Začíname so školou v septembri 2009

jaduska
21. jan 2009

Viem, že je tu téma o prvákoch aj druhákoch, zrejme pribudnú aj ďalšie ročníky, ale ja by som chcela, ak sa tu stretneme nejaká stabilná skupina maminiek, aby sme nemuseli každý školský rok meniť tému a mali to všetko pekne chronologicky na jednej kôpke :o)

Takže, maminky, ktorých ratolesti už majú zápis do ZŠ za sebou, alebo sa naňho ešte len chystajú sem sa... 😉

anlu
17. mar 2012

@maznacik007 @mimomu dakujeme 😉

andrea.m
17. mar 2012

@anlu skore uzdravko malinkej statočnici 🙂

mimomu
18. mar 2012

@jaduska a aj ostatne baby..prosim o radu.
ako mam viki vysvetlit predponu -vy.....vybrane aj odvodene slova viem ale je vela takych,kt.jej neviem zdovodnit...v zosite a ani v knihe som to nenasla.
dakujem 😵

jaduska
autor
18. mar 2012

no neviem, asi by som je urobila zoznam slov - dva stĺpce - v jednom bez predpony, v druhom s predponou a ukázala jej ho. A nech skúsi ona sama prísť na to, čo majú tie slová spoločné. Ak jej to iba povieš, tak je dosť možné, že si to zapamätá iba ako hotový poznatok, ale keď na to príde sama, že je to nejaké pravidlo, tak to bude vedieť uplatniť aj v iných situáciách.
Niečo také:

brať - vybrať
prať - vyprať
kotúľať - vykotúľať
jesť - vyjesť
maľovať - vymaľovať
atď. atď......

mimomu
18. mar 2012

@jaduska praveze toto chapeme....ale mali diktat napr.na slova vybijana,vyborne,vyvin....takze neviem jej toto zdovodnit....ja viem ako sa to pise,ale vysvetlit jej to neviem.... 😒

bodka70
18. mar 2012

@mimomu , aj v týchto slovách je to -vy- predponou, len sú to slová v odvodenom stave, tak preto to pôvodné sloveso nie je tak vidieť. Podobne ako napr. slovo vysvedčenie. Svedčenie - svedok - svedčiť- presvedčiť, iť. Stačí to dať do iného tvaru a skúsiť, či sa tam nedá dať aj iná predpona.
vybíjaná - biť - odbiť- prebiť - vybiť , vvývin - vinúť - previnúť - vyvinúť, výborne - bor (borba, úsilie, boj) - odbor - prebor - výbor...

mimomu
18. mar 2012

@bodka70 skusala som to aj takto ale zda sa mi to dost zlozite....to odovodnenie...mozno viac cvicit,ale dakujem.

bodka70
18. mar 2012

@mimomu , to ja aj deťom stále hovorím, že všetko je o cviku. Veľa čítať a veľa písať a tak tvary slov prirodzene vojdú do povedomia. Dcérka 5-tačka to už tak robí - napíše si slovo a ktoré y-i jej tam "pasuje" tak to napíše. Lebo keď x krát vidí v knihe slovo "televízor" alebo "výlet" , tak už nemusí rozmýšľať nad ich gramaticky správnym tvarom, len pri menej používaných slovách. Napokon robíme to aj my dospelí, čo už máme toho napozeraného a napísaného viac (a aj tak sa občas pritrafí chybička) 😉 🙂 🙂

mimomu
18. mar 2012

@bodka70 presne tak.....ja tiez niekedy zavaham a potom si uvedomim,z hop-videla som ho inak napisane...
budem to cvicit...snad to pojde 😉

jaduska
autor
18. mar 2012

@mimomu aha, tak to som ja zle pochopila, ja som myslela, že s predponou vy- ako oddeliteľnou predponou máte problém (aj mi to bolo divné, ale tak nikdy nevieš 🙂 )

Pri týchto slovách, ktoré si uviedla, je to ťažšie, taký vývin a výborne nie sú odvodené od ničoho (podľa môjho názoru), aj o vybíjanej ako odvodeniny od slova biť by som veľmi neuvažovala.... Tak tu asi neostáva nič iné, iba sa tie slová normálne naučiť, ako sa trebalo naučiť býk, byt, sýkorka atď.

