V škole majú len náboženstvo. Čo mám robiť?

frzko
17. apr 2009

Ahojte babulky!
Chcela by som Vás poprosiť, aby ste mi poradili, ako by ste riešili podobný "problém." Je síce pravda, že sa ma bude týkať až o rok, keď pôjde náš drobec do školy:(september 2010) ale obávam sa toho už dnes. Je to na dlhé písanie, tat, len stručne:
Bývam v malej dedinke pri Nových Zámkoch. Máme tu samozrejme len jednu základnú školu. Všetci v nej sú veľmi veriaci- nie je to cirkevná škola. A to je ten "problém."
Rodičias si síce môžu vybrať, či ich dieťa bude chodiť na náboženstvo alebo etiku, ale......
Švagriná minulý rok chcela dať syna na etiku, alepovedali jej, že všetky deti chodia na náboženstvo, tak musí aj on, lebo jedno dieťa predsa nemôžu dať na etiku. Aj keď nerada, ale nakoniec pod nátlakom súhlasila.
Jedna známa sa presťahovala z mesta do našej dediny. Jej 13-ročný syn chcel ísť na etiku, ale mu povedali.....a teraz dobre počúvajte....že na etiku chodia "len ŕomovia"..... Tak ho donútili, aby chodil na náboženstvo.
Suseda tento rok na zápise chcela dať tiež dcéru na etiku, ale zase... vraj všetky deti sú už prihlásené na náboženstvo, tak MUSÍ aj ona. A to jej vraj pred zápisom povedali siedmi rodičia iných deti, že ich zapíšu na etiku. Ale po zápise to bolo už inak. A pritom za ňou ešte boli detičky na zápis, tak ako už dopredu vedelo vedenie, že aj tie pôjdu na náboženstvo???
Možno sa mýlim, ale som presvedčená, že to isté povedali každému rodičovi, len aby dali deti na náboženstvo. Nechcem a ani nemôžem súdiť, ale...
Keď som sa ich opýtala, prečo si nestáli za svojím, povedali mi, že sa báli, aby učitelia "nesedeli" na ich deťoch.
A to je ten problém. Moja rodina je silno neveriaca a preto som presvedčená, že drobca na náboženstvo nedáme, ale čo ďalej???? Na druhej strane nechcem, aby si to odniesol môj drobec ☹
Som síce neveriaca, ale veriacich rešpektujem, nikdy som ich za ich presvedčenie neodsudzovala a to chcem aj ja od nich......veď nechcem tak veľa!!!
Veď ani ja ich nenútim, aby chodili na etiku, či aby neverili. Tak prečo chcú niečo také od nás!!
Už sa len pýtam, čo by vedenie školy robilo, keby sme boli úplne iného náboženstva, napríklad Budhisti???!!! 😉
Tak babulky, budem rada, keď mi napíšete, ako by ste to riešili Vy??? Budem Vám vďačná za každú odpoveď.

junovka
17. apr 2009

ahoj, asi tym, ze byvas na dedine, tak mas to o to tazsie. 😒 , ale za to je to podla mna neferove.Mam pocit, ako keby tam vladol este socializmus.
Ked sme sli s Timkou na zapis do 1.rocnika, tak sa nas pytali, ci chceme chodit na etiku, alebo nabozko.Povedala som, ze na nabozko.Dala som ju koli tomu, lebo chcem , aby si na dalsi rok urobila 1.sv.prijmanie a potom????Potom je to uz na nej ako sa rozhodne dalej, ci bude chciet ostat na nabozku, alebo bude chciet etiku. 😉

etuska
17. apr 2009

Frzko-ja osobne som veriaca,ale taketo jednanie zo strany skoly sa mi teda vobec nepaci 😒 Nie je nic horsie,ako dotrepat niekoho niekam nasilu 😠 A to ze na etiku chodia iba Romovia.... 😠 poznam romov,ktori by si radsej zvolili teda nabozenstvo.

