Výčitky svedomia a dve modriny na zadku

lblb
27. máj 2014

Musím sa posťažovať a priznať v novej diskusii, keďže nikde som nenašla podobnú debatu, Som celkom kľudná povaha ale keď ma niečo vytočí, tak to stojí za to. Včera prišiel môj 8 syn zo školy čierny ako kominár, ponatierané ruky a celá tvár od čiernej antuky, špinavé oblečenie a ešte sa blbo smial, že sa vonku maskoval. Priznám sa, že som sa najprv musela tri krát nadýchnúť a potom mi aj tak rupli nervy - prehla som ho cez koleno a nahádzala mu na zadok toľko, koľko sa naň zmestilo. Dnes ráno mal však na stehne hore pod zadkom dve modriny - ešte odtlačku mojej ruky a strašne ma to mrzí. Nechápem sama ako ma to dokázolo tak do nepríčetnosti rozčúliť, až mám výčitky svedomia na celý rok dopredu. Normálne ho fyzicky netrestám, sem - tam capnutie na zadok alebo po ruke, keď naozaj neposlúchne, tak som sama zaskočená, kde sa vo mne nabrala toľká agresivita. Nesúďte ma prosím, čo sa stalo sa stalo, len by ma zaujímal váš názor na telesné tresty detí v tomto veku. Je pravda, že tie deti sú dnes oveľa hyperaktívnejšie ako sme boli my, neposlúchnu príkaz v 4. rokoch, odvrávajú v 6.rokoch a V 10. už nerešpektujú nič. Môj syn nie je zlý chlapec, ale niekedy mám pocit, že nezváži vhodnú hru a nerešpektuje moje rady a príkazy. Neraz sa stalo, že som ho na dvore vymákla ako čurajú so susedom na elektrickú rozvodňu, alebo, že olamuje konáre, váľa sa po okrej tráve, hádže si do nhavíc mokrý piesom, alebo sa hrá v najväčšom prachu, hoci vie, že je alergik a má z toho kašel. Jeho hry sú niekedy akoby mal 2 roky, nezváži či je správne... nejde si s chlapcami kopať do lopty alebo sa naháňať, radšej sa bude v školskom klube natierať čiernou škvarou... 😲
Ak máte nikededy takéto stavy, že by ste dieťa najradšej roztrli v zuboch, ako to riešite? Dajú sa vám ovládať city alebo tiež takto vybuchnete. ☹ ☹ ☹

marse
27. máj 2014

@lblb nic prijemne jasne, ale stale je to decko.. ja nejdem ani moralizovat ani davat rady, tvopje dieta a tvoja situacia.. pisem osobne za seba, svoje deti nebijem, pre mna by to bolo moje zlyhanie.. nakricim jasne, aj dam nejaky trest ano, ale bitka veci neriesi, a uz vobec nie keby mojim babam ostali modriny..to by ma mrzelo... este viac by vzdorovali..

0silvia0
27. máj 2014

@lblb presne takýto typ "hrania sa" mal aj môj syn. Babral sa v blate, ponatieral seba aj bicykel, večne mokrý, zablatený, zababraný atď. Ja som mu tiež nadávala, kričala na neho, ale nebila som ho. Mala som výčitky svedomia aj za to kričanie, takže viem ako sa asi cítiš... ale časom som akceptovala jeho štýl zábavy. Povedala som si, že v 15-tich sa určite nebude natierať blatom a keď to v tej chvíli spontánne cíti že je to zábava, tak som to už neriešila... nech sa natiera, asi potrebuje poznať ten pocit blata na koži alebo čo, ja neviem. Ja som takáto nebola, takže pochopiť to neviem, ale možno je to nejaký druh tvorivosti alebo fantázie, čo ja viem? Nabudúce s nadhľadom synátora pošli umyť, oblečenie hoď do práčky, urob mu fotku aby ste mali na čo spomínať keď bude mať 18 rokov 😀 😀 😀
Môj syn má teraz 12,5 roka a s kamarátom jedli zmrzlinu a naschvál sa so zmrzlinou zababrali okolo úst a hrali sa na malé deti a mali z toho strašnú zábavu. Pre mňa to je blbá a primitívna zábava, ale detstvo máme len jedno tak prečo si ho neužiť, pokiaľ nikomu neubližujú? Ja osobne mám radšej keď sa deti smejú ako keď sú nešťastné.

