Štrajk učiteľov

bobulka34
23. nov 2012

Mam na našich ucitelov svoj nazor, ale chcela by som ich rano ich rano posadit (skoro rano) do prace kde by makali do vecera za 400-500 eur s 20 dnami dovolenky, nemozu si zobrat ocr, lebo zamestnavatel to netoleruje. Ich deticky nemusia vstavat o piatej rano alebo pol siestej. Nech sa pozru kolko hodin odrobia. A to ze sa doma pripravuju, mozno tak vysokoskolky ale urcite nie na ZS. Viem, ze deti su neposedne, horsie, je to vplyv hormonov a prostredia. Ale ta prisnost a mnozstvo ucenia je chore. Radsej keby nemali tolko prazdnin a volna a isli by miernejsim tempom.
Ucitelia som sklamana !!!!!!!!!!!!!!!!!!! bodaj by vam nepridali.
Urcite taka zdr. sestra alebo clovek co pecie chleba alebo magistra v lekarni si zasluzi zvysenie viac ako vy

miskax2
23. nov 2012

@bobulka34 presne ja som sice vystudovana ucitelke v ms (momentalne na materskej) ale keby zarabam 500evri tak skacem od radosti pretoze mam v rodine niekolko pripadov kde ludia dru 8 hodin za pasom za minimalnu mzdu!!!! ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ je celosvetova kriza co mozu byt radi ze maju pracu oni idu strajkovat za vyssie platy hanba vam vsetkym nenazrancom!!!!! 😠 😠 😠 😠 😠 😠

cerez
23. nov 2012

@bobulka34 Ďakujem za tvoj názor. Len si trocha pozabudla, že pod školstvo patria aj iný. Ja a môj manžel robíme s deťmi, ktoré majú poruchy správania a sme vo výchove. Robíme sviatky, piatky, víkendy a prázdniny nemáme ako učitelia. Na nás zákon zabúda v každom ohľade. 😒

lea641981
23. nov 2012

@miskax2 tak tak sami psychopat nenazrani 😝

cerez
23. nov 2012

A čo politici, sudcovia, tí nie sú nenažratí? Máte pravdu, doprajme im. Veď sú to chúďatá a musia každý deň otáčať korunou aby v danom mesiaci nejak prežili do ďalšej výplaty. Ľudí poznajú len pred voľbami, oháňajú sa sľubmi a či už je to zdravotná sestra, učiteľ, robotník, jednoducho sme im na smiech. A keď príde na lámanie chleba, už nikoho nepoznajú. Podporovala som aj zdravotné sestričky a nemám problém podporiť aj robotníka. Ja ich mám v rodine kopec. Ja nerobím rozdiel medzi ľudmi a povolaním. Rozdiel robí niekto iný v tomto "nenažratom štáte".

luckalucka83
23. nov 2012

@bobulka34
Ucitelia daju Tvojim detom to najcennejsie a to je vzdelanie !!!
Kazdy si zasluzi vyssi plat, aby sa lahsie zilo, ako mozes napisat, ze bodaj by im nepridali, kto da vzdelanie potom Tvojim detom, pear z pekarne? Odved mu deti rano pekarovi a nech Ti ich nauci citat a pisat a pocitat, potom sa ozvi ako to dopadlo

alena0305
23. nov 2012

Len pre informáciu - nástupný plat učiteľa je 400 eur a učiteľ s 10 ročnou praxou 500 eur. Učím na ZŠ a môj chlap by ti povedal koľko sedím doma za počítačom a míňam vlastnú elektriku a vlastný kancelársky papier - keď chcem pre deti nachystať aj niečo iné - nielen to čo je v knihe a mnohé knihy ani nie sú - takže množstvo učiteľov je dennodenne nútených aj na ZŠ chystať materiál.

cerez
23. nov 2012

@alena0305 Presne ako píšeš!

