Začíname so školou v septembri 2009

jaduska
21. jan 2009

Viem, že je tu téma o prvákoch aj druhákoch, zrejme pribudnú aj ďalšie ročníky, ale ja by som chcela, ak sa tu stretneme nejaká stabilná skupina maminiek, aby sme nemuseli každý školský rok meniť tému a mali to všetko pekne chronologicky na jednej kôpke :o)

Takže, maminky, ktorých ratolesti už majú zápis do ZŠ za sebou, alebo sa naňho ešte len chystajú sem sa... 😉

ktore
10. nov 2011

baby ako ste na to z anglictinou,ja sa s nou neucim neviem ju.ked nacahapem tak pozrem v prekladaci.ona pride domou a ked ide robit ulohy tak mi nevie precitat otazku ze vobec nevie co mam pisat.tak to nejak dokazeme pomocou prekladaca a potom ju napadne.podla mna su veli pozadu ved ich ta ucitelka uci od skvolky.vlani preberali dni v tazdni a vobec to nevie.neopakuju to.vie to ale tazko to z nej leze.

jaduska
autor
11. nov 2011

@ktore ja osobne som taký večný začiatočník, čo sa týka angličtiny, ale tak tie základy mám...Našťastie Sandru angličtina baví, ale až teraz od 3.ročníka, lebo sa konečne učia. Doteraz iba spievali 🙂 Ono s cudzími jazykmi je to ako so všetkým iným - niekomu to ide lepšie, inému horšie.... A čo sa týka učiteľov cudzích jazykov, tak u nás je to s nimi dosť bieda 😒 Učia ju aj nekvalifikovaní učitelia, lebo ak niekto dobre ovláda anglinu, tak ju učí na jazykovke, alebo robí niekde tlmočníka....

ktore
11. nov 2011

@jaduska deniska sa ju uci ale nama ju rada.mozno vela deti sa ju ucia tazko.ale ked sa jej opytam na vlanajsie ucivo tak to z nej ledva dostanem.vlani sa uculi napr.dni v tyzdni a hovorila ako citala.potom sem jej hovorili ze sa to tak nema a plkala ala postupnve sa naucila.nechcem tlacit na ucutelku lebo ta je taka ze vraj uci aj stredoskolakov,vlaslne doucuje.je to lae ine doucovat ako ucit.zatil ma malá p5 jednotiet,tak sa pytam ze ako ked mi hovori ze to nevie.povodela ze dava kazdemu jednotky.mozno tam vskole jej jej to vsetko pride na rozum,ale oma to nevie povedat.meter ju cez prazdniny ucula ako sa to spravne hovori tak trochu plakala ala ale hovorila tak.tento rok uz nevie dni v tyzdni zase tak hovorit tak musim zakrocit ja.voneviem ci zopokuju vlanajsi veci alae vacsinou len nove veci .teraz sa ucia thisis a tk.to je ide velmi dobre zcina jej tto zapinat.ale od vlani jej musi pohladat ucivo co sa ucili a ja ju uci t to.ale bude plakat,ze to uz vedia.mozno tam je to inak ale nenvie to vaslovovat.zatial rozumie co pise alae casto co maju domace ulohy tak ti otazky musim najst na prekladaci,lebo im nerozumieme.z inych predmetovmsa uci nove veci ale opakuje si vsekto co praberali vsetko od prveho lictu co robili.dostacva sme jednotky z angliny a hovori darmo ked kazdy dostane.o ucutlke hovoria dobre.moja svagrina je s nou kamartka tak som jej nieco dala tak trosku vediet,mozno jej je vela ucit sa a este aj cudzi slova.normalne sa drvi.same obrazky ziadne slovnicky na slovicka.ja neviem vobec ako to maju bobit.ide jej to ale asi mne to akosi nensedi ze je to mola.mozno sma by som chcela viac,ale ked pside zo skoll a uz ma slzy v ocich ze nerozumie otzke tak mi je luto to sadnem za notbook a hladam,mozno kym pride zabudne.ale chcba mi opakovanie.to je uz zle.tento rok ako tak ale z vlanejska to je tazke.budum emusit ja si zriadit zosit a vsetko pisat.ja ale vim sko nic.

