Začíname so školou v septembri 2009

jaduska
21. jan 2009

Viem, že je tu téma o prvákoch aj druhákoch, zrejme pribudnú aj ďalšie ročníky, ale ja by som chcela, ak sa tu stretneme nejaká stabilná skupina maminiek, aby sme nemuseli každý školský rok meniť tému a mali to všetko pekne chronologicky na jednej kôpke :o)

Takže, maminky, ktorých ratolesti už majú zápis do ZŠ za sebou, alebo sa naňho ešte len chystajú sem sa... 😉

andrea.m
3. feb 2009

ja som aj poznámky na vš písala tlačeným

katara
3. feb 2009

Alžbetka, to majú lyžiarsky zo škôlky? My sme boli lyžovať iba raz, Emka sa veľmi páčilo, aj jej to celkom išlo dobre, ale odvtedy sme už neboli, lebo máme ďaleko, najbližší lyžiarsky vlek je cca 60 km od nás. U nás mali v škôlke plavecký, ale to sa Emke vôbec nepáčilo, bola iba 2 krát, pritom vodu miluje.

abetka
3. feb 2009

Katara-vlani chodili mesiac na plavecky a tento rok maju lyziarsky. A kazdy pondelok chodia korculovat na lad cely rok na zimny stadion. Je to fajn , aspon su v pohybe 🙂

jaduska
autor
3. feb 2009

abetka, ja študujem teraz a pre istotu si všetky poznámky prepisujem do PC hneď ako prídem domov...kým si pamätám, čo nám to diktovali...

adi a stíhala si písať tlačeným? netrvá to dlhšie?

andrea.m
3. feb 2009

stíhala. ja ináč písať neviem.

z.g.
3. feb 2009

ahojte, hňja som tu dááávno nebola, lebo nestíham čítať, čo píšeme

nás čaká zápis v piatok-sobotu

ešte k tým krúžkom
chcem sa spýtať, či máte vymyslené, ako budete deti vodiť na krúžky mimo škoply?
ja práve zvažujem, na čo natálku prihlásiť, aj keď je čas,
do decembra budem na MD, ale potom, keď budem pracovať, babky tu nemám...
je mi ľúto zas niečo vypustiť, lebo má vlohy na výtvarnú, tanečnú , chceme pokračovať v angline Helen Doron a možno aj hudobná, ale je toho aj dosť...

majami, nevieš, ako je to s krasokorčuľovaním?, treba najprv absovlvovať kurz korčuľovania a potom robia výber, alebo berú rovno všetky deti?, a ako často bývajú tréningy?
vďaka za odpoveď
jo a od koľkých rokov treba začať?

a dobrý nápad s tým foťákom na zápis, aj by som naň zabudla...

jaduska
autor
4. feb 2009

z.g. mi bývame v malom meste, tak deti chodievajú na krúžky samé. Ale ja budem na materskej ešte asi dlho-predlho, tak v prípade núdze ju pôjdem odprevadiť. Veď si potom pozisťuj, či niektorá mamina by ti nemohla s tým vypomôcť...

Inak u nás zápis voľakto fotil, tak budeme mať možno aj my nejakú fotku, len musím zistiť, že kto. Sú vyvesené v meste vo vitrínke a na jednej z nich je aj naša krásavica, tak si pôjdem vypýtať....

lubkaj
4. feb 2009

Ahojte,
Tak my budeme urcite chodit len na kruzky, ktore ponukne skola, mimo nu by ju nemal kto vodit... A vyberat budeme az podla aktualnej ponuky v septembri.
A fotak je dobry napad, my ideme na zapis v piatok, tak ho urcite zoberieme.

