Vychováva vôbec materská škola k láske k prírode?

meggi
23. mar 2007

Vychovávajú pedagogovia naše deti k láske k prírode, keď pred očami detí rozmliaždila pavúka?

jankamanikova
23. mar 2007

maca793
23. mar 2007

ja to nevidím. deti zo škôlky ani nepoznájú prechádzky po okolí s učiteľkami. stále ich len držia v záhrade, kde deti nachádzajú mŕtve vtáky a potkany pod stromami a kríkmi. ☹
je mi z toho na 🙄
ešte 3 mesiace a konečne koniec so škôlkou 😵
síce teraz idú do školy v prírode ale prečo nejdú aj inokedy len raz za rok a to za peniaze? nemôžu si spraviť spoločný program na víkend a niekde si vyraziť, asi nie, pretože by to učiteľky nemali zaplatené, chudinky. 🤐

meggi
autor
23. mar 2007

ved práve, deti v meste nemajú kam chodit na prechadzky, občas idú na ihrisko... tam ich nechajú vybláznit a tým ich kontakt s prirodou hasne. Je to smutné, že je to iba také príležitostné... Deti už pomaly nepoznajú zvieratá ako krava, koza, ovca - s ktorými sme my-poniektorí vyrastali.

verulka
23. mar 2007

My mame peknu envirom. vychovu- vela sa rozpravaju o kvietkoch, stromoch, a drobnych zivocichov, hmyze apod. Byvame v Petrzke, ale vsetko sa da najst aj na obyc. dvore. Myslim, ze skolky v tomto smere napreduju (aspon zo skusenosti mna a mojho okolia). Dokonca chodia na farmu- tam stretnu aj kravicku, ovcu a pod.
Apropo, ja som na tom bola o dost horsie (co sa skolky tyka) a kravu som videla az v dospelosti 😅
Rozmliazdenie pavuka, podla mna, o nicom nevypoveda. To vidia deti bezne. Aj mne sa stane, ze sedim na chate a leze mi po nohe pavuk a strasem ho a zaslapnem (toma potom Risko spucuje, ze som nemala).
A toto je hlavne na rodicoch, aby vysvetlili detom, co je spravne a co nie.
Pedagogovia robia uzasne potrebnu pracu za nizky plat a bez spolocenskeho ohodnotenia. Ja na nase ucitelky nedam dopustit 🙂

meggi
autor
23. mar 2007

verulka, super, že máš pozitívnu skúsenosť. Rozhodne som nechcela hádzať všetky školky do jedného vreca. Aj u nás v okolí sú učiteľky, ktoré majú krásny vzťah k deťom a pristupujú k nim s láskou, a na druhej strane učitelky, ktoré samy nemajú vzťah k prírode a k ludom a majú vychovávat deti. Je to o ľudoch. Čo sa týka tej výchovy, v materskej školke, v ktorej som bola učitelka na mna veľmi pozitívne nevplývala a to nemyslím, len toho pavúka.

arabeska
23. mar 2007

verulka a do ktorej skolky xodia tvoje deticky?moja krstna bola velmi spokojna s jankolovou a ja ked ju porovnam s maleho skolkami tak to je 100 a 1.v petrzalke som sa zatial stretla iba z dobrymi skusenostami co sa vsetkeho tyka,deticky xodia na prexadzky a na rozne vylety.na moje sklamanie som zistila ze skolka u nas v ruzinove co mame pod domom taka neni,naivna som si myslela ze su take super vsetky 😔 deti sa hraju na betone a ked ix aj pustia do zahrady tak ucitelky nemaju zaujem...o vyletox ani nehovorim.som tym velmi sklamana a mam pocit ze ix naozaj ku nicomu nevedu. ☹

verulka
23. mar 2007

meggi, ono vsetko je o ludoch 😉 ja som venovala vyberu skolke vela casu- to je vyhoda BA, ze tu ta moznost je a skolky sa snazia deti prilakat.
Tu okolo mna je vela pozitivnych ohlasov. Ja som fakt stastna, ze moje deti svoju skolku zboznuju a dava im do zivota velmmi vela 🙂
arabeska kuk ip

timea7
24. mar 2007

Milá maca793,pewdpokladám,že si na materskej dovolenke so svojimi ratolesťami,ale zrejme si ešte spomenieš na dobu,keď si bola zamestnaná.Pracovala siaj cez víkendy a bez nároku na mzdu,keď to vyžaduješ od učiteliek v materskej škole? Áno som jednou z nich,pavúkov nezabíjam,deti vediem k láske k prírode a rozhodne je to zaujímavejšie na škoskom dvore,ako ťahať ich po zaprášených uliciach.Materská škola predsa nie je povinná,nemusela si tam deti dať,keď sa ti prístup učiteliek nepáčil.A nezabúdaj že škôlka rodinnú výchovu dopĺńa,ale nenahrádza. 🙂

