Začíname so školou v septembri 2009

jaduska
21. jan 2009

Viem, že je tu téma o prvákoch aj druhákoch, zrejme pribudnú aj ďalšie ročníky, ale ja by som chcela, ak sa tu stretneme nejaká stabilná skupina maminiek, aby sme nemuseli každý školský rok meniť tému a mali to všetko pekne chronologicky na jednej kôpke :o)

Takže, maminky, ktorých ratolesti už majú zápis do ZŠ za sebou, alebo sa naňho ešte len chystajú sem sa... 😉

anlu
26. sep 2010

@sissi27 ono to zacalo tym ze sme neboli spokojni so skolkami a hladali sme nejaku podla nasich predstav. Nakoniec sme na poslednu chvilu nasli, prihlasili sme ju posledny augustovy tyzden a mali sme aj stastie ze mali este volne miesto. A ked som sa este dozvedela ze pokracuju aj zakladnou skolou tak bolo rozhodnute. Ja som zo zaciatku ani nevedela ze je to montesori a ani ze je sukromna, len mi ju niekto vychvalil ze je super, dali mi cislo na riaditelku a tak sme sa s nou stretli a az tam sme sa dozvedeli aka je to skola. Cize chodila jeden rok do skolky a potom pokracovala v skole. Este sa mi paci ze maju tu istu ucitelku ktora ich ucila v skolke, cize ten prechod do skoly bol naozaj bezbolestny a bezstresovy. A ano vadi mi system v statnych skolach a zatial som nenasla taku ktora by mi vyhovovala. Podla mna je nase skolstvo zastarale a zda sa mi nezmysel ze sa deti v skole pol dna ucia a este aj na doma dostanu ulohy. Ucit sa maju v skole a doma maju mat volny cas. Ved su to deti...

@jaduska no kludne si ju mohla poslat 😉

sissi27
26. sep 2010

@anlu aj ja som toho nazoru ze deti by nemali dostavat domace ulohy.
Tiez si myslim ze skolstvo je zastarale, nehovoriac o metodach niektorych uciteliek.
Celkovy moj pocit na nase skoly je taky ze deti su zbytocne drezurovane pre nepodstatne veci, su zbytocne stresovane, nebuduje sa v nich zdrave sebavedomie.

anlu
26. sep 2010

@sissi27 presne tak... neviem to tak mudro napisat ale ma na nasom skolstve stve ze neumoznia ist do predu detom ktore ucivo zvladaju skor a lepsie a nepomahaju tym ktorym to ide pomalsie. Zatial tak robia v nasej skole. Ak vidia ze je dieta sikovne a zvlada ucivo tak kludne moze urobit aj dva rocniky za jeden sk. rok, alebo sa mu budu individualne venovat navyse ak to potrebuje a nestiha... V tejto skole ucia deti ako byt samostatne, sebestacne, slusne, tolerantne a mnohym inym veciam ktore by mali byt samozrejmostou ale v statnych skolach sa na to zabuda, lebo musia plnit osnovy... Je velmi vela co sa da o montesori napisat a povedat. Vela ludi ma obavy ze ked je to sukromna skola a skolka ze su tam namyslene deti zazobanych rodicov. Ale mozem potvrdit ze to tak nie je. Su tam rozne deti a su medzi nimi konflikty ako vsade inde ale tam ich ucia ako take situacie riesit.

renab
27. sep 2010

@anlu Ja si myslím, že ani štátne školy netreba hádzať do jedného vreca. Všetko je len o ľuďoch. Náš malý síce chodí len do prvého ročníka v štátnej škole, ale škola integruje deti aj nadpriemerne inteligentné, aj s problémami učenia aj so zdravotnými problémami. Deti sú spolu v triede, len niektoré hodiny majú samostatne a majú samostatne vypracované pracovné listy pre tie hodiny, keď sú spolu. Chodia do školy ani len mesiac a syn už má samostatný študijný plán. Učitelia to zvládajú a na škole majú aj psychológa a špeciálneho pedagóga, ktorý s deťmi tiež pracuje. Zatiaľ som spokojná, uvidíme, ako to bude ďalej. A okrem toho, aj súkromné školy majú osnovy v tom istom rozsahu ako štátne. Len pár vyučovacích hodín si každá škola môže zostaviť sama. V prvom ročníku sú to 4 hodiny týždenne.

