Tehotné - násťročné 🙂

baramborka
23. jún 2009

holky tak tato tema je pre tie ktore sme mozno nedovršili vysoky vek no aj napriek tomu budeme mamicky :D moj vek je 17 a musim povedat ze sa neskutocne tesim na babo :D
tak ktorá sa pridá ?
a pred tym nez nas niekto bude chciet skritizovat : niesme prve ani posledne a stalo sa ...a skor nez by som sla na potrrat sa o neho budem starat a dam mu lasku :D
ja mam priatela 2 roky ma 29 a velmi sa tesime na babo :D
tak ktora je tu taka ?:DD piste piste

leniii
3. apr 2010

Tara39 - Je mi líto, co právě ted prožíváš, ale popravdě musím připustit, že chápu tebe, ale i tvoje rodiče. Oni to s tebou nemyslí zle. Sama píšeš, že bratrovi je jen 12 a že nevis, jestli mu neco takovyho vubec rikat.. vzdyt tobe je jen o 4 víc..a ty jsi ted ta tehotna. Pro rodice to je sok - pro ne jsi spíš pořád dítě než dospívající. Stejne tak jako ty chces pro svoje díte to nejlepsi, tak i oni si ted myslí, že pro tebe chteji to nejlepsi. Vzdy jsi s nima mela pekny vztah, to to jen potvrzuje. Snad jsi necekala. ze jeste tento vikend pujdete s mamou kupovat vybavicku, kdyz jsi jim to konecne oznamila..urcite ne. Vedela jsi, že to bude težký a popravdě si myslím, že oznámit to rodičům je to nejlehčí z toho všeho, co te ceka, jestli si dite opravdu nechas. Zbyva ti zbytek rodiny, skola, spoluzaci, kamaradi a jestli jsi z vesnice, tak i cela ves. Čekají tě opovrhující pohledy všude, kam se podíváš. Určitě se najdou i taci, kterí nezustanou jenom u pohledů, ale neco ti i reknou..Mne bude 24 a když si predstavim, že ted by moje dite melo chodit do 2.třídy, tak si to ani predstavit nedokážu. Od 16 jsem se strasne moc zmenila, moje nazory, pohled na veci, kamaradi, zivotni cíle, jednoduse jsem dospela a stala jsem se JÁ. a čím jsem starsi, tim vic si uvedomuju zodpovednost a problemy, co zivot prinasi. Jestlize si mimco opravdu nechas, tak se priprav, ze vlastne nebudes docela dlouho vubec nikam patrit. S kamaradkama si velmi brzo prestanes rozumet a budes mit uplne jiny zivot nez ony a mezi 30- ti lety maminky taky nezapadnes..Je ti 16, takže vsechny takovy veci, jako vikend s kamoskama, dovolena s kamoskama nebo pritelem, hory s kamaradama, jit si sednout na vino, zabezkovat, zalyžovat nebo jen obycejny (pro dospelýho člověka)rozhodnutí, co bude dělat bez toho, aniž by se musel domlouvat s rodici a nebo v kolik se vrátí si nezažila...Mela by jsi tedy zacit taky vydělavat penize. Od ted uz navzdy. Neskončí to zádnou dosaženou částkou. Prostě od ted uz kazdy den budes muset vydělat nejake penize, abyste se s mimcem vubec najedli, meli kde bydlet, oblikli, zaplatili elektřinu, vodu..vetsi deti vyzaduji hracky, vylety.. skolaci skolni potreby, hory, sporty.. neni to jen, aby dite prezilo, ale aby i zilo nejaky smysluplny zivot a aby melo sanci se i nekým stát. Abys byla schopna mu zajistit budoucnost jakou si bude prat, aby se bez problemu mohlo stat lekarem, pravnikem, architektem, kdyz se mu zamane a bude na to mit.. Máš přítele, kterýmu je taky16. On má toto vsechno uplne stejne pred sebou jako ty.. s tim rozdilem, ze kdyz to vzda on, tak bude max chodit na navstevy a platit alimenty, ale zit si muze jako predtim. Skola, kamosi, vzdelavani se a hlavne bude moct dospet a poridit si novou zenu a rodinu az bude cas. Ale ty uz navzdy budes mit dite, o ktere se budes muset starat a ktere ti sice spoustu veci bezesporu da, ale strasne moc ti jich vezme.
Sotva jsi zacala delat stredni skolu, vysoká v nedohlednu.. až bys sla na vysokou tvoje dite zacne chodit do skoly. Kde budes brat penize na to ,abyste mohli oba studovat. Ceho teda myslis, ze v zivote dosahnes, kdyz vlastne kdo vi, jestli vubec dokoncis stredni skolu? Nebudou u vas neustale velký nedostatek penez? Nechtela jsai byt ty treba lekarkou, pravnickou, ekonomkou nebo čímkoliv? Netoužila jsi mít určity život? Jak si kdy koupis vlastni byt nebo dum, když tve vzdelani a tudiz sance na dobre zamestnani jsou v ohrozeni? najit si partnera, kteremu nebude vadit, že jsi mela dite v 16 a že jako velmi mlada 26ti letá holka budes mit 10ti leté díte bude určite taky dost složité.

