Začíname so školou v septembri 2009

jaduska
21. jan 2009

Viem, že je tu téma o prvákoch aj druhákoch, zrejme pribudnú aj ďalšie ročníky, ale ja by som chcela, ak sa tu stretneme nejaká stabilná skupina maminiek, aby sme nemuseli každý školský rok meniť tému a mali to všetko pekne chronologicky na jednej kôpke :o)

Takže, maminky, ktorých ratolesti už majú zápis do ZŠ za sebou, alebo sa naňho ešte len chystajú sem sa... 😉

lubkaj
18. feb 2011

@jaduska Pozerala som toho Vsedkovedka, vyzera to zaujimavo. Len tento rok sme ho uz presvihli, bol v decembri. Na buduci rok sa vsak urcite prihlasime 😉

S tym individualnym vyucbovym planom som trochu sklamana.
Na papieri to vyzera pekne, ale je vidiet, ze s tym este nemaju skusenosti. Napriklad sme sa pri podpisovani dohodli so specialnou pedagogickou a zastupkynou, ze Adrianka nemusi s ostatnymi riesit tie jednoduche priklady z matematiky, ktore ju nudia, ale dostane namiesto nich zlozitejsie. Pekne to fungovalo, kym nedostali ucebnice a pracovne zosity. Od tej chvile jej akosi ucitelka prestala davat tazsie priklady. Tak som bola za nou a ona ze tie priklady pre nu nachystane ma, ale Adrianka musi mat najprv vyratane priklady z pracovneho zosita, aby jej ich dala 😒. Tak som s nou dohodla, ze si pracovny zosit robi doma, dopredu (to ju bavi, lebo sa hra s mladsim bracekom na ucitelku, on jej tie lahke priklady vyrata - iba slovne, pisat este nevie - a ona to skontroluje a zapise do pracovneho zosita). No a potom na hodine dostava tazsie priklady. Ale ked ostatni nerobia z pracovneho zosita, ale z ucebnice, tak musi robit s nimi ☹
Na slovencine tiez nezostava cas na tie zabavne veci (Adrianka sa velmi tesila na vyhladavanie cislic v slovach - napr. lastovicka), pretoze vacsinu casu pisu a Adrianka pise velmi pomaly a skaredo... Ma sice v studijnom plane, ze ked jej pisanie nejde, moze pisat tlacenym (to sa jej paci), ale vraveli sme, ze nech sa len pekne uci pisanym. Takze pravidelne popri domacich ulohach piseme doma este nedorobky, co nestihla napisat v skole.
A z citania, hoci sme sa dohodli, ze nemusi citat z citanky s ostatnymi, lebo citanku uz ma precitanu odpredu-odzadu, malo to trvanie par tyzdnov. Adrianka si namiesto ich citanky citala nejaku inu, co tam maju. Ale ked ju docitala, zasa to bolo po starom. Boli sme sa porozpravat, tak zasa na par hodinach citala Vrabceka. A potom zasa po starom. Asponze vzdy v piatok chodia do skolskej kniznice, tak tam si mozu nieco vybrat a citat si a potom si to aj pozicat domov.
Uz sme rezignovali a dufame, ze s novym skolskym rokom a novou ucitelkou sa to zlepsi...
Esteze ma kruzok z informatiky. (Lebo na normalnej informatike funguju asi tak, ze uz stvrtu hodinu za sebou pocuvaju rozpravky z CD - "ucia sa pracovat s CD-ROMkou") Ale na kruzku sa jej ucitelka (ta ista zastupkyna, s ktorou sme podpisovali studijny plan) venuje, ostatni sa tam hraju a ona Adrianku uci programovat v jazyku Baltik. Velmi ju to bavi a vzdy je nestastna, ak kruzok odpadne...

