Zapisujete svoje deti do viacerých základných škôl?

sisi2
27. dec 2013

Baby zapisujete deti do viacerych skol? Ako zistim, ktora je spadova skola? Pomaly zacinaju zapisy ako zistujem: http://www.eduworld.sk/sk/zapis-do-prveho-rocni... ale info, ktora presne je moja spadova skola som zatial nenasla. 😒

evening_star
27. dec 2013

Tak toto som netušila, že ešte funguje "spádová škola", veď to tak bolo za komančú, teraz je sloboda, môžeš si vybrať školu, nie? Veď aj lekár- máš slobodnú voľbu, nemusíš ísť k spádovému...

sisi2
autor
27. dec 2013

@evening_star Ano, mozes si vybrat, ale ako som sa docitala v clanku, tak si povinna zo zakona dieta prihlasit na spadovu. Potom uz na aku chces ty. Len neviem presne ako zistit tu spadovu skolu, ked ich mame v okoli bydliska viac 😒

sue
27. dec 2013

Ano,presnejsie na tri :o a uvidime...dve su prijimackove,jedna je klasika...

janinah
27. dec 2013

nie,len do jednej

senta_sofia
27. dec 2013

co sa tyka povinnosti zapisat dieta na spadovu skolu, to uz neplati, prikladam vynatok zo zakona 245/2008 Z.z. - §20
(5) Žiak plní povinnú školskú dochádzku v základnej škole v školskom obvode, 22) v ktorom má trvalý pobyt (ďalej len "spádová škola"), ak zákonný zástupca pre svoje dieťa nevyberie inú základnú školu. Ak je žiak zapísaný na inú než spádovú školu, oznámi túto skutočnosť riaditeľ tejto školy riaditeľovi spádovej školy, a to najneskôr do 31. marca kalendárneho roka, v ktorom má dieťa začať plniť povinnú školskú dochádzku; riaditeľ spádovej školy v lehote do 15. apríla zašle zoznam všetkých detí, ktoré boli zapísané na plnenie povinnej školskej dochádzky obci podľa trvalého bydliska žiaka a odseku 8.

(6) Riaditeľ spádovej školy je povinný prednostne prijať na plnenie povinnej školskej dochádzky žiakov, ktorí majú miesto trvalého pobytu v školskom obvode spádovej školy, a žiakov umiestnených v školskom zariadení alebo v inom zariadení na základe rozhodnutia súdu, 23) ktorého sídlo sa nachádza v školskom obvode tejto spádovej školy, a to až do výšky maximálneho počtu žiakov v triede príslušného ročníka. Ak je počet žiakov vo veku plnenia povinnej školskej dochádzky, ktorí ju majú plniť v spádovej škole, vyšší, ako sú kapacitné možnosti spádovej školy, postupuje zriaďovateľ podľa osobitného predpisu.24)

sisi2
autor
27. dec 2013

@senta_sofia Citam dalsie info k tomu a rozmyslam nad tym znenim...Povinnost prijat ta ma len "spadova skola". Ak tam dieta neprihlasim, tak vlastne sa mi mozu vyjadrit, ze mi do tej druhej skoly dieta neprijmaju a tym padom som porusila zakon, lebo so v stanovenej lehote neprihlasila dieta do zakladnej skoly, resp. nie je priajate do nijakej ZS?

Este som akurat volala s kamoskou, ona mi hovorila, ze im vlani povedali, ze sa tiez musia zapisat na spadovu skolu a nasledne ak je dieta prijate aj inde, maju o tom spadovu skolu informovat, aby im nedrzali miesto... Tak neviem. Kedy ste absolvovali zapis? Vam to takto niekto hovoril, ze nemusis na spadovu skolu dieta zapisat?

sasiki
27. dec 2013

Vo vyššie spomenutom článku sa píše, že je nutné prihlásiť dieťa do spádovej školy. Avšak zákon som si vyhľadala - stačí vygoogliť a :
Druhý oddiel

Prijímanie na základné vzdelávanie

§ 60

(1) Na základné vzdelávanie sa prijíma dieťa, ktoré splnilo podmienky na začatie plnenia povinnej školskej dochádzky podľa § 19 a o ktorého prijatie na základe zápisu podľa § 20 ods. 2 požiadal zákonný zástupca do spádovej školy alebo inej školy podľa výberu zákonného zástupcu. Na základné vzdelávanie možno výnimočne prijať dieťa, ktoré nedovŕšilo šiesty rok veku, a to vždy po vyjadrení príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a všeobecného lekára pre deti a dorast.

