Začíname so školou v septembri 2009

jaduska
21. jan 2009

Viem, že je tu téma o prvákoch aj druhákoch, zrejme pribudnú aj ďalšie ročníky, ale ja by som chcela, ak sa tu stretneme nejaká stabilná skupina maminiek, aby sme nemuseli každý školský rok meniť tému a mali to všetko pekne chronologicky na jednej kôpke :o)

Takže, maminky, ktorých ratolesti už majú zápis do ZŠ za sebou, alebo sa naňho ešte len chystajú sem sa... 😉

marcca
28. sep 2010

@anlu hehe, to ako keby som čítala o našej sise 😀 ...myslím s tým, aká vie byť niekedy protivná, keď ideme domov...nie je to pravidelné, ale tak raz do týždňa ju to chytí...dokonca raz mi povedala, že mám ísť domov a ona príde potom... 😕 😕
no a k nápadníkom..s nami sa to už nejak od škôlky ťahá...minulý rok trhla rekord - jedného mala v triede, druhého na futbale a tretieho z vedľajšieho paneláku 😕 😕 ...ja sa nestíham čudovať a pritom to nie je nijaká jemnučká princeznička v šatočkách, ale taký chalanisko 😀 ...dokonca už aj 2 návrhy na svadbu sme mali 😀 😀 😀

anlu
29. sep 2010

@marcca fiiiiha tak Simi je dobra 😀 😀 😀 😀 Claire tiez do teraz bola zalubena este zo skolky asi tri roky ju to drzalo a to sa uz ani nevideli lebo medzi tym zmenila skolku... no vydrz ma dobru 😀 😀 😀
ja mam pocit ze Claire sa jednoducho potrebuje s niekym hadat aby sa vyventilovala alebo co 😕 no ale viem ma to nastvat 😖

jaduska
autor
29. sep 2010

@marcca v tomto veku boduje u chalanov práveže tým, že je taká ako oni 😀 😀 😀 😀

Naša Sandra našťastie protivná nie je, ani papuľnatá, ale myslím, že ostatné dve mi to vynahradia dostatočne aj za ňu 😀 😀 😀 😀 A musím ju pochváliť, v pondelok písali kontrolný diktát a ona a ešte jeden chlapec (ktorý je nadpriemerne inteligentný) ho mali napísaný najlepšie, vraj tam nemala ani jeden škrtanec. Tak ma to velice potešilo, lebo s písaním je to u nás dosť veľká bieda 😀 😀 😀 😀 No a ešte píšu aj pätminútovky z matiky, tam má zatiaľ 1,2,1 ale to im nepíšu do žiackej.....
Rodičko sme mali iba jedno, ďalšie neviem, či bude, minulý rok sme mali iba 2x za celý rok....

donara
29. sep 2010

Tak ako vidím s písaním sú všade nejaké trable, u nás je v odpise zátvoriek až-až. Včera písali test z matiky, no a zatiaľ máme v žiackej samé jednotky, no uvidíme do kedy 😉

anlu
29. sep 2010

@jaduska ja mam obidve take papulnate a to Olivia este ani poridne rozpravat nevie a uz sa jej usta nezatvoria cely den

@donara aj u nas prevladaju zatvorky a skrtanice ale iba ked doma pise, asi nema taky klud ako v skole

sissi27
29. sep 2010

Aj moje dieta je papulnate az az. To asi v dnesnej dobe frci byt papulnaty a vkuse odvravat. 😀
Sufi ma tiez pri odpise chyby, ale myslim si ze v porovnani s minulym rokom je to uz omnoho lepsie. Diktat este nepisali, tak uvidime co prinesie ked nejaky napisu.
Co sa tyka matematiky tak tam mame problem s 5 minutovkami. Nestiha a ked nestiha tak to povacsine vzda a pise ciarky akoze nevedel. 😕 Vo stvrtok maju pisat prvu pisomku.Tak uvidime ako dopadne.
Chcem sa Vas spytat ci aj na skolach vasich deti ucia deti pocit tak ze napr. pri priklade 9+8= ... Najprv zistia kolko im chyba do 10 pri prvom cisle 9. V nasom pripade je to 1. A ta jednotka je uz vlastne pre rozklad 8. Takze 8 mozu rozlozit na 1 ktoru maju z 9 a 7. Potom spocitaju 9+1=10+7=17. Dufam ze som to napisala tak ze sa to da pochopit. Mne sa to zda akesi komplikovane pre ich male hlavicky. Asi nejaka nova metoda ktora ich nuti mysliet aj trosku logicky. Neviem. 😕

