Synov absolútny nezáujem o školu

jankita
30. jan 2019

Ahojte. Prichádzam k vám po radu, lebo ja som už zúfalá. Mám 2 synov, dvojčatá. Majú 10 rokov, ale s jedným z nich je práce ako s prváčikom. Odmieta si písať domáce úlohy, odmieta sa učiť, nechce si pripravovať tašku, v škole často vyrušuje. Ak ho aj donútim, všetko len odflákne. Keď ho nútim učiť sa, sedí na knihou aj 3 hodiny a reve. Tak isto, keď mu dám napr. prepísať domácu. Neprepíše. Sedí a ručí ako tur. Lebo to sa nedá nazvať plačom. Počuť ho na celú ulicu. Vyskúšali sme už všetko - odmeny, výlety, spoločné hranie sa, ale aj tresty, zákazy, a už bohužiaľ aj dostal. Boli sme niekoľkokrát aj u psychologičky. Syn je nadané dieťa, má nadpriemerné IQ, ale aj poruchy dis... Odporučila nám zmenu školy, čo sme aj spravili. K zlepšeniu nedošlo. Dnes ráno som mu nestihla skontrolovať tašku, zas donesie 2 poznámky. Pred učiteľkou sa už strašne hanbím, ale ja už fakt neviem, čo mám robiť. Už len ranné budenie do školy je strašné. Trvá mu aj 20 minút, kým vylezie z postele a celé ráno zdržiava. Šikanovaný nie je. Inak (mimo školy) je pritom strašne zlaté dieťa. Vo všetkom nápomocný, slušný k ľuďom, citlivý. Podľa psychologičky a špeciálnej pedagogičky nenastal žiadny výchovný problém, vraj nám nemajú vôbec čo vytknúť. Ale veď musím robiť niečo zle, keď je taký. Poraďte. Inak jeho brat - dvojča, je zase v škole ukážkový, ale doma v praxi nepoužiteľný. Bez pomoci nevie ani kúpiť chlieb či vyniesť smetie. Všade potrebuje brata. Ale toto lahšie natrénujeme, ako to učenie. Ďakujem za rady.

0silvia0
4. feb 2019

@cat presne takto to máme doma my, syn lajdák a o dcére ani neviem, že chodí do školy.

abbey1
4. feb 2019

Kočky, popravde, ja sa často tým deťom nečudujem. Veľmi dobre všetci vieme, koľko zbytočnosti sa v škole učia, aké nezmyselné úlohy robia. Ja mám mladšiu domškoláčku a vidím ten obrovský rozdiel. Staršia vždy bola a je výborná žiačka, ale keď som videla, čo škola robí s tými deťmi, ako im kradne radosť z učenia, túžbu po vedomostiach, ktorá je každému prirodzená, povedali sme si dosť. Staršia zmenila školu, mladšiu som do školy už ani nedala.
Väčšinou problém nie je v deťoch, ale v školskom systéme, ktorý je stále skostnateny.

