Ako sa vyhnúť súdu s exmanželom o otcovstvo?

ajka27
26. nov 2008

ahojte baby, hľadala som na stránke, ale nenašla som moj problém, ak je to tu niekde, prehoďte ma tam aj s mojím problémom.
V októri tohto roka som sa konečne po dlhoročnom trápení rozviedla s mojiím ex s ktorým už min. 1,5 roka nežijeme v spoločnej domácnosti. Ja už skoro rok žijem s priateľom a zhodou okolností som asi 2 týždne po rozvode zistila že som tehotná, dieťa je priateľovo ale problém je v tom že sa narodí v lehote do 300 dní od právoplatnosti rozvodu, lebo ten nadobudol právoplatnosť až nejako začiatkom novembra. Teraz by som od niekoho strašne ochotného potrebovala poradiť či existuje nejaká zákonná cesta vyhnúť sa súdu s mojím ex o otcovstvo dieťaťa s priateľom, lebo úprimne nerada by som to riešila svadbou, akosi sa mi nechce 2 krát do tej istej rieky vstúpiť. Neexistuje nejaká možnosť že by mi podpísal čestné vyhlásenie u notára moj ex kde by prehlásil že od sept. 2007 sme spolu nežili v spoločnej domácnosti a ani sme spolu sexuálne nežili? Alebo niečo také, lebo neverím že mi uľahčil život, rád mi ho ešte stále komplikuje. Ďakujem za každú radu.

expertka8
26. nov 2008

...kuk...aj ked sa jedna o CR...ale mozno v niecom nasmeruje 😉
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

jaduska
26. nov 2008

myslím, že v sobotu o tom písali v Novom Čase - Žitného manželka tiež takto porodila do 300 dní od rozvodu, vraj exmanžel musí ísť na súd zaprieť otcovstvo, lebo do rodného listu automaticky píšu ako otca bývalého manžela.

najjulinka
27. nov 2008

Ja som také dieťa... Som sa narodila do tých 300 dní po rozvode... Neviem ako sa to presne riešilo, ale asi to bola troška iná situácia, lebo moja mamka už v tommomente mala za manžela mojho ocka. (Tahali sa papierovačky okolo rozvodu, naši ešte aj svadbu museli odložiť, lebo mamka ešte nebola papierovo rozvedená). Viem, že mamkin exsvokor chcel aby som sa volala po nich, takže tam čosi naťahoval (dúfal asi v chlapca 😀 )... Skús sa na matrike popýtať.

bubaczik
27. nov 2008

no ja by som sa asi radsej vydala..lebo neni ina sanca..a fakt,caka ta strasne vela behaciek,trapenia...ja ti poviem co ta caka...
porodis dieta...pojdes na matriku..tam ti zapisu do rodneho listu do kolonky otec dietata meno ex manzela.. 😝 to by ani nebolo take stresujuce ,ako fakt,ze dieta nebude mat meno!!! 😠 ziadny Michal,aleboZuzana...bude tam mat nejake slovicko typu..nepomenovany(teraz presne fakt neviem) 😒 pretoze ak sa podpisuje rodny list,tak obidvaja rodicia suhlasia s menom dietata...a ak on nepodpise,tak nesuhlasi,a ony mu nemozu dat meno.. 😠
takze potom ta caka sud o urcenie otcovstva...kedze offiko nas system sudnictva by mal v tomto konat velmi rychlo,zalezi od sudcu,moze sa to tahat aj rok..a to dieta nebude mat rok meno zapisane...nikde..ani v karticke poistenca,ani v rodnom liste..
zalezi vela aj od ex manzela..ako sa zachova..moze to on potiahnut este dalsi rok,bude sa vyhybat sudu atd... 😖 to sa nazyva ze pomsta,vies?chlapi su idioti 😠 ( poniekt ory..a hlavne ti ex)

takze mozes zajst na soc,odbor,matriku..ale neviem,ci sa da nieco robit este pred narodenim dietata..skus,uvidis..ale nedavam velku sancu...
potom sa skus dohodnut s ex,ze nech ti to otcovstvo podpise,kvoli menu dietata,a do pol roka mozes dat na sud zapretie otcovstva...
neviem ci som ti poradila,ale aspon vies co ta caka...najlepsie je ist sa opytat na tu socialku,alebo na matriku,a asi najlepsie je si najst nejakeho pravnika.. 😒 drzim palce..