michele11
27. máj 2014

Na jednej strane ta chapem, mna moja mala tiez niekedy vytoci do nepricetna, ale vtedy sa snazim odist do druhej izby, trochu to predycham a potom uz je to lepsie, dokazem jej v pokoji vysvetlit, co urobila zle a ako to napravit. Ale nepokladam za spravne dobit dieta tak, aby malo na druhy den na sebe odtlacky tvojej ruky, a za taku hlupost, ze prislo spinave, ved to hodis do pracky a je to, nevidim dovod, aby si ho za to tak stlkla, ked ti na to pridu v skole, aby na teba neposlali socialku. To uz nie je len ta znama "jedna vychovna", a myslim, ze uz aj na Slovensku je to zakazane. V kazdom pripade, deti radi provokuju a ked to inak nejde, skus v duchu ratat, alebo na chvilu odist do druhej izby, nech sa trochu ukludnis.

jajus28
27. máj 2014

@lblb ja som dieta este nikdy, ale nikdy neudrela, ani po ruke a ani po plienke a ked to urobi i ked len symbolicky drahy alebo babky vrazdim. Lebo oni si to neuvedomuju ale maly potom trieska mna, lebo vidi, ze ked ma niekto nervy tak ho buchne. Sice mam len 2 rocneho syna no kazde prázdniny mavam skoro cele 2 mesiace 10 a 5 rocne a skoro kazdy vikend 16rocnu puberacku tak su to deti vsetkych vekových kategorii. A poviem ti, ze tie dve su z cz nevychovane a dobre 2 tyzdne mi trva ich skrotit do ako takého normalu, aby som sa za nich nemusela hambit bo to je nieco strasne. Vzdy vyfasuju nastenku so zlymi a dobrymi bodmi hned na zaciatku si povedia po com tuzia, aby mali motivaciu v dany mesiac a ak splnia max. mnozstvo 5zlych bodov dostanu danu odmenu. A zabera, teraz to aj sestra zacala praktizovat na 6 rocneho syna, lebo absolutne nic nepocuval vsetko musela hovorit ako radio dokolecka. A ako sa ovladam?? Jednoducho som sa zatala, som tiez vybusna povaha a vedia mi puknut nervy, ale ja sa vtedy zoberem do druhej miestnosti a rozdychavam necham si vsetko prejst 10-15 min hlavou a potom sa s nimi v klude rozpravam preco to spravili, ci vedia preco to je zle, a samozrejme vyvodíme ak je potreba s toho nejaky trest. A takto riesim aj nezhody v partnerstve, ostanem ticho a potom si vsetko v klude vysvetlime bez kricania a hadok.

tanja34
27. máj 2014

presne poznam tieto stavy, ale vobec sa tym nezatazuj. spat to uz nevezmes, len si budes viac skodit tym, ze budes neustale na to mysliet a rozoberat z kazdej strany a hladat priciny, preco..lebo. lebo si len clovek. lebo nie si stroj. lebo deti vedia pekne nastvat. a provokovat. lebo si to zasluzil, aj ked nie mozno v takej forme. ber to ako ponaucenie pre teba a dufaj, ze aj on sa z toho poucil. dnes ked bude pohoda mu vysvetli, ze ta to sice mrzi a mozno sa to nemalo stat, na druhej strane aj to co urobil on, je nepripustne a nezelas si, aby sa to viac opakovalo. ospravedlnte sa jeden druhemu, objimte sa a uz viac sa k tomu nevracaj. ani myslienkami, ani recami ani tu na MK. takych situacii bude viac, to ti mozem zarucit, mam 11r. syna a tiez obcas schyta, ale beriem to tak, ze ked ani na 15x nepocuje co mu hovorim,kricim a skusa moje hranice atd, aj ja mam svoje limity. mam doma aj malu dcerku a nemam proste cas ani chut ani energiu chodit za nim a dookola ho o nieco prosit, upratovat po nom a riesit zakladne veci, ktore by mali zvladat 6-rocne deti. ani byt testovacim panakom, kam az v svojej predpuberte moze zajst. a nakoniec, kazda jedna matka, co ti tu bude "mudro vypisovat, ze ona by toto nikdy neurobila blabla, KLAME..bud nebola v takej situacii alebo to nezazila alebo sa jednoducho neprizna. alebo nema synov 🙂 su situacie, ktore si jednoducho taketo riesenie vyzaduju, aj ked by sa to nemalo stavat. a chlapci obcas potrebuju aj taketo "metody", koniec koncov pozri, cele genaracie boli "bite" a tu sme, zdravi, vyrovnani, sebavedomi bez psychickych traum z detstva a krasnymi spomienkami nan 🙂 aby som vysvetlila - nie som zastancom fyzickych trestov ani ich nepokladam za spravne, dokonca ich odcudzujem...ale raz za pol roka su proste aj u nas situacie, ked jednoducho zaberie len vyletena ruka. urob si kavu a vypust to z hlavy, je krasny den 🙂
a nakoniec - urcite si uzasna mama.. keby ta to uprimne netrapilo, takto verejne sa nekajas. drzim palce 🙂