Pozeram, ze som sa velmi rozpisala, tak uz koncim 🙂. Uz len k HK - ucitelka bola prekvapena, ze Adrianka sa to za jeden vecer naucila a ja tiez, myslela som, ze to do rana zabudne, ale pamatala si to. A ze HK bude niekedy v marci, ale este presne nevie kedy, musi sa spytat.

renab
18. feb 2011

@lubkaj My máme tiež idividuálny plán (Matej je prvák), ale učiteľka to s ním nerobí, na to má osobnú asistentku. Momentálne to prebieha tak, že učivo napr. z matematiky s ním preberie za 5-10 minút a potom sa venujú tomu, čo má v individuálnom pláne. Asistentka rozhoduje o tom, či to bude robiť počas matematiky v triede, alebo ho zoberie do inej triedy, keď mu musí niečo vysvetliť, aby nerušili zvyšok detí. Na čítaní je preč stále. A okrem toho máme osobitne jednu hodinu so špec. pedagógom, tam robia úlohy na rozvoj IQ, jednu hodinu s psychológom, tam zas rozvíjajú EQ (tú má spoločne s deťmi s poruchami učenia alebo so zdravotným postihnutím), hodinu informatiky a hodinu angličtiny.
A okrem toho sme ako rodičia museli podpisovať po pol roku také hlásenie, ktoré posiela škola do ped.-psych.poradne. Bolo tam Maťove hodnotenie a čo všetko s ním robili a bola tam aj kolónka na naše vyjadrenie, keby integrácia neprebiehala tak, ako je stanovené v individuálnom pláne. Špec.pedagogička s nami úzko spolupracuje a keď sa mi niečo nepáči, tak sa to snažia riešiť.

lubkaj
18. feb 2011

@ranab Tak to mate uplne super. U nas ziadna osobna asistentka nie je. Mame specialnu pedagogicku, ale ta sa venuje skor tym zaostavajucim detom. Tych je na skole niekolko desiatok a mimoriadne nadane su iba 3. Aj to prvykrat v tomto roku (1 prvak a 2 druhaci). Takze ona nam hned povedala, ze s nadanymi detmi zatial ziadne skusenosti nema a okrem toho, ze robi specialnu pedagogicku, este aj uci dejepis. Takze jej praca pre nas pozostavala zo zostavenia studijneho planu. Este ma na starosti korespondencne seminare, nosi nam ulohy z MAKSIKa a z TAKTIKa a odosiela riesenia. V Adriankinej triede je aj jeden integrovany chlapec s dyslexiou a za tym chodi tak 1-2 krat tyzdenne.

Ja som povodne dufala, ze to bude u nas prebiehat podobne ako u vas, ked si mi tu o tom pisala. Teraz fakt neviem, co s tym, lebo ked sa s triednou porozpravame, ona povie jasne, jasne, ale plati to par dni, potom na to akoby zabudla. A mne je uz trapne za nou kazdu chvilu chodit... Navyse, ked ma konzultacne hodiny v pondelok o jednej, vsetko s nou riesime len pred vyucovanim. Chcela som ist za nou aj s manzelom niekedy cez tu konzultaciu, zobrat plan a prejst si ho bod po bode, ale manzel ma zrusil, ze on jej nic hovorit nebude a ja vraj obcas nebyvam velmi diplomaticka, tak aby som Adrianke skor nepohorsila ☹. Tak teraz neviem, ci cakat na ten buduci skolsky rok, alebo skusit nieco dosiahnut este teraz. My sme nijake hlasenie nepodpisovali...

renab
18. feb 2011

@lubkaj A je dcérka integrovaná na základe posudku z ped.-psych.poradne? Lebo ak áno, škola dostala peniažky navyše práve za tú prácu, čo musí urobiť učiteľ navyše. U nás z tých peňazí platia asistentku (je to vlastne vychovávateľka, ktorá si dorába špeciálnu pedagogiku) a tá pracuje s deťmi na prvom stupni. Na druhom neviem, ako to funguje. Zo začiatku (prvé dva - tri mesiace) kým nebola, tak pracovali s deťmi triedni učitelia, psychologička a špec. pedagogička, ktorá prácu triednych učiteľov kontrolovala. Napr. Maťo vôbec nepočítal do prváckej matematiky, mal osobitný zošit, v ktorom sám pracoval. Šlabikár tiež nečítal, na čítaní ho učiteľka posadila na koberec, dala mu čítať nejaký text a potom deťom hovoril, o čom to bolo. Čítal deťom zadania v knihách.....
Mala dcérka vzadu na vysvedčení napísané že je vzdelávaná podľa individuálneho plánu? Ak áno, škola musí dávať hlásenie do poradne a tam by si sa mohla obrátiť, keby si s výučbou nebola spokojná.

