Získavanie domácich úloh počas PN

14. sep 2021

Kto si myslíte, žeby mal byť zodpovedný za získanie domácich úloh počas choroby, dieťa alebo učiteľ? Zaujíma ma to aj z pohľadu učiteľa. Viem, že tu sú. Ide o to, že v dnešnej dobe, (pokiaľ sa do toho neopriem ja) je problém získať du a čo robili na hodine. Aj keď sú mesenger a neviem čo spojení, spolužiaci nie sú ochotní. Keď aj napíše do skupiny (kde je učiteľ) žiadna odozva. Nechcem to riešiť za syna (je 7 mak), nech si to rieši sám. Mne tiež v kuse vypisujú iné matky, nech pošlem školu, keď su ich deti PN. Majú napr.jednu učiteľku. Syn bol chorý celý týždeň, urobil du podľa inštrukcií spolužiakov a dostal 5, lebo to mal zle. Keď to povedal učiteľke ta mu povedala, že sa mal prísť ospravedlniť na začiatku hodiny. (Nesiel, bo si myslel , že všetko má). To bolo minulý rok ale zase je PN a situácia sa začína opakovať. Nie je nikoho,kto by mu poslal úlohu a čo robili. A otázka na učiteľov, to je fakt také ťažké odfotít zošit po hodine a hodiť do skupiny? Alebo poveriť nejaké dieťa, že odfoť? Normálne neviem ako a či to mám riešiť.ako fungujete vy?

kristiii
15. sep 2021

@slavaf žeby preto, že to jediné rodičovské čo sme za minulý školský rok mali, bolo pred tým, ako sme mali tento problém? S rodičmi, na ktorých som mala dosah som si to vyjasnila, ako som písala, s jednou mamkou som dohodnutá, ostatné majú na háku, a popravde som fakt zvedavá, či sa ich decká budú synovi tento školský rok ozývať (úprimne dúfam, že nie, lebo ja aj syn neradi odmietame pomôcť, ak vieme, ale zas "blbečka" z neho tiež nechcem nechať robiť). A presne o tom som písala, viesť k ochote by mali jednotlivé deti odmala v prvom rade rodičia, žiaľ v synovej triede to očividne nefunguje a zrejme ani v autorkinej. U nás bol problém asi v tom, že triedna učiteľka 1.-3. ročníka bola učiteľka typu prídem..odrobim.. nezáujem.. kolektív označím za najhorší na škole a zbavím sa ich čím skôr. Niektorí ďalší učitelia sa snažia napraviť "spackané", triedny je super, za toho som veľmi vďačná, aj syn ho má veľmi rád a ak sa raz dožijem ďalšieho RZ, určite tam tento problém spomeniem

lobic
16. sep 2021

co si pamatam za mojich skolskych cias, ked som bola chora nosila mi spoluziacka ulohy a zase naopak. mamina volala do skoly a poprosila triednu aby mi niekto ochotny tie ulohy nosil.

siskaaksis
19. sep 2022

Máme ten istý problém a to mám syna na 1. stupni !
Od 3. ročníka majú inú učiteľku a ťa dá na edupage len učivo úlohy nie !
Keď zisťujem úlohy ( na FB stránke triedy alebo edupage ) žiaden z rodičov mi neodpise pritom vidím že to videlo minimálne 20 rodičov ....
Žijem v meste takže sa tu ani nepoznáme ....
Tak tiež neviem ako to riešiť :( ....

janage
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janage
19. sep 2022

@siskaaksis ak by ste požiadali učivo vo formáte strany a úlohy? Napr. Mať str 20 cv. 1 až 10
Skúste pozrieť tu ako sú definované po novom vyhláškou povinnosti školy zadávať chybajucim žiakom učivo.
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2...

