Zhoršený prospech v škole

jaja1708
2. máj 2016

Maminky chcem Vás poprosit o radu. Moj syn ma 9r chodi do 4triedy a v poslednej dobe sa zacal zle ucit,doslovne zacal flakat skolu,nezapisuje si ulohy,potom donesie poznamku.uz sme to na neho skusali po dobrom,aj po zlom doma sme mi vsetko zakázali (telefón, tablet,aj tv).maly tvrdi ze sa snim v skole nikto nebaví, comu nerozumiem,bo doteraz k nám stale chodili deti.moze zhoršenie v skole byt príčinou ze nema kamarátov??? Ako mu mozem pomôcť????? Uz som to riešila aj s rodičmi niektorých spolužiakov... Prosim o radu ☹

lintu
2. máj 2016

Neviem, či v tomto prípade pomôžu zákazy, ak syn zjavne reaguje na úplne iné podnety dejúce sa v škole. Prečo sa s ním deti prestali baviť? Nešikanujú ho? Nestalo sa v škole niečo iné, na čo by mohol tak negatívne zareagovať? V prvom rade by som sa snažila zistiť a vyriešiť toto. Keď píšeš o náhlom zhoršení prospechu, myslím, že to bude nejako spolu súvisieť. Ak už aj nechce malý hovoriť, skús mu dať nakresliť výkres s témou trebárs čo zaujímavého zažil dneska v škole. Možno sa toho dozvieš viac.

stepanka274
2. máj 2016

Veru treba sa aj s ucitelkou rozpravat a mozno sa s nou dohodnut aby aspon nejaky cas posielala du mailom prip cez fb,

alysea
2. máj 2016

@jaja1708 urcite treba zistit pravu pricinu, mne takto zacal mat syn problemy ktore sa vystupnovali v 5 triede. Tiez len vyhovorky a kedze mi to nedalo zobrala som ho k psychologicke a diagnostikovali mu poruchy pozornosti a od kedy s tym pracujeme, zlepsilo sa to. A pani ucitelka Ti potvrdila ze by sa v skole s nim nikto nebavil? Alebo Ti dalsi rodicia, povedali ze sa ich deti nehraju s Tvojim synom? Lebo ano ak ho z nejakej priciny odmietaju moze sa snazit ziskat si v triede priazen lajdactvom, treba patrat po pravej pricine, lebo inak sa nepohnes z miesta.

jaja1708
autor
2. máj 2016

@alysea no dnes som bola za pani ucitelkou a za pricinu davala ze preto sa snim nikto nebaví lebo sa zhorsil v znamkach,s jej pristupu som bola sklamaná, namiesto hľadať pricinu preco len na neho utocila.Rozpravala som sa s dvomi rodicmi a obidve maminy potvrdili ze v triede su dvaja vodci a ty rozhodli ze sa s mojim hrat nebudu tak sa nebaví cela trieda,a pani učiteľka len svoje ze to kvôli znamkam sa snim nebavia. Pockam do pondelka ak sa to nezlepsi tak pojdem za riaditeľkou, toto uz je pre dieta psychická šikana ☹

misel0806
2. máj 2016

@jaja1708 za riaditelkou a rec by som hodila aj deckami teda jeho spoluziakmi ... Decko bych si sikanovat nedala cela skola by bola v pozore... Ucitelky si len melu svoje a podaktore ani nevedia naco su tam... A to strajkovali o zvysenie platu zaco??? Zato ze dopustia aby sa v triede sikanovalo naco su tam potom len oducit a dost.... Nic chod za riaditelku 😊

alysea
2. máj 2016

@jaja1708 ako to musi byt trubka...a pricina, preco sa mu teda zhorsili znamky nic? Urcite to ries dalej, lebo bude mat averziu k uceniu taku ze aj zo sikovneho chlapca sa moze stat 'problemovy' chlapec...

kenzom
2. máj 2016

@jaja1708 chlapec sa dostáva do puberty~ ak je v škole sikana/ nemusí ti o nej povedať/ nik o nej nemusí vedieť/ preto sa to dosť ťažko rieši~ hlavne deti si dokážu neuveriteľne ublížiť. ..skontaktuj sa s centrom pedagogicko psych. služieb/ pomôžu ti/ každá škola pod nejaké spadá. ..riaditeľka ani triedna nemusí a ani nevie čo sa medzi deťmi deje počas prestávky~ ale informuj aj ich~ a domáce by som si dala posielať mailom~ ak si rodič, ktorý spolupracuje~tak sa darí problémy riešiť. ...

katarinapekna
2. máj 2016

@jaja1708 A ty si myslíš, že s riaditeľkou čo vyriešiš? formálne ťa vypočuje, ale toto sa jej netýka. ak máte na škole školského psychológa, tak svoje kroky smeruj tam, nie k riaditeľovi. riaditeľ tvojmu dieťaťu známky nezlepší, ani neprikáže kolektívu, aby sa s dieťaťom bavili.

miricka77
2. máj 2016

Ahoj.niektore negativne reakcie ma tu zarazaju.neviem,preco hy ucitelka nevedela,co sa deje v triede.su to stvrtaci,predpokladam,ze vacsinu predmetov ich uci triedna.cize je s nimi skoro stale.argument,ze deti sa s nim nehraju kvoli znamkam je blbost.detom je to uplne jedno,ako sa kto uci.pricina musi byt inde.ak ucitelka nespolupracuje poziadaj riaditelku o stretnutie a nech prizve aj triednu.podla mna triedna pod vplyvom riaditelky zmeni chovanie.alebo pod vplyvom riaditela.este by som ti odporucila,ak mas muza,nech ide aj on,nedovolia si do teba tolko.vlastna skusenost.a skus mozno aj psychologa,za pokus to stoji.mozno sa pri nom otvori a dozvies sa,co je vo veci.v puberte este isto nieje.ja osobne som tieto veci riesila u riaditelky,prizvali sme triednu a hned sa vsetko zacalo riesit.len sa v skole nevzdaj,nedaj sa odradit,aby maly netrpel.drzim.palce.

monicm
2. máj 2016

@katarinapekna Ak sa jedná o šikanu ( a podľa rečí mamičiek sa jedná), tak to riaditeľka musí riešiť.

