Vysvetlenie prváčikovi, prečo nie je otecko s nami

hellenkap
19. sep 2012

Moj synček začal chodiť teraz do prvej triedy a bývam s ním sama na dedine. Začal mi chodiť zo školy s otázkami, prečo nechodí jeho otec za ním teda ho nenavštevuje, nebýva s nami... Vyšlo s neho že kamaráti do školy si robia s neho srandu že nemá otca doma. Snažila som sa mu to vysvetliť že otecko má druhú rodinu ale jemu to nestačí. nevie pochopiť že prestal za ním uplne chodiť, je to už rok a pol čo sa nevideli a prestali spolu uplne komunikovať. S bývalou svokrou si voláme ale bohužial nevie s tým nič spraviť, ked spolu dlhšie nevoláme teda nevolá s malym tak chvilku na to nemysli. Aj pani učitelka hovorila že mu to občas príde luto, že sme sami. Mám priateľa ktorý sa mu venuje a synček ho má veľmi rád ale občas večer povie "mami prečo ma ocino už nechce"...
Som rozmýšlala či by nebol odobré uplne prerušiť kontakty s bývalou svokrou lebo takto sa maly len trápi...neviem čo s tým poradíte mi... dakujem

zvedavamt
19. sep 2012

Hlavne sa postarat o to aby sa maly netrapil, dlho sam nad tym nerozmyslal. Ja som tiez mala dilemu co mojej povedat, ked sa jej zacali v skolke pytat kde ma otca. Povedala som jej pravdu, ze je v zahranici. Nikdy ju nevidel. Ale ona sa pytala a neviem kto jej co povedal,ale zacala si mysliet, ze to ona neni dost dobra pre neho, preto neni s nami. Je to ozaj tazke vysvetlovat dietatu. Myslela som, ze nam s tym pomoze psychologicka,ale vobec nie.
Nikdy som na neho pred nou nenadavala ani ho neodsudzovala pre jeho rozhodnutie.Teras mala vie ,ze ocko sa tak rozhodol a moze len lutovat, ze nema taku krasnu a mudru dcerku pri sebe. S nahradnym ocinom su v pohode. Sice obcas jej ujde ze neni jej vlastny otec, ale to jej len pripomeniem, ze otec je ten ktory sa stara o dieta, nie ten co je na papieri.
Drzim palce

hellenkap
autor
20. sep 2012

Ja som zvažovala aj psychologovi isť s ním ale neviem.. snažim sa mu to vysvetlovať, že sa rozhodnol "otecko" ako sa rozhodol a to mi bohužial nezmeníme. Ani ja nenadávam na neho a ani nehovorím zlé veci a presne ako si povedala otecko može lutovať že sa pripravil o to ako jeho dieťa vyrastá!!!
A toho sa držím aj ja, nie je otec čo spravil ale čo vychoval!!!
Dakujem 🙂

hradnapani
20. sep 2012

@hellenkap chod sa poradit s tym psychologom, a nemusis tam ist hned s malym, ty potrebujes hlavne radu, ako to malemu vysvetlit citlivo. Ja sa pamatam, ako som mamu tyranizovala otazkami, kde je oco, preco tu nie je atd, viem ake to mas tazke...
A ak mas dobre vztahy so svokrou, tak kontakt neprerusuj urcite, nie z tohto dovodu. Ja som stastna, ze moja mama to neurobila a nepripravila ma o perfektnych starych rodicov.

hellenkap
autor
20. sep 2012

Ale mám pocit že jeho to potom viac trápi, svokru stále bombarduje prečo tatino ho nechce a ona nevie čo povedať, vždy sa rozplače a Tobik s nou. Mám ju veľmi rada, veľa krát mi pomohli viac ako moja rodina a za to ich veľmi vážim a preto neviem čo spraviť. ...

lenja123
20. sep 2012

@hellenkap moja suseda - rozvedená, otec navštevoval ich spoločnú dcéru síce velmi malo, ale predsa, to vyriešila jednoducho. Povedala dcére, že ona má namiesto jedného ocka dvoch (mala v tom čase už priateľa). Takisto tri babky 😀 . Záleží aj od povahy dieťaťa, susedina dcéra to dokázala v škole podať tak, že jej ostatné deti závideli - dvoch otcov nemá hocikto 😎 .