jaduska
autor
27. sep 2010

Naša Sandra tiež chodí na súkromnú ZŠ, ale rozdiel medzi štátnou a súkromnou je jedine v tom, že na tej súkromnej nie sú rómske deti. Asi preto u nás aj urobili tú súkromnú školu. Neplatíme nič navyše, ani metódy nepoužívajú nejak extra iné, veď tie učiteľky učili predtým na štátnej.... 🙂

Heslo Montessori škôl je "Pomôž mi, aby som to dokázal sám!", takže tomu je prispôsobená výučba. Ale ako píše renab, všetko je o ľuďoch. Ak učitelia nepochopia systém alternatívnych škôl, tak môže byť aj 10x montessori alebo waldorf, alebo hocičo a výučba bude taká, ako v bežnej škole....

sissi27
27. sep 2010

@anlu to su presne tie veci ktore vadia aj mne.
@renab podla mna je obrovske stastie mat skolu ktoru opisujes v mieste bydliska. Skoda len ze takych skol nie je na Slovensku viac.

mimomu
27. sep 2010

ahojte
tak nasa viki chodi na cirkevnu skolu a su tam ucitelia a vychovavatelia,kt.sa snazia dat detom aj ine veci ako vzdelanie.aj ked nasi maju prisnu pani ucitelku,nie je to na skodu veci.vela s detmi pracuju,venuju sa im,snazia sa pochopit kazdeho individualne.podla mna je aj vela statnych skol,kde su ucitelia aj taki aj taki a kde je sposob vyucby pre deti prijatelnejsi.vsetko je o ludoch,o uciteloch o vychovavateloch proste o cloveku.
suhlasim s jadus.

lubkaj
27. sep 2010

@sissi27 Vitaj 🙂

@jaduska Individualny studijny plan zatial nemame, lebo najprv musia dostat papier od psychologicky, ze v com presne vynika (aspon tak som to pochopila), aby sme ten plan vedeli spravit. Uz ju schvalili ako integrovanu, ale teraz sa caka na ten papier. Ale im vsetko strasne dlho trva, vraj mam pon prist 8.oktobra.

@renab Prosim Ta, kto vypracovaval u vas ten studijny plan? Navrhla ho skola a vy ako rodicia ste ho schvalili? Alebo ste mohli mat aj specialne poziadavky (napr. chceme, aby sa na informatike nase dieta nehralo vyucbove programy ale ucilo sa programovat)?

@andrea.m Aj my mame problemy s pisanim - matematiku zvladne raz-dva, citanie uz ani nerobime (iba nahodou som sa dozvedela od ucitelky, ze kazdy den maju citat z citanky, Adrianka mi to vobec nepovedala, ale nenutim ju k tomu, cita dost inych kniziek), ale ked mame pisat, tak to je horor. Ruka ju vraj boli uz po par slovach a najvacsi problem je, ze ona pise pismena az po vrchnu ciaru (a to nasej pani ucitelke hrozne vadi). Takze sedim pri nej pocas celeho pisania a vzdy ju upozornujem, kedy je to uz dost vysoke. A len co odidem (niekedy sa staci iba odvratit), uz ma velke pismena zasa az po vrchnu ciaru... A potom sa jej tam samozrejme nezmestia makkcene a to ani nehovorim o spodnych castiach y,f,g a j z vyssieho riadka.