jankita
autor
5. feb 2019

Juj kočky, ďakujem vám za všetky reakcie. Včera som nestíhala odpisovať. Koník mi ide strašne pomaly, nemala som trpezlivosť a večer som zaspala so synom.
Nechcem aby to vyznelo blbo že sa teším že aj vy máte takých synov, ale som rada, že v tom nie som sama. Syn je 4ták, 10 rokov bude mať budúci týždeň, ale už ho beriem ako 10-ročného. Asperger, ani iná forma autizmu sa uňho nepotvrdila. U psychologičiek sme boli viackrát, nie len v cppap, ale aj súkromne. Práve kvôli vylúčeniu autistizmu a aspergera. Odmala som cítila, že je iný. Šikovný, ale iný. Vždy musel vyskúšať otvoriť všetky brány. Pol hodinu sa vedel hrať len tým, že otváral a zatváral dvere. Vždy v obchodoch všetko chytal. Všetko čo malo gombíky, čo ho zaujalo. Nedokázal prejsť okolo tovaru len tak, aby to nevyskúšal. V 2 rokoch nám prvýkrát odkódoval pc. Neuvedomoval si nebezpečenstvo, chýbal mu pud sebazáchovy. Jednoducho riešil veci, ktoré iné deti neriešili a neriešil to, čo riešili iné riešili. Preto som s ním bola opakovane na vyšetrení.
@andula77 Na Máriu-Teréziu nadávajú moji obaja, hlavne pri učení a rannom vstávaní :D.
U nás žiaľ neplatí, že syn sa neučí, ale má dobré známky. Ak sa neučí, známky sa automaticky zhoršujú. Je to možno aj kvôli tomu, že učiteľku počúva len povrchovo. Aby vedel o čom hovorí keď ho vyvolá, ale zároveň sa jeho mozog zaoberá rozprávkami, príbehmi, hraje sa. Stále mu opakujem aby sa v škole sústredil, počúval učiteľku a potom by sa ani učiť nemusel.
@eliska13 presne mi ide o to, aby tá snaha vychádzala z jeho strany. Aby si sám začal písať úlohy, aby sa začal učiť, a za mnou prišiel keď niečo nevie, keď niečo nejde. Fakt som ako ten dráb. Po škole mu dám pol hodiny na oddych a potom začneme. Musím prísť do izby a poviem, že ideme robiť veci do školy. Okamžite je samozrejme hladný, smädný, treba mu na záchod, musí spočítať vrabce na ulici a podobne. Doslova ho musím dotlačiť, donútiť, aby sme niečo začali robiť. Také že nauč sa a vyskúšam ťa u nás vôbec nefunguje. Musím mu predčítať, prekladať mu to do zrozumiteľnej slovenčiny a tak to pôjde. Pritom v bežnej reči používa kopec zložitých slov. Manžel opravoval hraciu skrinka a opýtal sa ho, či vie čo je akustická neviem čo. On sa na sekundu zamyslel a že síce o tom ešte nečítal, ale logicky mu vychádza že je to... a presne povedal na čo to slúži. Ale keď sa ho opýtam z čoho sa skladá rastlina, ktorú ma pomaly pred sebou, tak bude pozerať a zlostiť sa, že je to ťažké 🙂.
@hanah2 - ďakujem za tie slová. Čítajú sa dobre, len to ešte musím dostať do svojho mozgu a presvedčiť sa o tom.
Viem, že klasická škola nie je preňho, ale alternatívne sú drahé a domáca škola zase nie je nič pre mňa. Invalid som len od novembra, do práce sa chystám akonáhle nájdem niečo, čo budem schopná robiť. Neviem si predstaviť, že zostanem doma.

jankita
autor
5. feb 2019

a ešte niečo som zabudla. Objavila som super stránku - www.nadanie.sk. Keď si čítam sekciu rodičovstvo, vzdelávanie a problémy, akoby som čítala o synovi. Pozrite si to 🙂

kofa77
5. feb 2019

@jankita u nas vcera kriza, mne praskli nervy, koniec, nestaram sa, neriesim, som povedala, ze odhlasujem zo vsetkych kruzkov, jazykoviek, proste nech lezi doma, skrabe si prdel a potom nech cisti kanaly a zbiera hovna... koniec citacie.

nevladzem uz, rano som vstala, s tym, ze ked nebude vychystany do urciteho casu- u nas velky problem aj to- odchadzam. tak sam sa vychystal, sam zobral lieky, co teraz berie, zbalil tasku- nic som sa nepytala, ci mu nechyba.
a hovori mi-ty ma nemas rada..
reku, mam, najviac na svete ta lubim, ale nevladzem ☹

on akoby si spojil moj nezaujem o jeho skolske povinnosti s mojim vztahom k nemu.

tiez som myslela, ze na 8 rocne gymko by mohol ist, kedze ho otravuje pomale tempo, ale takto pochybujem, ved ja ho nebudem dokopavat ku kazdej domácej ulohe...
proste vcera som aj plakala, jak som bola zufala

letfenixa
5. feb 2019

@kofa77 tak mu to otoč - a ty ma nemáš rád, keď vidíš ako ma trápi tvoje správanie a napriek tomu v ňom pokračuješ?

kofa77
5. feb 2019

@letfenixa takej formulacii sa chcem vyhnut, mi znie ako citove vydieranie z mojej strany.