janage
19. sep 2022

@siskaaksis a riešila by som najprv s pani učiteľkou, potom so zástupcom pre 1 stupeň. Možno vedenie ani nevie aký je problém. Vypísať prebraté učivo vo formáte strana od do, ohy od do, zaberie asi tak 15sec. Nevidím dôvod, aby to učiteľ na 1.st. neurobil

alenka7777
19. sep 2022

@siskaaksis preto ulohy neziskate, lebo ich ziskavate nespravne. ak pisete do skupiny alebo ako hromadnu spravu, kazdy sa na to vykasle. treba zavolat konkretnemu rodicovi a nech vam dieta cez telefon nadiktuje presne, co robili a co je za d.u. hned nech vam odfoti strany v zosite a posle cez fb napriklad a je to.

autor
19. sep 2022

@alenka7777 no veď, u nás je napríklad problém, že dieťa rodičovi volať nebude, spolužiak nezdvihne. A aby som ja fakt vyvolávala za 8 ka je smiešne

simca06022011
19. sep 2022

inak budem sa opakovat uz: je to fakt trapne, my sme tiez doma teraz, dcera chora... prvy den a uz to zacalo... pritom fakt tie hlupe decka (ako nechcem sa nikoho dotknut, ale inak sa to ani neda nazvat, hlavne ked oni potrebuju, to budu otravovat hned a zaraz a uzaj treba im poslat) su cely den s mobilmi, tak nechapem kde je problem. Hraju bravl a ja neviem ake somariny, odfotit co robili na hodine a ulohu, je proste par minut a poslat, dokonca maju triednu skupinu na whatsapp cize staci ked jeden to posle vsetkym.. a problem medzinarodny. Este ked si to niekto vypyta, tak ho vysmeju, ze sa nema flakat, nema chybat .. normalne mam traumy za z toho, ze dcera ma chybat co i len den :D

To za mojich cias nebolo, nemuseli rodicia nikomu volat, ani len ucitelovi, automaticky to doniesol spoluziak, ucitel poslal... alebo pvoedal, dajte tym, ktori chybaju... A NEMUSIA SI ANI VOLAT, ked prehodit dve vety so spoluziakom je medzinarodny problem, napise stranu/ulohu vybavene... posle fotku ak treba....

autor
19. sep 2022

@simca06022011 keď za mojich čias sa napríklad stačilo aj ospravedlnit pred hodinou. Teraz ucitlka neexistuje....mal si si zohnať...a keď povie že nikto...to normálne nastáva šikana zo strany spolužiakov.... čistý des. Tiež mám podobne pocity ako ty

elik81
21. sep 2022

Od 1.7. je nová vyhláška, podľa ktorej je škola povinná informovať rodiča o prebranom učive v prípade, že je neúčasť vopred ospravedlnená.
https://fb.watch/fHbSnpj-jC/
Od cca 6 minuty je vysvetlenie.

denisekkk
25. sep 2022

Učiteľ nemá čo posielať poznámky a úlohy žiakom. Žiaci si to majú riešiť sami keď chýbajú. Zámerne píšem žiaci, nie rodičia. Iné je ak chýba viac žiakov v triede, tam je to jednoduchšie poslať na Edupage aby polka triedy nebola pozadu. Som učiteľka a mojej triede som vytvorila Whatsapp skupinu kde si úlohy vymieňajú, občas ich upozorním aby poslali ak sa niekto neozýva. Ide o to aby sa učili zodpovednosti a nie sa spoliehali na Edupage. Samú ma prekvapuje aké sú dnes deti neflexibilné. Moja dcéra chýbala a pýtala si poznamky aj úlohy od spoluziačok. Odpovede ako nič sme nepreberali alebo jej poslali neúplné úlohy/poznámky. Samozrejme dostala 3 lebo nevedela, čo sa má učiť. Nedávam to za vinu spolužiačkam ale dcéra ma ponaučenie, že si má pozrieť učivo v knihe alebo hneď v prvý deň ako je v škole si fyzicky tie poznamky vypýtať. Sú to jej povinnosti, nie moje a má ju to naučiť samostatnosti a zodpovednosti. Keď rodičia a učitelia deckám všetko uľahčujú tak z nich vychovávajú také trdielka čo sa budú za maminu sukňu schovávať do 30.

alenka7777
25. sep 2022

@denisekkk perfektne ste to napisali. desim sa toho, co vyrastie z dnesnych deti.

