Začíname so školou v septembri 2009

jaduska
21. jan 2009

Viem, že je tu téma o prvákoch aj druhákoch, zrejme pribudnú aj ďalšie ročníky, ale ja by som chcela, ak sa tu stretneme nejaká stabilná skupina maminiek, aby sme nemuseli každý školský rok meniť tému a mali to všetko pekne chronologicky na jednej kôpke :o)

Takže, maminky, ktorých ratolesti už majú zápis do ZŠ za sebou, alebo sa naňho ešte len chystajú sem sa... 😉

ukana
5. mar 2012

@bodka13 😀 😀 ja teda najbližšie nič dávat nemienim a ani nedávam...nech idú makať detváky 😀 😀 😀 ...mne keby niekto platil za upratovanie a varenie, -Tak su Milionáář 😀

maznacik007
5. mar 2012

ja nedavam nejako pravidelne vreckove.... ale mala ma svoje peniazky sem tam dostane nejake to euro alebo od babky.... kupuje si za to co ona chce napr. sponky, keksy ak dostane viac euracikov od babky tak sa dohodneme co si kupi... alebo ci si na nieco dolozi...
nedavam jej peniaze za znamky ani za domace prace... neuci sa pre mna ale pre seba a mne tiez nikto nedava navyse peniaze za varenie, upratovanie a pod.

ak uz jej dam vreckove tak potom neriesim na co ho minie... ale ako 5 EUR je podla mna dost vela pre nase deti... na tyzden....

jaduska
autor
5. mar 2012

@bodka13
@ukana

k tomu vreckovému (toto nás v škole neučili, takže je to môj laický názor) - pravdu máte v podstate obe, len treba dať váš názor dokopy - vreckové by určite nemalo plniť funkciu odmeny/trestu za známky. Čo sa týka učenia, dieťa by malo byť motivované niečím iným, ako finančnou odmenou. Ale - zas na druhej strane treba súhlasiť s ukanou, že dávať vreckové za každej situácie je skôr na škodu ako na úžitok. Takže - treba si dohodnúť presné pravidlá - kedy, prečo, za čo, v akej výške dieťa vreckové dostane. Neviem si predstaviť, že mi príde domov opitý (ofajčený, nafetovaný) tínedžer a ja mu dám vreckové (preháňam, ja viem, ale stať sa môže hocičo). Ale zas keď tak nad tým uvažujem hlbšie, tak väčšinou zhoršené správanie môže ovplyvniť aj školské výsledky, takže v konečnom dôsledku to dieťa môže chápať tak, že nedostane peniaze, lebo má zlé známky. Keď si známky zlepší, prachy dostane? Asi nie, keď jeho správanie v iných situáciách sa nezmení. Tak preto treba dieťaťu vysvetliť, že peniaze nedostáva za známky, ale za iné veci.....
Som sa do toho asi zamotala, ale hádam pochopíte, čo som chcela povedať 😕 😀

slivka3
5. mar 2012

Tak ja som od tohto školského roka chcela dávať vreckové,aby sa naučila hlavne s peniazmi hospodáriť,tak som dávala 3 krát týždenne po 0,5O centov,ale nakoniec som to zrušila,lebo si za to vždy kúpila sladkosť a kedže je vždy jednu dávam tak zbytočne jedla denne veľa sladkosti.Teraz keď si vypýta tak jej občas tých 0,50 centov dám,ale len občas.Ale keď idú na nejaký výlet do mesta alebo koncert to jej vždy dám aspoň euro a nerieším na čo to minie. Peniažky im teraz dáva vždy na konci týždňa manžel čo mu ostane s vreckového,ale to si musia povinne odkladať do šporkásky a potom sa dohodnú deti spoločne na čo to minú.Momentálne šetria na psíka,teda manžel na psa a deti na doplnky pre psa.....