Mozno keby ste sa spojili viaceri rodicia a poslali do skoly trebarz aj anonymny list typu,ze kazdy ma pravo volby....

mamutka
17. apr 2009

to je fakt chore, podla mna sa im len nechce tu etiku riesit, hadam by nesedeli na dietati, ved ten co uci etiku by bol len rad ze ma ziaka a ten co uci nabozko by snad s nim ani neprisiel do styku, neviem ako to je. a nedochadzaju nejake deti aj do mesta do skoly? mate to asi daleko, alebo by maleho nemal kto tam bravat, to by bolo krajne riesenie. Bojim sa ze s takymi palicami nepohnes, poznam to ako tieto dedinske struktury vedia sediet na kostolnych reciach ale skutocne krestanstvo nepochopili, taki su zakerni a tolko klamu.....no hnus, Tak ako tebe do oci o zapisoch.
ja by som asi trvala na etike. ved tvoj manzel sa s nimi moze potom strucne porozpravat ak bude naznak ze sedia na malom, niekto musi zacat, mozno sa prida dost ludi zrazu....

etuska
17. apr 2009

Urcite si clovek musi v tychto veciach stat za svojim.

lienocka235
17. apr 2009

frzko, napisem t ako to fungovalo tu tiez na jednej dedinskej skole.... z celej skoly teda vlastne z 2. stupna bolo na etiku prihlasenych 7 ziakov... a tak ju normalne mali.. spolu 6,7,8,9 mali spolu jednu hodinu etiky, 1-5 mali tiez jednu hodinu etiky.. spolocnu tak ich bolo tusim 5 . teda ak sa chce tak sa da.. a je to len na skole.. a treba na nu pritlacit.. prip. na zriadovatela.. co je obec.. a oni ti MUSIA vyhoviet.. aj keby mal byt tvoj syn na tej hodine len sam s ucitelom..
do skoly by som anonymny list neposielala al ena obecny urad.. a hotovo..

ak je raz deklarovane pravo vyberu tak to musi byt dodrzane..

nnikka
17. apr 2009

tak ja pochadzam z malej dedinky a nemam velmi dobre skusenosti s hodinami nabozenstva!!! som veriaca, a musim povedat, ze sa mi odmalicka nepacilo ako sa zaobchadzalo s detmi ktore v nasej dedine chodili na eticku v nasej triede bola len 1 ale dali jej to pocitit

a to co nas ucili na nabozenstve, akoze nam panbozko hybe rucickami nozickami jak bábke a podobne veci no otras...

najhorsie to bolo ked nas ucil miestny knaz ktory mi nadaval do debilov doteraz mam na neho tazke srdce
a skusal nas 50 ci 100 (uz neviem) otazok z nabozenstva verejne na omsi a ked niekto nevedel, to ste mali vidiet tie posmesky "veriacich" ludi 😠

tak ak mozete dajte dieta do mesta do skoly, ak sa to da... tam to je o niecom uplne inom... a nie o tom kto je najveriacejsi na svete...

bodka13
17. apr 2009

máš to ťažké frzko...ale aj na školách v meste musia riešiť problém s etikou,tiež na ňu nechodí veľa detí
náš Martin chodil prvé dva ročníky na náboženstvo,chceli sme aby mal prijímanie a potom už nech sa rozhoduje sám... ale stále hovoril že tam nič nerobia(ešte v 1.tr dostávali rôzne obrázky a rozprávali sa o nich,ale v 2.tr absolutne nič=v zošite za celý rok zapísané dve strany,sem tam im katechét hral na gitare,žiadna príprava na prijímanie) a tak sme ho tento rok dali na etiku...je ich v triede 24 a iba 3 chodia na etiku,škola to vyriešila že idú do inej triedy(napr. do družiny a v ten deň majú iba 4 hodiny, a keď majú oni etiku-spojili tretiakov z A+B+C tak majú 4hod tí čo chodia na náboženstvo)...určite sa to aj na vašej škole dá vyriešiť...spojte sa všetci rodičia(etikári)a choďte za vedením školy 😉

etuska
17. apr 2009

ja mam pocit,ze tu to absolutne nie je o viere/nabozenstve,ale o tom ako sa skola/riaditel k tejto otazke postavia.Kde je vola,je aj cesta....