autor
25. sep 2022

@denisekkk no, ja neviem. V niečom mas pravdu, v niečom nie. Áno, dieťa si vie dozistit v škole ale nie keď ma tú hodinu hneď po chorobe. Nám píše veľa detí za úlohy, lebo syn posiela poctivo. Prečo spoliehať na edupage? Veď nato bol vytvorený. A aký je rozdiel medzi wt a edupage? Veď v podstate, tiež sa spoliehajú že im to na ten WhatsApp niekto pošle. Všade, sa zvyšujú nároky, v kazdom zamestnaní. Len školstvo trochu zaspalo dobu. Napr.aj v tomto. Takže, ak dieťa dotazuje úlohy v skupine (nemá možnosť ísť osobne búchať na dvere k spolužiakovi), učiteľ a žiaci v skupine ho odignoruju je to teda chyba žiaka podľa teba? U nás to získavanie úloh už dakedy pramení so šikanou. Deti si podávajú schválne nepravdivé/neúplné informácie, dieťa od učiteľa dostane zlú znamku...mal si si to zistiť..( ucitel podporuje "neposielanie úloh").....a dieta sa nedokáže brániť....

janage
25. sep 2022

@denisekkk ak raz tie deti, tie úlohy fyzicky či elektronický odmietnu dať dieťaťu čo chýbalo, nijako sa k nim nedostane. To je fakt. A ešte sa tu to dieťa
viní, to vážne?
Čo konkrétne taký čas by si ako to dieťa robila?
Rodič, Učiteľ Ti povie, zabezpeč si, je to Tvoja chyba, nás to nezaujíma. A úplne najlepšie, keď ide o materiál mimo učebnice.
To sú také predstavy rodičov, čo takéto problémy so svojimi deťmi nezažili. Nehovorím o 1,2 razoch.
Nie, chyba nie je v dieťati. (Stále je reč o chorom chýbajúcom)

janage
25. sep 2022

@denisekkk mimochodom s deťmi sa od 2.rocnika neučím, nekontrolujem tašku, úlohy od polroka 1.rocnika. Len ak dieťa vyslovene požiada, že niečomu nerozumie, vysvetlím, preskúšam.
Za mnou deti nechodili, že učiteľka im dala neohlasenú písomku lebo vedia, že učiť sa majú priebežne. Tiež pokiaľ učivo je v učebnici, má sa učiť odtiaľ.
Ale problém je so všelijakými prezentáciami, PL a kde čím mimo učebnice. Ak to nedajú spolužiaci ci učiteľ ako si to to choré dieťa má zaobstarať?
Lebo toto je problém, že nikto nie je zodpovedný za odovzdanie toho čo sa prebralo, tomu čo chýbal ak on o to požiada a má záujem.
Si predstav, že si týždeň, 2 chorá. Kolegovia sa zúčastnia školenia. Nadriadený požaduje, aby si do 24h od nástupu mala informácie, ktoré odzneli. Ale neposkytne Ti ich on a odmietnu aj kolegovia. Jeden sľúbi a nič, jeden nestíha ospravedlní sa, ďalší sa neozvú a v práci sa kadejako vyhovárajú, ani jeden nemá komplet, všetci prave teraz potrebujú studovat pre seba. Nadriadený Ťa ďalší deň preskúša, nevieš, nezaujíma ho, vezme ti časť platu či inak potrestá. By si bola s tým OK? Hlavne ak by si vedela, že 5min. by mu trvalo poslať ti materiál elektronicky?

autor
25. sep 2022

@janage no pekný príklad ale v podstate to je presne tak. U nás na edupage je napríklad kolonka, že preberane učivo. Niektorí učitelia majú pekne napísané, niekto tam má: učiteľ nepovolil zverejnenie. Pýtala som sa na to, bolo mi povedané, že učiteľ nechce aby bolo zverené čo.brali na hodine. Z akého dôvodu? A inak, k tej príprave do školy..trochu záleží aj od dieťaťa. Mám viac detí a starší fungujú podobne ako tvoje. Mladší, je 5 tak ale stále potrebuje jemný dohľad. Takže by som to nebrala tak všeobecne.

