Uniformy na školách. Ste za či proti?

titkovamiriam
14. okt 2008

ja som proti,lebo nemam rada rovnako oblecenych ludi 😀

natak
16. okt 2008

aj ja som za uniformy, jasne, ze nie jednoliate, ale aby boli dost variabilne 😉 , napr. aby aj dievca mohlo nosit nohavice. ja som napr. nikdy nemala rada sukne a ani som ich nikdy nenosila a asi ich nosit ani nebudem.
Starsi syncek chodi do jasliciek, maju tam ani to nenazvem, ze uniformy, ale rovnake oblecenie a ked ich vidim, ked pridem po nich, tak su zlatucki, len mam problem najst toho nasho 😀 😔 😀
tiez si myslim, ze by odpadol problem znackovych a neznackovych veci 😉

matica2
16. okt 2008

ja som za

andrea.m
16. okt 2008

jednoznačne ZA

jeane1
16. okt 2008

ja som za,
mi sme mali debatu o rovnakých šatach na prve sväté prijímanie a poviem vám jedna mamka vzala svoju dceru do ineho kostola lebo jej sa to nepáčilo a nesuhlasila s tým

asitka
16. okt 2008

či táto anketa k čomusi pomôže, alebo nie....nie je to jedno...je tu toľko tém, ktoré v podstate nič neriešia...len si človek aspoň prečíta názory ostatných 😀

etuska
16. okt 2008

no moja dcera si vyberat nemoze-musia mat sukne cely rok,ale tu v UK je predsa miernejsie podnebie a ked jaj dam pancusky,nie je problem 😉

ukana
17. okt 2008

ja som za...
aj ja si pamatam, ked som chodila pre sestru do jasli ( kedysi pred sto rokmi 😀 ) tak tam mali take rovnake zasterky deti...chlapci modre a dievcatka cervene 🙂 ...aj na fotkach to mame, prve uniformy...

aj si myslim, ze by sa tak v rodine usetrilo za oblecenie, ved cely tyzden su deti v skole, a na vikend a na prazdniny by toho nepotrebovali tolko ako ked sa kazdy den prezliekaju do ineho.... 😖

ako je to v UK? tu rovnosatu dostavaju zo skoly, alebo to kupuju rodicia? preplaca skola nieco? 😉

etuska
18. okt 2008

Ukana-uniformu kupuju rodicia.Ak je soc. slabsia rodina,tak tusim skol prispieva.Pre mensie deticky nie je az taka draha-za saty som dala 4libry, svetrik cca 3libry,kosele-2ks tusim 3.50,takze to nie je az taka polozka

maca793
18. okt 2008

som za. aspoň by si deti nezávideli. ja to vidím u nás v triede. všetci sú na vyššej úrovni ako ja, majú značkové veci, mne deti chodia oblečené z čínskych obchodov. na značkové nemám

renca3
19. okt 2008

tu v BA su anglicke skoly, kde deti chodia v uniformach. ale to je zase ina polozka za tu skolu. 😒

wodana
21. okt 2008

Videla som fungovanie skolskych aj skolkarskych uniforiem v Britanii a velmi sa mi to tam pacilo. som ZA.

bardott
21. okt 2008

Ja som jednoznačne za uniformu. Deti by medzi sebou nerobili rozdiely a hneď by človek aj spoznal či ide o žiaka alebo dospeláka 😀 😀 😀

briluxina
21. okt 2008

ak má byt takáto uniforma z bavlny a nie z nejakej umeliny tak som takisto za. Som ale asi moc náročná, hmm.

maruschka
21. okt 2008

som za uniformu..na našej škole už o nej rozmýšlajú, tak hádam sa jej dočkáme 😉 😉

pd900bo
21. okt 2008

no ja som jednoznacne proti uniformam, necitala som si celu diskusiu tak hadam tu nie som jedina. Videla som studentov v uniformach v Irsku v Dubline. Boli hrozneee hlavne teda myslim z hroznych umelych materialov. Dievcata stale sukne sice tam nie je az taka zima ale predsa je obdobie kedy treba pancuchy. Ja osobne pancuchy neznasam preto si nedokazem predstavit nosit ich cely rok.

