Vychováva vôbec materská škola k láske k prírode?

meggi
23. mar 2007

Vychovávajú pedagogovia naše deti k láske k prírode, keď pred očami detí rozmliaždila pavúka?

meggi
autor
29. mar 2007

vavka, rozhodne nie som žiadna svatica, a myslím že MŠ robia skvelú prácu a plnia skutočne iba doplnujúcu ulohu, tá hlavná je na nás - rodičoch. Ja im nič nevyčítam, popravde ma tieto informácie zaujímajú kvoli diplomovke.Ja tento hlbší vztah k prírode trošku postrádam, pričom neviním učitelov, len myslím, že nemajú dostatočné možnosti chodenia do prírody a oboznamovat deti so zvieratami - preto ma zaujímajú názory rodičov a pedagogov na MŠ - ako to vidia.

vavka33
29. mar 2007

ja ucim na zs a vomku sme chodili vzdy,ked sa dalo,dokonca sme sa tam ucili.len nie vzdy sa to da a nie kazdej skole,ci skolke-myslim koli okoliu.Ale vacsina ma aspon dvor,ale radsej trcia zatvoreni dnu,aby nemuseli p.uc.moc kricat 😀

meggi
autor
29. mar 2007

no, na dvore sa dá dobre vybláznit 😉 - celkovo zistujem, že deti majú ku všetkým zvieratám velmi pozitívny vztah ako píšeš vavka s tým pavúčikom, na rozdiel od nás rodičov, ktorí máme predsudky voči pavúkom, hadom, roznemu hmyzu. Musim povedat, že vačšina rodičov, s ktorými som sa rozprávala majú krásny vztah k zvieratám a vedú tak aj svoje deti - trošku horšie je to u rodičov bývajúcich v meste,ktorí sú viac zaneprazdnení, nemajú zvieratá a celkovy vztah je skor neutralny,lebo samy v detstve vedení neboli...

digysa
14. jún 2012

@meggi Moj syn chrani vsetky zvierata....zabije iba komarka (aj to horko-tazko).
Jeho skola vravi, ze kazde zvieratko je "bozi tvor" a nemalo by sa zabijat....

janapavlu
11. aug 2012

Moja dcéra chodí na Nevädzovú v Bratislave Ružinove a musím povedať, že pani učiteľky sú tam fantastické. A čo sa týka envir. výchovy, chodievajú na prechádzky do parku, učia deti poznávať stromy a ich význam, aspoň tá naša p. učiteľka 🙂 , chodievajú do škôlky v prírode, vždy na začiatku škol. roka pozvú do škôlky chovateľa s nejakým zvieratkom, či už koníky, minulý rok bol malý sibírsky tigrík, mávajú envirom. dni, kedy im priamo do škôlky prinesú rôzne živočíchy, mali zvieratká lúk a vôd, myšky, jašteričky, žabky a pod. Každý rok to obmieňajú. Takže pred našimi pani učiteľkami klobúk dolu. 🙂

syslica
14. aug 2012

@meggi Možno to len učiteľka nezvládla svoju arachnofóbiu. 😉 My bývame na okraji Bratislavy, deti majú štátnu ZŠ+MŠ v jednom zelenom areáli, často chodia na vychádzky a mávajú aj návštevy rôznych malých zvieratiek (animoterapia) a jazdenie na koníkoch. Učiteľky sa s nimi veľa o prírode zhovárajú... ale výchova k láske k prírode je v prvom rade vecou rodiny, ako to tu už odznelo vo viacerých príspevkoch. Naša rodina je tolerantná, nevadí mi užovka v pieskovisku (ale tej vadil syslí krik, asi sa už odsťahovala) ani "domáce" pavúky. Syslíci im dokonca lovia muchy 😀. Nemilosrdne vraždíme len komáre. 😝

barbade
14. aug 2012

Vidim sice ze prve prispevky su uz 5 rokov stare 😀 ale aj tak by som chcela podotknut tym damam, ktore diskutovali - ak si myslite ze je humanne pavuka povysavat alebo vyhodit z okna, tak ste na velkom omyle - povysavany pavuk sa udusi, teda zomrie dost nechutnou a pomalou smrtou a vyhodeny z okna sa naprosto polame ☹ Takze tieto sposoby su len cisty alibizmus. Odchytit (napr. do plastovej nadobky) a vyniest von (ak tam nemrzne 😎 ) Tiez sa mi ucitelkyn zakrok nepaci...
Apropo tesi ma ze tu je dost mamiciek, co im na takychto veciach zalezi, moje dietko bude mat tiez riadnu envirovychovu 😀

syslica
14. aug 2012

@barbade Vidíš, ani som si nevšimla, že diskutujeme s dávno neaktívnou používateľkou 😅. Odhliadnuc teraz od úbohého pavúka (s tvojím príspevkom úplne súhlasím), všeobecne položená otázka v nadpise tejto témy je však nadčasová.
Ja si myslím, že každá škôlka by mala deti k láske k prírode vychovávať.... a že to aj robia, každá podľa svojich možností. Dedinské škôlky majú asi prírodu bližšie, teda možností viac, aspoň tak to vidím tu: máme dendropark, vtáčie búdky, brigády na upratanie a skrášlenie okolia, kde sa zúčastňujú celé rodiny, separovaný zber a kopec ďalšieho, ale úlohu rodiny to nenahradí.

