Začíname so školou v septembri 2009

jaduska
21. jan 2009

Viem, že je tu téma o prvákoch aj druhákoch, zrejme pribudnú aj ďalšie ročníky, ale ja by som chcela, ak sa tu stretneme nejaká stabilná skupina maminiek, aby sme nemuseli každý školský rok meniť tému a mali to všetko pekne chronologicky na jednej kôpke :o)

Takže, maminky, ktorých ratolesti už majú zápis do ZŠ za sebou, alebo sa naňho ešte len chystajú sem sa... 😉

pass
15. nov 2009

Ahojte, trošku som nakukla, čo máte nové 😀

Moje prváča je našťastie zdravé, ale u nás sa pri chorobe úlohy nepíšu, vraj to dieťa potom dobehne v škole - aspoň nebudeme musieť zháňať dú 😝

Texty čítame v šlabikári 1 - 2 razy, keďže už druhý raz si to pamätá, tak čoraz častejšie text čítame raz, potom mu dám prečítať nový text zo šlabikára alebo knižky. Čítanie toho istého textu 10 x je dosť prehnané 😨

andrea.m
16. nov 2009

no len u nás idu takým neskutočným tempom že týždeň marodky by asi ani nedobehol.jedine žeby písal aj cez prestávky a v družine v kuse.denne sme sa cez marodku učili dve hodiny 😝

naši dnes maju chrípkove takže u nás je ešte hlboka noc.

donara
16. nov 2009

u nás sa pekne zarezava, tiež idú neskutočným tempom, neviem si predstaviť ako by sme takú maródku doháňali.Dnes mame rodičko, mám troška aj obavy.

lubkaj
16. nov 2009

My sme mali mat rodicovske tiez dnes, ale ochorela ucitelka, tak nam vraj daju nahradny termin...

Zo slabikara citame iba raz, vraj im pani ucitelka kazdemu povedala, kolkokrat maju citat (podla toho, ako im to dobre ide) a nam staci raz 🙂

Ked bola mala chora, tiez sme sa boli pytat, co mame robit, a bolo toho za tyzden celkom dost, neviem si veru predstavit, ako by to dobiehala v skole - ked navyse ona niekedy nestiha ani to, co cez hodinu stihnut maju... Podla ucitelky sa totiz obcas zasniva a zabuda pracovat...

pass
16. nov 2009

Ja neviem, naši idú takým normálnym tempom 😉 chrípkové im nehrozia, všetky deti u nich sú zdravé.

My sme mali zatiaľ jedno rodičko a to bolo úplne super, boli sme samé baby, som sa cítila ako na kávičke 😀 Učiteľku majú skúsenejšiu, stále sa vzdeláva, je k nim prísnejšia, ale inak veľmi milá. Malého stále chváli a to každá mamina rada počúva 😵 Teraz majú výstavu najkrajších zošitov v písaní, Riškov je medzi nimi. Malý mi to oznámil len tak mimochodom, ale mňa takéto drobné úspechy veľmi potešia. 🙂 V triede je veľa detí šikovných, dvaja vedia plynule čítať a vraj nikto nejako nezaostáva, tak sa nezdržujú.

Malý teraz strašne rád píše, ale také veci, však maminy chalanov asi vedia o čom hovorím 🤐 😝

Vo štvrtok majú otvorenú hodinu, tak som zvedavá, čo si pripravili 😎

lubkaj
16. nov 2009

Este som chcela k tomu, co sa tu riesilo nedavno, a to aktivity v skole okrem ucenia.

Ja som velmi spokojna, kazdu chvilu nieco maju. Este v septembri si na triednickej hodine rozpravali o piti vody z vodovodu a priniesla domov aj letacik a nalepku; boli v divadle (to sme zrovna boli chori); rozpravali si o triedeni odpadu a dostala rozvrh rodin (na druhej strane je rozpisane, co sa kam triedi); mali prednasku o bezpecnosti cestnej premavky - priniesla letacik "Bezpecne do skoly" (kazdy den sme si basnicky v nom niekolkokrat citali a uz ich vie naspamat) a reflexneho smajlika (hned si ho dala na tasku); mali zber papiera; jupikovu sutaz - po trojiciach vraj niekde isli, nieco sa ich pytali a kazdy dostal Jupik Aqua; a naposledy v piatok priniesla CD "Cesta mlieka", ktore vsetci dostavali a velmi milou formou su tam informacie o kravickach, mlieku, mliecnych vyrobkoch, atd. 😀 😀 😀

donara
16. nov 2009

No tak už máme po rodičku, ale som milo prekvapená, doma do cvič. zošita píše hrozne, rozťahané...... Dnes im dala pani uč. písať na dvojstránku a myslela som, že to nepísal on. Milé prekvapenie, čítanie v pohode ale vraj číta potichu, takže musíme čítať nahlas, no a matika úplne v pohode.

