Začíname so školou v septembri 2009

jaduska
21. jan 2009

Viem, že je tu téma o prvákoch aj druhákoch, zrejme pribudnú aj ďalšie ročníky, ale ja by som chcela, ak sa tu stretneme nejaká stabilná skupina maminiek, aby sme nemuseli každý školský rok meniť tému a mali to všetko pekne chronologicky na jednej kôpke :o)

Takže, maminky, ktorých ratolesti už majú zápis do ZŠ za sebou, alebo sa naňho ešte len chystajú sem sa... 😉

pass
22. jan 2009

ahojte, aj ja sa pridávam - tiež nás čaká zápis a ja sa neviem rozhodnúť, do ktorej školy malého dať 😅

ukana
23. jan 2009

ahojte, mozem ku vam? nas Matko je narodeny 30.5., zapis mame za sebou.....tasku sme tiez kupili ( teda Jezisko doniesol) zn Topgal, pododbne ako vravis ty Bodka, ma tiez vystuzeny chrbat, vela reflexnych znakov, a kadejake priehradky a vazi len cosi cez 1kg...
tu je konkretne
http://www.topgal.sk/tasky/CHI-107/D---Blue/

ukana
23. jan 2009

ka77ka, aj nas maly ma okuliariky, po ockovi 😖 , nevies ako to je v skole s telesnou vychovou? Lebo sme nad tym minule uvazovali, ci si ci bude davat dole, alebo budeme riskovat, ze ich ma stale zlomene 🙄 ale zasa bez okuliarov tazko chyti loptu...no asi si nachystam rezervy okuliarov ☹ 😅

tamarka
23. jan 2009

ďakujem ďakujem, fakt ste ma ukľudnili, čo sa týka našich vlasov tak nič moc, Emka má skoro po pás vlasy, husté kučeravé, takže okrem sponky nezvládne nič. Zaviazať šnúrky nevie aj keď už skúša, prvú časť spraví aje jednu mašlu ale ďalej už to akosi nejde, ale to zvládneme. Na tašku už sa tiež chystáme. Emka má 2 priority, musí byť ružová a s barbinami. Ja ich mám trošku viac 😀 😅 , ozaj minulý rok som pozerala teleráno a ukazovali tam tašky a radili ako vybrať tú správnu. Okrem vystuženého chrbta, reflexných znakov, ukazovali ako zistiť, či je taška rovnomerne vyvážená. Dávali na každú stranu 1 a 1/2 litrovú fľašu vody a zdvihli ju, tak teraz neviem, či máme ísť kupovať tašku s dvoma fľašami v ruke 😀 😅

majina.b
23. jan 2009

Aj naša nosi okuliare.

tašky su v uzkom výbere tieto

http://www.topgal.sk/tasky/CHI-550/G---Red/
alebo
http://www.mimibazar.sk/foto.php?id=2119898

jaduska
autor
23. jan 2009

Ahojte....
Tak naša sa už oblieka celkom sama, ja pomáham, iba keď sa veľmi ponáhľame. Šnúrky sa naučila viazať asi pred mesiacom, ale tým spôsobom, že si urobí dva oblúčiky a tie prekríži - pripadal jej ľahší. Ale s topánkami ma problém, keď sú kratšie šnúrky.

Školskú tašku nám tiež doniesol Ježiško, ani neviem, aká to je značka, kupovali sme ju v Tescu a stála okolo 1600, má vystužený chrbát a proste všetko, na čo som si spomenula, žeby taška mala mať. Samozrejme musela byť ladená do ružova, takže je to kombinácia svetlunkej ružovej a modrej s obrázkom dievčatka.

Pass a nad akými školami uvažuješ? Ja som sa rozhodovala medzi dvoma, popísala som si +/- jednej aj druhej a podľa toho sme sa rozhodli. Musíš si stanoviť nejaké prioritu, ktorú tá škola musí mať a bude to ľahšie...
Aj keď človek zistí, či sa správne rozhodol, až keď to dieťa do školy začne chodiť...

abetka
23. jan 2009

majina - my mame tuto z Topgalu, e dvojkomorovu, lebo mala je drobna a ta trjkomorova som mala pocit, ze je na nu zbytocne velka. A mame ju v modro- ruzovej kombinacii

lienocka235
23. jan 2009

aj my sa pridavame.. zapis mame este pred sebou.. mala je narodena v marci... tasku este nemame.. asi na narodeniny kupime..
paci sa mi ta co ma mala od ka77ka... ak viete kde ich maju nazivo.. BA.. GA dajte vediet..

prvy zapis mame teraz v sobotu... tak som zvedava...
dnes jej trhali horny zubok.. ale zvladla v pohode..

majina.b
23. jan 2009

abetka, tiež sa nevieme rozhodnuť medzi komorami, čo je lepšie.

ja uvažujem takto, 1 kom- knihy, 2 kom- zošity, 3 kom- zvyšok, desiata, peračník...
ale neviem či je to spravna uvaha?????