katara
4. feb 2009

Holky tak my sme už po zápise, prebehlo to celkom v pohode. Čo týka testov, bola som dosť prekvapená, pripadalo mi to dosť ťažké pre 5-ročné deti. Každej mamičke niečo psychologička "vytkla", nám napríklad, že mohla nakresliť krajšiu postavu, to povedala asi piatim mamičkám. V tých testoch bolo napríklad odpísať písanými písmenami Cis, že vraj neočakávajú, že to deti predne odpíšu, ale zisťujú podľa toho ako je dieťa vyspelé s jemnou motorikou. Na to tiež povedala viacerým mamičkám, že to mohlo byť lepšie.
No nevadí, dúfam, že do septembra sa doučíme kresliť postavu 🙂
Mali sme aj foťák, keď stiahnem fotky, dám vedieť. Zatiaľ sa holky majte.

majami
4. feb 2009

ahojte, z.g. neviem v ktorom meste bývaš, tu v žiline je to tak, že sa myslím si dá aj vstúpiť priamo do krasoklubu, to už je najlepšie sa poradiť, možno aj podľa toho, ako sa vie korčuľovať. Inak tu majú krasokorčuliari čo sú v oddieli tréningy niekoľkokrát do týždňa v čase 6-7 hod ráno a potom ešte poobede telocvičňa, myslím, že aj balet. Malý čo chodí na školu korčuľovania tak má tréning 2x po hodine na ľade a raz do týždňa môže chodiť aj do telocvične. Ak si zo Žiliny, daj vedieť, cez IP by som ti poslala odkaz na ich stránku, tam je to podrobne rozpísané. Inak začať sa dá tak po 3-4 rokoch - aby už boli ochotné počúvať trénerku.
Čo sa týka krúžkov mímo školy, budem sa pozerať hlavne na to, o koľkej budú bývať. Takže najlepšie je nájsť také, čo začnú po štvrtej, aby som vybrala jeho zo školy, malú zo škôlky a mala čas ho ešte na ten krúžok zaviesť. No a čo bude neskôr, keď aj malej budem chcieť dať nejaký krúžok, tak to si neviem vôbec predstaviť. Zatiaľ mám hrôzu už len z toho, ako to budem ráno stíhať - od marca idem do roboty a neviem o koľkej budem musieť ráno vstať - dúfam, že o šiestej bude stačiť, aby som ich stihla oboch zaviesť do škôlky a jaslí a potom bežať do práce a poobede dobehnúť, kým zatvoria. Tak držte palce 😉

abetka
4. feb 2009

katara- to nejako prehanuju . MNe sa zda, ze niekde robia zapis akoby deti mali ist uz do druhej triedy 😝

jaduska
autor
4. feb 2009

Teda babky, ja keď čítam, čo všetko robili vaše deti na zápise, tak si idem oči vyočiť 😕 😕 😕 Ja fakt neviem, načo je potom tá prvá trieda. To aby tam rovno prišli deti, ktoré vedia čítať, písať, počítať a neviem čo všetko ešte.... 😠

U nás krúžky škola neponúka, iba CVČ a ZUŠ....

Inak tiež mám obavy, ako to budeme ráno stíhať, lebo do škôlky sa dalo prísť aj pár minút neskôr, ale do školy asi ťažko.... Zrejme bude musieť chodiť normálne busom SAD, stanicu máme pár metrov od paneláka a druhá zastávka je priamo pri škole...inak si to neviem predstaviť, ťahať so sebou ešte dve malé deti...

andrea.m
4. feb 2009

jaduška budeš to mať ťažké.

zusikk
4. feb 2009

my sme uz tiez po zapise a vobec to nebolo take ako tu niekto obcas pise lebo som sa zacinala bat ci to "zvladneme" 😉 Pytali sa klasika meno kde chodila do skolky kolko ma rokov ci sa jej pacilo v skoke co ju zaujma....potom na kockach ukazovali geometricke tvary a hovorila aky ma ktory farbu spievala pesnicku skusali ci pozna niektore velke tlacene pismena a cisla/poznala...nasa zial vie citat aj pisat ale velkymi tlacenymi/a potom uz len talafatky ci sa tesi na skolu a ci chce z nejakym kamaratom sediet v triede a tak... od nas len rodny list a bezne infosky adresa zamestnavatel ci etiku ci nabozenstvo ci dva cudzie jazyka od prvej ci len jeden....inak uz nic takezoznam veci do skoly nam dali natlaceny na papieri a vysledok prijatia ci neprijatia sa dozvieme v maji.Takze u nas pohoda...nebol to taky stres....

