Vreckové pre prváčika. Dostáva ho vaše dieťa?

junovka
27. dec 2007

mam doma prvacku a ta sa mi minule opytala, preco aj jej nedavame zopar koruniek ako vreckove, nakolko poniektore jej spoluziacky dostavaju.A tak stale rozmyslam, ci by to bolo spravne jej davat aspon 10-20 Sk kazdy tyzden...aby sa naucila aj hospodarit s peniazmi.Aky mate nazor vy? Praktizujete to aj vy u takychto prvacikoch uz? 🙂

mixka
27. dec 2007

ja som mavala vreckove, zacinala som 2Okorunami... podla mna to ma svoj vyznam, mali by to byt len jej peniazky a mala by si iba ona sama rozhodnut, ci si za to kupi to alebo ono... ja svojim detom urcite vreckove budem davat, je to dobra skola 🙂

sue
27. dec 2007

..pre prváča mi to pripadá strašne skoro... my sme vreckové dostávali, myslím od 10r. Inak vreckové tiež plánujeme dávať 😅

jarka70
27. dec 2007

no mi davame tiez detom vreckove a niekedy sa mi zda ze sme urobili chybu lebo moj 14r.syn chce stale viac a viac /ja si myslim ze z vreckovym treba zacat neskor ako v 1rocniku/ ale to je kazdeho osobna vec kedy z tym zacne /dcere som zacala davat len teraz- ma 10rokov/

mixka
27. dec 2007

ja som zacala dostavat vreckove tiez niekedy okolo 1Orokov. este ma napada, ked si dcera uz teraz pyta vreckove, co si zanho planuje kupovat ???

bibinka
27. dec 2007

junovka- aj mne sa to zdá dosť skoro na také malé dieťa. ale. ak dochádza do školy busom či vlakom,myslím, že pár korún-na prípadnú cestu domov ak stratí mesačník- je na mieste. alebo ak jej nerobíš desiatu- o čom silne pochybujem 🙂 , tak si môže niečo kúpiť v školskom bufete. Lenže ak nesplňuje dcérka ani jedno, ja by som jej peniaze ešte nedávala. Až tak okolo 10 rokov ako tu píšu dievčatá,keď bude rozumnejšia a nebude mať tendencie kupovať si nezmysly. Určite sa cíti pred tou spolužiačkou blbo, ale určite je rozumná a nechá si vysvetliť prečo jej ešte nič nedáš. A hospodáriť s peniažkamii sa môže učiť napr. keď ju pošleš na nákup a nech pokúpi ona sama napr. raňajky tak aby jejj ešte ostalo na malú sladkosť. 🙂 istotne to už dokáže. 🙂

zuz11
27. dec 2007

junovka • 2d • Dnes o 12:02
mam doma prvacku a ta sa ma minule opytala, preco jej tiez nedavam zopar koruniek ako vreckove, nakolko poniektore jej spoluziacku maju.Zacala som rozmyslat, ze keby som jej davala 10 -20 Sk tyzdenne, tak potom by bola aj nutena sa ucit hospodarit s nimi.Ake mate s tym skusenosti vy?Davate aj vy takymto este prvacikom uz vreckove?Dakujem za odpovede.

nitka • 1d • Dnes o 13:03
junovka myslim ze je to dobry napad.mam sesternicku prvacku a miminka jej dava 20 Sk tyzdenne a stale sa mi chvali ze si ich odklada do pokladnicky a ked vyrastie tak si nieco velke kupi 😀 😉 je to mile a ma taku radost z tych peniazkov a nemina ich na hluposti.

expertka8 • Dnes o 13:18
Kedy si dieťa začína uvedomovať hodnotu peňazí?
Dieťa si hodnotu peňazí začína uvedomovať už v predškolskom veku, keď ide s rodičmi do obchodu a vidí, že za veci, ktoré v ňom nakupujú, musia rodičia zaplatiť.

Je teda správne, aby dieťa dostávalo vreckové?
Samozrejme. Každé dieťa potrebuje vreckové, v súčasnosti je normálne, že ho dostáva. Je to preň spôsob učenia sa, ako narábať s peniazmi.

Kedy je vhodný čas dávať mu vreckové?
Myslím si, že je to individuálne, no rozhodne to má význam u detí, ktoré už chodia do školy, lebo v predškolskom veku dieťa ešte nevie narábať s peniazmi. Môžete mu ich dávať od 1. triedy, lebo vtedy sú už deťom zrejmé aj číselné pojmy. Začnite najprv s drobnými mincami, aby vreckové malo skôr výchovný charakter.

Treba kontrolovať, na čo dieťa vreckové míňa?
Je veľmi dôležité, aby rodič vedel, na čo ho dieťa míňa, či sú to sladkosti, školské potreby, alebo či peniaze nemíňajú na veci, ktorými si môžu ublížiť ako cigarety, alkohol, automaty...