ktore
11. nov 2011

@jaduska ja som sa anglinu ucila uz len trati rocnik na strednej aspon ako co sa ma vyslovovat,ci sme vedeli ci nie bili jednitky,to bolo po rozpade.dovtedysom mala rustinu

ktore
11. nov 2011

ja by som sa ma la ucit anglictinu ako prvacikovia

mimomu
11. nov 2011

ahojte,tak viki sa ucia z angliny slovicka,vety,konverzuju....a tiez musia vediet vsetko napisat.teraz sa napr.ucili cisla napisat,farby a robili testy asi 8 od zac.roka...doplnovali vety.celkom ok....ja som z a.j. maturovala,tak daco viem ale desim sa tej nemciny...lebo neviem ani slovo...to sa budu musiet ucit s mm...tie vie super.

jaduska
autor
11. nov 2011

@ktore veď aj ja som mala anglinu iba 3. a 4. ročník na strednej, potom som si robila diaľkovo kurz angliny, ale ten som nedokončila, takže ako hovorím, večný začiatočník. Ja som mala totiž od základnej školy nemčinu, takže tú viem lepšie. No a ruštinu iba na základnej, takže z tej mám už len také chabé poznatky 😝

ktore
11. nov 2011

NO NEMCINU JU BUDE UCIT MANZEL TEN VIE

jaduska
autor
11. nov 2011

@ktore no tak aspoň to budete mať ľahšie 🙂 Môj manžel sa učil iba ruštinu, takže z neho toho veľa nemáme a aj tak je furt preč, tak to je všetko tak-či tak na mne 🙄

mimomu
11. nov 2011

@jaduska zvladaaaaaas 😵 😵 😵 ty urcite hej...este aj nase 😵

jaduska
autor
11. nov 2011

@mimomu jasné, zvládam, moje duracelky malé ma dobíjajú svojou energiou 😀 😀 😀

andrea.m
14. nov 2011

čaute baby. ani neviem s ktorej strany začať. tak začnem od konca. filipko ma na štvrť roka pokarhanie triedneho učiteľa 😠 partia asi tak 7 spolužiakov mu dlhodobo robí zle. nazvala by som to až psychickym šikanovaním alebo tak nejako 😠 a zlý z toho vyšiel nakoniec filip lebo jedneho dňa ho dožrali a pekne ich všetkých vytrieskal. zbil ich statočne takže potrestanie zaslúžene ale nespravodlilve na tom všetkom je to že tamtí robia zle dlhodobo, filip urobil prešľap raz a pokarhanie on má,oni nie. dnes ráno sme boli s manželom v škole na "koberci". triedna vie len to čo jej deti povedali a mnohe veci sa mi zdali dosť pritiahnuté za vlasy. a vraj dufa že ked ich viac filipko nebude biť(opakujem pobil sa raz)vezmu ho medzi seba ha ha.nevzali ho za tri roky,teraz ho nevezmu dupľom. uvažujem nad zmenou školy ale bojím sa aby som nakoniec nespravila horšie.

jaduska
autor
14. nov 2011

@andrea.m fuuuha, Adi, toto sa strašne zle číta..... 😒 A nedalo sa to nejako riešiť skôr? Či vám nevravel, že mu robia zle? Ja by som to na tvojom mieste riešila písomnou sťažnosťou na tých chlapcov, alebo aspoň žiadala riaditeľku o celkové prešetrenie situácie, čo tomu predchádzalo atď.
Inak paradoxom je, že ak je dieťa v škole šikanované, tak aj psychológovia odporúčajú, aby školu zmenilo šikanované dieťa. Vinníci väčšinou ostanú bez nejakého väčšieho trestu. Škola na nich nemá páky 🙄

andrea.m
14. nov 2011

@jaduska filip je ťažky introvert. učiteľka sama povedala že ho za 3 mesiace nepočula prehovoriť. ústne vraj skúša iba tie deti ktoré maju zle známky z písomiek a filip je jednotkár. nám doma z času na čas aj prezradil že mu niekto robil zle ale zjavne nepovedal všetko a dusil to v sebe. neverím totiž žeby detske vyryvanie dokazalo vyvolať v niekom taku agresivitu aku vyvolalo u filipka. a s prešetrením neviem či pochodím. ked mu v 1 roč. zlomili kľučnu kosť tak ja som chcela prešetrovať a zastupkyňa to tutlala ako len bolo možne. ked som dnes ráno spomenula tťento incident učiteľke rýchlo zmenila temu. my sme obyčajní ľudia ktorí nemaju nato aby školu sponzorovali a filip je vdačny objekt pre drzaňov lebo nič nepovie. a su to detičky bohačikov ktorí zaplatia no čo ti poviem. som veľmi sklamana.