sympa1
23. nov 2012

mne je jedno či strajkuju alebo nie...nech si pytaju viac ked chcu...ale zatvarat skoly skolky????????? nejde to inym sposobom? len brat deti ako rukojemnikov???? moj ocko pracuje vo vodarňach 37 rokov!!!! ma 500 euro plat po tolkych rokoch!!! co keby sa tak vodari postavili..ze podme vypnuť kohutiky kym nam nezdihnu plat....takto by sa dalo pokracovat v kazdej jednej profesii!! toto sa mi nepaci

liwka
23. nov 2012

nemám žalúdok čítať komentáre k štrajku učiteľov...bo najviac sa vyjadrujú takí, čo do toho absolútne nevidia ☹ Som vyštudovaná učiteľka, milujem svoju prácu a považujem ju za poslanie bez ohľadu na to, či zarobím 500, alebo 550- len tak mimochodom, robím na čiastočný uväzok a dostávam 190 v čistom- to len pre tých, ktorí za pásom dostanú 400....
najviac smutno mi je z tejto krajiny z toho dôvodu, že nech sa postaví a ozve ktokoľvek (počnúc kamionistami, lekármi, sestričkami, teraz učiteľmi...) vždy ich ostatní súdia a odsúdia...jednoznačne máme fantastické mienkotvorné médiá, ktoré na každý problém sa pozerajú z pohľadu masy:(( (a objektivita sa odsťahovala na Sibír)....
je smutné, že ťažko pracujúci robotníci sa nadrú a zarobia smiešnu minimálnu mzdu...ale nezabúdajme na jeden Ficov výrok spred pár rokov (Na Slovensku je ešte veľa ľudí, ktorí sú OCHOTNÍ robiť za minimálnu mzdu) - áno, je lepšie mať nejakú prácu, ako žiadnu prácu...ale kým na SVK budú podmienky také, aké sú teraz, zahraničné (kórejské, nemecké, francúzske a iné firmy, ktoré nás využívajú ako lacnú pracovnú silu) nikdy nebudú chcieť tie platy zdvihnúť....(to, že firmy húfne odchádzajú do Rumunska je iná otázka)

ja veľmi dúfam v to, že sa aj my Slováci, ktorí sme rokmi naučení zohnúť chrbát po každou palicou a hundrať akurát tak sami pre seba, že sa vzchopíme a niekedy v budúcnosti jednotne ukážeme, že chceme dôstojné podmienky pre život- pre všetkých od upratovačky po pilota....

a k učiteľom- prípravy si robia všetci svedomití, pretože musíme ísť s dobou, texty v učebniciach sú zastaralé už mesiac po ich vydaní (aj keď sa autori veľmi snažia), žiakov a študentov musíme nejako zaujať, bo inak je hodina len o táraní do vetra (a zaujať je strašne ťažké)

tom_i
23. nov 2012

livka v mnohom máš pravdu, ale náš štát už nemá skoro nič slovenské takže ľudí nemá kto zamestnať tak sa im nečudujem že pracujú jak otroci za minimalku, ani učiteľom neberiem právo na štrajk - to má každý, ale šrajk za zlepšenie podmienok v školstve sa zmenil na štrajk len za platy a že slovák ohne chrbát no keď nám riaditeľka 150 zamestnancom na schôdzi povie - každý má právo nájsť si lepšie platenú prácu o čom to je? a k tej príprave - moj manžel pracuje manuálne - ja sa za to nehanbím lebo nás uživí a tiež sa musí pripravovať - študovať nové normy - spôsoby práce - techniky takže sme v začarovanom kruhu - ja som za generálny štrajk keď sa vyženú z tejto krajiny nie politiky všetci politici a podnikatelia zapletení v gorile a bude im zhabaný majetok v prospech štátu potom bude na platy všetkým

lunnita
23. nov 2012

stále tu porovnávate ľudí, ktorí pracujú ako robotníci, ale uvedomte si, že ide tu aj o vzdelanie. A učiteľ má absolvované 5 ročné štúdium na vš, zatiaľ čo robotník má pri najlepšom strednú školu. A myslím, že "hierarchia" by mala byť dodržaná aj v platových podmienkach (vyššie vzdelanie- vyššia mzda).

