Začíname so školou v septembri 2009

jaduska
21. jan 2009

Viem, že je tu téma o prvákoch aj druhákoch, zrejme pribudnú aj ďalšie ročníky, ale ja by som chcela, ak sa tu stretneme nejaká stabilná skupina maminiek, aby sme nemuseli každý školský rok meniť tému a mali to všetko pekne chronologicky na jednej kôpke :o)

Takže, maminky, ktorých ratolesti už majú zápis do ZŠ za sebou, alebo sa naňho ešte len chystajú sem sa... 😉

andrea.m
21. okt 2009

ufff to som rada že Filipko neni jediný čo rano matoží...telku som zatrhla 😀 ale predvčerom som sa veru nezdržala a schytal facku. trošku poplakal ale potom bol ako vymenený. 😒

anlu veru je to riadné číslo 🙂

no a idem sa chváliť...teda Filipka idem chváliť. za DU dostal 2 včiely a za prácu v škole písomnú pochvalu "pekne pracuješ Filipko" 😀 😀 😀 veľmi sa teším.

mimomu
21. okt 2009

ahojte bambule 🙂
tak ja som uz doma z prace-dnes sa mi vynimocne darilo 😀 celkom pekny slnecny den,tak dufam,ze viki ma dnes bude tiez len tesit 😉 ale to by som asi vela chcela.
vcera aj ona dostala 1 z pisania,podla mna pise pekne,len ucitelka je detailistka a zda sa mi,ze hodnoti prisne vsetko-ale nevadi,aspon budu vycviceni 😎
my sme dnes vstavali o 6 a pohoda,inokedy vstavame az okolo 6.45 a veru aj nasa ma vrtochy 😠 a vsetko jej trva neskutocne dlho 🙄

abetka
21. okt 2009

tak nasa dnes v pohode. Schytala nejake jednotky, z pisania a z matematiky. Citanie stale trenujem a celkom fajn dnes, len sa mi zda,ze maju toho dost na doma. Vcera bola uloha v kazdom zosite a este aj pisanie na 4 riadky
Dnes bolo pisania, matika a citanie. No som mala dost a to jej aj momo davam pisat a citat a doma este piseme diktaty, tak veru mame co robit a som zvedava ako budeme fungovat , ked budem chodit do prace 😝

anlu
21. okt 2009

my telku nastastie nemame, inak keby si ju rano zapla tak by sa do skoly ani nedostala 😀 😀 Claire je taka maniacka ale snazim sa ju drzat na kratko co sa tyka pozerania. Aj u nas boli take rana ale kedze ju nosi manzel do skoly a ja vtedy ked sa chystaju sladko spinkam tak on ju tak "vycvicil" ze za pol hodinku vsetko stiha 😲 😝 No nechapem ako sa mu to podarilo....

jaduska
autor
21. okt 2009

ahojte dievčence....tak ja už zase nestíham sem ani nakuknúť....Sandra bola v pondelok ešte na plaveckom, tatko ju vypravil do školy bez šatky na hlavu, takže je parádne nachladená...Tak som ju dnes nechala doma, nech to vyleží do nedele....

Anlu - normálne vám závidim, že nemáte telku....keby to bolo na mne, tak ja tú našu už dávno vyhodím....

anlu
22. okt 2009

aj ja som rada ze nemame, ked sme u rodicov a tam je zapnuta len nervy mam z toho 😠

lubkaj
22. okt 2009

Ahojte, nepisala som sem uz snad dva tyzdne, ale konecne som si nasla cas..

My televizor sice mame, ale zapiname ho az na vecernicek (potom bezi az kym nejdeme spat) a nikomu ani nenapadne zapnut ho skor. A to ani cez vikendy. Predtym rano cez vikendy pozeravali programy pre deti na STV1 (ked chodieval Bol raz jeden zivot), ale teraz sa im uz nechce vstavat a kym vstanu, uz je po nich...

