Uniformy na školách. Ste za či proti?

titkovamiriam
14. okt 2008

ja som proti,lebo nemam rada rovnako oblecenych ludi 😀

babulka
29. okt 2008

Este som chcela napisat, ze skolske uniformy naopak vyraznym sposobom pomahaju upriamovat pozornost na individualitu dietata, aj ked ssa to zda dost paradoxne, ale tie deti sa namiesto pochybnych hodnot typu handry, mobil, venuju hodnotam ludskym, schopnostiam rozumovym, zrucnostiam, ktore su kazdemu z nas osobite. Deti sa nezaoberaju tym, co ma kto na sebe (kedze vsetci maju to iste) ale co ma kto v sebe, lebo to je to, co z nas robi individualitu, a nie nejake handry.

sue
29. okt 2008

Jednoznačne som za nosenie uniforiem a pokiaľ vznikne petícia za školské uniformy, hneď si objednávam pár hárkov pre svoju rodinu a známych...

verulka
29. okt 2008

baby, ja si mylsim, ze unoformy rozidely fakt nezmazu...cize porovnavanie bude aj ked tu budu..ja osobne som za, lebo si viem predstavit kolko namahy by ma stalo v pubertalnom veku ,aby som sa odlisila 😉 cize sa to moze brat aj ako rozvoj kreativity 😀 cize nemyslim ze by vzniklo jednoliate stadecko unformovanych deti ako to bolo v byv. rezime 😉

andreah70
29. okt 2008

Ja som tiež za nosenie uniforiem. Niektoré tu hovoria, že chudobnejší by ich aj tak mali z druhej ruky. Ale nemusí to tak byť, ako píše babulka, aj naše hypermarkety by sa prispôsobili a ponúkli prijateľné ceny. Mám tiež dcéru v tom kritickom veku a veru sa ráno veľakrát rozčúlim čo si chce obliecť. Stojí ma to mnoho vysvetlovania a nervov, že do školy sa napr. tričko na ramienka, z ktorého trčí podprsenka nehodí. Dcéra síce poslúchne, ale keď vidím ako vychádzajú ustrojené jej spolužiačky zo školy pripadám si ako by som sa pozerala na ľahké dievčatá. A tie čo nechodia skoro vyzlečené, chodia od hlavy po päty v čiernom ešte s kapucou na hlave. Preto si myslím, že uniformy by boli fajn.

katyl
30. okt 2008

Babulka, precitaj si moj predosly prispevok este raz, prosim. Nikde tam nepisem, ze hodnoty sa vytvaraju podla oblecenia, naopak napisala som: "S detmi sa treba rozpravat a viest ich k inym hodnotam"
To znamena, ze, deti, nasa nepopisana kniha, maju moznost aj na obleceni a jeho vybere sa naucit rozoznat, ktore veci su podstatne a nepodstatne. A ako pise jedna mamina, nechce sa jej viest s dietatom dialogy rano obleceni.....ved to je jedinecna prilezitost, ako im mozeme vstepovat zasady, pravidla, ktore my mamy vyznavame. Netvrdim, ze to nie je narocne a obcas aj bolestive pre obidve strany. Ale toto je ta vychova, trpezlivo vysvetlvat, preco sa nemoze dat do skoly ja neviem, priesvitna bluzka, alebo tricko s holym pupkom. Ja som si toto uz prezila s dcerou, preto viem, co vcetko to stalo. Napr. nechcela nosit tielko...atd.Ale ten uspech, po X rannych debatach, ked prisla a hovori, ze si da tielko, lebo nechce mat v skole hole krize..... 😀 to stalo za to. 😀 😀 A to bude pokracovat, ma 11 rokov, tak viem, ze este urcite s niecim pride 😀 . Uniforma sice ulahcuje ranne rozhodovanie, ale neriesi stav po skonceni skoly. Uniforma nevychovava.
A co sa tyka rovnakosti....jasne, ze nie sme vsetci ludia rovnaki. Sme mali, vysoki, chudi, tucni.zdravi, chori.....a aj bohati a chudobnejsi....ved aj my sami sa cely zivot stretavame s roznymi ludmi. Tym samozrejme nechcem povedat, ze niekto je viec ci menej hodnotny. Ale rozdiely tu budu vzdy a musime dieta pripravit na to, aby neposudzovalo ludi podla vzhladu, aby neodsudzovalo ludi, co maju menej( penazi, zdravia, intelektu....)alebo aj viac.

