Začíname so školou v septembri 2009

jaduska
21. jan 2009

Viem, že je tu téma o prvákoch aj druhákoch, zrejme pribudnú aj ďalšie ročníky, ale ja by som chcela, ak sa tu stretneme nejaká stabilná skupina maminiek, aby sme nemuseli každý školský rok meniť tému a mali to všetko pekne chronologicky na jednej kôpke :o)

Takže, maminky, ktorých ratolesti už majú zápis do ZŠ za sebou, alebo sa naňho ešte len chystajú sem sa... 😉

laki
30. apr 2009

martao, presne taku som myslela, co sa dá dat aj na chrbátik aj na kolieska.Synovec je tretiak a obsah tašky co musia vláčit doškoly je hrozne tažký.Minule som skoro tú tašku ledva zodvihla, takže aj preto som rozmýšlala nad kúpou tašky na kolieskach, len je hrozne tazke ju niekde dostat.Nemate nejaký tip, kde sa dá zohnat?

martao
30. apr 2009

laki,
pozri IP, možno Ti to pomože.

janikac
4. máj 2009

Ahojte, aj ja mam doma budúceho prváčika, a tak by som sa k vám rada pridala. Mám z toho trochu obavy a myslím, že bude každá rada dobrá. Tomáško je šikovny, chodí na šach aj na angličtinu a celkom mu to ide, vie aj spočitávať a odčítavať do 10, len to kreslenie... na dievčenské obrázky v škôlke sa radšej ani nepozerám, lebo by ma chytila panika. No, proste moc mu to nejde a samozrejme ho to ani nebaví. Máte aj vy podebné skúsenosti ? A riešite to ? Caute.

andrea.m
4. máj 2009

jani ja teda nám tiež doma anti maliara a neriešim to vôbec. ved možno bude vynikať v niečom inom a výtvarna sa neznámkuje takže ja som v pohode.

martao
4. máj 2009

jani,
no nám zasa kreslenie ide fantasticky, ale asi mu nepojde moc slovenčina. Písmenka pozná od 2 rokov, ale keď ich má spojiť, tak hroza.
Každé dieťa nemusí vedieť všetko.

ada11
5. máj 2009

janikac, tak to ťa fakt trápiť nemusí 😉 bude mať talent na niečo iné 😉

ja som bola včera s Maťkou na posúdenie školskej zrelosti u psychologičky, nedalo mi to, lebo je letná a predčasná. psycholočička mi povedala, že čo sa týka zručností a vedomostí, tak je šikovná, aj úchop pera či ceruzky má super, keďže je ľaváčka, ale otázka je tá, či sa chce ešte rok hrať alebo sa učiť. Maťka sa teší do škola, hádam aj preto, lebo nevie čo ju čaká 😀 , stále doma hovorí, že už by chcela ísť do školy a včera tam zapotila, že sachce ešte hrať, skoro ma vystrelo 😠 😠 ja si myslím, že Maťka to myslela, tak že nepôjde do školy už hneď od dnes 😉 tak ju dávam, lebo si myslím, že sa bude v škôlke nudiť. v škôlke aj na zápise povedali, že nie je problém, tak nech ide. 😉

ukana
5. máj 2009

tak u nas pismenka nehrozia, vie len zopar 😒 , kreslenie ho nebavi, len encyklopedie o zvieratach, uz sa tesim, ked si ich bude citat sam a nemusim mu vecer citat nazvy chrobakov, plazov a pod. 😖

ale psychologicka povedala, ze je zrely na dochadzku, mal tam odpisat pisane pismenka a skoro som spadla zo stolicky ako pekne to prepisal 😕 😅 nevieme co v nasich detoch je 🙂 🙂 🙂 🙂

ukana
5. máj 2009

janikac, aby som ta utesila, psychologicka mi povedala, ze na na jedno dievca s poruchou pisania pripadaju az styria chlapci 😒 ............proste im to nejde tak ako dievcatam, ale to je normalne, neznamena to, ze su hlupejsi

martao
5. máj 2009

ukana
U nás do školky chodila logopedička a potom odporučila niektoré deti na logopédiu.Pri Paťkovi chcela, aby povedal zvieratko na písmeno akým sa začína jeho meno. On na ňu vybafol: pachycefalosaurus.Bol to Paťkov najoblúbenejší dinosaurus.Ešte doteraz to chúďa predýchava, keď ju strčilo do vrecka 4 ročné decko. Tiež sa teším, keď už ma nebude trápiť týmito obludami.

