Žiak, ktorý v škole nepracuje

26. mar 2023

Ahojte žienky.Mam syna prváka.Ucitelka sa mi na neho nonstop sťažuje že v škole nepracuje a že je roztrzity.Napr.maju z matematiky urobiť v jednu hodinu 2 strany a on spraví iba 1.Na otázku prečo to nevypracoval stále odpovie keď mne sa v škole leni.ale keď príde domov tu stranu spraví za 3-4 minúty a v škole nie a nie urobiť prípadne dokončit.ucitelka je nijako nemotivuje (syn mi vraví že len mu povie pracuj,pracuj rýchlejšie).doma problém s učením nie je žiaden,príde zo školy,napapa sa a pracuje.je múdry,má samé jednotky, diktáty miluje lebo ma stále bez chyby,písomky má stále na 100 percent.najprv za nedokončené úlohy som mu zakázala na ďalší deň ísť do družiny (nemalo to žiaden efekt),tak som začala odmenami.to pomohlo na krátku dobu a zase nič.s deťmi nemá zle vzťahy,ale on ma iné záujmy ako oni,takže pokecať s nimi dokáže ale zahrať sa s nimi to nie.nedokoncene úlohy nenosí každy deň,ale tak 2x v týždni určite, prípadne 3x.je pravda,že je takej flegmatickej povahy a lenivejsiej.deti sa mu stále smejú že sa pomaly oblieka,pomaly papa...boli sme aj u psychológa,vyšetrila ho a porozprávala sa s ním,povedala nám len to,ze je nadpriemerne inteligentný a má pomalšie pracovné tempo ako iné deti.boli sme aj u neurológa ten nezistil nič.on je fakt šikovný,číta tak ako ja,píše krásne bez chyby,matiku zvláda super,Prvouka ho neskutočne bavi.citame veľmi veľa knih.len nie a nie sa v škole dokopat k robeniu úloh.

pribinak
26. mar 2023

Je ešte len prvák. Možno potrebuje viac počuť chválu a menej kritiky
Píšeš že je šikovný a inteligentný. Nemôže byt perfektný vo všetkých smeroch.
Možno to chce len viac času a dozreje

Určite by som ho netrestala

nikpa
26. mar 2023

Učiteľka má deti motivovať pracovať v škole? A ako si to predstavujes v praxi s 20 deťmi v triede? To že ty ho doma motivujes ak treba s odmenami je fajn ale takto to v škole nefunguje. To mu musíš proste len vysvetliť. Buď bude pracovať alebo nebude, podľa toho bude aj v škole odmenený ale ,,len,, známkou.

autor
26. mar 2023

@nikpa psychologicka nám povedala sama,že učiteľka musí slabšie deti potiahnuť a vyzerá to tak,že ho nijako nemotivuje

nikpa
26. mar 2023

Ale on nie je slabší ale pomalší alebo lenivsi v škole, neviem. Nepíšem to v zlom, ja sama mám syna ktorý ešte nechodí do školy ale podľa mňa bude presne taký istý, všetko mu neskutočne trvá. Keby som videla, že má preto problém v škole, skôr by som sa zamerala na neho a ako to u neho zlepšiť, nie na učiteľku. Chápeš, že jej to môže byť jedno...

autor
26. mar 2023

@nikpa ja som tu písala len preto,či nemá s týmto niekto podobnú skúsenosť aby som vedela ako to zlepsit.ja sa nezameriavam na učiteľku.skusila som tu napísať či by mi niekto s týmto nepomohol.ja som ani nikdy učiteľke nepovedala nech ho nejako motivuje.len ja nechápem že doma má všetko čo nespravil v škole a aj úlohy hotové za 10-15 min a v škole sa nie a nie dokopat.kazdy deň sa s ním o tom rozprávam.neviem ako mu pomôcť

autor
26. mar 2023

@nikpa a v škole je lenivy

kolonica4
26. mar 2023

je velmi sikovny a skola ho brzdi, mozno zvazte domskolactvo 🙂

michu_
26. mar 2023

tiez si myslim. @kolonica4 asi by som vobec neriesila ucitelku, ked to synovi samemu nevadi. a pises, ze ma jednotky, ze mu veci idu. kazdy ma svoje tempo,nie sme predsa vsetci rovnaky. ked nie domskola, mozno nejaka taka alternativna skolicka, kde by to mohol mat trosku podla seba alebo nejakym zaujimavejsim sposobom..? .
alebo mu mozno tie ulohy pridu nudne a zbytocne a potrebuje nieco viac a ine uz...
ci vadi tento jeho pristup nejak tebe?