vroni
30. okt 2008

Andrea, hovorime o tom istom state? 😀 😀 😀 Na Slovensku by to vyzeralo asi tak, ze by sa vyhlasil konkurz na statnu zakazku, na ktorej by sa najprv poriadne nabalili zodpovedni, potom by konkurz vyhrala svagrova sesternica (aby sa nabalili aj ostatni rodinni prislusnici) a potom by sa v obchodoch zjavili v nedostatocnych mnozstvach a zufalej kvalite handry nazvane skolska uniforma. Vdaka tejto masinerii za sialene ceny. A ze by boli nezaplatitelne, zamestnali by sa v statnych sluzbach dalsi uradnici, ktori by mali na starosti schvalovanie priplatkov na uniformy socialne slabsim rodinam. To si viem velmi zivo predstavit 😠 Ono na obranu systemu treba povedat, ze oni maju uniformy uz peknych par desiatok rokov a po tolkom case by to mozno uz fungovalo aj u nas. Lenze asi nemame tolko casu 😉
Ale k veci: pamatam si na casy (a nebolo to az tak velmi davno), ked bol napriklad make up v skole neakceptovatelny. Proste sa malovaniachtive dievcence posielali umyt. Zrazu to mozne nie je. Mobily su, pokial viem, minimalne cez hodiny zakazane. Kolko deti to respektuje? A kolko ucitelov vobec nejaky respekt vzbudzuje? Tam niekde vidim problemy a nie v handrach, ktore maju decka na sebe. Proste v situacii slovenskeho skolstva uvazovat o uniformach mi pripada ako keby som otvorene rany chcela liecit zakrytim plachtou. Nic sa nezmeni, ale nebude to tak velmi vidno.......
Inak som voci uniformam pomerne lahostajna. Uznavam ich iste vyhody a akceptujem par nevyhod. Len ich nepovazujem za riesenie. Nicoho.

vroni
30. okt 2008

Chcela som povedat, ze anglani maju uniformy uz peknych par desiatok rokov. Nejako som sa zamotala v texte 😎

fabienamata
30. okt 2008

Vroni ,dobre si to napisala, je to presne tak 😉 Jednoznacne suhlasim!!!

xena22
1. nov 2008

Tak v z mojej skusenosti v irsku mozem povedat len tolko,ze urcite tu uniforma nie je zrovna najlacnejsi spas a preplatia ju fakt iba socialne slabym rodinam.Len tak pre predstavu - za uniformu:Tesilky,kosela,kravata + pulover da clovek cca 70-80eur(podla velkosti) a za sportovu cast typu sustakova suprava + tricko dalsich 60-70 eur - teda aspon tak kupujem ja detom do nasej skoly...a ci tie uniformy plnia niejaky ucel,to neviem,je to tu tak uz roky a ludia su uz na to zvyknuti...

Pravda je ,ze rozdiely medzi chudobnymi a bohatymi bude stale,ale na slovensku je to velmi okate,pretoze tam velmi silne chyba stredna vrstva obyvatelstva - skratka tych,co maju dostatok na vsetko bez toho aby sa obmedzovali,co si mozu dovolit aj dovolenky aj vecere,kina,divadla,koncerty,plavaren,cukraren a teraz nemam na mysli tych,co maju vily za 50 milonov a tri super auta v garazi,ale taky ten stred,ludi co vedu normalny zivot,mozno podla niekoho je to konzumny styl zivota - uznavam - ale je taka doba,neda sa stale chodit do lesa a pozerat na hviezdy a pestovat si charakter 😀 obcas treba aj ulet a bohuzial je vela takych co ziju od vyplaty do vyplaty a zobrat rodinu do divadla by narusil rodinny rozpocet natolko,ze by nevyzili do vyplaty...

