Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Vážia si vaše deti čo majú?

tilly
24. jún 2014

taaakze zaujima ma taka vec, vedia uz deti vo veku cca. 8-9 rokov ocenit vylety, kruzky, sporty, technicke hracky, dovolenky a pod.?
vedia uz deti v tom veku, ze niektore veci nie su samozrejmostou a treba na ne pracovat?

neviem, ci som napisala zrozumitelne o co mi ide, ale zaujima ma kazdy nazor, pripadne dovysvetlujem 😀 😅

dik

stefka33
24. jún 2014

No vážia si to asi tak päť minút po pol hodinovej prednáške o tom ako si to majú vážiť. 😀

nirak28
24. jún 2014

Partnerov syn je skvelý. Má 6 rokov, ale chápe, že nie všetko môžeme mať, že veci majú svoju hodnotu. Bolo mu vysvetlené, že na narodeniny dostane sandále, ktoré potrebuje a nejakú iba malú hračku, tak sa sandálom veľmi potešil, lebo bude mať také ako tato 🙂
Výlety zbožňuje a vždy sa na ne teší, má ich za odmenu.
Takže nie v globále, ale konkrétne v našom prípade: áno, váži si a veľmi dobre si uvedomuje hodnotu nielen hmotných vecí, ale aj chvíľ, ktoré trávime spolu.
Je to výnimočný človiečik

bibi2h
24. jún 2014

moja sestra si nevie nič vážiť ani v 15rokoch a to ju milujem a má všetko po čom túži, ale aj také wellnes s rodičmi je pre ňu otrava 😨 snáď sa to raz zmení, takže v 8-9r si deti možno nevedia celkom predstaviť, akú hodnotu majú veci...

bibi2h
24. jún 2014

@nirak28 wow, raz chcem také dieťa aj ja 🙂 podľa mňa všetko záleží od výchovy..

25daniela
24. jún 2014

@tilly no, ako pisala
@stefka33 ked sa im to vysvetluje, tak chvilu vedia o com hovorime... ale nevazia....
ale... a moji spoluziaci maju vsetci dotykove mobily... a moji spoluziaci chodia vzdy na dovolenku k moru... a oni maju to a ono a aj h....o keby mali, bolo by to zaujimave...
Takze slusne vysvetlim, mame co jest, mame kde byvat, nekradneme, nemame dlhy, chodime na vylety do tatier, popripade niekde na krasne tury, sem tam do restiky na obed, kupujeme si handry(co potrebujeme)...
Deti maju na kazdu sezonu nove topanky co potrebuju, v skole maju vsetko zaplatene, chodia na klavir, vytvarnu a hold, ked nevyjde na dovolenku k moru kazdy rok, neda sa vsetko, mame ine priority...

zutera
24. jún 2014

Absolutne ☹ .Prave jsem dokoncila svoji ,,prednasku" skoro 8lete dcery jak vsechno bere automaticky a niceho si nevazi.Katastrofa!Nedelala by nic jineho nez sedela u tabletu-ktery ji i pres moji nevuli poridili moji rodice.Jen u nas hodinka denne u tabletu je zaodmenu.Ted je zavrena ve svoji izbe a trucuje. 🙂 Ja chapu ze ji prijde automaticke ze mame doma co jist,ma svoji peknou izbu,kde ma cisto a hezke obleceni,ale odsud posud!Myslim ze je to jak vychovou tak i spolecnosti kde se dite pohybuje.Automaticky vsichni cekaji obrovske dary jak na vanoce,jmeniny,den deti,vysvetceni jak pololetni tak i koncorocne..... a mohla bych pokracovat do nekonecna....jen se ve tride predbihaji kdo co drazsi dostal. 😖