ka77ka
16. nov 2009

ahojte po 100 rokoch.
fakt som tu davno nebola, ale uz mi to nedalo...chcem sa vas opytat, ako vam citaju deti?...ja mam s terezkou problem, pretoze si myli pismenka a nevie spajat slabiky do slov...som z nej uz zufala. ☹ ☹ ☹ min.tyzden som volala s ucitelkou, a ta mi povedla, ze terezka cita najhorsie z celej triedy ☹ som sa dorevala jak kon, strasne zle sa to pocuvalo...vzdy som si myslela, ze prvu tridu zvladneme lavou zadnou a teraz toto...ucitelka sa ma pytala, ci sme nerozmyslali nad odkladom, poviem vam, absolutne nie, pretoze terezka bola od mala velmi sikovna...ako 2r.poznala farby, vedela pocitat...ani vo sne by ma nenapadlo, ze nastane nejaky problem.
citim z nej, ze uz ma aj odpor ku citaniu, pretoze vkuse ju nutim citat....i ked by som nemala na nu tlacit, ale inak sa neda...sama od seba citat nejde.
viem, ze je v skole len 2 a pol mesiaca a mozno je to len chvilkove obdobie, pevne dufam, ze ju nieco osvieti a zlepsi sa.
som tu napisala litanie, ale fakt uz neviem, co mam robit...aspon sa mi trosku ulavilo. 😉

a do skoly ide az 23.11...maju chripkove prazdniny. 😉

ka77ka
16. nov 2009

nieco som si ohladne citania precitala...terezka cita zo slabikara, a maju aj take karticky s textami, tak citame aj tie....tiez som si vsimla, ze po dlhsom citani sa nauci vety naspamet 😉
citaju pismenko O.

donara
17. nov 2009

ka77ka- neboj ono sa to určite zlepší, za každé správne prečítané slovo treba chváliť, mi sme mali tento problém s písaním a potom malý presedlal na čítanie, ale pekne pomaličky, a chválou som nešetrila. Číta pomalšie, ale je to o čítaní, bude sa to zlepšovať, len čítať. Niečo zaujmavé jej treba nájsť, ja som našla starý šlabikár a ukazovala som mu čo nešlo mne, vysvetľovala a skúšali sme čítať z toho starého a ono sa to pomaličky zlepšovalo až to ide ako tak dobre. Prajem veľa trpezlivosti. K tomu odkladu, náš je narodený 17.7. aj som o tom rozmýšľala, ale teraz už je to pohoda, je hravý ale učiteľka vravela že má polovicu triedy hravú, no proste sú to ešte detičky a chcú sa hrať.....

mimomu
17. nov 2009

ahojte bambule 🙂 co porabate?dnes volno 😎 super 😎 nasi idu normalne zajtra do skoly,maju divadlo a pozajtra koncert 🙂 prave sme sa doucili a mala by som zehlit-taaaaaaaaaaaaak sa mi nechce,ble 😝
ka77ka,neboj,vsetko sa upravi-jedno dieta vie lepsie citat,ine pisat a ine pocitat.viki tiez niekedy trva kym pochopi,co od nej ucitelka chce....ale potom si to pamata dlhsie,nez deti ktore s tym vobec nemali problem.takze sa vobec neobavaj.prajem aby sa terezke darilo a hlavne musi citit tvoju oporu a podporu.drzte sa. 🙂

felixa
17. nov 2009

ka77ka,
mozno by si ani nemala cakat, kym sa mala sama rozcita, ked ju ucitelka hodnoti ako najhorsiu citajucu v triede a pyta sa ta na odklad.
V pedagogicko-psychologickej poradni vedia specialne postupy, ako ucit citat deti, ktore s tym maju problemy (a myslim, ze je to cele hradene poistovnou). Teraz je uz velmi vela materialov ohladom stimulovania uvedomovania si struktury slova - slabiky, hlasky... PPP uskutucnuju aj rozne kurzy, a existuje aj literatura k danemu problemu...
Niekedy staci len spravna "stimulacia" a dieta sa rozbehne a rychlo vsetko dohoni, este aj predbehne ostatne deti v triede. 🙂 A ked pises, ze je sikovna od mala, bolo by skoda jej zanedbat tuto jednu stranku v uceni...

