Začíname so školou v septembri 2009

jaduska
21. jan 2009

Viem, že je tu téma o prvákoch aj druhákoch, zrejme pribudnú aj ďalšie ročníky, ale ja by som chcela, ak sa tu stretneme nejaká stabilná skupina maminiek, aby sme nemuseli každý školský rok meniť tému a mali to všetko pekne chronologicky na jednej kôpke :o)

Takže, maminky, ktorých ratolesti už majú zápis do ZŠ za sebou, alebo sa naňho ešte len chystajú sem sa... 😉

laculik
4. aug 2009

a este ma napadlo, ze mala vie aj ako je umele oplodnenie, bo kamaratka je teraz tehula tak, ale nenapadlo ju sa spytat, ze ako sa spermie dostanu ku vajicku, ked je otehotnenie "normalne". Ale je to podla mna otazka casu, takze jej to asi poviem, alebo co, dufam, ze to nebude skusat 😀 😀 😀 😀 😀 Ako to mate vy ostatne?

marcca
4. aug 2009

domka, aj my blahoželám k tehu 😉 a čo malá je zvedavá? 🙂 ja som bola tehotná keď simi mala zhruba 4,5 roka a tiež jej nešlo do hlavičky jak sa tam to bábo dostalo 😀 vysvetlili sme jej to detskejšou formou (ale žiadny bocian a pod. rozprávky 😝 😅 )...proste mama a ocko sa majú radi a z tej lásky vzniklo dieťaťko 😉 a hotovo, stačilo jej 😀 jaaaj a ešte má takú knižku, tuším moja prvá encyklopédia a tam sa v jednej téme tiež o tom písali, tak aj to sme si prečítali... 😉

marcca
4. aug 2009

laculíik, sestrička čosi spomínala (u nás hovorí viac setrička ako dr. 😀 ) že obrna sa podáva už aj v kvapkách, len my sme ju ešte dostali injekciou...napr. náš malý sa už vôbec v tomto veku nebude očkovať ani preočkovávať 😕 lebo teraz sa to všetko odbije do 3 rokov...akosi že to pomenili...aspoň dúfam, že som to dobre zachytila, lebo malý pišťal jak pavián tak len tak na pol ucha... 😝 😅

abetka
4. aug 2009

domka- srdecne gratulujem k babetku
NAsa nema ani 20 kg, alebo len presne 20 😝 Je chuducka a nizka. Ma 120cm

andrea.m
4. aug 2009

domka srdečne blahoželám k tehuľkovaniu 😀

Filipko váži 22kg a meria 128cm.

čo sa týka rodenia tak ja mam jazvu po dvoch sekciách čiže Filipkovi som povedala že mi v nemocnici ujo doktor rozrezal bruško a z neho vybral Tami. a že ma to nebolelo lebo ma uspali ako sa tam Tami dostala sa nepýtal. ale raz ked sa sprchobal spolu s manželom tak sa pozrel na jeho vajíčka a prehlásil že v jednom bol on a v druhom Tami 😲 našťastie nam neoznámil podrobný popis ako sa dostal z toho vajíčka do môjho bruška. 😝 asi by sme boli riadne prekvapení čo všetko tie naše deťúrence vedia. 😎

marcca
4. aug 2009

andrea - no veď to, ani nevieme, čo vedia 😖 ja to pre istotu radšej ani nezisťujem... 😅 😝

abetka - máte len o 2cm menej ako my a mne naša malá veru nepatrí k tým najnižším...dokonca minulý rok celkom zapadla medzi prvákov 😉

pýtala som sa preto, lebo za takmer rok pribrala len 1 kg 😕 😕 a narástla 6 cm...sa mi zdalo, že nejak málo pribrala a to bola vždy bacuľka ako mimi 🙂 no asi sa nám už budú skôr do výšky ťahať...

andrea.m
4. aug 2009

Filipka nejak nesledujem že koľko za aké obdobie pribral ale Tami váži od svojích 1 narodenín stále 12kg ale zato hodne podrástla. tažke pôsobí že je vysoká a štíhlunka. ja sa tomu len teším lebo ja som nízka guľka.

mimomu
4. aug 2009

presne tak marcca.......nas bola vzdy stihla ako prutik ale tiez pribrala len okolo 2kg.
nas pozna abecedu a cisla.......a take bzne veci co od nich chceli v skolke 🙂
ozaj,robili niektorym z vas aj testy skolskej zrelosti?