kangaroo
1. nov 2008

aj ja som za /má to podla mna viac výhod ako nevýhod 😉 /

no ale k čomu je dobrá táto anketa? 🤐

szivem
18. nov 2008

ja si myslim ze je to dobry napad.Stretla som sa u nas na skole so sikanovanim kôli obleceniu.Deticky z "lepsich"rodin chodia do skoly v znackovom obleceni a celkom hladko sekiruju deti ktore maju veci z cinskeho obchodu.Deli sa to potom na dva kluby a vzdy sa najde nejaka dusicka co sa hra na sefku.Keby boli uniformy nebolo by vidno kto ake oblecenie nosi.Rodicia by sice zaplatili za asi dve uniformy nejakych 3-4000sk ale nemuseli by sa starat co si ich dieta oblecie kazdy den do skoly.Tak by rodicia mohli setrit a zaplatit dietatu napr.lyziarsky zajazd,skolsky vylet a neviem co vsetko.Ved uznajme ze oblecenie do skoly,kazdy den ciste veci,stoji nemaly peniaz.Keby sme sa mali zamyslat nad tym kto sa na com nabali tak to by bola fuska.Povedzte mi nieco na com sa nikto nenabali.

cicushka
18. nov 2008

Zazila som skolu aj s uniformou aj bez. Jednoznacne s uniformou lepise..hlavne v obdobi puberty...som nestala rano pred skrinou dve hodiny, ze co si obleciem. Mala som na vyber 5 farieb triciek zo skolskej uniformy a prepisany model nohavic v 3 farbach. 😀 😀 Tak som sa vyjasila v kombinovani tychto veci. 😀 😀 😀

martinka16
19. nov 2008

ja som jednoznacne za ked som pracovala v UK ako "operka" moje deti mali uniformy a dievcata mali k dispozicii aj nohavice a bolo to fajn,z mnohych hladisk,,,deti si nezavideli,nezodrali toklo oblecenia ani ho tolko nepotrebovali a nik ich nebuzeroval aby si davali pozor lebo "to su veci do skoly"

ttina23
20. nov 2008

aj ja si myslim ze uniformy su dobra vec

slnieckova
20. nov 2008

som za 🙂 aspon v obliekani by sa takto dala odstranit krutost niektorych deti voci chudobnejsim

annaola
24. nov 2008

ahojte, zijem v Irsku a paci sa mi ten ich system s uniformami. nemusia kupovat tolko oblecenia, staci nejake 2-3 uniformy a rodicia maju pokoj. a tiez je vyrieseny problem s porovnavanim - kto ma znackove a kto nie. Ti co si to nemozu dovolit, nemaju komplexy, bohatsi si z nich nerobia srandu. Som za, aby sa to zaviedlo aj na Slovensku.

zuzna.z
24. nov 2008

aj ja súhlasím, šikanovanie sa tým síce nevyrieši, ale hlúpe porovnávanie značiek hej

ivett2
24. nov 2008

Super téma. Ja by som bola určite za. Aspoň by si boli všetci rovní a neboli by také veľké rozdiely. No a hlavne rodičia by nemali problém, čo obliecť deťom do školy/skôlky 😉

etnicka
3. dec 2008

ahojte, od primy po kvartu som chodila na sukromne gymnazium, kde sme nosili uniformy a som zasadne proti. Hrozne mi to vadilo - rada sa obliekam do toho, v com sa dobre citim a co sa mi paci a to uniforma rozhodne nebola. Argument, ze su si deti chudobnych a bohatych rodicov rovne, neobstoji, kedze tie bohate deti vzdy mali drahe znackove topanky atd 😉

luciauk
4. dec 2008

etnicka, vadilo ti to hlavne preto, že na ostatných školách uniformy nie sú. skoro každá máte v niečom pravdu. uniformy nezmažú úplne rozdiely, lebo v tej istej uniforme privezu rodičia na mercedese alebo na starej harke. a aj uniformy sa dajú kúpiť lacné z tesca alebo drahé v Marks and Spencers. školy tiež ponúkajú obnosené uniformy ktoré odovzdajú iní rodičia. ale ako vroni píše, problém je v myslení ľudí. potrebovali by sme preskočiť dobrých pár rokov. ja žijem v anglicku a môžem povedať, že tu deti fakt neriešia oblečenie, hoci sú jedni bohatí a druhí chudobní. mám dve deti v škole a nikdy s tým neprišli. problém nastal len keď boli u kamarátky na návšteve a videli to či ono, čo my nemáme. a individualita detí sa tým podľa mňa nenabúrava. jednak deti nie sú v uniforme 24/7 a majú dosť času prejaviť svoj štýl a vkus po škole a cez víkendy. a aj samotné uniformy si môžu tomu prispôsobiť. dajú sa kúpiť viac športové alebo volánikové. v anglicku sa nosia uniformy od škôlky a pritom sa oveľa viac kladie dôraz na individuálny prístup a rozvoj jednotlivých detí. na slovensku nechcú uniformy, ale na individuálne potreby detí sa nehľadí. to je môj názor a skúsenosti. zažila som aj slov. aj anglickú školu.