sissi27
27. sep 2010

@lubkaj dakujem
Lubka my mame podobny problem co sa tyka pisania. No v nasom pripade je to naopak. Pani ucitelke sa zda ze velke pismenka nie su dost velke. Preto je tu otazka. Je naozaj podstatne ci pismenka su dost velke alebo dost male?( Nehovorim o extreme ked pismenka su ako blsky a pani ucitelka potrebuje lupu aby to precitala alebo velke pismenko je cez dva riadky). Podla mna, podstatny je viditelny rozdiel medzi malym a velkym pismenkom. Ved povedzme si uprimne kde sa uz dnes pouziva pisane pismo?

renab
27. sep 2010

@lubkaj Na základe vyjadrenia ped.psych.poradne o integrácii škola (v našom prípade špeciálna pedagogička ako zamestnanec školy) vypracovala najskôr také osnovy výučby. Predchádzalo tomu sledovanie syna v prostredí triedy, ako aj sedenia s ňou a vypracovanie rôznych úloh. Potom ma zavolali do školy a spolu s riaditeľom školy sme sa mohli k týmto osnovám vyjadriť. Oboznámila ma, čo zistila behom sledovania a čo si myslí, že by bolo pre neho najlepšie a čo vlastne ako integrovaný musí absolvovať. Ku všetkému sa ma pýtala, či súhlasím. Povedali mi, že integrovaný prvák môže mať v rozvrhu 3-4 hodiny navyše. Tak sme sa dohadovali, či ich bude mať ako šiestu resp. piatu hod. po klasickom vyučovaní, alebo mi nebude vadiť, keď tie hodiny bude mať počas vyučovania s tým, že napr. v pondelok nebude na čítaní .... atď. Na tieto hodiny sme nemohli mať špeciálne požiadavky, lebo tie sú pre všetky nadané deti povinné. Sú to hodiny: rozvoj emocionálnej inteligencie - bude pracovať so školskou psychologičkou,
programovanie Baltík - učiteľ informatiky, tvorba projektu - špeciálny pedagóg a psychológ, rozvoj IQ - špec. pedagóg. Požiadavky sme mohli mať na učivo, ktoré bude preberať v rámci bežných hodín, napr. čítanie, matematika. Tam mu špec. pedagóg urobí samostatné pracovné listy, ktoré bude vypĺňať. Dohodnúť sa nebol problém. Keď to všetko škola vypracuje do detailov, zase to musíme prísť podpísať. Takže malý tie štyri hodiny má vrámci vyučovania, nebude na jednom čítaní, matematike, telesnej výchove. Tak už vlastne nabiehame tento týždeň. A na tom individuálnom štud. pláne počas hodín sa ešte pracuje. Na celé vypracovanie tohto plánu až po náš posledný podpis má škola dva mesiace. Tak uvidím, ako ten zvyšok stihnú. Zatiaľ sme spokojní.

lubkaj
27. sep 2010

@sissi27 Presne. Podla mna staci, ked je jasne vidiet, ake to ma byt pismeno, a nie podciarkovat ako chybu, ze nie je presne na ciare, ale 2 mm nad nou! No a Adrianka taha po vrchnu ciaru nielen velke pismena, ale aj male l, k, d, f, t - proste vsetko, co ma mat velkost velkych pismen. Robi to preto, lebo ked mali zosit s pomocnou ciarou, tak to pisali po tu pomocnu ciaru. A teraz si nechce nechat vysvetlit, ze tato vrchna ciara nie je ta pomocna...

anlu
27. sep 2010

@renab ja nechcem hadzat nikoho do ziadneho vreca, pisem len moje skusenosti a my sme fakt nenasli skolu ktora by splnala nase predstavy. Koli tomu sme v ociach mnohych ludi padnuty na hlavu ze preco Claire chodi do inej skoly ked aj my sme prezili ten system v skolach a skolkach aky je... Ano prave preto ze my sme to len prezili, ale ja chcem aby moja dcera nieco z tej skoly mala a aby sa naucila sama objavovat a ucit sa. Tak ako pise Jaduska heslo Montessori škôl je "Pomôž mi, aby som to dokázal sám!" a bohuzial nie vsetky montesori skoly to dodrziavaju.
Mas naozaj velke stastie ze ste taku skolu nasli a tesim sa z toho a velmi vam prajem aby naozaj tak fungovala ako ma.