cobhan
27. máj 2014

a to si nikto v skolskom klube nevsimol co robi?
Ale ine som chcela, vela zalezi od financnej situacie. Ked je to ok, tak aj clovek dokaze brat taketo veci s nadhladom, ale ked su financie napnute do posledneho centu a chalan ma jednu poriadnu vec a aj tu znici, tak je to uz o inom, to potom nervy rupnu hned.

25daniela
27. máj 2014

@lblb ja si myslim, ze sa az take strasne nieco nestalo, jednoducho ked si uz vychladla, posad si ho k sebe a vysvetli mu, ze si vybuchla, pretoze ta to hneva ze sa takto sprava, ze sa citis strasne zle, ked vyvadza take veci a spolu vymysliet iny trest, krory dostane ak to bude dalej robit.
Ja tiez neviem akceptovat neake povahove vlastnosti u mojich deti a budem vsetko preto aby si uvedomili, ze to pre mna nieje dobre a ked na to mame rovnaky nazor aj s manzelom, ze to nieje dobre pre to dieta. Toto si musi uvedomit dieta, ze ak nieco robi zle, musi sa ono snazit to zmenit... ze ma nieco v povahe na com musi pracovat, aby sa to zmenilo...

sense
27. máj 2014

ja mam este malu dceru....ale pamatam si ze ked sme mi nieco take doma vyviedli , tak mamka na nas nakricala ano aj po "riti" sme dostali ale nie tak zeby sme mali modriny...ale ked sme dosli zamazany, dostali sme mydlo na pranie a veci sme si museli oprat sami a kym sme to neurobila ziadna telka, pocitac nic, ani von ist dalej.....

lblb
autor
27. máj 2014

@marse
@0silvia0
máte pravdu, len keby niekto pri mne stál a odľahčil situáciu, tak ma to tak nenakopne. to nie je však ospravedlniteľné, ja dúfam, že nabudúce sa ti nezopakuje. Nehovorím, že nedostal bitku po zadku, ale včera to bolo asi inou silou, keď mu ostali fialové otlačky ☹ Silvia, keď máš také dieťa, tak vieš o čom píšem. Je to skúška nervov, no bohužiaľ ma syn takým správaním dosť často zaskočí. Pripadá mi strašne odlišný od iných detí, kde môže, tam špekuluje, doma má také hry, že by sa niekomu rozum zastavil... dobre, že nevyrába z papiera wc misu... no toto mi snáď bude ponaučením do budúcna, ak ma neprekvapí ešte niekoľko krát

