Začíname so školou v septembri 2009

jaduska
21. jan 2009

Viem, že je tu téma o prvákoch aj druhákoch, zrejme pribudnú aj ďalšie ročníky, ale ja by som chcela, ak sa tu stretneme nejaká stabilná skupina maminiek, aby sme nemuseli každý školský rok meniť tému a mali to všetko pekne chronologicky na jednej kôpke :o)

Takže, maminky, ktorých ratolesti už majú zápis do ZŠ za sebou, alebo sa naňho ešte len chystajú sem sa... 😉

jaduska
autor
3. sep 2010

Tie temperky v prvej triede tiež nemali, ale teraz sú v zozname. Sandra s nimi maľuje radšej ako s vodovými. Doma ich máme, lebo ja tiež furt niečo tvorím do školy, ale nechcela som jej dávať otvorené, tak musím ísť kúpiť.

Ten povinný cudzí jazyk od 3. ročníka - podľa to môže byť hocijaký, záleží na záujme rodičov. U nás mala o nemčinu záujem iba jedna mamička, tak sa učia angličtinu. A teraz ma zabite, vôbec neviem, či ju mali na vysvedčení známkovanú 😕 Som to ja mater, čo????

jaduska
autor
3. sep 2010

A šeky niektoré už máme - 25 € za flautu, 15€ za tanečný, za obedy dostaneme až v októbri a družina asi normálne za mesiac sa bude platiť. NO ale ešte nejakých 35€ akože ZRPŠ, ďalšie eurá do škôlky Bobe a ja ešte neviem, či pôjdem študovať dištančne, alebo si tento semester zaplatím. Ale asi skôr nie.....

mucka1985
3. sep 2010

hodila som ockom a tak sem tiež hodím riadok mi sme mali angličtinu už ako prváci celkom jej to šlo nato že si myslím že na prváka toho bolo viac nes dosť

bodka13
3. sep 2010

@jaduska aj mne sa zdajú temperky lepšie ako vodové farby,ale naši ich nemajú v zozname ☹ majú iba vodové,3 štetce,nádoba na vodu,handrička,voskovky,plastelína,nožnice,lep,10 veľkých a 20 malých výkresov,náčrtník,farebné papiere...zošity mali priniesť č.512-9kusov a č.513-3kusy podpísané+slovníček...za obedy my budeme platiť naraz 2 šeky=september a hneď aj október,lebo u nás sa platí mesiac dopredu 😠
....no teda ty si ale mater 😲 😀 😀 😀 😀 už aj kukni na vysvečko 😀 😀 😀 😀

maznacik007
3. sep 2010

u nas je anglictina od prvej triedy dve hodiny tyzdenne a znamkovanu
seky ani nehovorte.. my uz mame 17,50 Eur na anglinu a PZ ostatne PZ sme objednavali uz minuly sk. rok. , tiez uz budu robit aj s temperami
v jedalni maju nasi cip , yrps bude cca 10 EUR v skole. v septembri koncom idu na plavecky
druzina je 5 eur na mesaic plati sa polrocne, v ZUS sme platili na LDO zrps plus do vianoc 30 EUr, spev detto 30 EUR a vytvarny tusim 40 EUR.. aquabely este neviem kolko bude, zbor je nejake 4 Eura za rok.. takze platenia je dost... ja to uz nebudem asi ratat... 😀

andrea.m
3. sep 2010

ahojte
aj my prajeme všetkým druhákom pohodový celý školský rok.....filipko dnes niesol do školy asi 15 zošitov už vypísaných doma z toho asi tak cca 5 nechal v škole to si domov noiť nebude....také zošity ako diktáty,5 minutovka,tvorive písanie a podobne.......neplatili sme zatiaľ nič......iba sme dostali číslo účtu na zaplatenie družiny 8,30€ to sa platí mesačne a okolo 15 tého dostaneme šek zo školskej jedálne predpokladám že na dva mesiace dopredu(aspoň minulý rok to tak bolo)...s temperkami kreslili už v 1 ročníku,vodove farby používali minimálne takže mu ostali aj do druhého ročníka,tempery som kupovala nove.....anglinu kedže sme jazykova škola mali už od prveho ročníka hodnotenu a mali ju 5x do týžňa......no a filipko dnes prišiel s tým že mi v utorok donesie prihlášku na futbalový krúžok tak teraz neviem čo s tým kedže podľa mňa k tomu športu vôbec neiklinuje a určo tam chce ísť preto lebo tam ide nejaky spolužiak. minulý rok takto chodil na šach a ku koncu roka ho to už dosť otravovalo a vôbec ho to nebavilo.

