Začíname so školou v septembri 2009

jaduska
21. jan 2009

Viem, že je tu téma o prvákoch aj druhákoch, zrejme pribudnú aj ďalšie ročníky, ale ja by som chcela, ak sa tu stretneme nejaká stabilná skupina maminiek, aby sme nemuseli každý školský rok meniť tému a mali to všetko pekne chronologicky na jednej kôpke :o)

Takže, maminky, ktorých ratolesti už majú zápis do ZŠ za sebou, alebo sa naňho ešte len chystajú sem sa... 😉

roasha
30. jan 2009

inak,mame ich vsetky v trezore odlozene. 🙂

majina.b
30. jan 2009

copy debata o zubkoch s roasha-ou

roasha • 1d • 21. dec 2008 o 20:49
este k narodeninam-kolko mate trvalych zubkov?moja zabka uz 8!vsetky predne jednotky,horne aj dolne a tiez vsetky sestky/stolicky/. horne dvojky sa kyvaju..

majina.b • 4. jan 2009 o 14:50
k zubkom :
1 trhaný u zubarky
2 dedo
3 sama si ho vytrhla

suma sumárum 8 zubov trvalých. len nech čo najdlhšie vydržia!!!!! klop, klop, klop!

roasha • 1d • 5. jan 2009 o 12:26
majina
u nas tiez 2trhala zubarka/spodne-mali hlboke korene/,a horne si tiez vytrhla sama.

roasha
30. jan 2009

majina 🙄 ,teraz sa bavime o vypadnutych mliecnych zubkoch,a tych jej vypadlo doteraz 5! predne jednotky ma trvale uz vsetky,tzn.4ks!a pokial nevies,tak 6zuby-stolicky su uz trvale!-tie uz ma tiez vsetky styri!
suma-sumarum ma 8trvalych zubov vratane stoliciek! 🙄
teraz ti o co slo? 🙄 😝 😅

roasha
30. jan 2009

majina-mozno by si si mala zopakovat matiku-sucet do 10! 😝 😀 🙄

roasha
30. jan 2009

.....pokial ti slo o vek,lebo fakt neviem o co ti slo?,tak ked si uz myslis ze si velmi sikovna,tak si mala okopirovat/bez mojho suhlasu/ celu stranku,lebo moje dieta nie je narodene 21.12.,ale to si zrejme nepochopila! 😝

majina.b
30. jan 2009

roasha

pardon ak som sa ťa v tejto debate o zubkoch dotka, snaď jej nevypaju.

ešte dodatok - 21.12 je vložený tvoj prispevok o 20.49

roasha
30. jan 2009

ale narodeniny tam nema ohlasene,tie ma ohlasene v prispevku skor!bola som zvedava kolko 6r deti uz nema tolko mliecnych zubov,ale tu otazku ohladne zubov som vlozila toho" ESTE" 21.12./k predchadzajucemu prispevku/ 🙄
"a to svoje snad jej nevypadnu" si radsej tiez odpusti! 🙄 😝

andrea.m
30. jan 2009

kathi optima je hypernova. je to hypermarket. k taške bol plný peračník a kabela na úbor. takže mne sa to oplatilo.

kathi76
30. jan 2009

ohhh to je supi andrejka aj my mame hypernovu v nitre ,tak to v marci hned omrknem.diky,diky... 😵

emaso
30. jan 2009

tak my mame zuby vsetky,ale zato kopu kazov ☹

inac Sami nejako nejavi zaujem o pismena a tak,on je skor taky technicky typ 🙂furt cumakuje na Discovery chanel program "Jak se to dela",bavia ho encyklopedie,dinosaury,historicke zbrane,ale pismena moc eee 😠 je to OK? 😅