andula77
5. feb 2019

@jankita sranda lebo tie brány a fascinácia otváraním a zatváraním bola aj u syna keď bol malý....nemôžem si pomôcť ale často mám pocit, že syn si vyžaduje moju pozornosť a chce aby som sa mu venovala najviac hoci má už 10 (v decembri mal) a tiež myslím, že žiarli na súrodencov (7 a 4). A ani sa tým netají, že mu "prekážajú". Akoby sa nechce o mňa deliť. Ale to už by možno bolo na inú tému. V každom prípade to trochu uľahčí život, keď zistíme, že je nás viac takýchto matiek, ktoré majú takých podobných synov. pekný deň. 😉

andula77
5. feb 2019

no a hlavne pevné nervy a veeeeľa trpezlivosti, ale snáď to prejde a po rokoch sa na tom aj zabavíme....aj keď vlasy asi budú riadne šedivé...ak vôbec ešte nejaké budú haha

letfenixa
5. feb 2019

@kofa77 veď zvoľ vhodné slová a tón reči, to nemusí vždy vyznieť ako vydieranie

eliska13
5. feb 2019

@kofa77 máš jedného syna?
@jankita ja viem neuveriteľne to unavuje a odoberá energiu a ja nechcem vedieť čo bude o 2,3 roky, keď sa mi 14,16 r chalan zasekne, že sa učiť nebude.ja vidím veľký rozdiel aký bol v 10 r a teraz v 12 pokým v 10 bolo slovo učiteľa sväté a bol snaživý niekedy až preháňal musela som ho krotit teraz je tu puberta a učenie je blbosť, všetko je easy, načo mi to bude ja viem, že má pravdu, keď čítam tie knihy čo ich učia namiesto toho by mohli mať psychológiu ako zvládať stres, čo je dôležité, nejaké predmety pre život kamoška chodí robiť do škôl kurzy varenia, ale len také ľahké šaláty,ovocné poháre,deti a aj starší pubertiaci su nadšení
Čo uz narobíme tých alternatívnych iných škôl je malo a musíme vydržať.Geografiu a biológiu sa učia tak dopodrobna, že akoby už bol na strednej skole.Ja sa musím veľa držať, keď sa učíme ja neviem či manipuluje len čo vytiahne matematiku hneď otázka pomôžeš mi s tým?pozrie na to ja to neviem, zrazu to už vie kričať nechcem, ale občas už vybuchnem to sa hneď rozplače a je mi z toho ešte viac na nič, aby som sa s dieťaťom hádala a plakali pomaly obaja za školu
Ale asi potrebujú sa už spoliehať iba sami za seba mne sa tento štýl, že ho ťahám pred sebou ako balvan nepáči
Suseda mi hovorí neboj nič o pár rokov príde frajerka a budeš rada, že vôbec chodí do skoly

eliska13
5. feb 2019

@jankita my máme na ulici chlapca, ktorý má hyperaktivitu chodili k psychologické je strašne svojský má bohatú fantáziu, rozpráva ako dospelákov, veľa si vymýšľa ani mu nevadí, že ho ľudia pristihnúť pri klamstve a je už 7 dmak.Nesustredi sa až jeho mama začala chodiť k neurológovi na testy či nemá nejakú poruchu nič sa nenašlo len je taký😁má v hlave milión nápadov ....neurológ jej odporucil vitamíny hlavne omega 3mastne kyseliny, magnézium, malo TV pocitacu a chodí na biofeedbeck tvrdia, že to prejde po puberte, ale keď s ním rozprávaš je ako z inej dimenzie skáče z témy na tému, gestikuluje veľmi je múdry má prehľad o dianí vo svete, veľa cestuje s mamou, ale on lieta v myšlienkach začne robiť 3 veci nedokončí nič.
Minule bol u nás a bol vraj hladný, tak prstom vyberal z natierkoveho masla a oblizoval to😁a to som len na dvor išla.Keby povedal natriem mu chlieb on potajomky stál pri chladničke a syn mi hovorí on bol hladný som mu povedal, že mi to vadí.take nevysvetliteľné reakcie, takže ano máme rôzne deti asi buďme radi či máme a už to len nejako ukocirovat😂

kofa77
5. feb 2019

@eliska13 hej, jedneho.
kebyze mam dvoch rovnakých, uz som dakde na psychiatrii zavreta. alebo v base 😲😀

to je pravda, ucia sa somariny, ale zas na prvom stupni to su uplne kraviny, co staci raz pozriet. ale aby robil taky cirkus koli blbej ulohe na 5 minut?
to si hovorim, teraz este aku taku autoritu mam- dajme tomu, ale o par rokov s nim nehnem. a moj teda snazivy nebol nikdy, spravi to minimum co musi..

