Začíname so školou v septembri 2009

jaduska
21. jan 2009

Viem, že je tu téma o prvákoch aj druhákoch, zrejme pribudnú aj ďalšie ročníky, ale ja by som chcela, ak sa tu stretneme nejaká stabilná skupina maminiek, aby sme nemuseli každý školský rok meniť tému a mali to všetko pekne chronologicky na jednej kôpke :o)

Takže, maminky, ktorých ratolesti už majú zápis do ZŠ za sebou, alebo sa naňho ešte len chystajú sem sa... 😉

mimomu
20. nov 2009

dobre ranko 🙂
tak ja mam dnes kopec vybavovaciek 😝 za cele doobedie zabite 😖
ako citam,tak na skolach su poriadne rozdiely-niekde pisu len pismenka a niekde uz cele vety na diktatoch 😕 je to take divne,ze su rozdiely ale tie sa snad do konca roka vyrovnaju.

melipa
20. nov 2009

no tak uz mame po rodicku - diktaty uz zacnu pisat, najprv pismena, hlasky a lahsie slova...cez vikend budeme teda trochu trenovat 😉 ...inak na lavici bola postavena menovka kazdeho ziacika aby kazdy rodic vedel kde jeho dieta sedi a pod tou menovkou mal kazdy napisane pisomne hodnotenie v niekolkych vetach, ucitelka hlavne chvalila myslim - nevidela som co mali napisane ini, ale my sme to mali napisane velmi pekne a pochvalne 🙂 ...ze na rodicku v januari uz budu napisane aj predbezne znamky co budu mat deti na vysvedceniach

lubkaj
20. nov 2009

Ahojte.

Nasa pani ucitelka je cely tyzden chora a vychovavatelka tiez, tak im kazdu hodinu zastupuje niekto iny... Takze sa nekonaju ani ziadne diktaty, ani ich nehodnotia. Ale predtym pisali diktat tak raz za tyzden (cele slova) a matematiku robili tusim raz: pani ucitelka napisala na tabulu 8 prikladov na scitovanie a odcitovanie a oni ich mali odpisat do zosita, vypocitat a odovzdat. Tu musim Adrianku pochvalit - dostala z toho obrovsku jednotku a odovzdala to uplne prva 🙂. Znamkuje iba jednotkami, keby to bolo na 2 alebo 3, tak da peciatku usmevcek a ked je to horsie, iba podpise, ze to videla. Povodne sme mali prejst na vsetky znamky okrem 5, ale deti boli take nestastne z tych horsich znamok, ze to radsej spravila takto. Aj tak sme stihli schytat jednu 2 do zosita z pisania - lebo mala privelke obluciky na malom v 😒.

Z ucenia teda strach nemam, skor ma trapi Adriankino spravanie. Pred casom bol totiz vyse dvoch tyzdnov chory jej spolusediaci a ona mi kazdy den hovorila, ake je to super, lebo ma celu lavicu pre seba. Ked vyzdravel, vratilo sa to do normalu, ale teraz, ked je chora ich pani ucitelka, dovolili im, aby si sadali, ako chcu. Problem bol hned v pondelok - sadla si k nej Matka a Adrianka mi hned hovori, ze Matka sa hrozne roztahuje. Tak som im obom povedala: "Tu je stred lavice, kazda bude na svojej polovici." Obe suhlasili, ale vecer sa Adrianka stazovala, ze Matka sa roztahovala a ze pani ucitelka (jedna z tych zastupujucich) Adrianke dovolila, aby si v stredu sadla niekam inam, sama. Hoci som sa jej snazila dohovarat, ze nie je dobre sediet sam, ze si nema od koho pozicat, ak bude nieco potrebovat, ona sa len tesila, ze sa bude moct roztahovat po celej lavici. V stredu rano ale zistila, ze si do tej lavice uz sadol niekto iny, takze by nebola sama, tak si radsej sadla na svoje povodne miesto. A vcera sedela s Palkom a vraj to bolo celkom fajn, lebo jej pozical klikaciu gumu, len sa dost pri pisani roztahoval. Najvacsi problem bol ale dnes rano. Ked sme prisli do triedy, vedla Adriankinho miesta sedela Laura - jedna z jej kamaratok. Cela natesena hovorim Adrianke "Aha, budes sediet s Laurou!" a ona namiesto toho, aby sa potesila, zacala plakat, ze ona chce sediet sama. Darmo som jej dohovarala, presviedcala, nic nepomahalo. Plakala, chvilami skoro vrieskala, ze nema dost miesta. Nakoniec sa okolo nej zhrkla polovica triedy a pytali sa, preco place. Laura len na nu vyjavene pozerala, co sa deje a potom bez slova zobrala svoje veci a odstahovala sa o lavicu dopredu. To som sa uz na Adrianku nahnevala, povedala som jej, ze takto nebude mat ziadne kamaratky a odisla som. Aj tak uz bolo 5 minut po zvoneni, ale ucitelka tam este nebola...