V akej výške má byť vreckové?
Nie je na to žiadne univerzálne pravidlo. Závisí od príjmu a finančnej situácie rodičov. Keď majú rodičia päť detí, znížia aj vreckové.

A čo ak sa rodič rozhodne vreckové nedávať?
Deti sa medzi sebou navzájom porovnávajú, a preto môže nastať situácia, že sa budú cítiť v spoločenskej skupine, do ktorej patria, zakríknuté. Dokonca môžu mať pocit menejcennosti.

expertka8 • Dnes o 13:22
...nasa dcera ma 9r. ...tyzdenne dostava cca 20,-SKK....niekomu sa zda tato suma mala...pre nas "akurat" 😉 ...samozrejme...ze korunky si odklada...a kazdy mesiac si kupi svoj oblubeny casopis Witch 😀 ...takze mame prehlad na co utratila korunky 😉 ...ak sa rozhodne pre inu moznost..vzdy a vsetko konzultuje s nami 😵

nenka83 • 1d • Dnes o 13:31
mojej mami znama nedavala detom vreckove.ked boli najvacsie horucavy v lete, tak maly prisiel domov a hovori mame: "mami dnes som bol taky smadny, tak som isiel do cukrarne popytat si ci by mi nedali napit sa vody". a spoluziaci si dali zmrzlinu a ja som nemal"- od vtedy mu dava vreckove, sama seba oznacila ako hlupanu.

mne sa zda 20 korun na tyzden malo. jedna zmrzlina stoji 7 korun. ked bude moja mala vacsia dobre si zvazim, kolko jej bude treba, no urcite to nebude 20 sk na tyzden. ja ked som bola mala dostavala som 10 sk na den.no potom som si kupila nejake vitaminy a otec mi zastavil vreckove, kedze som si kupila "lieky". a dostavala som ked som si na nieo vypytala. samozrejme nie na blbosti.

makulienka • Dnes o 13:31
ahoj - te,
pojem ,,vreckové,, nemám rada, bola by som rada, keby sa zaužíval nejaký iný výraz.
ale aspoň každý vie, keď sa povie ,,vreckové,, o čo ide.
no u mňa na 100% je isté, že dieťa si musí uvedomiť, že existuje niečo, ako sú peniaze, ich význam, hodnotu, ... .
výška vreckového by mala byť = veku dieťaťa.
výška vreckového by mala rásť s dieťaťom.
😵

expertka8 • Dnes o 13:36

..nenka....mne osobne sa 20,-SKK...zda OK...nie je umenie naucit sa hospodarit s velkou sumou 😉
...samozrejme...ze pri skolskyx vyletox a podobnyx akciax dostava viac 😉
..dokonca sa nam stalo..ze pri koncorocnom vylete...sa nam dieta vratilo domov s plnou sumou... 😅 ...skonstatovala...ze nebude minat peniaze na "blbosti"...takze je VELKA pravda...ze deti vyxovavame vzdy a vsade...dokonca aj pri nakupovani

nenka83 • 1d • Dnes o 13:41
ja som dostavala tak ako pisem a vzdy som si vedela "usanovat" . niekedy sa mama na mna aj hnevala ze som "skrecok" .nasi mi davali mozno aj preto viac kedze som chodila do mesta do skoly, kazdy den 2O km sama od tretej triedy na zakladnej.ak by sa mi nahodou nieco pritrafilo. no je to u kazdeho ine. mne vzdy tak bolo luto ked isli deti do cukrarne, jedny si kupili a ine stali v pozadi kedze nemali 😠 tak som sa na to vzdy hnevala.

monatko • 13tt • Dnes o 13:46
nasi mi ho nikdy nedavali a nemam pocit, ze by som bola ukratena..

zuz11
27. dec 2007

Junovka nevytvaraj duplicitne temy a Vy ostatne sa nehadajte 😉

melory
30. dec 2007

ja som vreckove dostavala, bola som za to rada, kazdu vyplatu a zalohu sla mne stovka takze to bolo 400,- sk na mesiac. peniaze som si neminala ale pouzila na nieco uzitocne, co som chcela. naucila som sa setrit peniaze a vediet aj pozicat {mojim surodencom} 🙂 preto doma vreckove zavediem, len co pojde jeden z nich do skoly a bude si za peniaze kupovat desiatu v bufete. nech ma cerstve pecivo...ja som to milovala, a niektore spoluziacky ozaj zavideli ked zuli svoj mastny chlieb z domu.

liana
30. jan 2008

ja som mala dobrých rodičov, ja som vreckové nedostávala, ak som potrebovala nejaký rožtek, tak mi mama dala nejakú tu korunku. keď som dostala nejakú 100 korunu k narodkám, tak som ich šupla do pokladničky. nakoniec keď som ich vybrala, bolo už všetko tak drahé, že mi neostalo na nič iné, než na lak a špirálu. osobne mi vreckové nechýbalo.

