Začíname so školou v septembri 2009

jaduska
21. jan 2009

Viem, že je tu téma o prvákoch aj druhákoch, zrejme pribudnú aj ďalšie ročníky, ale ja by som chcela, ak sa tu stretneme nejaká stabilná skupina maminiek, aby sme nemuseli každý školský rok meniť tému a mali to všetko pekne chronologicky na jednej kôpke :o)

Takže, maminky, ktorých ratolesti už majú zápis do ZŠ za sebou, alebo sa naňho ešte len chystajú sem sa... 😉

anlu
21. nov 2010

podla mna to nema nic spolocne s vierou ci deti veria ze darceky nosi Jezisko alebo nie, skor to vidim naopak... ak je clovek krestan tak ma vysvetlit detom ze darceky si davame navzajom ako symbol toho ze Jezis je pre nas ten najvacsi dar a nikto nemoze dat vacsi... tak to berieme aj u nas a aj Claire sme to tak vysvetlovali od zaciatku. Cize my sme v rodine taky kazici jeziskovskeho mytu ze nosi darceky 😀 Claire sa kazdy rok hadala s ostatnymi detmi ako to je... no a preto si ani nedavame nejako vela darcekov, 1-2 stacia

andrea.m
22. nov 2010

Filipko už dnes išiel do školy. dúfam, že nezabudne dať triednej ospravedknenku 🙂

donara
22. nov 2010

Ahojte, u nás sa ešte verí na darčeky od Ježiška, ale Ferko už má pochybnosti 😀 . Náš Matúško šiel dnes po 3 týždňoch do škôlky, som zvedavá koľko vydrží, ráno keď som počula ako deťúrence chrchlú jeden cez druhého tak mám silné obavy, že vydrží týždeň 😠 . No uvidíme........

sissi27
22. nov 2010

@donara joooj to je zacarovany kruh vsetkych skoliek. Dufam ze tam Matusko vydrzi co najdlhsie. Pfuj pfuj nech sa mu vsetky bacily vyhybaju z dialky. 😉

donara
22. nov 2010

@sissi27 ďakujeme, po tých 3 týždňoch trápenia s vracaním, hnačkami a hrozným kašlom mi to prianie naozaj dobre padlo 🙂 .

maznacik007
22. nov 2010

@andrea.m vy ste boli v kupeloch teda maly.. prip. ine kocky.. chcela by som ist s oboma deckami do kupelov tak doporucte nejake... vsetky sa akokeby orientovali len na tie dychacie problemy... my pojdeme skor so stavom po infekcnej mononukleoze / s dietou atd.. oslabena imunita/ mali to obaja... Ninuska ma horsi priebeh tak ta je este v nemocnici..

poistovna ze to preplaca je to v tej A skupine. nech sa daju dokopy..

andrea.m
23. nov 2010

@donara tamarka vydržala v mš dva týžne a už je zase doma. dokonca ma byť mimo kolektívu do konca mesiaca. tak som zvedavá koľko pochodíme do škôlky v decembri.

@maznacik007 neviem či ti ja poradím s kúpeľmi. bol filipko 1x a šiel tak kam ho poslala alergologička. myslím že by bolo rozumné poradiť sa zo svojou lekárkou. ona musí dať najprv navrh,potom to ide na schválenie do poisťovne a tak ti kupele pošlu termín. teda ako chceš aby ti to poisťovňa preplatila. ako samoplatca si vyberáš ale pálky sú to riadne.

maznacik007
23. nov 2010

@andrea.m poistovna to preplaca... to je v pohode... to mam zistene aj osobne.. /aj v nemocke mi to hovorili/ len si mame vybrat ze ktore rozmyslam nad tou lucivnou tak mi aj doktorka povedala... a on bol v tom stose? ako sa mu tam pacilo... ja by som mala ist s nimi ako sprievodca.. lebo maly ma len 2 roky. tak mi povedali.. oni budu stavy po infekcnej mononukleoze s pecenovou dietou atd...

mala je od vcera sama v nemocnici.. /doteraz som tam bola s nou ale na inom oddeleni/ tak som uplne na nervy ako to zvlada.. ale hadam dobre... poobede tam idem za nou a budem tam do vecera. 😔

mimomu
23. nov 2010

ahojte
@maznacik007 ja to nechapem,ako mozu byt same take male deticky 🙄 to pekne nase zdravotnictvo 😠 😠 😠
@maznacik007 urcite to zvlada lepsie nez si myslis 🙂 uvidis,nemaj nervy.viem,ze mne sa lahko vravi 😖

andrea.m
24. nov 2010

@maznacik ja viem že poisťovňa to prepláca. ale musí sa najprv poslať navrh do kupeľov,potom oni to polšu do poisťovne tá to schváli a potom ti kúpele daju termín. ty pôjdeš ako doprovod maleho zadara ale ako doprovod malej by sisi si už hradila ubytovanie a stravu. čo sa týka pobytu v nemocnici neviem odkiaľ si ale u nás v košiciach je to tak že dieťa do 3 rokov ma doprovod zadarmo a nad 3 roky si doprovod platí 3.32€ za pobyt a ak ma zaujem o stravu tak aj 6,12€ za stravu na deň samozrejme. držím vám palce aby ste sa čím skôr uzdravili a dali dokopy.