simka9122008
18. nov 2009

ahojte, tak sme konečne všetci fit, jupííííííííííííí, no bolo to fakt blbé obdobie, som rada že máme po
Malý išiel tiež po chrípkových, skoro po 2 týždňoch do školy, tak som zvedavá aký bude ohlas, zajtra by malo byť rodičko

jaduska
autor
19. nov 2009

ahojte....Katka - možno by si mala skúsiť, čo radí felixa...ak jej ostatné predmety idú v pohode, tak podľa mňa odklad nie je potrebný, možno len potrebuje nájsť iný systém, ako na to.... 🙂

u nás majú všetky školy chrípkové prázdniny, iba tá naša nie, ale Sandra v noci dosť kašlala, aj najmenšia je nejaká prechladená, tak už asi hodinu uvažujem, čo robiť. K lekárke ísť nechcem, lebo tam bude plná čakáreň chorých detí a naša mudr. iba ATB predpisuje, ale zas na druhej strane už som Sandre ospravedlňovala asi 2 dni a môžme iba 5 za rok.... 😒

mimomu
19. nov 2009

ahojte,tak ja od vcera lezim v posteli,horucka,zimnica a hrdlo-vcera som musela odist z roboty,lebo som uz totalne nevladala,strasna slabota na mna dosla ☹ tak dnes som doma a uvidim ci sa to zlepsi.
viki boli vceara v babkovom divadle a dnes maju vychovny koncert.
vcera sme sa ucili v citani preberaju pismenko o a z matematiky nulu.pisu diktaty aj patminutovky.
dnes je taky pekny den u nas,slniecko svieti 🙂 aspon to 🙂
jadus,to poznam,mudr.nasadi ant a hotovo.ja vzdy pockam,ci to prejde a ked to trva dlhsie alebo sa to horsi,tak vtedy uz ideme k mudr.

maznacik007
19. nov 2009

ahojte my sme mali vcera rodicko... vsetko ok .. situacia v spravani sa znormalizovala.. akurat mi mala vecer hovorila ze sa hrozne v skole nudi tak si dnes niesla do skoly knizku z kniznici.. ucitelka vravela nech si donesie.. aby si mohla citat svoje...

u nas znamky frcia.. davaju sa po 4 rku pisu diktaty kazdy tyzden...

ja som momentalne chora doma.. teda vzala som si dovolenku.. ale s ATB lebo uz sa mi to tahalo dva tyzdne a neprechadzalo.. a ja som hakliva na pluca.. /mavam zapaly pluc/ takze uz som musela ist na lieky.. ale detom ich davam len ked je to nevyhnutne a je vysoke CRP ci ako sa to vola

mimomu
19. nov 2009

tak nasi pisu diktaty 3 krat niekedy aj 4 krat do tyzdna ale aspon sa naucia.
tak ti prajem rychle uzdravenie 🙂

maznacik007
19. nov 2009

dakujem... mimomu .. to teda zvladaju ze 3-4 krat diktat.. do tyzdna... my mame tak ze denne si pisu do cvicneho ditatoveh s rodicom min. 1 riadok a potom ten co pisu v skole tak to je take 4 vety ... my mame same jednotky zatial.. klop klop /jednotka je 0-2 chyby/
stvrtrocne prace uz pisali aj z matiky aj zo slovenciny pismena sme narovnako aj cisla s vami.. 😉

mimomu
19. nov 2009

nasim vsetko opravuje,ked je zle. aj ked je napr.chybne pripojene pismenko,berie to fakt dost prisne.u nas je jednotka len za 0-1 chybu ale dava len 1 a 2 za diktaty ale z matiky aj 3,4.denne mame pisat este aj 2 riadky doma.ake slova pisu na diktatoch?

jaduska
autor
19. nov 2009

baby skoré uzdravenie vám, ja som Sandru vyslala do školy ,ráno som jej dala pre istotu Nurofen, aj keď nie som veľmi za takéto preventívne dávanie liekov.....

čo sa týka diktátov - ak mala San viac chýb, tak učiteľka neznámkovala, iba dala véčko, že videla... Sandra mala hlavne problém pripájať "i" urobila z toho stále "u" 😵

mimomu
19. nov 2009

jadus dik.
viki zas ked pisu slovo napr.ovos,tak o nepripaja zhora k v ale od spodu,skoro ma porazilo a este dlzne nam robia problem.aj nasim da len v,ked je tam viacero chyb.ale oni pisu uz dost zlozite slova ako-salama,vesele,lamali 🙄