eliska13
5. feb 2019

@kofa77 myslela som, že si to ty😂 stretli sme sa na inom fóre a obe sme mali v hlave či druhé dieťa či nie.Asi dobre, že sme zostali pri jednom.
Môj syn je v iných veciach super pomôže pri varení niečo ošúpe, povysava čo poviem to pomôže len to učenie, keby bol hlúpy či menej bystrý kašlem na to len učitelia hovoria povzbudzujte ho, treba ho motivovať, prečo sa vôbec nehlási, prečo nechodí na súťaže ...no, lebo ho to otravuje a nechce.Ucitel povie, že nikdy sa ešte neprihlásil, ale keď ho vyvolá tak vie😂

kofa77
5. feb 2019

@eliska13 😉

moj je rovnaky, s tymi sutazami, odmieta, somariny, nacooo.
inak rad vari, je samostatny, vela veci poriesi, ale tak tazka povaha, no kto nema, nechape, mne neveria, ked rozpravam, kedze on vie byt mily, slusny.

jankita
autor
5. feb 2019

@letfenixa
@kofa77 raz sa učiteľka spýtala syna predo mnou, ci on ma ľúbi ked toto robí. No poviem vam, obaja sme mali slzy na krajíčku. On ma nie že ľúbi, on ma zbožňuje. To môžem odprisahať. A ja jeho tiež. Medzi nami je také neuveriteľné puto, že keď mu je zle, mňa napína tiež. Nie z pachu, nie z pohľadu, nedá sa to vysvetliť. Asi nám slabo prestrihli pupočnú šnúru. Má skoro 10 rokov a ešte sa stane že príde za mnou, aby som si k nemu ľahla.
Čiže nerobia to preto že nás neľúbia, ale nevedia si pomôcť. Čo toto správanie spôsobuje a čo sa s tým dá hlavne robiť, je záhadou.
Mali za úlohu napr. robiť sudoku. Hneď krik, že to je blbosť, že sa to nedá (aj keď predtým to už robil). Len som si k nemu sadla a urobil to sám za pár minút. Potom sa zo seba zasmial, ale pri ďalšom sudoku opäť krik, plač.
@kofa77 - upokojíš sa, a budeš pokračovať. Presne toto som si ja hovorila keď mi v stredu prišla na mobil druhá poznámka. Zakážem krúžky, kašlem naňho, nech si prepadne. Ale stále sa s nim učím a prave sedím na krúžku a čakám ho 😁. Nič lepšie som totiž ešte nevymyslela. Včera by si bol zase zabudol vložiť do tašky 2 domáce úlohy. Na pondelok 1 domácu a jeden predmet komplet - kniha, pracovný zošit aj normálny zošit. Zblaznim sa z toho.

@eliska13 Magnezium berie aj môj. Pomáha to. Opýtala som sa lekárky či môže, tak povedala že samozrejme. Vidieť rozdiel ked ho berie, a keď nie. A keď je to už velmi zlé, šupnem si tabletku aj ja.

A veru je pravda, že berú v škole blbosti. Načo je v 4. triede rozmnožovanie a ozubené kolesá, kladky? V treťom ročníku napr. elektrický obvod? Veď to som ja mala problém pochopiť.

eliska13
5. feb 2019

@jankita takých nás tu je viac čo tak lipnu na synoch🙂o to viac to trápi.A to mi vadí čo popisujes že hneď sa vzdáva.To nejde, neviem, nebudem...ale jeho bolo treba od malička posúvať, podporovať, všetko s mamou a tu to máme😂dnes komédiachcel tu mať kamoša, tak si vedel úlohy spraviť sám po škole hneď ako prišiel.Inokedy je unavený a chce mať kľud.Manipulator ako vyšitý😀