bodka13
14. nov 2011

@andrea.m Adi nemám slov na učiteľky a ich prístup k riešeniu problémov 😠 😠 😠 ...no ale čo sa čudujem veď v piatok priniesol starší syn poznámku "Váš syn sa počas prestávky bil so spolužiakmi" - bili sa štyria chlapci a náš Martin stál pri nich a smial sa na tom...dosvedčili mu to spolužiačky,no pani učiteľka bola neoblomná 😠 -jednoducho bol tam a hotovo ...na občianskej im zástupkyňa vysvetľovala,že učiteľka nie je policajt aby to vyšetrovala a na triednickej mu triedna povedala,aby má doma vysvetlil,že poznámku dostal neprávom...normálne sme to s mužom predýchavali a poznámku nepodpísali,teraz čakáme na reakciu 😀

andrea.m
14. nov 2011

@bodka13 zase ja verím že učiteľka není policajt a prestavku ma na to aby sa najedla, šla na wc, nachystala pomôcky a podobne. takisto chápem že tu zlomenu kľučnu chceli ututlať kedže mamka vinníka učí na našej škole. nikto si predsa nenaserie do vlastného kolektívu. ale dnes to bola bodka za všetkým. filip sa pobil to ano ale je za tým niečo viac a dlhodobe takže ešte sa na to vyspím, zase to s mm prejdeme zo všetkých strána...uvidíme. 😖

bodka13
14. nov 2011

@andrea.m držím palce pri riešení problému...najhoršie na tom je,že trpí Filipko 😒 ...naše poznámky sú oproti tomuto nič
...a k tým učiteľkám-tá čo má dozor by mala vzniknuté problémy riešiť,však preto tam je 😒 ...to sa mu nabudúce môže stať,že bude v blízkosti niekoho kto rozbije okno a vinníkom bude aj on 😒

andrea.m
14. nov 2011

@bodka13 dozor konajúce učiteľky radšej nekomentujem 🙄 (pol familie učitelia) 😀 v prváku sa mi po zlomenine učka čo mala v ten deň dozor chválila že ona videla ako sa tam klbčia. no som jej povedala rovno že ja na jej mieste čuším a ani sa rodičovi na oči neukazujem a nie sa mi ešte chváliť ide. že kde bola som sa spýtala.

je mi veľmi ľúto že filipko vymákol taku triedu. už sa aj sám vyjadril žeby najradšej šiel z tej školy preč, lebo ked zmení len triedu tak si ho nájdu. takže asi to fakt bolo dosť "husté"

jaduska
autor
14. nov 2011

@andrea.m ale keď podáte žiadosť písomne, tak to riaditeľ/ka MUSÍ riešiť. A vopred by som ju upozornila na to, že ak to nebude objektívne a budú sa snažiť niečo ututlať, tak sa obrátiť na zriadovateľa alebo školskú inšpekciu. To čo má znamenať, že sa úrazy ututlávajú? Ani ho nikde nezaznamenali? Škola musí mať knihu úrazov! A keď je dieťa introvert, tak učiteľka by dupľom mala zvýšiť pozornosť, lebo takéto deti bývajú obeťami šikany. My sme niečo podobné riešili tiež minulý rok, teda nie zrovna bitku, ale tiež také dve dievky neustále do Sandry rýpali. Ja som chcela ísť rovno za riaditeľom, že nech na porade upozorní učiteľky, že sa niečo také deje, nech si viac všímajú vzťahy medzi deťmi. Ale mama ma zabrzdila, že ona sa porozpráva s triednou. Trošku sa to zlepšilo, ale triedne hviezdy sú stále triedne hviezdy....čo ti poviem....Sandra sa ale furt pýta, že kedy sa už konečne presťahujeme. Normálne túžim po tom, aby chodila do nejakej dedinskej školy, hoci aj do malotriedky, kde sú tie vzťahy predsa len iné.....