sissi27
24. nov 2010

@maznacik007 niekedy to rodicia znasaju horsie ako deti. U mna by to bolo to iste. Asi by som tie dni nedokazala existovat, rozmyslala by som co ten moje chrust asi robi a ako mu je. To sme my maminy a ine uz nebudeme.
My sme tento tyzden akysi zabudlivi. V pondelok to boli prezuvky, vcera peracnik a PZ z matematiky, som zvedava co to bude dnes. 😎
Tiez uz prislo k teme Jezisko a kto nosi darceky. Pytala som sa ho ci mu niekto nieco povedal, vravel ze ano, kamarat. Jemne mu naznacil, ze uz coskoro sa dozvie kto tie darceky naozaj nosi.

maznacik007
24. nov 2010

@andrea.m tak to mate dobre v nemocniciach tu sa plati o dost viac.. na 4 dni to bolo nejako cez 70 EUR ale prosto je toto je infekcne a oni neberu rodicov ale Ninka sa ma o dost lepsie... a je tam celkom spokojna.. co sa cudujem...

hej uz mi hovorili ze ako to presne je lekarka mi vypise navrh v poistovni schvalia a potom mi daju termin ze po hospitalizacii davaju termin do 6 mesiacov.. tak ze si mam vybrat nejake zvazujem tu lucivnu... asi to sa mi tak najviac pozdava...

@sissi27 hej aj ja mam pocit ze to znasam horsie ako ona..

andrea.m
24. nov 2010

@maznacik007 filipko bol v štose.väčšinou tam inhaloval a chodil do jasovskej jaskyne. lučivna je tiež na dýchacie si myslím ale ved ju nájdi na nete a pozisťuj čo a ako alebo tam rovno zavolaj.

sissi27
24. nov 2010

Ahojte,
co si myslite o tom, ze pani ucitelka strasi deti, ze pojdu do polepsovne ak si nebudu plnit svoje ulohy, budu robit ostatnym detom zle a tak dalej. Prisiel s tym dnes Sufi, ze jeden chlapec z ich triedy to uz ma vybavene, ze uz len rodicia to musia podpisat. 😕 😔

maznacik007
24. nov 2010

@andrea.m dakujem za info.. nakoniec sme zistili ze pre tu diagnozu su bardejovske kupele... zacnem to vybavovat ked ju prepustia z nemocky
inak uz sa ma lepsie a mozno nam ju daju na vikend domov...

@sissi27 tu pani ucitelku nechapem... ze co ich strasi.. ale je aj mozne ze tam maju dieta s poruchami spravania ale aj tak by ostatnych nemala strasit...

andrea.m
24. nov 2010

@maznacik007 teším sa...nech vám to výjde....bardejovské kúpele sú prekrásne

@sissi27 a netrebalo by do polepšovne poslať tú pani učiteľku?

mimomu
25. nov 2010

@sissi27 jednoznacne dala p.ucitelka najavo,ze nevie ako dalej a vyhrazanie sa j velmi jednoduchy sposob 😠
velmi smutne na skuseneho pedagoga 🙄

andrea.m
25. nov 2010

Filip dnes doniesol zo školy poznámku 😠 lebo mladému pánovi sa neračilo ísť ospravedlniť že bol chorý a chýbal na minulej vlastivede. a najlepší bol argument že aj tí podostávali čo boli v škole tak prečo by on nemohol 😠 😠 😠

mimomu
25. nov 2010

@andrea.m to pekne a ucitelka nekukne do ziackej?
my mame dve ziacke a nikomu to nevadi 😀
musim viki pochvalit-kontrolka matika 1,kontrolka sj.1.diktat kontr.1 no tato ucitelka je balada, 🙂

andrea.m
26. nov 2010

@mimonu filipko nemal ospravedlnenku v žiackej. dali sme ju na lístočku triednej a vlastivedu ich učí iná učiteľka

