Začíname so školou v septembri 2009

jaduska
21. jan 2009

Viem, že je tu téma o prvákoch aj druhákoch, zrejme pribudnú aj ďalšie ročníky, ale ja by som chcela, ak sa tu stretneme nejaká stabilná skupina maminiek, aby sme nemuseli každý školský rok meniť tému a mali to všetko pekne chronologicky na jednej kôpke :o)

Takže, maminky, ktorých ratolesti už majú zápis do ZŠ za sebou, alebo sa naňho ešte len chystajú sem sa... 😉

sissi27
16. sep 2011

@maznacik007, tak vy uz kupujete podprsenku? 🙂 😎 Tieto nase dnesne deti rychlejsie dospievaju.
Inak aj v Sufiho triede su iba 3 dievcata. Chlapcov je 13. Maju to stastie tie dnesne holky. Za nasich cias to byvalo naopak. Trieda plna dievcat a chlapcov pobiedne. 😉 😀
@snillko7, co sa tyka znacenia uloh tak u nas to funguje asi tak ako u @mimomu.
A suhlasim s @bodka13, nemam rada skatulkovanie deti. Deti nie su len dobre a zle. Kazde je individualny tvor preto k nemu treba pristupovat individualne.

maznacik007
16. sep 2011

@mimomu
@jaduska
no kocky som rada ye v tom nie som sama.... 😀
@snilko7 kde presne byvate v okrese GA aj my sme teraz okres GA

@sissi27 no vidis tolko chlapcov... aspon si bude mat z coho vyberat no nie... aj my sme to mali naopak

ukana
16. sep 2011

ahojte, my sme sa boli prejsť v jasenskej doline, večer v kostole a na príprave na prvé sv.príjím. 🙂

s úlohami a ich značením máme problém doteraz 😢 😢 😖 😖 😖 ..no nervy..našťastie konzultujem so segrou, synovec je Maťov spolužiak, a ešte s kamoškou...a niekedy sa tri neviem dopracovať k jednej úlohe, každý tvrdí niečo iné 😅 😅 😅

jaduska
autor
17. sep 2011

@snilko7 pridávam sa do skupiny slovničkárov.... 😀 V Sandrinej triede si tiež v druhom ročníku značili domáce úlohy do slovníčka. Tvoj synček nechodí do družiny? Tam je to jednoduchšie, lebo vychovávateľka má možnosť od viacerých detí zistiť, čo je za domácu.
Inak ja neviem pochopiť, prečo, keď majú takmer všetky školy internetové stránky, prečo by každá učiteľka nemohla napísať na stránku, čo im dala za domácu úlohu. Alebo sa dohodnúť s rodičmi a poslať jeden hromadný e-mail. Ja viem, že treba deti naučiť zodpovednosti, ale keď to raz niekto nemá v povahe, tak s ním nepohne ani 100 poznámok denne. Jednoducho niekto je roztržitý, niekto neupratujúci, niekto snílek, niekto racionálny....každý máme inú genetickú výbavu. Takto sú zbytočne frustrované nielen deti, ale aj rodičia.
A snilko - na tvojom mieste by som s návštevou psychológa neváhala. Je možné dohodnúť si stretnutie aj tak, že psychológ pôjde do školy na vyučovaciu hodinu a dieťa pozoruje. Samozrejme sa treba s učiteľkou dohodnúť, aby ho nepredstavovala ako psychológa a hlavne nepovedala, že bude dieťa pozorovať. Ak nie je reč s učiteľkou, treba to riešiť s vedením školy, so štátnou školskou inšpekciou atď. Ako rodičia máme nielen povinnosti, ale aj určité práva.... každopádne to nenechaj tak, rieš to, lebo sa Paťkovi zhnusí škola na celý život...