janage
25. sep 2022

Tým som len chcela povedať, že aj super samostatné dieťa, ktorému na učení záleží, môže mať veľký problém so získaním DÚ. Darmo sa ono snaží, ak učiteľ sa k tomu postaví, že máš mať a hotovo a trieda prosto nedá, dá neúplné, chybné...v prípade, že sa ide mimo knihy, bez šance.
Teda bavíme sa o učiteľoch typu máš si poradiť, že spolužiaci Ti nepomohli je Tvoja chyba. Ja nič posielať nebudem, zožeň si.
Bohužiaľ ťažko riešiteľné a obeť je postavená do pozície vinníka.
Nebavime sa o predsa o lajdákoch, ale o deťoch čo vyvinú snahu a odozva 0.
Lenže toto mnohí pochopia, až to zažije ich dieťa na vlastnej koži.
Treba si uvedomiť, že ani najsamplešie technológie nepomôžu, ak ten kto ich požíva odmietne komunikovať.
Nezaregistrovala som ani jedno jediné riešenie od rodičov či učiteľov ako konkrétne si má takéto dieťa samo pomôcť.

loliki
25. sep 2022

Rieši sa to tu v podobnej téme:
vyhláška 223/2022 Z. z. určuje, že by učiteľ mal zadávať úlohy. Treba to riešiť s vedením školy.

lizwer
25. sep 2022

U nás učiteľka automaticky sama od seba posiela domáce úlohy (syn je druhák) do messengeru.

janage
25. sep 2022

@loliki len tu vyhlášku si ľudia rôzne vysvetľujú. Už bola verzia, že iba názov učiva a chytila sa pani učiteľka slov: edupage alebo iný dohodnutý spôsob. V jej ponímaní to znamenalo, že deti či rodicia si majú zháňať úlohy naďalej od spolužiakov.
Tak len dúfam, že čím skôr dá ministerstvo záväzný výklad, aby to bolo jasné všetkým zúčastneným.
Ja to teda chápem, že prebraté učivo aspoň str. v knihe ak bez knihy, zdroj. A v prvom rade edupage používať. Ak ho škola nemá či jej nefunguje tak sa zvolí iný spôsob.
Škola však má povinnosť a musí byť Dohoda, že ak nie edupage, tak aký iný spôsob sa zvolí.

misabo
25. sep 2022

Zaujimava obnovena diskusia, ktorej tema bude aktualna kazdy skolsky rok... v skratke nase skusenosti k pár nazorom diskutujucich:
* niekto tu podotkol, ze nie je povinny pouzivat sukromny mobil, pc na pracu. A ja som bola povinna ako rodic zabezpecit doma silnejsiu wifinu, lepsi PC?
* som povinna vlastnit tlaciaren? Nie som. Som povinna vlastnit farebnu tlaciaren. Nie som. Ale decku, ktore cez hory, doly vytlaci obrazky na projekt, dokaze ucitelka okomentovat, ze farebne by boli lepsie, nie tieto ciernobiele.
* bola som povinna suplovat vyucovanie ucitelov, ktori odmietali fungovat online? Poslali prezentaciu, naucte sa, vypracujte ulohy a na chybu decku odpisali mas chybu. Kde zistila po vymene xyz sprav s ucitelom alebo najrychlejsia cesta dieta poprosilo o pomoc pri hladani mna... rodicia na nervy, odpoved z vedenia, nic s tym nemozu urobit,nikoho prinutit. Ja sa pytam, pracujete niekto u sukromnika? Skuste odmietnut nejaku pracu, ulohu....
* preco je problem napisat hromadne na edupage, co cez hodinu prebral s triedou? Ved to je elektronicka triedna kniha. Vsetko digitalizujeme, zjednodusujeme a tu hen zastal cas a problem je vraj časovy, lebo by sa zbor zblaznil. Jeden ucitel zvlada, druhy nie, je velmi casovo narocne zadat MAT 56/1-8?
* robotu po pracovnom case pocas koronovych cias si nosilo domov mnoho ludi, ja som sa v robote cez obednu prestavku ucila ucivo, ktore nemal kto vysvetlit, doma od stvrtej sedela s dietatom nad knihami, dorabala svoje, plus riesila domacnost.
* skusenosti s posielanim uloh: jeden nemoze, lebo ma kruzok, druhy povie NIC, treti nereaguje, dalsi posle zle urobene zapisky z hodiny, zle uvedene ulohy, niekto posle vecer o desiatej...
* nie, rodic nie je zodpovedny za ziskavanie uloh. Mojou psou povinnostou je vytvorit dietatu podmienky na ucenie, materialne zabezpecenie, moju pomoc, odmietam vypisovat, vyvolavat cudzim ludom (s mnohymi rodicmi sa ani nepozname, iba zvidenia), ked tu máme jednoduchu vec:zadanie v edupage pre vsetkych.
* posledne 2 roky mne osobne odhalili, ze rodicia sa idu dotrhat, aby pomohli detom, cez homeoffice, nutene dovolenky, pomoc a pod. Na druhej strane sme si zazili odmietnutie online vyucby, neporozumenie doby a situacie, v ktorej sme sa my ako jednorodicia ocitli, mne sa z hlavy parilo kazdy večer...