@mimomu Claire chodila do cirkevnej skolky az kym sme nezistili aky klientelizmus tam vladne. A to mi potvrdilo neskor aj viac mamiciek ktore ked to zistili tak rychlo odtial odisli. Je to velmi smutne, lebo prave cirkevna sklolka/skola by mala poskytovat nieco viac, tak ako to pises ty. Prave s tym sme tam isli, ale dopadlo to katastrofalne. Dospelo to do takych problemov ze Claire sa zacala pocuravat a pokakavat, co sa jej nikdy predtym nestalo.

Ja netvrdim ze zalezi od toho ci je to sukromna alebo statna skola, mali sme zle skusenosti aj so sukromnou skolkou, s cirkevnou. Velmi zalezi od ucitelov a teda od riaditela/ky akych pedagogov si vybera a ci im na tom vobec zalezi...

Nikoho nepresviedcam, len vyjadrujem svoj nazor a ani sa s nikym nechcem hadat. Ja som spokojna ze sme nasli skolu ktora vyhovuje nam a najma Claire 😀

lubkaj
27. sep 2010

@renab Nam specialna pedagogicka ukazovala take osnovy, mne to pripadalo ako vytlaceny material z ministerstva skolstva, kde je napisane, co by mal mat navyse integrovany druhak. Nedala nam to domov, iba u nej sme si to citali tym, ze mame porozmyslat (kedze ju najlepsie pozname), co by ju mohlo zaujimat - napriklad nemozeme povedat ze "prirodoveda", lebo hoci je fascinovana prirodnymi ukazmi ako burky, sopky, zemetrasenia, tornada..., zvierata a rastliny ju zaujimaju minimalne. Takze som to pochopila tak, ze tie osnovy budeme upravovat spolocne.
O nejakych povinnych predmetoch pre nadane deti nehovorila zatial nic. My by sme to mozno skor brali po vyucovani, lebo aj tak je v druzine kazdy den do 16:30, tak by mala aspon nejaku zabavu.
Tie samostatne pracovne listy by boli super, lebo nejaka praca navyse je tam dost problem - jednak vidina zaujimavejsieho prikladu nie je pre Adrianku dostatocna motivacia, aby robila rychlejsie tie jednoduche (rozumej nudne) priklady, dvak sa to ani neda, lebo ucitelka postupne diktuje priklady (kedze este nemaju knihy), takze dalsi priklad povie az vtedy, ked vsetci maju dorobeny ten predchadzajuci. Informatiku maju u nas normalne vsetci uz od prvej triedy, spominali sme, ze by sme chceli to programovanie, ale asi sa to bude riesit skor na kruzku (bude chodit na informaticky kruzok a uz sme sa o tom bavili s ucitelkou, ktora ho vedie).
Tak uvidime, ako sa to stihne, zatial sme velmi spokojni so specialnou pedagogickou v tom, ze sa chytila toho, ked sme spomenuli, ze by mohlo byt motivujuce, keby sa deti mohli zapajat do korespondencnych seminarov (napriklad www.maksik.sk), a zacala sa o to starat. Takze Adrianka je cela stastna, lebo uz ma vsetky priklady hotove. A je to aspon nejaka zmena, nie stale dokolecka opakovanie scitania a odcitania do 20...

anlu
27. sep 2010

@lubkaj len tak pre zaujimavost sa chcem opytat ci aj spodnu cast pismen f j g y... pise taku dlhu

@renab tak klobuk dole pred takou skolou, skoda ze ich nie je viac (az teraz som docitala 😀 )

lubkaj
27. sep 2010

@anlu Tie spodne casti praveze pise na moj vkus prikratke, ale to robi z cisto praktickych dovodov - aby sa jej tam vosli 😅.

renab
27. sep 2010

@lubkaj A to vám učiteľka nedovolí aspoň zo začiatku jej tú vrchnú čiaru aspoň slabučko naznačiť, kým si zvykne?