lubkaj
18. feb 2011

Ano, mali sme posudok z poradne a aj na vysvedceni to mala napisane...
Teraz musim utekat, ale porozmyslam nad tym. Dakujem za informacie.

jaduska
autor
18. feb 2011

@lubkaj tak s tým IVP ma to mrzí, ozaj s tým učitelia nemajú veľa skúsenosti.....Sandra má spolužiaka, čo je trošku "vyšší level" ako ostatní, tiež mali v prvej triede problém, lebo učiteľka nevedela čo s ním, ale teraz viem, že dostáva iné domáce aj na niektoré predmety chodí do iných tried sa učiť....

maznacik007
18. feb 2011

ja som byvala ucitelka a my sme nedali intergrovat aj ked sme mohli podla testov z PPP, prosto viem ako to chodi... mame to poriesene tak ze ja sama som je fotila a davala veci navyse samozrejme primerane k ucivu plus sme jej dali vela zaujmovej cinnosti... a to ju dostatocne vytazuje... osobne si myslim ze aj ked da ucitelka navyse ulohy tak povacsinou nema velmi v ramci hodiny cas sa venovat lebo musi aj pri tych slabych sa pristavit...
ja ako ucitelka som to riesila hodinami navyse poobede pre nadanych / matematika + informatika/ a tam sme si mohli dovolit co to robit....
nemyslim si ale napr. ze keby jej ucitelka dovolila pisat tlacenim ze by to bolo fajn .. lebo zasa by isto ostatne deti frflali preco ona tak pise a oni nie... / toto su moje skusenosti / a potom ano je to sice na nervy trenovat to pisane pismo ale zasa clovek sa cvici v trpezlivosti...
U nas uz nejake kolo HK bolo tak Ninka postupila dalej ... maju ich niekam brat ze koncom marca ci kedy... /este ze napise ucitelka do zrkadielka../ poctivo cvici na keyboarde ... zatial ju to velmi bavi.. stahuje si rozne midi subory z netu a niekedy to tu mame ako na zabave 😀

u nas na skole tiez nie su asistentky... my sme ju mali povodne vozit na Teplicku ale prosto ja nie som ochotna ju denne vozit do BA a spat

jaduska
autor
19. feb 2011

@maznacik007 teeeeda aspoň už viem, komu mám dať urobiť seminárku z Písma a písania 😀 😀 😀 😀

Inak dnes som sa dozvedela na prednáške také zaujímavosti, ako to, že keď dieťa má pri písaní problém s výškou písmen, tak ho treba nechať písať do zošita s pomocnými linajkami dovtedy, kým sa to nenaučí. Alebo ak dieťa píše nesprávne, tak stále treba odstraňovať iba jednu chybu a potom postupne prechádzať na ďalšie, nie hneď spustiť, že čo všetko má zle, napr. sklon písma, dodržiavanie čiar, šírka písma atď. Škoda, že sme tento predmet nemali minulý rok, keď sa San učila písať

anlu
19. feb 2011

@jaduska vyskusas si to na dalsich dievcatach 😀

maznacik007
19. feb 2011

@jaduska suhlasim s anlu.... 😉

jaduska
autor
20. feb 2011

😀 😀 😀 😀 😀 na ďalších si to vyskúšam a San bude škrabať ako kocúr aj ďalej....teda písmo na výzor za jej zlepšilo, ale teraz pre zmenu jej písmená utekajú nad riadok

mimomu
20. feb 2011

@jaduska nasa pise tak nadherne ked sa jej chce...ze clovek by povedal,ze je to prekopirovane...a citanie tiez ok.
len ta matika nas trapi.
ako so stahovanim?aj planujete?