nnikka
17. apr 2009

etuska to hej ale ked je riaditel/riaditelka ako v nasej dedine ze az po 89 zistila ze je prudko veriaca... a nebodaj aj starosta... tak s tym nepohne nikto odkedy presli tieto kompetencie co sa tyka skol na obce

a tiez by som nepisala anomymi, potom mozu robit hon na carodejnice... a v obci kde chce clovek kludne zit by ste to mali dost zneprijemnene

etuska
17. apr 2009

Ja som evanjelicka a to sme na celej skole bolo dohromady 4 🙂 a delili sme sa dokonca na 3 skupiny-Etika-nabozenstvo(katolicke) a nabozenstvo(evanjelicke) 🙂 -ale ako som pisala predtym-bolo to o ustretovosti a tolerancii zo strany riaditela.

Osobne mam na hodiny nabozenstva pekne spomienky-no,tam je to zase o charaktere farara/katecheta ake posolstvo chce detom odovzdat 😔

nnikka
17. apr 2009

u nas chodili evanjelici na eticku a tiez to nemali lahke ☹

kili
17. apr 2009

no mňa by z niečoho takéhoto vystrelo, sťahujeme sa tiež na dedinu a by takéto niečo skúsili 😠 by som tam hneď spravila poriadok. mám výhodu, naši by boli na etiketu hneď dvaja 😎 😀

etuska
17. apr 2009

kili-ze na etiketu 😀

diddi
17. apr 2009

no,a uz je to tu zas......kopec reci-skola,farari a skutek?.....zas niekam utek....KATOLICI 😒

bambusko
18. apr 2009

frzko, tiez byvame v malej dedine, je tu jedna zs a nasa ema chodi na etiku. v 1.tr. to vyriesila ucitelka tak, ze dala etiku ako nepovinny predmet pre deti, ktore maju aj nabozenstvo a rodicia prihlasili skoro vsetky deti. teraz je v 2.tr. a su 3 z 24, co nechodia na nabozenstvo. maju to teda spojene cely 1. stupen a musia chodit na nultu 😒 to iste je na 2. stupni, spojena nulta hodina. som presvedcena, ze to tak dali naschval, aby decka odradili, kamoskin syn-osmak mi rovno povedal, ze on by radsej chodil na etiku, ale nebude vstavat na nultu. no je to zaroven jedina "diskriminacia" co sa deje, nikto s tym nema problem, ani na tie deti neukazuje a nesedi na nich 🙂

frzko
autor
2. máj 2009

Ahojte babulky.
Ďakujem za Vaše odpovede a rady. Už teraz viem ,že to budeme mať ťažké 😖 ale budeme si stáť za svojim. Budeme musieť, pretože dať drobca do školy v meste nepripadá do úvahy. Manžel chodí na týždňovky a rodinu máme cca 150 km vzdialenú ,takže som rada, že tu vôbec máme školu a drobec nemusí dochádzať do mesta, pretože by mi ho tam nemal kto vodiť. Uvidíme, v prípade nutnosti som odhodlaná ísť po tom aj vyššie 😠
Majte sa krásne a ešte raz ďakujem. Pa.

verulka
5. máj 2009

frzko, toho sedenia na tvojom krpcovi by som sa nejako extra nebala...ono ked sa postavis, tak sa deju divy...ja som veriaca, dost silne, ae moje deti na nabozenstvo nechodili 😉 ja si proste nezelam, aby im mnou nekontrolovany katechet vymielal mozgy...ani na omsu neidem ku barskomu, lebo takych knazov, ako tu niekto spominal...no comment...cize moje deti chodia na etiku a teraz si ajka sama zvolila nabozenstvo..nebola ani na 1.sv. prijimani, lebo podla mna je na to v 10rokoch prilis skoro a nie je sa kam ponahlat..
podla mna v skole vsetkych "odradili" tym ze nikto nechce ist a je im to tak pohodlnejsie..
Drzim palce,nech sa to dobre poriesi...