arieska
27. nov 2008

ajka, pošlem ti IP, prešla som tým, tak ti možno poradím

arieska
27. nov 2008

bubaczik - neviem, možno niekde je taká prax, ale mne do rodného listu dieťaťa normálne napísali krstné meno "Oliver" len priezvisko mal po mne a v kolonke "otec" bol môj exmanžel. najhoršie to bolo v pôrodnici, môjho priateľa oslovovali menom môjho ex, aj keď sme dostali pozvanie na uvítanie do života. on tvrdil, že jemu to nevadí, ale mne to teda vadilo 😒
okrem toho som všetky papierovačky po úradoch musela ani nie týždeň po pôrode absolvovať sama, nakoľko naše dieťa vlastne nebolo naše, ale moje a môjho ex. preto mi môj priateľ nemohol pomôcť s vybavovačkami. hneď som podala návrh na zapretie otcovstva, súd sme mali až v priebehu mesiaca a pol, potom kým prišli papiere..vlastne až niekedy v 4 mesiacoch bolo naše dieťa oficiálne naše a mohli sme vybavovať papierovačky znova - rodný list, zdravotné poistenie, lekári, sociálka...

bubaczik
27. nov 2008

arieska zalezi od tych na matrike,ci napisu meno alebo nie...mam kamaratku co tak mala,ze nemala zapisane meno...asi fakt zalezi od toho,kto je na matrike...ja tento zakon vobec nechapem,napr.ked hoc aj zenaty chlap ma dieta,nejake bokom,tak to nikto neskuma...aach jaaaj..ale plne chapem,ze je to v zaujme dietata,ale mal by sa ten zakon zmenit,pretoze tak by sa vyhlo vela neprijemnostiam...drzim palce... 😉

arieska
27. nov 2008

to máš pravdu, hlavne by sa malo prípadne skúmať, ako dlho tí exmanželia spolu nežili predtým. ja som sa tiež rozvádzala až v čase, keď som už bola tehotná. ale s ex sme už spolu pred rozvodom viac ako rok nežili, čiže viac ako 365 dní

lienocka235
27. nov 2008

Ajka.. na matrike si automaticky vyziadaju od teba suden rozhodnutie o rozvode a ak od nadobudnutia pravoplatnosti do prorodu dietata bude menej ako 300 dni tak automaticky do rodneho listu pisu tvojho ex manzela.. to je zakon.. matrika nemoze konat inak.. / my sme riesili v lete pripad kde islo o dni.. 5 dni.. od nadobudnutia pravoplatnosti rozvodu/
s krstnym menom nebol problem..
potom je potrebne podat bud ty ako matka alebo tvoj ex na sud navrh na zapretie otcovstva s tymnavrhom ti pomozu na urade socialnych veci prip. pravnik v ramci sudneho pojednavania tvoj partner prizna otcovstvo.. a na zaklade pravoplatneho rozsudku ti na matrike zmenia RL ten navrh musi byt fakt dobre napisany aby potom nevymyslali s testami otcovstva a pod..

pred narodenim dietata mozes urobit jedine to v tomto pripade ze sa za partnera vydas.. a potom bude ako otec uvedeny on..

arieska
27. nov 2008

☹ hm, presne ako hovorí lienočka. aj kamoška sa súdila kvôli trom dňom. vraj kedysi tak bolo, že keď sa ti v priebehu dvoch rokov narodili 2 deti, tak ti odpustili niečo z mladomanželskej pôžičky a jedna známa že podplatila lekára, aby jej napísal, že sa jej dieťa narodilo dva dni skôr, aby sa do toho vošla 😀

alexandra
28. nov 2008

To slovicko je ´Neurčené´..