Ja som sa skor bála zápisu. On nemá rád nové prostredia. Super nás prekvapil. Jednoducho bol sústredený. Samozrejme až dovtedy, kým sa neobjavil jeho parťák zo školky.

ukana
5. máj 2009

martao, tak meno toho dinosaura poznam 😀 neraz si lamem jazyk na deinonychusovi, stegosaurovi, a pod. to asi vsetci chlapci prechadzaju tym dinosairim obdobim 😅 a patko jej to riadne ukazal 😀

andrea.m
5. máj 2009

ako dobre že Filipka dinosauri nebavia 😀 uff

radka12
5. máj 2009

Ahojte, tiež sa pridávam k tejto diskusii. Samko bude mať 6 až v júni, ale o odklade sme neuvažovali. Písmenká pozná takmer všetky, počíta do 20 aj viac, vie prečítať aj dvojciferné čísla, ale písmenká pospájať do slova sa mu nedarí. Na zápis sme ho ledva dostali, je strašne hamblivý a precitlivený. Nechcel sa tam moc prejaviť. Tu to bolo spravené tak, že v každej triede bol iný štát EÚ, detičky robili v každej triede niečo iné. Bolo to všetko hravou formou. Napríklad vo Fínsku bola bránka, pred ňou hokejista a decká mali strieľať goly. V Taliansku zas skladali niečo z cestovín a pod. V každej triede získali euráčiky a tie si na konci vymenili za hračky. Bolo tam aj občerstvenie pre detičky aj rodičov. Potom na záver ich pani učiteľky preskúšali, vymaľováli, počítali a pod. Bolo to veľmi pekne vymyslené, len keby sa Samino tak nehambil. Našťastie sme tam mali neter, deviatačku, ktorá pomohla, aby sa osmelil. V škôlke bola jeden deň psychologička, ktorá dávala deťom psychotesty. Potom sa rozprávala s rodičmi. Povedala nám vlastne to čo sme vedeli. Teda, že je citlivý, a bude dosť vnímať neúspechy v škole, takže ho máme stále chváliť.
Tašku sme kúpili Topgal Chilli, vybral si ju sám a je veľmi pekná.
Som sa dosť rozpísala, snáď sa vám to bude chcieť čítať 😀 .

janikac
5. máj 2009

Ahojte, no som rada, že antimaliarov je viac, už aj tak sa zmierujem s tým, že bude škaredo písať, no čo, nebude ani prvý, ani posledný. Písmenká pozná všetky a pomaly sa učí ich spájať, ale netlačim na to.
Inak dinosaurami sme si prešli aj my.
Radka, ten zápis musel byť super, ďalší dôkaz, že keď sa chce, tak sa dá. A to bola štátna alebo súkromná škola ?
Čaute.

radka12
6. máj 2009

Bola to klasická štátna škola. Chodila som tam aj ja. Takže tam pár učiteliek ešte poznám, ale väčšina je tam už nových.

andrea.m
6. máj 2009

janikac Filipko napriek tomu že kreslenie neznáša píše veľmi pekne. takže aj samko môže pekne písať a škaredo kresliť.

ka77ka
7. máj 2009

ahojte.
davno som v tejto teme nebola...momentalne mame doma lazaret.Terezka ma uz skoro tyzden kiahne, Eli ich zatial nema, ale cakam, ze ich aj ona dostane.Na striedacku, jedna vyzdravie a druha ochorie. 😉 ale zas som rada, ze ich dostala teraz, aspon nevymeska zo skoly. 😉

andulkau
7. máj 2009

Ahojte maminy tak ja som tu nova pridavam sa k vam.Budeme mat aj my prvaka.My sme uz boli druhy krat na zapise.Mali sme odklad, lebo je junovi.Nevedel poriadne pismenko L,R.Sice mohol ist mal aj na to dost vedomosti ,ale on je taky ako sa dnes hovori hyperaktivny.Nemam rada toto slovo, lebo dnesnej dobe inak dietatu kto je taky certik 😀 ani nepovedia.A som rada tomu odkladu to dieta za ten rok tak akosi dospeje.

jaduska
autor
8. máj 2009

ahojte....tiež nemám veľa času sem nakuknúť.....kati, rýchlo sa uzdravte....

