Základná škola - výdavky tretiaka

timietinka
20. okt 2016

Ahojte ... Poradite mi? Som totiz akasi zvedava, ci sa tak strasne zmenila hodnota penazi v skole voci tomu, ked sme boli mali my ... Okrem toho, ze do skoly treba kupit ako viete vsetky zosity, balik vreckoviek, mydlo tekute, 4xtoaletaky, lepidla, gumy, farby, noznice, farebne papiere, vykresy, balik kancelarskeho papiera + vlastne pomocky (peracnik, farbicky, ceruzky, pera, pravitka, kruzidlo), tak este aj pracovny zosit z anglictiny za 8 eur a + nam dosiel papier so sumou este 71 eur 😨 ... Mate to priblizne aj Vy? 😕 Dakujem
(za minuly rok sme napr.museli do skoly priniest 12 toaletakov na ziaka!!! Moj syn na zachode v skole ten toaletak pouziva veeelmi minimalne... 😵 Ked sme boli mali my, stacil nam na jeden cely rok jeden toaletak na ziaka ... Ci to len nasa trieda bola taka setrna? 😅 )

timietinka
autor
20. okt 2016

Prepacte ... Nacitalo mi rovnaku fotku 2x O🙂

akvi
20. okt 2016

ty kokso..zacinam mat pocit, ze tie statne skoly su drahsie, ako sukromne 😨

To co je akoze fond oprav??? To snad nechcu povedat, ze sa skladate na prevadzku skoly!

stanulienkat
20. okt 2016

ty kokso!!! Ja by som s tym nesuhlasila. nemozu to od teba nasilu vymahat. Toto by mala byt orientacna informacna suma. Ak nesuhlasim s fondom oprav a toaletakom a neviemcim- no nedala by som. To nie je zakonom vymahatelne, to je len vymysel niekoho v skole. Pomaly vsetko tam mas vycislene a este ze polozkla ine vydavky????? To co je??

emarekova
20. okt 2016

My mame triedny fond 5 €,15 ZRPS,pracovne zosity sa platili koncom minuleho sk.roka..samozrejme vsetky pomocky,zosity atd. Casopis mali moznost si vybrat,ale nemuseli ziaden..teraz maju plavecky 25+sa musela uz zaplatit 35€ skola v prirode,kt.bude o pol roka.

eeffka
20. okt 2016

@timietinka krasne vas zdieraju...
tak u nas bezna skola v KE sidliskova, 5eur tiedny fond, 10e ZRPS koniec.

hyg.potreby: mydlo tekute 1kus, toaletak 1kus
pracovne zosity a ucebnice neratam to mi pride normalne.

dominika6
20. okt 2016

@timietinka my sa skladáme iba 10,- zrpš a 5,- poplatok na iné výdavky 14,- na hygienické pomôcky a + pracovné zošity alebo knihy nejakých 10,-
to je ročne...
žiadny fond opráv nemáme,na to beri predsa škola príspevky od štátu

dai
20. okt 2016

@akvi ale neblazni🙂 za sukromne skoly platis uplne ine sumy ( od cca. 400 euro mesacne - za kazdy mesiac v roku ) - a samozrejme kazdy kruzok a vylet navyse... tu chcu par euro...

akvi
20. okt 2016

@dai no vies, moje dieta do jednej chodi, tak snad viem, ake sumy platim 🙂

dai
20. okt 2016

@timietinka ahoj... ak sa ti nepozdavaju poplatky nechaj si predlozit financnu spravu z minuleho roka... urcite mate radu rodicov - ak nemate zalozte si a prihlas sa tam - ta prave sluzi nato aby so skolou podobne veci riesila...
- co sa toaletaku tyka tak co ja si pamaetam tak sa pravidelne niektore decka zabavali tym ze ich rozoberali a rozhadzovali po skole - 12 toaletakov stoji 3 eura???

gebeente77
20. okt 2016

Ja mam tretiaka a prvaka, platime 14€ Zrps pre mladsieho 7€, kedze su na skole dvaja. 10€ kazdy do triedneho fondu, 5€ do druziny na hracky, lopty atd- rocne. Tiez sme platili Adamka a Vrabceka. Mydlo a vreckovky som kupovala, toaletak nikto nechcel, to uz by som asi ani ja nepredychala... Potom uz len mesacne vydavky na SKD, starsi 8€ a mladsi 4€

dai
20. okt 2016

@akvi tvoje dieta chodi do normalnej sukromnej skoly a plati menej ako 400 euro? teda ja okrem akoze cirkvnych sukromnych ( ktore su ale platene zo statu plus cirkvi a rodicia len doplacaju ) ziadne take nepoznam... tiez mi dieta do takej chodi a 400 euro je o dost menej ako realne plati...

gebeente77
20. okt 2016

@timietinka ozaj a to co je ten poplatok 10€ keramika?

gebeente77
20. okt 2016

@timietinka pardon 11€ dokonca 😉

akvi
20. okt 2016

@dai treba sa pozriet aj dalej, ako do BA.. Ja zase nepoznam mimo BA sukromnu skolu, ktora by platila 400 ecok mesacne.
My sme donedavna platili 30 ecok mesacne s tym, ze sme nekupovali nic. Ani len pero.. Uz ani nevravim, ze pracovny zosit, ci toaletak a pod.. Teraz platime trochu viac, ale to preto, lebo sme si vymysleli v skole solidarny system, kde ten poplatok sa tvori nie pausalne..