Tímto vším ti chci je priblizit pohled rodičů, protože oni proste vi, o co vsechno prijdes a samozrejme i vi, co získáš.. sami maji deti. Odejit je jiste strasne hrdinsky, ale bez jejich pomoci sama moc dobre vis, ze to nezvladnes a nebo jen velmi tezko.. Pro ne to bude znamenat, ze si díte poridilo dite a prevazna strarost beztak pripadne na ne. Nikam neutikej. K doktorovi bez, rekni doma, ze si ho ale vzit nenechas, jestli jsi tedy o tom skalopevne presvedcena a rekni to i lekari. Jestli rodicum ani lekari neveris, bez ke svemu praktickemu či obvodnimu lekari a rekni mu, ze jsi tehotna, zavola socialku, ze zakona musi a rodice te uz nasilim k nicemu nedonuti. Fakt ne. Na uteky mas casu dost.. Az mama uvidi na sonu tu fazolku a uslyší srdíčko, tak si nemysli, že ji to necha zcela chladnou.

Píšu sem ten dlouhosáhlý romám proto, aby jsi mela pohled i z jine stranky. Holky te tady potporuji, coz je bezva, ale chce si to uvedomit i vsechny tyto okolnosti. V žádném příůadě si to neber tak, že jsem pro potrat nebo proti tobe. Obdivuji tě, že jsi ochotná se stát v 16ti matkou.

tara39
3. apr 2010

bojim sa len toho ze zas to nedokazem bez placu a nebudem vladat ani rozpravat. nejak sa neviem ovladnut v tej situacii. ani ja si to nemyslim ale beru to na velmi lahku vahu, proste ze spravi sa to a hotovo za chvilu prejde...ale nie, u mna urcite nie a uz viem o com hovorim, poznam sa aka som citlivka. a este mi aj ten termin vysiel den pred mojimi narodeninami... pokusim sa to nejak vyriesit

zuzanockamt
3. apr 2010

leni ... super napisane ... neviem, kolko mas rokov, ale vystihla si to perfektne ... ja mam teraz 28, cakam svoje prve dieta a tiez mi nie je celkom jedno ako to zvladneme spolu s MM ... ale aspon mam svoje vzdelanie, pracu si najdem vo svojom odbore lahko a o zivote uz nieco viem a som rada, ze som si mladost uzila, takze viem, ze som o nic neprisla a dieta prislo v ten spravny cas

leniii
3. apr 2010

tara39 -- a co třeba dát máme přečíst celou tuto diskuzi? jsou tady holky, které to zvládly a zvládají.. Treba by to vasim přiblížilo zase tvuj pohled na vec..