kristinapetronela
26. mar 2023

On sa nudi ... Vie to učivo ,preto to nenapíše .nuda preňho .mám takú istú dcéru

zuzanka.zuzu
26. mar 2023

joooj takýchto šuchtavých inteligentných ľudí nájdeš bárskde - hneď prvý mi napadol jeden špičkový slovenský onkológ, drblo by ma pri ňom.... ja práveže poradím niečo iné - RIEŠ SEBA (nie v zlom!), naozaj zmeň prístup 😉 no a čo že sa pomaly oblieka a pomaly papá? pomaly voči komu? len voči iným, pre neho je toto tempo normálne. chlapec je super, nerieš, skôr mu vysvetli, aby sa netrápil kvôli škaredým rečiam a výsmeškom iných 👎 možno ich raz bude operovať alebo obhajovať na súde 😎

mirkaz156
26. mar 2023

Ja by som tiež riešila školu s ,,iným,, prístupom. Ak na to máte financie tak určite nejaké alternatívne vzdelávanie. Takáto ,, klasická,, škola ho môže akurát tak maximálne zdemotivovať.

autor
26. mar 2023

@michu_ mne vadí len to že furt počúvam učiteľku že. nepracuje inak výsledky v škole .má výborné.ale bojím sa toho že mu začne dávať zlé známky za nedokončené úlohy.teraz si ich dorobi doma,ale čo bude v druhom rocniku tam sa s nim už učiteľka maznať nebude..ano je pravda že ho tie úlohy nudia,stále to isté dookola.ked je nový typ úlohy zvládne ju rýchlo napísať

autor
26. mar 2023

@kristinapetronela toto má isté napadá ako teba.on to vie ale nenapíše to

autor
26. mar 2023

@zuzanka.zuzu mne až tak nevadí,že má svoje tempo,ale deti sa mu stále smejú.aj v škôlke sa smiali,že furt na neho treba čakať a tie hlášky učiteliek ach...pomaly v tom,v tom,v tom-ale tie som už prestala počúvať.ja som sa už dávno zmierila s tým,že je pomalší.ale tie úlohy v škole by mohol dokončiť keď to doma vie spraviť rýchlo 😀

autor
26. mar 2023

@mirkaz156 financie až tak veľmi nazvyš nemáme,ale ani blízkom okolí nepoznám takúto školu,ale zajtra posurfujem na nete a pohľadam

kristinapetronela
26. mar 2023

Je ešte len prvák ,kľudne aj v druhej triede sa to môže stavať . Asi sa len treba s niekým poradiť .moja malá výborný prospech ale niekedy tiež vynechavala aj stranu ,že šak načo ... Vie to tak čo 🙃

meluela
26. mar 2023

@nikpa A kto iny by ho mal v skole motivovat, ked nie ucitelka? Ked vidi ze dieta je sikovne a nudi sa, tak mu moze dat iny typ uloh, pochvalit, cokolvek ... Ano, velky pocet deti je problem, ale tak to uz je to nase *rbnute skolstvo. Kebyze sa dlhe roky len netrepe o reformach a nekradnu sa peniaze cez ine rezorty, tak by tam ucitelka mala dvoch asistentov, ktori by sa povenovali prave tomu dietatu, ktore to v tej chvili potrebuje. Alebo by bol cely ten system inak postaveny, pracovalo by sa v skupinkach a pod.

dzulli1980
26. mar 2023

Osobne si myslím, že je problém v učiteľke ... moja prváčka dostala takú, že normálne neverím, že pri deťoch toleruje to, čo toleruje ... že šikovných dokáže motivovať ísť hore, no zároveň tých slabších nezhadzuje, jednoducho ich ťahá vyššie.

monika4487
26. mar 2023

On nie ie lenivy. Len je nadpriemerne inteligentny. Nemate moznost inej skoly, napr. pre nadpriemerne inteligentne deti? Tam by viac zapadol a bol aj viac motivovany.