A co sa tyka tych socialnych rozdielov, bohaty maju nove uniformy a chudobny z druhej ruky a na tych unif. to aj vidno takze si myslim ze je to fakt zbytocne. Ja tiez nemamm na znackove veci a syna obliekam aj zo sekacov aj z roznych sezonnych zliav a vela kamosiek sa ma uz pytalo ze kde beriem tie super veci. Takze treba si len vediet pomoct uniformy nic neriesia.

Ked deti chcu robit rozdiely tak si vsimnu aky ma vase dieta mobil alebo topanky a hned vedia zaradit a nepomoze ani unif.

a nie sme my rocniky kedy nas navliekali do rovnakych pionierskych rovnosat 😀 brrrrrr to by som svojmu synovi nespravila

melory
22. okt 2008

jednoznacne za.....uz dlho a nic sa nemeni. jednoznacne....ano!!! ked si niekdo oblieka dieta do skoly do znacky hugo boos a druhy hugo miletic....nech deti netrpia

katy09
22. okt 2008

ahojte aj ja som jednoznačne za...aspom by neboli take rozdieli ako su terz...napr.včera v televíznych novinach sa chcel zabit 9ročny chlapec kvoli tomu že ho deti šikanuju bo oni su chudobny a on nechodí do školy tak pekne poobliekany.. 😒

chymenitta33
24. okt 2008

Ahojte aj ja som jednoznačne za pretože dieťa či už je s lepšej rodiny alebo s priemernej aj tak sú si rovní. Neviťahujú sa jeden pred druhým. Ja by som chcela aby môj syn chodil do školy kde sú uniformy 😉

terezzka11
26. okt 2008

Skor si myslim, ze ide o to, aby tie deti sa v skole nepredbiehali v sutazi typu "Ja som dnes oblecena najlepsie, najviac sexi, najdrahsie, najnovsie a pod..." Ked budu mat nase bambulky 13-14 rokov, neviem, ci by sa nam pacilo, aby chodili zmalovane, s holymi krizami alebo v bielom tielku bez podprdy, ovesane kadecim a celkovo vyzerali ako male *****. Ja som jednoznacne ZA uniformy. Deti su pekne slusne a cisto oblecene, je jedno ci je uniforma nova alebo z druhej ruky, vacsina z nas proste dieta v spinavych satoch z domu nepusti. A deti nebudu vymyslat kadejake modne experimenty. Odpada starost, co jej dnes rano obliect, kde jej kupit to tricko, co sa jej pacilo a chce sa v skole ukazat pred spoluziackami a podobne... To, ze deti su krute a triedne rozdiely by odpadli nie je pravda, lebo ak sa to neukaze na obleceni/uniforme, odrazi sa to chtiac-nechtiac na inych veciach. Tiez som patrila medzi tych menej majetnych, ale na druhej strane som sa za to nehambila a nezavidela som inym. Vzdy som mala vsetko, co som potrebovala a bolo my jedno ci je to nove alebo nie...

gabriela334
26. okt 2008

ja som ucite za napr. ak bude do skoly chodit deti tak isto oblecene nebudu tam dnesny " hip-hoperkovia,, a vsetci si budu seberovny 😵 😵 😵

pd900bo
26. okt 2008

hip hoperkovia tam asi bohuzial budu vzdy, ved staci nasadit šerbel na hlavu/capicu so siltom/ a je to

a ako pise terezzka 11 je to hlavne o vyxove doma, vyxovavat svoje dieta tak aby IN oblecenie nebolo pre neho prvoradym problemom. Potom ho ani nenapadne zavidiet alebo sa trapit.

Ja neviem ci mam stastie na dieta alebo je to moja vyxova ale moj syn je teda dostatocne sebavedomy a to znacky nenosi. Jedine za co som ochotna vyhodit peniaze su kkvalitne topanky- a to neznamena znackove.