jaduska
autor
17. sep 2011

@ukana a presne preto by sa mohli domáce úlohy niekde zverejňovať, aby mali rodičia jasno 😀

ukana
17. sep 2011

@jaduska , to asi u nás je otázka dalekej buducnosti 😒

ako vikendujete? počasie je ešte super....my sme maľovali kuchynu na chate, zajtra pokračujeme 😝

mimomu
18. sep 2011

@ukana my sme boli vcera na nakupoch v nitre a dnes by sme chceli vybehnut na ranc 🙂

bodka13
18. sep 2011

@mimomu no pekne 🙂 nákupy v nitre a pozrieť si ma neprišla 😠 😉 😀 😀 😀

mimomu
18. sep 2011

@bodka13 jaaj,ved sme isli o 13tej a vratili sme sa o 19tej.....vsetkych 3 centrach sme boli,dukaty pominali 😀
nabuduce dame stretko 😉

sissi27
18. sep 2011

Ahojte, ja som mala hrozne lenivy vikend. Nic sa mi nechcelo robit. Len som sa tak motkala. Dieta behalo cely vikend po vonku a pri baleni knih a naslednej kontrole mnou som zistila, ze si zabudol urobit ulohu z anglictiny. A sme pri tych ulohach. V slovnicku to nemal napisane mal to zakruzkovane iba v pracovnom zosite. Esteze ma napadlo prelistovat vsetky jeho pracovne zosity a vsimla som si to.

lubkaj
20. sep 2011

Co sa tyka pisania zadania domacich uloh na stranku - nasa skola ma internetovu ziacku knizku a v 1. rocniku to krasne fungovalo: pani ucitelka pisala nielen to, co maju na ulohu, ale aj co robili, ake pomocky navyse treba priniest, kedy idu na aky vylet a pod. V druhom rocniku (ina ucitelka) nam bolo povedane, ze uz su vacsi, snazia sa ich viest k zodpovednosti, a preto ulohy do IZK pisat nebude. Ze zadania uloh ona rano napise na tabulu a su tam cely den, takze si ich maju kedy odpisat... Tento rok som jej dala zosit, kde si ma znacit iba ulohy (na oznamy typu zajtra ideme na vylet ma iny zosit), ale aj tak musim kontrolovat aj zosity s domacimi ulohami, lebo niekedy si to poznaci iba tam. Ako vcera, vraj, mame len ulohu z matematiky (poznacena v zosite s domacimi ulohami s matematiky). Pozriem do zosita na znacenie uloh: Ale ved tu mas poznacene, ze slovencina. Nie, zo slovenciny v ziadom pripade nemame. Ale ved je to tu tvojim pismom poznacene. Nechape, ako sa jej to tam mohlo dostat, ale ked tak velmi chcem (ja!), spravi si teda aj to... 🙂
Asponze to mala poznacene...

sissi27
20. sep 2011

@lubkaj, vidis aku mas zlatu dceru. Tu ulohu si spravila iba kvoli tebe. 😉 😎
Dievcata, kolko DU maju vase ratolesti? Mne sa zda, ze Sufi ich ma akosi privela. Napriklad vcera mal 5 DU, ktore musel spravit na dnes.

mimomu
20. sep 2011

@sissi27 nasi maju ako kedy...napr.na dnes mali zo sj....cvicny diktat,z mat.priklady....to maju kazdy den,ale ako kto chce...kto nechce nepise vobec cvicne.
mali z aj gramatiku,vyslovnost.
z vlati.2 str.citat a vediet o toms trucne rozpravat
v stredu nemavaju vobec

andrea.m
20. sep 2011

ahojte. konečne som sa sem dostala. cez víkend sme boli vonku a užívali si posledne letné lúče. Filipko je tiež take motovidielko čo sa týka značenia dú. ja som ho ale nechala už v 2roč. nech dostane občas poznámku a viditeľne sa to zlepšuje. snaží sa. domácich maju teraz menej ako predošle dva roky. to zvykli mať aj 5 dú denne a žiadný oddych.teraz nám pani učiteľka na rodičku pekne povedala čo bude očakavať od deti, čo od rodičov a čo mame čakať my od nej. každy ma vo všetkom jasno. a budu mať aj vylety a aktivity ktoré sme doteraz nepoznali. veľmi veľa záleží od učiteľky. @snilko7 súhlasim s jaduskou. treba sa obrátiť na vyššie miesta alebo zmeniť školu čo je asi na dedine dosť ťažké. držím palce každopádne.