Celkovo mi pride, ze statne skoly proste nevedia hospodarit s peniazmi. Si vezmi, ze statna skola dostane na ziaka o 20% penazi viac, neplati ziaden najom. Sukromna ma o tych 20% menej, plati komercny najom, plus ma vacsinou menej deti v triede a vyssie platy ucitelov.. Vyberie tych 30 ecok mesacne na ziaka a z toho dokaze kupit vsetko.. Sponzorske dary si tak isto moze vybavit aj statna skola, ako aj sukromna..Takze ja neviem, kde sudruhovia robia chybu??

eeffka
20. okt 2016

@dai musim @akvi podrzat stranu, ja som z KE a tu stoja sukromne skoly od 50-120emesacne maximim

emilia25
20. okt 2016

Mi sme sice v 2 rocniku ale u nas sa platilo 2eur do tridneho fond 15eur na zrps na cely rok a 8eur na vrabceka.tie zosity a vykresy je tiez normalne a 17eur ale minuly rok na konci roka na pracovne zosity a knihy co tiez kedy si nebolo a ked povedali pomocky boli tam zosity vyresy ceruzky.no v dnesnej dobe je to na niektorych skolach katatrofa.inac by som povedala ze pani ucitelka nevie setrit.a skola jak by dal.na plenarnom nam pekne vsetko povedali kam sli vsetky peniaze co ziskali a do konca si to rodic moze pozriet.a toaletak na to maju vrecuska kde to maju podpisane a ked sa mu toaletak minie tak mu kupim ale nie hentak.preboha

vulka
20. okt 2016

My máme tretiaka a platili sme 45,-€. Je v tom ZRPŠ, akási knižka a zvyšných 35,-€ je poplatok na plavecký výcvik. Všetky zošity, farbičky a také pracovné pomôcky majú v triede. My sme posielali len toaleťák a papierové vreckovky.

celasapremenim
20. okt 2016

no tieto naklady su bezna realita tretiaka v ba a u nas aj viac, lebo na kosickej sa plati aj nadacia skole napr.
mili moji :D
este si pamatam, ale deti uz su vacsie

dai
20. okt 2016

@eeffka wau... tak to su super ceny... potom ale nerozumiem preco viaceri rodicia nevolia sukromne skoly v tych oblastiach...

celasapremenim
20. okt 2016

@dai veru, v ba by si cvakli ovela viac, az do zelena a tam este tie vydavky nekoncia, lebo zo sukromnych chodia na ine skoly v prirode a lyzovacky, ako zo statnych zs :D z takej bajkalskej letecky :D
potom ked idem k bb tak mi vysvetluju ostrielane mamicky, ako mam co robit v ba :D:D:D

eeffka
20. okt 2016

@dai poviem pravdu neviem 😀 , zrejme su viazani pracou v BA a ak si mozu dovolit zaplatit mesacne 400+ eur tak to ani z plami nebude take tragicke v tej Ba pre urcitu skupinu obyvatelstva.
U nas v KE su "sukromne zakladne skoly" nemam pocit ze extra ziadane, u nas je tlacenka na "vyberove" statne skoly ktore maju cveng a vysledky, ale u nich je to o tom ze maju za riaditela "manazera", nie "nedajsu". Ja mam dceru aktualne na 8r gymku, kde bola naozaj velky natresk, jazyky tak intenzivne ze az som nadobudla dojem ze je polobilingvalne (ma 11), skola ma pipaky na vsetko, informuju ma o kazdom jej pokroku, kam isla co robila, az zasnem ako to maju premakane a to som typ co ma rad aj muky v zastupe, strasne sa mi ta skola paci, platime 120e rocne +25e za skrinku na 8rokov

celasapremenim
20. okt 2016

co mudrejsia rodina v ba, da na vzdelanie deti aj to posledne co ma
kedze naklady na byvanie a vsetko je tu ovela drahsie ako v takom ke a podobne, tak nie je co zavidiet, bohatstvo zivota sa meria uplne inak ako vytrhnutym ekonomickym ukazovatelom

jaký si to uděláš kámo takový to máš

stvura
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
akvi
20. okt 2016

@dai no u nas je do sukromnych pomerne dost natresk, beru menej, ako sa hlasi, ale to sa bavime o poctoch mozno 20 ziadosti rocne, co su zamietnute.. .. Ale citim to presne, ako @eeffka, ze rodicia davaju radsej do statnych s "dobrym menom".. Aj preto, lebo netusia, ze v tej sukromke sa plati tak malo 😀 Mne castokrat ludia neveria, ze tolko platime, si myslia, ze aki sme my bohati, ked mame dieta v sukromnej.. 😀 Pritom ked zratam tie vydavky, co pytaju statne skoly, tak pomaly sa to uz vyrovna, plus my mame pokoj, lebo nemusime nic kupovat, ziadne starosti so zhananim.. V septembri nabalim prezuvky a je vystarano 🙂

