Začíname so školou v septembri 2009

jaduska
21. jan 2009

Viem, že je tu téma o prvákoch aj druhákoch, zrejme pribudnú aj ďalšie ročníky, ale ja by som chcela, ak sa tu stretneme nejaká stabilná skupina maminiek, aby sme nemuseli každý školský rok meniť tému a mali to všetko pekne chronologicky na jednej kôpke :o)

Takže, maminky, ktorých ratolesti už majú zápis do ZŠ za sebou, alebo sa naňho ešte len chystajú sem sa... 😉

jaduska
autor
23. jan 2009

no veď tak som to myslela danielle, že treba chodiť na preventívky, aby potom dieťa nemalo stres, keď pri prvej alebo druhej návšteve mu idú vŕtať, alebo trhať zúbky...

inak aj mne sa viac rátajú po domácky vyrobené masky, ale naša Sandra chce byť iba krásna princezná a také šaty ušiť nezvládnem, nehovoriac o tom že na to ani nemám technické prostriedky 🙂

Katka - choď, aspoň Terezka uvidí, ako to u zubára vyzerá a potom sa nebude až tak báť...aj keď to nie je zaručené... 😝

len.petra
23. jan 2009

ahojte baby, aj my mame doma skoro skolacku, zapis je az zaciatkom februara, ale stale sa neviem rozhodnut.. skuste mi poradit, boli sme v dvoch skolach, jedna je krasna, mile ucitelky a spokojni ziaci. a druha je zase kvalitativne o lepsia, od prvej triedy maju dva jazyky a pocitace, ale zato budova v hroznom stave a stale neviem, ci by to nebol prilis velky napor na dieta..

jaduska
autor
23. jan 2009

jeeej petra, tiež máš Sandru?
Ja som sa rozhodovala tiež medzi dvoma školami a nakoniec ma presvedčil názor jednej maminy, ktorá mala dieťa v jednej a potom ho preložili do druhej... tak sa skús popýtať rodičov, ktorých deti tam už chodia na názory

pass
23. jan 2009

jaduska - uvazujem nad dvomi skolami, ktore su jazykovo zamerane a hodne podobne. Na jednu idu maleho kamarati zo skolky a ucila tam jeho ucitelka zo skolky a druhu sme mali povodne vybratu, tam je aj bilingualna trieda - inak su obe kvalitne a vychvalovane. A potom si mame vybrat 😅

co sa tyka zubara, tak maly ma zuby po mne a uz ma aj opravovane mliecne, zatial mu vypadol iba jeden zub a narastli zadne stolicky...

tasku extra neriesim, viem, ze buduci rok bude aj tak chciet novu a dospelackejsiu ako vsetci prvaci 😉

abetka
23. jan 2009

no mi ideme k zubarovi s malou 12.2., tak som zvedava, lebo ma na stolicke kaz a niekedy ju to boli 😅

danielle21
23. jan 2009

Petra ja by som volila asi tu prvú školu, v prvom ročníku je dôležité aby si dieťa vytvorilo na školu dobrý dojem, veľmi dôležité sú dobré učiteľky, proste aby nebol odpor chodiť do školy, takže môj názor.
no neviem mne sa zdá že 2 jazyky sú veľa na to , že doteraz sa v škôlke viac hrali a zrazu toľko povinností 😖

ale to je iba môj názor, dúfam že si vyberiete dobre, a čo hovorí dcérka, ktorá sa mu viac páčila?

pass myslím že tie Topgal, sú práve dobré aj v tom, že nie sú príliš detské.no niektoré 😀

abetka
23. jan 2009

aj ja som preto riesila tan Topgal, lebo su to neni take klasicke tasky pre prvacikov, ale snad vydrzi dlsie a mam len pozitivne ohlasy na tieto tasky 😉

jaduska
autor
23. jan 2009

aj ja som počula na Topgal iba chvály

lienocka235
24. jan 2009

No mame ya sebou prvy zapis.. a rozhodnutie o prijati...
boli sme dnes v nasej skole tu u nas.. co je nasa kmenova skola.. a kde sme ju museli zo zakona zapisat... je to druha najvacsia skola na SVK.. mavaju po 5 prvackych tried.. niekedy aj viac.. takze co sa nas pytali..

prisli sme tam.. isli do prvej triedy.. od kraja.. zapis bol vo viacerych...
pani ucitelka nas usadila.. nam dala papiere.. vyplnat.. a malu si posadila k sebe oproti nam..
najprv sa jej pytala inicialy.. meno priezvisko.. adresa.. narodenie.. datum..
potom jej kazala papier prelozit na polovicu a potom este na stvrtku.. pytala sa kolko casti vidi.. a do kazdej stvrtky musela kreslit podla jej pokynov...