ukana
5. mar 2012

@jaduska , dobre si to napísala, ja to tiež tak chápem, že vreckové áno, nie za známky, ale zasa ak sa dieta správa neprimerane, či už doma alebo v škole, vreckové nedám...obávam sa že v dobe tažkej puberty ked siahneme na prachy a počítač, je to jediná motivácia, nejaké reči, že sa učia pre seba, nám naše -nástročné deti nezožerú 😖 budme realistky 😎
aj to upratovanie napr...ja budem od neho požadovat nejakú pomoc..to je to správanie v bežnom živote, proste aby získali tie decká pracovné návyky, ja už teraz bojujem s lenivostou syna..ked on nie je nič ochotný urobit pre domácnost, nie som ani ja ochotná otvárat peňaženku...
ale v podstate sme sa všetky zhodli, len sme to asi každá pomenovali inak...aj to každý berie podla svojho dietata, tie čo máte napr.dievčatá, zrejme nebudete čelit takej puberte, ako tie, čo máme chalanov...kazde dieta je iné a my sa len za pochodu učíme, ako na nich...a hlavne na každé platí niečo iné a nedá sa to paušalizovat... 😉 😉 😉 😉

andrea.m
5. mar 2012

ja som doteraz vreckove nedavala. od 3 ročníka-sama neviem prečo odvtedy-som mu začala nechávať peniažky ktoré dostane od starých rodičov.neni ich zase tak veľa.na vianoce mu dala svokra 5€. s 3€ zaplatil klokana a 2€ požičal mne 😀 takže som dlžnička. teraz cez prázdniny mu zase svokra dala 20€ to už akože na narodeniny a spoločne sme sa dohodli že mu doložíme s manželom a kupi si oblek na PSP. neskutočne sa teší ako si pôjde "sám" kupovať takú dôležitu vec.
s týždeným vreckovým som nepochodila. dala som mu raz 1€ akože na týždeň a on si kupil karamelove mlieko z automatu a 0,50€ požičal spolužiakovi.stalo sa 2-3x a tak som vreckove zatrhla a teraz fakt ked tak raz za čas dam tých 0,30€ na mliečko nič viac.
@ukana plne suhlasim....prídu časy ked fakt bude zaberať najmä zatrhnutie počítača a prachov.
a samozrejme budem aj ja trvať na pomahani v domacnosti
@ukana

slivka3
5. mar 2012

Ja tiež nie som zástanca dávania peňazí za známky /šak sa učí pre seba a nie pre prachy/a za pomoc v domácnosti...

donara
6. mar 2012

no ja vreckové nedávam, ale keď sa dohodneme, že zo školy pôjde sám, tak si vypýta 1€, aby si v obchode mohol niečo kúpiť. Vždy donesie nejakú sladkosť pre seba a zároveň aj pre Matúška. No a vždy ešte donesie aj výdavok 😀 . Inak bufet v škole im zrušili a ešte počas jeho fungovania sa Ferko rozhodol, že peniaze do školy nechce. Vraj si každý niečo kúpi a ak niekomu ešte nejaké drobné ostanú tak spolužiaci si akože požičiavajú, ale potom majú problém vrátiť, takže on radšej nechce. Za pomoc v domácnosti, tak to ma ani nenapadlo, aj keď viem že v niektorých rodinách sa to praktizuje, čo mi príde smutné. Ale to je len môj názor. Pre ferika je smozrejmosť /teda aspoň zatiaľ/, že keď ho pošlem do pivnice po cibuľu, zemiaky tak sa zdvihne a bez rečí ide. Dnes ho otec poslal vonku až ide doniesť drevo do krbu, tieto veci zatiaľ idú nejak samé a bez pripomienok. Aj keď si myslím, že to dlho nepotrvá...................... Joj a ešte v druhej triede mu sem tam otec dal €za známky, Ferko si ich odložil a potom si z toho niečo vzal na výlet...... ostané peniažky čo dostane sa vždy použijú na to, čo momentálne potrebuje. Čo dostane na narodky v júli, tak to všetko skončí v papierni na školské potreby do školy....