lulinka02
23. nov 2012

Je to presne tak ako pri strajku lekarov. Zas na to doplatia ludia, predtym pacienti, teraz nielen deti, ale aj rodicia, pretoze co s dietatom, ked obaja rodicia pracuju??? Aj ja by som podporila strajk, vazim si ucitelov, ale za to, ze si za rukojemnikov zobrali deti a zatvoria skoly, skolky, za to si moju podporu v ziadnom pripade nezasluzia!!! H A N B A !!!
A dalsia vec, je plno ludi, ktori pracuju za minimalnu mzdu 12. hodin a pracuju manualne, ti by si tiez zasluzili vyssie platy, ale ti si svoju pracu vazia! A nech mi nikto nehovori, ze je to vaznejsie povolanie, pretoze v spolocnosti ma mat kazde povolanie rovnaku vahu!!!

luka1206
23. nov 2012

Plne súhlasím s vami ktorí držia učiteľom palce....ale ved sme na Slovensku a závisť patrí takmer ku každému Slovákovi....je mi z toho zle.....miesto toho, aby sme boli súdržní a držali spolu (tak ako Česko, Grécko...) nie my sa budeme žrať medzi sebou a očierňovať na rôznych fórach.....celé zle.....
Áno veľa ľudí má svoje problémy, starosti ale......Každí má rovnakú šancu a možnosť keď je učiteľom tak dobre prečo je neustále nedostatok?????prečo nikto nechce učiť naše deti?????
Skúste vy čo si myslíte ako je učiteľom dobre isť na vysokú školu, študovať, chodiť na prax a po piatich rokoch sa postaviť do triedy kde je 30 žiakov, zvládnuť ich a naučiť ich niečo, niesť aj zodpovednosť za naučené...Takto fungovať celý mesiac a za to dostať 500 eur v hrubom......
Ľahko sa píše za počítačom ale treba si pozrieť aj druhú stránku mince......Je úbohé že ľuďom to treba takto polopatisticky vysvetľovať fuuuj
Áno vždy budú frflať na dlhé prázdniny a krátku pracovnú dobu - ľahká odpoveď - každí má rovnakú šancu nech sa páči vyskúšajte si to 😝

bobulka34
autor
23. nov 2012

poznam viac ucitelov, ale mam na nich svoj nazor - pre mna je to taka zvlastna vzorka spolocnosti, sorry. Nikto fakt neberie ohlad aj na rodicov, ktory nemaju kam dat dieta a tiez zarobia 400 eur a niektory maju aj VS. Tak nech strajkuju, ale nech vyjdu do ulic a vychovavatelia na 1 stupni nech sa zatial o deti postaraju

emilii
23. nov 2012

@bobulka34 pletieš sa ... ale pokojne vyštuduj, poď učiť a potom kritizuj prácu učiteľov ...

liwka
23. nov 2012

@tom_i
@lunnita môj tiež pracuje manuálne, má vychodenú učňovku a zarobí viac ako ja s VŠ- toto je hierarchia....
@lulinka02 toto je tá palica, čo som spomínala- ak niekto nie je spokojný, prečo hundre sám pre seba- treba sa ozvať, inak sa to nikdy nezmení...
a rukojemníci? toto slovo použili média a veľmi sa ujalo....nikto nikoho za rukojemníka neberie, no kým sa nezastaví fungovanie, tí hore si ani nevšimnú, že sa niečo deje....generálny štrajk....pri našej slovenskej povahe tomu síce neverím, ale v kútiku duše veľmi dúfam... 😉 😉