@jaja1708 Ja by som s ním zašla k psychologičke. Nie som ten typ, že všetko za mňa vyriešte niekto iný, ale mám pocit, že si skúsila všetko a nič nezaberá, tu treba asi nestranný pohľad a ten psychológ dá.

kenzom
2. máj 2016

@miricka77 sikana sa deje počas prestávky/ buď si istá že tak aby to dospelí nevideli/ aby mohla riaditeľka niečo riešiť musí mať dôkaz~ toto sa stalo~ inak je bezmocná

liz_lemon
2. máj 2016

@jaja1708 to je dobra hovadina, ze deti sa prestanu bavit so spoluziakom, kvoli jeho zhorsenemu prospechu? detom vobec nezalezi na tom, kto ma ake znamky, bude tam urcite nieco ine
vedenie skoly asi nechce riesit problem sikany, tak si vymysleli takuto blbost
nedaj sa, a spoj sa pripadne aj s inymi rodicmi, zatlacte na deti, nech povedia, pravu pricinu

jaja1708
autor
2. máj 2016

@miricka77 dakujem veľmi pekne, určite to budem riešiť ďalej.

jaja1708
autor
2. máj 2016

@liz_lemon noo pani učiteľka si zavolala na chodbu 3 spolužiakov a bola otazka preco sa snim nebavia a jeden odpovedal ze je dotierny, tak som mu vysvetlila keby sa snim cela trieda nebavila tak sa tak aj on chová 😔 vraj sa zhorsil v znamkach tie sa zhorsili s 1-2 na 3 a 4 a deti to vidia, na to som sa jej spytala ci je jediný s takymi znamkami,povedala ze nie tak zase otazka preco teda sním??? Vraj ona nemoze rozkazat aby sa niekto s niekýmbavil.nehladala pricinu len to zle videla a vraj uputava pozornosť aj v nespravnej chvíli 😣 budem to riešiť ďalej hlavne cez psychológa.

timea7
3. máj 2016

@jaja1708 pani učiteľka je zjavne profesionál 😠 😠 😠 😠 😠 vypotiť takú kravinu, že sa s ním deti nebavia preto, lebo si zhoršil prospech.....tam bude príčinou skôr to, že majú v triede tých dvoch vodcov, ktorých sa zrejme ostatné deti boja a rešpektujú ich príkazy. 😖 😖 😖 😖

botka3000
4. jún 2016

@jaja1708 My sme zažívali presne to isté!
Bola to z časti bohužiaľ naša chyba, lebo sme nevnímali signály.
Preložili sme syna do inej školy a nastúpil tam do štvrtej triedy - talentovej. Lenže v triede už boli "vodcovia". Takže sa odohralo to, že on šiel na hodine, kde mali pracovať v skupinkách za nimi a "vodca" ho odpálkoval - "ty k nám nechoď, lebo si gej". Ostal z toho v miernom šoku ale je to tolerantný chlapec, tak nás nejako extra neupozorňoval, len občas spomenul, že by sa chcel radšej vrátiť a my sme to takmer rok prehliadali. Dospelo to do štádia šikany a zhoršenia prospechu. Vytiahli mu lavicu na chodbu, pravidelne hádzali jeho veci do smetného koša.
To už sme zakročili, učiteľka samozrejme bezradná. Matka ho vychovávala sama. Má 2 deti každé s iným a teraz bez partnera. Na synka nechcela dať dopustiť, nebolo s ňou reči. Tak jedného pekného dňa sa s "vodcom" môj manžel ráznejšie porozprával o samote a odvtedy bol svätý pokoj. V piatom ročníku ho už viac menej nešikanovali.
Na nášho syna to malo zaujímavý dopad, ktorý sme si uvedomili až po rokoch. Začal veľmi veľa čítať knihy a kamarátov hľadal v nich. Týždenne navštevoval knižnicu. Je to neuveriteľné ale za pár rokov prečítal viac ako 500 kníh. Niektoré tenké ale niektoré riadne bychle. My sme sa ho snažili čo najskôr dať stade preč, takže nakoniec odišiel na 8 ročné gymnázium. Obľúbil si inteligentné online učebnice smartbooks a vypracoval sa tam v niektorých predmetoch až do extrému. Z angličtiny je podľa všetkých testov čo si robil na úrovni advanced máva 0-2 chyby, doma nás skúša slovíčka o ktorých sme nikdy ani nepočuli a z matematiky sa mu tiež výborne darí. Doučuje nových spolužiakov v škole a niekedy aj cez víkend.
Dnes by sme jednali úplne inak - oveľa rýchlejšie. Dôležité je neprehliadať prvotné signály!
Takže všetko zlé je na niečo dobré, len to nesmie príliš ublížiť.
Pekný víkend.