tara39
3. apr 2010

leni ja sa s mamou skusim porozpravat dufam ze sa mi to podari nejak vysvetlit, uvidim co povie a pojdem aj za otcom...ach jaj

acko
3. apr 2010

tara, ta pani z Alexis si nasla odo mna zmeskany hovor a ozvala sa mi. Oni su tam dve - jedna riesi maily (s nou si si pisala) a druha (s ktorou som hovorila) je v pohotovosti na telefone a pre ucely osobnych konzultacii. Kedykolvek jej mozes zavolat na cisla uvedene na http://www.alexisporadna.sk/tu-najdes-pomoc/ - obe tie cisla su jej.
Detaily ti napisem v IP cca za hodku ked doupratujem (nech sa manzel nejeduje 🙂 ) Ale v skratke povedala, ze rodicia ta NEMOZU donutit podstupit umely potrat. Pre podstupenie umeleho potratu je potrebny hlavne TVOJ suhlas. Ak Ta budu nutit, naplnaju podstatu trestneho cinu! O doktorovi uz ani nehovorim - ak by to urobil, tak asi skoncil.
V najhorsom pripade ak by nevysla ta priatelova babicka, tak existuju azylove domy, najblizsi k Tebe je v Ziline a poskytnu ti tam vsetko potrebne. Ak by si sla do BA, tak tiez vedia pomoct, proste isto v tom nezostanes sama 🙂

kattka08
3. apr 2010

tara ja som v 16tich otehotnela a porodila v 17tich. A je to sakramenstky tazke - ale to ty uz vies. Rodicia po mne vrieskali, chcela som ist na potrat, len aby boli konecne ticho a nic mi nevycitali. Moj priatel mal vtedy 19 a bol mojim sukromnym ucitelom!!! Vies si predstavit, ako sa tvarili rodicia, ked sme im to oznamili - a to oni ani nevedeli, ze spolu chodime.
Ak by bola tvoja mama ochotna, kludne ti mozem dat na mna mail. Resp. ak aj ty chces nieco vediet.
Viem, ze to dieta chces, to sme si urcite vsetci vsimli, lebo onho krasne bojujes.
Lenze "len" bojovat obcas nestaci. Zostal so mnou priatel (za co mu nesmierne dakujem), po case sa s tym zmierili aj rodicia (otec na tom bol horsie 😀 ). A u nas to este bolo tak, ze mam o pol roka starsieho brata, ako je moja dcera 😀 Takze sme s mamou boli tehotne spolu, spolu sme chodili do poradne, k dr. a podobne.
Vsetko sa da, ale sama to nezvladnes, to mi ver. Ak utecies, v centre ti nepomozu. Budes odkazana sama na seba. Tak sa este porozpravaj s rodicmi, drzim palce 😉

A vazne, ked bude chciet tvoja mama spolupracovat, som tiez priklad toho, ze sa to da zvladnut. Kludne mi napis ty, alebo ona 🙂

ivankova
3. apr 2010

ahojte ja by som sa tiez rada pridala...Ked som otehotnela tak som mala 18-nast,pred maturou a nasi neznasali mojho priatela.On mal 22. Ked sa to nasi dozvedeli hmmmm to bol cirkus, vraj aby som sla na potrat pretoze s nim ma nic dobre necaka a mali pravdu!to s tym potratom bol asi fakt prvotny sok, lebo uz to viac nespomenuli a vzdy ked som sla na prehliatku tak sa ma moj ocino pytal,ze co to bude a tak.. Zmaturovala som a o mesiac nato som porodila 🙂 zdravu a krasnu dcerku.Lenze dcerkyn ocikno zacal slopat a slopat az nakoniec sa z neho stal alkoholik tak sme s nim skoncili..Nasla som si druheho priatela s ktorym sme sa po 3m chodenia zhodli,ze by sme chceli druhe babo..O tri mesiace bola svadba a v novembri 2007 sa nam narodil krasny chlapcek a sme spolu veeelmi stastny 🙂Vsetko sa da len treba chciet takze baby bojujte za svoje deticky, je to to najkrajsie co vam moze zivot dat 🙂