felixa
4. aug 2009

mimomu,
vie tvoja mala aj scitat, odcitat do pat, popr. do desat, moziny, rozdelovat jednotlive cisla, delit slova na slabiky, ovlada taku tu logiku: kratsie, dlhsie, vacsie, mensie, tazsie, lahsie, popr. stupnovanie, potom vlavo, vpravo, uprostred? Vie si zaviazat snurky? Dalsie ma zatial nenapada, ale moja ide iba teraz do predskolskej triedy v skolke, a ako som si pozerala, deti teraz uz pri nastupe toho maju velmi vela vediet. Vsetko to v skolke preberali?
Diki za info.

mimomu
4. aug 2009

felixa......vsetko co si vymenovala vie.ano,oni toho dost v skolke preberali.
vy mate jedno dietatko?

felixa
4. aug 2009

Este starsiu dceru

ada11
4. aug 2009

tak to máte nejaké veľké deti, naša Maťka má 20kg a 117 cm a nie je najnižšia v triede, taký stred, dokonca je vyššia od pár chlapcov, čo sú od nej o 6 mesiacov starší 😉 😕

laculik
4. aug 2009

nasej malej robili testy skolskej zrelosti, kedze vekovo by mala byt este buduci rok v skolke. si to neviem predstavit, ved uz minuly bola v tom nultom v skole 😅.

marcca
4. aug 2009

felixa, aj my zvládneme všetko, počítame dokonca už cez desiatky 😉 noooo asi jej pôjde matika 😀 jediné čo sa nemôžme naučiť sú šnúrky 😝 a to sa trápime už pár mesiacov...vlastne už sme sa prestali, lebo povedala, že bude nosiť topánky na zalepovanie 😀 😀 😀

testy školskej zrelosti nám robili, to sa hádam musí v každej v škôlke či nie? 😕

marcca
4. aug 2009

ada, určite sú aj nižšie detičky 😉 máme susedku, ktorá ide do 3. triedy a sú skoro rovnaké s našou...ja by som povedala, že sme taký vyšší stred 😀 😎

laculik
4. aug 2009

nasa mala tiez vie vsetko co ste pisali aj pisat aj citat aj male aj velke tlacene aj matiku. a ine. a vedela to uz aj pred rokom 😕 . ale je velmi dopredu. a je to hlavne velka makacka pre nas, co sme okolo nej. cize sa tym chvalit nechcem a zavidim "normalne" deti 😅 .

marcca
4. aug 2009

ja som vždy chcela, aby keď pôjde do školy, nevedela písať, počítať a pod....proste aby mala snahu sa potom učiť a napredovať 🙂 lebo poznám pár prípadov, keď išli do škola veľmi šikovné deti, ktoré ovládali takmer všetko, pol roka sa doslova nudili, zvykli si nato a na konci roka boli ďaleko popredu tie deti, ktoré nevedeli na začiatku nič 😅

laculik
4. aug 2009

Jaaaaj marcca, a ako ja obdivujem presne take deti, co len svoje meno vedia napisat, aj ja by som to chcelaaaaa🙂, dufam, ze pri malom to tak bude, vsetko je potom jednoduchsie. Mala sa ucila sama, ja som sa snazila ju dokonca brzdit, nepovedat, vysvetlit decky, ale psychologicka ma vyviedla z omylu, ze nemam sancu, vsetko sa nauci sama aj bez nasej pomoci. A aby nemala nudu, sme volili skolu mierne alternativnu, kde nie je jedina taka.

marcca
4. aug 2009

hej, hej, pamätám si to...ako trápila so všetkým, ako sa čo píše a pod... 🙂 lenže ono sa to fakt nedá nijak pribrzdiť 🙄 a stou školou ste to určite dobre poriešili 😉 tam by sa nudiť nemala 😎

laculik
4. aug 2009

asi to bude v poho, ked tam chodila aj do nulteho. tak dufam, ze sa jej tam bude aj nadalej pacit. sak cas ukaze.

marcca
4. aug 2009

veď uvidíme 😉 už sa teším na prvé vysvedčenie 😀

zusikk
5. aug 2009

u nas ziadny nulty na skolach nie je ale aj tak neviem ci by som ju tam dala ona je v skolke spokojna dokonca aj teraz sa tesi kedy este pojde do svojej skolky mala teraz dva tyzdne prazdnin a predtym chodila do nahradnej skolkya kedze my dvaja robime tak este do skolky pojde 😉 a aj sa tesi konecne na svoje ucitelky do skoly sa este stale nezacala tesit

andrea.m
5. aug 2009

páni šak tu niektoré deti môžu ísť rovno do drhej treidy. klobúk dole. Filipko vie farby, veľkú tlačenú abecedu, rátať do desať, ovláda geometricke tvary, sčítať odčítať nevie vôbec, množiny a delenie slvo nehrozí ale ved na to ide do školy aby ho to tam naučili.

