Začíname so školou v septembri 2009

jaduska
21. jan 2009

Viem, že je tu téma o prvákoch aj druhákoch, zrejme pribudnú aj ďalšie ročníky, ale ja by som chcela, ak sa tu stretneme nejaká stabilná skupina maminiek, aby sme nemuseli každý školský rok meniť tému a mali to všetko pekne chronologicky na jednej kôpke :o)

Takže, maminky, ktorých ratolesti už majú zápis do ZŠ za sebou, alebo sa naňho ešte len chystajú sem sa... 😉

lubkaj
16. máj 2011

@maznacik007 @andrea.m Tak uz diplom mame, ten velky 🙂. Rano som sa v skole spytala a poobede ho uz priniesla...

@donara Prajeme skore uzdravenie. A z okuliarov si nic nerobte, aspon uz nebudu pismenka utekat...

jaduska
autor
16. máj 2011

@donara Tak ti to Ferko pekne vysvetlil 😀

donara
17. máj 2011

ano vysvetlil a čuduj sa svete dnes na vlastivede odpisovali z tabule a ani jedna chybička 😕 , škoda že som to neriešila skôr.......

andrea.m
23. máj 2011

ahojte. tiež máme s vlastivedou problémy. bola som aj za učiteľkou a dozvedela som sa veľmi zaujímave veci. filipko vlastivedu ignoruje,ked ho vyvola je ticho,sám sa neprihlási,pri odpovedi z neho musí všetko ťahať ako z chlpatej deky,nenosí si pomôcky,odmieta robiť projekty. no neviem veru čo bude. mám ho motivovať. a kupil si sám n otes a tam si bude zapisovať pomôcky a učiteľka mu to skontroluje a podpíše.
no a dnes dve 2 z matiky. tak som zrušila trening a drví sa + - do 100. čiže niečo čo mal davno vedieť....ach jo

jaduska
autor
23. máj 2011

@andrea.m A aké projekty robia na vlastivedu? Ja v podstate ani neviem, že nejakú majú, lebo domáce z toho žiadne 😝

mimomu
24. máj 2011

ahojte...nasi robia tiez projekty z vlastivedy-robili nasa obec,cesta do skoly,dopravne znacky,kolobeh vody...a tiez aj z prirodky robia vselijake pokusy.maju sa ucit volne rozpravat latku,k tomu co preberaju.
no a pisu dost kont.diktatov,testy a pod. 🙂

ada11
25. máj 2011

aj naši robili projekty z VL - cesta do školy, dopravné značky 😉

jaduska
autor
25. máj 2011

Baby a ako sa vám pozdáva takéto "projektové" učenie? Ako to berú deti? Nech mám info aj z praxe, nielen z teórie 😀

mimomu
25. máj 2011

@jaduska,tak podla mna je to fajn,lepsie sa deti naucia pracovat pomocou projektov-pretoze si myslim,ze im je blizsie, ked sami nieco tvoria ako ked len pozeraju do ucebnice a nieco sa stroho ucia alebo pozoruju.nasu viki to celkom bavilo a ked dostane aj 1 za to,tak nie je o com 🙂
a robia to sami za seba,cize maju motivaciu nieco pekne zo seba dat von a pri tom sa ucia a ani nevedia o tom.

andrea.m
25. máj 2011

naši voda,okolie školy,sídlisko,ihrisko,košice a podobne.skoro každu hodinu.filipko projekty neznáša,je samotár ťažko sa dava do partie a nevie strihať papier takže sam je na projekty nepoužiteľný.a vdaka tym projektom začal predmet ignorovať.