moni73
23. nov 2012

Suhlas s lulinkou. V spolocnosti ma mat kazde povolanie ROVNAKU VAHU. Vyssie vzdelanie - vyssia mzda? Co by robil ucitel bez murara, ktory skolu postavil, bez tych maliarov, co ju natreli, bez elektrikarov, vodarov, udrzbarov, upratovacky.....? Ten kto studuje, pracuje podla lunnity o 5 rokov viac (+/-), ostatni uz v tie roky pracuju, platia dane a aj skoly tym, ktori studuju dalej. Pracuju manualne, dlhsie a do dochodku idu v tom istom veku. Neupieram ucitelom, ze chce vyssi plat, len si myslim, ze drviva vacsina pracujucich v tomto state si zasluzi vyssi plat! Malo by sa to riesit celoplosne, nech moze mat kazdy pracujuci v tomto state slusny zivot.

liwka
23. nov 2012

škoda, že spoza internetu sa to dosiahnuť nedá

danculik
23. nov 2012

...ja si myslim jedno...nech si strajkuju kolko chcu..myslite si ze im vlada prida???..hahahaha...ved je kriza vela nezamestnanych , ludia marne hladaju pracu a za 500 Eur v hrubom by boli niektori stastny keby tu pracu mali...a ucitelia sa idu stazovat!!!..tak nech sa stazuju....ale myslim si ze aj ked je strajk od pondelka do odvolania...myslim si , ze nevydrzia dlhsie ako 3 dni pretoze to nemaju platene a predsa z niecoho zit musia a pochybujem ze pred vianocami si daju pokazit vyplatu...ucitelia stale len frflu ake su strasne deti , dnesna generacia, ohovaraju rodicov ako ich zle vychovavame, ze kedysi to bolo ine..tak nech si frflu..a je mi srdecne jedno ci im zvysia alebo nie...na to kolko robia hodin tyzdene a ze maju kopu dovolenky a nerobia vikendy a vkuse su prazdniny...tak neviem co este chcu!...a taktiez neviem co tu dristate o tom ako sa kazdy jeden ucitel pripavuje na druhy den...hahahahahahahahahah....otrepana fraza..nepripravuje, mam v rodine 4 ucitelov a ani jeden sa nepripravuje na druhy den doma...vsetko si robi v skole, skolke.......PS:...ked vam nezvysili prvy krat, myslite si ze zvysia druhy krat?...nie...tak isto dopadlo aj zdravotnictvo , naoko zdvihli a znova im to beru...tak sa trosku zobudte...

sympa1
23. nov 2012

@luka1206 nemyslim si ze ucitelov je nedostatok..tu vedla mna jedna univerzita ucitelov chrli kazdy rok..zial nemaju sa kam zamestnat...ziadosti je po skolach stovky..proste ich nechcu....a za seba vravim ze nejde o zavist...apsolutne nieje co zavidiet...hovorim len o forme štrajku....nedomyslene a vsetko zle

miskax2
23. nov 2012

ludia kazdy ma malo a kazdy by si zasluzil byt zasvoju pracu dostatocne ohodnoteni lenze ked rak nije z coho zvysovat tak prosto nijeje ale co pome vsetci do strajku elektrikari vypnu elekrtiku vodari vodu plynari plyn ja odstavim dieta om mlieka lebo ako mamicka na RD mam malo penazi ...... 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
a ked mali ludia za pasom moznost inak sa rozhodnut a studovat takisto sa mohli ucitelia rozhodnut robit inu lepsie platenu profesiu nie?

