Uniformy na školách. Ste za či proti?

titkovamiriam
14. okt 2008

ja som proti,lebo nemam rada rovnako oblecenych ludi 😀

danu
22. dec 2009

senja • 1d • Včera o 19:28
Uniforma ve skolach: Co si o tom myslite? Jste pro nebo proti? Mela by se zavest i v nasich skolach?

vefi89 • 2d, 32tt • Dnes o 10:13
ja som za, aspoň by sa decká prestali osopovať a deliť do kategórií pracháč- žobrák

ygreen • 1d • Dnes o 10:17
já jsem tak pro, ale nemělo by být povoleno si sukně zkracovat, nebo jinak se odhalovat, páč pak budou chudinky holky při těle vypadat děsně. Ale je tak ten pohled, že třeba silná holka se může obléci tak aby jí to slušelo, vyzdvihnout klady, apod. Takhle by to silná děvčata mohly v nadkolenkách pěkně odsr*t. A taky mi vadí, že se děti nemohou projevit podle své individuality - skejťák, satanista, punker, sportovec, barbie, hippies, retro, apod. Ale celkem vzato jsem pro

mercy
22. dec 2009

Som za uniformy,ale také, ktoré by pristali každému dieťaťu-aj tučnejšiemu alebo malému, vysokému atď.keby na tom popracovali návrhári, určite by to šlo. Ja by som skôr dovolila náramok, ktorý by signalizoval nap,náladu v ten deň-tie by sa mohli striedať podľa ľubovôle školáka.

dioliana1
22. dec 2009

i ja som za uniformy, aspon by sa nepredháňali čo si možu ich rodičia dovoliť, nie každý má na najnovšiu modu

titkovamiriam
autor
22. dec 2009

kedze som tuto temu volakedy zalozila ani po case som nezmenila svoj nazor som proti unifornam.

veronikapp
22. dec 2009

Ja som jednoznacne ZA. A viem preco 😉

renca3
22. dec 2009

ja som na zaciatku bola za. teraz chodi syn do sukr. skoly a zatial na 1. stupni maju ako uniformy len polotricka a to kratky ci dlhy rukav. kupila som hned 3, ale postupne dokupujem, lebo ustavicnym pranim sa velmi nicia.
nemusim rano rozmyslat, co obliect (i ked u chalanov to nie je take narocne).
deti su rovnake. na obleceni nie je vidiet, co ktory rodic si moze dovolit kupit (alebo je ochotny kupit), ale deti nosia do skoly rozne hodnotne hracky, ci hry. syn prisiel s tym, ze aj on by chcel take. no nehrozi.
tym som chcela povedat, ze iba uniforma tie rozdiely nezakryje.
inak niekedy mu mam velku chut obliect aj nieco ine. ani mna by asi nebavilo chodit stale v tom istom.

zelmirka1
27. dec 2009

ahojte
ja som urcite za uniformy aspon na zakladnych skolach, pretoze som zazila osobnu skusenost ked som bola v Anglicku, treba to vidiet a zazit, napr. som bola v rodine kde bolo 7 deti a len jedno nemalo v skole uniformu a
s nim bolo fakt najviac starosti. Decka uniformu brali ako samozrejmost, poznali sa podla nich do ktorej skoly chodia, mali pocit ze su k nim ucitelia rovnako spravodlivi a vo volnom case sa obliekali tak ako chceli oni a nikto im to nezakazoval a mne skutocne vsetci rodicia potvrdili ze vo velkej miere to rozdiely medzi detmi zakrylo a boli radi.
U nas na to nie sme zvyknuti a zda sa nam to divne byt vsetci rovnaki, ale v podstate dost ludi tak funguje v povolani- lekari chodia v bielom, hasici, policajti, piloti maju tiez uniformu a zda sa nam to normalne.

papito
28. dec 2009

Ja som kategoricky PROTI.
Som za slobodu - vo vsetkom (aj v obliekani). Nechcem aby deti boli rovnake. Mna osobne by to nicilo. Nech si kazdy (aj skolopovinne dieta) oblecie co chce (samozrejme po dohode s rodicom), aby sa citil dobre. Aj oblecenie dotvara jeho individualitu. A nejde o znackove a neznackove veci. Ale o to co ma vystihuje, v com sa citim dobre a uvolnene.