jaduska
autor
27. máj 2011

@mimomu,
@andrea.m

vďaka za názory.....krásna ukážka toho, ako je dôležitá individualizácia vyučovania a ako je potrebné mať pripravených viac alternatív vyučovacej hodiny.....ešte raz vďaka 😉

mimomu
27. máj 2011

@jaduska nie je zaco 🙂
@ada11 vcera sme sa prvy krat stretli tak naozaj 🙂

andrea.m
29. máj 2011

@jaduska len máme bohužiaľ smolu že filipkova učiteľka vlastivedy nemá viac verzii vyučovania 😖

lubkaj
30. máj 2011

@jaduska Co sa tyka projektov, my s nimi mame tiez taky malicky problem a to je, ze Adrianka hrozne nerada pise rukou... Takze ked mali projekt vybrat si jedno vodne zviera a napisat o nom nejake informacie, robili sme ho hrozne dlho 😒 . Sice si Adrianka sama vybrala zviera, nasla si o nom informacie na internete, ale kym to prepisala... A to sme projekty vlastne robili dva, lebo najprv zabudla, ze to ma byt vodne zviera, takze spravila projekt o levovi. Tak musela spravit este jeden...

jaduska
autor
30. máj 2011

@lubkaj a na počítači im to nedovolili urobiť?
Ja viem, že učiteľky na 1.stupni nútia deti, aby čo najviac písali rukou, ale presne toto som riešila aj ja v mojej bakalárke, že pri tvorbe projektov z neslovenčinárských predmetov by deti mohli používať počítač...

andrea.m
31. máj 2011

@lubkaj aspoň si sama najde informácie. filipko ma k projektom totálny odpor, ja fakt neviem čo budeme robiť ked sa do septembra niečo nezmení 😒

jaduska
autor
31. máj 2011

@andrea.m Adi a keby si hodila reč s pani učiteľkou? Nech mu navrhne inú formu práce, keď tie projekty nemá rád. Každé dieťa má nárok byť úspešné, nie každému vyhovuje rovnaký typ práce....možno to pomôže a ak nie, tak aspoň budeš mať pocit, že si to skúsila....

lubkaj
31. máj 2011

@jaduska Ja som sa nepytala. Uz aj tak casto chodim za pani ucitelkou (naposledy som napriklad dosiahla, ze Adrianka nemusi vlacit citanku do skoly a spat, ked aj tak z nej necita, ale ucitelka ju odlozila do svojej skrine 😉 )... Tak som sa bala, aby si nemyslela, ze to chcem za nu napisat ja alebo co.

@andrea.m Adrianka az donedavna pouzivala pocitac len na vyucbove detske hry, internet sme jej spomenuli len tak okrajovo. Takze ked teraz mohla sama (samozrejme, ze som nenapadne dozerala) "googlit", bola cela stastna, ze ona je uz velka a moze ist na internet 🙂

andrea.m
1. jún 2011

@jaduska jedine k čomu som rozhovorom s učiteľkou dospela bolo že si kupil notes kde si bude značiť pomôcky čo im nadiktuje a ona mu to podpíše aby mal poznačene všetko.zatiaľ nemal poznačene nič.uvidíme ak to nezaberie pôjdem za ňou zase a budem žiadať indi vindi prístup alebo take niečo.ale nezdalo sa mi žeby bola moc prístupna kompromisom.

@lubkaj ked filiko není moc pc maniak. aj k tým hrám sadne len raz za uhorský rok. aj to musí mať naladu. a na učenie odkedy je vonku pekne moc naladu nemá 😢 neviem čo budeme robiť. som vcelku zvedava na to vysvečko. už nech je koniec roka.

jaduska
autor
2. jún 2011

@andrea.m no naša Sandra počítaču tiež moc neublíži, sú obdobia, keď je tam denno-denne, a sú obdobia, keď aj niekoľko dní k nemu nesadne.... Ale robí si sama vo worde pomôcky na angličtinu, alebo hrá hry na pauzicke, je aj na facebooku, ale tam môže len pod dozorom 🙂

Čo sa týka toho indi-vindi vyučovania, viem, že je to pre učiteľku náročné, keď má v triede nejakých 20 detí pristupovať ku každému individuálne, ale na druhej strane si myslím, že učiteľka je na to, aby deti niečo naučila, nie preto, aby deti mali fajku, že absolvovali povinnú školskú dochádzku. Len by to chcelo viac ochoty zo strany učiteľov, venovať sa príprave na vyučovanie aj po skončení pracovnej doby.... Veď koľko ľudí maká bežne v práci aj 10 hodín denne, oni odučia 4-5 hodín a padla.... A to, že ich platy sú nízke a preto sa nesnažia nie je z môjho pohľadu argument. Toto povolanie je také, že buď to chcem robiť, alebo to nechcem robiť. Deti predsa nemôžu za to, že sú platy v škole nízke..... A o tom by sa tiež dalo polemizovať, keď si to človek prepočíta na hodiny, tak to až také zlé nie je, nehovoriac o tom, koľko dovolenky majú oproti ostatným pracujúcim....

