Súťaže v školách

vreckova
16. okt 2017

Ahojte. Chcem sa spýtať, presondovať, ako to majú na iných školách. Totiž už minulý rok mi to začalo trošku vadiť, a tento rok mi to vadí asi ešte viac. Súťaže! Kozmix (aj keď to teda nie je súťaž v tom pravom zmysle), Maxík, Všetkovedko a pod. štartovné tu 4 eurá, tu zase 9,50. No, neviem, či som jediná, ale mám pocit, že toho je akosi veľa. Same súťaže, ktoré vyťahujú z vrecka celkom dosť peňazí a napr. Kozmix zaberá aj dosť času... a nemám pocit, že by to boli nejaké svetoborné veci, ktoré by deťom toho neviem koľko dali (radšej by som možno bola, keby si poriadne poupevňovali vedomosti z povinného učiva a nie ho len bleskurýchle prešli, lebo "sa nestíha"). Nehovoriac už o tom, že to musí byť predsa aj záťaž pre učiteľky (od zberania paňazí cez zasielanie a pod.). Áno, tie súťaže sú dobrovoľné, ale vysvetlite to dieťaťu, ktorého kamoška sa do tej súťaže zapojila a ona chce tiež. Ale napr. taká matematická pytagoriáda či olympiáda a pod súťaže sú mi oveľa milšie, ako tieto "ťahače peňazí". Ale to je len môj názor, ktorý si chcem buď potvrdiť, alebo budem rada, ak mi ho možno aj poopravíte. Ako je to na vašich školách? A aký máte názor na takéto, podľa mňa komerčné súťaže? Celkom by ma zaujímal aj názor nejakých pani učiteliek. Možno to ako rodič vnímam nesprávne. ďakujem.

nelinka2009
16. okt 2017

Je to dobrovilne. Treba detom vysvetlit, ze nie vsetci mozu vsetko na rovnako.

deti95060810
16. okt 2017

aj u nás to je....moje deti si samé vyberú či chcú ale nechcú.... mne ani moc nevadí že to stojí 4 e, ale ak dievčatá nechcú tak to ani neriešime....😉

ivuska027
16. okt 2017

U nás na škole je všetko z talentida.sk. Chodia tam deti ktoré chcú alebo na to majú (vedomosti). Nie je to plošné. Teraz beží mozgožrút, ten je zadarmo. Kozmix sme nechceli. Všetky tieto súťaže nie sú na úrovni vedomostí zo školy. Aby to deti zvládli, treba sa im venovať aj mimo školy.
To, že dieťa chce to, či jeho kamarát, to si musí zodpovedať rodič v rámci svojej výchovy. Moje deti nemajú a ani nebudú mať všetko a sú s tým v pohode. Mať všetko zabíja túžbu a ambície.

montemotherone
16. okt 2017

@vreckova vieš, ja som aj rada že takéto veci existujú. Moja sa začala pred rokmi venovať Pikomatu. Ten si menezuju deti samé, zasielajú odpovede mailom, je to celoročná záležitosť. V priebehu roka sa najlepší môžu zúčastniť víkendových a týždňových sústredení. Tie sa už platia. Ale stojí to za to. Moja dcéra (dovtedy síce jednotkarka, ale matika bola len povinná jazda), začala matiku a fyziku milovať! Má k týmto predmetom úplne iný, objaviteľský vzťah. Už to nie je učenie pre známky. Jednoducho chce vedieť... Okrem toho si našla super kamarátov, po celom Slovensku, tešia sa na ďalšie stretnutia .. teraz pokračujú vo verzii pre stredoškolákov, pričom už sami aktívne tvoria úlohy pre mladších. Za mňa, super doplnok, motivácia k nudnému spôsobu učenia, ktorý na našich školách funguje 😒
A vieš, všetko niečo stojí. A nikto nič nebude robiť zadarmo. Ani ty nie 😉 Myslím, že s dieťaťom nie je problém dohodnúť sa do koľkých súťaží sa z finančného hľadiska môže zapojiť 😉