melipa
19. nov 2009

ahojte, vsetkym marodom zelam skore uzdravenie ☹ ...mna tiez nieco obchadza, bolia ma dutiny a spusta sa mi nadcha, kycham o sto sest - snazim sa zatial dopovat vitaminmy a snad to prejde...ale aspon mala je OK
stale pozeram ako u vas ficia diktaty - Di nepisala este ani jeden 😕 , zatial max. odpisuju z tabule do zosita...inak ked sa krpata snazi, pise velmi pekne, ale v skole co napise teda nic-moc 😖 , neviem ci sa tam ponahla alebo co 🙄
citanie nam tiez dobre, ak cita a nehada - niekedy sa na to vydlabe a ked vidi na zaciatku "ma" tak si tipne koniec a povie ze "le" ale je to "mala" ...ale potom ked sa na to pozrie tak precita spravne - no leniva je potvora 😅
teraz v slabikari citaju "s" a kto ma Lipku - su tam take tie banany so slovickami, a to uz urobila rekord - namiesto "vesele" precitala "stastne" 😀 - lebo jasne ze to vie v tom slabikari naspamet a teda dobre sa sekla 😀 ...toto ma stve, ze necita, odrecituje skoro s pamati a potom takto trepne
inak dnes mame rodicko, tak som zvedava 😎

maznacik007
19. nov 2009

mimomu aj nasim opravuje zle pripojene pri. zle tvary pismena... nasi pisu vety a chyba je aj ked chyva dlzen, alebo meno nema velke pismeno na zaciatku alebo vetu nezacne s velkym prip. chyba bodka , otaznik a pod na konci vety.. vety su take klasicke ako v slabikari.

andrea.m
19. nov 2009

fuha pozerám že niektoré školy sú fest prísne. naši písali diktát tuším 3x za celý rok. filipko píše krásne ale strašne pomaly a potom dorába doma 😠 včera mali na domacu 4 riadky ale fil písal 14 lebo v škole nestíhal. som myslela že ma drbne. som na neho fajne nakričala po dlhej dobe. na rodičko sa chystám len naši sa k tomu nejak nemaju,neviem na čo čakaju.

bodka13
19. nov 2009

uf 😕 som vás konečne dočítala 😀 😀 😀

všetkým chorľavým maminkám prajem rýchle uzdravenie 😉 🙂 🙂 🙂

naši čítajú S s a aj píšu,z matematiky berú 7...diktáty píšu skoro každý deň a pozerala som ,že im už diktuje aj celé vety ako sú v šlabikáry...z matematiky píšu 5minutovky,ale nie tak často ako diktát...dosť im hodnotí aj samostatnú prácu v pracovných zošitoch...zatiaľ máme 1,a keď sa to učiteľke veľmi nepáči dáva večko 🙂

melipa 😀 😀 😀 aj mne sa niekedy zdá,že David to už na 2krát vie naspamäť-tak mu potom dávam skákano hocijaké slovo z tej strany a overím si či to naozaj vie prečítať 😉

😕 vy už máte všetky druhé rodičko????...u nás sa o ničom nehovorí

mimomu
19. nov 2009

aj viki niekedy hada a potom chyta nervy,ze ju opravujem.ona pise pekne,cita ako kedy a matematika,ked rozmysla,tak tiez v pohod,len aj ona je strasny lenivec 🙄
my sme mali zatial len jedno rodicko ale nas kazdy mesiac vola do skoly na 10-15min a vysvetli kazdemu zvlast co je dobre,co treba este potrenovat.tak tam som bola min.tyzden.ich je v triede len 11-takze p.u.vie dokonale vsetko o kazdom. 😎

andrea.m
19. nov 2009

to je super že ich je tak malo.

bodka no teraz bol štvrťročna klasifikačna tak by malo byť aj rodičko.

čo beru vaši na prírodovede? naši také rôzne temy.tie kreslia a potom prezentujú.minule filipko kreslil jedalny lístok a za prezentáciu dostal sovičku. nova tema je šťastie.

bodka13
19. nov 2009

nám povedali,že rodičovské je 3x za školský rok...inak môžeme ísť za učiteľkou keď má konzultačné hodiny-každý pondelok 😉

abetka
19. nov 2009

ahojte.
Tak dnes nam mala doniesla velku pochvalu za 1 stvrtrok a v utorok mame rodicko. Som zvedava. Nasi pisu na diktatoch len pismenka, ale ja jej davam uz aj slova doma
😵

roasha
20. nov 2009

marodom prajeme skore uzdravenie. 🙂
mala bola kvoli chripke cely min.tyzden doma,a mali chripkove prazdniny aj tento pondelok,tak nastupovali az v stredu do skoly./chripku sme zvladli celkom pekne/ 🙂
k diktatom...pisu kazdy den slovicka,a musia aj doma/,mame zosit,a pani ucitelka im ho kontroluje/
matematika...boze,teraz az neviem,myslim 6koncia 😅
pismenka uz idu na J.,tiez jej nedavam citat viac ako 2-3x,lebo tiez uz je to basnicka/ale cita si z hocijakych kniziek-na zachode napr./ 😎 😀
rodicko bolo v stredu,ale mne pani ucitelka povedala,ze nemusim prist,ze bublinka patri k najlepsim ziakom/som pysna/ 😎 😵
takze,clovek mal zo zaciatku obavy,ale zatial je to oki. 🙂