V skole berieme pismeno L (slabikar Lipka), z matematiky 4 a +,-. Uz dva tyzdne pise Adrianka atramentovym perom (Stabilo) a ide jej to celkom dobre. Niektorym este stale pero pani ucitelka nedovolila, pisu este ceruzkou.
Minuly tyzden zacali dostavat aj znamky, ale zatial dostavaju iba jednotky. Podla Adrianky 1 je najlepsia, potom peciatka - cerveny usmevcek, potom nic a ked je to VEEELMI zle, tak cierna smutna tvaricka. Tu sme zatial dostali iba raz - pani ucitelka sa pomylila, tak ju potom preciarkla a dala vedla nej cerveny usmevcek. V utorok pisali diktat, este sme ho nevideli, ale vraj ma 1. Vcera si spocitala usmevceky a nalepky v ziackej knizke a dohromady ich ma uz 20. Mam z nej radost 🙂.

donara
22. okt 2009

No ahojte, náš zostane zajtra doma a uvidíme čo sa bude robiť do pondelka. V noci dostal záchvat suchého kašla a dnes má už aj zvýšenú teplotu. Pani učiteľka hovorila, že nebudú nič nové preberať, lebo ich dosť chýba. Takže sa budeme liečiť. Sme stále na L, a z matiky 4. U nás učiteľa dáva včielky, 1, alebo len videla.

mimomu
22. okt 2009

caute baby......co porabate?nasa pise.dnes dostala prvu dvojku ☹ ☹ ☹ ale aj pochvalu a jednotky 🙂
volajako ma ta 2 vzala-z diktatu 😒

abetka
22. okt 2009

mimonu- mna tak vzala ta pisomka z geometrie a aj ked to bola 1, tak som videla ake chyby porobila ,tak ma islo slahnut ☹

andrea.m
22. okt 2009

ale no baby...nebudte na tie deti také prísne 🙂

ukana
22. okt 2009

ahojte, dlho som tu nebola, ale ani nie je co riesit, malemu to celkom ide 😉 , piseme stale len ceruzkou, ulohy navyse mu nedavam a ani nemienim davat, zbytocne ho to len zatazuje, len ked nema ulohy aspon si pozrieme, co citali..............zatial ma len jednotky, jedna poznamka.................

telku rano nezapinam, to by sme nedosli nikde............popoludnia mame okrem stredy vzdy nejaky kruzok, takze mame pestry program, aspon sa Matko nenudi..........kruzkov som nechcela tolko, ale dva si vybral on- judo a futbal, a anglinu a vytvarnu zasa my 😉 ............zatial stihame, mozno casom nieco ubudne, uvidime.....
pekny vecer vsetkym 😵

abetka, nechapem, ake davas malej diktaty 😕 ? diktujes jej pismenka, alebo ako?.pri tolkych ulohas stravite aj cele popoludnie s ulohami, nie? 😕 my tak max. hodinu, ale zvacsa to ma do polhodinky hotove 😅

jaduska
autor
22. okt 2009

ukana - ja som dnes bola v škole pre úlohy pre Sandru - tak som sa aj rozprávala s učiteľkou ako diktovať diktát - ona to robí tak, že im slovo najprv povie, vyhláskujú ho, vytlieskajú, vyslabikujú a až tak ho píšu, takže takto to máme trénovať aj doma... no a písmená diktuješ klasika: veľké (písané) E, malé a, malé áááááááá..... 😀

abetka
23. okt 2009

presne ako pise jaduska, takym stylom piseme diktaty. Co sa tyka uloh, tak pisanie je rychlo a pekne, potom citame a este ak maju z matematiky, to je tak pol hodina a potomjej davam ja doma. PIse, a pocita a maluje. No niekedy to trva, ale vidim v tom efekt.

lubkaj
23. okt 2009

Tak ako som vcera Adrianku chvalila, dnes sa musim postazovat ☹ 😢 ☹ .