do 1. kreslila.. 2 stvorce cervene... 5 kruhov.. modrych.. a pod.. 3 trojuholniky.. do dalsieho stvorca kreslila postavu... sledovala ci ma vsetko co mam mat.. a spravne.. pocty..
do dalsej stvrtky mala nakreslit stron.. s dvomi jablkami na nom.. a tusim 5 pod nim...

do posledneho kreslila yvieratko. a pztala s ana rozne zvierata a na mena ich mladat..

potom jej dala karticky.. s cisalmi si vybrat tak z ruky.. a mala povedat ake je to cislo.. a potom jej dala par cisel a musela zoradova tod najvacsieho po najmensie.. a tak. porovnavat....

potom musela napisat cele meno aj s priezviskom...

potom recitovat a spievat..

a potom jej citala mala z citanky...

dostali sme papier o prijati.. mala ceruzku a gumu... museli sme zapaltit poplatok 3 eura akoze zapisne..

info o sokle veskere ziadne.. nevedela kto bude ucit nasledujuci rok.. triedy su vsetky rovnake.. deti rozhadzu... teda robia jednu akoze promi.. ale tam idu na zaklade.. toho kolko da rodic sponzorske..

ucitelka ju chvalila aka je sikovna.. pre nu to bola zabava... ona je taky typ ze rada plni ulohy... ale pravdu povdiac.. ked si predstavim.. niektore jej kamosky a kamosov zo skolky.. neviem. ako to druhe deti zvladaju...

tak splnili sme si povinnost... o dva tyzdne nas caka kosicka.. a potom teplicka..

dost ma zarazilo ze pytali to zapisne.. tie 3 eura.. tak si to idem ceknut na nete.. ci je to pravne mozne..
nebolo to dobrovolne.. a ni eje to za zosity.. a ni za nic.. pre prvaka..

andrea.m
24. jan 2009

lienočka tak to som dosť prekvapená že si podľa zakona musela zapísať na kmeňovu školu. ja mam na našej ulici dve školy,podľa bydliska patríme na matematicku ale filipka sme dali na jazykovu kam vlastne nepatríme.každeho sa pýtali na adresu a vraj to oznamia na "našu" školu že malý je zapísaný inde aby na nás neposlali sociálku alebo niečo. tomu zapisnemu tiež nerozumiem a nechápem prečo ešte idete robiť zápis na dalšie dve školy. ved dnes si môžeš slobodne vybrať na ktorú školu dáš svoje dieťa. už to není tak že musí ísť tam kde patrí podľa bydliska. je to ako s lekárom-slobodná voľba. nechápem čo to máte v tej blave za móresy.

lienocka235
24. jan 2009

andrea.. ale nas cakaju este prijimacky v ramci tych dvoch zapisov.. na jednu skolu.. ta je bez sk. obvodu..
sa hlasi /udaj z minulych rokov/ vyse 100 deti a otvaraju jednu triedu.. teda 20 deti..
a druha je tiez vyberova.. tam musi splnit vysku IQ a este dalsie testy.. ale tiez je to skola bez obvodu..
cize do oboch beru len podla vysledkov nie podla miesta bydliska..

na tie dalsie ju zobrat nemusia.. tak musi byt niekde zapisana..

majina.b
24. jan 2009

my sme zápisné platili 5 €

zapísanych deti je cca 90

ka77ka
24. jan 2009

ahojte...
lienocka..tak dost tazky zapis ste absolvovali..hlavne rozpoznavanie tych cisel podla obrazka...mam pocit, za na niektorych skolach vyzaduju strasne vela od deti.
my mame zapis az 2.2, tak uvidim, co a ako bude.a kazali nam priniest 10 eur. 😕

jaduska
autor
24. jan 2009

lienočka - fuuuuuuuha 😲
osobne mi neide do hlavy, prečo dieťa, ktoré ide do prvej triedy má vedieť čítať a písať...čo budú potom robiť v škole? Naša síce tiež vie písať (veľké, tlačené), ale na zápise to vôbec neskúšali. Potom sa im deti v školách nudia, samozrejme, že vyrušujú a hneď z toho dedukujú kadejaké hyperaktivity a podobné veci...
A zápisné sme tiež neplatili žiadne....

lienocka235
24. jan 2009

no nasa cicus to zvladla uplne v pohode.. /ona riesi uz tajnicky osemsmerovky a pod../ ale ako prekvapilo ma to ze na uplne klasickej skole.. to tak prehanali..

a dnesny den sme ukoncili tromi knizkami.... 😨
2 diely z tej serie o Zuzanke... a 1 my little pony... ale mala to slubene aj za toho zubara... tak sme kupili..