sissy27
27. máj 2014

@lblb hmmm no dúfam, že si pripravená na útok všetkých matiek s nekonečnými nervami (alebo zásobami sedatív a antidepresív 😀) ... lebo v dnešnej dobe sa nesmie človek na dieťa ani len krivo pozrieť, nie ešte zvýšiť hlas či investovať pár výchovných... treba len nekonečnokrát dohovárať, kým dieťa z nevhodnej zábavky nevyrastie a nenájde si novú (a mamička celá spokojná, ako ju dieťa po dvoch mesiacoch denno denného dohovárania o tom, ako je no-no hádzať piesoček iným detičkám do tváričky konečne pochopilo - nie, nepochopilo, len už nehádže piesoček ale kamienky, treba začať odznova)...
ja som z generácie, ktorá sem tam jednu dve výchovné obdržala (a niekedy nie len jednu -dve, ale koľko sa zmestilo) a nemám pocit, žeby mi to nejako ublížilo... aj keď stretla som sa s názorom, že to na mne zanechalo trvalé následky, keďže sa mi neštíti násilie páchané na deťoch (nie milé dámy, capnutie po zadku či po ruke nepovažujem za násilie a môže sa aj celá OSN postaviť na hlavu) a pácham rovnaké zlo aké páchali moji rodičia (resp. mama, lebo otec ma nikdy neudrel - asi si uvedomoval, že to by som nerozchodila)... za seba musím povedať, že pred rodičmi som si aj v časoch najťažšej puberty zachovala zdravý rešpekt a nikdy som si nedovolila to, čo vidím, že si dovolujú dnešné deti, pretože vedia, že prd sa im stane, fotrovci sa vyrozprávajú, matka si ešte aj poplače, max tak zakážu na týždeň net, ale aj to im je hlboko niekde, lebo predsa v škole je wifi a máme mobil alebo kamošov tablet a ide sa ďalej...
momentálne je moje potomstvo v takom veku, že capnutie po zadku či ruke by už bolo na smiech a na facku sa mi vidí skoro (možno si to budem hovoriť aj keď bude mať 30 😀 ), ale nie je mi všetko jedno, keď začne hádzať puberťácke ksichty a afekty, to mám občas na mále 😅
u vás sa stalo čo sa stalo, snáď si chlapec zapamätá, kde sú hranice, ktoré sa vo vlastnom záujme neoplatí prekračovať, osobne si nemyslím, že sa stalo niečo, čo naruší váš vzťah alebo ho poškodí na celý život... ľútosť a výčitky nie sú na mieste ani pred ním, lebo pokiaľ uvidí, že teba to bolí viac ako jeho, tak to ani len nemalo zmysel...

sashabb
27. máj 2014

@lblb ja ti poradím takto, druhýkrát si zober varechu, ruky si šetri 😝 😀 😎

maznacik007
27. máj 2014

@lblb stalo sa stalo uz sa neodstane .... ono je rozdiel mat tiche a poslusne dieta na ktore sa skaredo pozries v najhorsom zvysis hlas /moja dcera/ alebo dieta ktore ma ADHD, nereaguje a tak ...

podla mna nie je chybou sa dietatu ospravedlnit v style ze teda ti vadi ze si znicil saty a nemal to robit ale ze si nemusela tak na neho vybehnut ... uzavriet dohodu ze on skusi toto uz nerobit a ty skusis nabuduce reagovat s vacsim kludom ...

pripadne by som sa s nim dohodla ze teda znicil saty a na den deti nedostane uz nic .. alebo nepojde na kolotoce, vylet do kina ... a pod..

ale hlavne sa v tom neryp si matka ale si len clovek .. a vplyva na nas x dalsich veci ... a niekedy je naozaj tazko udrzat sa v klude pri niektorych detoch

xlucia
27. máj 2014

@lblb rozhodne obcas treba buchnut. si obycajny clovek, mama nie dokonala bytost. mas svoje chyby a nerobis dobre ze o sebe pochybujes. ak bezne syna nebijes, tak proste stalo sa... nastastie je to len modrina. podla toho co hovoris casto provokuje naschval.
mate na case aby ste si obaja sadli a dohodli si SPOLU pravidla. a aj TRESTY A ODMENY. aby vedel co sa bude diat ked nebude posluchat.
osemrocny ma uz rozumu dost, kludne sa mu mozes ospravedlnit ale inak to uz nesries...kazdy robi chyby a mnohe sa nedaju vratit spat...

25daniela
27. máj 2014

@sashabb inak som naozaj niekde citala, ze sa nema trestat s tym istym nastrojom, co sa s nim odmenuje 😀 😀 😀
Hladkam rukami a snazim sa netrestat s nimi...