majina.b
23. jan 2009

k zubkom naša ma 8 trvalých, prvy trhala zubarka, ostatné svojpomocne

ukana
23. jan 2009

majina, az tolko zubov??? teda nam nedavno vypadol prvy mliecny, hned za nim aj druhy, uz mu jeden trvaly rastie, vcera mu vypadla jedna stolicka, ale mal na nej kaz, tak to asi preto mu vypadla, aj som rada, aspon mu nepokazi ten trvaly zub...synovec mal v novembri 6 rokov a este ma vsetky mliecne 😅

jaduska
autor
23. jan 2009

aj naša má ešte všetky mliečne zuby. Ale mne vypadol prvý mliečny až keď som mala 7 rokov....

lienocka235
23. jan 2009

u nas prvy spodny vytrhla krsna... druhy si vytrhla mala sama v skolke... a tento treti.. sa nedal.. lebo este sa tolko nekyval.. ale tlacila sa spod neho nova stolicka.. a tak ho divne vytlacala..

nasej teda ide treti trvaly.. ale ona bola co sa tyka zubov vzdy pozadu...

sestrin maly /narodili sa obden/ ma uz tiez tusim 6 trvalych..

kaz sme este nemali.. a dufam ze ani dlho nebudeme mat

ukana
23. jan 2009

linocka, aj ja som dufala, ale jeden kaz sme mali, co uz... 🙄 nastastie si ho pekne nechal vyvrtat 😅

z.g.
23. jan 2009

ahojte nejako ste sa rozpísali, že to asi nedočítam

tašku máme, kupovala som o polovicu lacnejšiu v TESCU- nejako som sa tým nazaťažovala, koľko treba komôr,
má aj test z ortopedickej kliniky v prahe, tak by malal byť vyhovujúca, vystužený chrbát má, aj reflexné pásiky

len sa divím, koľko toho musia naši prváčikovia nosiť io školy,
natálka chodila v írsku do školy /tam začínajú v 4 rokoch/- a nosila len zošit s domácimi úlohami a peračník- v ňom len ceruku, gumu, lepidlo, strúhatko a niekedy rozprávkovú knihu zo školskej knižnice
všetko ostatné mali v škole
no a desiatu...
-na to sa mi ozvedčila zvlášť špeciálna taštička, lebo malá to aj tak picla k zošitu, voda sa rozliala do kabele...
...ale uvidím, už bude väčšia, rozumnejšia...

so školskými potrebami sa zatiaľ nezaťažujem, ako sa poznám, budem to riešiť na poslednú chvíľu 😝 😀

šnúrky si zaviažeme

lienocka235
23. jan 2009

ukana.. moja sestra studuje za dentalnu hygienicku.. ci ako sa to vola... na rok maturuje.. tak malej zubky prezera... a ukazuje. ako spravne cistit.. a tak.. a malu to dost bavi.. a sestra sa aspon cvici 😀 ajdoma nielen na praxi..
my mame dost problemy s muzom so zubami.. tak dufam.. ze ona na tom bude lepsie..

z.g.
23. jan 2009

aj ja mám problémy so zubami, aj natálka má zvýšenú kazibňvosť, škoda, že nemá zuby po manželovi, svokra je zubárka- čo je výhoda, ale niekedy aj nevýhoda...

čo sa ešte tašky týka- tú našu už mala natálka v tom írsku.- sú tam 2 veľké priehradky, 2 malé, 2 bočné , ale aj tak väčšinou všetky veci picla dohromady, potom som ju už naučuila, aspoň vodu dať do bočnej...
ale to bola o rok maldšia...

ukana
23. jan 2009

z.g. kolegyna ma prvacku a ti poviem, ta plna taska ma hadam aj cez 5kg, ma ju uplne napratanu, nosia si aj ubor na telesnu, potom farby a plašt na vytvarnu( nie kazdy den 😉 ), len prezuvky maju v skole ale to zavisi od skoly... 🙄 Velke dosky plne zositov, male dosky plne, ucebnice... Ja viem ze tie dosky su na poriadok v taske, ale podla mna zatazuju zbytocne tu tasku 😒 aspon o 0.5kg 😠

z.g.
23. jan 2009

ukana- veru, chúdence deti, ak majú také ťažké tašky, tam im nepomôže ani "ultra super taška"
moja neter je prváčka a videla som, koľko tam toho má, 😠
ale malú budem vodiť do školy, aspoň spočiatku, lebo je tu taká bkňlbá križovatka pri dome, tak jej tú tašku budem nosiť ja...

ka77ka
23. jan 2009

ahojte 🙂

ukana...veru, aj ja som uz nad tym uvazovala, ze ako to bude s okuliarmi na telesnej..asi bude lepsie, ked si ich bude davat dole, lebo pri nasej malej by sme museli kazdy mesiac nove kupovat. 😉

tak tie tasky maju prvaci naozaj tazke, pametam sa na to, ked bola sestrina dcera prvacka.u nas na skole je vyhoda aspon to, ze ubor a veci na vytvarnu si deti nechavaju zavesene v skole na vesiaku, tak aspon to nebude musiet vlacit.