pass
5. feb 2009

jaduska nebudes sa o malu bat? dokonca ani ja som ako prvacka prvy polrok sama do skoly nechodila 😕

jaduska
autor
5. feb 2009

pass - ráno ju posadím na autobus ja, toľko môžem odbehnúť a pri škole vystúpi. Urobí pár krokov a je v triede. Samozrejme, že prvé dni pôjdem s ňou, ale potom to bude musieť zvládnuť sama. My sme takto chodievali už do škôlky - otec nás pred bránou vypustil z auta a ďalej sme išli samé... Neviem to inak vyriešiť, keďže sme si vybrali školu, ktorá je ďalej od bytu...A vychystať ráno tri deti z toho jedno bábo a jedno batoľa, aby sme do školy došli načas, no neviem, uvidíme...možno budeme stíhať. Inak tým smerom je aj gymnázium a pár kočiek z nášho bloku tam chodí, tak možno niektorú poprosím a bude Sandra chodiť s nimi.

andrea.m
5. feb 2009

my sme do škôlky nechodili ako deti iba do prípravky a tá bola v susednej dedine a chodili sme sami na autobuse.v susednej dedine nás čakala jedna babka ktorej rodičia platili a ta nás odviedla do škôlky ale v šatni sme si museli poradiť sami a zase na obed nás ta babka odviedla naspäť na autobus.a do prvej triedy sme chodili až do dalšej dediny (5km) a to sme už boli odkazaní sami na seba.ale je pravda že pred 26 rokmi bol iný svet.

jaduska
autor
5. feb 2009

to máš pravdu, že to bolo iné, nebolo ani toľko áut, ani toľko "úchylov"....hádam to nejako poriešim s tými gymnazistkami, alebo jednoducho budeme musieť všetci ráno skoro vstávať. Keď to voľakedy naše mamy zvládali, že nás vodili do jasieľ na šiestu, tak to musíme zmáknuť aj my.... 🙂

andrea.m
5. feb 2009

🙂

kathi76
5. feb 2009

my mame zapis az v aprily.takze som zvedava co bude muset robit moja mala-velka.neni moc dobra v malovani a minule nam vychovavatelka v skolke povedala,ze neni zrela do skoly lebo namalovala postavu a nemala ruky.ked sme sa jej doma nato opytali povedala ,ze na ruky zabudla ,ale namalovala jej ofinu 😀 😀 😀
je to tazke lebo kazde dieta ma podla mojho nazoru talent na nieco ine.ja neviem dodnes malovat(kreslit).
nerobim si z toho hlavu lebo vie kopu inych veci.ved uz teraz ovlada 2 jazyky a uci sa treti...staci na 5 rocne dieta... 😅 😅 😅

jaduska
autor
5. feb 2009

kati - ona nemusí vedieť dokonale maľovať, podľa kresby zisťujú hlavne jemnú motoriku. V ich veku by mali vedieť namaľovať komplet postavu, ak tie ruky iba zabudla, to neznamená, že nie je na školu zrelá. Z jednej kresby sa to predsa posudzovať nedá, hlavne keď inokedy tie ruky nakreslí. A keď aj ostane ešte rok v škôlke o nič nepríde, ako vraví môj otec, akonáhle začne chodiť človek do školy, tak už má do konca života iba samé povinnosti 😉

ukana
6. feb 2009

kathi76, z toho si nic nerob, mne tie ucitelky tiez niekedy nepripadaju moc ZRELE, uz baziruju na takych blbostiach ( vid tie ruky), synovec nenakreslil na teste zrelosti prsty a bolo zle...hlavne ze uz vie uplne citat, aj male pismena( naucil sa sam), tak kto je potom zrely do skoly.... 😠 😠 ...mne to pripada, ze v prvej triede uz chcu mat "hotove" deti, ale ved su este stale skolkari a za toho 3/4 roka sa este vela veci naucia....Nevravim take zakladne veci, ako farby a pocitat do 5, ale niekdy to prehanaju 😒

majami
6. feb 2009

ahojte, tak najnovšie sa nášmu malému páči táto taška wall-e:
http://www.gorila.sk/t/list.php?class_id=23&cat...