Fakt neviem, co stym. Ked bude toto robit, velmi rychlo ostane sama ☹

andrea.m
20. nov 2009

naši maju rodičovské v utorok. manžel bude na služobke ja idem do nočnej tak som bola za filipkovou triednou dnes. vraj je veľmi krásne číta a píše 🙂 akurát je trošku pomalší a nestíha. problém mu robia v diktátoch bodky a dlžne. ináč je sním spokojná. o správaní nevravela nič. ja som sa pýtala na mimovyučovacie aktivity že nič nemaju na nete a filipko doma nič nepovie tak ona zo sebou všade foťák nenosí ale že je pravda že oproti ročníkom 3-9 toho maju prváci a druháci málo. najbližšie by mal byť vianočný večierok ale aj nad tým visí otáznik pretože kôli chrípke vraj maju zákaz združovania a nevedia dokedy presne. takže toľko noviniek od nás. na víkend ideme k babkám,dedkom takže aj úlohy sa budú robiť tam 😝 to bude zase zážitok.

marcca
20. nov 2009

fíha Lubkaj 😕 😕 ty máš teda iný prehľad 😉 ...a to malú stále odprevádzaš až do triedy?? u nás to zakázali tuším už tretí školský deň 😕 ...inak ja som tiež neznášala, keď sa niekto v lavici rozťahoval - kamarát, nekamarát, proste ma to rušilo 😉 ...neviem prečo už na všetkých školách nie sú poriešené lavice po samom...naši to tak majú a nehrozí ani vyrušovanie, ani vykecávanie, nič... 😅

kukám, že poniektorí už píšete vety...my sme len teraz začali slová...ale asi všade ináč 😅

takisto máme za I. štvrťrok pochvalu triednym učiteľom 😉 , momentálne nacvičujeme básničku na vianočný večierok spojený s programom v triede, tak som zvedavá...inak asi nič nové, už sme asi zabehnuté 😉 😀

jaduska
autor
22. nov 2009

ahojte....

na diktáty naši píšu celé vety, Sandre tiež robia problémy dĺžne, napr. slovo "dáva", tak sa pýta, na ktoré "a" má dať dĺžeň... matika úplne v pohode (talent po mamičke 😀 😀 😀 😀 ), len občas ešte napíše niektoré číslo zrkadlovo...
rodičko sme zatiaľ mali iba jedno na začiatku roka, deti môžme ešte vodiť do tried, ale aj to už nerobím. Počkám, kým sa prezuje a idem preč.
Minule mi plakala, že v triede nemá žiadnu kamarátku, tak som sa jej pýtala, či nechce chodiť do druhej prváckej triedy, lebo tam má kamarátky 3, ale tam zas nechce ísť, lebo je tam jedno dievčatko, ktoré malo byť asi chlapcom a chlapci tam hrešia (to tvrdí Sandra).... Sandra sa totiž ešte zo škôlky kamarátila s jedným chlapcom, aj spočiatku sedeli v škole za sebou, ale tým, že učiteľku presadila Sandru celkom dozadu, tak okolo nej skoro nikto nie je. Tak riešim dilemu či ísť, alebo neísť za učiteľkou, lebo si nie som celkom istá, či ma pochopí a nájde riešenie... Osobne mi je povahovo bližšia učiteľka z tej druhej prváckej triedy, ale zas to nechcem robiť podľa toho, ako by to vyhovovalo mne... Fakt neviem, čo robiť.... 😒