22beba
24. jún 2014

mam jednu kamku a jej syn ma 11 rokov ... a ked niečo nedostane tak je odutýý ... ☹ nevie si vážiť že chodí po výletoch kúpaliskách , po všeliakých atrakciách .. rodičia mu dajú všetko je rozmaznaný a nechápe podstatú penazí , nechápe to že jeho rodičia musia zarábať aby sa on mohol mať dobre .... má všetky možné hračky čo existujú fakt .... je to o výchove podla mňa... Minule sa s ním jeho mama vyvadila lebo bol drzí : že vidíš všetko máš čo by za to dali iné deti a ty si furt papulnatý (lebo chcel tablet, on jediný ho nemá, zato dostal mobil samsung galaxy s3 proste ten parádny) ...." keby som bola na jej mieste tak mu taku vypálim že by sa spamatal ...11 ročne dieta by už malo celkom slušne poznať čo može a čo nemože mať , a aj to koľko rodičia obetuju ... ako budeš vštepovať svojim detom svoju výchovu a hodnoty tak sa budú aj správať treba deti učiť čo si majú vážiť. 🙂

bubelko
24. jún 2014

@tilly zalezi od vyspelosti dietata. niektore to chape a vazi si to uz v 6 ine ani v 12.
niektore veci urcite nepochopia, pretoze ziju v inom svete - napr. cestovanie. je to pre ne tak bezne ako pre nasu generaciu nebolo 🙂 takze to neberu tak ako my. hlavne ked zijeme v mimo svk, skratka k babke sa cestuje dlho a daleko.
taktiez technika. vyrastaju v takom prostredi. kym my sme pc v tom veku nepoznali, tak pre nich je to bezna zalezitost.
u nas si syn uvedomuje aspon niektore veci - to, ze na trening musi jeho brat s nim a v podstate z toho nic nema... takze ustupi potom v inom.
hodnotu penazi - vdaka vreckovemu. dostava vreckove na tyzden v hodnote jedneho jogurtu 😉

stefka33
24. jún 2014

@25daniela Presne. Akoby si citovala môjho syna. A ten má to, a tamten má toto a ja prečo mám len také? Ja chcem onaké. Prednáška? Zbytočne si hubu deriem. Ale ja už som prenechala výchovu hlavne manželovi. Ten sa s tým nekašle - nepáči sa ti aký máš mobil? Nebudeš mať žiadny. Spolužiaci majú lepšie hry? Tak si ich požičaj od nich. Kamarát chodí k moru dvakrát ročne? Choď za jeho rodičmi či ťa nechcú adoptovať. 😝 Keď áno, tak sa spýtaj či adoptujú aj nás. 😀

janickacrazy
24. jún 2014

@tilly Podla mna to zalezi aj od financnej situacie v rodine a aj od vychovy, ked to dietatu nevysvetlia rodicia, tak jasne ze si nic nevazi, najma, ak dostane vsetko hned a nemusi cakat napr. na vianoce alebo narodky. Vidim to podla mojho syna, bola som slobodna mamicka, penazi bolo vzdy pomenej, on si veci vazi, nikdy nepyta nic nove na oblecenie, ked mu chcem kupit vravi, ved on nepotrebuje, dokaze si aj nasetrit, ked chce nieco drahsie. Takyto bol uz od malicka, ked som raz nemala peniaze mal vtedy asi 5 rokov, doniesol mi svoje prasiatko, ze maminka zober si. Ale ide aj o povahu aj o pristup rodicov, kazde dieta je ine. Ako si rodic nauci tak bude mat. Ked si dieta tak nauci, ze hned mu kupi kazdu blbost tak potom nech sa necuduje, ze si veci nevazi.

martinka_martinka
24. jún 2014

@zutera u nas to v skole bolo tiež tak ... hlavne na ZŠ, keď mal niekto neznačkove oblečenie bol outsaider... a to nehovorim o tom, že u nas sa decka nebavili s detmi pretože doma nemali počitač, nemali mikrovlnku nemali telku so sto programami... a ked som niekomu povedala, že som nebola ešte pri mori ani v rakusku co bolo pol hodka autom tak to ma dobre že nie ukamenovali ... deti su zakerne ale ja som si važila ked mi mama kupila veci aj ked len z trhu ... co už nemali peniaze...