mimomu
6. mar 2012

ahojte,viki tiez nedostava vreckove,obcas jej babkovci daju a v prvaku dostavala motivacne za snahu v skole..ale uz teraz nie...este sme jej davali,za vypadnute mliecne zuby 2e 😀 -bolestne,muz jej ich tahal kliestikami,lebo uz len na vlasku viseli 😉
ale ona je taka zlata v tomto...sa mi vidi,ze si vie dobre rozvrhnut financie a dnesne deti dost pocuju aj rodicov doma hovorit o drazobe,hospodareni.....minule si sama zaplatila druzinu ani som nevedela....po mesiaci mi povedala 🙂 no zlata 🙂
a dost jej pomohli aj letne,jednodnove tabory.....ucila sa to tam 🙂

lubkaj
6. mar 2012

Nasa Adrianka dostava priblizne 50 centov tyzdenne. Vsetko si odlozi do prasiatka a obcas (po dohode s nami) si za to nieco kupi (napriklad minule si kupila petshopku). Doteraz sa nestazovala, ale teraz chodi v piatok na kruzok, z ktoreho chodia vzdy do nejakeho muzea (nebyva kazdy tyzden, zatial bol tak 10 - 15 krat). Peniaze na MHD a listok do muzea jej samozrejme vzdy dam, aj nejaky keksik na cestu pribalim. Raz mi po vylete povedala, ze jej pani ucitelka dala 50 centov na pecene gastany, lebo vsetky deti si kupovali a ona nemala z coho. Dala som jej 50 centov, aby vratila pani ucitelke a povedala jej, ze ak si chce nieco aj ona na vylete kupit, nech si vyberie z prasiatka a zoberie zo sebou. Aj tak spravila. Ale brala si vzdy len par centov, lebo si chce setrit. No a posledny piatok som jej pri upratovani batozteka nasla ucet za zmrzlinu. Tak som sa jej spytala co to je a dozvedela som sa, ze cestou z muzea sa zastavili v cukrarni a kazdy si kupil zmrzlinu, iba ona na nu nemala dost penazi. Tak jej nejaky spoluziak dal euro a chcel za to naspat 5 centov (kedze zmrzlina stala 70 centov, celkom som nepochopila logiku, ale nevadi - samozrejme som po nej spoluziakovi to euro poslala). A potom sa rozplakala, ze vsetci dostavaju vacsie vreckove ako ona a potom si na vylete nemoze nic kupit (je fakt, ze keby si kazdy tyzden kupila zmrzlinu za peniaze z prasiatka, coskoro bude prazdne). Vysvetlovali sme jej, ze tych 50 EUR tyzdenne, co spominala, je pre niektorych ludi takmer ich plat, takze je uplna hlupost, aby nejake dieta tolko dostavalo len tak. Preto som jej slubila, ze sa tu na fore poradim, kolko dostavaju ini tretiaci 😉
Iba spomeniem, ze ked bola v skole prirode, dali sme jej tusim 5 EUR, co sa mi na tych par dni zdalo primerane, kedze stravu mali zabezpecenu. Sice hovorila, ze mala najmenej zo vsetkych, ale aj tak kupila aj mne aj manzelovi drevene srdiecko s magnetkou na pamiatku...

maznacik007
6. mar 2012

no tak zasa ja ked idem na vylet tak jej peniazky dam.... to zasa tak neberiem... a jednak ako byvala ucitelka viem ako to chodi na vyletoch....

do skoly v prirode som jej dala 10 alebo 15 eur... aj na tabor.... ked idu na jednodnovy vylet mimo tak jej dam 5 eur

ukana
6. mar 2012

@lubkaj , ja na výlet dávam peniaze, dve tri €.....aj náš Mato nám vzdy niečo kúpi, nejaký suvenír 😅 , pohladnicu a tak...
V tábore peniaze nemal, to boli trampský tábor a nemal by ich ani kde minút...

Ale teraz si spomínam, že ked som bola s prvákmi na šk. výlete, decká-prváci, mali niektorí dost velké sumy 😲 minuli to všetko do posledného centu 😖

@lubkaj , ja by som jej možno zvýšila vreckové, treba to riešit individuálne, u nás som sa aj pýtala Mata, či niekto v škole má vreckové, a on ani nevedel čo to je 😅