mimomu
22. nov 2009

ahojte.
jadus,tak ja ti poviem tolko-na zaciatku roka sme dostali najprisnejsiu ucitelku v celom okrese.ona mala druhakov a tento rok mala mat tretiakov ale rodicia si ju odvolali a tak ju supli nam prvakom.u nas v dedine sa samozrejme nic neutaji,tak sme vedeli o nej kadeco.ci to bola pravda,ci nie ja nejdem posudzovat.
tak som sa hned v prvy den v skole rozhodla a sla som za riaditelkou poziadat o preklad.dlho sme sa zhovarali a nakoniec mi povedala,ze rano mi da vediet ako sa rozhodla.nespala som celu noc,viki bola z toho mimo aj ked som to pred nou neriesila ale vedela o co ide.p.riaditelka ma prosila aby sme to skusili,ze ved ak to bude zle,tak sa moze preradit aj pocas roka alebo v 2 rocniku.samozrejme,ze tahat dieta z kolektivu sa mi nepacilo,tak som po velmi dlhych uvahach a zvazovaniach nechala viki predsa v triede kam bola zaradena.este v druhy den som revala od neistoty-vies jedno dieta mame.koli nej som nechala pracu a robim len na dohodu.
a tak som z toho vsetkeho nakoniec vysla ja ako debil-ze mamicke sa nepaci a dieta je spokojne a kludne aj ked niekedy mam pocit,ze im toho dava vela.ona je totiz vyborny pedagog,jej ziaci dosiahli najlepsie vysledky monitoringu ale chyba mi u nej pochopenie tej detskej krehkej duse a to uz viem,ze ja nezmenim.
rozhodla som sa podla hlasu svojho srdca,ci to bolo dobre rozhodnutie ukaze len cas.

andrea.m
22. nov 2009

mimonu teraz neviem či si viki preložila či nie.

jaduš ja som tiež riešila taký problém len ja som uvažovala rovno nad zmenou školy...nakoniec som sa rozhodla že to nechám tak.

držím palce aby si sa rozhodla správne

marcca
22. nov 2009

andrea, ja som to pochopila tak, že hej 😉 ...či nie??

anlu
22. nov 2009

ahojte 🙂 tak u nas su take novinky ze pisali stvrtrocny test z ang. j. z matematiky a slov. tak z angliny bola trosku sklamana lebo mala len smajlika s rovnym usmevom, ale z matematiky a slov. mala bez chyb tak sa tesim 😀
teraz idu na J a v matematike na cislo 8 a rodicko budeme mat teraz v utorok prvy krat ale ide manzel lebo ja s malou Oli neviem ci by som viac nerusila... a este vzdy ich neznamkuju ...

lubkaj
23. nov 2009

marcca: Adrianku odprevadzam ku dveram triedy, ale vzdy pockam, kym si sadne na svoje miesto a odidem az potom. A ked vidim, ze je nejaky problem, tak idem aj do triedy. U nas s tym nemaju problem, vela rodicov ide s detmi az do triedy. Pani ucitelka je tam vacsinou aj 10 minut pred zvonenim, takze ak s nou potrebujem nieco prebrat, tak sa kludne da vtedy.

Inak, dnes je uz po chorobe naspat ich pani ucitelka, tak uvidime. Na laviciach mali rozdane pracovne zosity, ktore si nechavaju v skole a Adrianka mala na lavici iba ten svoj, takze asi bude sediet sama. Som zvedava, co povie poobede...

andrea.m: Podla mna mimomu viki neprelozila do tej druhej triedy.

jaduska
autor
23. nov 2009

mimomu - veď práve preto to nechcem riešiť, aby som nakoniec nevyzerala ja ako blbec, pričom dieťa je spokojné... ale aspoň sa porozprávam s učiteľkou ohľadom toho kamarátenia, nech si všíma, ako sa deti správajú, lebo vraj minule dve dievčatá vymysleli nejakú hru a všetci sa s nimi mohli hrať, iba Sandra nie....