jaduska
autor
24. jan 2009

a neuvažovali ste ju dať do školy pre mimoriadne nadané deti? Lebo v klasickej sa fakt bude nudiť, jedine, že dostane nejakú super učiteľku, ktorá ju bude vedieť motivovať a zamestnať

monkula
24. jan 2009

no ,t oste ma teda prekvapili, s tými obvodmi..
Ani jeden z nás nemá trvalý pobyt tu v Malackách a malého nám bez problémov zapísali... 😕

vesi
24. jan 2009

Ahojte, môžem sa pridať? aj my začíname v septembri, zápis nás ešte len čaká niekedy vo februári 😀

jaduska
autor
24. jan 2009

monkula - ak by nemali voľné miesto, tak ho vraj môžu odmietnuť....to som čítala v inej téme...tiež som to nevedela, u nás sa o žiakov bijú, ale v iných mestách to môže byť problém....

vesi - vitaj v klube budúcich prvákov 😉

vesi
24. jan 2009

jaduska, dakujem, trochu mám z toho zápisu obavy, Nikolka je síce šikovná, ale strašne nesmelá a utiahnutá, hlavne ked sa jej cudzí ľudia niečo pýtajú... som strašne zvedavá ako to dopadne 😝

školskú tašku ešte nemáme, ale uvažujem nad takou klasickou aktovkou, čo nebude veľmi ťažká...
u nás nehrozí, že by nemali voľné miesto, minulý rok otvorili len jednu prvácku triedu, ale to bude tým, že je tu madarská aj slovenská škola....

andrea.m
24. jan 2009

súhlasím že veľa chcú od deti. a musím sa veru opýať muža čo dačo platil, lebo nič nevravel. možno budú inkasovať v septembri.

roasha
24. jan 2009

cavky jadus,a babule,tiez sa hlasim do klubu buducich prvacikov. 🙂zapis sme mali 15.1./15€/
moja asi tak ako vy vesi,mala je sikovnica,ale zo zaciatku strasne nesmela,potrebuje cas na okukanie. 😅
nam uz aktovku priniesol Jezisko,tak jednu starost mame za sebou,peracnikov mame tiez niekolko,tak to je tiez vybavene,len nejaku napln do nich .
tlacene pismenka mala pozna,len ich nevie pospajat do slov,ale prekvapila ma v pocitani,pochopila princip,tak jej nerobi problem scitovat,a odcitovat.

andrea.m
24. jan 2009

tak som sa pýtala muža a nič neplatil. normálne teraz na mňa pozerá jak puk že o čom trepem 😀 že "zápisne do základnej školy????? 😲 "

lienocka235
24. jan 2009

no v septembri nas poriadne skasiruju...
ja musim este v pondelok vyplatit korculovanie.. idu zo skolky.. 40 euro..
a v skole.. sa ine palky vyberaju.../ja som byvala ucitelka.. ale takych vacsich.. /

vesi
24. jan 2009

roasha, nikolka tiež pozná písenká, len ich nevie spojiť do slov, ale to ich predsa majú naučiť v škole, nie?
aj tu to funguje tak, že nás skasírujú v septebri 😝

roasha
24. jan 2009

andy,to sa kasirovalo na nakup zositov,asi aj slabikar..neviem co vsetko.

roasha
24. jan 2009

vesi,mala chce vediet citat,ale nepochopila este princip spajania pismenok do slabik a nasledne do slov.
ale pocitanie pochopila,a vie to normalne z hlavy. 😅

majina.b
24. jan 2009

kočky ako čitam, tie deti su ale múúúúúdručke.

chodia vaše deti sa hrať na PC,
naša ma aj mailovu adresu, vždy jej tam niečo srandovné pošleme, nech sa zauča.

oblubená stranka

http://www.girlsgogames.com/

ahoj roasha,

andrea.m
24. jan 2009

no tak to nás asi skasíruju v septembri 😒 filipko na počítače nechodil ani k nemá nejak vzťah k PC

roasha
24. jan 2009

jej,tak pocitac/net/je najsamoblubenejsi,akurat som s MM preberala,ze pri zapise sa neopytali aky jazyk.ked som sa rozpravala s riaditelkou,tak ze to je podla presadenia rodicov,co chcu,bud pocitac,alebo jazyky.ja som teda za jazyk,aj ked to beru este takou odlahcenou formou,pocitac uz ma zastupenie v mnohych domacnostiach,mala ma niekedy zaskoci,ked si poradi s cim mam ja problem. 😅 😀
www.detske hry.sk
www.princezna.sk
....... 😀