hellenkap
autor
20. sep 2012

Raz sa ma pýtal prečo sa tatino nestará tak o mna ako moj priatel, nechcela som mu povedať že tatino ho asi nemá tak rád ako moj priatel. Vidíš ale skusim po čase aj takuto alternátívu mu vysvetliť 🙂

hradnapani
20. sep 2012

@hellenkap aha, tak som svokrou si treba sadnut a jasne sa doohdnut, ze pred vnukom sa preto neplace, ze to zhorsuje situaciu. Ze to nemyslis v zlom, ale je to v zaujme maleho. Je to dospela osoba, mala by to pochopit. Ale urcite s nou neprerusuj konktakt, urcite s to bude dat vyriesit. Ona si to mozno neuvedomuje, ze to tym placom zhorsuje. Dohodni sa s nou na rovnakej odpovedi (kedze nevie co povedat), ako davas malemu ty a ziadne slzy navyse.

@lenja123 perfektne 😀

hellenkap
autor
20. sep 2012

snažila som sa s nou kolko krát porozprávať o tom ale je jej to luto akeho ma syna a že s tým nič ona nevie urobiť...a preto vždy jej to príde luto..

hradnapani
20. sep 2012

@hellenkap tusim by aj ona potrebovala nejakeho psychologa 😉 aby nepreberala vinu a zodpovednost za svojho syna.

tak potom sa jej asi jemne a citlivo "povyhrazat", ze ak s tym placom neprestane, tak tam nejaku chvilu nebudes syna vodit, lebo on to potrebuje nejako spracovat a toto mu naozaj neprospieva. Ale pristupit na tu jasnu odpoved by snad mohla nie? ze sa dohodnete, co budete malemu hovorit a ona sa pokusi neplakat. A ze to naozaj nie je jej vina.

hellenkap
autor
20. sep 2012

Preto som chcela obmedziť styky s nimi ked nie je jednoducho ochotná pomocť moju synovi aby si to už nejak ujasnil v hlavičke, tak budem nutená... Ja sa snažím mu to vysvetliť, nejak nech to pochopí a potom dojde jeden telefonát a ideme proste od začiatku. Ona mi to argumentuje aby moj maly vedel že ju to mrzí a bolí ako sa on chová. Ale maly chápe to že aký je jeho otec za to babka proste nemože..

hradnapani
20. sep 2012

@hellenkap hm... tak potom jej dat naozaj len na vybranie, bud sa bude lutovat ona a vyplakavat alebo bude v kontakte s vnukom. Naco je sestrocnemu chlapcovi vediet, ze jeho babku to boli? to je co za argument? to je dobre pre nu ale nie pre maleho, to nech si uvedomi! Ved maly ju ma rad aj tak, nie? Ba prave, tymto postojom si to moze sama aj zhorsit, lebo ju po case moze povazovat za tu, ktora je vinna, ze ma takeho syna, jeho otca. Lebo tym placom priznava vinu...
Treba jej naozaj dohovorit a razne, ze je dospela, nech sa trochu vciti do duse maleho dietata.

drzim palce. A toho psychosa skus, urcite ti poradi a budes istejsia v rozhodnutiach.

artemiska
4. mar 2013

@hellenkap Ahoj, neviem či táto téma je ešte aktuálna. Môjmu chlapcovi sa tiež vysmievali že "nemá" ocka ale skús chlapcovi vysvetliť že otec nie je ten kto ho splodí ale ten kto ho vychováva. Teraz môjho partnera berie za otca a toho biologického ako nutné zlo kam chodí v nedelu. Minule sme boli na na nejakej detskej akcii a tiež som začula že sa deti pohadali a jedno dievčatko /synova spolužiačka / zahlasila môjmu že ona má otca policajta a že ked bude treba tak že ho dá zbiť a že môj ani otca nemá ..... ostala som ticho, môj syn tiež a napokon zahlásil že on má dvoch otcov a že sa s tým nechvasce ....a odvtedy je pokoj....

hellenkap
autor
4. mar 2013

@artemiska tak u nás sa to všetko utriaslo k dobrému, bývalá svokra prestala hovoriť o synovi a Tobik o jeho otcovi. Priateľ mu ho vynahrádza plne a ked videl že otec jeho o neho zajaví žiadny záujem tak si to v hlavičke sám vytriedil. To isté začal aj malý hovoriť že on má dvoch otcov a iný majú len jedného tak má navrch 🙂

artemiska
5. mar 2013

to je dobre, oni sú šikovní