A s tym sikanovanim, no neviem na akom principe to funguje dnes, ale ked zabludim do svojich skolskych cias, tak pokusy sikanovania boli u spoluziaka, ktory mal najhorsie oblecenie (casto roztrhane aj spinave), ale jeho nadvlada nepramenila z oblecenia, ale z povahy a fyzickej sily.
To posmievanie a vychvalovanie si uz viem zivo predstavit. Ale treba sa s tym naucit zit. Svoje deti budem viest k tomu, aby tak necinili, a naopak aby si to nevsimali a takych jedincov ignorovali a skusili ich "prechcat" vo vedomostiach a zrucnostiach.

zelmirka1
28. dec 2009

papito ale inak bude hovorit rodic ktory zisti ze ma doma sikanovane dieta, ja som to zazila s priatelkou a jej synom a bolo to fakt desne, pretoze ten chlapec nemal fyzicku silu a dost dlho trvalo kym sa to vobec zistilo a ziadne dieta hocijako sikovne sa nebude citit dobre ze ma jednotku ked spoluziak ma super oblecko a mobil k tomu.
Ver tomu ze uniformy vytvaraju pre deti rovnake podmienky a pritom vobec nepotlacaju individualitu, stravila som s tymi detmi rok a boli skvele, u nas proste nam to pride cudne a chceme sa odlisovat ale to je len otazka zvyku na nieco ine.

prasiatko30
28. dec 2009

ja som pisala pred rokom pri otvoreni temy a bola som za teraz uz od septembra fungujeme na uniforme a som nadsena - neexistuje nic pohodlnejsie pre rodica a v konecnom dosledku aj pre dieta 😀 nemusiet riesit co si oblecie kazdy den je jedno veeeelike plus - lebo mame este tahanice okolo vstavania, ranajok, umyvania zubov a tak nam aspon jedna hadka odpada rano 😝. a individualitu si moze precvicovat len vo veciach suvisiacich so skolou - inaksie kabaty a doplnky maju kazdy podla svojej vole - len napr vsetky ceruzky, pastelky a takyto material sa tiez kupuje rovnaky pre vsetkych - na zaciatku roka sme sa skladali.

papito - sikanovanemu dietu - a ak je este aj slabsie a introvertnejsie tazko vysvetlis aby prechcalo inych svojimi vedomostami hlavne ak v triede bude nejaky tyran ktory terorizuje prave "jednotkarov" 🙂

vroni
28. dec 2009

Nuž, prasiatko, ak bude v triede tyran, ktorý bude terorizovať moje dieťa, budem to riešiť ja. Aj s ocinkom tyrana, nemám hemungy a ľakavá tiež nie som. Len mi nejako uniká, čo s tým majú spoločné uniformy. Zakryjú snáď nejako fakt, že je (teoreticky aj moje) dieťa fyzicky slabšie? Takto to vyzerá, keď sa snažíme riešiť následky a nie príčiny javov. Tyran si dôvod na tyranizovanie nájde vždy. Ak to nebude oblečenie, bude to vzhľad, inteligencia, povolanie rodičov, meno.... Možností nekonečne. Vyškrtnúť jednu z možností z nekonečne dlhého zoznamu a biť sa za to do hrude mi pripadá smiešne. Namiesto pacifikovania útočníkov sa snažíme ich "neprovokovať". Sorry, podľa mňa tudy cesta nevede, to je pštrosia politika. Takže akceptujem, že sú krajiny, kde sú uniformy tradíciou, ale v našich končinách som jednoznačne proti.

radka.m.
28. dec 2009

já jsem jednoznačně taky pro uniformy,za prvé mi to vyřeší problém se každé ráno dohadovat s holkama,co si mají vzít na sebe a hlavně z důvodů,jaké tady píšou holky,papito,dříve to tak opravdu bylo,kdo měl špinavé a roztrhané věci,stával se terčem posměchu,ale v dnešní době to je tak,že kdo nemá značkové a kvalitní věci,tak se stává častěji terčem šikany,děti můžete vést k čemu chcete ale jakmile se dostane do školy,praxe je naprosto jiná,než jsme je to učili doted 😠

rora
28. dec 2009

Ja mam sestru na zakladnej skole a veru neviem si predstavit ze by jej niekto nanutil skolsku uniformu, hoci je to este len dieta, ale uz v 11tich rokoch ju riadne chytila puberta, ma svoj vlastny vkus, svoj vlastny styl a aj ked je to doma casto boj, ze sa navlecie do cohosi co nevieme ani identifikovat, si myslim ze by to mladezi nemal nikto upierat. aj ked je fakt ze uniformy maju aj svoje plusy, ale podla mna by boli vhodne iba skor pre deti na prvy stupen zakladnej skoly, vyssie uz nie. Takym prvacikom to moze byt jedno, a rodicom, ako tu uz bolo spomenute, by ulahcilo obliekanie deti rano.