hettinka
16. okt 2017

ja som tiež rada, že také súťaže sú, že sa to platí, mi až tak nevadí
v škole je to tak, že prvé 2 roky sa hlásili skoro všetky deti na všetko a potom sa to postupne začalo tak selektovať, niektorí chodila viac na matematické, niektorí na iné súťaže. Je to dobrovoľné a s dieťaťom sa treba porozprávať, že peniaze na strome nerastú a ak teda v niečom je dobré, nech sa zapojí, ale nie zasa silou-mocou do všetkého.
syn v tých súťažiach od Talentídy zatiaľ vždy bol bud v 20% najlepších, alebo v 5% najlepších, takže dostal aj cenu - pero, fixky, pexeso ... také drobnosti, no on sa z toho tešil veľmi.
Teraz som mu zaplatila aj Stroj na jednotky, to ho veľmi baví kedže to je cez počítač.

ivuska027
17. okt 2017

@hettinka aký je ten stroj na jednotky? Kedze pre prvakov nic nie je, ani talentida ani mozgozrut, uvazujem nad strojom na jednotky pre krpateho. Oplati sa to? Lebo vsetkovedka aj klokana aj maxika mladsi syn daval uz pred dvomi rokmi, ked mal cca 4, tak by som ho nejak chcela zabavit, lebo smutne hladi na starsieho brata.

hettinka
17. okt 2017

@ivuska027 my Stroj na jednotky skúšame prvý rok, ale synovi sa prvé kolo páčilo, to bolo nesúťažné, sú tam rôzne typy úloh, matika, slovenčina a angličtina a beží to celý školský rok ... úlohy sú tam aj lahšie, aj náročnejšie, syn je síce šikovný, ale veru musí aj zarozmýšľať, čo som rada, lebo DU urobí za par minút, naučí sa tiež rýchlo... a bežné cvičebnice ho až tak nebavia.
Určite ho motivuje aj to, že sa tam bude aj súťažiť 😀

ivuska027
17. okt 2017

@hettinka ale podla toho, co som pozerala, tak prvacke este nezacalo. Este to stihame? Lebo skola nie je nejak schopna aktivovat karticku, tak asi budem musiet sama nejak.

hettinka
17. okt 2017

@ivuska027 ja som to tiež aktivovala priamo na stránke, nie cez školu
mali sme rodičko, učiteľka o tom vedela, ale nejako to v škole nerealizujú

normálne sa tam registruješ, napíšeš meno dieťaťa pri registrácii, zadáš ročník a potom som to platila online kartou
fyzicky ani žiadnu kartičku nemáme, prihlasovacie udaje mi prišli na e-mail
a podla mna stíhaš, je to otázka 10 minút ... a aj ostatné ročníky, vlastne prebieha len nesúťažné kolo, takže sa ešte dá

kenzom
17. okt 2017

@vreckova myslím že by si mala byť rada, že tvoje dieťa má nejaké záujmy. Veľa detí nemá okrem mobilu záujem o nič. Ja som rada, že niekto robí niečo navyše...a za navyše sa platí... Povinné to nie je. Takže je iba na tebe či sa zucastnis alebo nie. Je iba na tebe či s tým dieťaťu pomôžeš alebo ho v Tom necháš samé...ja zásadne nepomáhajú ani nekontrolujem...je to jeho aktivita, učí sa oň nie ja...je to iba o postoji... vyčítať že tu je niečo o čo nestojis nie je na mieste....

novana
17. okt 2017

@vreckova, vnímaš to správne. Sú to súťaže, v ktorých je úspešné každé zapojené dieťa. Keby nebolo, na budúci rok by sa nezúčastnilo a bolo by po kšefte. Rodič proste úspešnosť dieťaťu kúpi. Syn bol minulý rok úspešný! jasá mama, preto zaplatí aj tento rok. I keď je pravda, že každé dieťa che zažiť úspech, ale dopriala by som mu ho inak, ako jeho kúpením. Som proti biznisu na deťoch a ich rodičoch. Je dosť súťaží neplatených.