jaduska
autor
21. feb 2011

@mimomu manželovi predĺžili záväzok o ďalšie 2 roky, tak sme viac-menej rozhodnutí, že pôjdeme tam, len to musíme ešte raz poriadne prebrať z každej strany 🙂
Dnes som bola za učiteľkou a sme sa dohodli, že môže mať San pomocné čiary v zošite, lebo inak písmenková diskotéka. Akurát, že zošiť 512 s pomocnými čiarami nie je, tak musím liňajkovať 😝

sissi27
21. feb 2011

@mimomu, nic si z toho nerob. Ani my sa nekamaratime s matematikou. A Sufiho to ani trosku netrapi, to skor mna 😀

donara
21. feb 2011

@jaduska ja som linajkovala do začiatku decembra. No písmenka sú už ako tak rovnako vysoké, no pre zmenu jedno chudé, druhé tučné. Už neviem ako na chlapca, jemu to je jednoducho úplne fuk. Ja sa rozdrapujem, naparujem a s ním to ani nepohne 😠 . Dnes nemali v škole pani učiteľku a tak robili z každého rožka troška 😉 .

jaduska
autor
22. feb 2011

@donara ty si aspoň vedela, že môžeš liňajkovať, nám také niečo učiteľka neporadila. Keby som nechodila na výšku, tak sa to ani nedozviem.....komunikácia škola - rodič je na Slovensku teda dosť úbohá.
Minule som čítala jeden článok o komunikácii s rodičmi v Amerike. To písal Slovák, čo tam žije. Tak napr. oznámenie o rodičovskom donesie domov dieťa, potom ešte príde poštou a v deň rodičovského dokonca aj SMS-kou. Rodičia majú na nete možnosť pozrieť si všetky známky aj s popisom, za čo ich dieťa dostalo. Škola im garantuje odpoveď na každý mail (alebo telefonát) do 24 hodín. A dokonca im aj učiteľka poslala mail, v ktorom chválila ich syna, že urobil z celej triedy najlepšie nejaký projekt a že je šťastná, že ho má v triede. Domáce úlohy - dtto na nete. My asi o takom niečom môžeme snívať. Dúfam, že keď sa mi raz podarí ísť učiť, tak také niečo tiež zavediem.... 🙂

sissi27
22. feb 2011

@jaduska vacsinou slovenskych skol ma webovu stranku, ak nie vsetky, no skor si myslim, ze niektore ju maju skor na okrasu ako na realne vyuzitie. To plati aj o Sufiho skole, nema zapisane vsetky znamky v elektronickej ZK, so znacenim uloh a oznamoch ohladom pisomiek sa tiez nikto netrapi. A o takych veciach ako je Vsevedko, Klokan a ine som pocula prvy krat od Vas tu na MK. ☹

jaduska
autor
22. feb 2011

@sissi27 veď to ja viem, že školy majú edu-stránky, len škoda, že pri informatizácii školstva sa zabudlo na informatizáciu učiteľov. Ja o tom teraz píšem na podobnú tému bakalárku...

donara
22. feb 2011

@jaduska mne to učiteľka hovorila v polovici prvej triedy, no a kedže mu tie písmenká stále utekali hore-dole, tak som sa jej pýtala na začiatku druhého ročníka, či v tom môžem pokračovať. S písaním to nieje žiadna sláva, naozaj píše ako starý toztrasený kocúr 😉 , ale na druhej strane je to chalan. Každá známka za krasopis je u nás 2, no a poviem úprimne, že by si zaslúžil aj 3 až 4. Tak ako mal problém v prvom ročníku čítať, tak teraz je to super, už ho netreba ani prosiť , ani hroziť 😝 . S matikou je to úplná balada, príkladíky si píše sám a dáva si príklady aj na kalkulačke a potom sa vytešuje, že to má správne 😀 .

