Ako sa vyhnúť súdu s exmanželom o otcovstvo?

ajka27
26. nov 2008

ahojte baby, hľadala som na stránke, ale nenašla som moj problém, ak je to tu niekde, prehoďte ma tam aj s mojím problémom.
V októri tohto roka som sa konečne po dlhoročnom trápení rozviedla s mojiím ex s ktorým už min. 1,5 roka nežijeme v spoločnej domácnosti. Ja už skoro rok žijem s priateľom a zhodou okolností som asi 2 týždne po rozvode zistila že som tehotná, dieťa je priateľovo ale problém je v tom že sa narodí v lehote do 300 dní od právoplatnosti rozvodu, lebo ten nadobudol právoplatnosť až nejako začiatkom novembra. Teraz by som od niekoho strašne ochotného potrebovala poradiť či existuje nejaká zákonná cesta vyhnúť sa súdu s mojím ex o otcovstvo dieťaťa s priateľom, lebo úprimne nerada by som to riešila svadbou, akosi sa mi nechce 2 krát do tej istej rieky vstúpiť. Neexistuje nejaká možnosť že by mi podpísal čestné vyhlásenie u notára moj ex kde by prehlásil že od sept. 2007 sme spolu nežili v spoločnej domácnosti a ani sme spolu sexuálne nežili? Alebo niečo také, lebo neverím že mi uľahčil život, rád mi ho ešte stále komplikuje. Ďakujem za každú radu.

gapa
13. sep 2009

držím ti palce.
Niečo som tuším pozerala v súvislosti s týmto. Tuším jedine plnoleté dieťa môže súhlasiť podla našich zákonov (či to bolo o čechoch?? nepamätám si) s odmietnutím/popretím, či ako to nazvať otcovstva. No už si to ozaj nepamätám.
Vždy je vraj záujem dieťaťa prvoradý. No súdy sú zdlhavé a napadnutelné. A paragrafy pokrútené. Tak pevné nervy a nech sa to pohne k úspešnému vybaveniu.

ukmima
21. sep 2009

Ahojte, pripajam sa aj ja.
V januari 2008 sa mi narodil syn samuel, kedze sme este neboli s uz teraz manzel sobaseny, do porodnice som brala tlacivo, ktore sme mali z MU, vola sa to: Urcenie mena a priezviska pred narodenim dietata, kedze som nechcela, aby sa maly volal po mne, tak sme boli na MU a za par minut som mala tlacivo.
V porodnici sme uz len pred porodom odovzdali list a maleho zapisali po manzelovi.Bezne sa to robi pri preberani rodnych listov, ale manzel bol mimo SR, tak sme to riesili takto.
horsie sme to mali pri prvom synovi...ten sa narodil 259 dni od rozvodu, tak mu zapisali meno otca byvaleho manzela,volal sa po nom 5 mesiacov...az na sude, ked som podala o zapretie otcovstva, predvolali aj mna aj byvaleho manzela, ten musel vyhlasit, ze nieje otcom dietata...potom az sme mohli dat malemu meno po terajom muzovi...
komplikovane.....
jedine stastie bolo, ze nas neposlali na testy DNA, lebo tie by som si musela zacvakat sama a je to zhruba 300euro..

eniko
28. sep 2009

He he..niekto tu pisal, ze dieta ma 2 rozne rodne listy, lebo otec priznal otcovstvo, ale matka cakala 90 dni na RL z osobitnej matriky a tam zapisali ex manzela...je mi to az smiesne ako moze takto jednamatrikarka konat...je to fakt neuveritelne...darmo chudak chlap priznal otcovstvo, zena bola rozvedena malo dni na to, aby to pomohlo...taku matrikarku by som prepustila hned....nie je nam treba taketo uradnicky...problemov je dost aj bez nich...

alexandra
28. sep 2009

Eniko to nie je v kompetencii tej matrikarky, zial Bohu.