mucka1985
3. sep 2010

@andrea.m ked tak si aspoň vbije energiu a ak ho to nebude baviť tak ho jednoducho odhlás 🙂

andrea.m
3. sep 2010

@mucka1985 na vybíjanie energie ma karate 3x do týžňa a tam, chodí už 2 roky. baví ho to a je v tom veľmi šikovný. čo sa futbalu týka ma problém trafiť do lopty,preto aj tie obavy.

ada11
3. sep 2010

aj my prajeme veľa síl a trpezlivosti v tomto školskom roku 🙂 ja musím ísť kúpiť zošity 511 a 523, hoci sme mali objednané zo školy pre 2 ročník, ale tam sú 513,512 😀 naši zatiaľ nemajú matematiku učebnicu ani pracovný zošit, vaši majú ? no a pre tento rok rušíme asi tanečnú, hoci na ňu chodila už 2 roky, lebo mala by toho Maťka veľa, lebo chodí aj na hudobnú a tam ma včera dorazili s tými hodinami.
jaduska, ešte stále sme sa nerozhodli, či Maťka bude mať ako obligát keybord alebo klavír, váhame, ty si mi už písala, že aký je rozdiel, ale že vraj je aj nejaký elektronický klavír a nie je to keybord, tak ešte uvidíme 😉

jaduska
autor
4. sep 2010

Sandra včera doniesla zo školy knihy, matematiku tam tiež nemala, iba slovenčinu, čítanku, vlastivedu, prírodovedu, hudobnú, informatickú výchovu.
S tými krúžkami tiež neviem ako bude, lebo včera v správach vraveli, že na ZUŠ-ke môže mať iba jeden odbor. A Sandra chcela okrem flauty aj na tanečný chodiť. Ten zákon má platiť od januára, takže na prvý polrok môžu mať ešte dva, ale keď mi v januári zahlásia, že za ten druhý treba platiť plnú sumu, alebo ju odhlásim, tak zase sa mi zdá zbytočné aby tam chodila teraz....no na hlavu postavené. Dúfam, že ten zákon stihnú zmeniť. Veď koľko detí na ZUŠ-ku nechodí vôbec, tak prečo by tie, ktoré chcú, alebo ktoré sú talentované nemohli mať aj viac nástrojov alebo viac odborov.

@ada11 ten elektronický klavír sa viac podobá normálnemu klavíru, tuším.....

mimomu
4. sep 2010

ani nasi nemaju matiku.ale ze nasobika uz bude.prvy polrok do 5 a druhy 10 😉
tesim sa 😅
aj viki moze mat len jeden odbor na zuske,potom za druhy sa plati zvlast. 😝 😝 😝

ukana
4. sep 2010

@andrea.m , aj náš Maťo chodil na futbal minulý rok, išiel tam preto, lebo tam chodil jeho kamarát a na polroka sme ho odhlasovali, lebo ho to nebavilo 😒 V tom triafaní do lopty si naši chalani možu podať ruky 😀...u nás ostáva Judo...to ho baví a aj mu to ide.... 😎

@mimomu s tou násobilkou je to rozne, kamoškina dcera minulý rok bola druháčka a násobilku nemali, a zasa druhej kamošky syn mal násobilku..vraj sú na Mat. dvojaké osnovy...jedny s násobilkou, druhé bez....ja budem rada, ak ju nebudú mať, stačí až v tretiaku, i ked náš Maťo už také jednoduché násobenie vie, je to na nich veľa 🙄

ukana
4. sep 2010

tak som pozrela našu učebnicu matiky a násobilka nebude 😵 ale majú už aj geometriu 😖

mimomu
4. sep 2010

my ju uz urcite budeme mat,pretoze aj minulorocni druhaci ju uz mali ale ti predtym nie.
nasi si uz maju v pondelok doniest knihy-asi to uz fakt zacina 🙄

ukana
4. sep 2010

@mimomu , naši sa už v piatok učili, písali celú abecedu a v matike prvú stranu...už to začalo 🙄 aj ulohu mali 😖