Vcera vecer som si pri pisani uloh pozerala ziacku knizku a co nevidim - poznamku! "Adrianka bije deti a skaredo rozprava." Bola som z toho uplne mimo, hlavne ked mi Adrianka na vsetky moje otazky "Co sa stalo?" povedala "Neviem, nepamatam sa." Tak som sa isla dnes rano porozpravat s pani ucitelkou. Podla vsetkeho to nebolo take strasne, ale opakuje sa to, preto jej dala poznamku. Adrianka vraj, ked sa jej nieco nepaci, hned vzblkne a dotycneho stuchne, buchne a oznaci slovom d*bil. No a ucitelka sa boji, ze ked sa bude dalej takto spravat, deti ju spomedzi seba vylucia.
Ja sa vsak bojim, ze sa to uz stalo - v stredu mala polovica triedy informatiku a druha, v ktorej bola aj Adrianka, si mala zobrat casopis Vrabcek a peracnik a ist do vedlajsej triedy. Tam dostali za ulohu nieco vymalovavat. Vtedy Adrianka prisla na to, ze si peracnik s farbickami zabudla. A nikto, vobec nikto (ani dve dievcata, o ktorych hovori ako o svojich kamaratkach) jej nechcel farbicky pozicat (pritom viem, ze jednej z tych kamaratok Adrianka par dni predtym farbicky v SKD pozicala). 😖 😖 😖

Okrem toho podla ucitelky Adrianka zije v akomsi vlastnom svete - hrozne dlho jej trva, kym sa "nastartuje", ked si rozcvicuju ruky pred pisanim, vobec sa nezapaja, ani ked si pocas hodiny idu zacvicit "Ika tika gymnastika", aby stale nesedeli.

Pritom je velmi mudra, vie takmer plynulo citat, uz aj pisanie jej ide dobre a scitovanie 1+2 je pre nu smiesne, lebo bez problemov vie scitat napriklad 13+8.

Poradte mi, co s nou mam robit? Bojim sa, aby nezostala sama, bez jedinej kamaratky. V skolke taketo problemy neboli, ale je fakt, ze tam bola vodca skupiny, vsetci robili to, co chcela ona a ked nie, isla sa hrat s mladsimi detmi...

mimomu
23. okt 2009

ahojte......tak dnes som sa dozvedela,ze ta vcerajsia dvojka nebola dvojka ale, ze mala v diktate 2 chyby 😅 len nechapem preco jej to dala aj do ziackej,napisala ze ch:2,tak som to pochopila tak,ze chvalitebne a 2 a hotovo 😕
dnes doniesla 1 a vcelicku z hudobnej 🙂
abetka,my sme asi podobne maminy 😀
lubkaj,adrianka sa musi naucit zit v kolektive,kde moze velit aj niekto iny.ja som vzdy malej hovorila,ze ked bude protivna a bude detom skaredo hovorit,nebudu sa s nou chciet hrat,tak porozmyslala a snazi sa spravat podla toho.raz je to horsie,inokedy lepsie.aj viki je taka,ze rada rozkazuje a prikazuje ale uz prisla na to,ze nie vsetko a vzdy pojde podla nej.potom ostavala sama a to sa jej tiez nepacilo,tak robi kompromisy 😉 a myslim,ze je uplne v pohode a spokojna 🙂

lubkaj
23. okt 2009

mimomu: Ja som jej tiez uz viackrat vravela, ze sa s nou nikto nebude chciet hrat, ked bude chciet len rozkazovat. Ale velky ucinok to nemalo - ked sa nechceli hrat podla nej, tak si sama kreslila alebo vyrabala bludiska...

mimomu
23. okt 2009

ked kazde dieta je ine.....na jedno plati to,na ine ono.ale na nasu to zabralo.ja som jej to sice vstepovala od mainkeho malinka a teraz ked aj pride k tomu,tak sa radsej zamysli a prestane. 😉

jaduska
autor
23. okt 2009

lubkaj - Adrianka sa možno v triede nudí, možno potrebuje špeciálny prístup - totiž nielen deti, ktoré "zaostávajú", ale aj nadané deti majú špeciálne výchovno - vzdelávacie potreby. Možno by si sa s tou učiteľkou mala poriadne porozprávať, aby ste na ňu vymysleli nejaký jednotný postup

abetka
23. okt 2009

ahojte.
mimonu- mne sa to uz davnejsie zdalo, ze sme na tom nejako rovnako 😀
Jaduska- svata pravda
Dnes nasi mali diktat, vraj to mala bez chyby, ale nemate strach , ci to aj dalej pojde takto fajn. Ja sa bojim , ked maju mat diktat, pisomku alebo kontrolne citanie viac ako ona. Samozrejme, ze jej to nedam poznat, ale normalne mam taky divny pocit, aby to dobre napisala a tak 😝