nanka3
26. mar 2023

sice ucim na 2. stupni, kde je to uz trosku ine, ale ak je tak, ako pises, ze nema s nicim problem, tak si myslim, ze on sa nudi a jednoducho sa mu to nechce pisat….. ak by som mala takeho ziaka, tak by som mu prave pripravila ulohy navyse s tym, ze by som mi povedala, ze viem, ze je sikovny, a ked rychlo spravi to co treba, ma na stole sutazne ulohy (isto ma aj ucitelka take hrave ulohy na logiku) a skusila by som ho takto motivovat…..skus da este porozpravat s ucitelkou, pripadne skolskou peragogickou (ak ju v skole mate, mozno nieco navrhnu…)

veronika1754
26. mar 2023

No ja ti napíšem takto z osobnej skúsenosti, mám doma nadpriemerne inteligentneho syna, vysoké IQ, introvert, spomalený... Ak môžeš daj ho do školy pre nadané deti, ja som takú možnosť nemala vysledok je že škola sa mu sprotivila už v 3-4 ročníku, teraz je ôsmak, školu nemá rád aj keď výsledky má výborné vidím ako ho tá škola ubila. Myslím že obaja sa nemôžeme dočkať kedy pôjde na strednú a dúfame že sa to zlepší, aj keď istá si nie som lebo jeho vedomosti prekračujú už aj hranice strednej školy. On sa tam proste nudí preto nepracuje. Doma je to iné urobí raz dva a vie že potom sa môže venovať svojmu. Tam vie že musí sedieť a počúvať čo on už dávno vie. U nás učiteľky tiež nemotivovali, ani nijako jeho vedomosti nedocenili práve naopak vo vyšších ročníkoch ak k látke hovoril vedomosti mimo učebnice hoc správne tak jo odbili s tým že toto nemá rozprávať. V treťom ročníku z angličtiny mu neoznamkovala písomku lebo používa slová ktoré sa neučili hoc to napísal správne.

sasesoe
27. mar 2023

Komunikuj s ucitelkou a CPP, pytaj si odporucania, zaujimaj sa. To, ze ulohu v skole nestihne - aky ma nasledok? A co by sa stalo, ak by to v skole stihol? Dostal by za ulohu nieco dalsie? Moze mat problem s pozornostou alebo ho ta uloha len nudi, tak sa s tym "hra" a potom doma to urobi rychlo... v skole ako sedi/ s kym... to by teoreticky mohlo pomoct... al urobit malu lrestavku, mat noznost si urobit napr 10 drepov a prejst sa k oknu, okyslicit a tak by nozno bol schopny pokracovat... len ked ma ucitelka v triede 25 deti, tak nestiha na hodine takto individualne kazdeho 1 riesit, ale mozno ked sa jej popytas na navrhy, na nieco spolu pridete a potom uz len pokus - omyl, co sa osvedci.. ono zas toe navody tiez nemusia byt univerzalne a co funhmguje raz, nemusi inokedy... no bolo by dobre si stanovit, co je vasim spolocnym cielom - dokoncena uloha v skole al staci doma... aby bol na hodine ticho a sedel na mieste... aby pracoval...musi ozaj urobit kazde jedno cvičenie, ked je zjavne, ze latku ovlada.... mohol by naor po dokonceni zadania v skole robit nejaku inu aktivitu, kt je lre neho zabavna - napr citanie vlastnej knihy...

nikpa
27. mar 2023

@meluela máš pravdu ale realita je iná a najprv by asi bolo treba motivovať učiteľov, plus chýba niečo ako píšeš. Nehovorím, že všetci sú takí ale keď som chodila na prax do školy tak som tam videla to ,,zapálenie,, pre prácu. Asi 2 učiteľky zo zboru stáli za niečo, ostané odrapkali učilo, zazvonilo, pleskli s dverami a dovidenia.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
27. mar 2023

@monika4487 v blízkosti je škola pre nadané deti.ale tam berú deti s IQ nad 130.ja som s ním bola v cpp na podnet učiteľky prečo nepracuje a stále ho musí napomínať.mojho syna zobrala psychologicka dnu rozprávala sa s ním,dala mu niejake úlohy a povedala mi,že je nadpriemerne inteligentný.aj papier mi dala s vyjadrením,že aktuálna výkonnosť je v pásme nadpriemerne inteligentný a treba ho motivovať k dokončeniu úloh.ale ako vravím doma je všetko bez problémov.(ja som sa o tom s psychologickou viac nebavila,číslo má nezaujímalo,ale pochopila som to tak že je asi v pásme 120-129.lebo si myslím,že keby mal IQ nad 130 napísala by že je vysoko nadpriemerne inteligentný), ale ináč som mu IQ test nedávala robiť.
ucitelka vravela,že si necháva syna niekedy po škole v triede nech si dokončí ulohy a za 5 min.ma všetko hotové,takze aj ona sama hovorí že on všetko vie,len nepíše,že je múdry a veľmi mu to páli.je pravda,že má vedomosti na úrovni 10 ročného ale my čítame strašne veľa knih

