Ako vysvetliť deťom, prečo im otec nekupuje darčeky?

maminuska
7. sep 2009

Neviete mi poradiť ako vysvetliť deťom, prečo nedostávajú žiadne darčeky na narodeniny od exmanžela, ani na Vianoce, vlastne na žiadne sviatky. Ako odpovedať na otázku 9 ročného syna prečo si ho otec nevzal na dovolenku do Chorvátska, keď nevlastnú dcéru zobral ?
Ako mu odpovedať na otázku, prečo mu otec nechce dať ani 4 EUR na kredit do mobilu?

vevusiatko
7. sep 2009

Maminuska ☹ hm rada by som poradila...Ono kazdy tvrdi, ze po rozvode alebo rozchode sa nema kydat ani na jednu ani na druhu stranu. Ale niekedy to nejde....A to je asi aj tento pripad. 😠 😠
Neporadim ti ale asi by som mu v prvom rade vysvetlila, ze to nie je jeho vina...Deti si casto beru vinu na seba. Ze on nie je o nic menej ako jeho nevlastna dcera. A dalej , ze preco neviem ☹ ☹
Ale drzim palce a isto ti tu zeny poradia 😉

maminuska
autor
7. sep 2009

Kvôli tomu Chorvátsku sme aj slzy uronili - teda syn a ja potajme s ním , aby ma nevidel. Jediné na čo som sa zmohla, je že na budúci rok pôjdeme aj my. Z dovolenky mu síce priniesol tričko, ale to radšej nemal robiť, lebo tým len mu ukázal že na dovolenke bol. ☹.

titkovamiriam
7. sep 2009

maminuska tazka sytuacia,moje deti svojho otca nevideli 12 rokov!!!a myslim si ze je lepsie ako keby sa na otca hral a robil v rodine psycho-teror.lutujem tvojho syna,no asi mu musis hovorit pravdu.neboj on to pochopi aj ked ma len9

maminuska
autor
7. sep 2009

a čo mu mám povedať ? Že jeho otec je lakomec a tým že pošle základné výživné si myslí že pre neho to už skončilo ? Ani si neviete predstaviť ako mi je ho ľuto, tie 4 eurá som mu dala ja - teda pridala k tomu čo nabíjam ja do mobilu. Syn išiel do školy v prírode, dali sme mu vreckové a myslel si že mudá aj otec, tan ho jasne odkázal, že však vreckové od neho má už vo výživnom. 😠
Dcéra mala 14 rokov, ani jej nezavolal, nekúpil nič. Len ona to berie tak inak - lepšie.

titkovamiriam
7. sep 2009

mami presne tak lebo ked ho budes kryt len sa postavi proti tebe lebo si ho bude vyfarbovat v ruzovych farbach.a neboj bude vacsi pochopi ako chape dcera.moj priatel dava ,,mojim,,detom co im vidi na ociach a to je vlastne,,cudzi,,

mirka414
7. sep 2009

napisem ti len jedno slovo bumerang.staci?vsetko sa takym podarenim ockom vrati a zatial musis byt aj maminka a ocko v jednom ☹ a lubit za dvoch.vela stastia.

ivka144
7. sep 2009

Ja sice taku situaciu nepoznam a myslim, ze 9 rokov je uz dost, ale aj tak suhlasim, ze najdlezitejsie je "vtlkat" dietatu do hlavy, ze je dobre, milovane a ze iste nie je na vine ono. Podla mna to musi byt velmi tazka situacia pre Teba a tie tajne slzy si viem zivo predstavit.
Dolezite je, aby sa syn ani podvedome ani niak neobvinoval, ale tiez, aby sa necitil tym ukrateny - aby nemal zbytocne pocity nespravodlivosti, prip. zavisti u druhych, zatrpknutosti.
Iste som ti nic nove nepovedala a ani nedala navod..., ale...
Este mozno pripada do uvahy vysvetlit to cez Teba - mozno si to tak uz podala - ze proste ste sa mali z ich otcom radi, ale neskor uz nie a kedze ich otec uz nelubi teba, tak to asi prenasa na deti..., mozno niekto povie, ze to je blby napad, lebo mozu deti podvedoe z toho obvinovat Teba, ale nic lepsie, ako pravdu alebo nejaku podobu pravdy sa neoplati vraviet, lebo deti vyrastu a domyslia si vsetky nevypovedane riadky, len musia sediet do zakladnej schemy, ktoru im das.
Synovi mozes povedat aj to, ze je to pre neho velka skola, lebo ked on raz bude otcom, bude vediet, ake spravanie je pre dieta bolestne a bude sa snazit spravat sa inak a bude dobrym otcom...
Drzim palce

