Začíname so školou v septembri 2009

jaduska
21. jan 2009

Viem, že je tu téma o prvákoch aj druhákoch, zrejme pribudnú aj ďalšie ročníky, ale ja by som chcela, ak sa tu stretneme nejaká stabilná skupina maminiek, aby sme nemuseli každý školský rok meniť tému a mali to všetko pekne chronologicky na jednej kôpke :o)

Takže, maminky, ktorých ratolesti už majú zápis do ZŠ za sebou, alebo sa naňho ešte len chystajú sem sa... 😉

mimomu
28. feb 2012

@andrea.m jaduska to tiez vystihla super.....ma babatko a ide riesit 😝

maznacik007
28. feb 2012

http://www.telekom.sk/osobne/telefonovanie/mobi...

toto sme vybrali babke zatial sluzi ok... ale treba hned s tym si kupit obal na neho my sme kupili silikonovy a aj taku foliu na displey...

maznacik007
28. feb 2012

dievcata kuk na moj prispevok v tej tvojej mimomu teme.. o mobile.... jaaj uz sa tesim na tie reakcie 😀

mimomu
28. feb 2012

@maznacik007 a preco si tam nepripojila ten link?aby ti to nezmazali teraz

maznacik007
28. feb 2012

@mimomu ja ratam s tym ze to zmazu.... to je v pohode.. ako podla mna to nema tam zmysel vobec pisat... niekto tu foti do albumu ze jeho mesacne dieta ma 25 ciapociek, alebo xy dupaciek a na druhej strane tu riesia ze preco chces kupit 9 rocnej mobil...

slivka3
28. feb 2012

@ukana Nie my chodíme do Českého Ťešína a potom cez rieku do Poľska.
@mimomu My sme nový telefón riešili minulý rok.Tiež mala už starý tak keď dostala peniaze od otca tak sme sa rozhodli,že jej za to kupíme telefón.Tiež chcela najprv tú dotykovku,ale veľa mojich známych s tým nebolo spokojných tak sme sa rozhodli pre klasiku,síce má pekný dievčenský Hellou Kity,ale klasický a sme s ním spokojný.

ukana
28. feb 2012

@maznacik007 aj tak sa zasmejem za pár rokov, ked všetkým tým mudrlantkám s albumami plnými handier z nextu dorastú deti a to budeme vidieť, ako im odoprú 9 ročným mobil a dajú im hračkársky...a potom sa budú v robote triasť, že ich decko stratilo napr.klúče a nemajú sa s ním ako spojiť...ale to už budú decká asi nosiť tablety 😀
kašlite na to, nech sa vrátia do doby kamennej 😝

u nás dnes asi 20 cm nasnežilo....ja už chcem jaaar 😢 😢 😢 😢 😢 😢 🙄

mirka907
28. feb 2012

ahojte...som Vam sem vtrhla...mam doma cerstvu 2 a pol rocnu skolkarku tak luskam temy o skolke a vidim ze riesite aj debatu o mobiloch, ktora mne tak zdvihla tlak ze dovi dopi......ja robim v IT a mala ma teda moznost hrat sa s mojimi prac. vecami ako ipad napr....poviem Vam hoci ma len 2 a pol ovlada ho lepsie ako ja ....ved tie veci su dnes robene s cielom byt co najviac user friendly.....tak som len chcela podporit zakladatelku otazky, ze niektore su tam total mimo....a skoda ze si to spravila ako otazku a nie diskusiu...jaaaaj by som si ju citala a prispievala namiesto vypitia rannej kavy a tlak by bol hned OK (rano mavam nizky)

sissi27
29. feb 2012

Ahojte,
vy ste tu toho popisali. Este som to nestihla vsetko precitat. 😉
Pozeram ze riesite mobily, pre niektorych uplne hakliva vec pre iny nepostradatelna vec pre kontakt s dietatom ak clovek pracuje dlho. 😉
Baby idem sa zase stazovat. Totalne ma vytaca Sufiho pani ucitelka matematiky. Ten jej pristup akosi nechapem. Hlavne co sa tyka znamkovania. Sufi ma tri jednotky z matematiky v zosite, nie v ZK. Ked som sa ho pytala, ze preco nie v ZK tak mi povedal, ze pani ucitelka im to znamkuje iba preto aby sa viac snazili. Dobre to este chapem aj ked sa s tym nestotoznujem. No co ma viac vytaca je, ze minuly tyzden pisali pisomku z matematiky a pani ucitelka im dala moznost si to dat zapisat do ZK ak chcu, ak nie tak nemusia. Vraj preto lebo bolo vela zlych znamok. Sufi mal dvojku tak si to zapisat dat. NO a a vcera znovu pisali pisomku a priniesol 3. Tentokrat im na vyber nedala. Nerobim dramu z tej 3. Len proste nechapem preco raz si clovek moze vybrat a inokedy zase nie. To nema na vsetkych rovnakych meter. Bola tu aj Sufiho spoluziacka a tiez vravela, ze vzdy ked dostane 3 tak to do ZK ide ak dostane jednotku tak nie. Citujem ju pani ucitelka uprednostnuje iba tych "mudrych". 😖 Nehovoriac o tom, ze uz druhy krat povedala Sufimu ze to vypocitat nemohol. Viem, ze by som mala ist za nou len akosi mi to nevychadza z casom, nestiham. Nechcem aby mi z dietata vychovala menej cennu osobu. Potom je totalne demotivovany. Matematika ho vobec nebavi a pritom doma pocita velmi pekne. Ked som sa ho pytala, ze cim to je tak mi povedala ze pani ucitelka ho znervoznuje, ze sa nemoze sustredit, a ze im nedovoli ani extra papier napriklad ked si to chce napisat pod seba ( jemu sa to tak lepsie rata).
Este som sa chcela spytat ucia sa vase deti zaokruhlovat a premienat? Maju uz PZ z matematiky 2. cast?