vasica
12. mar 2019

@jankita Ak je naozaj nadany tak je mozne, ze jednoducho potrebuje robit veci po svojom...tieto decka maju svoj osobitny pristup k veci. Mozno zatial co prvy syn pravidla miluje, tento ich neznasa. To vstavanie a pod. moze suvisiet s tym, ze sa do skoly vyslovene netesi a ma z nej blok. Tu by asi pomohol individualny pristup ucitela...mozno sa nudi tak vyrusuje, mozno by bolo fajn ho nejak inak zapojit, davat mu speci ulohy, a hlavne ak byva casto trestany tak to nerobit takto ale motivovat. Nase skolstvo zial ale nie je velmi stavane na takyto pristup. Doma sa to da riesit len ciastocne...najlepsia by bola asi skola s individualnym pristupom, ale take moznosti mimo velkych miestbu nas nie su. Mozno by som ho pochvalila, povedala mu ze je velmi sikovny a nadany a ze to moze ukazat aj ostatnym cez ulohy a cez to ze ukaze ako sa vie ucit...alebo mu mozno povedat, ze na znamkach az tak nezalezi, ale je dolezite aby sa co najviac naucil...a vyslovene ho nejak motivovat. U nas na skole ti najchytrejsi mali dost zle znamky, a aj tak si v zivote nasli miesto 🙂 Asi by som na to sla pozitivnym pristupom, a hovorila ze skola mu ma pomoct sa nieco naucit, a nie negativnym ze ak daco nespravi bude zle, lebo to zjavne nefunguje...

andula77
12. mar 2019

@jankita môj 10ročný včera vyletel zo školy naštvaný, ledva ma pozdravil...vraj sa bude sťažovať na blbú učiteľku hudobnej, čo si to dovoľuje im dať projekt a má ho mať hotový do týždňa...niekedy ma ani nebavia takéto hlášky, inokedy sa na tom v duchu pobavím. Darmo vysvetľujem, že takto sa o učiteľoch nehovorí, že úlohu predsa dostala celá trieda a nie len on tak si to proste urobí, je to jeho domáca úloha a pod...keď sa ukludnil, doma si ten projekt začal ešte v ten istý deň robiť, že nech má s tým pokoj 🙂 je najstarší z troch detí, ale niekedy si vyžaduje najviac času a nervov. Ale ako píšeš aj ty, tiež je medzi nami to "zvláštne" silné puto či neprestrihnutá šnúra ako si to pekne nazvala

maminecka2
12. mar 2019

@jankita Ahoj, ja riesim s detmi nejake veci, dnes som pozerala jednu diskusiu o senzorickej integracii a metode INPP, a spomenula som si na vas. My momentalne riesime tu senzoricku integraciu. Ked som pocuvala v tej prednaske vsetky mozne prejavy, tazkosti tak by to mohlo sediet aj na tvojho syna. Ak si v tomto smere este nepatrala skus mozno popozerat.
Ja som povodne riesila starsieho syna, ked vsetky vysetrenia boli "v norme", nikto nam nevedel (nechcel) pomoct, tak ma to akosi nahodou zavialo k tej senzorike. A dala som vysetrit aj mladsieho, ktory sa nejavil az tak akutne, a nakoniec ten je na tom horsie.
Jedina velka nevyhoda je financna stranka 😞.

maminecka2
12. mar 2019

@jankita Este som chcela jednu vec- najviac to asi pomohlo mne osobne- pochopila som preco sa spravaju tak ako sa spravaju a ze to naozaj nerobia vedome ani naschval.

vladinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jankita
autor
26. apr 2019

@maminecka2 ahoj, prepáč že až tak neskoro reagujem. Nejak nebol čas sadnúť si za pc a niečo napísať. Čo je tá metóda INPP? O čom to je?

@vladinka vitaj, naozaj nie si sama. Každá z nás si už určite poplakala, hlavne keď počúvame, aké si deti iných mamičiek šikovné, cieľavedomé a podobne. Ale zas oni "závidia" synovu sociálnu obratnosť. Nemá problém si čokoľvek vybaviť, vyriešiť. Dnes sa "zabudol" naučiť na písomku z vlastivedy. Predstav si, ukecal pani učiteľku, aby mu dala ešte jednu šancu na ďalšej hodine.