barunka
24. jún 2014

záleží od výchovy, samotného dieťaťa a pomerov v akých žije a vyrastá... moja je aká je, ale hodnotu peňazí si uvedomuje a darčeky, výlety a podobné veci si váži. jasné, že sem tam na ňu doľahne chvíľka "ale Janka má nový notebook, prečo nemám aj ja" ale rýchlo to prehrmí a nejaké scény nám okolo takýchto vecí nerobí...
Oblečenie si "neváži" pretože "mama operie, mama zašije" tak nejak extra na seba pozor nedáva 😀 ale na druhej strane si za to môžem sama a tak či tak mi to nevadí (kým sa to nedeje vo veľkom ako v prvej triede, čo deň to diera na nohaviciach 😀 )
Simča má v triede aj dve detičky (dvojičky) z dosť blbých pomerov, takže aj u nich vidí, že nie všetko, čo má je samozrejmosť a má byť vďačná za to, čo dostáva 😀 😀 😀
Takže za mňa - veci a výlety si váži, ale len do miery v akej "pracuje" jej detský mozog 😉

cobhan
24. jún 2014

nasa ma len dva roky, ale pomaly ju vedieme k tomu, aby si vedela urcite veci vazit. Je jasne, ze vzdy bude ina..uz teraz rozlisuje, ze my doma televizor nemame (teda mame ale len mini a staru sunku, co sa zapina raz za uhorsky rok), ini maju, ze su ine sladkosti (susene ovocie, orechy) u nas ako ked prideme niekam na navstevu, ale zatial to berie ako to je. Co bude o par rokov, netusim 🙂
Manzelove deti z prveho manzelstva su tiez v pohode, skusili len raz pred par rokmi ci nahodou nieco nedostanu..vtedy sa pokusali vyhadrkovat Xbox Kinect za polrocne vysvedcenie (lebo na Vianoce sme im to zamietli) 😝

klincek
24. jún 2014

@stefka33 chlapi sa s tym veru nekaslu - a vies co? mam pocit, ze vacsinou to funguje lepsie ako nase siahodlhe vysvetlovanie 😅
ta adopcia ma ozaj dostala, manzel musi byt pohotovy a srandovny chlapik 😀

gromkaver
24. jún 2014

@tilly ja mam este male deti, ale pokial budu po mne a mm, tak fajn 🙂, chodili sme po brigadach uz ako pubertiaci, od nasich som nepytala pokial som mala aj ked nebol problem! v zivote som bola s nasimi iba raz pri mori aj to po skonceni skoly. moj starsi syn ma 4,5r a vysvetlujeme mu uz teraz, ze vsetko si musi zasluzit. tym, ze nena starych rodicov (teda este jedneho deda, ale ten sa moc nezucastnuje pri kupe darcekov), tak vie, ze moc darcekov nedostane a velmi ho tesi, ked ma "novu" vec na oblecenie, opyta sa, ci to ma po Petkovi (bratrancovi), lebo v podstate ani nove veci nechce nosit! a ja som rada, vie, ze mame co papat, ze nechodime na nakupy ako blaznivy! jedine, co si nevazi a co ma velmi mrzi su hracky, ktore nici - v podstate ani mozno nie s umyslom, ale jednoducho sa nevie pekne hrat ... a toto me este nevieme vysvetlit, neviem, preco to robi ☹, tak snad aj to vekom odstranime....

klincek
24. jún 2014

moje baby maju sice len 3r., ale zaklad uz dufam maju. vedia, ze sa musi chodit do prace, aby boli peniazky na potrebne veci a aj na sladkosti a vylety🙂. a tiez, ze vylet alebo hracka nie je len tak na poziadanie, ked si ony zmyslia. nefandim si, ze neskor nebudu mat "pubertiacke" prejavy, ale snazim sa im od malicka viest k tomu, ze niektore veci nie su samozrejme a nepadaju z neba. tak snad to v tych 8-9r. bude aj vidiet 😉

