Začíname so školou v septembri 2009

jaduska
21. jan 2009

Viem, že je tu téma o prvákoch aj druhákoch, zrejme pribudnú aj ďalšie ročníky, ale ja by som chcela, ak sa tu stretneme nejaká stabilná skupina maminiek, aby sme nemuseli každý školský rok meniť tému a mali to všetko pekne chronologicky na jednej kôpke :o)

Takže, maminky, ktorých ratolesti už majú zápis do ZŠ za sebou, alebo sa naňho ešte len chystajú sem sa... 😉

maznacik007
9. nov 2009

ja robim klasicku krupicnu kasu, alebo potom milupy a sunarky.. zarabam s plnotucnym mliekom.. najradsej maju bananovu broskynovu a este aj hruskovu...

mne moja kase velmi lubi... ale inak je hrozne vyberavy jedak.. 😠

jaduska
autor
9. nov 2009

anlu - minule som jej skúsila dať ryžovú - ryžu som uvarila vo vode a potom dovarila so sunarom (nechcelo sa mi odstriekavať materské), ale veľmi to nechcela papať. Asi som jej do toho mala dať aj ovocie. Keď bola SAndra malá, tak som jej varila z ovsených vločiek, strašne jej to chutilo, pri Lily som už používala tie kupované, čo sa vmiešajú do vody a Olívii ešte neviem - možno skúsim tie ovsené vločky, tie od 7.mesiaca môže, ale určite jej do toho pridám ovocie, nech to má lepšiu chuť....

anlu
9. nov 2009

no mozno koli sunaru to nechcela, mne Claire nechcela tie kase kde uz bolo umele mlieko, tak ked sa mi nechcelo odstriekat tak som urobila len s vodou a jej to velmi chutilo a hlavne taka cista ryza bez vsetkeho a doteraz jej chuti iba taka ryza, ja by som chcela skusit aj pohanku, pseno a take

andrea.m
10. nov 2009

ahojte 🙂

anlu môžeš mi di IP napísať aj aké negatíva na našu školu si počula? veľmi si vyčítam že som nepátrala dôslednejšie.

čo sa týka našej školy tak Filipko už má aj obľúbene 🙂 a neobľúbene veci. ☹ veľmi ho baví čítanie a riešenie matematických úloh.diktáty a odpisovabnie textu. ale akonáhle ma písať čo ja viem riadok V alebo riadok 7 tak je zle. je to pre neho asi veľmi monotonne a stále to oplače. 😢

bodka13
10. nov 2009

ahojte 🙂 nebola som tu dosť dlho,tak som mi dalo poriadne zabrať kým som vás prečítala 😉

máme za sebou týždňovú chorobu...Davidko mal laringitídu,tak sme sa celý týždeň učili doma...musím ho pochváliť,zvládol to dobre 😉 včera bol po chorobe 1krát v škole a dostal dve 1 do žiackej - s čítania a z rozkladu čísla 🙂 🙂

už týždeň píšu perom,a chvíľami mám pocit že to ani nepísal on-ide mu to lepšie ako ceruzkou 😵 ...čítajú a píšu
V v (šlabikár Lipka) a v matematike sú pri 6,berú rozklad čísla a majú trénovať sčitovanie a odčitovanie...tiež píšu diktáty a odpisy a 5minutovky z matematiky...sem tam riešia príklady z PZ ako samostatnú prácu a to im oznámkuje...zatiaľ máme iba jednotky...včera mali odpis aj na domácu úlohu

PS: aby som nezabudla,už som pracujúca mamina prváčika 🙂

anlu
10. nov 2009

bodka, blahozelam k praci a co robis ak mozem vediet?

sikovne su tie nase deturence, ja tiez niekedy zasnem ci to pisala Claire alebo nie, tak dobre jej to ide 😀

mimomu
10. nov 2009

bodi,ja tiez makam 😀
ako sa mate babule?

andrea.m
10. nov 2009

bodka blahoželám k práci.

andrea.m
10. nov 2009

čo kupujete prvákom pod stromček?

jaduska
autor
10. nov 2009

boduška no konečne si sa ukázala.....tiež gratulujem k práci....

k tým známkam - ja som si všimla, že ak má San niečo škaredo napísané, alebo má veľa chýb v diktáte, tak učiteľka dá iba podpis a videla, známku nie...tak preto asi máme zatiaľ iba samé jednotky (už sme v žiackej na druhej strane 🙂 ) btw. minule som akurát o tom čítala, že niektorí učitelia si myslia, že zlou známkou žiaka povzbudia k väčšej aktivite, ale niekedy je to práve naopak, zlá známka dieťa frustruje a nemá chuť sa učiť. Zvlášť u prváčikov by sa malo hodnotiť citlivo, aby ich neznechutili na celý život...

