zamyslím čo má tu na východe ako učiteľku čaká , neviem. Ako mladá učiteľka plat 400 EUR a to po tom čo za štúdium zaplatím 5000 EUR školné a každú sobotu som preč od svojich deti, lebo som v škole. A to nehovorím o tom že v školstve nemáme mužov, veď reálne ktorý by za to uživil rodinu? 😖
A dnes sa učitelia boja rodičov keď je rodičovské, lebo každé dieťa je sväté a najlepšie, a to zas len ten učiteľ sa chcel na ňom vyvrsit. 😕
V školstve sú aj zlí učitelia ale dobrí, milujúci a inteligentní tam ani pri takto nadstavenom systéme nebudú chcieť ostať. 😅

dominika6
25. jan 2016

@horana
ja som ZA každý štrajk a či sa ma to týka alebo nie,pretože ak máme demokraciu nech potom neplačeme doma na gauči,alebo chlapi v krčme ked nemienime pohnúť prstom..
Učitelia aj zdravotníci si štrajkovať dovolia,pretože sú štátny sektor a vedia,že jedine vláda ich má v moci a nemôže im dať výpoved zo dňa na deň,pokiaľ sa sami nerozhodnú..
u súkromníka je to čistá samovražda kedže dnes je každý nahraditelný a v pondelok nemusí prísť do práce,teda tým neporieši nič...
Skôr by mali za nás štrajkovať zamestnávatelia,lenže vychcaná Filcka aj s nimi vybabre,lebo si sem dotiahne zahraničných investorov..
slovesnký výrobcovia idú tata,nemajú žiadne daňové úľavy za to že vytvorili pracovné miesta,žiadne nenávratné príspevky...
čiže suma sumárum,sme v prdeli...

evittam
25. jan 2016

@gondulka Pravdu máš. Ale len jedna otázka - ty si tej sestričke povedala čo?! Podľa toho ako to píšeš tak nič - ako som už napísala - kým budeme všetci "držať hubu" tak sa tu nezmení nič. A to sa sestier nezastávam - mala som síce väčšinou šťastie na tie lepšie, ale stalo sa že nie - tak som si hubu otvorila a si mala vidieť tie zmeny v správaní.....Čoho sa bojíte? Že sa s tou sestrou pohádate-pobijete...má si robiť svoju robotu - je tam od toho ak sa jej nepáči nech to nerobí-môj názor!

felycity
25. jan 2016

Asi tu bude veľa búrlivých príspevkov, ale osobne nesúhlasím porovnávať povolanie učiteľa s povolaním , kde stačí stredoškolské alebo základné vzdelanie. Na úvod, každé povolanie si musíme vážiť, lebo je potrebné, ale takisto musíme rozlišovať a byť troška racionálny . Považujem za neúctu porovnávať povolanie učiteľa s povolaním predavčky, smetiara a pod. Kategória zdravotných sestier, niekto tu píše, že robia 12 - ky, ale zabúdate, že potom majú 2 dni voľna, čiže ak robím na 12 ... vychádza to denna, nočná, dva dni voľna. Myslím, že učitelia majú právo na štrajk rovnako ako lekári, rovnako ako zdravotné sestry. Všade každý len vidí koľko má učiteľ voľna, omyl dámy, on síce odučí 5-6 hod denne, ale zvyšok má na prípravu... to jest príprava materiál, hodnotenie písomiek a pod. , že majú toľko voľna koľko prázdnin? Opäť omyl, počas letných prázdnin, prvé 2 a posledné 2 týždne musia chodiť do práce ....ak majú viac voľna je to preto, že ich práca je zaradená do kategórie, kde ide vyššiu psychickú záťaž. Koľké z nás si vzdychnú, že máme toho dosť pri 2-3 deťoch, Oni majú na starosti 20 detí, majú ich niečo naučiť, ale nesú za ne aj zodpovednosť, niekedy stačí okamih a sú jednou nohou v base, o priblblých komentov od rodičov ani nehovorím. Nežiadajú len navýšenie platov, poukazujú aj na nedostatky v školách.... naháňajú si kredity dorábajú už aj učitelia atestácie, voľno si zobrať hocikedy nemôžu... samozrejme, že sú dobrí pedagógovia a zlí, ako aj dobré zdravotné sestry a zlé, či doktori. Ja osobne súhlasím s ich štrajkom, možno niečo si vydobijú...a keď sa tu bavíme poslaní, aj práca lekára je poslanie, celoživotné a tiež si vydobíjali vyššie platy, nehádžme všetkých do jedného vreca, lebo niekto vidí pred sebou len zlú učiteľku z dediny, to isté platí o doktorovi, to vám zrazu nevadí, že mnohí dr, na poliklinikách robia do druhej a pádia domov? Akým právom sa my vyjadruje , či majú štrajkovať, oni riešia nás, či som si požiadal vyšší plat od šéfa, nech bojujú za seba, každý nech bojuje za seba ako vie.