bodka70
18. mar 2012

@jaduska , všetko sú to odvodeniny, vy je v týchto slovách naozaj predpona. Ak nejde o vybrané slovo po v a v danom slove sa dá použiť aj iná predpona, tak je to predpona -vy- + základ slova. Vývin je určite odvodené od slova vinúť - vývin - vyvinúť - závin - zavinúť. ... takisto slovo vybíjaná - biť - vybiť - vybíjať - vybíjaná ...

ktore
18. mar 2012

ahojte baby.dcerka ma uz druhy den horucky.38,7-39,2 ledva ich zrazime a zachvilu sa vratia.davam jej paralen a o 4 hod uz pri teplote 38,7 ibuprofen sirup.este jej stupne teplota a po chvilke zacne klesat.neviem ju nahovorit na sprchu.tak davam len obklad na hlavicku.ale myslim ze sprcha je potrebna az pri vyssej teplote cca pri 39,5 .viete mi poradit ?aj vy ste niektory chory?tu je to dost rozsirene.aj ja som riadne prechladnuta a vela kycham.

maznacik007
18. mar 2012

@ktore my sme to mali minuly tyzden ... teraz pokracujeme s druhym balenim ATB uz to ma na plucach

ja som zrazala teplotu nad 39 stupnov moja mala najvyssie 40,5 nad 39 som uz davala aj diazepam
davala som jej nurofen v tabletkach ten zaberal najlepsie .... plus som striedala s paralenom tabletovym... kazde tri hodiny raz nurofen a raz paralen...
co sa tyka zabalov tak ja som robila tak ze som napustila do vane vodu cca 36 az 37 stupnov a do toho som ju posadila a dopustala vlaznu potom von do zupanu a do postele zakryt ... merat teplotu a potom znovu... mi sme boli dva dni tak ze jej to neklesalo pod 39 ...

sirup ibuprofen je uz pre nasich slaby... skus ibuprofen v tabletach... najlepsie ze zabera ten nurofen... obklad na hlavicku neni dobre davat lebo tade prave ta teplota ma unikat von...

ktore
18. mar 2012

@maznacik007 dakujem.doma mam mig 400 a ten som sa bala dat,neviem ci je to to iste ako ibalgin.diazepam som davala minule.ale bol pozicany nemam ho doma.akurat som citala ze ked obklady tak na hrudnik.tak som lutovala ze som davala na hlavicku.modlim sa aby tuto noc uz nemala teplotu.zajtra ideme k doktorke tak dufam ze to neni nic zle.malá mava dost casto taketo teploty,ale nad 39 uz davno nemala.

mimomu
18. mar 2012

@ktore drzime palceky,nech teplota odide 🙂

ukana
18. mar 2012

@ktore , @maznacik007 ti dobre radí s tou vaňou, nám to pomáha pri vysokých teplotách...lepšie ako tabletky, po vani hned teplota klesne.... 🙂 skoré uzdravenie
my sme túto zimu neboli nejak vážne chorí klop-klop..........len ja teraz beriem ATB na zub, ale to je iné...nádchu sme mali asi dva týždne dozadu všetci 😒
@anlu aj Claire skoré uzdravenie 😵

maznacik007
18. mar 2012

@ktore inac je to tu dost rozsirene u dcery su v triede siesti.... vacsinou tie najhorsie teploty trvaju tak dva dni... a potom uz je to ok.. my mame smolu ze akurat sme pred tyzdnom zacali prestavku v uzivani isoprinosine... kvoli novym testom a moja uz nema mandle ani krcne ani nosne a ma zlu imunitu tak jej to hned ide dolu...

ktore
18. mar 2012

@maznacik007 uf tak to nemate lahke bez mandli.dufam ze sa mi podari dat ju do vane v noci ak bude horucka.

jaduska
autor
18. mar 2012

@ktore mne minule kámoška vravela, že jej jedna lekárka kázala chladiť deťom hlavu vzadu, že tam je centrum termoregulácie, ona to odvtedy robí stále a zaberá to. Keď bola San malá, tak jej na pohotovosti dávali zábal iba okolo hrude. A ešte taký babský recept, už som ho tu možno písala - nám pri vysokých teplotách pomáha, keď dám deťom na zápästie a členky surový zemiak - očistím, nakrájam na kolieska a priviažem obväzom.
Držím palce, nech ste čím skôr fit....