Anlu - budem musieť aj ja skúsiť iba s čistou vodou variť tie kaše, možno jej zachutia 😀 A koľko váži tvoja? naša mala pred 2 týždňami 8300 g. (nechce sa mi chodiť ešte aj do témy k aprílovkam 2009, tak hádam nevadí, keď sem občas zamiešam aj niečo iné 😀 😀 😀 😀 🤐 )

abetka
10. nov 2009

ahojte/.Mala citala S, tak mne uz v hlave syciiiiiiiiiiiiii

jaduska
autor
11. nov 2009

ahojte....

baby koľkokrát čítavate zo šlabikára? Naši to majú prečítať 10x, ale keď po piatom raze to už číta spamäti, tak čítame menejkrát 😕

ukana
11. nov 2009

jaduska, nasi maju precitat, neviem kolkokrat, ja davam len raz, max. dvakrat, podla mna to nema vyznam viackrat, to uz potom rapocu naspamat, ked su taketo kratke clanky 😒 uvidime, ked budu vediet viac pismeniek, to skor budem davat navyse citat nieco ine, knizky a tak..

vcera som vykladala nakup a maly prisiel:" Mami, ja to viem precitat, je tam RUSKE"...bolo to Ruske vajce 😅 😵

jaduska
autor
11. nov 2009

veď práve, že po tom treťom raze to už nečíta, ale hovorí, čo si pamätá. Tak ja potom dám ešte tak na preskačku prečítať niektoré slovo a nechám ju tak. Lebo po čase ju to už nebaví a prečíta mi to horšie ako prvýkrát....

roasha
11. nov 2009

jaduska,ja jej davam precitat 2-3x,ale cita celkom pekne aj nezname texty.jasne ze to este nie je plynule,ale som spokojna. 🙂

bets
11. nov 2009

chcem sa opytat. prvy krat organizujem narodeninovu oslavu pre mojho prvacika. okrem inych kamaratov chceme hlavne pozvat vsetkych spoluziakov (je ich len 11 v triede), ze ci mam v den narodenin poslat aj nejake sladkosti detom, aby im syn rozdaval? robi sa to este? ja osobne by som radsej to brala, vsak budu pozvani na oslavu. niezeby by mi robilo problem kupit, ale ja nejak mojim detom nekupujem (alebo minimalne) klasicke sladkosti... a syn bude prvy z triedy, co bude mat narodeniny.

ukana
11. nov 2009

bets, ja som dnes dala synovi na meniny balik cukrikov, taky vacsi, vyjde kazdemu 1 cukrik, max.dva, vraj to decka nosia stale na sviatok, ale ja zasa pre nich neorganizujem oslavu 😅 😅

abetka
11. nov 2009

tak nasa dnes akrom citania nema nic na domace ulohy. JAj to je ale dobry pocit, ale diktatik si ideme napisat 😅

donara
11. nov 2009

ahojte, tak mi už konečne máme žiacku knižku a píšeme tornádom, od pondelka. Čítame U, to nám ide, nemohli sme sa prelúskať cez v- va, ve, vi, stále len hádal. Tak sme si to hláskovali a teraz už je to ok. V matike sú na 7, a to nám tiež ide super, stále si dáva príkladiky a počíta. No a v písaní sme sa veľmi polepšili, píše a odpisuje a hlavne, začalo ho to baviť.

jaduska
autor
11. nov 2009

Bets - ja som organizovala takú oslavu, keď mala Sandra 6 rokov, bolo u nás iba 5 detí a som povedala,že nikdy viac... rozpadla sa nám poschodová posteľ, torta na koberci, doma hluk a krik, proste o ničom....takéto akcie už jedine vonku..... 😀 Na tvojom mieste by som poslala niečo aj do školy, veď možno neprídu všetci na oslavu a nejaký cukrík nech sa aj pani učiteľke ujde 😀 😀 😀 😀

ada11
11. nov 2009

my sme dnes mali rodičko, od stredy začnú písať diktáty /na známky/ - najskôr len veľké tlačené písmená, potom písané /malé aj veľké/+ slabiky, no a potom už celé slová,takže behom troch týždňov budú písať 3 😉 z matiky budú písať také písomočky, najskôr znamienka, no a potom + a - do 6 😉 čítanie už tiež začnú známkovať, totiž naši zatiaľ nedostávali známky do Žiackej .
ja som tiež rozmýšlala nad oslavou narodenín, pretože kamarátky robia deťom oslavu a pozývajú aj Maťku, ale ja nemám na to nervy. No a Matka je ešte aj letná, takže mi to ani nevyhovuje 😉