evittam
25. jan 2016

@felycity Súhlasím. Až na tú "neúctu" porovnávať povolanie - prepáč o čo je viac niekto kto má VŠ ako ten čo má napríklad "len" učňovku alebo SŠ?! Je to taký istý človek ako my všetci! Neznášam takýchto ľudí...čo si myslia, že sú viac len preto lebo majú VŠ vzdelanie.

dominika6
25. jan 2016

@liaka
a ked štrajkovali zdravotníci využívali pacientov a ohrozovali ich životy,ked na ich počet zcvrkol na polku niekedy tretinu..
ako môže robiť zdravotník svoju prácu plnohodnotne,ked má robiť za troch ľudí? no asi nijak,proste vyselektuje že kto nezomiera,nebude mu pri zadku...
nezastávam si učitelov ani zdravitníkov,hovorím len všeobecne o princípe,že každý štrajk si vyžaduje obetu..
mamičky tu plačete ako nevyžijete z materskej,chlapi vám odchádzajú do sveta za peniazmi,predavčky robia za 300,- a z toho platia manko ktoré narobia zlodeji...a bla bla bla...

gondulka
25. jan 2016

@evittam ale ćo by som jej nepovedala, to si mala počuť len sa mi z huby prášilo ale čo otočila sa a pekne ticho odkráčala

evittam
25. jan 2016

@gondulka To som rada. No nič - čo v takej situácii, buď preložiť dieťa na inú posteľ alebo ak by to zdravotný stav dovolil tak sa zbaliť a domov a zavolať si vrchnú sestru nech si to uprace-a hlavne nech "uprace" svoj personál.
A inak nezastávam sa nikoho - každý máme svoje povolanie a dúfam, že väčšina také čo ho baví, ak to ten učiteľ nezvláda, tak tam nemá čo robiť....A druhá vec - ja za seba - by som to nerobila ani keby mi dali neviem aký plat - cca 20 detí - stačia mi moje 2. 😀 😀

felycity
25. jan 2016

@evittam všeobecne nič,áno, je to taký istý človek a zaslúži si takú istú úctu, ale pokiaľ mám vysokoškolské vzdelanie tak by som mala byť podľa toho ohodnotená, to potom by mi malo stačiť každému základné vzdelanie, nemôže predsa pani upratovačka očákavať, že bude finančne ohodnotená rovnako ako doktor, učiteľ.... atd. napr. mám muža na záchranke, onje profesionálny záchranár, ktorý nesie zodpovednosť za pacienta, v sanitke druhý kolega je len vodič, bez vzdelania, tiež nemajú rovnaký plat, to by bolo troška nepsravodlivé, že záchránar, ktorý nesie zodpovednosť za pacienta a robí všetky úkony a vodič, ktorý len šóferujé nenesie žiadnu trestnú zodpovednosť budú rovnako finančne ohodnotení, tu nedegradujeme profesie, ale rozlišujeme, úroveň vzdelania, zatiaľ čo učiteľ alebo dr. študovali na VS 5- rokov, upratovačka, smetiar nie, tí už zarábali...

mammamiamiama
25. jan 2016

Uz viackrat tu bol spomenuty pristup, ze ucitelia budeme strajkovat, o to ako dieta stravi den/dni strajku sa ma postarat rodic a ten potom nech vyvija tlak na vladu, aby ucitelom zvysili platy. Nuz, a to uz kde sme? Nie som principialne proti strajku, ale preco je to len o plate ucitelov? A preco by mi malo zalezat na tom, aby mal ucitel vyssi plat? Dobrych a hodnotnych ucitelov je dnes sakra malo. Sama som vystudovana ucitelka a ano, aj som ucila. Bohuzial, moja skusenost je taka, ze na skolach uci mnoho ucitelov, ktori nemaju na to vzdelanie. Uz na VS som sa stretavala s ludmi, ktori na skolu prisli z stym, ze ich strednou skolou bolo SOU Sluzieb, kozmeticky, predavacky, kuchari... a vedeli, ze sa inde neuplatnia. Dnes oni ucia aj vase deti. Mam kamaratky, ktore su ucitelkami kvoli dovolenke a pracovnemu casu. Takze ano, ak by to prinieslo zmenu v skolstve, tak by som bola za. Ak to ma priniest len viac penazi ludom, co dnes ucia, tak nie, 98% z nich si to nezasluzi

gondulka
25. jan 2016

@evittam a ešte k platom štrajkujúcich- ty si dovolíš štrajkovať a platiť si sama odvody do zdravotnej a iné odvody keď máš nízky plat ako hovoria učitelia čo teraz štrajkujú??? ja si to nemôžem dovoliť nemať mzdu jeden deň nieto ako oni sa chystajú týždeň, z čoho si potom platí odvody keď nebude robiť a bude štrajkovať?????Asi tie platy nemajú také malé, a poznám učiteľku ćo sa vyjadrila že sa teraz hanbí zato že je ućiteľka pretože majú plat nie až tak malý ako hovoria. A že je to super ućitelka tak je s veľkým U.