zuzanocka
28. dec 2009

ahojte, pridam sa k debate..
z vlastnej skusenosti mozem povedat jedno: uniforma, neuniforma, rozdiely vzdy budu vidiet aj citit...
sama som chodila do skoly, kde sa nosila uniforma. "prachacky" sa doladili znackovou taskou, salom, topankami... tie predsa neboli "predpisane"... takze rozdiely bolo vidno tiez. a poriadne.
napriek tomu, som ZA nosenie uniformy u deti. jednak mne - ako mame - odpadne problem, co rano obliect, ako uz bolo pisane, jednak sa dieta nauci, ze niekam patri. to je moj nazor napriek dnesnemu trendu "byt osobnost", "ist proti prudu", "nesplynut s davom" . na nieco to predsa len moze byt dobre 😉

sjuzan
28. dec 2009

Tak to já teda pro uniformy moc nejsem....přijde mně to divný.Navíc nevím,co bych dělala s těma hadrama,co mají děcka ve skříních 😉 ...jsou tak trochu hadráři...asi po mamince. 😀

bets
28. dec 2009

par mesiacov som citala rozhovor s riaditelkou synovej skoly. hovorila o vyhodach a nevyhodach uniforiem a ze aj oni zvazuju. co sa mi pacilo z rozhovoru bolo, ze deti sa viac identifikuju so skolou, ze citia taku spolupatricnost, ze na skolach kde zaviedli uniformy klesla sikana, ze uniforma nemusi byt v style anglickych skol, ale ze by si deti odhlasovali typ uniformy, ze to moze byt pekna moderna mikina, tricko vo farbach, o ktore bude najvyssi zaujem. ze skoly si organizuju aj burzy uniforiem, ze deti sa viac sustredia na dolezitejsie veci ako je oblecenie a ze individualita dietata sa moze aj inak prejavovat ako zrovna oblecenim.
celkom sa mi to pozdavalo a ak by sa mali zaviest uniformy, nebola by som proti.

prasiatko30
28. dec 2009

vroni - to bola skor odpoved na to co pisal papito o sikane. a k tej sikane uz len dodam ze toho kto sikanuje si netreba predstavovat ako zdatneho 100kg chalana ktory telesne napada vyhliadnutu obet - existuju omnoho sutilnejsie formy sikany a psychologickeho natlaku, ktore su schopne urobit pekne, slusne, dobre sa uciace dievcatka, na ktore by to nikto nepovedal a mozu urobit decku pekne peklo na zemi aj bez jedineho skrabanca 😅

a este k tym uniformam - pre mna ako matku je to menej financne narocne mat dieta v uniforme - sice ta palka na zaciatku roku ta necha traslavu cely mesiac ale viem ze ta uniforma je z celkom dobreho materialu vydrzi, nosia este aj zasterky na uniformach - takze tie zinkasuju vzdycky tu prvu supu plasteliny, farieb a aj spiny z podlahy po ktorej sa valaju, a aj ked sa dieta poobede este prezlieka do civilu - ked o 2hej vyjde zo skoly tak sa prezlieka - cize nebrazdi cely den v uniforme - a tam sa uz moze prejavit aj jej individualita ale aspon mi ju nezapacka vodovymi farbami 😀

vroni
28. dec 2009

Prasiatko, ja si počkám, až mojou dcérou začne trepať puberta, vystojí pred skriňou jamu, potom príde na tvoje slová. Ale zatiaľ mi neber ideály 😀 😀 😀

murinka
29. dec 2009

ja som jednoznacne za-nebudu ponizovane deti,ktore ,,nemaju na,, znackove veci...a poniektori ani na cinske ☹ -----------------urcite ano.

lenkabu
29. dec 2009

NE. Když nebudou rozdíly v oblečení,budou v mobilech,taškách,penálech a nevím kde všude. Sociální rozdíly to neřeší.A navíc se s nima budou děti setkávat celý život,ať si klidně zvyknou a naučí se s tím pracovat.
Možná i kvůli bývalému režimu mi uniforma nesedí celkově a uniformovat děti už vůbec ne. Většina uniforem mi nepřijde ani jako něco pohodlného.

lenkabu
29. dec 2009

Vemte to z druhé strany..........jak by se vám líbilo muset do práce v uniformě? Myslím třeba běžnoupráci v kanclu,pokud je někdo z vás policistka tak je mi jasný že v džínách nechodila. Prostě by vám nahoře řekli že aby se setřely sociální rozdíly,budete se oblíkat všichni stejně a sbohem individualito. Mně by z toho šlehlo tak proč to dělat dětem.