digysa
5. dec 2008

Ked to tu tak zbezne prejdem,tak to vypada ze 80%- ZA, 20%- PROTI

Ja investujem do uniformy akukolvek sumu, len aby som predisla tomu, ze raz uvidim moju dceru chodit do skoly v rifliach pri ktorych jej trcia nohavicky na zadku. FUJ, FUJ, FUJ...
Este nie som taka stara, pamatam si, ako som sa chcela sexi obliekat do skoly, na disku, do kina...ale jedno viem...tie "low rise" rifle a nohavice sa mi protivili odjakziva....kto taku modu aj vymyslel?? Chlapci maju vsetko oblecenie take pohodlne, bavlnene.... a dievcata sa len popravuju..tricko tahaju hore, lebo im je vidiet velky vystrih, potom ho zase tahaju dole,lebo im je vidiet pupok a nohavice si chytaju zo zadu, aby namatali, ci im nahodou netrcia nohavicky....
a potom sa sustred na ucenie...

No nic...

martinadt
5. dec 2008

ako tak čítam takmer všetky ste tu za uniformy na školách.. no ja som proti tomu.. neni je to len o oblečení, ak sú aj medzi deťmi rozdieli, tak uniforma to podľa mňa nevyrieši.. tie rozdieli budú stále 😖

digysa a ako píšeš, obliekanie niekorích dievčat také je.. ale nie všetkých.. pekne a sexi sa môže obliecť baba aj bez toho aby jej trčali nohavičky či pupok.. je to môj názor. tiež som sa až tak dávno nesnažila vypadať "cool" a byť zaujímavá, no nikdy som si nenatiahla tangače po prsia aby ich všetci videli..

etnicka
5. dec 2008

digysa 😀
lucia, mne to vadilo hlavne preto, ze som musela. Som od prirody velmi slobodomyselna a rada si robim veci po svojom 😉 pokial je to cloveku jedno, ok - ale mne to jedno nebolo. Zase chapem, ze je to prakticke v tom, ze rano netreba rozmyslat, co si obliect.

digysa
6. dec 2008

martinadt: to je vsetko pekne, co pises...ale asi malo vnimas dnesnu spolocnost...dievcata su sexualnym objektom od ovela utlejsieho veku, ako kedysi. To mi nevyvratis....statistiky to potvrdzuju a ja mam oci tiez.

Takze mna nikto neprehovori....Aspon 2 institucie by mali oblecenia takehoto typu zavrhovat- skola a kostol.
Mas milion prilezitosti sa vyobliekat...skolu nechajme skolou. Nemenme ucel skoly a nerobme z nej "predvadzacie mola" 😢

digysa
6. dec 2008

A este posledna malickost- co do toho stale zatahujete financne rozdieli? Myslim, ze financny dovod na skolach s uniformami je uz davno minulostou.

z.g.
6. dec 2008

aj mne sa pozdávajú uniformy
malá chodila v írsku do školy, bola to výhoda, že som nemusela ráno vymýšľať, čo jej obliecť,
ale tá ich uniforma bola už staromóda, mohli by to zmodernizovať, aby bola slušivejšia

etnicka
6. dec 2008

Suhlasim s uniformami, pokial by si ich mohli deti samy navrhnut, boli by pekne, prakticke a pohodlne. Este by mohli mat napriklad rozne farby. Tie nase tmavomodre zelezniciarske plechove boli fakt o nicom 😀

karkulka1
6. dec 2008

Suhlasim s etnickou, keby deti mohli na návrhu a tvorbe tej uniformy participovat, som za. Takto aj tie decka by to skor prijali.

digysa
7. dec 2008

etnicka: ked sa ti narodi v marci dievca, tak uvidis, ako zmenis nazor o uniformach.....obliekat tie nase "kocky" kazdy den to nam da zabrat.... 😀

bambusko
21. dec 2008

som proti. ale ked kamarat nejakeho papalasa zalozi firmu na sitie skoslkych uniforiem, aj tak to nebude nikoho zaujimat a odklepnu to 🙄

oblecenie do skoly/skolky prichystame vzdy vecer, takze rano nie su ziadne natahovacky, maximalne ak sa zmeni prudko pocasie, tak nieco prehodime.