@bodka70 no nebudem sa ja hádať, nemám po ruke slovotvorný slovník, ale slová vývin a vinúť mi absolútne neidú dokopy, keďže majú úúúúplne iný význam...

ukana
18. mar 2012

@ktore napusti horúcu vodu a pomaly pridávaj vlažnú, príp.studenú ,aby voda pomaly chladla..a ochladí jej aj telo...to jej bude príjemné, lepšie ako zábal 🙂 len ju tam nedrž dlho, napustit, a hned ochladzovat...potom do postele 🙂 🙂 🙂 🙂

ktore
18. mar 2012

@ukana ta kupel je psia ako zabal.to by malá kricala.takto ani neciti hned chlad.

maznacik007
18. mar 2012

no sak prave aj ja preto robim kupel lebo sa tam da pripustat chladnejsia voda.... mne by tiez zabal alebo sprchu nezvladla...

ten zemiak som aj ja pocula ze sa ma dat do dlane drzat osupany surovy... ale osobne som neskusala...

bodka70
18. mar 2012

@jaduska , no mne dokopy idú, majú rovnaký základ - to je ako keby si povedala, že slovo vývin (napr.techniky) nemá nič spoločné so slovom závin (napr. makový) 😉 . vinúť sa- jedným z významov je rozprestierať sa po určitej dĺžke, tiahnuť sa (cesta sa vinie, tiahne), čnieť sa,
Vyvinúť - ísť od určitého bodu k druhému, od jednoduchšieho k zložitejšiemu - napr. duchovný vývin, duchovný rast.... 😉
koniec jazykovedného okienka 😉 😀

anlu
18. mar 2012

@andrea.m @ukana dakujeme 😉 Uz sa aj nudi, lebo este nemoze vela toho robit, aj von by isla ale este ani nemoze vela chodit...
@ktore prajem skore uzdravenie, nech vam teploty rychlo prejdu 😉

lubkaj
19. mar 2012

Drzime palce vsetkym detickam ktore dnes idu (isli) na Matematickeho klokana 🙂

jaduska
autor
19. mar 2012

@lubkaj dnes je Klokan? Ja ani nič neviem 😝

@maznacik007 nám ten zemiak v kombinácii s vlažným kúpeľom stále zabral....moje deti tiež mávajú teploty nad 39 st. väčšinou

lubkaj
19. mar 2012

@jaduska Ano... U nas na skole bol uz hned o 8:00. Viezli sme tam aj maleho, bol cely nadseny a po skonceni na vytesoval "Ja som bol na sutazi v skole! To mi kamarati v skolke ani nebudu verit!" Velmi bol zlaty 🙂

jaduska
autor
19. mar 2012

@lubkaj a to majú všetky školy naraz v jeden deň, alebo individuálne, nevieš? Malý musel byť zlatý 😀 😀 😀

jaduska
autor
19. mar 2012

@bodka70 vďaka za jazykové okienko, ale aj tak s tým vnútorne nesúhlasím (ale netvrdím, že nemáš pravdu) 🙂 😀 😀 😀
V súvislosti s technikou sa používa slovo vývoj a nie vývin....aj keď jazykový slovník uvádza tieto slová ako synonymá, neznamenajú to isté....ale to už je mimo témy 😝 Ale aspoň si ma donútila ísť si zopakovať morfológiu slovenského jazyka.... 😉

lubkaj
19. mar 2012

@jaduska To je jednotny termin pre vsetky skoly. Vo vynimocnych pripadoch to ale moze byt aj neskor (aspon tak to pisu na stranke Matematickeho klokana).