jaduska
autor
20. sep 2011

@lubkaj podarená príhoda s tou domácou 😀 😀 😀

@sissi27 ja niekedy ani neviem, koľko má Sandra úloha, včera nebola v družine, tak si ich robila doma, takže čisto-čírou náhodou viem, že mali 4 domáce (vrátane čítania z čítanky) 😀 😀 😀

@andrea.m to máte dobre, že vám to triedna takto na rovinu všetko vyložila, my sme ešte ani rodičko nemali.... Ja som asi nemala ísť študovať tú pegečku, lebo teraz som asi príliš kritická na prácu učiteľky a školy 😝

sissi27
20. sep 2011

@andrea.m, ake nove aktivity cakaju Filipka tento rok?
@jaduska, ja si myslim, ze obcas nie je na skodu byt kriticky na pracu ucitelky a skoly. Dokonca si myslim, ze im to pomaha posunut sa niekam dopredu. Teda samozrejme, ked je ta kritika opodstatnena. 😉

jaduska
autor
20. sep 2011

@sissi27 len ja mám smolu, že nemám príležitosť kritizovať, pretože na rodičku to u nás vyzerá tak, že pani učiteľka povie pár slov o pripravovaných aktivitách, povie, že všetko je OK a pošle nás domov.... A ja som taký nepriebojný typ, čo sa nebude nikam tlačiť....Tak sa iba doma potichu rozčuľujem... 😝

mimomu
20. sep 2011

@sissi27 dnes nemame ziadnu ulohu....ja neveriiiiiiiiim 😵 😵 😵

andrea.m
20. sep 2011

no tak ja som práve zistila že filip ma na prírodovedu a vlastivedu zlý zošit. maju mať čistý a on ma riadkovaný 😠 šľak ma trafí. ale je to trošku aj moja chyba. filipko nedaval pozor ked v škole vypisovali zošity a ja som bola nepozorna pri čítaní zoznamu pomôcok. vraj bol už par krát upozornený ale doma sa nepriznal huncut jeden. takže si mladý pám pekne prepíše dve zošity a snád sa poučí.

@sissi27 no pôjdu do lesa, na dopravne ihrisko a na klzisko. take niečo s predošlou pani učiteľkou nehrozilo

sissi27
20. sep 2011

@mimomu Viki, musela byt riadne rada, ked nemala ulohu. Sufi dnes pisal ulohy do pol 8. Prisli sme domov neskoro, kym si k nim sadol bolo nieco po pol 7. To uz bol samozrejme unaveny tak si aj poplakal a pokrical. Placu aj vase deti obcas pri robeni uloh?

lubkaj
21. sep 2011

@sissi27 Adrianka pri ulohach tiez niekedy place, vacsinou vtedy, ked maju viac pisania. Keby mala vsetky ulohy robit iba slovne, mame to hotove hned, ale s pisanim mame trapenie od prvej triedy. Najnovsie chce pisat iba gelovym perom, ze vraj iba tym sa jej dobre pise. Lenze to pero strasne presvita na druhu stranu, takze trvam na atramentovom (mame Stabilo Easy). Nemoze pisat ani gulickovym, lebo sa casto myli. Nedavno sme pisali asi 16 slov vyse hodiny, lebo nariekala, ze nemoze pisat tym Stabilom, lebo ju od toho bolia prsty - ono je totiz take tvarovane a ona si dava prsty nie do tych priehlbiniek, ale na ich okraje, ktore ju tym padom tlacia... Predtym si davala prsty spravne, neviem, co ju to pochytilo ☹.
Nastastie nemavame uloh tak vela, vacsinou iba z matematiky a slovenciny, v stredu nebyvaju ulohy vobec. Neratam veci ako citanie, o tom sa casto vobec ani nedozviem - Adrianka si citanku nechava v skole, lebo citanie precvicovat nepotrebuje.