sisi2
autor
27. dec 2013

@sasiki No stale tam nevidim spomenuty pripad ked ta teda neprijmu na hociktoru inu skolu, nie v obvode. Ako sa to teda riesi, pretoze povinny je prijat ta len v spadovej skole. A teda ak sa prihlasite len do skoly mimo svojho obvodu a budu mat vela deti napr. na 1 triedu ktoru otvaraju, vzdy sa podla zakona upredonostnuju deti z obvodu, tak potom co?

bets
27. dec 2013

@sisi2 ja som si stresom s prijatim/ neprijatim presla s oboma detmi, nakolko u nas spadova škola neprichadzala do úvahy, lebo v obvode nie je a ta do ktorej akoze patria je len 4.rocna a nemá kapacitu ani pre tretinu deti, ktoré by tam mali patrit podla trvalého pobytu, min.školstva to nezaujima, to len na okraj.
Ale bolo nám povedané, že aj keď pride stanovisko o neprijati dietata do skoly mimo obvodu, tak povinnost zapisat dieta sme si splnili. Inak bolo u nas viac deti, co viseli vo vzduchu a potom sa to utriaslo.
Takže najlepšie ist na zápis do vybranej skoly a po neprijati až nasledne riesit so školou z obvodu, pripadne obvolat iné skoly. Skutocny počet sa však utrasie až v septembri a vtedy je tiež možné sa znova zaujímat o vybranu školu.
V čase našich zapisov sa v info o zapisoch uvadzalo, že je možné ist iba na 1 zápis, ja som bola s prvym dietatom na dvoch, pričom na druhom som uviedla, že na zapise sme uz bolí, že sa este rozhodujeme a dali si dieta do evidencie , s tým že hned ako budeme vediet, oznámime, ci nastupi.

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dai
27. dec 2013

@tanapeta urcite nie...ja som hlasila do 3och minuly rok - ani jedna nebola spadova... Fakt je ze povinna prijat vase dieta je len spadova skola, cize nam na kazdej povedali ze by bolo dobre pre istotu zapisat aj do spadovej skoly. My sme to neriesili kedze sme vedeli ze do jednej nas na 100% prijmu

sisi2
autor
27. dec 2013

Aaaaaoze cisty chaos! 😀

sisi2
autor
27. dec 2013

@tanapeta Kamoska tiez zapisovala asi do 3 skol vlani. A co som pozerala ten zakon, nic take tam nie je spomenute. Niektore skoly to tak uvazdaju, aby vraj "prinutili" rodicov nerobit riditelom bordel v poctoch ziakov.

senta_sofia
27. dec 2013

@sisi2 zmena je v tom, ze skoly si to oznamuju medzi sebou, ak ho ty zapises, co je tvoja povinnost, tak to oznamia aj spadovej

sisi2
autor
27. dec 2013

@senta_sofia oznamuju to aj v pripade neprijatia? znamena to ze spadova skola ta tym prijma?

senta_sofia
27. dec 2013

@sisi2 inak skolske obvody by si mala najst v ramci niektoreho vseobecne zavazneho nariadenia mesta/obce
to, co sa pytas ten zakon nejak neriesi, akurat v §60 ods. 5 sa uvadza, ze ak nemožno umiestniť dieťa do základnej školy, riaditeľ tejto školy informuje zákonného zástupcu dieťaťa a príslušný orgán miestnej štátnej správy v školstve, ktorý následne určí školu, v ktorej bude dieťa plniť povinnú školskú dochádzku, alebo zabezpečí inú formu jeho vzdelávania podľa tohto zákona
ale v zakone 596/2003 Z.z. § 8 ods.4 sa uvadza, ze žiak môže plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole mimo školského obvodu, v ktorom má trvalé bydlisko, so súhlasom riaditeľa základnej školy, do ktorej sa hlási. Riaditeľ základnej školy, do ktorej bol žiak prijatý, oznámi túto skutočnosť riaditeľovi základnej školy v školskom obvode, v ktorom má žiak trvalé bydlisko, ako aj zriaďovateľovi základnej školy, do ktorej bol žiak prijatý. Obec, ktorá je zriaďovateľom tejto základnej školy, oznámi obci, v ktorej má žiak trvalé bydlisko, jeho prijatie do základnej školy v príslušnom školskom obvode.

sirell
27. dec 2013

@sisi2 my sme riesili zapis minuly rok. zapisali sme dceru len do skoly mimo nasho obvodu, aj ked nam na zapise povedali ze na 90 % ju neprijmu pre velky zaujem, tak sme zapis do spadovej skoly neriesili. cakali sme az na rozhodnutie o prijati/nepruijati. nakoniec ju aj tak prijali do nami vybranej skoly.
takze staci zapisat dieta do skoly ktoru si vyberies ty, ak by ho neprijali, riaditel skoly to oznami spadovej skole, ktora nasledne tvoje dieta prijat musi.

