Uniformy na školách. Ste za či proti?

titkovamiriam
14. okt 2008

ja som proti,lebo nemam rada rovnako oblecenych ludi 😀

etuska
21. dec 2008

ucim tu v UK na zakladnej skole a nedavno mi kolegyne povedali tento pribeh:
Do skoly zavolal nejaky manager "shopping centra",ze sa tu doobedu poflakuju 2 asi 8-rocne dievcata.Ako vedel z akej su skoly?-skuste si domysliet 😉 (kazda skola ma totiz vlastnu-specificku uniformu).Mamicky samozrejme netusili kde decka maju...takto sa chvalabohu uspesne nasli...

luciauk
22. dec 2008

no ja neriešim, či áno alebo nie. deti chodia do školy v anglicku, tak nosia uniformy a hotovo.neutláča to ich ego, jedna uprednostnuje nohavice a mladšia šatičky. je to praktické, uniformy sú lacné a ja kupujem také, čo netreba žehliť, takže s oblečením pre ne nemám žiadne starosti. pasuje to aj k tej anglickej kultúre, deti cítia takú hrdú spolupatričnosť. ale to je aj tým, že tu sú malé školy, zväčša 200 žiakov 🙂

luciauk
22. dec 2008

digysa, aj v uniforme by tvojej dcére trčali nohavičky z nohavíc. s tým by si nič nenarobila 😉

čo sa týka uniforiem a ich štýlu, tak v podstate, každý si môže kúpiť čo mu vyhovuje, jednotné sú pre školu vrchné časti ako kabátik, bunda. moje deti vystriedali 3 školy a 2 škôlky a všade boli bundy športové, moderné a pohodlné /jumper alebo fleese/, na stredných zvykne byť sako. to už asi také pohodlné nie je.

luciauk
22. dec 2008

práve som si všimla, že tu je môj starý príspevok, ktorý som napísala do "nanič mama", tak to by som rada vedela, čo to má znamenať 😲 😲 😲

lovcova
24. dec 2008

skolske uniformy su dobre neter chodi do skoly v belfaste a ma peknuk skolsku uniformusklada sa z kosele kravaty sukne a saka ,paci sa jej a je nanu hrda tak neviem preco ich nezavedu aj na slovensku

tatolu
24. dec 2008

Ja som za školské uniformy.
Keď som vyrastala ja, vtedy boli tuzexy. Neviem ktorá sa na to ešte pamätáte 😀 😀 😀
Boli dievčatá, ktoré nosili len takéto veci. Nebolo ich však moc.
Teraz tie deti už nevedia čo na seba. Moje síce do škôlky ani do školy ešte nechodia, ale krsňatá už áno. Jedno dieťa pred druhým sa pretekajú, kto má čo drajšie a značkovejšie.
Ak dieťa nemá to, čo ostatné, jednoducho je na druhej koľaji.
Rovnošaty by mohli rodinám pomôcť investovať lepšie ako do značkového oblečenia detí, ktoré z nich aj tak skoro vyrastú, alebo prestnú byť moderné.

etuska
25. dec 2008

tatolu-suhlas 😉 Ani mne sa nepaci to "sutazenie" v obliekani a predvadzani 😒 Tu v UK sa decka fakt sustredia na ine veci aj vdaka u niekoho nepopularnej "uniformite"

luciauk
28. dec 2008

etuska, tatolu, to môžem len potvrdiť 😉

pass
3. feb 2009

tiež by som bola za uniformy - aspoň by odpadol každodenný problém, čo obliecť dieťaťu do školy/škôlky...

ella1
3. feb 2009

ja neviem.ale zas až také super mi unif. neprídu.
ako niekto písal, že z oblečenia deti vyrastú........z uniformy nevyrastú? je to investícia na vyše....takto môžem obliecť do školy aj na bež. nosenie to isté tričko.......potom musím kúpiť zvlášť tričko na bež nosenie. aj do školy.....zvlášť uniformu na zimu aj na leto....každý rok nové + niekoľko kusov všetkého.....tričká určite na každý deň jedno.......aj sa spotia aj zašpinia........