eniko
28. sep 2009

Alexandra, aj ked bol sobas inde ako sa dieta narodilo, existuje evidencia...takze matrika vie kot je zenaty, kedy sa rozviedol a kedy sa dieta narodilo...evidencia je celoslovernska a ma na nu pristup kazda matrika. Okrem toho ak sa dieta narodilo vzahranici, ziadost na osobitnu matriku sa podava na obycajnej matrike, v mieste narodenia dietata...takze ta ista matrika vydala RL ako prijla ziadost .
Vies, ja som teraz velmi nahnevana na nas stat, na nase sudnuctvo, na matriky..mozno preto tak zbrklo reagujem, ale to co si pisala, sa nemalo stat. V kazdom pripade, je to chyba tej matrikarky. Ale uz to mate asi OK, nie?

zajacik...
28. sep 2009

Eniko prepac ale asi naozaj reagujes az velmi zbrklo. Najprv si pozri domnienky otcovstva v zakone o rodine a potom hovor o chybe nejakej matrikarky (ktora v tomto pripade vobec nepochybila). A nie je pravda ze ta ista matrika ktora prebera ziadost o zapisanie dietata do osobitnej matriky aj vydava rodny list. Ak sa dieta narodilo v zahranici, tak jeho rodny list mu moze vydat jedine osobitna matrika, ziadna ina...

eniko
28. sep 2009

zajacik, nasla som ten prispevok, o ktory sa jedna, az potom som si precitala, ze sa dieta narodilo v zahranici...cize matrikarka na slovensku urobila RL spravne...no ako je to v rakusku...to veru neviem, tie zakony nepoznam...ty ano? no v kazdom pripade je zarazajuce, ze jedno dieta ma 2 rozne rl...

eniko
28. sep 2009

arieska, bubaczik...poradte kde je taka matrika, ze zapisu krstne meno aj bez otca...pojdem tam rodit...rychlo...nevadi mi, zeje to nezakonne....

katty22
28. sep 2009

Ja toto poznám, aj keď nepriamo. Exmanželka môjho terajšie manžela porodila dcéru pred siedmymi rokmi, tiež do 300 dní po rozvode, tiež jej do rodného listu napísali bývalého manžela, čiže môjho terajšieho manžela. Akurát že jej to vôbec nevadilo a nechala to tak. A môj manžel , netušiac nič o tomto zákone , nič neriešil a prišiel po 6 rokoch náhodou na to ,že je napísaný ako otec v rodnom liste. A teraz sa to dá riešiť len strašne zložito. Musia prebehnúť dva súdy- jeden o prípustnosti zapretia otcovstva a až druhý o zapretie. Ten prvý už prebehol, pred rokom, no o ten druhý ešte ani len nepožiadala / musí tak urobiť len matka a s ňou je ťažké pohnúť./
Takže môj manžel má dieťa, pri výrobe ktorého ani nebol, 😉 , už len čakám, kedy jeho bývalá požiada o výživné, možno aj spätne, veď by mohla...
Úžasný zákon!!
Akože chápem, že chcú chrániť záujem dieťaťa, ale keď sa nový partner hlási k dieťaťu, chce ho vychovávať, nechápem, prečo má absolvovať tú tortúru po súdoch, a rozprávať cudzím ľuďom intímnosti zo súkromia.

eniko
28. sep 2009

katty22, ze chrania dieta je dobra vyhovorka...povedz mi co na tom uchrania...ja so svojim manzelom nezijem 3 roky, 2 roky sa rozvadzam a o par dni sa mi s priatelom narodi dieta...priatel sa tesi, k otcovstvu by sa prihlasil, keby mohol...ale nemoze, lebo zakon...povedz mi prosim ta, kde ten lud dal oko, ked takyto zakon vymyslel?

a nie je pravda, ze zapretie musi podat matka. kto podaval ten prvy navrh? ten o pripustnosti?

vroni
30. sep 2009

Angel, v tomto prípade záleží aj od občianstva tvojho dieťaťa. Rakúsky zákon hovorí, že do 300 dní od rozvodu je otcom bývalý manžel ak otcovstvo neprizná iný muž. Slovenský takú variantu nepozná. Ak má tvoje dieťa aj rakúske občianstvo, môžeš sa domáhať zápisu podľa rakúskeho zákona (vraj podľa zvykového práva je to možné, tvrdil mi právnik) Ak má tvoje dieťa len slovenské občianstvo, musí byť otcovstvo "určené" súdne, lebo rakúsku výnimku slovenské zákonodarstvo neakceptuje. Matrikárka za idiotsky zákon nemôže....
Pokiaľ viem, zapretie otcovstva môže podať aj otec a to do troch rokov od dozvedenia sa, že je "otcom" - čiže nie do troch rokov dieťaťa - to platí len pre matku.