kamilka.c
26. nov 2010

ahojte maminky,
ach ako tak pozeram nevidim zeby ste pisali az o takich problemoch ako mame my.
dcera si nezapisala do slovnicka zadanie domacej ulohy a tak si ju neurobila lebo sme o nej nevedeli, viem ze je to jej nedoslednost kedze ine deti ulohu zapisanu mali a tak si ju aj urobili
prisla domov s patkou v ziackej knizke pretoze nemala domacu ulohu
teraz obvolavam denne mamicky a overujem si ake mame domace ulohy aj napriek tomu ze som malej vysvetlila ze ma byt pozornejsia a ked nahodou si enstihne cosi zapisat nech zdvihne ruku a prihlasi sa a opyta pani ucitelky stava sa nam to i nadalej vecer mala place lebo sa boji ze jej chyba nejaka domaca a naozaj neda sa permanentne otravovat mamicky kvoli uloham neviem co s tym

sissi27
26. nov 2010

@kamilka.c do ktorej triedy chodi tvoja dcerka? Do druhej?Podobny problem sme s dievcatami rozoberali aj my. Zhodli sme sa na tom, ze je uplny nezmysel davat detom za neurobenie domacej ulohy 5. Ved predsa domace ulohy su na to aby si deti precvicicili to co sa naucili v skole. Ak si ich neurobia z akehokolvek dovodu moze sa to odrazit neskor na ich vedomostiach napriklad na pisomke. A tam pani ucitelka uz nech sa vysanti a oznamkuje dieta tak ako si zasluzi. Ja osobne by som riesila chybajuce domace ulohy ciernym bodom. 3 cierne body poznamka do ziackej knizky. Alebo v pripade ak mame doma dieta ktore neinformuje svojich rodicov o vsetkom co sa deje v skole, mohla by pani ucitelka napriklad zaviest slovnik, kde bude pisat oznamy pre rodicov v pripade ak si dieta neurobi ulohu alebo si nieco zabudlo alebo ich moze pisat to priamo do zosita kde mala byt napisana domaca uloha. Aby mala istotu ze si to rodicia precitaju moze ziadat o podpis. Alebo za neurobenu ulohu dat jednu ulohu naviac. Aby si dieta uvedomilo ze za nepozornost v skole si vysluzi pracu naviac, ktora potom krati jeho/jej volny cas. Sposobov je vela len treba chciet sa nimi zaoberat.
Kamilka na tvojom mieste by som sa porozpravala s ostatnymi rodicmi ci sa im paci ze za neurobenie uloh sa dava 5 do ziackej knizky. V pripade ak je Vas viac mohli by ste za pani ucitekou zajst spolocne a vydiskutovat si to z oci do oci. Pripomenut jej tiez ze dieta je zbytocne vystresovane kvoli uloham, lebo sa boji ze si nieco zabudlo. Skola by sa urcite nemala rovnat stresu. A kym zajdes za pani ucitelkou ja na tvojom mieste by som neprestala volat mamickam kvoli uloham a nadalej pripominala dcerke aby si znacila ulohy poriadne. Ved co ine nam ostava. Ja verim, ze nase deticky z toho vyrastu, ze je to len docasny stav ich krasneho detstva. 😉
A preto by to chcelo podla mna aj trosku porozumenia medzi obidvoma stranami.

kamilka.c
26. nov 2010

@sissi27 ahoj ano do druhej chodi no mas uplnu pravdy uvedomujem si dcerkinu nezodpovednost v zapisovani domacich uloh ale ja ako rodic alebo resp.my ako rodicia nemozeme nic viac urobit ako len dcere vysvetlit ze si to musi zapisovat dbanlivo a pripadne sa este raz opytat v skole ak nepostrehla informaciu o ulohe, zial dcerke sa to stava permanentne, napriklad aj vcera plakala ze si mysli ze si vsetko nepoznacila.Chodieva spinkavat okolo pol osmej osmej a naozaj jedine co som mohlaurobit bolo obvolat mamicky az o pol deviatej sme sa dozvedeli ze nam naozaj jedna uloha chyba po telefonate s mamickou jednou lebo skor nam vediet dat nemohla a tak malinka vstala a isla si este dorabat domacu ulohu, je to naozaj stres a mrzi ma dcerkina nepozornost vo vseobecnosti, kazdopadne ak by sa to opakovalo budem sa musie porozpravat s pani ucitelkou.V prvom rocniku sme taketo problemy nemali mozem akurat povedat ze mali ovela prisnejsi rezim viac uloh a pani ucitelka bola prisna ale naopak si myslim mam dojem ze aj doslednejsia, zmenil sa pedagog a odrazu aj v tich ulohach je akysi chaos aj v tich zositoch kolkokrat sa neviem vysomarit co robili nema dokoncene prace mnozstvo chyb ktore nikto neodkontroloval a su nechane tak tak si to len doma dopisujeme opravujeme.

sissi27
26. nov 2010

@kamilka.c a nemoze to byt aj tym, ze ona takisto ako vy sa chuda nemoze vysomarit z toho co si ma vlastne poznacit za domacu ulohu. Ze sposob akym sa teraz veci robia s novou pani ucitekou jej nevyhovuje. Ze jej trosku dlhsie trva kym si celkom na vsetko zvykne? Co si mysli o svojej novej pani ucitelke, a co si myslia ostatni rodicia?