zubky ma zatial vsetky. 😵
a uz ste boli s detmi aj u zubara?

lienocka235
23. jan 2009

no my chodime na preventivky.... k zubarovi..aj s malou prvy krat jej dneska trhal zub.. dovtedy nerobil nic..

tasku pozerame tiez co najlahsiu.. sice budem nasu vozit autom do skoly ale aj tak ked sa presuvaju po skole.. a tie dosky mozno vebc nekupime.. zbytocne to zatazuje..

ka77ka
23. jan 2009

tak my mame skolu rovno za domom 🙂 ..takze bude chodit sama.

u zubara sme este neboli...ani neviem kedy treba ist prvy x...viem, ze na zac.skol.roka chodia so skoly na preventivku.

petrahy
23. jan 2009

K zubarke chodime od troch rokov na pravidelne prehliadky zatial ani jeden kaz vytrhnute ma dva ja som sa tomu pricinila a ma teda dve trvale
co sa tyka kabely to ma este cas malej som kupovala v auguste ak sa podari dam do albumu. Prezuvky, telesnu a vytvarnu si nechavaju v skole a nosia si len pisanky a slabikar.
Maly je dost samostatny vie sa obliect, obut ci uz sa jedna o zips snurky gombiky naucil sa to pomerne skoro.

majina.b
23. jan 2009

Soňka prvý krát u zubarky bola v 3 rokoch

školu mame 100 m od panelaku, takže vidim čo deťurence nosia na chrbtoch do školy, taška väčšia ako deti

danielle21
23. jan 2009

Tak tašku ešte ani my nemáme ale zvažujem Topgal, ale ešte sme nepozerali.

Boli sme už u zubára, malému vytrhli jednotky, lebo za nimi už rástli nové, a vo februári ideme vrtať kaz 😖

aj Janík bude chodiť sám, nemá to ďaleko a sme na dedine, takže v pohode 😉

majina tá Topgalka je krajšia 😅 , ale moja dcéra by si isto vybrala tú z MMB 😀

Janík nie je veľmi vysoký tak musíme zvážiť aj to že by sa mi ho taška neprevrhla do zadu 😝

deťom rastú trvalé podľa toho kedy narástli prvé mliečne, Janík mal skoro, ale dcéra až v 9. mesiacoch takže jej vypadnú asi neskôr.

mali ste už karneval? my máme o týždeň, nemám to rada, nerada vymýšľam masky 😖 😔

tak zatiaľ 😉

jaduska
autor
23. jan 2009

My chodíme k zubárovi asi od dvoch rokov - na preventívky a s druhou sme začali chodiť od bábätka, keď jej vyšiel prvý zub. Dieťa si aspoň zvykne na zubára, lebo tie prvé roky mu tam nič nerobia. Podľa mňa je najhoršie ísť k zubárovi, keď už tam je kaz, alebo hneď trhať. To je hneď prvý zážitok na nič.... Sandra je už so zubárom kámoška, takže v pohode.... 🙂

Ja zatiaľ neviem, kedy bude karneval - ale masky nevymýšľam, kupujem....Akurát tento rok nebudem nič kupovať. Sandra je totiž zbláznená do seriálu Medicopter, tak jej jedna kámoška ešte asi pred rokom ušila overal, aký majú lekári v tom seriály. Presvedčila som ju, že už jej iba dokúpime lekárničku a môže byť letecká záchranárka. Aj keď by samozrejme chcela byť víla, pricezná a tak.

monkula
23. jan 2009

Jarko má zatiaľ všetky zúbky mliečne 🙂

ka77ka
23. jan 2009

takze asi ja ja skocim s terezi k zubarke. 😉

karneval zatial neviem, kedy budu mat..vecsinou poziciam masku v pozicovni.nechce sa mi doma vymyslat.

danielle21
23. jan 2009

Jadiska aj my sme boli na preventívkach najprv, ved pri nej mu našli kaz 😉 , takže sme neišli hneď trhať.
ale zubárku chcem zmeniť, táto nie je dobrá 😠

u nás sa najviac rátajú doma vyrobené masky, a určite nechcem požičiavať.tak ešte uvidíme 😉

andrea.m
23. jan 2009

ahojte

tašku máme McNeil ma vystužený chrbát,reflexne pásiky, vnútri 3 priehradky, zvonku jednu kaspu na zips a na boku puzdro na fľašu z oboch strán. naspodku ma taký stojanček takže nestojí priamo na zemi. súčasťou tašky bola kabela na úbor a plný peračník.

karneval máme budúcu stredu a masky mam vždy z požičovne. šetrím si čas a nervy 🙂 vyberáme podla toho čo sa konkrétne filipkovi v požičovni zapáči. zatiaľ bol vodník, indián a pirát.

k zubárovi chodím s filipkom od troch rokov a odvtedy aj chce byť zubárom ked vyrastie a tamarkou od narodenia.

zuby nam vypadli zatiaľ dolné jednotky a jedna je už tak napoly vonku. ináč mame ešte všetko ostatné máme mliečňaky.