m.i.r.i
18. okt 2017

tiez sa mi tieto sutaze nepacia..syn donesie domov papierik a uz ze sutaz...a vsetci idu a potom vyhraju a ja nie..tiez mam co vysvetlovat...zapojila som ho do Maxika, ale len kvoli tomu, ze mohli aj v dvojiciach a tak s kamaratom spolu to robili, trosku to podporuje aj tu spolupracu, kedze nas je dost sutazivy..ale teraz dosiel s tym Vsetkovedkom..no nepaci sa mi to vobec..
Stroj na jednotky ako pozeram vyzera byt asi najlepsie z takychto veci..ale aj tak..ked toto deti maju robit doma na pocitacoch, no viem si predstavit ako to za nich urobia rodicia len aby dieta malo vela bodov...ja by som tam syna aj prihlasila, nech si skusa, aj mu vysvetlim, ze mu s tym pomahat nebudem, ze to musi sam, je to jeho sutaz, jeho meno...on sa na tom aj nauci nieco a tak..ale ked si bude sledovat poradie, viem si predstavit ako bude riesit, ze je na 23000 mieste, zacne ho to demotivovat...lebo x ostatnym s tym pomahaju....ja viem, ze je to na rodicoch to vysvetlit, ale no tak je to boj s takymito pseudo sutazami...ja beriem sutaze, kde vezmu deti do triedy, dostanu ulohy, nikto nic predom nevie, ukaze sa kto je lepsi..najlepsi postupia do dalsieho kola nejakeho okresneho, potom krajskeho alebo co..poriadny dozor, kontrola, nech ukazu co vedia..a nie ze doma si maju porobit a rodicia pomahaju, lebo sa chcu niekde pochvalit, ze maju doma genia...aj ten Klokanko vlani - jednym to ucitelka da v skole normalne..inym to cita, inym necha samym robit a niektori vraj to dostali domov spravili s rodicmi..a potom diplom uspesneho riesitela..akoze tazko potom tym poctivym rodicom a detom hlavne vysvetlovat, ze maju byt motivovani,robit to pre seba a podobne

hettinka
18. okt 2017

@m.i.r.i ja som so synom v Stroj na jednotky prešla cvičisko (teraz prvýkrát,a by sa to naučil robiť) a bojisko si už robil sám. Nechápem rodičov, ktorí riešia za deti, ale verím, že je to aj tak, ako píšeš...
Dieťaťu vysvetľujem, že nepoctivci sú, boli a budú a celý život s tým človek musí bojovať ... čo je dnes fér? Na VŠ som sa tiež učila ako sprostá, spolužiaci poodpisovali a mali nakoniec lepšie známky ... ale ja som mala pocit, že je to moj výsledok. O to ide...

Aj vo Všetkovedkovi a Klokankovi, ked som pozerala iné školy, tak v tých nižších ročníkoch boli aj také, že všetky deti 100%. Ja NEVERÍM, že to robili samé , a kedže sa to píše v škole, tak im výsledky nadiktovala učka, albo riešili spoločne a napísali spoločne. Syn chodí do triedy pre nadaných, zúčastnili sa skoro celá trieda a možno piati mali super výsledok, iní aj horšie. A to sú naozaj šikovné decká...

Možno do toho tlačia aj rodičia, že ked už zaplatili, nech decko vyhrá ... čo ja viem...

dskjhfdlkdjhl
18. okt 2017

Osobne si myslim, ze bohate stacia predmetove olympiady, zvysok je hlavne o komercii. A nie je to o tom, ze by mi bolo luto penazi na vzdelavanie.

hettinka
18. okt 2017

@dskjhfdlkdjhl je to komerčné
na druhej strane, pomáha dieťaťu získať skúsenosti aj s inými typmi úloh, testovaním, zapisovaním do odpoveďových hárkov, u niektorých aj pomáha zvládať stres a trému z testov
syna teraz čaká Testovanie 5 a nemá s tým problém, automaticky vedel, čo ma kam písať ... tie testy a hárky vyzerajú dosť podobne
predmetové olympiády s ťažké, naozaj pre nadané deti, prípadne deti, ktoré sa predmetu venujú aj mimo školy - je to nadstavba nad osnovami, sú tam bežne veci z vyšších ročníkov, alebo aj také, ktoré sa ani nepreberajú. Zatial čo súťaže z Talentídy zvládne aj bežný žiak. A čo sa týka Všetkovedka, výhodu majú nie bifľoši, ale práve decká, ktoré rodičia vedú praktickému životu, majú rozhľad, chodia do prírody, doma s mamou varia a tak...