Este sa mi nestalo aby prisiel domov a chcel take alebo onake znacky je mu to suma-fuck 😀

pd900bo
26. okt 2008

.. a to ma nebezpecnych 13 rokov..

xena22
26. okt 2008

Zijem v irsku a decka nosia uniformy,zatial som sa na to nepozerala z tohoto pohladu,myslela som,ze nosia uniformy preto aby bolo hned jasne do ktorej skoly chodia 😉
Jedno je pravda,rano nemusime rozmyslat co si oblecu a hned je vybrane 😉 Na znackove veci si nepotrpime ani v civile,nehovorim,ze nakupujem suvixy,ale urcite deckam neprizvukujem,ze ma Nike tenisky ,tak nech si to vazi a ze v tej mikine adidas nema liez na stromy,skratka nieco maju aj znackove ale nie za ucelom aby druhi videli alebo sudili ci na to mame...
Je pravda,ze mam chlapcov a nie dievcence a ze este nie su v takom haklivom veku,ze by si to vsimali,tak uvidime,co doba prinesie 😀

katyl
26. okt 2008

ja som proti uniformam a akejkolvek unoformite vo vsetkom. Rozdiely medzi majetnymi a menej majetnymi tu budu vzdy. Nestacilo nam za komunizmu? Pionierske rovnosaty, rovnake svetre a bundy, rovnake tasky.....ako velmi sme chceli mat nieco, co by nas odlisovalo od masy. Deti sa budu neustale posudzovat, ked nie podla handier, tak porla mobilov, prehravacov, tatinovho a maminho auta.....ved oni si uz v skole povedia, kto co ma a co nie. Deti si musia aj zvykat, ze nie vsetci mame rovnako, nie vsetci sme rovnaki. Vo svojom kolektive si vytvaraju hodnoty, na zaklade vlastnych skusenosti. Ved do konca zivota sa budu stretavat s ludmi, co maju menej aj co maju viac. Musia sa naucit urcit si priority. Nasa dcera ma 11 rokov. Tiez vidi, ze kopec deti ma ovela drahsie oblecko, elektroniku....ale aj to si uvedomuje, ze mnoho inych deti nema ani polovicu toho, co ma ona.
Obcas jej kupim nieco znackove, tenisky, ked su vrakusku vypredaje za dobru cenu. nekupujem aktualne kolekcie, ziadne drahe novinky, sekac a bazar tiez nie su u nas vynimkou. Problemy s nou nemame, aj ked obcas pride, ze spoluziacka ma "taku krasnu mikinu" za 999 Skk, tak jej jednoducho a anrovinu poviem, ze take drahe veci kupovat nebudem. Alebo ked sme kupovali lyziarsku vybavu, tak videla v obchodoch rozpatie cien od do.
Uvedomila si napriklad, ze nemoze mat limitovanu ediciu rossignolov, lebo ceny za lyze vychadzala viac, ako cela za cely set inej znacky plus oblecko. S detmi sa treba rozpravat a viest ich k inym hodnotam. Aby aj ked vyjdu zo skoly, neboli ako utrhnute z reality a nezacali si to uniformitu kompenzovat. 🙂

pd900bo
27. okt 2008

presne o tyx pionierskyx rovnosatax som pisala aj ja, ale mnohe mamicky to bud nezazili alebo nepamataju 🙄

kazde dieta,teda vlastne kazdy clovek je idividualita preto su mi uniformy proti srsti. Zaznel tu aj taky nazor ze aspon kazdy vie z akej skoly je moje dieta.. A to akoze komu je naco taka info ze kde chodi moje dieta do skoly?????

skusili ste si niekedy predstavit ze by ste xodili rovnako oblecene ako vsetky zeny v meste???normalne uniformy pre zeny a uniformy pre xlapov... scifi ze??? tak preco to xcete navliekat na decka??? 😝

digysa
28. okt 2008

pd900bo: zazila som pionierske rovnosaty..... ale rovnosaty nie su nic zle. Tiez zijem mimo sk a tu sa rovnosaty nosia vacsinou na "prestiznych" skolach. Cize tu je to ako taka cest, ze mozes nosit rovnosatu s logom svojej skoly.

Tiez je to dobre pocas vyletov a sportovych podujati, kde je vidno z ktorej skoly je ta ci ona skupina deti.