Nemáte s ňou niekto skúsenosti, či je vôbec dobrá, keďže to označujú ako hračka? Aby som to neobjednala a stálo to za ... 😨

Ešte sa chcem spýtať na váš názor na používanie mobilov drobcami. Poznám rodičov, ktorí už od 1.triedy dajú dieťaťu do ruky mobil, no neviem, ja si myslím, že je to ešte moc skoro, možno niekedy okolo štvrtej triedy, keď už bude rozumnejší. A ešte by som sa aj bála, aby mu ho niekto neukradol.

pass
6. feb 2009

jaduska - urcite to zvladnes, tie baby z bloku su super napad, aj mne by sa zisli take susedy 😉

kathi - vobec nic si z toho nerob, deti predsa maju pravo nieco obcas zabudnut 🙂 mna preto zaraza fakt, ze prvakom u nas budu zase znamkovat vsetky predmety ako za sociku - vytvarna a telesna by urcite nemali byt znamkovane, kedze nie kazdy ma na to talent a o vedomostiach to nic nehovori 😠

pass
6. feb 2009

majami - aj ja som nad mobilom rozmyslala, predsa len skolu bude mat na druhom konci mesta 😖 ale tiez sa bojim, aby mu to niekto neukradol alebo ho niekde nezabudol...

jaduska
autor
6. feb 2009

majami, zrejme tak majú označenú iba kategóriu v e-shope, lebo nemám pocit, žeby to bola hračka, ale najlepšie by im bolo napísať, prečo to tak majú.

Čo sa týka mobilu - naša Sandra má svoj už dávnejšie, ale používa ho iba vtedy, keď ideme niekde na dlhšie preč z domu, aby jej dedko mohol zavolať.
Tiež ma presne včera napadlo, či jej ho dávať, alebo nedávať do školy. Keď ju budem vodiť do školy ja, tak ho samozrejme nepotrebuje, ale keď už bude chodiť s niekým iným, tak by som bola rada, keby mi aspoň prezvonila, že je v triede. Potom mobil samozrejme vypnúť a zapnúť až po vyučovaní. Škola, kde bude chodiť, je zatiaľ malá, najstarší tam budú piataci, tak hádam s krádežami problém nebude. Ale poviem jej, že keby jej ho chcel niekto vziať, tak nech ho radšej dá dobrovoľne, aj tak bude mať len nejaký starý telefón...

ukana
6. feb 2009

😕 😕 teda v prvej triede mobil....no ja som nad takym niecim ani neuvazovala, naco, ved cez den je v skole, potom v druzine, ucitelka bude mat na mna kontakt, keby nieco...mne to pride zbytocne, nas Matko ho nevie ani pouzivat na telefonovanie... 😒 mozno vtedy, ked uz bude chodit sam domov zo skoly, ale to by som skor nechala doma nejaky mobil, ze nech mi zavola, ked pride domov...

andrea.m
6. feb 2009

ja som ešte celý prvý polrok na MD takže mobil nerieším a potom sa zariadime podľa situácie. filipko vie s mobilom akurát toľko že ked mu zavolám tak zdvihne a povie že je všetko OK 😉 ale sam by mi zavolať nevedel...zatiaľ.

lubkaj
6. feb 2009

Tak nad mobilom sme ani my neuvazovali. Do skoly ju budeme vozit (mame to cestou do prace) a takisto ju z nej aj budeme brat. Ked uz bude na druhom stupni a nebude uz chodit do SKD, potom mozno. Ale mozno ani to nie, doma mame pevnu linku, takze zavola z nej, ked uz bude tam (aspon budem vediet, ze naozaj vola z domu 😉).

jaduska
autor
6. feb 2009

my sme nastavili Sandre rýchlu voľbu na mňa, na dedka a na tatina, tak vie aj zavolať. A má ho sklápací, takže hovor prijíma otvorením mobilu....