emaso
30. jan 2009

http://www.mimibazar.sk/bazar.php?user=2221

kto chce byt este zladeny 😀

majami
31. jan 2009

ahojte, môžem sa aj ja pridať, tiež budeme mať prváčika. Zápis máme úspešne za sebou, školu sme vybrali najbližšiu k domu, aby mohol chodiť sám domov, keď bude väčší. Tašku ešte nemáme, chceme ju kúpiť na narodeniny. Maxík by chcel s lokomotívou Tomáš, zatiaľ som takú nevidela ani na internete, tak budeme musieť vymyslieť asi nejakú inú. Učiteľka, ktorej som sa na to pýtala na zápise, vravela, že hlavne aby bola ľahká a že ona doporučuje tie tašky, čo sú skôr širšie ako vyššie, že v tých vysokých sa niekedy tie deti dlho hrabú a nemôžu nič nájť. No uvidíme, ešte sa chcem spýtať bodky13, písala si, že máte tašku modanworld- pozerala som aj na internete, ale nenašla som takú. Ak môžeš, napíš, kde ste ju kupovali. Dík.
tamarka, ohľadom prehadzovania písmen, my sme mali pred zápisom také stretnutie s učiteľkou zo školy a so psychologičkou z poradne, oni akurát k tomu prehadzovaniu vraveli, že niektorým deťom to robí problémy pri písaní diktátu, že to napíšu tak ako sú zvyknuté to vysloviť- čiže poprehadzovane a ona to potom musí označiť ako chybu. Ale vraj to treba konzultovať s logopedičkou.
Nám idú písmenká ok, už nás logopedička aj vyradila, ale občas ešte r a l nepovie úplne čisto, tak sa to hádam napraví. 😉
No a 2 zuby mu už tiež vypadli a už aj rastú nové + jedna nová zadná stolička - ozaj nemáte skúsenosti, nám zubárka radila, že sa tie nové stoličky dajú zapečatiť a treba to urobiť, hneď keď sa prerežú, my sa na to chystáme, ale ak máte iný názor, sem s ním. Zatiaľ pekný deň, ahojte.

roasha
31. jan 2009

majami,ja som malej nedala pecatit,jej ich len dr.nafloriduje ked sa raz za cas ideme ukazat,ja jej ich raz za 2-3t prefloridujem/malo by sa raz do tyzdna/ -elmexom gelé,a mala ma krasne zubky,ma len jednu plombicku na 5stolicke,na tej najviac zuje.kazy nema ziadne,ma zubky bielucke.

kathi76
31. jan 2009

ahoj majami ohladom tych zubkov sa stotoznujem s roashou staci to s tym elmex - gelee prefloridovat aj nam to tak nas zubar poradil v nemecku,ale myslim ,ze zubar ako zubar.mame tiez vsetky styri vonku.chcel ich tiez z niecim zapecatit,ale povedal ,ze mame este cas.ved chodime pravidelne na kontrolu- dvakrat do roka.
vela stastia pri hladani tasky majami... 😎
inac nepisem bodky,mäkcene a ani dlzne lebo nemam nato klavesnicu takze sorry...

graziela
31. jan 2009

Ahojte,
aj my sa k vam priadavame, teda ja s nasou Saskou, zapis mame uspesne za sebou (lavou zadnou) a tesime sa do skoly..teda ja ani moc nie, lebo ked si predstavim, ze sa z mojeho maleho dievcatka uz pomaly stane skolacka a z maleho dievcatka uz bude o chvilu pubertacka, tak mi je smutnooooooo ☹ Ale to bohuzial patri k zivotu...
My uz mame tasku tiez kupenu, Jezisko doniesol, zn. Topgal, takze kvalitka...mame uz aj peracnik s vybavou, nadobku na desiatu, zopar tvrdych dosiek, teda jednu velku a tusim 2 male...a uz asi nic viac...a este, v skole pri zapise sme obj. knizku od K. Bendovej - O prvackom maciatku a zosity..tie budeme mat na zac. sk. roka...
Neviem ani poriadne, co vsetko budu potrebovat, nemate vy nejaky zoznam, alebo skusenosti, co vsetko taky prvacik potrebuje mat vo svojej vybave?
My mame zubky este komplet vsetky, ani jeden sa jej nekyve zatial...a dokonca nema ani jeden jedinky kaz...a to jej 1.zubok vysiel uz vo 4.mesiaci...
Neviem, o com vsetkom ste tu uz popisali, nemam sancu to vsetko precitat...
aaa, este snurky... tak tie nasa Saska vie zaviazat, ale zatial nie moc dobre, len tak ledabolo, aby sa nepovedalo..tak budeme trenovat v lete...doteraz sme sa tomu vyhybali, kupovala som jej vzdy topky na suchy zips, ale teraz to uz tak zamerne robit nebudem...