dedikatessa
25. jan 2016

@mammamiamiama teraz som ta nepochopila...ty mas aku strednu skolu? alebo ucitel moze byt len ten co chodil na gympel? Preco by kozmeticka nemohla ist za ucitelku, ved hodnoty cloveka a rovnako aj zaujimy sa menia.

gondulka
25. jan 2016

@felycity A čo chcú teraz pred voľbami naśtrajkovať??? Nikto im teraz ani nedá sľub nie to ešte plat o 140 e vyšśí. Mali začať skor alebo počkať na novú vládu.

felycity
25. jan 2016

@gondulka to je už zas o niečom inom, pravdou je, že obdobie nie je asi dobre zvolené, ale ja som sa vyjadrila, len že som za, aby štrajkovali....

mima4
25. jan 2016

budem uprimna...

cudujem sa ze ucitelia strajkuju...

cudujem sa ze strajkuju az teraz a tak dlho boli ochotni robit za mzdu, co zarobi niekto, kto vie ledva do pat napocitat...

a je smutne ze tato spolocnost si ucitelov a ich prinos nevazi, nevazi si vzdelanie, nevazi si deti a ich buducnost... opatrovatelka, ktora sa "hra" s dietatom ma plat cca okolo 350 eur a ucitel, co ma na starosti 25 deti, z toho kopec deti so vselijakym poruchami, ledva da 500 v cistom.

mammamiamiama
25. jan 2016

@dedikatessa ja mam bilingvalne gymnazium. A vystudovala som za ucitelku dvoch prirodovednych predmetov a jedneho cudzieho jazyka. Zaujmy sa menia, a ja ludi nepodcenujem. O tom nebol moj prispevok. Skor o tom, ze ludom zo strednych odbornych skol bohuzial chyba priprava, na ktorej uz je potrebne na VS stavat. Napr. ti moji spoluziaci neboli schopni v 1.rocniku dohnat ani zaklady z predmetov, ktore chceli ucit, ale na strednej skole ich nemali. A to je teda dost vypovedne.

mima4
25. jan 2016

@evittam
aby bolo jasne, nikto nepise, ze clovej s VS je viac ako clovek s ucnovkou!!!!

treba rozlisovat hodnotu cloveka a hodnotu prace a ano, vysokoskolska praca ma vyssiu hodnotu.... murárom das nieco spravit, ale riadi to niekto, kto ma na to skolu, vzdelanie, nejaky projektant, architekt...bez odbornika si ani neprdnu, lebo sice pracu vykonaju a spravia ju kvalitne, co je fajn, ale mozog celého je clovek, co to studoval...

kazdopadne porovnavat prace s odlisnym vzdelanim je nezmysel, to nema nic doopy s hodnotou cloveka

dominika6
25. jan 2016

@gondulka
žiadna nová vláda..Fico je zúfalý a vie že jeho nekonečné prázdne sľuby nevie splniť...
len nech štrajkujú aj do marca a dúfam že on pôjde do stratena

dedikatessa
25. jan 2016

@mima4 Áno je to o tom, že ludia si nevážia prácu uciteľa. Väčšina rodičov by bola najradšej, keby mali doma pokoj a nemuseli sa diaťaťu venovat a ono by aj tak nosilo zo skoly same jednotky. Pokial nie tak chyba je v učiteľovi !

mima4
25. jan 2016

@dedikatessa a kolko rodicov presuva aj vychovu na ucitela... Oni nezvladaju doma jedno dieta a myslia si, ze ucitel zrazu ma za nich vychovat 20 deti....

sardinka335
25. jan 2016

@dominika6 ktora vlada splnila nejake sluby? Ako niesom ficovolič, ale ja si nespomínam na ,,vladu,, čo by niečomu niekomu garantovala..ked tam bol Dzurinda tak ludia nadavali na Dzurindu, ked tam bude aj anjel z neba tak ludia budu nadavať tak či tak...
3kolstvo a zdravotnictvo su bezodne studne kde sa moze len hadzať a hadzať a furt je malo....takze aby sme/ste neboli prekvapený ked sa pekne začne platiť viac a viac...mame kapitalizmus takze na ,,zadarmo,, velmi rýchlo zabudnite.

dedikatessa
25. jan 2016

@mammamiamiama učivo sa dohnať dá, a na koniec sa aj tak dostanú iba tí, ktorí vytrvali a dobehli učivo 😉