autor
27. mar 2023

@sasesoe to že nespraví úlohu nemá v škole žiaden následok.on mi povedal,že v škole sa neponáhľa lebo kto má všetko hotové musí robiť úlohy naviac z inej knihy ďalšie úlohy.takze motivácia pre neho 0 bodov 😀.on nie je priebojný,on nemá potrebu sa obehovat a ukazovať že je šikovný.jeho ani iné deti veľmi nezaujímajú.on ma iné priority a jemu je jedno či druhé deti v škole výstraju a aké známky dostávajú.on si ich nevšíma,on o nich malo rozpráva.a keď počujem druhé deti čo všetko hovoria svojim rodičom -ten a ten a ten toto spravil a ten zase toto....môjho to akosi netrápi.mozno aj preto,že ma iné záujmy,miluje chrobákov, skameneliny,liečivé rastliny.klasicke detské hry hrať nebude.jemu aj deti začali rozprávať na telesnej my teba do tímu nechceme ty pomaly behas,nevieš kopnúť do lopty....a on chodí taký smutný v poslednom čase zo školy.chodime s ním na ihrisko hrať futbal,no nebaví ho to.ale s deťmi by sa chcel hrať len ho akosi chlapci k sebe neberú lebo naozaj všetci chlapci v triede v družine hrajú futbal a on je stále sám a len na nich pozerá.

kristinapetronela
27. mar 2023

Prosím netráp sa ... Veď kazdy má nejaké záujmy . Proste ho nebavi teraz šport ..

autor
27. mar 2023

@kristinapetronela ja sa úprimne ani netrapim že ho šport nebaví on od malička len knihy chce čítať,len ma mrzí že sa trápi kôli deťom že ho odmietajú.ja mu stále vravím,že on je výnimočný a že nebude z neho futbalista alebo hokejista to nevadi.vie najkrajšie cítať,písať (mne to hovoria jeho spolužiaci keď ich stretnem) a to že nevie poriadne kopnúť do lopty to vôbec nevadi.zivot nie je postavený na futbale.chodi na plavecký výcvik toto ho neskutočne baví.nie každý má nadanie na šport.mna len štve že počúvam učiteľku dookola ako nepracuje a že to vie.ja mu pritom dookola opakujem že v škole musí pracovať

tanyan
27. mar 2023

Nezvažovala si integráciu? Skús sa učiteľky opýtať či by to nejako pomohlo, keby mala papier o tom, že má v triede integrované dieťa s nadaním (podľa hodnotenia CPP).
Naša je druháčka a tiež občas dokončujeme zadania doma. Ale naša princezná aj doma rieši popri úlohách ešte nesmrteľnosť chrústa a svetový mier (väčšinou praktické veci), takže tiež to nie je rýchlovka. Našťastie s tým učiteľka zatiaľ nemala problém. Pravdepodobne je v triede viac takýchto detí, lebo zvykne písať aj do Edupage okrem domácich úloh aj zoznam odpracovaných v škole s poznámkou, aby si deti dokončili tie, ktoré v škole nestihli. Asi to súvisí aj s tým, že je to výberová škola s rozšíreným vyučovaním cudzích jazykov a už na základe prijímacích skúšok sú tam žiaci so špecifickým nadaním.

happy31
27. mar 2023

Úprimne, pokiaľ má dobre výsledky serte na to. dajte pečiatku že je pomalší a finito. To či to bude alebo nebude a ako zohľadnené je mimo vás. Pokiaľ to rapidne nezasahuje do celku človiečika, tak to len je nie je to zle ani dobre.
bu´d sa sám rozhybe alebo nie. mala som spolužiaka na gymply, kym odpovedal tak pospala cela trieda ale vedel. dnes je právnik v NY. proste sme rôzny a nie vždy sa zmestíme do tabuľky. možno sa s tým musíte naučiť žiť, deti a naj chalani podskočia tak v 4 triede.

samozrejme, potlačte ale nedržte sa toho. Treba vnímať to dobré.
Sú decka čo vysedia pol dňa nad úlohou a aj tak ju dokončujú rodičia :(.