abetka
31. jan 2009

no aj mne je luto, ze uz bude skolacka a aj mam strach ako to zvladneme a tak. Bojim sa deti, ktore vedia byt niekedy velmi krute. Uz teraz chodi zo skolky , ze ma stale rovnaka cizmy a nema znackove tricko a ja som v tomto dost taka citliva. Ja len chcem , aby mali moje deti vsetko, ale nie materialne, ale aby mali chapajucich rodicov, mali sa komu zdoverit, mali sa kam vratit a jednoducho , ked som na MD ani nemam navyse eniaze naznackove veci. Aj teraz ide na lyziarsky a nie vsetky deti idu, ale pre mna je podstatne jej dat sancu nieco sa naucit, nieco skusit a nie to co ma na sebe. Jasne aj mne sa paci, ked je pekne oblecena, ale da sa pekne obliect a nemusi byt znacka. Len ked sme mmali rodicovske ohladom lyziarskeho, tak niektori rodicia su horsi jak deti a mna toto strasne stve. ☹ . Som vam to musela napisat, lebo MM povie, ze su to malichernosti, co mozno aj su, ale ja mam z tohto strach.

andrea.m
31. jan 2009

abetka s toho mam strach aj ja. minule som sa snažila filipkovi vysvetliť že je viac mať súrodenca ako super vybavenú detsku. pozval ho domov spolužiak zo škôlky,jedináčik,obaja rodičia pracuju. samozrejme že detska vybavená najnovšími hračkarskými hitmi dvdečkom plazmou a neviem čím všetkým ešte. nebola som v tej izbe viem len to čo mi filipko povedal ale dosť dlho som mu vysvetľovala že hoci ten spolužiak ma kopec hračiek a izbu pre seba je sám lebo nemá súrodenca a nemá sa s kým hrať a preto si každý deň pozýva spolužiakov,lebo mu je smutno a že on ma tamarku ktorá ho ľúbi a že nikdy nebude na svete sam lebo vždy tu budu jeden pre druhého. neviem či ma pochopil ale viac sa na to že nemá v izbe dvd nesťažoval. 🙂

lienocka235
31. jan 2009

jaaj baby nezacinajte taketo temy.. 😀 my sa dobrovolne priznavame.. k ruzovej izbicke. plnej hraciek od vymyslu sveta... aj s telkou aj s DVD a repraky.. aj ma vlastny pocitac... 😝

ale aj tak tuzi po niecom inom... nasa Ninuska... mame o tom fotku v mojom albume.... ale my jej to nevieme dat... ☹

andrea.m
31. jan 2009

lienka kebyže nemôžem dať filipkovi súrodenca riašim to tak isto ako ty. možno aj ten jeho spolužiak nemá súrodenca preto že to jednoducho nejde ale ako ináč mu vytlačiť z hlavičky tu závisť 😉

abetka
31. jan 2009

je to tazko. Ja by ssom aj napr. ruzovu izbicku chcela pre malu, ale racionalne mi to pride zbytocne, lebo ked bude mat 10 mi povie, ze chce inu 😝
Ale clovek asi musi mat priority a nejako sa snazit to dietatu vysvetlit , aj ked to neni lahke ani pre nas 😅