lubkaj
29. feb 2012

Ahojte, tak spominanu temu o mobiloch som necitala, chcem celkovo k mobilom tolkoto: Adrianka nam uz vyse roka pili usi tym, ze vsetci v skole maju mobil a ze aj ona chce. Kedze ju do skoly vozime a potom odtial berieme, vysvetlovali sme jej, ze je pre nu zbytocny. Ale napokon uz necely mesiac mobil ma (za vysvedcenie) - taky starsi Sony Ericsson. Dali sme jej ho preto, ze jej strasne dlho trvalo, kym sa obliekla, ked sme po nu prisli, a potom sme nestihali po maleho do skolky. Takze teraz jej 15 minut pred prichodom volam, aby sa uz obliekala a ona nas uz caka pri vratnici 🙂. Je nim nadsena, zo zaciatku sa vytesovala tym, ze cez prestavky hrala hry, pustali si s kamoskami rozne zvonenia a cez SKD vonku fotila (razne sme jej zakazali fotit v skole, aj skolsky poriadok to zakazuje). Jedna spoluziacka sa jej posmievala, ze ma taky starsi tlacidlovy (ona ma vraj novy tenky dotykovy), tak som Adrianke povedala, ze ten jej je odolnejsi a ze spoluziacke sa moze skor rozbit displej, ked je taky velky...

andrea.m
29. feb 2012

@sissi27 tu fakt nepomôže nič ine iba dôkladný rozhovor s učiteľkou alebo preloženie sufiho do inej triedy

slivka3
29. feb 2012

@sissi27 My máme ešte prvú časť PZ s matematiky.Naši sa akurát učili premieňať s dm na cm a mm.Zaokrúhľovať ešte nie.Teraz momentálne preberajú delenie.U nás učiteľka do žiackej tiež dáva len známky s písomiek,ale zas všetky a tie čo majú v zošitoch či už klasických alebo pracovných tak tie nezapisuje,tiež to majú len ako motiváciu.

ukana
29. feb 2012

@sissi27 tu naozaj pomoze len rozhovor s ucitelkou 😒
My z matiky druhu cast PZ este nemame, ale neviem, co preberaju, nesledujem, nechavam to na matovi, pokial nosi jednotky dvojky, neucim sa s nim, ulohy si robi sam 😅

jaduska
autor
29. feb 2012

@maznacik007 ja som si to nestihla prečítať (v tej mobilovej téme) 😒

jaduska
autor
29. feb 2012

@sissi27 my máme tento semester didaktiku elementárnej matematiky a vyučujúca, ktorá nás učí vravela, že ona už synovi 2-krát vymenila učiteľku matematiky, lebo nebola spokojná s tým, ako vysvetľuje učivo. Je pravda, že ona ako odborník má asi pádne argumenty, ale podľa mňa ani rodičia-laici by sa nemali dať. Prípadne sa treba poradiť s inými učiteľkami - z iných škôl a jednoducho to riešiť. Klasika postup - rozhovor s učiteľkou, ak nepomôže, rozhovor s vedením školy, ak ani to nepomôže, tak písomná sťažnosť vedeniu školy (to už musia riešiť a oboznámiť ťa s výsledkom), no a najkrajnejšie riešenie - podnet na štátnu školskú inšpekciu.... Ale určite to rieš, kým nie je neskoro.

maznacik007
29. feb 2012

@sissi27 no ja som tiez tak robila ze boli male znamky do zosita a z patminutoviek a tak ... davala som len 1 a ked ich mali tri tak som dala jednu 1 do ziackej... ale na prvom stupni by to mohla nahradit nejakou peciatkou...

mne by viac vadilo to znervoznovanie ucitelky pri pisomke a ze nesmie mat papier na pomocne vypocty... inak to som ani ja nemala rada preto ze potom mi to zvykli decka neodovzdat a ja som im nemala kde najst body ak sa pomylili v ciastkovom vypocte...

mozne je ze maly si s tou ucitelkou nesadli... mozno aj vzajomne... ja by som ho skusila trenovat pisomky ale normalne na vykon ... daj mu napr. cas na budik ... a simuluj prostredie v skole... bez pomocneho papiera a tak... a skus sa porozpravat s ucitelkou... mozno to pomoze nech ti to vysvetli ake ma ona postupy preco trva na tom a tom... inak to je divne ze ho tak podcenuje... ze by to nemohol vyratat.. casto sa stava ze niektorym detom idu niektore casti matematiky a niektore nie.. resp. pojdu az casom... napr. deti v tomto veku nemaju este take rozvinute abstraktne myslenie a niektore tie ulohy resp. postupy ake ukazuju v tych pracakoch su nevhodne...