martija
27. máj 2014

@cobhan tak toto mi z duse hovoris, ale nielen o tom,ze posledna vec, ale celkovy psych. stav je horsi, my teraz tak trosku bojujeme a tie stresy okolo penazi robia zo mna nervaka fakt.... clovek by nepovedal.... a to mi muz vycita,ze koli peniazom.... ale nie je to tak, je to prave koli tej psychike, ze clovek neni vyrovnany, neni v pohode...
A k teme... mne tiez casto rupnu nervy, ved sme len ludia, ja sice nebijem,alebo malokedy capnem, ale ziapem, ako diva, a to je asi to iste.... Mam 9 r. syna, tam uz nema moc vyznam capat, a dohovaranie moc nepomaha,ale prave ked vychladneme vie uznat, keby som ho bila, je v nom iba hnev a aj tak to ucel neplni...
Mna mama drala ked som bola mala, pamatam si na tu zlost co vo mne ostala, ta krivda, nikdy som potom nelutovala,co som spravila, nikdy som sa nad tym nezamyslela, mala som v sebe iba trpkost...
Posluchali sme preto zo strachu a nie preto,lebo sa to patri... naco je taka vychova, doteraz mam strach z autority a nedokazem sa presadit, povedat svoj nazor, lebo nikdy sa ma na neho nik nepytal.. prikazy, zakazy a hotovo bez odvravania, moj nazor bolo papulovanie - nikoho nezajimal....

shanis
27. máj 2014

@lblb ahoj, ja som podobnu situaciu zazila asi minuly tyzden....moj 9 rocny syn si robil ulohu z matematiky, vysvetlovala som mu priklad, pochopil ho (spon tak mi tvrdil) no a ked som teda chcela vediet, ako ho vyrata tak bol ticho...tak som sa ho opat pytala, ci tomu rozumie...odpoved "ano"...tak ako to budes ratat? ...ticho....opztala som sa ho to dalsich 20 krat....ticho...zacal revat (to sa mu casto stava, ked ma urobit nieco, na co akurat nema naladu, najcastejsie pri ulohach do skoly)....ked mi neodpovedal ani na to, ze preco place, tak to mi uz praskli nervy a capla som ho po chrbte...dost silno, co som potom tiez lutovala a samej mi z toho bolo do placu...neskor som pozerala a tiez mu ostala otlacka mojej ruky na chrbte, ale chvalabohu bez modriny. Tiez nastupili vycitky svedomia, no a ked sme sa obaja ukudnili, tak som sa mu isla ospravedlnit a vysvetlit mu preco sa to stalo...tak ma objal a bolo vsetko OK. Tiez nie som na seba pysna, ked sa takto neovladnem, chvalabohu to nie je casto. 😉
Nikto ta nema pravo sudit, lebo nebol v tvojej situacii...staci, ze si ten den nebola v pohode, zapadlo viac veci do seba, ktore ta psychicky rozhodili a bolo to. Ja s bratom sme dostavali bitky, ked sme si zasluzili a sme tu...tym ale netvrdim, ze dieta sa ma mlatit. Ale malo by mat dieta urcity respekt a vediet, kde su hranice....mamicky, ktore tvrdia ze NIKDY neudreli a neudru svoje dieta sa budu potom velmi cudovat, ked budu mat doma pubertiaka a nebudu si vediet s nim rady. Ja sama mam v okoli takych neurekom.
Moj drahy to vie vzdy prirovnat k situacii, ktora teraz vladne na skolach....my ako decka sme mali pred ucitelmi respekt, ked som dostala poznamku alebo zlu znamku, nechodili sa rodicia stazovat na ucitelov, ze ako je to mozne a ako si to mohli dovolit, skor som doma dostala jednu vychovnu. A ako je to teraz, lutujem tych ucitelov a ucitelku by som nesla robit ani za svet....A cim to je? Jedine vychovou!!!
Nevycitaj si to, syn ta aj nadalej lubi najviac na svete, to jedno vyplieskanie po riti nezmeni. 😉

rakywanda
27. máj 2014

7 ročný chlapec je ešte dieťa...má sem-tam nárok na nejaké lapajstvo. samozrejme, že to čo urobil bola hlúposť, ale som za rozhovor + trest (nie fyzický). Nechcite mať z malých detí hneď dospelákov, neberte im detstvo a veci k tomu patriace - občasné hlúposti 😀
a nie je pravda, že deti sú hyperaktívnejšie (hyperaktivitu musí stanoviť neurológ alebo psychiater po dlhodobom pozorovaní, nie učiteľka alebo mamička) ako voľakedy, to si len dnešní rodičia tak odôvodňujú svoje nevychované deti, pretože nemajú na ne dostatok času