mimomu
12. nov 2009

ahojte 🙂
ada,nasi uz pisu davno diktaty a to aj cele dlhe slova ako napr.lamali alebo veseli,takze makacka.a z matiky maju priklady normalne plus aj minus.vsetko na znamky.
u nas sa take oslavy nerobia,lebo by nam padlo hadam aj pol baraka 😀

marcca
12. nov 2009

jaduska, že rozpadla poschodová posteľ 😕 😨 ...to čo ste tam mali deti či zvieratká?? 😀 😀

anlu
12. nov 2009

jaduska tak som teraz Oli posadila na vahu ale mala aj plienku aj tricko a pancuchy a mala 9700 g priblizne 😲 takze mam posilovacku a hlavne teraz ked jej rastu zubky tak ma take chvilky ked chce byt iba na rukach, mne to nevadi, uplne ju chapem aj mne totiz rastie zub a je to hrozneeeeeee ☹

Claire tiez nedavam citat viac krat ale ona chce dobrovolne, lebo vie celkom pekne precitat aj neznamy text a pisu sS ... vcera sa ucila z angliny slovicka no ani za svet si nevedela zapamatat ako sa povie sukna a ponozky 😕

my robime oslavy len pre rodinu lebo Claire ma narodky v lete a to sme stale vtedy u starkych tak robime na zahrade, len tento rok sme museli dnu lebo prsalo tak sme boli u svokrovcov, Claire bola spokojna tak to je hlavne

jaduska
autor
12. nov 2009

marcca - keď sa štyri deti vytrepú na horné poschodie postele, tak to tak dopadne....no ona sa nerozpadla doslova, iba ten rošt pretlačili až dole....

anlu - tak teda tvoja Oli je riadna baba, ale to aj Sandra bola a teraz je ako prútik.... A zuby ani nespomínaj, ja musím ísť na resekciu s osmičkou, už to odkladám 10 rokov, ale teraz ma pritlačilo, tak asi v decembri, alebo januári pôjdem........

akoko
13. nov 2009

Ahojte,
nas maly mal minuly tyzden v skole testy zo slovenciny a matematiky. Zo slovenciny tam boli ulohy, ze urci tvrde slabiky a pod. Obavam sa, ze v tom nedopadol najlepsie, ale mozno matematika to zachrani. Uvidim, vysledky maju byt na buduci tyzden na rodicku.
Maly pise podla mojho nazoru celkom pekne, ale citat sa mu vobec nechce. Ja s nim doma necitam vobec zo slabikara. Iba obcas, ked je chory, tak mu dam precitat nejaky text. Kupila som mu nejaku dobrodruznu knihu (pirati a tak) a vcera mi z nej precital jednu stranu - text na A4.
Ja sa hram s malym a jednym uchom pocuvam citanie toho starsieho. Takze pri nom nesedim a nekontrolujem. Smola akurat je, ze niekedy natrafi na slovo, ktore nie a nie dobre precitat, a kedze mu nedava zmysel, musim pribehnut a pomoct mu. Minule som na neho "ziapala", ze co si vymysla, ze slovo "klondik" neexistuje a ked som prisla ku knihe, tak som zistila, ze je to Klondik - teda s velkym K a doslo mi, ze to je ten znamy "Klondajk" na Aljaske (teda tusim, ze tam).
Tak som sa zase raz pred dietatom prejavila ako nervozna matka.
Mladsi ma dnes presne 18 mesiacov, takze ho nebavi sediet pri bracekovi a pocuvat jeho pomale citanie, preto nemam na toho starsieho cas a ani nervy.

melipa
13. nov 2009

ahojte, dlho som tu nebola...mala bola chora, najprv jej rezali nozicku a hned na to chytila nejaky virus a tyzden mala chuda horucky, tak sme dobiehali skolu, ale v pohode sme dobehli a uz ficime v normale chvalabohu...inak ide nam zatial stale vsetko dobre klop-klop, stale Di rada chodi do skoly a nosi jednotky...trochu vas priebezne citam, aj ked nie vsetko, lebo nestiham...ale drzim palce vsetkym co maju nejake trampoty a chvalim vsetkych sikovnych prvacikov, maju to veru dost tazke, ale nase sikovne deticky to zvladaju a problemiky ako pridu aj odidu 😉

abetka
13. nov 2009

ahojte. Nasa vcera dostala 5 jednotiek 😵 Dve z pisania, dve z citania a jedna z mamtematiky.

simka9122008
13. nov 2009

Ahojte maminky, ako sa tu máte, dlho som tu nebola, doma sme všetci chorí vrátane mňa, tak sa liečime, aj na malého škole sú od dnes chrípkové prázdniny a do školy sa ide až v stredu 😒

andrea.m
14. nov 2009

aj filipko bol včera doma kôli chrípke a nastupuje až v stredu do školy