A po vlastnych skusenostiach doporucujem sa radsej vydat. Lebo okrem sudu ohladne otcovstva Ta caka aj sud ohladne krstneho mena, kde bude ´ex´ musiet prist tiez.. 😔

ajka27
autor
28. nov 2008

ďakujem za rady je to tak, bud sa vydám alebo súd ina možnosť neni, tak idem uvažovať čo je menšie zlo

jaduska
29. nov 2008

šak sa vydaj a keď sa bábo narodí, tak sa rozvedieš.... 😀 (- to samozrejme srandujem. )
A čo sa týka toho, čo si písala hneď na začiatku, že 2x do tej istej rieky nevstúpiš - ono to nebude tá istá rieka, lebo je to s iným mužom...
Musíš si zvážiť, či ti stojí za to behať po súdoch a ťahať sa s exmanželom. Budeš mať maličké bábo a budeš mať úplne iné starosti. Ale to sama dobre vieš....Prajem ti, aby si sa rozhodla správne... 😉

lienocka235
29. nov 2008

ajka.. ty musis zvazit.. co je mensie zlo..
ak je tvoj ex.. s.v.i.na tak neriskuj a vydaj sa.. nechcem ta strasit ale to naozaj komplikovat.. nedostavi sa na sud.. prip. vyjadri neistotu o otcovstve.. a sud nariadi testy DNA..
v tomto pripade tahas za kratsi koniec.. lebo ty si ta ktora to potrebuje..

lentilk.a
1. dec 2008

Ahojte,
ja som v rovnakej situacii. Viem, ze ako otca zapisu mojho ex, ale priezvisko babatku mozem uz dat to moje? Kedze som si zmenila priezvisko spat na dievcenske. Dakujem za rady.

alexandra
2. dec 2008

lentilk.a nie, respektive ano, ak s Tebou pojde na matriku a podpise suhlas s tym, aby malo dieta Tvoje priezvisko.. 🙄

lentilk.a
2. dec 2008

Dakujem velmi pekne. Cize (kedze spolu dobre vychadzame) ak ho poprosim, aby isiel vyzdvihnut rodny list on, tak staci ked tam bude on a vsetko bude oki?

alexandra
2. dec 2008

Ano, staci to.. Len treba zobrat OP oboch ak sa nemylim.

lentilk.a
2. dec 2008

alex - moc dakujem. 😉

alexandra
2. dec 2008

lentilk.a 😉 Drzim palce 🙂

dupinka
4. dec 2008

staci suhlasne spolocne vyhlasenie rodicov dietata, ze dieta je toho partnera, ktory suhlasi, aby bol zapisany ako otec v rodnom liste. robi sa to na matrike...

ak sa nechces vydavat, aspon si dajte napisat, ze zijete ako druh a druzka. Teraz sa totiz da po druhovi dedit, teda ak by nieco, a tiez uplatnovat narok na vyrovnanie v pripade rozchodu a podobnych pripadov...

alexandra
5. dec 2008

dupinka az po pravoplatnom zapreti otcovstva byvaleho manzela.

lienocka235
5. dec 2008

dupinka urcite nestaci spolocne vyhlasenie rodicov ak neuplynulo 300 dni od pravoplatnosti.. rozvodu.. ani keby to ex podpisal... my sme take mali a nestacilo.. a islo o dni... bolo by to vyslo.. keby sa maly narodil na termin.. a nie na zaciatku 9. mesiaca..
Alex s tym ma cerstve skusenosti... a ja bohuzial tiez

lentilka ak tam pojde ex.. a popdise ze suhalsi s tym ze dieta bude mat tvoje priezvisko a bude suhlasit s krsnym menom co das.. tak to bude ok.. sice male bude mat zatial v rodnom liste ako otca uvedeneho ex.

arieska
5. dec 2008

ak neuplynulo 300 dní od rozvodu, nemôžeš mu dať svoje priezvisko ak si si zobrala späť svoje dievčenské

v žiadosti pre uzatvorenie manželstva ste vyhlásili, že vaše deti sa budú volať určitým priezviskom a predpokladám, že tam bolo jeho priezvisko, pokiaľ ty si sa tiež tak volala. čiže spoločné vyhlásenie stačiť nebude

lentilk.a
6. dec 2008

arieska - ano, take vyhlasenie sme urobili, ale to je do slova na cas "pocas manzelstva", ale teraz -si myslim - sa ta situacia meni a bude stacit jeho vyhlasenie. Ved skusim zatelefronovat na matriku, tam to povedia najlepsie.