lubkaj
27. sep 2010

@renab To sme sa neskusili spytat... Ale ked sa to nezlepsi, asi sa spytame.

renab
27. sep 2010

@lubkaj Alebo ma ešte napadlo, aby ste jej vyrobili takú podložku, kde bude mať tie vrchné linajky a vkladali ju pod list do zošita. Aspoň kým sa to nezafixuje.

lubkaj
27. sep 2010

@renab Dobry napad, vyskusame.

mimomu
27. sep 2010

anlu-som rada,ze claie je rada a som rada ze viki je rada a som rada ze deti kt.su radi su stastne 😀
nasa pise krasne len ked zacina vetu napr.velkym d tak tam ten pripoj neda ciarku ale oblucik. 😨

anlu
27. sep 2010

@mimomu presne tak, niet nad spokojne a stastne deticky 😀 je jedno ci su v statnej, sukromnej, cirkevnej ci akej skole, ak im to tam vyhovuje a su spokojne tak je dobre 🙂
joj keby si videla ako Claire pise.... kazde pismenko ine a kazde do inej strany naklonene 😝 az mi smiesno je niekedy ked na to pozriem... v skole pise super krasne a doma horror

andrea.m
28. sep 2010

u nás je to s písaním naopak. doma pekne v škole horor. filipko je už v škole od 6. dobrovoľne tak skoro vstáva a chodí do rannej družiny. absolutne tomu nerozumiem lebo poobede zase v družine byť nechce 😕

mimomu
28. sep 2010

nase vytvoty z tekvic.maju sutaz v skole 😀

andrea.m
28. sep 2010

mimonu super,nádhera

sissi27
28. sep 2010

@mimomu krasne, ste sikulky 🙂

jaduska
autor
28. sep 2010

@andrea.m možno sa mu v rannej družine páči, lebo je tam zrejme menej detí, či nie?

@mimomu pekné tekvičky, ja si akurát tiež lámem hlavu nad nejakými jesennými aktivitami, od budúceho týždňa idem na prax do škôlky a musím pripraviť projekt s názvom Kúzelná jeseň 😀

sissi27
28. sep 2010

@mimomu a kde ste zobrali tekvicky? Kupili ste ci narastli na zahradke? Nas maly sa uz nevie dockat Halloweena a hlavne toho vyrazavania tekvic.
Dievcata, mali uz vase deti rodicovske zdruzenie?

mimomu
28. sep 2010

jaj baby dakujem za pochvaly 😉
sissi to muz doniesol z prace od nejakeho kolegu a ja som potom vymyslala,lebo viki je v tomto smere dost narocna 😉
nasi este nemali rodicko ale asi bude zaciatkom oktobra.dnes dalsia 1 z citania,zato z diktatu 4 chyby 😝 same makcene,no porazi ma? 😖

anlu
28. sep 2010

@mimomu krasne a super napad 😉 sikulky ste 😀

zacinam vydiet ze je dobre ze im zmenili trenerku na plavani, kazdy tyzden sa nieco nove nauci a vidim na nej ze tam chodi rada, minuly rok to bolo len same fnukanie ze ona tam nechce ist. No velmi vela zalezi od ucitela... Inak stale ked pridem poobede po Claire tak ked nejde posledna je taka protivna a stale nieco naopak vymysli... ked jej donesiem chlebik (lebo ona je stale hladna ked ideme domov) tak chce nieco ine, ked donesiem nieco ine tak chce chlebik... a potom sa len rozculuje a krici... no uz ma ide z toho trafit 🙄 asi musi zo skoly odist s tym ze uz tam nikto neostal 😕 😀

anlu
28. sep 2010

prave mi Claire zahlasila: "Adam (to je jej spoluziak) zjedol prvakom kroasant (neviem ako sa to pise 😅 ) A TO JE ZLOCIN" 😀 😀 😀 no zlata moja... a este jedna novinka... Claire ma napadnika 😲 ale mi povedala ze sa pred nim skryva 😀