0silvia0
24. jún 2014

@tilly dieťa si to váži vtedy, keď nie je samozrejmosťou dostať všetko, čo si zaumieni. Ale dosť záleží aj od povahy dieťaťa a od majetkových pomerov. Tam, kde je dostatok a nemusí sa šetriť, tam sa nešetrí ani na deťoch a dostanú čo chcú a deti si to väčšinou nevážia, lebo je pre nich samozrejmosť keď sa plnia ich túžby a potreby - veď aj rodičia sa neobmedzujú.
Iné je to ak človek nemá nadbytok a deti musia na svoje vytúžené veci dlhšie čakať, prípadne prispieť z našetreného vreckového a tak. U nás sa tiež osvedčilo, ak sa nejaká vec (elektronika) pokazila, dieťa si opravu hradilo z vlastného vrecka, pretože poruchu spôsobilo. To bolo potom obchádzanie, ofukovanie a váženie si opravenej veci, vtedy som videla, že si vážil, že sa mobil dal vôbec opraviť 😀 😀 😀

klincek
24. jún 2014

@tilly a preco sa to pytas? 😉

celasapremenim
24. jún 2014

clovek si zacne vazit veci, ked ich ma nedostatok, alebo ked si musi sam na ne zarobit bez zadnych dvierok v pripadoch krizy
je velmi tazke ucit dieta vazit si veci, ked ma vsetko, co potrebuje a rodicia mu hned vsetko dokupia, co potrebuje, urcite su na to techniky, ale nepatram po nich, zijeme normalne.....myslim si, ze nase deti sa vedia tesit z malickosti, tomu som velmi rada, ale ak im chybaju pera, stratia kruzidlo, potrebuju nove nohavice, bundu ...topanky.... ist na party kamosovi na narodeniny.... s nicim nemame problem
nemyslim si, ze tieto deti budu ako deti, ktore maju nedostatok, ide potom aj o charakterove crty, genetiku, ako sa s tym clovek vysporiada....
ale zazila som uz aj deti, co vyrastli v nedostatku a vsetci by cakali, ako si budu vazit a pri zvysenom prijme sa okamzite spravali snobsky, daleko prevysili tymito prejavmi ludi, ktori nudzou netrpeli
deti z chudobnych rodin v dospelosti byvaju aj nelutostne, neempaticke, sebecke castejsie ako deti, ktore sice netrpeli nedostatkom, ale boli dobre vedene

tilly, podla mna nase deti neriesia, ked ideme k moru, alternativne naklady tejto dovolenky, hoci sa im to snazim vzdy vysvetlit.....laptopy maju na stole ako samozrejmost, hned ako sme usudili, ze ich potrebuju do skoly, tak ich mali....takze to tiez nezavnimali, v deviatich urcite este nie
a syna mam so sirokym srdcom, dopraje vsetkym okolo seba, na seba vacsinou zabudne
dcera je sporovliva 🙂 peniaze si setri, ale tak, ze nekupi ani sebe ...jedine knihy neobide :D:D

jamabe
24. jún 2014

@stefka33 Tvoj muž by mal napísať knihu! 😉 Ale vážne to myslím, nie ironicky. Už som predtým v nejakej diskusii čítala ako si opisovala svoje snahy o výchovu a potom to prenechala na muža. Zapamätám si to a využijem, ale moja má ešte len 2 roky, takže zatiaľ nič také nehrozí... 🙂