Vsetkym Vam dakujem. 😉

maca793
6. dec 2008

ajka27
kúp si najnovšie vydanie báječnej ženy a je tam pekný článok o deťoch a je k tomu aj vysvetlenie. článok sa týka nemanželských detí.
v tvojej situácii je to tak, že ak ex vyhlási na súde že dieťa nie je jeho, tak sa celá vec uzavrie ale nie som si istá, či nebudeš musieť isť na DNA testy. mám dojem, že tými musíš ukázať to, že ex nie je otcom dieťaťa.

alexandra
8. dec 2008

maca neda sa vzdy spolahnut len na to, kedze je to na konktretnom sudcovi ako rozhodne. Viem o pripadoch, kedy stacilo vyhlasenie ex aj matky ze dieta nie je jeho a pisomne cestne vyhlasenie overene u notara otca, ze sa k otcovstvu hlasi..

lentilk.a
14. dec 2008

arieska - mala si pravdu, dietatko sa bude musiet volat priezviskom byvaleho manzela, az do pravoplatneho zapretia otcovstva, ach jaj...ja sa chodenia po uradoch nikdy nezbavim. 🙄

mexxi2
22. jan 2009

ahojte baby,citam tie vase chaty a nejak potrebujem radu.som tiez taky priklad ze od rozvodu s mojim ex neuplynulo 300dni a s priatelom sa nam narodila dcera.moj problem ale spociva v tom ze vsetci,t.j.ja s priatelom aj moj ex zijeme v UK.sice v jednom meste ale uplne vylucujem moznost aby sme sa vsetci vedeli v rovnakom case dostavit na Slovensko na nejake sudne pojednavanie.ma s tym niekto prosim skusenosti,ak ano prosim poradte mi.existuje nejaky sposob kde by nas zastupoval v takejto veci pravnik?mala ma zatial iba anglicky doklad ze sa narodila v UK,kde sme v kolonke otec dietata nechali prazdne miesto a priezvisko sme jej dali po mne teda to ktore mam ja aj moje dve dalsie deti po mojom ex.priatel je Slovak a nie sme zosobaseni.tu v UK nam to poradili ze je to jednoduchsie zatial kolonku otca nechat prazdnu nakolko potom kedykolvek bez casoveho obmedzenia je mozne to zmenit.chystame sa na ambasadu v Londyne dat dieta zapisat do osobitnej matriky a vybavit jej tak slov.rod.list a nasledne aj pas aby sme mohli vycestovat.
Dakujem vopred ak mi niekto vie poradit.

angel15
13. sep 2009

tak ahojte.riesim presne ten isty pripad,zijem v rakusku v marci tohoto roku som mala rozvod)moj ex bol rakusak)2 roky sme uz nezili spolu len sa nechcel rozviest.ja jasne slovenka.v maji sa mi narodil syncek.otcom nieje moj ex,cize niesme300dni rozvedeny na rodny list som cakala 90 dni z dovodu ze som porodila v zahranici popricom nedostavala ani matersku ani nic lebo bez slovenskeho rodneho listu sa nedalo nic dalej ribit.otec mojho syna hned uznal otcovstvo,dal mu svoje preizvisko tu mu vistavili normalny rodny list tak ako ma bit no zo slovenska mi poslali s udajmi mojho ex manzela cize bol zapisany ako otec a ma jeho priezvisko.takze moj syn aj napriek tomu ze otec uradmi uznal otcovstvo ma dva rozdielne rodne listy s inym otcom a aj s priesviskom.beham s papiermi po sudoch uz 5 mesiacov a je to fakt do placu.a slovensko by nechalo asi pokapat deti od hladu s tym ich zakonom co vobec nieje rozumne ked jeden otec poprie a druhy uzna.dieta s dvomi priezviskami a otcami,,,,tu na uradoch tomu nechcu verit je to neskutocne.mam aj sudne zaprenie otcovstva ale to slovenskemu sudu nestaci chcu sud este extra na slovensku..tak je to komplikovane a dopletene ze uz ani sama neviem ako dalej.je to hrozne kedy to uz skonci ☹ ☹ 😢 😢 😢 vsetky mamicky ktore padli do tohoto problemu s celeho srdca chapem ale nebojte sa pravda je len pravda neni sa coho bat len to vsetko silou utiahnut da sa to ale je to vela behania po uradoch a sudoch.sama idem teraz na krajsky sud do blavy a tam mi uz hadam povedia co dalej ☹