Uniformy na školách. Ste za či proti?

titkovamiriam
14. okt 2008

ja som proti,lebo nemam rada rovnako oblecenych ludi 😀

nikes
8. jan 2010

jsem určitě pro uniformy a pamatuji si, že v době komunismu, když jsem chodila do ZŠ, tak jsem hodně záviděla dětem ze Sovětského svazu, jaké mají krásné uniformy a hlavně ty jejich velké mašle 🙂
Jinak i já mám v práci uniformu a jsem za ni moc ráda, páč pak nemusím přemýšlet, co si do práce obleču.

ada32
9. jan 2010

mne sa najviac paci nazor zuzanocky na predoslej strane.
ta to podla mna vystihla.
ani tak nejde o rozdiely v obleceni ked su deti bez uniformy.presne sa to da dat najavo aj znackovym ruksakom,topankami...atd.
ale ide podla mna skor o to,ze tie deti maju od mala v srdiecku budovany nejaky pocit patriotizmu a pocit,ze niekam patria a su na to hrdi/a netyka sa to len drahych sukromnych skol/.a uplne verim tomu,ze na tej skole moze klesnut aj sikana.nie kvoli obleceniu.
ale ked tam to dieta chodit chce a chodi tam rado,uniformou sa moze posilnit aj urcity pocit sunalezitosti so spoluziakmi.

lupkatko
9. jan 2010

ada-presne!!!!dcera je tretiacka a nosi ju pysne! je hrda na svoju skolu a spoluziakov a uz teraz citim,ze sa citi byt sucast skoly,ze ju spoluvytvara! co je zaklad.aj preto si ju decka nebudu nicit napismi na WC,popisanymi lavicami.
inak my sme predsa tiez mali uniformy-pionierske,ja som nosila hrdo satku na krku,ako mala,hoci som netusila o co ide....ale patrila som do kolektivu a bolo mi v nom fajn!

ada32
10. jan 2010

lupkatko mne to tak pride,ze sme socializmom velmi poznaceni a preto sa tu dost krizia nazory.
ale ved od toho je volna diskusia.
pre niekoho uniforma znamena potlacanie vlastnej identity a pre niekoho podporovanie zdraveho patriotizmu.
a ten nam slovakom zufalo chyba.malokto je vo svete hrdy na to ,ze je slovak,/ja uz som pisala aj v mojej domovskej teme/,ze som s hrozou zistila,ze moj 12 rocny syn ani nevie,aku mame hymnu. 😖
ja tena mie som nejaky vasnivy narodovec 😅 ale raz som sa niekde narodila,bola som vychovana v urcitej kulture a niekam patrim.
a toto u nas uplne abstinuje.ked pride slovak do sveta,hanbi sa za svoju kulturu/vacsinou/.
aj tomu to by v konecnom dosledku mohli uniformy scasti pomoct.netvrdim ze by to komplet vyriesili ale mohli by pomoct formovat sebavedomie aj rozmyslanie deti.

senja
11. jan 2010

Holky, a vite o nejake statni skole v CR, kde uniformy jsou?
Protoze jak vidim, vetsina mamin je pro ne, ale ja osobne o zadne skole s uniformami nevim. Kdyby se v Praze nejaka takova do 5ti let objevila, moc nepremyslim a soupnu syna do ni 😉

adulik144
12. jan 2010

Ja som tiež za, nepači sa mi ked 4-5 ročne deti pozeraju na ostatnych detoch ci maju znackove oblečenie -obuv a podla toho to aj komentuju (a deti vedia dost kruto komentovat). Známej mala odmietala nosit do skolky ine oblečenie ako adidas, aby sa jej deti neposmievali (ešteže existuje mimibazar a semtam sa jej niečo odtial znackove aj ked obnosene kupilo)

dodka007
12. jan 2010

Zijeme v Irsku a dcery nosia:koselu,kravatu,suknu,sveter,sako.na šport polokosela,teplaky. Aku školsku uniformu nosia vase deti?A ak nenosia ako by ste chceli aby vypadala? 😀

ada32
12. jan 2010

adulik to je velmi smutne.asi nie nadarmo sa hovori ze deti su zrkadlom svojich rodicov.
myslim tym tie vysmievajuce sa deti.kde to zijeme,ked hlavnym meradlom hodnoty cloveka je najaka fajka na teplakoch? ☹

libka1
12. jan 2010

😉 za

yukki
12. jan 2010

za za podmienky že by mali dievčatá na výber, a nie len sukňu, a že by to boli kvalitné teplé veci-na spôsob rovnošiat horskej služby 😝
U nás deti zvyknú aj dva kilometre ráno na zastávku na 6.00 šľapať....v každom počasí...a mrznúť na nej, kým nepríde bus, o ktorom hocikedy nikto nevie či nezostal niekde v sedle stáť alebo či sa nepokazil....
a tam by asi ani jedna mamka nevyslala dcérenku v skladanej sukničke (leda by mala goratexové punčošky?) a chlapca v tesiláčkoch.
Treba sa na to pozrieť aj z druhej stránky. 😉