stefka33
27. máj 2014

@lblb Myslím, že si si vlastne na decku len vybila nervy. Výchovný efekt to asi nemalo. V podstate si v tom momente zlyhala. Biť také veľké decko nemá zmysel. Ako si s ním poradíš, keď bude väčší a silnejší? Musíš ho naučiť rešpektu slovne. Dá sa to, len treba byť nekompromisný. Ak niečo po ňom chceš, treba mu povedať len raz. Ak odignoruje, alebo má blbé reči tak musí stačiť jediný tvoj pohľad na neho aby pochopil, že prestrelil. Modriny sa zahoja, ale brala by som to ozaj ako vlastné zlyhanie. Chlapci takéto veci vyvádzajú, možno by bolo fajn aby hlavné slovo vo výchove chlapca prebral otec. Ja osobne som toho názoru, že na začiatku puberty je to vhodné. Hlavne ak má vyrovnanejšiu povahu ako žena.

dadushe
27. máj 2014

@lblb Tak ti bouchly kamna no...🙂 už se s tím netrap, osobně jsem zastánce pravidla 3x a dost. Pokud jsi mu už do němoty říkala, že šaty do školy jsou do školy a ne na válení, hold nedá se svítit. Klidně bych mu to takhle i odůvodnila. Spíš bych se teď soustředila na to, jak tomu předejít. Co se třeba domluvit na tom, že válet se bude pouze v teplákách a mikině k tomu určených, neměl by být takový problém se skočit převlíct, to maskování a špinění bych mu potom dovolila, oblečení by nemělo děti omezovat🙂
Chápu, že máš teď výčitky, ale on si to bude pamatovat, dostal podle všeho zaslouženě, aspoň teď zase na chvilku bude sekat latinu🙂 Nejsem zastáncem fyzických trestů, ale na druhou stranu když děti testují hranice a zkouší, co rodiče vydrží, tak se potom hold bouřka dostaví, aby si to příště rozmyslely 🙂

lumarque
27. máj 2014

@lblb pozri rupoli ti nervy. Zas aj maly si musi uvedomit, ze to prehnal aj on. suhlasim s maznacik, ak sa citis na ospravedlnenie, preco nie
a mozno by som ho donutila si to vycistit a ak by sa mu to nepodarilo, kupit nove oblecenie z nejakzch jeho uspor ( co si vypoilieval ak este ma) na nieco alebo ndostan vrckove isty cas, ak nejake dostava.

sabina1975
27. máj 2014

@lblb prepac je to tvoje dieta tvoja situacia ja ti mozem povedat len tolko ze ja mam 21 a18 rocnych synov a nikdy v zivote som ich neudrela aj ked vela krat to bolo na hrane ak ma vytocili ze som uz napriahla ruku vzdy som sa zastavila a odisla do druhej izby po chvilke som prisla za nimi a snazila sa primerane ich veku vysvetlit co za hovadinu zase vyviedli a poviem ti ze som mala hyperaktivne deti hadam za cely cinziak ked boli starsi tak vzdy sa smiali ze ich trestam "hlbokym opovrhnutim "a myslim ze teraz mame skvely vztah aj vdaka tomu ze som to vzdy dokazala vydrzat pretoze podla mna udriet dieta je to najlahsie na svete

maznacik007
27. máj 2014

@rakywanda neviem ci s tym ADHD narazas na mna ale ano moj ma stanovene ADHD na zaklade nalezu na EEG u detskeho neurologa, chodil aj na pedopsychiatriu, ma na to aj lieky... samozrejme tie pristupy k nemu su ine .. ale preto s nim chodim po roznych terapiach a sama sa vzdelavam ako riesit taketo situacie... ale nie som stroj ...

a nie je to len o vychove ... ak by ano potom by obe deti reagovali rovnako ...

rakywanda
27. máj 2014

@maznacik007 nie nenarážala, reagovala som na príspevok zakladateľky, lebo tam sa na to pýtala, a kým som ho dopísala, tak už predo mnou nabehli príspevky, vrátane tvojho
ja len zo skúsenosti viem, že veľa mamičiek si pred okolím správanie svojho dieťaťa odôvodní touto diagnózou a pritom houby o nej vedia, lebo keby vedeli....

effkaa
27. máj 2014

@shanis toto co opisujes presne poznam. To robia deti,ked sa uz nevladzu ucit. Uz im to proste nemysli a aby mali pokoj, povedia, ze rozumeju. To iste som robila ja, ked som sa ucila a to iste robia deti stale. Ked je toho na nich privela a proste to uz do tej hlavy nedostanu. A inak ja som ucitelka 🙂 treba dat asi potom dietatu na to ucenie viac casu a co si budeme hovorit, ked sme sa ucili do skoly kazdu chvilu sa nam to stalo.