lubkaj
23. okt 2009

jaduska: Ucitelka povedala, ze ona vie, ze Adrianka je mudra a vsetko vie, ale ze si to potrebuje aj tak precvicovat. Napriklad citanie - vsetky basnicky pri pismenkach v slabikari dava citat jej, takze vie, ako dobre cita. Ale ze musi citat stale, aby citala rychlejsie. Aj ucitelka vravela, ze ma pocit, ze Adrianka sa casto tvari, ze to co robia, je pre nu zbytocne... Tak tom jej vravela, ze ona to vsetko vie a ucitelka na to to o tom precvicovani...
Ale to by podla mna vysvetlovalo len to nezaujatie, ale nie preco hned vybuchne, ked sa jej nieco nepaci.

Inak, dnes sa drzala, aspon podla vlastnych slov. A dostala tri jednotky z pisania do zosita a aj svoju prvu jednotku do ziackej knizky 🙂

anlu
23. okt 2009

ahojte, tak my sme asi fakt jediny koho neznamkuju 😲 u nas vsetko ok vceliciek ma vela z diktatov tiez a ma ich bez chyb aj matematika jej velmi dobre ide, len nestiha pisat 😖 no ona zije v oblakoch tak sa ani necudujem, aj doma sama chce pisat diktat ale stale sa nad niecim zamysli a vymysla, keby ze ju do toho nahanam tak pochopim ale ked chce sama to robit... no bujnu fantaziu ma tak asi preto

lubkaj, asi by ju mala ucitelka viac zamestnat a dat jej akoze dolezitu ulohu nejaku ... no neviem myslim ze ked je pedagogicka tak by si s tym mala poradit

mimomu
25. okt 2009

ahojky 🙂
vy akoze abstinujete? 😕 😉

andrea.m
25. okt 2009

nie
len sme akože asi....dúfam prišli škole na chuť takže není čo riešiť. filipko píše krásne,číta všetko čo vidí a matikou sa trápi ale nahaňať ho k nej netreba...nuž čo budem písať 😉 ale čítam vás každý deň 🙂

ukana
25. okt 2009

andrea, aj u nas ide ide vsetko v pohode, nejaky podstany problem nemame, dnes si Matko pytal sam diktat 😕 , pisal uz aj navyse dobrovolne, stale sa hra na skolu, tiez vsetko co vidi, chce citat, tak som rada 😵 ....nakoniec budeme mat biflosa 😀

ada11
26. okt 2009

naši by mali dnes písať prvý diktát 😉 tak som zvedavá, ozi a akým štýlom ho píšu vaše deti, len písmená, slabiky alebo aj celé slová ? a ak píšu slová, tak im ho len povie a hneď píšu alebo im to vyslabikuje a až potom ho majú napísať ?

anula, ani u nás ešte neznámkujú 😉

simka9122008
26. okt 2009

Ukana, presne taký istý je aj malý, v sobotu večer, vybral cvičný zošit, nech mu dávam príklady 😀 a aj včera u babky, celé poobede sa chcel učiť
No u nás diktujú iba po písmenkách

lubkaj
26. okt 2009

Ahojte,
Tak Adrianka za tu poznamku dostala od nas pisomny trest (10x napisat "Nebudem bit deti" a 10x "Nebudem skaredo rozpravat"). Velmi sa jej do toho veru nechcelo, ale nakoniec to zvladla. Snad to pomoze. Dnes sa podla vlastnych slov spravala vzorne. Aj tak vsak ma velky problem s tym, ze sa s nou deti nechcu hrat ☹.