nasi s tym prvym pracakom skoncili uz pred vianocami teraz maju dva sucasne... jeden klasicky druhy diel a druhy nejaky rozsirujuci ... neviem co sa tak ponahlaju

sissi27
1. mar 2012

dievcata a @maznacik007, dakujem za iny uhol pohladu na moj problem.
Co sa tyka toho, ze nieco ide detom lepsie a nieco horsie z matematiky tak to mas naozaj pravdu.Sufimu nerobi problem spocitat, odpocitat, nasobit atd. Jeho najvacsim problemom su slovne ulohy.
Buduci tyzden maju prazdniny, potom tam nabehnem a porozpravam sa s nou a uvidim co mi povie. Podla toho to budem riesit dalej.

maznacik007
1. mar 2012

@sissi27 presne u deti dozrieva abstraktne myslenie az okolo 11 roka a oni ich trapia vecami na ktore proste momentalne nemaju a zbytocne ich znechutia... ako nie ze by nemali riesit slovne ulohy ale mali by mat uplne inu metodiku ... a nie tlacit to na formalne zapisy a formalne riesenia...
ja sa tak hnevam aj na geometriu ako teraz ucia... uplne zle navyky ... podla mna sa tam pestuju... pritom geometria sa da nadherne ucit hravou formou... prirodzene ved svet je 3D a nie ze oni hodia to hned do 2D a deformuju priestorove videnie u deti

jaduska
autor
1. mar 2012

@maznacik007 ja viem, že si to tu už písala, ale nepamätám sa presne, ty si učila na 1. stupni???

maznacik007
1. mar 2012

@jaduska nie ja som ucila vyssie 2 stupen zs a SS s prvym stupnom mam skusenost len ako rodic

jaduska
autor
1. mar 2012

@maznacik007 ďakujem za pripomenutie, aj sa mi zdalo, že si učila vyššie, lebo inak by som ťa "musela" otravovať s prosbami o rady 🙂 A neučila si náhodou matiku?

maznacik007
1. mar 2012

@jaduska ano matiku 😀

jaduska
autor
1. mar 2012

Heeeeeej? No tak máš po chlebe 😀 😀 😀 😀 😀 😝 😝 😝 😝

bodka13
2. mar 2012

baby aj vaši školáci tak skáču v matike ....násobenie 3 ...potom sčítanie a odčítanie do 1000....geometria a násobenie 4 - hotový guláš 😀 😀 😀

ukana
2. mar 2012

@bodka13 , ja som to sledovala prvý polrok, to bol fakt guláš...piate cez deviate... 😠

teraz sme na delení...mne napr. vadilo, že násobenie brali tak kadejako, nie ako my, naučiť sa postupne malú násobilku, máš pravdu, ako by v tých osnovách nebol žiadny systém 😒
@maznacik007 nám to vysvetlí 😉 😀 😀 😀 😀 😀

bodka13
2. mar 2012

@ukana a vaši už prebrali celú násobilku? ....naši prebrali 0,1,2,3,4 a tam hneď násobili aj delili
...ja mám z toho asi väčší chaos ako to dieťa 😀 😀 😀

maznacik007
2. mar 2012

dievcata nasi brali v novemnbri este aj nasobilku 11,12,az po 15 😲

ukana
2. mar 2012

baby, zajtra ideme do Noweho Targu -PL, ak chcete nejaké ceny vedieť, oblečenie napr. , kludne vám pozriem...ešte sem večer nakuknem 🙂

jaduska
autor
2. mar 2012

@bodka13
@ukana
@maznacik007

Podľa učebných osnov majú tretiaci preberať násobilku v obore do 20, až štvrtáci v obore do 100. A v rámci humanizácie vyučovania sa to nemôžu bifliť tak, ako sme sa to museli my, aj keď ja osobne na tom nevidím nič zlé, ani si nemyslím, že nám to nejako ublížilo.... Neviem, prečo to tak rozdelili, decká by sa mali v 3.ročníku z násobilky vedieť - násobenie jednotkou celé, násobenie dvojkou celé, násobenie trojkou maximálne po 3x6, násobenie štvorkou maximálne 4x5 atď. Podľa mňa postavené na hlavu.... Ale zas pravda je, že je to predpísané minimum, takže učitelia môžu kľudne prebrať s deťmi celú násobilku, ale najprv musia zvládnuť to, čo je predpísané, tak preto možno tak skáču hore-dole, podľa toho, ako stíhajú plniť učebné plány....

ukana
2. mar 2012

@jaduska my sme sa tiež s MM bavili, že to nabiflenie nebolo zlé...i ked som sa nestretla s nikým, kto by s tým súhlasil, ja by som to nabiflenie nechala.....naši sa aj vybrane slová učia naspamäť 😉