sisi2
autor
28. dec 2013

Dakujem moc baby! Akoze aj v tom zakone by mohli podoplnat, co v pripade ze ziaka neprijmu do skoly kam sa prihlasi... aky je postup...Kde si to ma rodic dostudovat ak to nie je explicitne napisane tu? 😒 Ach jaj, no aspon, ze mame taketo fora 😉 Este raz vdaka!

maznacik007
28. dec 2013

@sisi2 moj musi ist tento rok na zapis ... my byvame inde ako mame trvaly pobyt .... takze ja ho zapisem sem na miestu skolu, dostane ale odklad, na nasu spadovu skolu poslem rozhodnutie o prijati a o odklade.. fotokopie, ale uz teraz viem ze ho dam na sukromnu alternativnu skolu inam ale az po odklade...

ale pre istotu to na spadovu skolu oznamim ... aby nestresovali lebo teraz su nove zakony od noveho roka kvoli vyssej kontrole deti ... ktore maju nastupit do skoly ... aby ma zo socialky neobhanali .. vies kvoli tej Lucke ... co nevedeli ze ju utyrali ... ale na spadovu skolu na zapis nepojdem ...

janapavlu
17. jan 2014

Na spádovú školu NIE JE povinnosť dieťa zapísať, školu si vyberú rodičia a tam dieťa zapíšu. Zapísať sa dá len na 1 školu, nie na viacero. Škola o prijatí príp. neprijatí rodičov informuje. Ak nie je dieťa prijaté na inú ako spádovú školu, spádová škola je povinná dieťa prijať, ak tam podľa bydliska patrí. Skúsenosti z praxe 🙂

babulina
17. jan 2014

@janapavlu zapisat len na jednu skolu je len zbozne prianie skol ale nema to oporu v zakone, snazia sa to skoly podsuvat vo forme cestnych prehlaseni ale nie je to uplne v sulade so zakonom, ak vies presnom paragrafe kde to je uvedene bude len rada, ale ja som to v skolskom zakone nenasla

evina313
17. jan 2014

my ideme na zapis do dvoch škol a potom sa rozhodneme. Do 31.3 si povinná nahlasiť tej druhej škole že do nej dieťa nenastupuje

janapavlu
17. jan 2014

Áno, tak je to, je možnosť aj do viacerých, ale je potrebné nahlásiť, ak po prijatí do školy nenastúpi.

b.bardyova
22. jan 2014

Chcem Vás pozvať 🙂

martina46
28. apr 2014

poradte prosim, mame asi problem, zapisali sme dieta na nespadovu skolu, kde ju nevzali,
inde sme na zapise neboli, teraz som vsak v soku, lkebo na nasej spadovej ma informovali, ze mali tolko deti na zapise, ze nemohli zapisat ani vsetky deti z obvodu, cize asi velky problem.
viem, ze zo zakona spadova skola nas MUSI prijat.
v ostatnych blizkych skolach je tiez velky natresk, co robit v tomto pripade?? ☹

pietra
28. apr 2014

@martina46 pozri na stranku spadovej skoly, ci tam ma tlacivo "ziadost o prijatie do skoly". Vyplnenu ziadost osobne odnes. Spadova skola nema povinnost prijat dieta, ak jej to podmienky nedovoluju, napr. ak sa hlasi viac deti ako je moznost otvorit tried. Ale mam pocit, ze ma povinnost tymto detom najst miesto na inych skolach v obvode. Bez skoly neostanete, len si asi nebudete uz moct vyberat vy

babulina
29. apr 2014

@martina46 treba informovat zriadovatela, on je povinny ti umiestnit dieta najblizsie k tvojmu bydlisku ak spadova skola ma plno

martina46
29. apr 2014

@pietra
@babulina
dakujem vam za reakcie, podarilo sa mi dohodnut zapis na inej skole z obvodu, tak mi odlahlo 🙂

barny
26. máj 2014

@martina46 ahoj prosim ta, teraz riesim to iste, syn nie je prijaty na skolu, kde som ho zapisala, nebola to spadova nakolko byvame na dedine, kde je viactriedka a tam som ho nechcela dat, zajtra idem tam, nech mi vratia peniaze za skolske pomocky nakolko tam nepojde a idem na druhu skolu, myslis, ze ked tam bude miesto, je mozne aby ho zobrali aj ked tam nebol zapisany? Isla si hned osobne na inu skolu ci si tam telefonaval najskor?

radkatt
26. máj 2014

Barny@ ak aj nieje zapisany a budu mat volne miesto, s velkou radostou ho zoberu 🙂