tara39
3. apr 2010

kattka ten mail mi mozes pre istotu poslat keby si bola taka dobra...dakujem ti

kattka08
3. apr 2010

tara moj mail je kattka08@cetrum.sk mozes mi napisat, hocico budes potrebovat a aj tvoja mama 🙂 Chapem aj jej nazory, aj tvoje. Myslim, ze som nestranna (aspon vramci moznosti 😀 ) a aj s tvojou mamou "pokecam" 😉 Vazne sa to da, len staci chciet

tara39
3. apr 2010

acko dakujem, ani neviem kto a kde mi to pisal ze ked ujdem z domu do toho centra ma nevezmu...nie ja to nepodpisem. v tej druhej poradni mi ta pani alebo slecna pisala ze mam ujst a nikomu nevraviet kde som, a mozem sa vratit najskor po tyzdni dvoch ked nebude potrat mozny...ale oni ma budu hladat a budem mat len vacsie problemy

tara39
3. apr 2010

katka dakujem v krajnom pripade jej poviem a ak bude chciet napise ti

acko
3. apr 2010

leniii - uplne s Tebou suhlasim ako si to zanalyzovala. Aj s Tebou katka a pevne verim, ze tarini rodicia zmenia nazor.
Tiez si myslim, ze tara by si nemala sama od seba balit kufre, ani volit alternativu odchodu z domu, pokial ju rodicia doslovne nevyhodia pred dvere. Kvoli tej hrozbe navstevy u lekara v utorok podla z domu utekat netreba, nemozu jej dieta zobrat bez jej suhlasu. hlavne ak si tam vezme so sebou priatela, pripadne dalsieho svedka.
Ale v pripade najhorsieho scenara, ktory verim ze nenastane, treba mat informacie kam sa obratit, preto som jej vyhladala vsetky tie stranky a kontakty.

tara39
3. apr 2010

acko a mam ist k tomu doktorovi vobec s nou? lebo ked tam pojdem mozem to lutovat si myslim...mozu ma nechat v nemocnici alebo co a potom uz neviem

kattka08
3. apr 2010

tara nie je zaco. Ak nahodou neodpisem, tak ma aj tu upozorni, ze si mi posielala mail 😉

Chod s nou k lekarovi, aj pred interrupciou ti musia urobit rozne testy a vysetrenia, nemozu ti to urobit hned, ani si ta tam nenechaju. Ale chod aj s priatelom, aby si mala niekoho na svojej strane.
Potrat je DO 12tt. Teda ak si napr. 12tt + 5, neurobia ti uz - je to trestne. Povoluje sa to LEN v pripade, ze plod odhrozuje tvoj zivot, co URCITE nie je tvoj pripad. Nic sa neboj, vsetko dobre dopadne 😉

tara39
3. apr 2010

volal mi priatel ze ak nepochopia dnes vecer ze zajtra po mna ide...ze babka v pohode. katka dufam ze som prekrocila 12.-ty tyzden ale konik vraj neni presny...trestne je aj prinutenie a mozu za to sediet na 3-8 rokov

valria321
3. apr 2010

tara a ty byvaš doma??

ivankova
3. apr 2010

tara39-ahoj vlastne je jedno ci si prekrocila 12tt ak si ty rozhodnuta si babo nechat tak na rodicoch potom nezalezi, mozu doktorovi aj neviem ako dohovarat...a z rodicmi by som sa dohodla- bud ta chcu aj s babom alebo nech ta nechaju ist..