mimma
24. mar 2007

Viem, že učiteľky v MŠ to nemajú ľahké. U nás tiež chodia buď na dvor, alebo do mesta, myslím, že tie učiteľky ani inú možnosť v meste nemajú. My sme mali škôlku v prírode a bola som maximálne spokojná. Toľko malých myší pohromade, tie učiteľky mali čo robiť. Každý deň mali deti program- boli na koníkoch, na turistike, spoznávali prírodu, mali aj nočnú hru...Malá odtiaľ prišla celá nadšená. To sme my ako deti nikdy nezažili. že škôlka v prírode...Teraz mali plavecký kurz a vôbec, oni stále niečo vymýšľajú. Som spokojná, neviem, čo viac by sa dalo ešte robiť. Ale aj tak je to hlavne na rodičoch, či učia dieťa k láske k prírode, či ho berú na výlety, či si čítajú o prírode, rozprávajú sa...Ja mám práveže pocit, že tá škôlka jej dá niekedy viac, ako ja.

meggi
autor
24. mar 2007

Timea, súhlasím s Tebou, že je to hlavne na rodičoch vychovavat a učit k láske k prirode a k zvieratam. Ale je aj doležité, aby sa to v MŠ nezanedbavalo ale naopak rozvijalo. Akým sposobom vediete v školke k prirode? Lebo z mojej skusenosti, ked som sa informovala, tak mi tvrdili, že určité sylaby majú, ale je to skor o hrach - na mačku a myš, na medveda (čo sú nahánačky) o dinosauroch... Ale chýba mi tam empatia a vztah k láske k zvieratam.

maca793
24. mar 2007

timea7, som na MD, robila som aj cez víkendy od piatka rána do nedele večera a to bez príplatkou. domov som sa chodila len vyspať. a čo je zaujímavé na tom školskom dvore? burina, mřtve vtáky, potkany? a prečo by sa mali deti ťahať po zaprášených uliciach? nieje prach aj na dvore? deti som si tam dala preto, lebo inú možnosť som nemala. prístup učiteliek bol predtým lepší ako je teraz. to je len môj názor a pocit zo škôlky teraz. je podľa teba správne deti dať po raňajkách na dvor a nechať ich tak a nijako sa im nevenovať? len stáť alebo sedieť na lavičkách a debatovať medzi sebou? koľko krát som išla okolo keď boli deti von. učiteľky si to ani nevšimli a ja som si deti mohla zobrať so sebou domov cez plot.
a povedz mi ešte ako škôlka dopĺňa rodinnú výchovu?

timea7
25. mar 2007

maca793 ešte sa vrátim k tej práci cez víkendy.Tie učiteľky majú tiež svoje rodiny,predstav si, že by sa vyžadovalo od tebe,aby si išla so škôlkou cez víkend na výlet.A tvoje deti by mali aký víkend?Bez mami.Je aj tak veľa akcií,na ktoré učiteľky chodia bez nároku na odmenu, jednoducho to vyplýva z ich náplne práce.Na každej triede sú dve, je problém,keď jedna ochorie,deti nedáš do šuplíka,ako účtovníčka papiere,jednoducho druhá učiteľka robí aj za tú chorú.napríklad od 6,30 do 16,30.Týždeň,dva.Nie je to jednoduché.A ako škôlka dopíňa rodinnú výchovu?Bohužiaľ, v dnešnšj dobe ju naozaj sôr nahrádza,pretože veľa rodičov privedie deti do škôlky bez toho, aby tieto deti mali zvládnuté základné veci-v troch rokoch majú cumeľ, plienky, nevedia jesť,nevedia si vypýtať hračku, poďakovať za ňu,ubližujú iným deťom.Toto má mať dieťa vštepené už z rodiny,škôlka to dobehne,ale to dieťa sa miesto týchto vecí mohlo učiť niečo daľšie.V školách chýba výchova k rodičovstvu.Zúfalo.Byť rodičom je veľmi ťažká a zodpovedná úloha.

mimma
25. mar 2007

Timea, aj ja som si všimla, že dnes sa akosi vychovávať nevie. Nie, nehádžem všetky do jedného vreca, ale také tie základné veci, ktoré od nás žiadalo naši rodičia, ako pozdraviť, poďakovať, alebo napr. odnaučiť od cumla a pitia z fľašky a pod...Bohužiaľ, niektoré maminy si myslia, že vychovávať znamená urobiť všetko preto, aby sa vyhli konfliktom s dieťaťom, atakže, prečo by nenechali cumlík a fľašku a kadejaké iné veci, veď ono by sa potom hnevalo...chúďa, aby traumu neutrpelo. A dokonca som kdesi čítala aj nejaký príspevok maminy, kt. bola pohoršená, že jej učiteľka povedala, že prečo ešte jej 5r. dieťa pije z fľašky...Tak potom je to ťažko, aj tá následná výchova učiteliek je niekedy marená rodičmi...Ja im nezávidím!