Tak, toľko moja ranná úvaha 😀

andrea.m
2. jún 2011

@jaduska veľmi dobrá úvaha 😀

ja som z takého podobného odvetvia.zarobím toľko čo učiteľ ak nie menej a to mam aj nočne a víkendy a dovolenku.....no škoda slov. a tiež nepoviem pacientovi,nedám vam infuzku lebo to nemám zaplatene. a rovnako ako učiteľ aj ja sa musím celý život vzdelávať,nahaňať kredity a podobne. takže mam pocit že školstvo a zdravotníctvo je na jednej lodi. len s niektorými učiteľmi je to ťažke...tako aj s niektorými zdravotníkmi. všetko je o ľudoch. dnes ma Filipko vlastivedu,uvidím čo povie poobede. a nech si ma zajtra ta učiteľka nepraje ked príde s plačom. 😅

lubkaj
2. jún 2011

Tak sme dnes rano odprevadili Adrianku na skolu v prirode. Celkom sa tesila, tak som zvedava, co bude hovorit, ked pride domov 😉. Zatial este nikdy nebola bez nas, iba u starych rodicov...

Ono s tou dovolenkou u ucitelov to zasa nie je take, ze maju dva mesiace prazdnin cez leto a podobne. Maju o 5 dni viac ako ostatni pracujuci, ale inak do prace chodia aj cez prazdniny (alebo by aspon mali) - chystaju studijne plany na novy skolsky rok, upravuju triedy a pod. A takisto, ked o 13:00 odidu z roboty, to neznamena, ze padla. Musia predsa este opravit pisomky, domace ulohy, nachystat si, co budu s detmi robit dalsi den... Cela rodina z manzelovej strany pracuje v skolstve (svokrovci vo vysokom, svagrina uci na strednej), takze do toho trochu vidim...
To by ale samozrejme nemalo znamenat, ze porobim len to nutne, podla mna ucitelstvo nie je povolanie, ale poslanie. Bohuzial, aj na nasej skole vidim, ze ludia nie su ochotni robit veci navyse. Casto je to vsak aj kvoli nezaujmu deti. Napriklad na zaciatku skolskeho roka som tu rozoberala, ze by Adrianka chcela robit korespondencne seminare. Tolko sme chodili na vedenie skoly, az sa do toho dali. Vacsinou je treba nejaky pocet deti, aby sa to dalo, ucitelky vytipovali par deti a islo sa na to. Uz po dvoch kolach sa objavili problemy, ze deti to zacali flakat. Ucitelka im dala zadanie s listockom, dokedy treba priniest vypracovane. Ked prisiel termin, vela deti to este nemalo. Ucitelka, ktora to mala na starosti, kazdy den chodila za ziakmi, ci to uz maju, v jednom pripade dokonca telefonovala rodicom... Ja sa potom ani necudujem, ze sa im do vela veci nechce...

Ale v ziadnom pripade by ucitelka podla mna nemala viest vyucovanie tak, aby to tak malym detom znechutilo skolu!

lubkaj
2. jún 2011

Este k tomu, ze vsetko je o ludoch - to je svatosvata pravda. Su ucitelia, ktori oducia a idu a aj taki ako nasa zastupkyna - ked rano prichadzame, uz tam je a ked o pol piatej Adrianku berieme domov, este tam tiez je...