graziela
31. jan 2009

Tak babenky, aj ja mam veru asi ako kazda mamina strach z toho, ako to nase dietky zvladnu v takych zatazovych situaciach...a hlavne tie krute poznamky inych deti...ani nie tak na materialne veci, skor na city...lebo ved vysmievat sa da z hocicoho...ale samozrejme, deti su na kazdy vysmech citlive....Nasa Saska, kebyze sa jej vysmievaju z oblecenia, tak z toho by si asi nic nerobila, ale keby sa jej smiali, ze sa jej nieco nepodarilo, alebo ze nieco nespravne povedala, alebo co jav viem, to by bolo pre nu asi horsie.., aj ked si zasa na 2.strane vie povedat svoje..
V skole to bude o to ine, ze tam budu deti odkazane same na seba, uz tam nebudu cely cas pod dozorom pani ucitelky ako v skolke, ktr. mozu hned vsetko vyzalovat a ona to vyriesi sa nich...v skole sa budu musiet popasovat sami...a zasa...zalovat zakazdy pani ucitelke...ved viete, ako ste same nemali radi take "zalobaby"...
Takze ja sa ani tak nebojim toho, ako zvladne ucivo, ale toho ostatneho okolo toho...
A znackove veci nekupujeme ani my, zatial Saska s tym ani neprisla za mnou, ona ani nevie, co je to znacka, ale samozrejme, ze sa jej pacia veci, co nosia jej kamaratky a tiez by take chcela...Tiez som na MD, peniazky nazvys nie su, ale aj keby boli, za znacku, ktr. by nosila rok, mozno este kratsie, by to peniaze zbytocne nevyhodila...to je moj nazor...Samozrejme neodsudzujem tych rodicov, ktr. detom kupia to najkrajsie, najlepsie a najdrahsie, ved ked im tie peniazky nechybaju niekde inde...kazdy rodic chce pre svoje deti len to najlepsie...no nie je to len o materii...

kathi76
31. jan 2009

no my sme mali izbu uz bledo- modru,kedze rada malujem teraz ju ma mala do 1/3 ruzovu a do 2/3 zltu medzitym je bordura(tenky tapetovy pasik)s princeznami,ale tak kym pojde do skoly to urcite vymalujem znovu.kym sa vystahujeme bude 5kg farby na stene.ale co uz...
surodenca by chcela mala tiez, ale ja sa nato necitim.som tu v cudzine sama a je to dost blbe pre mna.muz robi 5-krat v tyzdni tak ,ze ho vidim len vecer,takze sme na vsetko same...
a co sa tyka telky v izbe a dvd-cka,tak nato som strasne tvrda neexistuje aj ked peniaze nato su,ale mozno tak ked bude mat 15 sa mozeme o tom zacat rozpravat...

monkula
31. jan 2009

no, baby, sľúbial som môjmu jarkovi ,e ho t uverejne pochválim, takže:
Vo štvrtok dostal ad pani logopedičky dve žlté hviezdička, jednu za to ,že už vie krásne povedať č. ž a š a že sa veľmi snaží pekne rozprávať a druhú za to, že už nemá takú drevenú ručičku a že začal aviac kresliť a veľmi rád vypracováva pracovné zošity s maminkou..
A pochvalu som dostala aj ja ,vraj je veľmi vidno, ako sa mu doma s tými obrázkami a písmenkami a pracovnými zošitmi venujem... 😵 😵

vy máte doma nejaké pracovné zošity?

andrea.m
1. feb 2009

máme. posťahovala som z netu čo sa dalo a píšeme už aj do toho čo kázali kupiť do školy. 😉

lienocka235
1. feb 2009

no u nas je to tak.. ze poobede chodi pre nu dedko do skolky.. a potom je u mojich rodicov... kym neprideme z roboty....
a babka jej obcas predpise... hodila som foto do albumu.. a Ninuska.. pise.. ale ona ma rada aj take ze osemsmerovky a tajnicky.. tak to jej kupujem tie detske casopisy.. a riesi..

pisane jej moc nedovolujem.. ona si hrozne rada cita.. najradsej ma tu seriu o Zuzanke.. alebo take o konoch... na to je maniak... za hodinu ju precita... my asi skrachujeme na knihach 😀

k izbicke.. my mame tiez v style princess.. aj zavesy bordury a tak.. ale kombinujem to so zelenou.. /hoci napr. stolicku ma hana montana 😅 / ale izbu teraz vobec neriesim.. lebo sme zacali stavat takze potom sa vyburim na novej.. 😀
k DVD.. vacsinou si pusta dvd.. stahujem jej z netu.. teraz frci bol raz jeden zivot, prip. nejake prirodopisne.. z vesmiru a tak... a my little pony

k pracovnym zositom.. u bakby ma prvacku matiku.. babka bola aktivna.. a kupila rovno 2. diel.. tak to si tam pocita.. ale oni robia v skolke prac. listy od troch rokov.. a vzdy na konci roka to dostaneme domov..

jaduska
autor
1. feb 2009

Juuj, konečne som vás dočítala....