janulina.k
23. nov 2012

neda mi nepripojit sa k diskusii, pretoze tiez som pedagog...na margo toho, ze robotnici pracuju vela hodin a dostanu malo...ok, v poriadku, ale napr. vezmime si druhu stranku. musela som studovat 5 rokov mimo domova. skolne sa neplati zatial, ale naklady na stravu, ubytovanie, cestovne, studijny material, atd. bol za tych 5 rokov cca 15 000 eur. clovek, ktory ukonci ucnovku, pripadne si spravi maturitu je o tieto vydavky ukrateny, dokonca!! ked sa zamestna, ma prijem, takze on za tych 5 rokov dokaze pri mzde 300 eur zarobit cca 18 000 eur!!! takze moji rodicia po mojom studiu boli v minuse 15 tisic a robotnik v pluse 18 tisic eur. ale na to uz neberie nik ohlad. myslim, ze sa treba aj nad tymto faktom zamysliet, ked uz je rec o peniazoch...no a nehovoriac o tom, ako sa dnesna mladez sprava, co si dovoluje a skola v boji o ziaka dovoli takmer vsetko, len aby boli peniazky na hlavu. ja vravim, pridte si skusit a potom uvidite. lebo robotnik sa z fyzickej namahy vyspi, ale clovek, ktory pracuje psychicky, sa len tak neotrasie a ide dalej, je to ovela horsie ako pri fyzickej namahe. tolko moj postreh!

effkaa
23. nov 2012

@bobulka34 mala si sa lepsie ucit a mohla si tiez robit tuto "super pracu" 😝

moni73
23. nov 2012

@janulina.k nerobme z robotnikov tupcov.... Mozu to byt vysokoskolaci, ktori vo svojom regione nenasli ziadnu adekvatnu pracu a musia robit manualne. Mozno, ze z fyzickej namahy sa vyspia, ale psychika.... Ked sa kazdy den musia bat, ci o dokonca aj takuto robotu neprijdu, ci dostanu vyplatu na cas a pod. Urcite to nie je len o manualnom odmakani urciteho mnozstva prace nejakym primitivom.

lea641981
23. nov 2012

@alena0305 chcem taku ucitelku pre moje deti 🙂 ale moj syn ma taku ucitelku ze si aj ten kancelarsky papier kupujem ked syn je chory a potrebujem ho doucit lebo ked je dieta dlhsie chore hned ho triedna k psycholozke posiela ze nieje normalne 😠 ten papier pyta ucitelka aj ked mozno cirou nahodou ma raz do roka nejaky napad ako aj z rodicov urobit blaznov ani figu nerozumiem z tych jej prikladov 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

luci78p
23. nov 2012

@luckalucka83 ja mám prváčku a doma sa tuším učíme viac ako v škole - ako ja isť na 11:00 do roboty a vrátiť sa o 16:00,pár dní v týždni aj od rána teda,aby sa nepovedalo a zarobiť 500e, pcheee...by som sa nesťažovala....a u nás ani neštrajkujú.....ja si myslím,že sú ohodnotený úmerne ich práci....ved na tých školách je to katastrofa...o ničom...

mauerka
23. nov 2012

Uz pomaly suhlasim s tym, ze "hanba nam", ked si precitam prispevky od @miskax2 plne tolkych gramatickych chyb, nepodlozenych tvrdeni bez najmensieho naznaku argumentacie... ano, hanba nam, ked mame v svojich radoch /aj/ takychto ludi!

janulina.k
23. nov 2012

@moni73 ja som sa ani slovkom nezmienila o manualne pracujucom cloveku ako o tupcovi! medzi nimi su ludia, ktori niekedy daleko presahuju uroven vysokoskolsky vzdelaneho cloveka, no mne islo o poukazanie na to, ze tych 5 rokov studia stoji vela penazi a plat je potom k tomu neadekvatny! a vzdelanie tiez nema suvis s istotou prace, prist o nu moze aj robotnik, aj manazer...takze asi si zle pochopila moj prispevok

renab
23. nov 2012

@janulina.k no len bez tých robotníkov by si asi tú vysokú školu nevyštudovala. sú to jediní ľudia, z ktorých táto republika žije, pretože len oni vytvárajú hrubý domáci produkt. bez nich by si ani na tú biednu výplatu nemala. nebolo by čo prerozdeliť. takže tieto argumenty sú zvrátené. 😒 a tiež tvoje štúdium stálo oveľa viac daňových poplatníkov, ako tvojich rodičov - to len na okraj.