Nesrovnávala bych se zahraničím,tam je uniforma ve škole hodně spjatá s hrdostí na ten "svůj" ústav a to se tady asi nestane.

prasiatko30
29. dec 2009

lenkabu - ja strasne rada vrtam - ale viac nez polovica zamestnani ma bud uniformu alebo aspon urcity "kod" obliekania - zdravotnici prakticky vsetci, vojaci a policajti ani nehovorim, potom mas ludi, ktori pracuju v urcitych kancelariach - vela bank a financnych institucii maju tu svoju uniformu - i ked je to vlastne kostym pre zeny a oblek pre muzov, dokonca aj modne obchody maju svoje predavacky oblecene v uniforme - i ked vela krat su oblecene do oblecenia ich vlastnej znacky, ludia co pracuju v tovarnach - v niektorych pripadoch to ma len ten vyznam aby sme ich odlisili od obycajnych smrtelnikov, v inych je to tiez forma ktorou si chrania svoje vlastne saty, ktore by pri vykonavani svojho povolania urcite znicili - ja to u deti vidim v tom zmysle naco by mali nicit civilne saty ked mozu nicit uniformu;) 😉

lenkabu
29. dec 2009

prasiatko já vím jsem zdravotník 🙂 a tahle část práce se mi právě tuze nelíbí i když tam je to bez diskuse nutnost. a těch opravdu uniformovaných povolání tolik není,co se týká stylu oblékání (oblek) tak ten pořád dovoluje nějaké rozdíly a individualitu.
ať klidně ničí svoje oblečení,nepočítám že vydrží jako nové ale chtěla bych aby mohla jít do školy v čem chce. navíc už vidím jak budou u uniformě vypadat třeba baculaté děti..........to vůbec nebude terč pro šikanu 😅 a ještě víc se mi příčí model holčičky-sukýnka, kluci-kalhoty.

lupkatko
30. dec 2009

som jednoznacne za.ale opytajte sa svojich deti- dcere sa uniforma pacila a paci/to uz sme na deruhej skole,co ma uni....
z praktickeho hladiska je to naozaj bezproblemov, rano ma jasne,co na seba-kdezto ked sme chodili do skolky---ojojoj,to boli hadky a boje....ja som za uni len vdacna

konja
4. jan 2010

Jako rodič i pedagog jsem jednoznačne PRO!!!

vojavoja
4. jan 2010

Ja ja sa pridam k mamickam, ktore su ZA, dovod - konecne si deti budu vyberat kamaratov podla povahy a nie podla toho kto je pekne obleceny a kto nie. Deti chudobnych rodicov, ktori si nemozu dovolit znackove veci, maju nevyhodu v kolektive a trpia tym. A preco na zapade je to take popularne? Lebo vedia co robia a su vo vela popredu ako my - viem o com hovorim, pracujem v zahranici, vela cestujem a videla som toho dost....

dai
4. jan 2010

ako rodic a clovek ktory studoval aj pedagogiku som jednoznacne ZA 😉

blondo
4. jan 2010

Ahojte, pripajam sa za uniformy. A bola by som rada keby ste mi dali vediet na akej ZS v BA sa uniformy nosia. dakujem

petra.vavra
5. jan 2010

jsem jednoznačně pro 😉

lupkatko
7. jan 2010

blondo-my nie sme v BA,my sme v Trnave-ale obe skoly,ktore dcera stihla vystriedat su pobockami bratislavskych---sukromnych
skoda,ze na statnych to vobec ani nepovazuju za otazku hodnu predlozenia rodicom,ci by nechceli,aby skola, na ktoru ich dieta chodi ,uvazovala nad zavedenim uniformy.
a pritom neexistuje ani jeden normalny protiargument///ze potlacaju osobnost!!!!!!🙂////