timea7
25. mar 2007

mimma vidieť,že si rozumná mamina.Dnešná výchova sa bohužiaľ zužuje na to,kúpiť dieťeťu čokolvek si zažiada,hračky najmä bojové,jesť mu dať čo chce a pustiť mu video alebo počítač,len nech už je s ním pokoj.Vysvetľovť, rozprávať sa s dieťaťom,čítať mu zaberie totiž veľa času,ktorého je dnes málo.Ale je ho naozaj málo,alebo ho len využívame neefektívne?Veď pred 35 rokmi máloktorá mama mala automatickú práčku,mikrovlnka,polotovary neexistovali,plienky sa prali aj žehlili a ženy boli takmer všetky zamestnané.a robili často aj v sobotu.Lenže neboli prihlúple telenovely,v telke nebolo takmer nič,nepresedelo sa pri počítači.televízor a počítač sú obrovskými požieračmi času.Nechápem,kedy niektoré ženy,ktoré do koníka píšu majú čas na všetko ostatné.Napríklad melory,to už zaváňa závislosťou,nech mi odpustí.Aj ja to tu teraz čítam,pretože ma veľmi ako učiteľku zaujímajú názory mamičiek a pretože mi je smutno z detí, ktoré sú nesmierne vďačné za rozprávku,rozhovor,jednoducho záujem o ne.Možno by ma malo tešiť,keď deti nechcú zo škôlky odchádzať,ale mne je z toho smutno.V žiadnom prípade nechcem a ani mi to neprináleží hádzať všetkých rodičov do jedného vreca,ja sa dokonca od mnohých veľa učím.Sú rodičia,ktorí nemajú doma televízor a deťom sa po večeroch jednoducho musia /chcú/ venovať.Niektorí sú pracovne veľmi vyťažení a ich deti mi zajtra budú rozprávať,kde dnes s nimi boli a čo robili.A verte mi na tých deťoch je to veľmi vidieť a ich rodičom sa to niekoľkonásobne vráti.Rodičia,ktorí sa boja deťom stanoviť pravidlá,ktorí sa ich doslova boja im veľmi ubližujú,aj keď si to možno neuvedomujú.Rešpektujtm výchovné metódy každého rodiča,pretože na výchovu neexistuje univerzálny návod.Usmerňujem,radím,ale nič nevnucujem.Je ale zvlášne,že dieťa,ktoré je veľmi milé,nemáme s kolegyňami s ním najmešie problémy,sa príchodom rodičov zmení na neovládateľné.Zrejme to o niečom svedčí.Nejeko som sa rozpísala,nechcem,aby to pôsobilo mentorsky,je mi len ťažko na duši, keď vidím tie inteligentné,nadané deti,ako sa ich osobnosť stráca pod výchovnýám vedením ich rodičov.Pekný slnečný deň!

meggi
autor
25. mar 2007

Timea, pozrela si si IP-internú poštu?

sue
25. mar 2007

Súhlasím s názorom, že škola, škôlka len dopĺňa výchovu - základom je rodičovský výchova...

sunny6
25. mar 2007

ahojte zienky,
akurat pred tyzdnom som si bola vybavovat skolku malemu [17,5 mes.]a bola som strasne milo prekvapena .Ucitelky su strasne mile,skolka je krasne,vsade hracy,a rozdelene miestnosti na rozne aktivity-malovanie,plastelina,piesok,odych.domcek,deti ucia pouzivat pribor,dokonca ked sa rozhodnem ist na nocnik dam im instrukcie ktore budu dodrziavat,ucitelka si zapisala slova ktore na maleho pouzivam po slovensky a uplne sama od seba navrhla ze ak chcem budu ich v skolke pouzivat a ze aspon aj ostatne deti sa viac naucia.Kazde dieta ma pridelenu ucitelku ktora je takz.druha mama [neviem to presne prelozit],ktora dieta objima a venuje mu viac pozornosti , su asi 6 deti na 1 ucitelku,a stravuju sa velmi zdravo.Dufamze aj na SK to casom bude na takej dobrej urovni,lebo vsetky deti si to zasluzia.
Co sa tyka vikendov,maleho chcem vyhradne pre seba,ziadna skolka ,ale rodinne vylety.To by bolo dat dieta na 7 dni v tyzdni do skolky-v ziadnom pripade 😲

meggi
autor
29. mar 2007

ahojte, aký máte názor na materské školky v meste a na dedine? Je tam rozdiel vo výchove, v možnostiach chodenia do prírody, citlivejší prístup učiteliek? Viem, že je to asi individuálne a je to hlavne o ludoch, ako napísala Verulka, ale aké máte názory a skusenosti vo vašom okoli?