A k tomu prirovnaniu k zdravotnikom - tiez su aj taki "nespravim, nemam zaplatene". Raz za rok chodime s Adriankou na kozne, lebo ma vystupene znamienko vo vlasoch. Cela procedura trva cca 5 minut aj s vypisanim papiera, rozhovorom a skontrolovanim znamienka. Kazdy den ma vylozenych asi 12 cisel a ked clovek pride, musi si zobrat. Minule sa nam uz cislo neuslo a pred nami bola este pani s mentalne postihnutym syncekom, ktorej sa tiez neusiel. Sestricka nam povedala nech pockame, ze ked to budu stihat, pani doktorka nas mozno vysetri aj bez listocka. Cakali sme tam vyse dvoch hodin, ale ked vysetrili posledneho pacienta s listockom, vysla von sestricka a povelada, ze nas pani doktorka nevysetri, lebo uz vycerpala dnesny limit, co im preplati poistovna. Do konca pracovnej doby zostavalo este tristvrte hodiny! Nepomohli prosby, argumentacia, ani plac mamicky posihnuteho synceka ☹...

maznacik007
2. jún 2011

@lubkaj nie je to nahodou senecka kozna... ak ano tak mne to iste spravila ked som tam bola s dvojtyzdnovou Ninkou... odvtedy som tam nesla a chodim na kozne s detmi inam..

no ja si myslim ze je to najma o ludoch... a nielen o uciteloch ale casto aj o rodicoch... ale aby deti chodili vystresovane do skoly to nie je dobre..
moja ma tiez z pani ucitelky stres ... myslim ze sa jej boji... ale uz neriesim.. od septembra bude chodit do novej skoly a je to 100 a 1 ja nedam dopustit na male dedinske skoly... omnoho lepsi pristup aj vysledky ...

lubkaj
2. jún 2011

@maznacik007 Nie, toto bolo na poliklinike v Karlovej Vsi v Bratislave. Ja som tiez chcela od nej hned zobrat kartu, ale povedala som si, ze najprv najdem noveho lekara, lebo slobodna volba je jedna vec a to, ze ta nezoberu, lebo maju plno, je vec druha... Takze nakoniec sme tam zostali, ale ja tam uz nevkrocim. Na druhy den isiel manzel pol hodinu pred zaciatkom ordinacnych hodin, aby sa mu usiel listok s cislom. Uz aj tak mal cislo 6... Asi su vsetci kozni rovnaki 😠 .

Podla mna musia rodicia so skolou spolupracovat, by to fungovalo. Presne tak, ako to chce @andrea.m - dohodnut sa, aby to vyhovovalo vsetkym.

jaduska
autor
2. jún 2011

@lubkaj ja som to o učiteľoch napísala možno trochu priostro, samozrejme, že existujú výnimky, ktorý sa fakt venujú deťom aj vtedy, keď nemusia.... A viem, že nemajú dovolenku 2 mesiace v kuse, ale majú ju určite minimálne 5 týždňov v kuse a majú istotu, že ju budú mať v lete. Ja som predtým pracovala ako účtovníčka v súkromnej firme, pracovná doba záležala od dobrej vôle šéfov, v čase náporu zákazníkov som musela ísť aj do skladu makať (fyzická robota mi vôbec nevadí, ale tým pádom stála moja práca), výplatu sme dostávali tiež podľa toho, ako prichádzali peniaze od zakázníkov, keď som si mala ísť pýtať dovolenku, tak som dostávala žalúdočné kŕče a nikdy v živote som nemala dovolenku vkuse ani 2 týždne.... A tiež som musela študovať zákony, sledovať vyhlášky a všetko okolo toho.... Takže učiteľ, ak skončí vyučovanie okolo jednej, do pracovnej doby iného bežného občana mu ostávajú ešte 3 - 4 hodiny...
Ja som to učiteľské povolanie porovnávala vlastne v súvislosti s mojou predošlou prácou.... Viem, že to nie je med lízať, presne ako píšeš, nie je to povolanie, ale poslanie.... Ale už keď to niekto robí, tak nech to robí poriadne, alebo nech ide robiť inam....