@bodka13 vy tiež máte zážitky s tou vašou učiteľkou.... 🙄

mimomu
14. nov 2011

@andrea.m je mi to tak luto....hlavne filipko....jaj to nase skolstvo 😠 🙄

ukana
14. nov 2011

@andrea.m , až sa mi to ťažko číta, premýšlam nahlas, čo by som na tvojom mieste robila..ja aj moj muž sme dosť impulzívni 😅 , takže p.učitelka by asi u mna neobstála s danými argumentami a pekne by som si ju podala...ale zasa niekedy človek narobí takým konfliktom s učkou viac zla , učitelky su v tomto dosť urážlivé, ak pichneš do nich, zvyčajne sa ti cez dieťa snažia dokázať, že ony mali pravdu a problém je u dieťaťa 😖 😢 A ak nemáte dokazy, len tvrdenia Filipka, to by ste asi nikde neobstáli....jááj veľká nespravodlivosť sa Vám stala, je mi to ľúto 🙄

Zmena školy nie je riešenie, ale možno by to pomhlo, hlavne ak Filipko má tiež ten pocit. Možno by ste boli prekvapení, ako by sa rýchlo veci vyrešili a Fifovi by sa uľavilo..len škoda že to človek nevie dopredu... 😔 a aj organizačne to nie je sranda, predsa len na iných školach preberaju učivo inak, možno máte školu dalej od bydliska, je to veľa vecí, čo treba riešiť....určite som zvedavá ako sa rozhodnete 😉

maznacik007
14. nov 2011

ja by som za tychto oklnosti zmenila skolu
@andrea.m

robila som v skolstve a jedna z mojich uloh bola koordinator boja proti sikane... to viete tie honosne nazvy pre vela roboty a ziadne peniaze za to...

ono je to lepsie riesit cim skor lebo neskor sa ti jednak moze stat ze sa on neudrzi a vplyvom toho co sa deje moze ublizit vaznejsie a potiahne sa to s nim dalej .... ja som teda bola so starsimi a bolo tam viacero takych ktori boli v tom mladsom skolskom veku sami sikanovany /bud spoluziakmi alebo rodicom / a neskor uz ako pubertaci potom oni sami toto prenasali do svojho spravania voci mladsim alebo inak vybocujucim...

kasli na nejake pokarhanie ... radsej si pozistuj kde by sa dal prelozit a skuste sita m najst kamarata v tej triede a nech sa chlapci stretavaju alebo nieco spolocne im planovat aby si mu ulahcila vstup do noveho kolektivu a od pol roka ho daj prelozit...

sissi27
14. nov 2011

@andrea.m, to je nieco hrozne. Chudak Filipko. Neviem si predstavit ako mu je.
Urcite by som to vsak riesila. Ma Filipko v skole nejakych kamaratov? Mozno by bolo fajn porozpravat sa s nimi mimo skoly, ale nie so vsetkymi naraz, aby Vam aj oni povedali ako to cele vnimaju. Nemam na mysli len tu bitku, ale hlavne to ako sa k nemu ti 7 nanichodnici spravali doteraz. A ked budes mat dostatok informacii podala by som pisomnu ziadost o presetrenie riaditelke ako ti radi @jaduska. Necakala by som na nich kym sa sami rozhybu, lebo ked tak neurobili doteraz nemyslim si, ze budu mat teraz naponahlo.
Ved to co robili Filipkovi je hrube sikanovanie, ktore trva viac nez dlho.
Ja byt tebou urcite by som Filipka dala na inu skolu necakla by som uz ani chvilu. Ved si chlapec prezil viac nez dost.