Žienky, musím povedať, že môj syn sa momentálne zlepšil. Odišla som do kúpeľov a syn, aby sa nemusel učiť s manželom, radšej sa učil sám. A išlo mu to. Aj známky si polepšil. Lenže už som doma a vidím, ako to znova začína flákať. Zrejme za tým budem ja :(.

maminecka2
28. apr 2019

@jankita Ja o INPP vela neviem, my tam nechodime, ale v podstate je zaklad ze dietatu nevymiznu urcite reflexy s ktorymi sa rodime a neskor su uz na skodu a vedia robit velku sarapatu v roznych oblastiach. Terapia je formou cvicenia (akoby rehabka), su tam urcite presne cviky cca 10-15 min. denne, trva to ale az 1,5 roka. A cena je dost vysoka, ako vsetko sukromne...
Ja chodim so synom na senzoricku integraciu.
Syn fakt asi "trucuje" na tebe. Tak ako niekedy deticky napr. nejedia, nepiju lebo vidia ze je to pre matku dolezite, tak si takto "dokazuju" (podvedome) svoju nadvladu.
A keby si mu povedala ze odteraz sa bude ucievat uz iba s otcom, ze ty mas ine povinnosti a riesis si aj zdravie (zacni aj ozaj niekam chodit- plavat, cvicit, prechadzkovat...) a trosku ho nechaj nech si v tom plava... Lebo zrejme ak sa nezacne ucit tak ako ked si bola prec, tak vysledok bude rovnaky, akurat ti zozerie nervy.

fiffinkaa
25. okt 2019

@jankita ahoj chcela som sa spyrat ako sa dari synovi? Nasli ste nejaku metodu co na neho plati? Urobil pokrok v povinnostiach?

adkamama
30. nov 2019

Ahojte, no vidím že je tu dosť mamičiek, ktoré majú tiež problém, ktorý trápi aj nás. Lepšie povedané mňa. So staršou dcérou sme takéto problémy nemali, syn je šiestak a má to na háku. Vôbec nie je hlúpi, povedala to aj učiteľka, aj pedagogička, my to samozrejme vieme, len tá nechuť. Veru som rozmýšlala nad alternatívnou školou, ale má v triede veľa kamarátov, nechcel by odísť. Zato povinnosti totálne odsúva ako sa len dá, potom má toho veľa, ide ma poraziť. Stále ho musím kontrolovať, lebo stále dáka poznámka, že nemá DÚ. Na zákazy si zvykol, nepomáhajú, akurát som si všimla, že keď nemá dlhšie dovolený mobil, má zrazu čas na koníčky, je veľmi šikovný manuálne, alebo si zobral Kvadrilion, logickú hru, to by inokedy nemal na ňu čas. Dáva to jedna radosť, čiže inteligentný je, chyba bude inde. Ja tuším, že je to tento systém, kt. predsa nemôže vyhovovať všetkým, keby som ho učila doma, doobedu máme hotovo a poobede má celé pre seba. Takto je v škole, ktorú nemusí, myslím vyučovanie, poobede keď som neni doma drtí telefon, aj keď mu ho nedovole nadlho, potom tá nekonečná príprava do školy, človeka ide poraziť niekedy. Ale on rebeluje. Neviem čo robiť, skúmame to u pedagogičky, radíme sa s učiteľkou, snáď to doklepne na ZŠ a osvietení ľudia budú mať odvahu otvoriť vo väčšom dáku alternatívu. Lebo ja viem, že dnešné deti sú múdre.

eliska13
30. nov 2019

@adkamama idu do puberty budú rebelovat.Aj môj má na všetko čas😉učí sa dobre, ale tiež povie, že ho škola nebaví a len si to odsedí.A mobil treba čo najviac eliminovať tiež s tým bojujeme

adkamama
1. dec 2019

@maminecka2 Pomohlo? To je super, ja sa ho tiež snažím pochopiť a cítim, že vtedy je mi viac otvorený, že ho beriem takého aký je. A ak sa nejedná o povinnosti do školy je to zdravý sebavedomý spoločenský chlapec so všetkými lotrovinami, ktoré k tomu patria, niekedy mi to až príde, že ich tento systém ničí. Škoda, že nie je viac alternat. škôl, aby sa viac za seba snažil a naučil na sám na sebe. Videla som film o škole, zabudla som názov, bol tam školský senát, sami si postupne prišli na to , čo ich baví, nie čo chcú ich rodičia a okolie, len keď tu nič také nie je. Viem že pre prvý stupeň áno, ale takto pre väčších veru netuším.
Ale idem si prečítať o tej INPP, nepoznám to.

nelinka2009
3. sep 2023

@andula77 mne na ňu nadáva prvák, ktorý ešte ani nemal prvý školský deň... A poďakovať za to sa môžem pani učiteľke z prípravky

ivangeline
3. sep 2023

Myslim,ze by si ho mala nechat tak. A hanbit by sa mal on a nie ty....