Dala som jej do skoly domino, aby sa s detmi mohla v SKD zahrat, ale vraj sa s nou nechcel nikto hrat. Potom sa s nim hrala sama, ale "bola to nuda". Ale ked sa spytam, preco sa s nou deti nechcu hrat, vraj nevie. Ze za nou proste dievcatko, ktore sa este vcera nazyvalo jej kamaratkou, prislo a povedalo "Uz nebudem tvoja kamaratka." Na druhy den sa s nou casto niekto iny skamarati a o par dni zasa zahlasi to iste. Podla Adrianky je to preto, lebo vacsinou sa tie "kamaratky" kamaratia aj s inym dievcatom, ktore sa s Adriankou kamaratit nechce. A po case to dievca tym "kamaratkam" povie, ze sa s nimi nebude kamaratit, ak sa neprestanu kamaratit s Adriankou. A Adrianka vzdy prehrava 😢 😢 😢.
Fakt uz neviem, co s tym. Dni, ked ma kopu kamaratok sa striedaju s dnami, ked sa s nou nechce hrat nikto a to uz od zaciatku roka. Povedala som si, ze to necham tak, ale hrozne ma boli srdiecko, ked sa cely vecer Adrianka tesi, ako sa bude v SKD hrat s kamaratkami s dominom a na dalsi den, ked sa jej s usmevom spytam, ako sa im hra pacila, smutne mi povie, ze sa s nou nikto nechcel hrat ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

jaduska
autor
26. okt 2009

lubkaj - to s tými kamarátkami/nekamarátkami poznám.... raz som kvôli tomu normálne plakala, lebo mi tak prišlo Sandry ľúto... ona totiž nebola zvyknutá na také "ja už nie som tvoja kamarátka", lebo to nemala od koho okukať. S tým prichádzajú tie dievčatá, ktoré majú doma staršie sestry a tie sa už vedia ofučať a malé potom napodobňujú to, čo videli u starších, ale tým, že tomu nerozumejú, tak to majú "vytrhnuté z kontextu".... Raz - ešte v škôlke- na vystúpení ku Dňu matiek deti pred začiatkom len tak sedeli na koberci a naša Sandra medzi samými chlapcami, tak bokom od dievčat, tak sa mi tiež tisli slzy do očí a keď som sa jej potom opýtala, prečo tam sedela tak sama, tak mi veselo odpovedala, že ona tak chcela medzi chlapcami sedieť.
Inak - možno by si sa mohla porozprávať s družinárkou, oni majú viac možností sa s deťmi zahrať - existujú hry práve na takéto prebúdzanie empatií jedného voči druhému, aby deti pochopili zmysel priateľstva a to, že každý sme iný. Tu jednoznačne treba zásah dospelého, lebo deti raz-dva vylúčia niekoho z kolektívu - hoci tak rýchlo, ako vylúčia, rovnako rýchlo ho môžu prijať.....

lubkaj
27. okt 2009

Pred par tyzdnami mali triednicku hodinu na temu kamaratstvo, ale ked som sa Adrianky pytala, o com hovorili, nepamatala si. A pred casom si v SKD obkreslovali ruky, vraj aby boli vsetci navzdy kamaratmi. Ale velky efekt to zrejme nemalo...

Ono v tom SKD je mozno problem aj v tom, ze sa len velmi malo hier hraju organizovane - ked idu von, tak im len povedia, nech sa hraju a tak sa vzdy rozskupinkuju. A podla Adrianky sa dievcata chcu len nahanat a to ju nebavi. Raz som prisla a hrali sa nejaku hru vsetci spolu pod vedenim vychovavatelky, tak som bola hrozne rada, lebo Adrianka sa dobre medzi ostatnymi bavila. Tak som jej nakazala, nech na druhy den vychovavatelke povie, ake to bolo dobre, ked sa hrali vsetci spolu. Aj to spravila, ale uz sa nehrali spolu, lebo vraj "ostatne deti sa radsej chceli hrat v malych skupinkach".

Takze teraz vzdy vecer rozmyslame, co by si mala so sebou do SKD zobrat, aby to deti zaujalo a chceli sa s nou hrat. Niekedy, ako vcera to domino, to vsak deti nezaujme. Dnes si zobrala knizku "Kreslim si postavicky", lebo vraj ked su vnutri, vela deti si kresli, tak by sa im to podla nej mohlo pacit. Tak som zvedava.

Je mi totiz velmi smutno, ked mi moje 6-rocne dievcatko povie: "Mami, su dobre a zle dni. Dobre, ked mi niekto povie, ze bude moja kamaratka a zle, ked mi povie, ze sa so mnou uz nechce kamaratit..."