Takže k zubom - máme ešte všetky mliečne, trvalé sa vraj neoplatí pečatiť, lebo aj tak sa kazy robia v medzizubných priestoroch - takže niť, medzizubná kefka a dôkladné čistenie 🙂

k logopédii - v škôlke boli dvaja, jeden povedal, že má problém s R, druhý povedal, že R hovorí krásne, ale trochu jej uteká L, potom aj ten prvý zmenil názor, že naozaj je treba precvičovať L, tak už nechodíme nikam, keď sa nevedia dohodnúť 😠

pracovné zošity kupujeme asi od minulého roka, ale donedávna do nich Sandra iba čmárala, odkedy bola na zápis, tak sa tomu začína "solídne" venovať 😀 viac ju však baví spočítavanie ako písanie, ona by písať chcela vedieť hneď, darmo jej vysvetľujem, že najprv musí trénovať tie slučky a čiarky, aby jej písanie išlo ľahšie....

a už nám došiel aj papier o prijatí, tak už sme budúci prváci aj oficiálne 😵

abetka
1. feb 2009

nasa pise pekne ciarky a pod. , ale je netrpezliva a vsetko chce naraz 😉

katara
1. feb 2009

Holky čo sa týka izbičky: keďže som slobodná mamička, nemôžem si dovoliť izbičku podľa mojich predstáv, ale som rada, že Emka má svoju izbičku, a verte mi veľmi peknú, aj keď nemá najdrahší nábytok, najmodernejšie hračky, podľa mňa sú dôležité iné veci. Pracovné zošitky kupujeme, ale vypracovaváme ich len pár týždňov, chce stále písať, tiež si nedá povedať, že najskôr sa musia cvičiť čiarky, slučky... Zúbky máme všetky mliečne, už len čakám, kedy vypadnú. Máme ich dosť škaredé, lebo keď bola maličká, narazila si, zubárka vravela, že to je príčina. Mamičky aké máte skúsenosti, bojím sa, aby aj trvalé zúbky nemala pokazené. Ešte ma trápi obrýzanie nechtíkov, to som už spomínala, skúšali sme všetky možné laky, vrátane proti obrýzaniu nechtov, nepomohlo. Neviem po kom to má, ja to nerobím.

kathi76
1. feb 2009

katara to su deticky ani ja si neobhryzam nechty a mala to robila.ked som ju od toho po dlhej dobe odnaucila,tak pokracovala z jedenim susnikov(fuj) a teraz si trha pery az do krvy.stale mame inu fazu.najhorsia bola ta s tym jedenim sus... nemam nato zaludok.sem-tam este sa pokusy... 😝

tie laky su dostat,ale je to sila smrdi ti od toho vsetko a nepomaha to vobec.teda moj nazor.

jaduska
autor
1. feb 2009

katara - naša Sandra si tiež istý čas obhrýzala nechty a tiež to nemala u koho vidieť - teda v rámci rodiny. Aj som ju občas klepla po prstoch, keď som to videla, potom som sa jej pýtala, či krásne princezné môžu mať také škaredé nechty a nakoniec, ako prišlo, tak odišlo - už neobhrýza...ale nemám šajn, čo zabralo...jednoducho som jej stále hovorila, nech to nerobí, že už je veľká, že to má škaredé atď. ....

a ešte k tým zúbkom - dôležité je vyčistiť ich poriadne večer. Môže si ich umývať aj 10 krát do dňa, ale keď ich aspoň raz neumyje poriadne, tak to nemá efekt. Treba hlavne dobrú zubnú kefku, pasta nie je až taká dôležitá. Treba sa naučiť správnu techniku, zbaviť zuby hlavne zubného povlaku a čistiť medzizubné priestory - dentálnou niťou a medzizubnou kefkou. A samozrejme, chodiť na prevetnívne prehliadky. Normálne popros zubára, nech malej ukáže, ako si má zúbky čistiť. Alebo teraz už existujú aj dentálne hygieničky, tie sú na to odborníčky. Keď sa to naučí teraz, ako to je správne, tak bude mať zdravé zuby dlho, predlho....