angel15
6. okt 2009

Tak ahojze.Vroni problem je ten ze v rakusku ten zakon uz zrusili cize podla rakuska je to dieta po rozvode a otcom je SKUTOCNY otec.v rakusku mi vidali rodny list s menom otca praveho ktori sa k otcovstvu priznal..alimenty plati a kedze je rakusky zakon iny ako slovensky tak so rozvedena zena cize dieta musi mat obcianstvo po matke kedze otcom nieje moj byvali muz rakusan.tak rakuske obcianstvo nemoze mat.ale na slovensku vlastne ano..nejak sa im tento zakon nevidaril pretoze to nema logiku.moj ex manzel ako rakusky obcan musel zapriet otcovstvo tu kedze je rakusky obcan.aj som to poslala na krajsky sud a matriku do blavy kedze maly sa narodil v zahranici tak to robi len bratislava ale nestaci im to.ajtak musi bit este jeden sud na slovensku.verte mi uz ani ja sa v tom neviznam ani sudkyna nevedela ako to ma riesit ked som podla rakuska rozvedena a jeden zaprel druhy priznal..co tu je co riesit..a to mam v papieroch napisane ze otec moze len do 3 rokou popriet otcovstvo tak to neni tak ako vroni pises ze len pre matku.

angel15
6. okt 2009

a este dodam otom ze hladia na dobro dietata ako myslim slovensko... 😅 😅 😅.uz len ked sa pozirem stej strany nato ze som koli slov.nedostala 3mes ani cent matersku lebo nestaci im vsetko cierne na bielom..ked som sa ich opitala a co mam dat detom jest dovtedy tak mi povedali na slov.ambasade ze bohuzial to je zakon.. a neboli sme ani poisteny kedze poistovna ide cez matersku ktoru mi nemohli platit kym slov.neposlalo po 90dnoch RL.lebo bez slov,rod.listu ho nemohli zapisat do pasu a bez pasu mi nedaju potvrdenie na matersku...a bez koruny,nepoisteny s malym babetkom co treba chodit do poradne a vsetko mozne moze sa stat sa moze len clovek modlit.triast.hlavne ze tam ty co zakony robia asi deti nemaju a na take nemyslia..fuj..musim sa smiat ja zijem 9 rokou v rakusku mam 13 rocnu dceru a teraz 5 mes.syna ale to sa daleko neda so slovenskom porovnat ako tu v rakusku je dieta na prvom mieste...staci zajst na socialku a daju ti vtom momente na chleba priamo tam na ruku..este vipocitaju kolko mam do materskej a daju tolko co treba...kartony hipp stravy co su jasne tu drahe tam dostavam pre maleho a ani nepitam..pomahaju mi chodit vsetko vibavovat chodia somnou a ked niaku pomoc nepotrebujem raz do tyzdna mi zavolaju ako sa mame ci nieco potrebujeme...nieje to ziadna charita to od statu pre slobodne matky pracovnicky..no neviem si to vinachvalit.fakt keby ze ich nemam tak neviem...

zajacik...
7. okt 2009

Angel to co pises v zavere, ako to funguje v Rakusku, tak to je radost citat. Len bohuzial neviem ci sa niekedy dockame niecoho takeho aj tu na Slovensku. Tu sa dotuju len cierni darebaci co nikdy nikde nerobili ani robit nebudu (nechcem sa nikoho dotknut), jedine co vedia robit je robit deti 😠 A slusny normalny clovek ma smolu, o toho sa nikto nepostara, v tomto state je to vsetko pod heslom "porad si sam" 🙄