ukana
29. mar 2007

ahojte, ja si myslím, že MŠ určite vychováva k láske, hadam nebudu učitelky deti viest k nenávisti..Ale vždy to závisí od možností skolky, od povahy učitelky a pod. Ja sa na vychovu skolky nespoliham, len konzultujem niektoré veci s učitelkou, beriem aj ohlad na to, že učitelky tam maju 15 a viac detí a venovat sa nemožu kazdemu individualne. Ak tak len malu časť dňa.. Treba sa na to pozriet aj z pohladu učitelky. A ak sa niekomu nepáči, su tu aj sukromne skolky spestrejšim programom a za viac penazí. Kazdy ma na vyber. 🙂

meggi
autor
29. mar 2007

ukana, jasnačka, že nevychovavajú k nenávisti, ide len o to, či si iba plnia programov vychovy a vzdelávania v MŠ (t.j. oboznámia deti s prírodou, s rastlinami, so zvieratami) a to je všetko alebo či hlbšie rozoberajú s detmi, že zvieratá majú svoje potreby, ako sa k nim treba správat, že im nemožeme ubližovat - napr.ničit mraveniska, pretože stratia domček atď... Pokial deti nedostanú výchovu od rodičov a od MŠ moze sa to negativne odrazit v spravani k ludom a k zvieratam vobe - ako napr. deti, ktore zapalili mačku ako to bolo v spravach či iné...

mimma
29. mar 2007

Deti, ktoré zapálili mačku sú podľa mňa deti, ktoré vedeli, že tej mačke ublížia ./ keď ju dokázali zapáliť!/Sú to asi citovo otupelé deti, z ktorých vyrastú citovo otupelí dospelí. Vidieť rodiny, v kt. žijú, možno by sme pochopili...

meggi
autor
29. mar 2007

Je to fakt hrozné, ale viem, že aj deti, kt.pochadzajú z dobrych rodin, resp. priemernych - tak ich deti dokažu zvieratam ubližit - napr. pitvať žabu, ničit to spomínané mravenisko, tahat psa za uši, mačku za chvost / a to nehovorim o dvoj-ročných detoch/...atd.

mimma
29. mar 2007

to áno, treba im vysvetliť, že sú to živé tvory, ktorým sa nesmie ubližovať, lebo sa nevedia brániť a pod...Meggi, aj tie naoko vyzerajúce dobré rodiny sú niekedy v skutočnosti neni až také dobré, ako sa zdajú. Lebo malé deti také veci robia, ale keď sa im to vysvetlí a rodičia ich učia mať rád prírodu a chrániť ju, tak si myslím, že to musí mať efekt.Asi im to ešte nikto nepovedal, že zvieratko je živá bytosť, ktorá cíti bolesť, alebo sú také kruté, že im to spôsobuje radosť a tam už niekde musí byť chyba v rodine...

vavka33
29. mar 2007

Meggi ako ppedagog ti mozem povedat,ze vychovavaju k pozit.vztahu k prirode,ale hlavne by sa o to mali postarat rodicia.a pavuka by som rozmliazdila aj ja,lebo sa mi hnusia,tak ich urcite nebudem ucit milovat ho.Neviem co ta napadla taka otazka,ty si nikdy nezabila ziadny hmyz?

mimma
29. mar 2007

Ja malú učím, že pokiaľ nájdem pavúka doma, tak ho povysávam, alebo vyhodím, alebo pod. z takých dôvodov, prečo napr. nenechám behať myšky po chalupe...A tiež sô to milé zvieratká.Keď sú vonku, to je iné, tam ich treba nechať žiť. a zdá sa, že chápe ten rozdiel.

vavka33
29. mar 2007

Moja dcera miluje vsetky tvoriky,jedneho pavuka-malinkeho ma nad postelou-poschodovou a upozornila ma,ze jej ho tam mam nechat,ona sa s nim rozprava 😉

meggi
autor
29. mar 2007

mimma, súhlasím, ja tiež pavúky osobne velmi nemusím, ale tiež sa ich snažím "zbavit" iným sposobom - ako píše mimma - vyhodit von oknom a tak...
Deti správanie rodičov a pedagogov napodobnujú a prenesie sa to do ich postojov a správania.

meggi
autor
29. mar 2007

vavka 😀

vavka33
29. mar 2007

Ja by som ho nezabila pred nou,nemam dovod,ked je nieco v jej blizkosti ,uz sa tomu venuje a hra sa s tym.
No ale ak si nikdy nic nezabila,si potom hotova svatica,lebo tak mi vyznievaju tvoje prispevky a snazis sa dost zleho zvalit na ucitelov.Dufam,ze sa ti podari tvoju dceru tak dokonalo,ako si ty sama

vavka33
29. mar 2007

Vychovat som tam nenapisala