@tilly Jasné, že výchova, rodinné pomery, kamaráti.. robia svoje, ale z vlastnej skúsenosti viem, že je to aj o povahe dieťaťa. Ja a môj brat sme mali rovnakú výchovu, rovnaké podmienky (rodičia neboli bohatí, ale ani chudobní) a boli sme úplne iní. Ja som si všetko vážila, balíček sladkosti z MDD som pomaly vyjedala aj mesiac, brat ho "zožral" za deň-dva. Ja som sa v obchode už dívala na cenovky, že "mami, to je ale drahá vetrovka", brat chcel mať všetko značkové... Jeho až život a zlé skúsenosti naučili vážiť si vecí.. 😝
Ale som rozhodnutá nezasýpať svoje dieťa darčekmi, učiť ju hodnote peňazí, nebude mať všetko čo si zažiada, atď. No uvidíme - plány sú jedna vec, skutočnosť môže byť iná.. 🙂

babaker
24. jún 2014

@tilly Zo skusenosti vidim, ze problem uvedomovania si hodnoty veci je napr. pri rozvodoch. Matka s detmi ostane sama, snazi sa z toho mala, co dostava nejako vykorculovat, deti uci skromnosti. Do toho sa vsak miesa otec deti, kupi im vsetko, zaplati drahe dovolenky. (oficialne ma urcite minimalnu mzdu, nic nevlastni, len aby nemusel svojej ex platit par eur navyse).
Takato dvojaka vychova urcite sposobuje nemaly zmatok v chapani podstaty veci. 😖

celasapremenim
24. jún 2014

@babaker to doslova lutujem tieto maminy, ked toto riesia, to je ako boj s veternym mlynom

tenerifka
24. jún 2014

@tilly Vylety-vedia ocenit, ak je to v ramci skoly, prip.zoberieme aj kamaratky...
Kruzky-vedia ocenit, ak ich to bavi a vybrali si same....
Sporty-detto, ale musia tam byt aj kamaratky.....
Technicke hracky-vedia ocenit, ale za rok chcu dalsiu novinku, ak ju nedostanu, su odute, ale postupne chapu, ze to nie je zadarmo....
Dovolenky-vacsinou su pre ne za trest, vratane destinacii ako Karibik ci Maledivy, rata sa im dovolenka typu Disneyland, ale inu moznost ako brat ich so sebou nemame, tak sa snazime robit kompromisy
Dnesne deti vyrastaju uplne inak ako sme vyrastali my, po materialnej stranke maju takmer vsetko, skor vedia ocenit cas straveny s kamaratmi-aspon teda v nasom pripade

eeffka
24. jún 2014

@tilly nevedia teda aspon nasa nie, lebo penazi mame dost na vsetko horeuvedene a od ust si odtrhat nemusime, ale ja aj muz sme taki sprosti ze ked si mam kupit ja pracujuca zena na strednej manazerskej pozicii kozennu kabelku, ma srdce boli kolko stoji 😀 😀 😀 a bojujem sama so sebou , on si kupi rifle az vo vypredaji 😀 , no a nase decko ze mamooooo daj 😖
lenze ked odmala sme mali doma vsetko, to decko to neberie ako nieco extra ( elektronika, dovolenka k moru, auto) ale normalka + samozrejme svokrovci ale to je ina kapitola.
teraz KONECNE !!! na 9.narodeniny si zaziadala knihy ( tych kupim kolko chce) a pero do skoly ( 2,5eura) skoro som odpadla, ze ona vsetko ma, som myslela ze zle pocujem.
No a nasa 2.dcera je take chudatko ze jej ani uz nic pomaly nekupujem len zo skrine vytahujem 😖

Nie sme milionari aby niekto nenadobudol dojem ze jeme platinovými lyzickami vo víkendovom domceku na Kapverdach :D

akrim1311
24. jún 2014

Ja som sa ako dieťa naučila vážiť si veci ak som ich nedostala.Naši nemali peňazí nazvyš a toto ma naučilo.Práveže tým,že sa im všetko dá berú ako samozrejmosť,lebo k tomu ľahko prišli.Netvrdím,že sa im nemá nič dávať,ale zasa ľahko príde,ľahko odíde.Syn má skoro 8 a túži po novom mobile.Dostane ho,ale musí si naň ešte dobré 2 roky počkať a ešte sme sa dohodli,že korunky,ktoré si vyšibe a z narodenín čo dostane si tiež doloží ak chce mať lepší.A som si istá,že si to bude vážiť viac,ako keby som mu ho dala len tak ako darček.Na nič iné od neho korunky nebrávam,a ak naozaj niečo drahšie chce,musí počkať.Ja tiež nezarobím na danú vec hneď,takže ho učím aj trpezlivosti.A zatiaľ si veci váži a šanuje.