jaduska
autor
22. feb 2011

@donara ale veď v prvej triede sa používali zošity s pomocnou liňajkou, či len prvý polrok? kokso ja ani nepamätám....musím s tou mojou hlavou niečo robiť 😝
Inak u nás s čítaním tiež pohoda, San si číta aj iné knihy, dokonca aj píše príbehy a básničky, zatiaľ je to také kostrbaté, lebo sa snaží, aby to dobre znelo, tak pospája zvláštne významy, ale je na dobrej ceste.... 🙂

abetka
23. feb 2011

Ahojte. To, ze deti su lahostajne, ma nasa Alzbeta presviedca stale.MAli sa ucit uz mesiac basnicku na HK a ona nic nepovedala a nakoniec sa cez prestavku nejaku naucila, ale dostala 1-, tak bola z toho presmutna a ja som jej ten smutok prehlbila, lebo som jej tak vynadala, ze na co mysli, ked taketo veci nepovie, ved by sme sa nieco naucili. Ona pocuvala a nepovedala ani slovo a to ma tak vytocilo, ze som jej vsetko zakazala pre jej lahkomyselnost.Ja sa ucim , stojim pri nej kazdy den, snazim sa jej vyst v ustrety a ona na vsetko kasle.Idu do skoly v prirode na cely tyzden. Co bude potrebovat. Neviete mi len tak zbezne nepisat???Dakujem.
Ako riesite, ked vam odvrava, papuluje a nechce sa ucit, ale vysledky v skole ma fajn. Ma nejake dve 2 inak jednotky. A este....doma mi pise diktaty bez chybicky a v skole stale nieco ma....vraj ju otravuje spoluziak...ist za pani ucitelkou???

lubkaj
23. feb 2011

@maznacik007 Ved my sme ani nechceli, aby pisala tlacenym, to tam do toho planu dala specialna pedagogicka (myslim, ze ten plan vypracovavala podla nejakeho vzoru z ministerstva). Aj ked v sucasnosti vacsina pisanej komunikacie prebieha elektronicky, rozhodne jej neuskodi, ked bude vediet pisat a citat aj pisane pismo.
A chapem, ze ucitelka nema cas venovat sa celu hodinu len jej, stacilo by vsak, keby jej namiesto prikladov v pracovnom zosite dala ratat nieco ine - dokonca sme sa ponukli, ze jej budeme davat tie priklady my. Problem je totiz v tom, ze tie klasicke druhacke priklady (momentalne riesia priklady typu 23+5, 28-4) ju neskutocne nudia. Take priklady totiz vie uz vyratat aj jej ani nie patrocny bracek. Do tych prikladov sa teda musi nutit, trva jej to hrozne dlho, lebo sa jej proste nechce, ma pocit, ze je to "pod jej uroven".

@donara Skoda, ze nam nikto nepovedal, ze by sme jej mohli robit pomocne linajky, naozaj by to pomohlo...

@jaduska Aj nasa skola ma internetovu ZK a v prvom rocniku to fungovalo nadherne - kazdy den tam pani ucitelka napisala, co v skole robili, co maju na domacu ulohu a ak bolo treba nieco nestandardne priniest, napisala aj to. Tato ucitelka to nerobi a ked som ju este v polovici septembra o to prosila, povedala mi, ze ona s tou IZK nevie poriadne este robit (prisla po materskej) a okrem toho, oni su predsa uz druhaci, tak ich treba viest k samostatnosti, aby si vedeli ulohy zaznacit sami. (Prave teraz som to kontrolovala a musim sa opravit, minuly tyzden sa asi pani ucitelka naucila s IZK robit, lebo tam zacala znacit domace ulohy. Hura!)

@abetka Adrianka sa nam tiez stazovala, ze sa od nej spoluziaci snazia na pisomkach odpisovat, a kedze ona nechce dat, vacsinu casu travi tym, ze stavia "zabrany" z peracnika, dosiek a pod. Tak sme pani ucitelku boli poprosit, ci by ju vzdy na pisomku mohla posadit niekde uplne mimo, aby ju take veci nerozptylovali a ona suhlasila...