vroni
7. okt 2009

Angel, zial, nie je to tak ako pises. Rakusania nie su schopni zrusit slovensky zakon (niekedy je to skoda) Tvoje dieta sa narodilo v Rakusku, takze rodny list vystavili podla rakuskeho prava. Lenze tento rodny list je vlastne len informaciou, ze sa dieta narodilo, vsetky ostatne udaje su este raz preskumane z pohladu slovenskeho prava. A tu je prave kamen urazu. Vidim to tak, ze alebo si naozaj otcovstvo nechas urcit sudne a pristupis na pravidla hry na Slovensku alebo si zaziadas o rakuske obcianstvo (ak si bola vydata dlhsie nez styri roky, tak mas nan narok) a na slovensky idiotsky zakon sa vybodnes. Ja mam tiez dieta narodene do 300 dni po rozvode, so slovenskym obcianstvom som sa ani neunuvala (lenze ja mam sama dvojite obcianstvo, takze som si mohla vyberat) Ak bude mala chciet, po 18 si on moze zaziadat sama a nikto nebude skumat, kolko bola matka rozvedena v case, ked sa narodila....

angel15
7. okt 2009

vroni ja som nepisala ze rakusaci zrusili slovensky zakon...pis.som ze ten isty zakon bol aj tu ale ho uz zrusili zato sa riesi vsetko dvoma rozdielnymi zakonmy a zato je to aj komplikovane

vroni
7. okt 2009

Jaj, no, možno, to neviem, my keď sme hlásili krpaňu, tak to platilo tak, ako som písala. Ale mohlo sa to zmeniť, pripúšťam.... Mne slovenská veľkohubá úradnícka dôležitosť strašne liezla na nervy...

angel15
7. okt 2009

vsak to´..tu nemam problem vsetko slov.komplikuje.na katdom urade co som bola tento zakon poznaju a niektore uradnicky si aj myslia ze este to tu je len ja som volala so sudcom co ma rozvadzal a on mi poradil aj povedal co ako mam robot..tak nakoniec som este ja pripominala uradnickam ze to tu uz zrusili....takze tak..nechapem fakt cco stoho ma slovensko..jasne peniaze za sud...

teleranka
12. dec 2011

je tu niekto, kto rieši v súčasnosti tento problém?

alexandra
12. dec 2011

Poradim?

teleranka
13. dec 2011

@alexandra ahoj, napisala som Ti IP.

dada2107
28. aug 2012

ahoj baby poradi niektora???? uz som zufala... ☹ ide o to ze, ja som este stale pravoplatne vydata, ziadost o rozvod mam podanu, s manzelom nezijem uz vyse roka, je cudzinec zijuci v zahranici. priezvisko deti mame dohodnute po nom, ale problem je ze mam praitela s ktorym cakam babo a nebude moct byt zapisany v rodnom liste ako otec...poradite ako mam postupovat, kedze aj ked poziadam o zapretie otcovstava ako pride manzel sem na sud ,,ked on ani nebude chciet, len aby mi spravil ci najviac zle. viete mi niekto poradit co robit?

anjelicek26
28. aug 2012

@dada2107 - manzelovi povies - prijdi, zapries otcovstvo - alebo budes platit na dieta, co nie je tvoje najblizsich 25 rokov vyzivne. Ver mi ten argument fungovat bude.

dada2107
28. aug 2012

no to praveze neviem, ked on je grek a nase sudy su take ake su..na rozvod cakam uz osem mesiacov.

sonca2121
2. okt 2013

ahojte..mam ten isty problem ako vy..som cerstvo rozvedena a narodi sa mi dieta do tych 300 dni..len ja som si hned po rozvode zmenila priezvisko na svoje dievcenske a teraz neviem ako sa to malinke vlastne bude volat..po exmanzelovi,alebo po priatelovi,alebo po mne..ma niekto taky isty problem?

maznacik007
2. okt 2013

@sonca2121 po exmanzelovi a on bude aj urcovat krstne meno dietata .... a bude v rodnom liste napisany ako otec

ak to chcete riesit pred porodom a bez sudov tak jedine za vydat za noveho partnera ine nepomoze ziadna zmena vasho priezviska

lienka525
6. máj 2018

Dievcata poradite mi? Vydaj je najjednoduchsie riesenie ako spravit ze otec dietata bude zapisany ako otec? Dna testy kolko vychadzaju? Musim ich hradit potom ja alebo ako to je? Dakujem moc