gretocka
24. jún 2014

@tilly ku veku 8-9 rokov sa vyjadrit neviem, lebo moje poklady maju este len 5 a 2 roky, ale snazime sa ich viest ku tomu, ze veci stoja peniaze a pokial je nejaka hracka draha staci im povedat, ze stoji vela peniazkov a uspokoja sa. A zas naopak ked najdem nejaku drobnost "za par centov" nemam problem im ju kupit aj mimo sviatkov. Vylety maju velmi radi a tie im aj radi dopriavame, aj tento rok okrem darcekov hmotnych dostanu k narodeninam vylet do Familyparku.
K moru chodime kazdy rok cca na dva tyzdne - do karavanu v kempe s vlastnou stravou, takze more maju ale luxus hotelov a all inclusive este nezazili a myslim ze tak skoro ani nezaziju 🙂

No a samozrejme pocitam s tym, ze ked nastupia do skoly bude vysvetlovania a riesenia znaciek, vymozenosti a hodnoty peniazi urcite viac, lebo kolektiv ma silu 🙂

No zavisi vela od povahy dietata a nasledne od pomerov - financnych aj emocnych v ktorych vyrasta.

barbara088
24. jún 2014

nase vobec

celasapremenim
24. jún 2014

maly ohryzal a stracal pera, zaslo to daleko, fakt som mu ich kupila asi desat....potom som sa snim dohodla, ze ked strati pero nabuduce, musi si zan platit sam z prasata
strasne to zabralo 🙂)))

tilly
autor
24. jún 2014

ahojte, dakujem za vsetky nazory, som rada, ze ste sa ozvali...

@gretocka my ideme tiez na dovolenku do kempu do karavanu a teda to beriem ako luxusnu dovcu 😀

@eeffka ano, u nas je to tiez tak, ze mladsi ma skoro vsetko po starsom, aj ked si nemyslim, ze by bol skromnejsi 😅

@babaker no takto nejak som sa to dnes snazila vysvetlit, ze teraz je, ale moze sa stat, ze nebude, zivot sa ti moze zmenit behom chvile a z dostatku je nedostatok, ze keby sme sa napr. rozviedli, ze decka by komfort stratili...

@celasapremenim no a to uvidis este v tej nasej skole... tam maju vsetci vsetko a ked som pocula, co vsetko dostali spoluziaci na vianoce, tak sa mi panenky pretacali...

@tenerifka u nas je to presne o tych vyletoch a cestovani... a presne o tom, ako si pisala, ze ked my chceme nieco vidiet, tak berieme aj decka a teda nasi maju celkom dost pocestovane a hlavne su to take poznavacky, lebo lezat na plazi nevydrzime ani my...

@0silvia0 a to zabralo? lebo u nas nezabera nic podobne... ani ked si na nieco musi nasetrit sam... a ani ked sa mu vec zoberie, jemu je to sumafuk...

@klincek zaujima ma, ci deti vedia vobec co maju a ci to vedia ocenit, alebo ci je to len nase nejake prianie, aby si uvedomovali, co maju a podla toho aj konali...

@bubelko a ako naklada s tym vreckovym? usetri si? minie?

celasapremenim
24. jún 2014

@tilly maly ma super povahu v tomto, vobec sa neporovnava 🙂 ja viem dobre, ze zatial :D ale myslim, ze je cely po manzelovi a ten ma materialno v pazi az moc :D

Tu začni písať odpoveď...

Odošli