dai
20. okt 2016

@eeffka tak pre urcitu skupinu rodicov by to urcite nebolo tragicke ani v KE... ja som skor myslela rodicov v ke preco nevolia radsej dobru sukromnu... aj ked teda ja aj v ba sa priznavam ze pozeram hlavne teda bilingualne sukromne kde aspon ja mam pocit je pre tie deti nejaka pridana hodnota v podobe toho darovaneho jazyka...
a jasne - aj v ba su dobre statne skoly, aj ked teda ta uroven kontroly ktoru ty spominas sa mne osobne nepaci, ale viem si predstavit ze niektori rodicia to vitaju - nase deti maju tiez pipaky, ale napr. sme si odhlasovali ze nechceme online streaming co nam ponukali a niektore skolky to maju... a suhlas s tebou - ja stale hovorim ze na cele skol aj nemocnic a podobne ma byt dobry manazer a nie ucitel ci lekar - len samozrejme to by ho bolo treba aj inak zaplatit☹

eeffka
20. okt 2016

@celasapremenim tak vies ale to co pises by som nenazyvala "sukromnou" skolou ale "snobskou". Konkretne hovorim o lyziarskom tietadlom.
Ono je to samozrejme aj o tom ci clovek chce pre dieta kvalitne vzdelanie, dalsia vec ci ma dieta ktore to zvladne, to bez urazky, nie kazdy je studijny typ.
Predpokladam ze rodicia na BA sukr skolach nemaju hlboko do vrecka, lebo dat za skolu napr 500e a ak sa chodi na lyziarske liedadlom tak tams a urcite do skoly nechodi v bunde z Lidla 😀 , a to uz nie je o vzdelani...

dai
20. okt 2016

@celasapremenim hej - najlepsia kamoska mojej malej bola z rodiny ktora naozaj nepatrila medzi hornych 10 000... ale obe deti mali u nas.... mali nejaku vynimku a zlavy ale aj tak vzhladom k prijmu platili velmi vela... v kazdom pripade im to zato stalo

dai
20. okt 2016

@eeffka tie skoly maju vaecsinou aj nejaky solidarny system - ako som prave pisala hore... nenazyvala by som ich ale snobskymi ( urcite aj take su ale to su naozaj take tie cez 1000 euro za mesiac... ) - nase deti su vaecsinou detmi lekarov, pravnikov ,ucitelov ( ti maju napr. schvalenu zlavu - platia len 100 euro mesacne ), manazerov a pod - je to ta lepsia prijmova trieda ale ziadny superbohaci...
nase deti maju napr. tento rok na vyber vylet - 1 opcia je stanovanie v narodnom parku 2 pobyt podobny ako bol spominany hore... ale zatial sme vsetci za tu stanovacku...

jankalukasova
20. okt 2016

@timietinka je to troška pritiahnuté za vlasy.. hlavne teda fond opráv... aj keď zas.. nemala by som problém dať 10eur a napr. niečo by sa za to opravilo.. alebo by sa kúpili nové lavice.. u nás sa platilo tiež, to je pravda, ale zas bolo vidno, že sa to aj investuje. A tam kde bol zjavný problém s peniažkami sa rešpektovalo, že rodina si to proste dovoliť nemôže. A tie klasické prepočty, že každý toaleťák, každý tekuté mydlo... no chcem vidieť ako asi minú do konca roka všetky tie mydlá... neverím... u nás sa zaviedlo, že každý niečo, niekto prieniesol toaletný papier, niekto mydlo... proste sa to rôzne podelilo, medzi žiakov a bolo.

eeffka
20. okt 2016

@dai pozri si rebricek skol a gymnazii, v prvych 10miestach je v ZS +3x kosicka skola bezna, mozno cirkevna ale nic sukromne a v gymnaziach su 2x. bezne skoly. ta nasa je 6ta a ja ako ateista som zatala zuby a dcere sa tam podarilo dostat.
popravde aj som sa bala, ze ci si neplnim divciii sen 😀 ( za mojich cias take nebolo) ale dostala sa tam, bola vysoko v zozname a to nas este diskriminovali kvoli nenabozenstvu a dieta mi chodi do skoly s usmevom, ze ako je tam super, zabava ... aky su ucitelia mili ako sa s nimi bavia a diskutuju, no sci-fi po nasej predchadzajucej ZSke. Vsetky deti su tam premianti takze nikto nikomu nevyhadzuje na oci ze je biflos a podobne.
Takze naco? v ke platit sukromku? skor sa opytam ZA CO? ked vsetko co chcem a este aj viac mam na beznej skole, ak splni dieta predpoklady.