o chvíľu idem za ujom riaditeľom ohľadom praxe, čo mi treba ísť do ŠKD, to ešte len bude sranda... 😀

mimomu
23. nov 2009

ahojte.....viki som neprelozila ale nechala v povodnej triede.ci to bolo spravne ukaze cas,len som tym chcela povedat,ze som mozno veci riesila za horuca.viki je zatial spokojna aj ked sa jej moc nechce do ucenia.
takze lubkaj to pochopila spravne.
prajem stastnu volbu jadus.

andrea.m
23. nov 2009

mimonuuuuuuuuuuuuu pod mi to vysvetlíííííííííííííííííííííííííť 😀 😀 😀

viem že som sa to už pýtala ale čo kupujete prvákom pod stromček?

maznacik007
23. nov 2009

tak mala je oddnes doma je choraaaaaaaa... my neodprevadzame do triedy nesmie sa to.. s kamoskami nemame problem ona ma dobru kamosku tam zo skolky ale nasla si aj nove.. a je spokojna.. akurat maju jedno dievcatko s ktorym sa oni nechcu hrat ( ako skupinka) ale ninka tvrdi ze ona im robi zle a ze zaluje na ne stale.. tak ja som skor v poacnej situacii snazim sa jej to vysvetlit.. ale neviem..

mimomu
23. nov 2009

co andrea? 😀
ja s darcekmi netusim 🙄 🙄 🙄

donara
23. nov 2009

ahojte, máme za sebou prvý diktát, malý z neho dostal 1, mal jednu chybu, napísal mama s veľkým M, takže hviezdička nebola. Bol z toho smutný, musela som ho rozveseľovať, aj slzička vyšla. Pani učiteľka rozdáva aj dvojky a trojky, z toho som bola prekvapená, prváčikovia sú ešte také citlivé dušičky. S kamáratmi problém zatiaľ nemáme aj keď majú v triede jedného chlapca, ktorý im všetkým robí napriek. V matike sú na 8, z čítania idú zajtra na J.

andrea.m
23. nov 2009

mim no či si viki preložila do druhej triedy alebo nie 😅

marcca
23. nov 2009

andrea, nepreložila 😉 ...takže ja som zle pochopila 😀

marcca
23. nov 2009

inak s tými vianocami by aj mňa zaujímalo...naša chce hokejku na florbal a väčší skateboard 🙄 🙄 ...a motorovú kolobežku 😕 😕 ...som sa práve dozvedela...a pirátsku šatku, lebo momentálne u nás letia piráti z karibiku 🙄 😝

andrea.m
23. nov 2009

ja mam pre filipka encyklopediu,hotweells dráhu a ešte mam v pláne pár kníh a par autíčok a potom klasiku,ponožky,pančuchy trenírky a pod. 😀

marcca
23. nov 2009

andrea, koľko cca vyjde tá dráha hotweels? ... teraz ma napadlo, že mi ju simi tiež spomínala, len ja vôbec neviem čo to je 😅 ...a ešte kde ste ju zohnali? 😉
ja veci pod stromček nekupujem, tie sa kupujú priebežne podľa potreby...ak tak nejaký ten dres 🙄

andrea.m
23. nov 2009

kupila som ju v dráčiku a vyšla ma na 9,90€

marcca
23. nov 2009

a nevieš mi povedať aké je to zhruba veľké? ja som si to vygooglila a vyhodilo mi viac druhov...hlavne chcem, aby to nezabralo veľa miesta keď sa to poskladá 😉

andrea.m
24. nov 2009

poskladané som to nemala ale krabica není moc veľká

abetka
24. nov 2009

ahojte.
My mame dnes rodicko, tak som zvedava. Nasa chcela na vianoce radio, tak asi nieco take kupime.

abetka
24. nov 2009

tak som bola na rodicku. Zatial je pani ucitelka spokojna,, vraj je ticha, velmi snaziva. Matemetika jej ide, pise pekne a aj cita, tak snad nam to tak vydrzi.

marcca
24. nov 2009

adi, dík 😉

abetka, tú tichosť závidím 😀 😀 ...a pekné foto v pase 😉

donara
25. nov 2009

ahojte, tak mi sme doma, večer dostal malý teplotu, tak som volala triednej a budeme sa učiť doma. ☹

andrea.m
25. nov 2009

abetka super foto. ani som ťa nespoznala na prvý šup. 😉 filipko bude chodiť do školy aj na márach. to dobehovanie je o život. ☹