zitaje
6. máj 2009

Ja len v skratke, ako je to u nas, mam prvacku.
Ja som ju chcela dat na nabozenstvo, ale evanjelicke. Z oboch prvych rocnikov sa prihlasili spolu 3 deti, z ich triedy ona sama. Keby som na tomto svojom rozhodnuti trvala, bolo by realizovatelne, aby dcera chodila, boli by spojeni aj s druhakmi. Lenze prvy tyzden este nebola katechetka, tak bola na etike a tak sa jej pacilo (myslim, ze hlavne sa jej pacilo, ze nie je ina, a je s polovicou triedy na etike), ze na jej prosbu som ju preradila. Pani ucitelke velmi odlahlo. 😉
Ale teda priznavam, mne osobne na tom az tak velmi nezalezalo.
A skola je v BA, na dedine je to asi horsie, tu chodi asi polovica deti na etiku.

maruschka
6. máj 2009

U nás na dedine je to tak, že väčšina triedy išla na rim-kat. náboženstvo, pár detí na evanjelické náboženstvo a jeden prvák na etiku...A pohoda..Tak urobili rozvrhy v triedach, že na nábožkách sú aj 3 triedy spolu a na etike teda nesedí len jeden,,ale je ich tam viac 😉 😉 Takže kto na čo chcel chodiť, na to aj chodí..

danielkka
10. nov 2009

ja ked som bola prvacka na zakladnej (v meste) tak sme s nasej triedy len dvaja nachodili na nabozenstvo.na 1 stupni este etika nebola,ale my dvaja sme vzdy cez ich hodinu isli niekam s druzinarkou na chodbu, pripadne von a nemuseli sme sediet na nabozenstve. neviem ako to bolo v inych triedach. bolo to myslim celkom dobre vymyslene. a vyhoveli aj ked sme boli len dvaja

miroslava89
10. nov 2009

ehm my sme boli na etike roky rokuce ci na zakladke ci na strednej max. 10 a nikomu to nevadilo.. 😅

sasiki
11. nov 2009

tak tiež som veriaca, ale nechápem, prečo ,,neexistuje" sloboda výberu??? 🙄

mywiel
11. nov 2009

Ked chcete nieco dosiahnut tak si musi za tym stat a nenechat si nieco natlacit alebo sa nechat zastrasit. Vela stastia. 😉

ianitka
11. nov 2009

frzko, zaujimalo by ma ako to skutocne s Tvojim drobcom v tej skole dopadlo?

molnarovak
11. nov 2009

toto nemá s vierou predsa nič spoločné. Tu ide o neochotu vedenia školy prispôsobiť sa menšine. Ak všetkých prinútia chodiť na náboženstvo, odpadne im povinnosť zaobstarať pedagóga na výučbu etiky.
V každom prípade sa treba ozvať a slušne si to s vedením školy vydiskutovať. Prípadne sa treba spojiť s viacerými rodičmi a podniknúť spoločné kroky.
Tu predsa nejde o to, či bude dieťa chodiť na nemčinu lebo angličtinu, tu ide o životný postoj. Dieťa v tom bude mať chaos, keď v škole bude počuť o Bohu, ale doma bude vychovávané v ateizme. Ak by som bola neveriaca, rozhodne by som nedovolila, aby prinútili moje dieťa chodiť na náboženstvo.
Ak nepomôžu argumenty, treba dať dieťa do inej školy. Aj naša dcéra chodí inam, pretože sme nesúhlasili s niektorými postojmi školy v našej dedine. U nás je bežné, že učiteľ po deťoch ziape a nadáva im do debilov. Toto naozaj moje dieťa nemusí počúvať.

bets
11. nov 2009

kedze byvas v malej dedine, tak sa pravdepodobne poznate, a viete, ktore deti pojdu do skoly. takze najlepsie sa porozpravat s mamickami buducich prvakov a dopredu si zistit aky by bol zaujem o etiku a keby zaujem bol tak ist spolu za riaditelkou skoly.
podla mna je to len z pohodlnosti alebo nedostatku financii. takto budu musiet pravdepodobne najst ucitelku na etiku a zaplatit ju. ale da sa navrhnut aj riesenie, ze by to ucila nejaka sucasna ucitelka, a deti by nemali v rovnaky cas etiku/nabozenstvo. cize by sa to riesilo poslednou hodinou (jeden den posledna hodina etika, iny den nabozenstvo). chce to len otvorenu komunikaciu viacerych rodicov stojacich si za svojim rozhodnutim s riaditelom...