nikes
13. jan 2010

yukki, tak by se děti ve škole do uniformy prostě převlíkly. Já s mojim bratrem šlapala 2,5 km na zastávku v zimě i v létě a máma nám dala do tašky oblečení na převlečení nebo jsme měli oblečení do školy oblečené pod oteplovačkami. 🙂

yukki
13. jan 2010

Nuž možno by také hromadné prezliekanie ráno pred vyučovaním aj malo niečo do seba...minimálne pre druhý stupeň 😉

nikes
14. jan 2010

proč hromadné, všechny děti přece nemusí šlapat 2 km na zastávku. Ale klukům na 2 stupni by se hromadné převlíkání moc líbilo, to máš pravdu 🙂

yukki
14. jan 2010

😉
Proste som za, ale museli by to byť kvalitné, pohodlné veci-nie na spôsob bývalej pionierskej rovnošaty, a musel by byť aj pre dievčatá výber-nohavice sukňa.

lupkatko
17. jan 2010

my v Trnave mame-oranzove,biele tricko s limcekom,modra mikina,rifle,riflove saty.

senja
17. jan 2010

Tak ja jsem uniformu nosila celou zakladku - mely jsme cerne satove sukne aneco bile nahore (mohla to byt halenka, rolak, tricko s dlouhym rukavem, kosile, tolerovala se i svetlounce modra, kremova, blede ruzova a svetle zluta barvy). Kluci nosivali obleky a kosile s kravatami. Opravdu s tim nebyl problem a deticky v tom vypadali moc vkusne a nemysleli na blbosti typu kolik stoji neci nove rifle anebo od jake znacky co kdo ma. Stejne oblecene deti se lepe soustreduji, je to i prokazane. Deti se uci hodnotit spoluzaky ne podle obleceni (je stejne), ale podle toho, jaci jsou 😉
Navic neskutecne to usetri na penezich - kolik oleceni jedne velikosti bude potreba, kdyz si odmyslite to do skoly?

Skoly pak poradaji pred zacatkem skolniho roku burzy, na kterych se onosene uniformy prodavaji a kupuji.
Ze vam se dite umaze a meli byste mit uniforem nekolik? A vite, ze tim, ze ji ma jen jednu ho podvedome tlaci k tomu, aby o svuj vzhled vic dbal a a neumazaval se, kdyz vi, ze maminka to nemuze hodit kazdy vecer do pracky. Zkratka nevim jak, ale fungovalo to 😀

V zime jsme mely jako male oteplovaky, ktere se samozrejme pak sundavaly. Az jsme byly starsi, tak treba dvoje silne puncochace pres sebe. Nekdo je sundaval, nekdo ne. Ale zas netusim jak se to resi v Irsku nebo Anglii, kdy jsou tam take poradne zimy, ja mohu mluvit jen za Finsko 🙂

lenkabu Jo, penaly, tasky, boty, to bude porad. Ale kdyz k tem taskam, botam aj., ktere nejsou tak patrne pridas i obleceni, ktere denne bije do oci jako prvni, pak je to horor.

yukki Pionyrsky stejnokroj jsem sice nikdy nenosila, ale videla jsem na obrazku jak to vypadalo. Pokud si odmyslis to, v jake dobe a co za organizaci to bylo, opravdu na tom neni nic priserneho. Stejne jakakoliv uniforma se nemuze libit vsem, nekomu vzdy bude pripadat husna 😉

kapulet
18. jan 2010

jak to tady čtu, napadlo mě spíš, že uniformy sice stírají rozdíly mezi dětmi, ale u nás by to nejdřív muselo setřít rozdílnost rodičů jak tady někdo psal :"tak se s ní nebav, nehraj si ..." a venku můžete slyšet "ta/ten je z divné rodiny; to jsou socky ..." to ovšem slýchám jak rodiče většinou maminky říkiají svým ratolestem.
Já osobně jsem pro uniformu; vždy se mi to líbilo a považovala jsem ji za prestiž. A mimochodem dobu pionýru jsem zažila a upřímě pamatuji si jak jsem se těšila až si ji obléknu 😅 vždyť ji nosili ti starší a já se těšila až budu patřit mezi ně. Nic politického jsem jako děcko nevnímala.

annaola
21. jan 2010

Ahojte, byvame v Irsku a od minuleho septembra uz chodi nas drobec do skoly. Unoforma mi ako mamine velmi vyhovuje, odpadli problemy co si obliect a tiez podstatne menej som na minula na nakup oblecenia. A je aj zlaty v tej uniforme. Je tiez skvele, ze sa tazsie rozpoznavaju nejake spolocenske rozdiely podla oblecenia a vsetky deti su si rovne 😉 😀

rainee
27. jan 2010

urcite som za, decka sa aspon nevyvysuju a neposmievaju navzajom kvoli oblecku, nie kazdy si moze dovolit znackove a toto je super riesenie.

miriana30
21. feb 2010

Ahojte. Aj ja som určite za. Nepozeráte Rebelov ? 🙂 Mne sa veľmi páči,ako sú pekne oblečení rovnako a tie dievčence sú v tom tiež veľmi pekné. A vidieť,že patria do jednej školy.

dianka2374
1. nov 2012

som za