Ja zasa potrebujem poradit, svokra mu chce zalozit nejakú vkladnú knižku...neviete o nejakom vhodnom detskom účte? aby si nemohol bez rozmyslu vyberat, čiže bez karty, ale napr. s nejakým bonusom 🙂
Sporenie má, to mu šetríme, ale tu by si on gazdoval s peniazmi, príp. by mu tam mohli dat starkí peniažky, aby ich nepreflákal...potom si to napr. vybrat na nejaku vacsiu vec...Matov hlavný argument je, že mu konečne nebudeme my brat prachy...podotýkam, vždy mu ich vrátim😠 😠 😠 ...ale niekedy proste potrebujem hotovost, napr. ked príde domov dobierka, a ja nemám takú hotovost a pod. 😝 😝 😝 😝

jaduska
autor
6. mar 2012

@ukana asi najlepšie normálnu detskú vkladnú knižku. Tam nie sú poplatky za vedenie, normálne dostane knižku, takže uvidí, koľko tam má. Ale vyberať budete môcť aj tak iba vy. Naša San mala tiež VK a dávali sme tam presne také peniaze, čo dostala, a potom sme sa dali ukecať, aby sme to dali na termínovaný vklad, že je tam vyšší úrok, ale čo tak sledujem výpisy, tak už to máme štvrtý rok a ešte furt tam nie je ani tá suma, ktorú sme vložili. Na začiatku totiž stiahli nejaký poplatok a ten sa nám nikdy nevrátil...prešvihli sme teraz výpovednú dobu, tak musíme čakať ďalšie dva roky....dúfam, že tam dovtedy toho veľa neubudne....

andrea.m
7. mar 2012

@jaduska ak to máte v slov.sporiteľni tak neviem,neviem 😖 nie som veľmi spokojná s tou inštituciou aj ked tam máme s mm pár účtov

vreckove:filipko do školy peniaze nenosí iba ked si vypýta na "kávičku" tam mu dam 30 centov.už som tu písala že zo sumou 1 euro sme nepochodili.ked idu do mesta za kulturou tak dam 2 eura, do denneho tabora som sa snažila aby mal každy deň aspoň jedno euro,ked ho neminul cele tak som mu večer doložila aby mal rano zase to jedno euro.darčeky pre nás rodičov som mu rovno povedala nech nekupuje.zatiaľ sa nikdy nesťažoval že mal malo ani nepýtal pravidelne vreckove.

ukana
7. mar 2012

@andrea.m @jaduska , my sme práve prešli z inej banky do Sl.sporitelne 🙂 ..takže by mi to vyhovovalo 😉

mimomu
7. mar 2012

ja ako podnikatel odchadzam zo SLSP-hrozne poplatky,pacia sa mi banky ako Mbank,Zuno...ale to je rozne.kedze je vela produktov v ponuke 🙂

andrea.m
7. mar 2012

@mimomu my sme mbank s mm 😉 vrele odporučam. v slsp mame učty iba kôli hypotekam

jaduska
autor
8. mar 2012

@andrea.m tie Sandrine peniaze máme v Tatrabanke, takže mňa osobne sklamala táto banka. Ostatné veci riešime práve cez SLSP a v podstate sme spokojní. Čo sa týka tých internetových bánk - mbank, INGkonto a pod.,. tak tam je nevýhoda to, že sú vysoké poplatky za výbery z bankomatu. Neviem, či k týmto účtom existujú karty, ktorými sa dá platiť v obchode, ale u nás je aj tak iba máličko obchodov, kde sa dá platiť kartou....
Asi je dobre mať kombináciu - bežný účet v banke a napr. v mbank - z bežnej banky urobiť jeden prevod do mbank a odtiaľ posielať príkazy, keďže to je bezplatné....
My platíme v SLSP mesačný poplatok 5€ a už máme potom všetko ostatné zadarmo, neplatíme žiadne iné poplatky. A keďže máme na účte veľa pohybov, tak je to výhodné.

slivka3
8. mar 2012

Tak otázku kam dať deťom našetrené peniaze som aj ja riešila minulý mesiac.Doteraz sme im skoro vždy všetko minuli na veci čo potrebovali,kedže my sme mali iné výdavky spojené s bývaním,ale konečne sa mi podarilo aj im niečo ušetriť,tak som sa rozhodovala kam.Najskôr som zvažovala,že dám založiť stavebko zatiaľ jedno /teraz bola aj ta ponuka,že bez poplatku/,aj kvôli tomu,že určite časom keď deti vyrastú budú chcieť nejaké svoje bývanie.Lebo čo som pozerala úroky na knižkách tak nič moc,ale nakoniec mi môj šéf ponúkol 4% bez viazanosti,takže bolo rozhodnuté kam dám peniaze.Takto nič neplatím za vedenie účtu a peniaze si v prípade potreby môžem kedykoľvek vybrať.