sissi27
26. nov 2010

@mimomu viktoria je sikulka.
@andrea.m ja by som si z toho tazku hlavu nerobila. Stavaju sa aj horsie veci. 😉 Filipko uz aj asi zabudol ze nebol na minulej vlastivede tak preto pani ucitelke nic povedal. 😎

kamilka.c
26. nov 2010

@sissi27 je to iny system ako pises a napriek tomu ze si myslim ze ako prvaci s pani ucitelkou vtedajsiou dali fakt dost rychle tempo zataz a prsiny rezim tam to bolo ovela lepsie ako toto lebo to bolo aj o doslednosti pani ucitelky ja som s malou taketo veci vobec riesit nemusela zeby mala stres a patky ze nema cosi a podobne a ked bolo cosi vzdy sme si vsetko vydiskutovali s pani ucitelkoua mozem povedat ze pani ucitelka sama ak nieco bolo treba z vlastnej inicoativy riesila osobne s nami s rodicmi alebo kazdu jednu vec nam aspon napisala do slovnicka aby sme boli oboznameny o vysledkoch a diani v skole
myslim ze ich ovela viac kontrolovala ale zase boli prvaci
vies ja nechcem teraz pisat ze chybou je pani ucitelka aj ked....kadopadne vsak problem je aj v dcerke, trosku sa len obavam ako to bude potom v inych vyssich rocnikoch ked uz teraz mam pocit ze mame dake problemy, sme trosku pomalsi to je pravda.Zase ine deti tento problem v jej triede nemaju, zvladaju bez tichto problemov..a mamicky ktore sa pozastavuju tiez nad ucenim a druhym rocnikom a zmenami sa neozvu povedia si medzi sebou respektiv epovieme si ale na triednych hodinach sa k tomuto nik nevyjadruje riesi sa len co kolko do triedneho fondu 🙂

mimomu
26. nov 2010

@sissi27 dakujeme a sufi je urcite jednicka 😵 😵 😵

marcca
26. nov 2010

@kamilka.c určite si to treba vydiskutovať s učiteľkou, však to nie je možné, aby jedno dieťa malo takéto stresy kvôli úlohám...nejaké riešenie sa istotne nájde...malá si potrebuje zvyknúť, veď je to zmena nový učiteľ a nakoniec však sú len druháci...

ja nepochopím učiteľky, ktoré dávajú za nespravenú úlohu päťky a takisto sa mi rozum zastavuje aj nad tou polepšovňou čo písala @sissi27 😕 😕 ...také osoby sa nemali stávať pedagógmi, ktorí majú deti vzdelávať, poprípade vychovávať a nie strašiť 😝

maznacik007
26. nov 2010

ahojte.... tak sme uz doma... buduci tyzden ale zostava doma ma prisny kludovy rezim, dietu atd. a v pondelok na mikulasa ideme do nemocky na kontrolu a potom uz hadam aj do skoly. este musime dufat ze sa to brusko ukludni / ten nalez na apendixe bol zatial iba hranicny/

k uloham.. tak u nas sa tiez davaju 5 ky ak sa zabudne / zatial nas to nepostihlo/ a ak cosi zabudne noznice zosit, knihu tak cervenu poznamku do ZK. tiez si myslim ze je to prilis prisny pristup ako podla mna by mali diferencovat.. su deti ktore to robia sustavne / tak tam uz jasne ze to treba riesit... ale ked sa to niekomu stane raz tak hned 5 ku.. 😖

lubkaj
26. nov 2010

@kamilka.c V prvej triede pani ucielka pisala vsetky zadania uloh do internetovej ZK, takze sme si to mohli skontrolovat, ale od septembra mame novu pani ucitelku a ta to nerobi. Prosila som ju o to, ale jej nazor je, ze druhaci su uz vacsi, tak by to mali zvladat. Okrem toho vraj maju zadania uloh cely den napisane na jednej casti tabule, takze maju kopu casu si to odpisat. V skutocnosti podla Adrianky prilis horlivi tyzdennici zadania niekedy rychlo zotru, ale uz som ju naucila, aby si vsetky ulohy znacila do zapisnicka a kontrolovala si to so spoluziackami. Aj tak obcas nieco zabudne. Ja sa pytam na kazdy jeden predmet: "Co ste robili? Mate ulohu?" a ak si spomenie, ze ano a nema nic zaznacene, volam spoluziackinej mame. Nie je to ucinne na 100%, niekedy nema zaznacene a ani si nespomenie, ze ulohu mali, ale nastastie to nasa ucitelka riesi iba poznamkou v zosite s domacimi ulohami.