@renab Dakujem za informacie, ako to vyzera s naplnanim individualneho studijneho planu u vas. Na zaklade toho manzel suhlasil, ze po prazdninach iniciujeme spolocne stretnutie specialnej pedagogicky, triednej a nas a porozpravame sa, co by sa dalo zlepsit. Tak uvidime.

mimomu
28. feb 2011

ahojte....nam prave skoncili prazdniny...takze zaciname makat v skole...viki sa tak nechelo.
co mate nove? 😉

sissi27
28. feb 2011

Ahojte, my sme sa vcera ucili basnicku. Pravdepodobne na Hviezdoslavov Kubin. 😎 Sufi mal v piatok v skole karneval v telocvicni. Ale kedze si zabudol masku tak sa tam nedostal, lebo kto nemal masku toho tam nepustili. 😔
Dievcata chcem sa spytat ako rano vase deturence stavaju? Chce sa im? Lebo Sufimu vobec. 😕 Tak potom na neho pol hodinu vykrikujem aby sa umyl, obliekol a atd. Obidvaja sme potom nervozni a tak to ide den co den. A mna to mrzi ze kazdy den zaciname tak negativne.

mimomu
28. feb 2011

@sissi27 ani viki sa velmi nechce,ale zobudim ju o 10 min.skor a trocha si polezi,pustim telku a prebera sa.ale do postele musi ist o 20.00 cez tyzden...takze podla mna je dost vyspata.
to mi je luto,ze sufi,nemohol na karneval.

sissi27
28. feb 2011

@mimomu aj Sufi chodi spavat cez tyzden o 20.00hod. No on je taky suchtos, ked sa ma obliekat alebo umyvat si zuby tak sa hra a samozrejme potom nic nestiha. 😎

jaduska
autor
28. feb 2011

@mimomu a nám prázdniny dnes začali 😀

Sandra chodí spávať o deviatej, lebo pozerá s babkou telenovelu na Dome, ale môže to pozerať pod tou podmienkou, že ráno nebude problém so vstávaním. Takže ráno, keď ju zobudím, tak neprotestuje. Akurát ju za nič na svete neviem prinútiť, aby išla hneď na WC a umyť sa, ona sa najprv došuchoce do obývačky, tak trošku poleží, potom jej už dávam raňajky a potom sa oblieka a češem ju. A niekedy už je pomaly komplet oblečená a vtedy si spomenie, že nebola na wc

mimomu
28. feb 2011

@jaduska to vam zavidim....prazdniny som mala aj ja 😀
a teraz ten kolotoc-skola,spev,tanecna,ucenie....ale poviem vam,ze ovela radsej mam ten vsedny den.
viki ide v piatok-nedela na sustredenie z folkloru a caka ich koooooopec vystupeni,len aby sme zdravi boli. kedy sa budeme ucit-netusim. 🙄

andrea.m
28. feb 2011

u nás sa vstáva kedy ako a takisto si pripadám ako nemožný gestapák lebo v kuse len obliekajte sa,chystajte sa a stále dookola. do školy vstávame o 7.10 kedže to máme len cez cestu a večer sa chodí spať o 21.00.skôr to nemá význam lebo aj tak nezaspí. tami ma zase teraz obdobie že sa dá večer do postele úplne sama ked je unavená ale ráno sa jej tiež nechce vstávať.

naši v škole karneval ako taký nemaju. maju len vyučovanie v maskách,filipko bol pirát.

zusikk
28. feb 2011

nas chodi tiez o 20:00 ale zaspi tak okolo 20.30 alebo 21.00 ale chlap jej niekedy z postele dovoli pozerat tv tak do 20.45 a preto je on najlepsi 😉 a tiez cez vikend je o 6.30 hore a cez tyzden ked ma vstavat tak by spala aj do 7.00 😀 a je jedno ci ide skor ci nie jednoducho o 6.30 je jej cas ani v sobotu a v nedelu nespi dlhsie 😖