Nezovseobecnujem, pisem vlastné postrehy, tak isto nehadzte vy ucitia rodicov do jedneho ignorantskeho alebo frflajuceho vreca. Taku fyziku mam napriklad zmáknutu od A po Z, lebo na hodinach za dozvedeli vselico o futbale, ruskej ,,pomoci,, na Ukrajine, koronovych sprostostiach, ale take poznamky nikde, prazdne zosity. Cize sme si ich pekne priebezne robili a ucili sa doma.

Pevne nervy obom stranam! Chapem frustrujucich rodicov aj ucitelov. Riesenie na konovi nenajdeme, ale vyjadrit sa mozeme, ved o tom je diskusia. Pekny vecer.

loliki
26. sep 2022

@misabo Veľmi dobre si to napísala.
@janage Jasne napísané. Kto nevie čítať s porozumením, nech to nevyžaduje od svojich žiakov. Ak niekto nechce zadávať dú, nech ani neučí. Niektorí nezverejnia ani odučené učivo. Všetko má zisťovať rodič. Na základe čoho? Kde je to dané, napísané, že rodič je povinný? Nikde. Len učitelia si to vymysleli. Zato že sa niektorí učiteľia považujú za niečo viac, takí Ubermensch. Čo im bráni zadať úlohu? Sú presne takí, ako niektorí spolužiaci, ktorí tú dú nepovedia aj keď sa ich niekto pýta. Načo má vôbec chodiť dieťa do školy, keď všetko je na rodičovi. Vôbec sa nečudujem tým, ktorí dajú na týždeň ospravedlnenku a majú pokoj od školy.

denisekkk
26. sep 2022

@janage ja som napisala svoju skúsenosť aj pohľad na vec zo strany učiteľa aj rodiča. Žiadny učiteľ nieje taký prepnutý, že bude skúšať dieťa hneď po návrate do školy alebo ak sa pred hodinou ospravedlní a vysvetlí dôvod. Ja som im založila Whatsapp skupinu aby si úlohy posielali, keďže som na 2.stupni kde neučí jeden učiteľ všetko, tak je to trošku komplikovanejšie. A áno deti sa aj takto medzi sebou šikanujú, že si posielajú tie úlohy zle alebo vôbec (popísala som to vyššie ako sa to stalo dcére). Stále ten žiak vie napísať učiteľovi cez Edupage aký je problém a on to zohľadní alebo vyvodí dôsledky z konania spolužiakov.