verulka
5. feb 2008

my vreckove nedavame 😉 kedze este nechodi nikam sama. Ak idem na tabor, vylet alebo tak, tak vzdy dostane. Deti maju vcelku slusne sumy penazi- dostanu od prababiek na narodky, na velku noc a taaak. U nas je dohoda,z e ak nieco chcu, tak povedia a diskutujeme o tom. bud nas presvedcia alebo nie.
Ked zacne realne ficat na chodeni von a tak, myslim ,ze jej zriadime nejaky ten prijem, ale netusim ako stanovim spravnu vysku...

bubaczik
5. feb 2008

mel ze zuli svoj mastny chlieb..jooj,som sa zasmiala 😀 😀 😀 😀 😀 😀

felixa
5. feb 2008

Vreckove je asi velmi dobre na vychovavanie "hospodarenia s peniazmi" , cize dieta by si malo platit z vreckoveho aj nejake pravidelne platby napr. pravidelna navsteva divadielka a podla toho prisposobit sumu. (Alebo na zac. skolskeho roka nakupit skolske pomocky a dalsie si uz musi hradit z vreckoveho - ak strati, alebo pokazi...). Nema vyznam u ZS-karov davat vacsie intervaly medzi vreckovym ako je tyzden a zacat davat vreckove az skolakovi - u skolkara to asi nema vyznam.

Melory, tych 400,-Sk na mesiac si dostavala v akom veku?

Nemate niekto aj nejake skusenosti s vreckovym u teenagerov, popr. gymnazistov? Resp. co si o tom myslite? Kolko, na co vsetko, resp. co vlastny ucet? A co kontrola "minutia" - akym sposobom?

janinah
30. apr 2013

obnovujem tému...dnes bol môj prváčik s triedou v meste v galerii,dostal odo mňa 1 euro,ale p. učiteľka im nedovolila si nič kúpiť,ani zmrzlinku ani mäkké F /jeho slová/...a mami,tretiaci si mohli kúpiť...nemám to za zlé p.učiteľke,len ma zaujíma,či váš prváčik už dostáva nejaký centík alebo ako je to vo vzťahu dieťa-peniaze

eeffka
30. apr 2013

@janinah ucitelku chapem, prvaci su lekvari... jeden nakupi, dalsi zbada a ked mas 20deti npo konec sveta
U nas prvaci mali "zakazany" nakup v skolskom bufete aj vreckove, dohodli sme sa na rodicku. Teraz ked je druhacka, jej aj dam nejake peniaze ale rozum palenka.... naposledy minula 1,80 na gastanovy pohar v cukrarni ( ona gastanove pyre neznasa !!! ) a to som si myslela ze uz ma aky taky rozum... tak na neho kukala... nezaujem, chcela si ? mas!
peniaze od dedkovcov jej davam do pokladnicky a ked chce tuto babiku, onaku babiku tak jej ich odtial vezmem a pytam sa ci ju naozaj potrebuje, lebo ja to za svoje nekupim ( ako tento tyzden chcela 4 monsterky 4*30=120e... salena ma nevolaju 😀 ) tak uz jej az tak netreba a podeli sa so susedou...
Dnesne deti si myslim ze vobec nepoznaju hodnotu penazi, lebo rodicia im kupime vsetko, veci ako DVDcko, lyze, oblecenie su pre vacsinu rodin , veci "beznej spotreby"... ja ked si spomeniem na moju 1.barbie vymodlenu 😀 na 10rokov... Takze deti maju pocit ze peniaze rastu na bananovniku... a tolko lakadiel je v obchodoch ze co maju to rozbiju.
Teraz pojdu decka do Skoly v prirode a sme sa dohodli ze im ucitelka napise do slovnicka ze vreckove: XY penazi. ani viac ani menej. Lebo to je potom tiez konec sveta... Dcera minuly rok isla do SVP a dali sme jej 5e, 5e jej strcil dedo, aj babka, aj moja mama... decko malo 20ku ... ja som za to bola na 3t v tabore
😀 😀 😀 ( mam 36r)

anjelicek26
30. apr 2013

@janinah - u nas sa do skoly peniaze nosit nesmu... bufet nemaju, deti v skole maju ranajky, obed aj olovrant (vyucovanie je do 15:40 kazdy den, druzina do piatej). Vreckove mala dostava, kupuje si z toho svoj oblubeny casopis ci zuvacky v obchode, zasa aspon si zacala vazit, ze veci aj nieco stoja...

janinah
30. apr 2013

@eeffka no do školy v prírode ide o mesiac,máme dať 5 eur,mne sa to zdá málo,tak uvidím ešte koľko mu dám,pôjdu aj na výlet do poľska,aj nejaký nanuk bude chcieť....

geegee
13. máj 2013

mam prvaka, vreckove nedostava. Teraz je v skole v prirode, tak dostal tolko, ako ostatni spoluziaci. Ked podrastie, tak urcite vreckove bude mat.