ani súťaženie ani nadradzovanie sa v oblečení som ešte nevidela.......

etuska
3. feb 2009

Ella1-ja ano-pracujem v skolstve-predtym na SVK teraz v UK
Moja dcerka ma 3 ks siat,asi 4 kosele a 3 svetriky.Jasne ze puncosky a tricko,koselu jej menim takmer kazdy den,ale v piatok hodim vsetko do pracky a mam svaty pokoj 😀

etuska
3. feb 2009

letna a zimna uniforma sa nelisi az tak velmi-v zime akurat kosela, v lete tricko a ponozky,mozu mat aj tzv."summer dress"-vo vypredaji stali teda tie saty 1 libru a aj celkovo je to smiesna polozka:2-3 libry za 3 kusy triciek...

etuska
3. feb 2009

..osobne si myslim,ze na SVK uniformy neprejdu z dovodu "odporu" k pionierskym uniformam z cias sociku 😀 😀

lienka79
3. feb 2009

ja som za.....
pretoze stale castejsi ukaz na skolach je,ze uz male deti na 1.stupni sa sleduju,kto ma ake znackove oblecko,drahsie tenisky a tak...takto by sa tym predislo takejto ,do istej miery,sikane...a po druhe,rodicia ,hlavne mamy,by mali rano menej stresu, kym si ich drobec vyberie oblecenie 😀

alon111
3. feb 2009

ja som jednoznacne za uz teraz mam s dcerou problemy s obliekanim a to ma pat rokov ,tak by som mala o jeden problem menej

etuska
3. feb 2009

alon-ja uz teraz mam 🙂 /teda o 1 problem menej/-podobne aj moja s obliekanim vymysla,ale do skoly nikdy,poslusne si da uniformu 🙂 🙂

egyptanka
3. feb 2009

som za.

anjelik85
4. feb 2009

ajojky, ja som za. pretože nie sú potom tak citeľné finančné rozdiely medzi deťmi. sú si seberovnejší. sama by som bola v detstve za, keby sme ich na škole mali. lebo som dookola nosila pár vecí. a síce sme ich doma dookola prali a na gamatkách sušili, aby som ich obliecť mohla, aj tak na mňa v škole pozerali ako na poslednú šupáčku. takže, jednoznačne som za uniformy. a v zahraničí je to bežné. tak keď sa sr opičí večne po amerike, tak nech sa aj v tomto. 😀 😀 😀

akejka
5. feb 2009

ja som tiež za. V dnešnej dobe sa deti nielen posmievajú tým chudobnejším, dokonca často prichádza k šikanovaniu. A načo im na to dávať zámienku ? Veľa detí vidím, ako sa len vychvaľujú, kde všade boli na dovolenke, čo všetko majú...a keby chodili všetky v rovnakej uniforme, aspoň oblečenie by si nezávideli.
Keby to v našej škole chceli zaviesť (BA Drieňová), bola by som len za...

luciauk
6. feb 2009

ella, ale to bežné nosenie je dosť minimalizované, keďže dieťa je väčšinu dňa v škole a potom často aj po škole 😉 a uniformy sú neporovnateľne lacnejšie. ja na deti vôbec nekričím kvôli zničenému oblečeniu, ako som to robievala kedysi, keď sme boli na slovensku. teraz to vôbec neriešim 😀 3 super košele z materiálu,čo netreba žehliť kúpim za 5 libier 😉

ninna78
6. feb 2009

jednoznacne za, neboli by rozdiely - znacky verzus neznacky. Sama poznam pripad, ked dievcatu zomreli rodicia, vychovavala ho babka a na skole ho spoluziacky sikanovali a posmievali sa jej, ze nema znackove veci

alon111
6. feb 2009

ono by to malo zacat v skolke a bol by pokoj.z toho co som citala tak detom by to ani nevadilo ale skor rodicia maju potrebu prostrednictvom deti ukazat ze maju dost penazi.ved ked deti pridu zo skoly domov tak nech chodia aj v zlate ked chcu.