mimomu
21. sep 2011

@sissi27 aj my mame pondelky take dlhe...prideme z tanecnej o 17.30 a potom je toho dost
nastastie klasicky tanec ma az v piatok
tiez viki,ked ma toho viac je z toho nervozna a nejde jej to
ale ked ma napr.a.j. a dala im ulohy pred vikendom,tak sa jej snazim vysvetlit,nech si nieco urobi aj na dalsie dni,ako aj napr.projekty a pod.......uz na to prichadza pomaly,ze sa jej to vyplatilo

jaduska
autor
21. sep 2011

@sissi27 presne včera bol plač aj u nás. Najprv pre básničku, lebo jej neliezla do hlavy posledná sloha, potom pre flautu, lebo sa učili nový tón a stále sa mýlila v jednom takte....no kalamita....Sandra si asi myslí, že vždy jej pôjde všetko na prvý šup.....
Ja keď vidím, že už sa dostáva do takej plačlivej nálady, tak jej dám pauzu a pokračuje, keď sa ukľudní...

mimomu
21. sep 2011

@jaduska tak to si vystihla....aj viki si to mysli....basne v pohodke ale z angliny uz maju aj pisanu aj hovorenu formu,takze sa jej to pletie....ja jej tiez navrhujem pauzu....niekedy ju prijme ale niekedy som este ja zla,ze ju zdrzujem....no mile je to nase dieta 😵

jaduska
autor
21. sep 2011

@mimomu už keď spomínaš tú anglinčtinu, aj Sandra to majú tak, že sa učia už aj písať a minule, keď sme písali domácu, tak som rozmýšľala nad tým, či to nie je blbosť. Podľa mňa ich teraz na prvom stupni mali učiť hlavne konverzovať a rozumieť počúvanej angline, neskôr čítať a písanie nechať niekedy na koniec (kľudne aj na strednú školu)..... Lebo San, keď písala tú domácu, tak si každé slovo hovorila tak, ako sa píše, nie ako sa číta. Teda vie ho po povedať aj správne (relatívne 😀 ), ale v ich veku ešte nevedia jedno hovoriť a iné písať.... Ono v takom bežnom živote, ak človek nerobí vyslovene prekladateľa kníh, alebo článkov, tak písanú angličtinu využije kde?
Teda ten môj názor vychádza z prirodzenej metódy učenia sa materinskému jazyku - tiež sa dieťa učí najprv rozumieť, potom rozprávať, potom čítať z obrázkov a až nakoniec čítať a písať písmená, slová, vety.... 😕

mimomu
21. sep 2011

od bud.rocnika zacina s nemcinou....este len to bude pletenie a chaos 😠

bodka13
21. sep 2011

@mimomu ty ju dávaš na nemčinu či budú mať v škole...lebo starší syn je v 6.ročníku a k Aj mu teraz pribudla ruština,ale zatiaľ budú iba hovoriť a počúvať

ozaj kočky kam zmizla @anlu 😕 už som ju tu dlho nevidela ☹

jaduska
autor
21. sep 2011

@mimomu to myslíš vážne? Nejako skoro nie? Inak mne sa nemčina zdá jednoduchšia v tom, že tam sú jasne stanovené pravidlá ako sa čo číta.... Ale možno sa mi zdá ľahšia aj preto, že som sa ju učila viac rokov ako angličtinu... V angline som večný začiatočník 😀

@bodka13 anlu nemáš v priateľoch na FB? Ja som s ňou v kontakte prevažne tam....

bodka13
21. sep 2011

@jaduska nemám ☹ ...ja len že aj sem zvykla písať 😉

mimomu
21. sep 2011

@bodka13 to maju normal povinnu-aspon tak mali terajsi piataci

@jaduska to veru je....neviem si to predstavit

veru anlu,som aj ja dlho nevidela-pisat 🙂