maznacik007
27. máj 2014

@rakywanda tak prepac veru keby vedeli ... 😀

shanis
27. máj 2014

@effkaa no matematikou ulohy este len zacinal 😀, tak nemal byt z coho unaveny.... ale aj tak sme si po tejto nervoznej situacii sali asi hodinku pauzu na ukludnenie🙂

0silvia0
27. máj 2014

@lblb viem to pochopiť, ale aj z toho dôvodu, že môj syn stvára rovnaké blbosti s kamarátom, ktorý má rovnaké rozšantené naladenie. Sú narodení s týždňovým odstupom, takže majú rovnaké divoké nápady, pripisujem to ich rovnakému znameniu. Mimochodom, sú to blázniví strelci 😀 Ja som ako dieťa bola upätá, poslušná, tichá, nikdy som nič nechcela, nikdy som nič nevyjadrila. Takže takéto deti si prišli svet vychutnávať a nie ho upäto žiť. Nevyčítaj si už modriny a preplesk po zadku, aj rodič je len človek 🙂 Skôr sa uč od neho vnímať svet a život s ľahkosťou a nadhľadom. Myslím, že keď sa aj ty takto pokúsiš naladiť, prepleskov bude menej a menej a neskôr úplne stratia význam.

cerez
27. máj 2014

Vieš čo, ani sa ti nečudujem. Či už niekto nikdy ruku nesiahol na svoje dieťa, tak to ešte len môže prísť. Ja tiež veľa znesiem, ale keď pohár trpezlivosti pretečie, tak vybuchnem. Čo samozrejme nie je dobré. Ale tiež sme len ľudia. Áno, súhlasím s tým, že ako niekto tu písal, ide o zlyhanie vo výchove. Lenže niekedy naozaj nestačí ani počítať do 10, či odísť do vedľajšej miestnosti. Dcéra mi tiež prišla domov na totálku špinavá, spadla do blata chrbtom. Skôr ako sa to stalo som ju posielala domov prezliecť sa a prezuť do oblečenia vhodné na von. Nechcelo sa jej a sľubovala, že bude sa len rozprávať. No z rozprávania prešlo na naháňačku "bolo po daždi" a pád do blata. Mohla mi vysvetľovať ako sa to stalo a sľubovať mi čokoľvek. Môj hnev bol naozaj veľmi veľký. Jediná cesta bola kúpelňa, napustila som jej vaňu, dala mydlo na predpranie do ruky a mohla sa realizovať. Takže u nás aj keď prejde cezo mňa hnev a vyčistenie žalúdka, skončí to ešte aj prácou. Nech vie, že môj hnev má svoje opodstatnenie a je za tým kus mojej roboty.

ivuska6
27. máj 2014

poniektore mamicky by sa mali uvedomit nadsebou ze to co mame doma su deti nie roboti ani dospely ludia potrebuju sa pohrat ci zvodu s blatom ci sfarbami nababrat sa povalat sa v prachu v trave mi sme boli taky isty a ja som tiez vselico porobila a bita som nebola za blato vodu valanie sa mama ma prezliekla aj 3 krat aby som bola cista sice co sa tyka elektriny ako pises to treba vysvetlit a aj vselico ine zle ,to je to ze dnesne mami by chceli aby deti posluchali na jedno slovo nic nechytali a ciste boli cely den a na jednom mieste sedeli aby nemusela okolo neho tolko jednoducho pohodlnost mamiciek a radsej nech to dieta beha hra sa vonku ako sedet za pocitacom radsej ho prezlecem aj 3 krat aj umyjem ja mojho tiez vyhanam von nech sa tam babre aspon nesedi pri pocitaci ked spravi nieco vysvetlujem co moze a co nie co by sa mu mohlo stat keby nieco horsie spravi a tiez ho mavam zeleneho hnedeho upraseneho mokreho ved ho umyjem prezleciem a ide sa dalej aj mi sme vyrastali so spinou na rukach na nohach a mozem len poradit daj si magnezium upokoji to nervy

aduskatt
27. máj 2014

...no ako keby neexistovala pracka........