A pre matky je to spasa- ziadne dumanie nad tym, co si dnes rano oblecieme.

katyl: neviem preco do toho zatahujes "majetok". Podla toho, co pises je vidno, ze na Slovensku ma rovnosata diametralne iny zmysel, ako napr. v UK, USA atd....
Rovnosata je narp. celkom dobry dovod, ako zabezpecit, aby dievcata nenosili do skoly provokativne oblecenie. Aj chudobne dievcata sa dokazu obliect ako totalne K**vicky, vsak ano????


😒

prasiatko30
28. okt 2008

inak baby vy spominate tie pionierske rovnosaty ako keby sme ich boli nosili ako v ZSSR - cize stale - ako sa ja pamatam a to som bola dost stara ked prebehla revolucia tak my sme tie rovnosaty nosili akurat tak v prvy a posledny den skolskeho roku a potom na slavne pionierske zrazy ci ko sa to volalo - cize vseho vsudy 3-4 razy do roka alebo potom ak sa islo na predavanie nejakych cien alebo robit tajtrlikov na nejaky zjazd KSC - ale to bolo vsetko. takze tym padom sa nam ani nemali ako zhnusit - sice to bol dobry boj rano na zaciatku skolskeho roku ked sme po celom dome zhladuvali satky - a vzdy sme ich mali menej ako bol pocet hladajucich 😀

rabaka
29. okt 2008

Zaujímavá debata už by to len chcelo nejakú političku ktorá by to npresadila. Ja som bola tak 50:50 ale potom čo sa pokúsil o samovraždu ten chlapec z B.Bystrice som ZA -tie rozdiely medzi majetnými a menej majetnými sú už v školách veľmi vidieť. Alebo by stačilo trochu viac súdnosti zo strany rodičov- mám tiež dve školáčky 1. a 3.ročník ZŠ a keď vidím niektoré tie "Barbiny" - oblečenie do školy by malo byť praktické a nie ako na večerný koktail

vroni
29. okt 2008

Ja si myslim, ze uniformy zdaleka nie su taky vseliek, ako sa to casto prezentuje. Len si predstavte socialne slabsiu rodinu s dvoma - troma detmi, ktorym treba na zaciatku roka kupit nove uniformy (lebo cez prazdniny vyrastli), jedna na osobu nestaci (niekedy ich treba aj oprat), to je slusny napor na penazenku k ostatnym beznym vydavkom (zosity, tasky atd) No, mozno budu moct kupit uniformu kdesi v sekaci, ale to bude vidno presne tie iste rozdiely medzi chudobnymi a bohatymi ako dnes. Nehovoriac o tom, ze rozdiely bude vidno na doplnkoch - taskach, mobiloch, desiate atd. A ranne pubertalne zavijanie pred skrinou "ja si nemam co obliect" nahradi "ja neznasam tu uniformu. Preco musim nosit uniformu?" Nejako mi hlbsi zmysel uniformy unika. Ano, su krajiny, ktore maju tradicne skolske uniformy, ale mam taky tichy dojem, ze su to presne tie iste krajiny, kde deti chudobnych a bohatych zvacsa do jednej skoly vobec nechodia. Takze ani tam neriesia uniformy problem socialnych rozdielov.....

babulka
29. okt 2008

Baby, v Britanii su skoslek uniformy jednym z najlacnejsich kusov obelcenia. Tesco robi akcie Back to School uz v auguste, balenia po pat kusov tricka, kosele, nohavice, sukne, skutocne za par libier. Svetriky a vesticky s logom skoly si kupuju priamo v skole a nestoji to majland. Vroni - ale tym detom, co cez prazdniny vyrastu iste treba kupit oblecenie, tak je uplne jedno, ci to budu uniformy alebo ine handry, nie?
BTW, s nosenim uniforiem uzko suvisi aj zakaz vsakovakych ozdob, cingrlatok, mobilov a pod.

Katyl - o akych hodnotach pises? Ze si vytvaraju hodnoty na zaklade toho, kto ma co oblecene? Ze ten, kto nema znackove handry je iny clovek ako ten, kto znackove nosi? Ze nie vsetci sme rovnaki? Tak to je sila....prepac, ale je mi spatne. 😝