mimomu
4. sep 2010

no pekne 🙄 a ze to len mi sme taki akcni 😀

marcca
4. sep 2010

no teda poniektoré školy sú poriadne rozbehnuté... 😕 😕

tá naša ešte nedokončila prestavbu, len 1.a 2. ročník je vo svojom, zvyšok školy je porozhadzovaný po celom meste..v piatok sa vôbec neučili, akurát dostali žiacke knižky, tak za úlohu ich mali rodičia vypísať 😀 ...knihy ešte vôbec nemáme, na pomôcky (zošity, knihy, potreby na výtvarnú, hygiecké) + časopis maxík máme poslať 15€...my sme sa tak ako trieda dohodli už minulý rok a mne to celkom vyhovuje, žiadne starosti s nakupovaním a všetci majú všetko rovnaké..navyše by sa malo niečo na tom aj ušetriť, nejaká tá zľava, keďže sa to kupuje hromadne...ale tak ja to nepreratávam 😝

angličtinu takisto od 1.roč., v 3. pribudne druhý jazyk nakoľko sme jazyková škola..školské krúžky zatiaľ žiadne keďže nie sú priestory, ale budeme určite pokračovať vo florbale a futbale...mimo školy chce chodiť na karate, ale tak no ja neviem..som skôr za plavecký...nebojím sa toho, že by ju nechytili, ju baví každý šport, ale nechcem aby chodila všade, kde jej kamoši..presne ako píšete 😀

maznacik007
4. sep 2010

aj unas sa uz v piatok ucili pisali do pisanky... a dostali za ulohu naucit sa tu rufusovu basnicku z citanky... 😝 Takze od pondelka zarezavame.. a z matiky uz mali patminutovku... take ze 7+3-2 a pod... 😝

marcca
4. sep 2010

no a futbal 🙄 🙄 ...tak my zas len kopeme a kopeme..zodrala druhé kopačky, pred domom hráva výlučne s chlapcami a minule som jedného tretiaka počula ako vraví, že proti sise hrať nebude, lebo je silná 😕 😕 ..odvtedy si ju viac všímame a naozaj je dobrá...vydrží dlho behať a loptu jej zoberie málokto...tak a teraz mám dilemu, či ju v tom podporiť a dať medzi nejakých malých futbalistov alebo to nechať tak..osobne som toho názoru, že futbal je chlapský šport, aj keď hrávajú aj ženy, ale žena v tomto nikdy nedosiahne to čo chlap...

jaduska
autor
5. sep 2010

@marcca mne osobne sa nepáči, keď baby robia vyslovene mužský šport, ale za takýto ja považujem ten, šport, pri ktorom ženy nevyzerajú ako ženy - napr. kulturistika, vzpieranie, ale aj taký hod guľou.... Čo sa týka futbalu, tam nie som proti, nech ho hrajú aj baby. Veď uvidíš, ako sa to vyvinie, nechaj tomu voľný priebeh, z toho, čo píšeš, tak si myslím že Simi sama vie, čo chce a ak sa tomu bude chcieť venovať, tak si za tým pôjde. Nechaj to na ňu.... 😉

jaduska
autor
5. sep 2010

Ešte dodám, že keby niektorá z našich báb chcela hrať futbal, tak budem rada, nech sa môže aj manžel aspoň v niečom realizovať, nemusia byť všetky voľnočasovné aktivity na mojej hlave, nie???

abetka
5. sep 2010

teda, niektore skoly to zobrali veru drsne. Nasi az zajtra. Dala som jej odpisovat kusok textu, aby to nepozabudala vsetko, ale mala to bez chyby 😵 . Podla rozvrhu maju povinnu anglictinu, informatiku a dufam, ze nasobilka nebude. 😉

andrea.m
5. sep 2010

@ukana 😀
ved to že filipko na 3x do týžňa karate po 2 hodinách.sú to náročne tréningy a baví ho to. trenérka dokonca tvrdí že má talent. tak načo ho moriť niečím na čo talent na beton nemá. okrem toho ho nechcem preťažovať aj v škole maju toho dosť. minulý rok som povolila šach lebo tam viac menej pracoval hlavou a bolo toho naňho veľa. v konečnom dôsledku mu bolo málo že mal voľno iba v pondelok bez krúžkov. tento rok ma smolu a nikde nepôjde.