ada11
5. aug 2009

andrea.m, fakt to všetko sa naučí Filipko v škole, možno niektoré deti sa budú nudiť v 1. ročníku 😉 dieťa, ktoré ide do školy nemusí vedieť čítať ani písať 😉 proste niektoré to vedia už pri nástupe alebo oveľa skôr a niektoré deti sa to naučia v prváku, no a nakoniec budú na tej istej vedomostnej úrovni 😉 moja Maťka má ešte chaos v dňoch týždňa 😉

domka28
5. aug 2009

ahojte....dakujem za gratulácie...dufam ze to tentokrat dotiahneme do konca 🙂
...Nika sa teší.... 🙂 ....pozerala som detsku knihu ludské telo, a tam su opísane pohlavne organy a k oplodneniu pride ked muž zavedie svoj penis do vaginy a vyluci tekutinu ... 😉 ale nie je to skoro takto vysvetlovať?dufam že najdem niejake lepšie vysvetlenie ☹
...a mam ešte otázku...vaše deti veria na zubkovu vílu...moja ešte ano...ale muž sa smeje , že počkaj ked pride do školy....rozpravky sa skončia....tak preto by sme jej mali veci vysvetlovat na rovinu...ja neviem....

andrea.m
5. aug 2009

Filipko vie vymenovať dni týžňa ako idu za sebou ale aj tak sa ma každe ráno opýta: "aký je dnes deň?"

ukana
5. aug 2009

u nas dni tyzdna v pohode, ratat vie aj cez desiatky. do sto ........scitat a odcitat tak do dvadsat ( naucil sa pri peniazoch, zbiera centy 😉 ), ale pismenka vie asi 3, a to blbe R nam stale nejde 😠 😠 😢 , sykavky, L, vsetko sme dobehli, len R nie 😖 .............kazde dieta je ine...........u nas fici hmyz momentalne 😖 .........vsetky druhy, rodove aj druhove mena, chrobaky, on bude nejaky zoolog alebo co 😅 ....................

felixa
5. aug 2009

marcca,
moja je tiez celkom sikovna, najma, ked zacala rozpravat neskoro, ale velmi sa jej venujem a vysledky vidno... matika, slovencina- slabiky a tiez vselico ine jej ide..., ale do skoly ide az o rok, teraz ma pat. Ale v podstate je hrava, takze aspon dozreje.
Snurky este zaviazat nevie, ale nikdy som jej este ziadne nedala, topanky ma len na suchy zips, tak s tym budem musiet nieco poriesit.
Ako tu citam, mate velmi sikovne deticky.

felixa
5. aug 2009

Teraz sa velmi zaujimam o predskolsku pripravu, podla noveho zakona sa zmenila. Materialy co som si nasla z ministerstva skolstva popisuju, co ma vsetko dieta vediet. Okrem ineho je tam scitanie a odcitanie do 5, mnoziny do 5, ciselna os, rozklad cisel, geometricke utvary a dalsie... - vlastne dieta to ma vsetko chapat, aby sa lahko ucilo narabat s vyssimi cislami. Dieta ma rozumiet casovej postupnosti - vcera, dnes, zajtra, ma vediet aky den bol vcera, predvcerom, aky den je dnes, zajtra, pozajtra, ma vediet aky den ide za ktorym dnom a pod...

Zo slovenciny ma dieta vediet ako sa slova delia na slabiky, ma vediet povedat pocet slabik v slove, povedat aka hlaska je na zaciatku slova na konci... a vela dalsieho... Dokonca ma poznat abecedu.
Ma mat poznatky o prirode...

Ucitelky v prvej triede maju potom nadvazovat na tieto vedomosti, cize deti sa urcite nebudu nudit.

marcca
5. aug 2009

felixa, podľa nového zákona nejak zvýšili požiadavky...od mojej mamy (učiteľka) viem, že tohtoroční prváci sa veru mali čo obracať... 😕 😕 takže nudiť sa tam isto nebudú 😉 číselná os?? to je čo 😲 ..no a ten počet hlások v slove 🙄 nechcú toho nejak moc? 😠

domka, no mne sa to zdá ešte skoro tak podrobne to opisovať, ktovie ako by si to ona vysvetlila 😅 ...o zúbkovej víle som niečo počula od dcérinej kamošky 🙂 že k nej príde či čo 😅 ale priznám sa, počula som to prvý raz 😀
určite sa nástupom do školy toho veľa zmení, myslíte, že prestanú veriť na mikuláša či ježiška?? 😕 😕