mimomu
29. sep 2010

ahojte.tak aj nasa viki je papulnata a posledne slovo musi mat ona a vzdy a vsade-no na porazenie 😝
no na to,ze je sama to nie je az take hrozne.
nasa ma raz diktat bez chyby a raz aj 5 chyb a tak isto aj patminutovky.ale je najlepsia v citani 😉
nasi sa ucili uz v prvom roc.pamatove pocitanie takze taky priklad ako napr.18-14,to ide hned z hlavy a ked sa jej opytam ako k tomu dosla tak mi povie ze 8-4 je 4 a bol tam prechod cez 10.ucitelka ich ucila este na zaciatku ze maju prsty vyrazat spolu-napr.6+5 najprv 6 potom 4 do 10 a este 1.

lubkaj
29. sep 2010

@mimomu Krasne tekvicky!

@sissi27 Aj u nas takto pocitaju. Vcera s tym zacali. Mne sa to zda tiez privelmi zlozite...

donara
29. sep 2010

Aj u nás sa takto počíta, ale to pochopil hneď, ani som tomu nechcela uveriť 🙂 , tak mi to vysvetlil. Potešilo, aspoň niečo bez trápenia. Na zajtra si majú doniesť na čítanie aspoň 2 hádanky, tak sme ich prepisovali 😝 , on je pri tom odpisovaní úplne mimo, prečíta -samozrejme blbosť, ani to nezaregistruje a napíše 😠 . Nechápem ako to v škole odpisuje, keď tam nemá chyby, len zátvorku.

jaduska
autor
29. sep 2010

@mimomu toto počítanie, ktoré si opísala nie je s prechodom cez základ 10, to je "normálne" počítanie, s prechodom cez základ 10 je to, ktoré opísala sissi.
V prvom ročníku prechod cez základ 10 nemali a ako pozerám do ISCED-u, tak v druhom ročníku to už majú, ala naši tak ešte nepočítajú

mimomu
29. sep 2010

jadus myslela,som tak ze ked prejdu pod alebo nad 10 tak to takto pocitaju.zle som sa vyjadrila 😅

jaduska
autor
29. sep 2010

@mimomu to neva, ja som ťa pochopila, len to už mám takú deformáciu zo školy ,lebo tam nás drbú za nesprávne pojmy 😉 🙂

andrea.m
29. sep 2010

naši počítali s prechodom cez 10 už v prvom ročníku

anlu
29. sep 2010

@jaduska aj u nas to pocitali uz v prvom... asi sa nudili 😀

vcera mali flautu a jasne ze Claire si ju zabudla zobrat (inak ju maju mat v skole ale ona su ju doniesla domov) a dnes sa jej pytam, ci jej nevadi ze nemala flautu a ona ze nie... tak som z nej vytiahla ze ucitel jej pozical... ale ma stve ze ju to vobec netrapi

sissi27
29. sep 2010

@jaduska Ty si pani ucitelka? super tak budeme mat potrebne informacie z prvej ruky. 😉
Dievcata nezda sa Vam prisne ak pani ucitelka da za 1 chybu z 8 prikladov 2 v druhej triede? Bola to 5 minutovka.

mimomu
30. sep 2010

ahojte......sissi jaduska este len bude ucitelka 😉
u nas pisu 20 prikladov ako 5 minutovku a ked je jeden zle uz nie je jednotka 😔

andrea.m
30. sep 2010

@anlu to máte ešte dobre. filipko mali robiť projekt na vlastivedu a mladý pán sa samozrejme doma nepriznal. dnes rano bol v šatni jediný z triedy ktorý to nemal a jediny koho to trápilo som bola ja. 😠

mimomu
30. sep 2010

andrea naraz 😀
o tom mi nic nehovor-viki to iste 😖

jaduska
autor
30. sep 2010

@sissi27 ako píše mimomu, som ešte len "nádejná" učiteľka 🙂 🙂 🙂 🙂

Len upresním ten prechod cez základ 10:
príklad 8 + 3 - toto je s prechodom cez základ 10
príklad 12 + 7 - toto nie je s prechodom cez základ 10, lebo síce je číslo viac ako 10, ale počítajú vo "vnútri" desiatky (aj keď druhej)

mimomu
30. sep 2010

jadus pri 3 detoch a vs budes urcite perfisna ucitelka,ja som tiez kedysi chcela ale zial 🙄
nasi dnes pisali kontrolne pisomky zo sj a z matiky-to neviem urcite a diktat k tomu.no dufam,ze ma zajtra nevykoti 🙄

donara
30. sep 2010

no mňa zajtra určite vykoti, písali test zo sj a samozrejme zasa nestíhal, učiteľka im dovolila si dorobiť poslednú úlohu cez prestávku, no a keď sa pýtala nášho experta, či si to nechce skontrolovať, tak hrdinsky odvetil, že NIE. Určite tam bude more pozabúdaných, mäkčeňov a dľžňov. Z matiky už majú písomku za sebou, tá bola za 1. Len nechápem prečo na matike všetko stíha a na sj je vždy posledný.