ella1
6. feb 2009

akurát, že keby to bolo u nás, tak by ste ani náhodou nekúpili tričko za 1€...možno v uk, ale tu by sa na tom chceli určite nabaliť......a keby aj boli lacné verzie, tak by zas vyzerali 😝

a teda nič v zlom, ale ja som o posmievaní a šikanovaní kvôli oblečku teda ešte nepočula 😕 tu v okolí ani od známych, ani od dcéry,.........

a rozdiely by boli tak či tak.....ved nejde len o oblečenie......

a čo sa týka toho, že sa niekto pochváli kde bol na dovolenke a tak...a čo ako? to že si to niekto môže dovoliť, to už nemôže ani povedať? 😕 ved každý sa niečim chváli...a čo je na tom?

alon111
6. feb 2009

pochvalit sa je jedna vec ,ale tie deti to nemaju zo svojej hlavy ale ich k tomu vedu sami rodicia.ja nato tiez mam a preco to ma vediet cely svet a hlavne nie deti v skole.a bud rada ze to u vas nieje u nas to je uz v m.š.

luciauk
6. feb 2009

veď to, že slovensko na to nie je pripravené...

maca793
7. feb 2009

za aspoň by sa deti neposmievali druhým, že nemajú na značkové oblečenie. a toľko by sa potom ani nemuselo prať.

stanka_s
7. feb 2009

ja som za uniformy na 100%, vidim v tom len pozitiva 😉

akejka
8. feb 2009

ella1:
no ja som teda o takom šikanovaní počula. A zažila som ho dokonca na vlastnej koži za socíku. ☹ Kvôli tomu, že som nechodila taká nahodená ako 2 pipky zo školy...
myslela som chronických chválenkárov z bohatých rodín...o ničom inom netočia, len kde všade boli a čo všetko majú...také, čo prídu sami za mnou a povedia " Teta, viete, kde sme my všade už boli na dovolenke ? A aké máte auto ? My máme to najdrahšie...atď !!!!!
moja dcéra sa nevychvaľuje hmotnými vecami, je dobre vychovaná. Vždy som jeu učila, ako má takýmto chválenkárom odpovedať. Stretla sa s tým v škôlke, aj v škole má takého spolužiaka, čo sa všetkým stále vysmieva, ale že je najslabší v triede, to ho netrápi...
Myslím si, že oblečenie veľa vypovedá o sociálnej situácii rodiny a uniformy by značne eliminovali posmievanie a šikany...

ella1
9. feb 2009

ale to, že to vás trápilo, príp. že to trápi vaše deti, je chyba vo výchove.....bohužiaľ aj nás aj my naše deti učíme malému sebavedomiu.....už sa to síce zlepšuje, ale je to slabé...
nuž a ked celá škola podľahne názoru dvoch pipiek, o čom to svedčí?.......
a ked už dospelému robí zle, ked sa s niečim chváli......to je už čo povedať... 😕

ja sa musím na tom smiať.na tomto slovenskom malomeštiactve, lebo tu sa ľudia chvália s takými sprostosťami...
akejka- dieťatu by som povedala: určite nemáte to najdrajšie auto.to stojí 35 mil. .....vy máte len to za 2 mil... 😀

akejka
9. feb 2009

ale od koho to deti majú ? To vychvaľovanie ? No od svojich rodičov...takže tým si utvorím názor, čo majú za rodičov...tie namyslené decká, čo všetkým naokolo rozprávajú, akí sú bohatí, chudobnejším sa vysmievajú, ale keby sa tak chválili úspechmi v škole alebo vedomosťami...ˇ
my nepatríme medzi chudobnejších, skôr sme vo vyššej vrstve ale aj tak by som nezniesla, aby sa moje deti pred druhými tak nehorázne vychvaľovali a nerozprávali by o ničom inom...
som rada, že mám dcéru, ktorá sa vie rozprávať o všetkom a kamaráti sa so všetkými, aj s takými, ktorých iní utláčajú...(lebo sú "tuční", alebo majú okuliare, a pod. - toto si nevymýšľam, takéto deti boli terčom výsmechu v škôlke)