vítam nové členky v klube..... 🙂

čo sa týka kreslenia - minule som čítala na nete zaujímavú knihu práve o kreslení detí, tam písali, že kresliť vedia všetky deti, len tým, že dospelí ich kresby kritizujú, tak strácajú chuť kresliť, čo je veľká škoda, lebo práve kreslením si deti cvičia ruku, aby sa im ľahšie písalo v škole...

andulkau
8. máj 2009

Ahojte moj Adam vobec nevie kreslit a ani ho to nebavi.Ked sme boli u psychologicky tak nam povedala ze IQ ma dost dobre, ale keby nevedela o koho ide a vidi jeho kresbu tak povedala ze je to kreslenie trojrocneho dietata. 😝 .Ale to bolo pred rokom, ale teraz je to uz lepsie .Ked nakresli postavu tak uz aj oblecenie predtym to boli iba palicky.Takze moc sa tym nestresujem.
Janduska jasne vzdy ked nieco nakresli treba pochvalu. 🙂

janikac
8. máj 2009

Ahojte, jasné aj my Tomáša chválime za každú kresbu, ale aj mu tak jemne naznačím, čo by mohol nabudúce spraviť lepšie. Mne sa moc nezdá také nekritické chválenie aj keď to nie je dobré. Nechcem aby mal nezdravé sebavedomie, ale aby sa snažil aj zlepšovať. On sa snaží písať písmená a číslice, no zatiaľ nič moc, ale snaží sa, a aj to cení a možno aj prekvapí.
Čaute.

jaduska
autor
9. máj 2009

janika - aj prehnaná chvála škodí, to je jasné, ale pri kreslení to asi neplatí, pretože každý človek má iný pohľad na svet a na umenie zvlášť....zober niektoré moderné diela vo výtvarnom umení, šak to ani srnka netuší čo je tam načmárané a predáva sa to za horibilné sumy....ale na druhej strane - každé dieťa je dobré v niečom inom, nemusí byť každý Picasso. Ono skôr ide o to, aby to kreslenie deti bavilo, aby si precvičovali ruku a jemnú motoriku. Na výsledku kresby nezáleží....

mayap
10. máj 2009

ahojte, aj ja mám doma budúceho prváka... 😵
Maťo ako 4 ročný ani nevedel poriadne držať ceruzku a teraz kreslí nádherne. aj keď hlavne autá, traktory, tanky... no veď je chlapec, že... 😀 . s postavami je to horšie, ale snaží sa. čísla a písmená píše viac menej bez problémov, číta - teda vyhláskuje, následne vyslabikuje... no je neposedný až hrôza, dúfam, že sa to upraví...
do školy sa teší a to je hlavné... 😉

roasha
11. máj 2009

tak nam uz konecne minuly tyzden prisiel oficial papier o prijati do skoly. 🙂
a kresby......no ja neviem,ale moja umelkyna kresli od nepamäti,daco je aj v albe 🙂

jaduska
autor
11. máj 2009

roa - teda fakt pekné kresby...Naša Sandra teda až tak dobre nekreslí, ale dala som ju na výtvarnú, nech sa trénuje.... 🙂

roasha
11. máj 2009

dakujem,ona sa hadam narodila s ceruzkou,kresli stale 😅 😀

ada11
12. máj 2009

roasha, fakt bublinka pekne kreslí 😉

lubkaj
12. máj 2009

Tak Adrianka talent na kreslenie zdedit nemala po kom... Kresli sice rada, ale hoci tlacene pismena pise pekne, s kresbami je to hroza. No co uz, kazdy ma talent na nieco ine 😉

martao
12. máj 2009

roasha,
teda fakt pekné. My máme doma niečo pdobné. Paťko doma nakreslí aj 20 vykresov .

ka77ka
12. máj 2009

roasha..tak ja len kukam, ako tvoja mala pekne kresli. 🙂 🙂 🙂 Terezka nakresli sem-tam nieco, ale zdaleka nie tak pekne.
Teraz akurat mala kiahne...uz ma len chrasticky, tak aj vonku moze konecne chodit...teraz uz len cakam, kedy ich aj Eliska dostane. 😉

roasha
12. máj 2009

no ved aj u nas sa len kresli,maluje/vodovky,temperky/... 🙂
kiahne uz mame tiez chvalabohu za sebou,lizla ich pred dvoma rokmi/mala ich strasne,horsie si neviem predstavit/ 😝