andrea.m
8. mar 2012

mňa z tej našej školy drbne. komunikacia učiteľ rodič nula bodov. dna s mali športove hry ktoré vedie ich triedna.do pol 5 ich tyra v telocvični a potom kopec domacich uloh 🙄 a v pondelok mali doniesť materiálo na HK na zhodnotenie,potom celý týždeň nič a dnes prišiel s tým že zajtra to skúša ale triedne kolo už aj tak bolo v utorok.lôogika žiadna tak som učenie na HK zatrhla 😠 pani učiteľku vlastivedy už ani nekomentujem.nespraví projekt zle,spraví tak ho zdrbe že tam ma veľa informácii.poznámky si najnovšie lepia do zošita ale učiť sa maju LEN z knihy.ale v pohode mu da poznamku že si nalepil krivo.naozaj každemu vrele odúporučam dať si dieťa na kežmarsku 28 do košíc.trčite nebude mať problém s nízkym tlakom.

andrea.m
8. mar 2012

sory za chyby od radosti sme s mm začalo slaviť mdž.

ukana
8. mar 2012

@andrea.m Kocúrkovo riadne 😖 tak si dajte s manželom pekne na uvolnenie pohár vínka, my sme dnes mali normálne na večeru masko v medovej marináde so zem. kašou..MM varí raz za storočie, tak sa to cení 😎 😎 som riadne prechladnutá, tak som rada, že ležím.. 😖

mimomu
9. mar 2012

@andrea.m mam dost....to co uz je 😠
viki vyhrala vcera 1.miesto v HK,skolske kolo,tak postupujemeeeee 😵 😵 😵

andrea.m
9. mar 2012

@mimomu gratulka vikinke 🙂
filipko sa na šk.kolo ani nechystá. akože riadny chaos tam maju 😝

@ukana čoby pohár fľašu z sme stiahli. z nás budu alkači kým filip skončí zš 😅

som zvedava čo sa dozviem dnes poobede. na prírodovedu niesol dve projekty tak dúfam že ho aspoň pochváli tá učiteľka

mimomu
9. mar 2012

@andrea.m dakujemeeeeeeeee 😵
toto na tych uckach nemusim....dieta sa snazi,ocakava pochvalu alebo aspon ok.....jaaaaaaaaaaj 😠

123gabca123
9. mar 2012

My sme tiež boli na zapise a ja som sa bala viac ako moj syn všetko dopadlo super len nam odporučili častejšie držanie ceruzky ale aj tak sa bojim nakolko mam velmi žive dieta aj v škvolke maju niekedy problem ho zabavit mal niekto takyto problem a ak ano ako ste to zvladali v škole

lubkaj
9. mar 2012

@mimomu Gratulujeme! Aj Adrianka bola na skolskom kole HK (ako obycajne preto, ze si to dokaze zapamatat, nie preto, ze by mala dobry prednes), ako obycajne nepostupila a ako obycajne sme si povedali, ze je to dobre, lebo aj bez HK mame dost aktivit 🙂. 19.3. nas caka Matematicky klokan, 26.3. sutaz v programovani v jazyku Baltik a tusim 29.3. pytagoriada...

mimomu
9. mar 2012

@lubkaj dakujeme,tak my zas nemusime tie matematicke 😉 drzime palceky 🙂

andrea.m
9. mar 2012

@mimomu filipko v podstate nemusí nič ale sám sa prihlási všade 😀

ukana
9. mar 2012

my prazdninujeme a buduci tyzden plavecky, tak sa teraz nezapajam, co sa skoly tyka 🙂 🙂

dnes mi tahali nerv zo zubaaaa...som bola spotena ako po maratone 😝 😖 😖 😖 😖 😖 ...kokos 42evri..a este sme neskoncili 😖