No a k tým kožným lekárom - presne ako u nás 😀 Ale u nás aspoň že malé deti berú prednostne, ale aj tak radšej posielam na také vyšetrenia manžela, on sa strčí všade 😝

andrea.m
2. jún 2011

babyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy z vlastivedy "1" 😀 😀 😀 Filipko je šťastný ako blcha a rodičia tiež chi chi

lubkaj
2. jún 2011

@andrea.m Gratulujeme 🙂

@jaduska No veru nezavidim tym, ktori pracuju v sukromnej firme. Sestra pre jednu robila niekolko mesiacov a bola z toho taka vystresovana, ze radsej den pred koncom skusobnej doby dala vypoved. Najradsej by boli, keby tam bola od osmej rana aspon do deviatej vecer (samozrejme, na nadcasy sa nehrali), ale najhorsia na tom bola zla atmosfera v kancelarii. Nebudem to tu rozoberat, ale taka praca sa naozaj neda s pracou ucitela porovnavat. To ma ucitel urcite kratsiu pracovnu dobu a ma aj obrovsku vyhodu, ze moze cast prace (ako napriklad opravovanie pisomiek) robit doma.
Aby sme to zhrnuli a uzavreli - myslim si, ze praca ucitela je velmi narocna a zodpovedna a ucitel by ju mal brat ako svoje poslanie. Jeho ulohou by malo byt vytvorit v triede prijemnu atmosferu, v ktorej sa deti budu dobre citit a radi sa budu ucit. Nemalo by to byt tak, ze dieta sa bude bat ist do skoly, to v ziadnom pripade! A za dobre odvedenu pracu si ucitel podla mna zasluzi zopar benefitov ako je trebars ten tyzden dovolenky navyse (ci je to 5 tyzdnov v kuse neviem, tak dobre do toho nevidim)...

jaduska
autor
3. jún 2011

@andrea.m supeeeeeeeeer, tešíme sa s vami 😀 😀 😀 😀 😀

@lubkaj pekne si to uzavrela.... 🙂 Ja keď sa dobre pamätám, tak učitelia majú nárok na 8 týždňov dovolenky, ale ruku do ohňa za to nedám 😝

jaduska
autor
3. jún 2011

Tak si to teda dobre pamätám, učitelia majú 8 týždňov dovču:

Dovolenka učiteľov
Kým je dovolenka v dĺžke letných prázdnin pre všetkých neškolopovinných iba snom a sentimentálnou spomienkou na detstvo a mladosť, učitelia sa na ňu môžu tešiť spolu so svojimi žiakmi každý rok. Najmenej osem týždňov v kalendárnom roku patrí podľa zákona učiteľom, riaditeľom škôl
a ich zástupcom, asistentom učiteľov, majstrom odbornej výchovy aj vychovávateľom. Dĺžka dovolenky sa vypočítava rovnako ako pre iných zamestnancov. Učiteľom vzniká nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne jeho pomernú časť alebo dovolenku za odpracované dni. Pri určovaní dovolenky sa prihliada na úlohy školy alebo školského zariadenia a na oprávnené záujmy zamestnanca. Keďže väčšina školských zariadení nie je v prevádzke počas letných prázdnin, učitelia si musia prevažnú časť dovolenky čerpať práve v tomto čase. Pedagogickým zamestnancom, ktorí v čase letných prázdnin zabezpečujú nevyhnutné potrebné práce, sa určuje čerpanie dovolenky v čase zimných
alebo jarných prázdnin, prípadne v čase prerušenia prevádzky školy alebo školského zariadenia.

Ak zamestnanec nemôže čerpať dovolenku v čase prázdnin, poverí ho riaditeľ školy alebo riaditeľ školského zariadenia výkonom prác súvisiacich s jeho pracovnou zmluvou a potrebami školy alebo školského zariadenia. V školských zariadeniach s celoročnou prevádzkou sa poskytuje dovolenka pedagogickým zamestnancom počas celého kalendárneho roka tak, aby bola zabezpečená prevádzka týchto zariadení aj v čase letných prázdnin. Dovolenku títo zamestnanci čerpajú predovšetkým v čase, keď je prevádzka školského zariadenia prerušená alebo obmedzená.