abetka
30. sep 2010

tak mna uz dnes vykotilo. Dostala 5 😠 😠 😠 😠 .Nemala domacu ulohu 😠 😠 😠 . Vraj zabudla a navyse nam to zatajila. 😠 😠 To ma stve najviac. Clovek sa snazi, ako s novorodencom s nou naraba a ona s kludom neriesi. Ludia ja uz toto nezvladam.

ukana
30. sep 2010

@abetka , to fakt dostala 5 za zabudnutú DÚ?? u nás len je za to len poznámka 😒

anlu
30. sep 2010

@jaduska hej presne take priklady mali ale to az koncom roka, asi uz mali vsetko prebrate tak skusali ci budu vediet, myslim ze to mali take na vyse ze to ani nehodnotili

jaaaaj dnes som sa potesila, lebo maju v skole spevacky zbor a som chcela aby Claire chodila ale ucitelka povedala ze ten co ho vedie (on ich uci aj hudobnu a flautu) si bude sam vyberat deti ktore mozu tam spievat a dnes sa Claire pytam "cize ty nebudes spievat v zbore?" a ona tak samozrejme " hej jasne ze budem" no najprv ma skoro porazilo ze ja z nej uz neviem ako dlho taham ci uz ich vyberal kto bude spievat a ona ze uz minuly tyzden vyberal... ale tak sa tesim ze ju vybral 😀

anlu
30. sep 2010

@abetka no vidim ze nas je tu viac takych co my nervujeme a nase deti to maju .... kto vie kde, asi by sme sa mali od nich ucit nestresovat z niektorych veci 😀 😀 😀 😀 inak ani u nas nedostavaju 5 za zabudnutu ulohu 😕

donara
1. okt 2010

u nás minulý rok dostávali 5 za zabudnuté domáce úlohy, teraz dostávajú poznámky. anlu, asi sa to naozaj začnem učiť, Ferko je totálny salamista 😠 , mňa môže rozhodiť a on sa otočí a robi si svoje. Jediné čo ho vie rozladiť, je to, keď poviem pri čítaní EŠTE RAZ, taký cirkus ste určite nezažili, ale ešte som nepovolila a cirkus býva čoraz kratší 😝

abetka
1. okt 2010

Aj mna prekvapilo, ze 5 za DM.Ved hodnotit sa maju vedomosti a nie zabudnuta DU. 😝 . NO co uz. Dostala vynadane, zakaz TV a uvidime, ci bude zodpovednejsia 😉

sissi27
1. okt 2010

@abetka hm 5 za DU. Ja si o tom o myslim svoje. Ak by ju doniesol Sufi nerobila by som si z toho tazku hlavu. Ved aj my dospeli casto krat zabudame. Tak preco nie deti?Pani ucitelky obcas zabudaju ze nase deticky su to len "obycajni" smrtelnici. 😉 Preto by som tom neriesila 5 ale zvolila by som iny trest.
Na druhej strane, ak sa stane pravidlom ze dieta casto zabuda domace ulohy zacala by som to riesit. Ale nie 5. Zavolala by som si rodicov do skoly. Vysvetlila by som aky je problem. Porozpravala by som sa s dietatom. Ktovie co vsetko sa moze skryvat za neurobenim uloh?

andrea.m
2. okt 2010

@abetka 5 za domácu úlohu? neprehnala to trochen?

jaduska
autor
2. okt 2010

No teda, @abetka to fakt????? Ja si myslím, že ak sa to stane dieťaťu prvýkrát, tak by ich učiteľka mala iba mierne pokarhať a až pri opakovaní to "trestať", ale určite radšej poznámkou, ako päťkou. Teda dúfam, že aspoň tú 5-ťku neberú potom do hodnotenia!!!!! 😠

@mimomu vďaka za kompliment, ale niekedy mám pocit, že to s deťmi absolútne neviem, ale učiteľky v škôlke ma utešujú, že to preto, lebo som tam iba na praxi, že to je iné, ak je človek s nimi každý deň, tak verím, že majú pravdu....

@anlu ono v osnovách je napísané iba minimálne učivo, teda to, čo musia vedieť, ak sú v triede šikovné deti, tak kľudne prváci môžu preberať aj druhácke učivo.....