tara39
3. apr 2010

ano valri doma
ivankova dobre idem sa rozpravat s mamou, izvem sa, drzte palce ako viete=´(

leniii
3. apr 2010

tara39.. preci by si nenechala svoje vlastni rodiče jít sedět na 3-8 let, ne?! Chápu, že ted tebou cloumají emoce, ale tak notak.. Přítele bych si v utery vzala na pomoc, ale max do cekarny.. nejak si mysli´m, ze je potreba, aby jste to vyresily s mamkou spolecne a ze dalsi 16ti lety rodič by ji mohl uvrhovat do vetsi deprese ... a mozna by situaci jeste zhorsil.. kazdopadne nechapu, kde jako jsou rodice pritele? copak oni si mysli, ze se jich to nijak netyka, nebo co jako? Jak je mozny, ze se jeste s t´vymi rodici nejak nezkontaktovali a nemaji zajem resit situaci? Rodičum rekni, ze vis, ze nemaji pravo te do potratu nutitl,. ze vis, ze to je trestny a ze vis, ze kdyz reknes doktorovi, ze dite nedas, tak ze s tim ze zakona nic nemuze. Priprav je na to, ze tam nebudes drzet pusu na zamek. Uvedomi si, ze po zlym to holt nepujde a ani oni nebudopu chtit delat sceny a na verejnosti nutit dceru k potratu, neboj.

ivankova
3. apr 2010

suhlasim s leniii- u nas to bolo tak ze priatel prisiel na druhy den za nasimi a porozpravali sme sa a o nieco neskor prisli aj jeho rodicia..porozpravali sa a bolo vsetko ok a straaaaaaasne drzim palceky nech to vyjde...

natalie_tmk
3. apr 2010

boze baby, mozno len zbytocne stresujem, ale bola som teraz na wc a papier som mala ruzovy. Preslo asi 15 minut, dala som si vlozku a mam na nej taky ruzovo-hnedy vytok. Nemam bolesti, len taky tlak v podbrusku citim, ale inak je mi fajn.
Moze to byt nieco zle??? Tak som sa vystrasila, ze sa mi uplne klepu ruky... ☹ ☹ ☹

zuzanockamt
3. apr 2010

natalie ... ja takyto vytok mavam uz mesiac, nie kazdy den, ale tak 2-3 krat do tyzdna a k tomu kazdy den bolesti podbruska a krizov ako pocas MS, len slabsie a dokina to berie v pohode 😖 ... ale ak by to pokracovalo, tak skoc na pohotovost

valria321
3. apr 2010

HM ak to nieje krv tak je to v poho ak to bude tmavšie utekaj ku doktorovi hned môže isť o všeličo

zuzanockamt
3. apr 2010

natalie ... vytok moze byt hocijaky len nie ruzovy, hnedy a krvavy

natalie_tmk
3. apr 2010

uplne mam teraz take stresy, ze ani pisat nemozem.
Nemoze to byt nic vaznejsie? O chvilu pojdem znova pozriet na wc. Normalne akoby som mala menstruaciu, nechapem...
Teraz ked je vieknd + sviatky, tak ku svojmu dr. sa asi nedostanem, na pohotovosti budu aj gynekolovia, alebo ma potom prevezu, keby nieco? Ako zistim, ze uz mam ist??

zuzanockamt a co to vlastne je?? Ja sa strasne bojim, lebo som citala jednu knihu a tam mala zena taky isty vytok a potratila 😢 ☹

zuzanockamt
3. apr 2010

natalie ... moze ist o zacinajuci potrat ale aj nemusi ... mne na to dala dokina lieky
mozno sa ti zacal otvarat krcok maternice, ale ono to moze este prejst ... ak sa to bude stupnovat alebo to nebude ustupovat a bude to takej istej intenzity stale, tak chod normalne do nemocky na gyn.-pohotovost, tam ta uz pozru

zuzanockamt
3. apr 2010

ja to mavam po namahe a stresoch a toho mam v praci az - az 😝

natalie_tmk
3. apr 2010

Tak dnes uz nejako prezijem, aj ked celu noc urcite nebudem spat. A zajtra uvidim ☹

zuzanka.h
3. apr 2010

natalie ja som taký výtok mala v 15tt a nechali v nemocnici. Ja som hneď ako som to spozorovala bežala na pohotovosť. U mňa bol výtok ako taká "melónová voda"

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre