Začíname so školou v septembri 2009

jaduska
21. jan 2009

Viem, že je tu téma o prvákoch aj druhákoch, zrejme pribudnú aj ďalšie ročníky, ale ja by som chcela, ak sa tu stretneme nejaká stabilná skupina maminiek, aby sme nemuseli každý školský rok meniť tému a mali to všetko pekne chronologicky na jednej kôpke :o)

Takže, maminky, ktorých ratolesti už majú zápis do ZŠ za sebou, alebo sa naňho ešte len chystajú sem sa... 😉

marcca
10. aug 2009

jaduska, vitaj doma 🙂 🙂 tak ste si to užili poriadne, baby vymočené 😉
budete mať doma asi niečo podobné 😀 😀 my sme kúpili žabky spiderman, ale moc ich nenosí, lebo na žabky nie je vôbec zvyknutá 😀 😝 zase ja celé leto v žabkách prechodím 😀 😀

no a máme perečník spidermana 🙄 🙄 , je síce čierny ale spiderman je klasický modro-červený...ale je spokojná...tak už len ho naplniť 😎

andrea.m
10. aug 2009

jaduška vitaj doma...som rada že ste si oddýchli a hlavne že ste boli celá rodinka pohromade 🙂

my ešte podrobný zoznam zo školy nemáme. mal by byť na nete niekedy v polke augusta takže sa nam to blíži. zoznam pomôcok sme teda dostali pri zápise a mame už všetko ale v tomto by malo byť ake prezuvky čo na telesnu,výtvarnu,do hygienickeho vrecúška a pod 😝 no a tiež by mal byť zoznam tried už.naši bydu mať minimálne 3 triedy rátam tak po 25 a viac detí takže dosť.

marci blahoželám k peračníku. kde ste zohnali?

mimomu
10. aug 2009

ahojte.......baby,chcem sa vas pytat maju dostatocnu slovnu zasobu.podla vas vasi prvacikovia? 😉

mimomu
10. aug 2009

marce,aplles a laculik dakujem za odpovede 😉

marcca
10. aug 2009

andrea dík 😉 kúpili sme nakoniec u nás 😕 v takom väčšom papiernictve, mali dosť dobrý výber len škoda, že sme zameraní len na spidermana 😝 😝 a mne sa ani moc nepáči...ale čo už 🙄 🙄 ale po praktickej stránke je ok, veľkosť sedí - ani malý ani veľký a je potiahnutý takou lesklejšou fóliou alebo čo to je,takže sa bude aj dobre čistiť 😉

jaduska
autor
10. aug 2009

mimomu - ja si myslím, že áno....tebe sa zdá, že tvoja Viki nie?

ada11
10. aug 2009

ahojte 😉
to vy máte teda organizáciu v niektorých školách 😕 my eše nevieme koľko detí bude v triede, mali by byť 4 triedy ale počet detí v nich netušíme 😕 až koncom augusta 😉

zusikk
11. aug 2009

no my pre zmenu tiez nic nevieme o pocte tried a pctoch ziakov ....skola ma aj web stranku ale nc nove tam nepribuda asi ked su prazdniny mozno az tie va tydne pred zaciatkom skolskeho roka udaje aktualizuju.... podla zoznamu mame do skoly uz vsetko dedko usije teplakovu supravu na telesnu obuv este kupim tie klasicke cvicky mame doma tie pouziva na tanecnu

JADUSKA vitaj po dovolenke v realite

MIMOMU nie som skolsky pedagog ale moja sisa je ukecana dost ale neviem ohodnotit ci je jej slovna zasoba dostatocna

andrea.m
11. aug 2009

mimonu prečo ťa to napadlo? máš pocit že viki ma malu slovnú zásobu? ja to neviem posúdiť ale filipko je ukecaný jak stará baba 😀 tak snád im to bude stačiť 😎

majina.b
11. aug 2009

podľa mňa je rozdiel byť ukecaný, a slovná zasoba. Ja si myslím, že skoro všetke deti maju na svoj vek rovnaku slovnu zásobu,* mimonu *, snaď by si nechcela aby Viktorka ovládala slovník cudzích slov ( vrátane slušných i neslušných)

zusikk
11. aug 2009

MAJINA:B to vieme ze je v tom rozdiel....aj viem ze ak nejake slovo pouzila trosku som sa pozastavila kde ho pocula ked bezne ho nepouzivame....skolka jej v tomto tiez dala vela tou ukecanostou si myslim ze to bolo take skor obrazne vyjadrenie na slovnu zasobu.... 😉

majina.b
11. aug 2009

ja by som skor rozdelila ukecanosť medzi detmi- seberovnými, doma, a v bežnom oficialnom prostredi.( cudzie prost.)

a tam je to už na debatu, ....

zusikk
11. aug 2009

tak tu mozem s urcitostou povedat ze moja je ukecana asi rovnako vsade nerobi jej problem komunikacia v pohode si komunikovala na zapise do skoly v pohode na tanecnej z ucitelkou a v pohode napr aj v banke ked si menila mince za eura....ale pod mojim dozorom neposlala som ju tam samu 🙂 u lekara ak je tiez si rozprava sama .Doma ani nehovorim to uz ju brzdim lebo jej vyrecnost nema konca-kraja a so seberovnymi si rozumie len ak je niekto vodcovskejsi typ ako ona tak sa po dvoch hodinach "povadia" 🙂

marcca
11. aug 2009

no mňa zvykne aj hlava bolievať z toho jej kvákania 😀 🙄 🙄

inak posielate ich napr. do obchodu alebo len tak niečo vybaviť??
moja chodí rada nakupovať - pečivo alebo keď niečo zachýba a v pohode vždy všetko vybaví...výdavok donesie 😀 len si musí vždy niečo kúpiť ako odmenu... 😉

andrea.m
11. aug 2009

ja som mala snahu včera poslať filipka kúpiť droždie. chcel škoricovníky ale tami spala. povedal mi že pôjde až ked bude veľký. 😉 tak musel čakať na škoricovníky do dnes 😀 jeho smola. ináč sám chodí nakupovať iba ked sme u mojích rodičov a tam predáva moja mamka tak preto ide ináč nechce. ale sem tam ide sám vonku pred blok sa kolobežkovať.

mimomu
11. aug 2009

ahojte,baby dik za postrehy.
andrea.m,zaujimalo ma to preto,lebo prednedavnom bola u nas viktorkina buduca spoluziacka a ta mlela same vyrazy,ktore my bezne ani nepouzivame,tak ma to napadlo.viki je tiez dostatocne ukecna a myslim tiez,ze na svoj vek ma dobru slovnu zasobu,len rozprava vela a rychlo.
do obchodu ide kedykolvek,pred panelakom ostane bez problemov a ku kamoskam tiez rada chodi.dala som jej svoj stary mobil,tak viem kde je a co robi.
len sa uz tak priserne nudi a ked jej vymyslim nejaku aktivitu,vydrzi pri nej malo. 😒

mimomu
11. aug 2009

ada 11,ty si od tial od kial aj my 😀 na ktoru skolu davas malu? 😵

andrea.m
11. aug 2009

no to aj filipko tak s tou rečou. v škole budu používať slová s ktorými sa stretnú tam. myslím že sa nemáme čoho báť. 😉

marcca
11. aug 2009

naša už asi rok chodieva von sama a ak náhodou nemá s kým kopať tak si obehá chalanov a aj futbalové družstvo zostaví 😀 😀 nakupuje v pohode aj v samoobsluhe, keď je toho viac, tak napíšem na lístok a teta predavačka jej pomôže 😅 len raz sa stalo, že namiesto 8 žemlí doniesla 30 🙄 🙄 🙄 doteraz neviem, kde na to prišla, ale tak čo už, pomrazila som a mali sme zásoby 😀 😀

mimomu
11. aug 2009

marca 😀 😀 😀 super zasoby 😉
co mate na plane zajtra?

marcca
11. aug 2009

mimomu, my nič zaujímavé...simonka je stále preč, muž v práci, takže cez deň len s krpcom...a vybavovačky nejaké, lebo dnes sme kvôli počasiu nevybavili nič 😠 dúfam, že zajtra už aspoň pršať nebude 😉

mimomu
11. aug 2009

zajtra uz ma byt lepsie a na nedelu hlasia az 32.my mame navstevu,kamku s 2 deckami,takze ideme grilovat 😀

marcca
11. aug 2009

jéééj 🙂 aj ja chcem grilovať 😎 😀
a tá nedeľa to je super, že leto ešte neskončilo 😉 😉 😉

majina.b
11. aug 2009

k tej ukecanosti, ked sme boli u psychlogičky na predškolskom pohovore a testoch, tak povedala, že má veľmi dobre vyjadrovanie k veku, a zrozumiteľne rozpráva - až na L.

v obchode na nakup bola 2x sama, ja som ju čakala von, ale na dvor von ju samu nepušťam. ani samu dole či hore výťahom, ja v jej veku som výťahom už chodila sama, ale bola ina doba

laculik
12. aug 2009

ahojte, tak to si neviem predstavit ze malu tu (BA), poslem samu do obchodu, ked si predstavim tu hlavnu cestu a auta co stovkou tade chodia, brrrrrr, nehovoriac o uchylakoch a inych vydobytkoch kapitalizmu... moje zname ste aj 11-12 rocne deti vozia do skoly... a je pravda, ze malo kedy nakupujeme v malych miestnych obchodoch, vsetky pomaly ale isto miznu. ja som volakedy aj do skolky chodila sama 😀 , ale akosi bolo menej aut a aj pomalsie chodili a hlavne boli z papiera 😅 . to ma kamaratka detska dokt. vzdy zahrna prihodami, ake teraz pripady im vozia po zrazkach s autom (fakt zle) a volakedy tak zlomena ruka, noha. Proste vysoke a silne auta si vyberaju svoju dan ☹.
V tomto je presne lepsi zivot na dedine, resp. malom meste. To zavidim 😉

zusikk
12. aug 2009

no moja prejde aj do obchodu ale len z toho dovodu ze zijeme v malom meste na slepej ulici a obchod je na konci ulice cize ona ide celu cestu iba po chodniku vobec cestu nemusi prechadzat 😉

v BA by som mala problem ju pustit asi aj v 18-tich von samu 😖

aplless
12. aug 2009

ahojte tak dneska sme konecne kupili tasku,,,,,,sa tesime,,,,,,,,tak co sa tyka samostatnosti my byvame v rod dome na dedine ale tiez som sa ju bala pustat von samu bo sme na hlavnej ceste a chodia tu dost rychlo auta a som sa bala ze vybehne z dvora ale tak od 5tich rokov ju uz pustam aj na dvor samu,,,,,a do obchodu skor len tak ze ju cakam pred obchodom a sama si ide kupit nejaku sladkost bojim sa tych aut stale aj do skoly ju budeme spociatku odprevadzat a podla toho usudim ci je uz zrela chodit aj sama,,,,,skolu mame tak 10min peso kludnou chodzou a ide nejakych 300metrov po hlavnej ceste kde nie su ani chodniky a potom uz zaboci do vedlajsej ulicky tam sa uz nebojim

ukana
12. aug 2009

ja uz maleho pustim sameho za dom sa hrat, je tam len trava, pred domom mame sice cestu, ale od chodnika ju deli zivy plot, tak sa tak nebojim..........a do skoly ma asi kilometer, pojde za dom a chodnikom popri rieke.........potom cez most, ale ten je len pre chodcov.......skor sa bojim tej rieky, auta cestou do skoly nema, len tie co pred skolou parkuju........takze predpokladame, ze koncom prvej triedy uz bude chodit sam........MM vraj tiez chodil sam do skolky 😕 , to mi pride ako sci-fi 😕 😅

marcca
12. aug 2009

laculik, tak to máš pravdu, život vo väčších mestách je úplne iný 😉 ja som tu spokojná, potraviny máme pod panelákom, takže pohoda, tiež tam síce nerobím veľké nákupy, len keď niečo zachýba...a neni lepšie, keď ráno nemusím ani pätu vytrčiť a dieťa donesie z obchodu čerstvé pečivko 😅
ja si už ani neviem predstaviť byť s ňou von pri dome, hlavne ako sa narodil malý tak nie je viazaná, aby išla domov vtedy, keď aj my 😉 😉 a zasa je super, že takto môže byť von až do večera, väčšinou aj tak kopú pod oknami, tak ju občas aj mrknem 😀 a večer len zakričím z okna "domov" a vec vybavená 😎 😝
školu máme v centre, takže prvý rok ju určite budeme len voziť, kým sa naučí sama chodiť 🙂

aplless, akú tašku ste nakoniec vybrali? 🙂

andrea.m
12. aug 2009

no tak aby som dala veci na pravu mieru. filipko chodí vonku sam akože bezo mňa ale ešte nebol sam akože bez dozoru. ide ked sedia dole na lavičke susedky a piju kavu ( 3/4 bloku je na dôchodku) tak mi ho postrážia alebo zo susedkinou vnučkou ktorá ide do piatej. vzhľadom na polohu nášho bloku ho budeme do školy vodiť do doby kym nam nedaju na ulicu retardery a to mame školu oproti bloku. z bloku sa nam vychádza rovno na cestu a bývame v zákrute 🙄 sám pôjde len v nevyhnutnom prípade a to mi ho dohliadne suseda z okna.