jaduska
autor
15. nov 2011

Baby, len to je tak podivné riešenie, že preložiť dieťa inam. Tým nespratníkom sa dá akurát najavo, že oni môžu všetko.... A na druhej strane - nikde nemáte istotu, že na inej škole to nebude ešte horšie.... 😒 Nezávidím rodičom takéto rozhodovanie....
My keď sme riešili so Sandrou to navážanie sa dievčat do nej, tak sme tiež uvažovali, že či preložiť inam. Ale zas mi veľa možností nemáme - buď by sme ju preložili na štátnu školu, kde však je problém s neprispôsobivými žiakmi, alebo by musela cestovať niekam do školy do okolitých dedín.... 😒

ukana
15. nov 2011

@jaduska , ale ved my vieme všetky, že to nie je ľahké rozhodnutie..to , že tým nespratníkom sa dá niečo najavo, by mne osobne bolo úplne jedno, tých nech si riešia učitelky a rodičia, v prvom rade by som hladela na duševnú pohodu svojho decka 😔 ...To, aké to bude na druhej škole bohužial nik nevie, možno jedine ak tam chodí nejakej známej dieťa, záleží aj na učitelke a jej prístupe k deťom. Tá súčasná Filipkova mi príde dosť ovplyvniteľná penaženkou rodičov a zastrašovaním od riaditeľky -možno-, takže už horšiu by asi nenašli. Nevedala vycítiť šikanu, zastať sa slabšieho žiaka, chýba mi u nej akákolvek empatia, snaha riešiť podstatu veci, nielen dosledok, neviem posudiť jej prínos, čo sa týka učenia...

Jednoznačne to ale my tu na našom fóre nevyriešime, to si @andrea.m musí vyriešiť sama s manželom, my tu len možeme možno poradiť, podať iný pohlad na vec...nech sa už rozhodnú akolkolvek, držím hlavne Filipkovi palce 😉
Suhlasím aj so @sissi27 , porozprávať sa s ostatnými spolužiakmi, i ked neviem,či by ich svedectvá niečo zavážili 🙄

sissi27
15. nov 2011

@ukana, suhlasim s tebou.
@andream, ze co je to za ucitelku ktorej nevadi, ze nepocula svojho ziaka rozpravat 3 mesiace. Neuveritelna lahostajnost. Myslim si, ze taky clovek by nemal ani ucit, lebo to co robi berie ako povinnost nie ako poslanie. ☹
@andream, este som chcela napisat aj ked viem, ze by som asi nemala, ale je dobre, ze ich Filipko vyprasil. Mal to urobit uz davno. Ja Sufiho odjakziva ucim nikdy sa nezacinaj bit, ale ked ta biju tak sa nedaj a bran sa. Neviem ci je to spravne, ale mne to spravne pripada.

jaduska
autor
15. nov 2011

@ukana ja viem, že andreovci si to musia vyriešiť sami, ja som to už myslela ako taký všeobecný problém, úvahu nad tým, aké by malo byť správne riešenie a tak....proste filozofujem 🙂

andrea.m
15. nov 2011

@jaduska @ukana @sissi27 @mimonu @maznacik007 @bodka13 babenky zlate dakujem za podporu
predbežne sme sa s manželom dohodli že tomu dame čas do vianoc.aj ked ja som sa rozhodla že by nebolo odveci ísť za psychologičkou.....neviem, naozaj neviem ako to celé dopadne. rozmýšľame až sa nám z kečky parí.

@sissi27 aj ja si v duchu myslím že dobre že im konečne naložil ale medzi učiteľmi už bude mať "meno" a to není veľmi dobre

@jaduska no ja čím dalej tým viac som presvedčená že tamarku dam na inu školu. a kedže by som bola rada keby z organizačných dôvodov chodili na jednu školu tak filipka by sme preložili od 5 ročníka tak či tak v podstate.

ale všetko je to v rovine úvah

andrea.m
15. nov 2011

@jaduska uraz normálne zaznamenali. dokonca filipko dostal aj peniažky zo školskej poistky. bolo tam uvedené aj meno vinníka ale pokiaľ viem nebol nijako potrestaný. a ked som chcela do správy napísať že to bolo podľa mňa naschvál tak mi bolo medzi riadkami neznačene žeby to nebolo vhodné. filipko bol prvák, nová škola ja neskusená, spravila som čo chceli. navyše si ma tam stále zavolali doobeda lebo vedia že bývame v bloku oproti a ja v škole a ubolený filipko doma. tak asi vieš kde som mala hlavu.využili situáciu.

jaduska
autor
15. nov 2011

@andrea.m asi by som v tvojej situácii reagovala rovnako.....a čo inak hovorí Filipko? Keď tých chalanov vytrieskal, tak už má od nich aspoň pokoj???