barbade
14. aug 2012

@syslica Ano, presne, ako vravis, je to rozhodne nadcasova tema.... Nie tak davno ma uplne sokovala sprava ze v nejakej skolke (neviem ake mesto to bolo, ale bolo to na Slovensku) dali zamurovat hniezdo vtacikom dazdovnikom, pricom tam mali zive mladatka ... nepacilo sa im ze im tam vtaciky spinia .... taka sokujuca bezbreha krutost, to je teda fakt vykon ☹ Chcela som tej skolke napisat, ale osoba ktora to zverejnila mi nechcela dat kontakt. Myslim, ze sa nakoniec zachranna akcia podarila, ale mne z toho tuhla krv v zilach ☹ Tak dufam, ze to bola len temna vynimka a ze sa inak v skolkach spravaju lepsie ... ja skusenosti nemam ziadne, takze naozaj neviem, len verim, ze sa taketo veci nedeju bezne.

digysa
15. aug 2012

@barbade
@syslica
@barbade Ja len tak ako pikosku. U nas mame dost velke mnozstvo svabov, lebo zijeme v subtropickom pasme. Takze sa obcas nejaky vyskytne aj u nas v dome. Je to bezne, ale teda svab je svab. Uz ten pojem......samozrejme vsetky deti sa ho boja...je nechutny....(mna tiez nenadchyna pohlad na tento druh chrobaka).
Tu sa davaju striekat aj cele domy proti tymto zvieratam.... Ale moj syn, najde svaba a hada sa so mnou, ze ho nesmiem zabit.... On ich veselo vynasa do zahrady... Je to blazon....

A este rad chyta hadov....v tom je expert.... 😅

zuzanocka
15. aug 2012

ja mam pocit,ze skolky, resp. ucitelky v nich uz funguju len ako dozor.... viem, ze primarnu ulohu vo vedeni a rozvijani dietata maju rodicia, ale aj tak.. no mozno sme len natrafili na ucitelku, ktora sa minula povolanim..

mooonika1975
3. sep 2014

@maca793
jasné, na víkend a potom možno aj na dva týždne, a ty si doma váľaj a premýšľaj ako ti dieťa vychovávajú k úcte k prírode - kks, žasnem

jankastubka
3. sep 2014

Stara diskusia, ale tiez som sa pobavila, ze ucitelky maju bravat deti na vylety, a co bude robit rodic?
Vikendy su na to aby ich deti netravili v skole ale s rodinou a vyletov si mozete robit kolko len chcete.
A co sa tyka toho, ze jedna skolka v prirode za rok je ti malo hmmm... rozmyslala si nad tym, ze nie kazdy to dokaze zaplatit? Nehoviriac o potrebnej organizacii zo strany skolky a zodpovednosti za tolko malych deti, v cudzom prostredi a este aj v noci. Ja obdivujem vsetky ucitelky ako to zvladaju s tolkymi detmi, ked my mame kolko krat problem ustrazit jedno alebo dve deti.

petrikam
3. sep 2014

mooonika1975, jankastubka baby, ja už sa nečudujem ničomu, niektorí rodičia by naozaj najradšej svoju ratolesť odložili do škôlky aj na víkend. V našej MŠ sa vždy pred prázdninami vyvesuje papier, na ktorý sa majú podpísať rodičia, ktorí chcú, aby ich dieťa chodilo do škôlky počas prázdnin. Čo myslíte, kto je tam vždy napísaný ako prvý? Matky na materskej.
@maca793 je rozdiel pracovať cez víkend bez príplatku a pracovať cez víkend bez nároku na mzdu. Táto diskusia je síce už stará, ale tvoj príspevok mi zdvihol adrenalín (a to teda nie som učiteľka), preto som musela zareagovať. Skúsila si ísť niekedy na taký výlet so škôlkarmi ako doprovod? Ja som to skúsila, bol to jednodňový výlet, ale poviem ti, že som prišla totálne zdemolovaná, cestou späť v autobuse som si musela dať tabletku od hlavy. Je to obrovská zodpovednosť, stále ich musíš mať pod kontrolou, skús si zobrať na výlet skupinku piatich 4-ročných detí, z ktorých minimálne 2 budú hyperaktívne - možno do ZOO, aby sa učili láske k prírode a k zvieratám, som zvedavá, ako by to dopadlo. To by ma teda zaujímalo, či si sa vo vašej škôlke aspoň raz ponúkla, že pôjdeš s nimi na taký výlet ako doprovod (pretože je určený limit detí na jedného dospelého, preto často musí ísť aj 1 - 2 rodičia).