čo sa týka učenie tak naši už mali v piatok normálka 4 hodiny a mai už aj domáce úlohy. zajtra maju športový deň, ale od utorka idu na tvrdo.

lubkaj
5. sep 2010

Ahojte. My sme mali anglictinu uz v prvej triede, 2-krat do tyzdna a znamkovanu, ale bolo to o nicom. Ich anglictinarka vacsinu skolskeho roka chybala, takze sa nenaucila takmer nic nove... Snad to bude tento rok lepsie.
Z ucebnic zatial dostali iba citanku, slovencinu a vlastivedu, matematiku nie. Temperky sme kupili, lebo ich pouzivali uz v prvom rocniku, ale neviem, ci ich bude potrebovat, lebo sme doteraz nedostali nijaky zoznam veci.

Mame novu ucitelku, nasa byvala ostala ucit prvakov (tak sa to v nasej skole zvykne robit). Ta nova vyzera velmi sympaticky, tak som zvedava. Hned zajtra sa s nou idem porozpravat.
Pribudla totiz jedna trieda prvakov a nasej triede teraz chyba vychovavatelka. Takze teraz budu v skolskom klube deleni medzi tri prvacke triedy. A ked sa ich pytali, kto chce ist do ktorej, tak kym sa Adrianka spamatala, ostala jej iba 1.A. A ona to velmi tazko nesie (hoci pred vychovavatelkou sa tvarila, ze je v pohode), lebo velmi chcela ist do 1.B - ma tam kamaratov. Dokonca mi zahlasila, ze radsej nebude chodit do skoly, ked bude musiet chodit do skolskeho klubu k 1.A ☹. Tak sa chcem spytat, ci by ju nemohli preradit do 1.B. Ale bojim sa, ze to bude problem, lebo v 1.B ich uz je 8 a v 1.C 7, do 1.A ich dali 5. Ale chcem skusit, ked vidim, aka je nestastna...

mimomu
6. sep 2010

ahojte.
lubkaj,to ti verim.deti su citlive na taketo zmeny a hlavne,ked im aj pani ucitelku vymenili.ved sa skus porozpravat s triednou.dohodnut sa da vzdy,vsetko je o ludoch. 😉
a vy ostatne babule,co porabate? 😕

jaduska
autor
6. sep 2010

@lubkaj ako píšo mimomu, skús....za opýtanie nič nedáš....a keď to nepôjde, tak jej skús porozprávať, že tam si možno nájde nové kámošky, že tých menších môže niečo naučiť, lebo je veľmi šikovná a tak.....

Ja si momentálne užívam veget iba s jedným dieťaťom, už som aj zabudla, aké to je, keď doma nie je krik a hluk 🙂 🙂 🙂 🙂 Ale priznám sa, že mi to chýba....Je mi trošku ľúto, že už je Barborka v škôlke, aj mám výčitky svedomia, že som ju tam "odložila", ale verím, že po čase si zvykne a bude do škôlky chodiť rada....A najväčšia sranda je, že ráno ich do školy a škôlky vodí moja mama a najprv idú s Barborkou do škôlky a vraj dnes ráno tam Sandra plakala pomaly viac ako Boba 🙂 Teda kvôli Barborke plakala...

mimomu
6. sep 2010

jadus,to ze si dala barborku do skolky je pre nu to najlepsie.je s detmi,ma program......osobnostne aj dusevne rastie.
neboj je uz velka baba 🙂

jaduska
autor
6. sep 2010

@mimomu keď ja si práve nie som istá, či jej tá škôlka niečo dá.....jedna z tých učiteliek je vraj dobrá, ale druhá je taká mladá holka, teraz skončila školu, je strašne zlatučká a milá, ale predsa len potrebuje zapraxovať....a tým, že študujem predškolskú pedagogiku, tak trošku do toho vidím a myslím, že Sandre tá škôlka zas až tak veľa nedala, stále je rovnaký introvert ako bola....

jaduska
autor
6. sep 2010

Teda tým som nechcela povedať, že v škôlke ju mali prevychovať na extroverta, ale že sa neosmelila ani v kolektíve....

mimomu
6. sep 2010

jadus,vsetko co sa deje v skolke-myslim tym tvorivost,fantazia.....to vsetko deti vsakuje do seba a je jedno ci je introver ale nie.neboj,barborke tam je fajn. 😉