janage
26. sep 2022

@denisekkk tak moja skúsenosť je diametrálne odlišná a opakujuca sa.
By ma zaujímalo, čo by Tvoja dcéra robila, keby jej to učivo nedali vôbec, dali zle, nemala by učebnicu a učiteľ by povedal: mala si sa postarať je to Tvoja povinnosť, dôvody má nezaujímajú! Pripadne by rovno písali písomku z toho.
Ak ešte vezmem to tvrdenie, že dieťa si má pomôcť samé. A ako? Ako sa má dostať k prebratému učivu, keď nik zo zúčastnených nie je ochotný?
Nechala by si ako rodič, nech si v tom pláva?
Tu nehovorím o zabudlivosti, či lajdackosti toho, kto sa úlohu snaží získať, ale o tom zvyšku, ktorý má total na háku.
Na dialóg a spoluprácu sú potrební vždy aspoň dvaja.
Nikdy som nič neriešila ak učivo bolo v knihe a vyžadovali sa vedomosti tam uvedené a išlo sa rad radom.
Nie bez kníh, bez preskakovania a kadejako.
Ak má škola požiadavky, tak nech vytvorí žiakovi také prostredie, aby ich mohol splniť. Rodič mu toto vytvára doma.

janage
26. sep 2022

@denisekkk a možno pre Teba prekvapujúce, ale veľa detí a ich rodičov má takéto skúsenosti už na prvom stupni. Mali sme v rodine aj okruhu známych.
A ja sa hlboko skláňam pred našimi učitelkami, ktorým nechýbala empatia, boli ochotné spolu s nami hľadať riešenia ako si to uľahčiť navzájom.
Lenže mám deti viac a zatiaľ čo niekde to ide, inde ani za toho to nešlo, kým nedošlo k zmene školy a kolektívu.
Čo tie deti potom vidia? Že mať nesplniteľné požiadavky z pozície silnejšieho, je v poriadku?

alenka7777
26. sep 2022

Zijem asi na inej planete, lebo v mojej triede vsetko funguje. Na zaciatku sk. roka si vytvorime v triede trojice. A ziaci su v tych trojiciach povinni si navzajom odovzdavat ucivo. Chyba jeden, tak ma moznost oslovit dvoch spoluziakov, ktori mu to ucivo daju. Ak nie, beriem na zodpovednost tych dvoch, ktori mu odmietli dat ulohy. Ako ucitelka nepisem ulohy cez EduPage. Nie preto, ze by som bola leniva, ale preto, ze ziakov vediem k zodpovednosti a samostatnosti.

denisekkk
26. sep 2022

@janage dcéra si úlohy pýtala, poslali jej neúplné a pisali pätminutovku, doniesla 3. Predstav si neobviňujem ani učiteľa ani spolužiakov. Evidentne sme sa nepochopili ale fakt si každý ide len svoje. Možno som na ňu prísna ale je to len jej zodpovednosť, za zlé známky sa u nás nekričí ani netrestá,proste si ju opraví. A má poučenie, že si má po príchode do školy pýtať poznámky aj fyzicky. Pekný večer.

janage
26. sep 2022

@denisekkk ja hovorím o tom, že si pýta aj fyzicky a proste nedajú. Áno každá ideme svoje. Ja prípad, keď nefunguje komunikácia vôbec a ty keď dcéra zanedbala a nežiadala fyzicky. Rozdiel medzi tým je, že tvojej by tie poznámky, úlohy fyzicky dali. V prípade čo riešim ja, proste nedali.
Bodka. Ani elektronický ani fyzicky.
Myslím, že rozdiel je jasný.
A takéto situácie boli vkuse. Nie raz, nie dvakrát. Od nej všetci, jej nikto.
Môžeš byť len rada, že tvoje dieťa takú tyraniu nezažilo.
A úprimne neverím, že by ti to bolo jedno, považovala to za chybu dcéry a nechala ju nech si rieši sama.
U nás po zmene školy a kolektívu zrazu žiaden problém nebol.

janage
26. sep 2022

@alenka7777 taký systém je fajn, problém o ktorom píšeme nastáva v prípade, ak na jednej strane stojí chorý žiak, ktorý sa snaží učivo získať a na druhej nie je nikto zodpovedný za to, aby to učivo poskytol.
Presne pre toto podľa mňa k tej vyhláške došlo.