vroni
8. sep 2009

Ja som za povedanie pravdy. Isteže veku primerane, tj. nie dieťa ovaliť informáciou, že tatko je chybný pako (ako že aj je), ale povedať, že ocko je v novej situácii, má toho teraz veľa a tak niekedy zabudne/neuvedomí si, čo je dôležité. Otec ich má síce stále rád, ale teraz má aj novú rodinu a venuje svoj čas a peniaze aj im a tak na syna nie vždy zostane. Niečo na ten spôsob. Syn sa bude musieť ešte x krát zmieriť s tým, že nepôjde s otcom na dovolenku, nedostane darček na narodeniny a podobne. Je mi jasné, že to vôbec nie je fér, ale je to fakt. Ja by som zase už len z princípu na budúci rok do toho Chorvátska nešla - hoci keď už si mu to sľúbila, nemôžeš odmietnuť...(šli by sme, ja neviem, do Talianska, Španielska, kamkoľvek inam). Aby vám nakoniec neurčoval smer života bývalý....

bodka13
8. sep 2009

vroni 😕 ...ty mi čítaš myšlienky 😉 😀 😀 😀

takto nejako som to chcela napísať 😉 ...plus by som vyzdvihla že aj vám je teraz dobre,kam všade chodíte,aké máte pekné spoločné záujmy,... 🙂

maminuska
autor
8. sep 2009

Vroni, ale to nie je povedanie pravdy, to čo píšeš je taká milosrdná lož. Za celé manželstvo nás nikam nezobral, nieto ešte k moru. Oco toho nemá veľa a veľmi dobre si uvedomuje čo je dôležité, len si myslí že trestá mňa.
Dobre, ak by som pochopila pri najlepšej vôli prečo ho nevzal, ale nepochopím prečo mu nič nekúpil ani na meniny ani na narodeniny, nieto ešte na Vianoce.
Argumenty typu, mamine som dal peniaze ( výživné ), ona Vám mala kúpiť darčeky a dať mi ich - no neviem či by mal takéto niečo vypustiť z úst jeden otec. ☹

vroni
8. sep 2009

maminuska, vzala si ma prilis doslovne. Ja samozrejme neviem, aky je tvoj ex a teda ani aka je pravda. Takze v tomto pripade korigujem na: povedala by som, ze sa jeho otec hneva na mna a nie na neho (syna), ale kedze uz som velka, nemoze ma postavit do kuta (alebo ako uz trestas svojho syna, ked je zly), tak sa ma snazi potrestat ignorovanim jeho (syna). Ze je to zle, skarede a nespravne, ale dospeli sa jednoducho niekedy tak chovaju, hlavne ked si nevedia rady a otec si neuvedomuje, ze ublizuje jemu a nie tebe.
Co sa tvojich otazok tyka - jednoznacne je to pako, dokazuje ti svoju velkost ducha (on si mysli, ze naozaj) a o co vsetko si prisla.

bodka13
8. sep 2009

maminuska....aká je súčasná partnerka tvojho ex?
...myslím,že tam do jeho konania zasahuje aj ona-možno mu nedovolí okrem výživného nič iné,čo je od neho veľmi úbohé 😠 ....asi by som synovi naznačila,že tá teta čo teraz žije s ockom nechce aby sa mu venoval,kupoval mu niečo,... 😒

vroni
8. sep 2009

Bodka, ale maminuska pise, ze nikde neboli ani pocas manzelstva. Chlapi su spravidla svojpravni (aj ked poniektori by byt nemali) a ani od novej partnerky si nenechaju nieco predpisovat, takze by som ju do toho vobec netahala. Zo sebeckeho macha sa nestane submisivna ovecka len zmenou partnerky, to je fajn namet pre cervenu kniznicu, v zivote je dost nepravdepodobny....

maminuska
autor
8. sep 2009

jeho partnerka myslím že je normálna ale nejakým spôsobom a tým že je už dlho rozvedená a bola bez priateľa akceptuje môjho ex aj s jeho exesmi. Za jeho správanie by som nevinila ju ale skôr jeho mamu a jeho rodiny asi v tom zmysle: chcela sa rozviesť, tak nech sa stará. A keďže sa vydala ( ako som sa len nohla si niečo také dovoliť), 😒 tak nech to ostatné zabezpečuje ten druhý.
No jednoducho choré, ale ich rodina je taká, bohužiaľ.
Keď som sa ho slušne opýtala prečo ho nvzal na dovolenku , tak som psychopatka, čo sa stará do jeho voľného času.

maminuska
autor
8. sep 2009

a ešte niečo , vraj sa syn má za to poďakovať mne že nemá od neho nič, lebo keby som sa nerozviedla tak je všetko OK.

bodka13
9. sep 2009

vroni.... 😕 ja som nepísala že má spomínať kde boli s ex počas svojho manželstva,ale ako sa majú teraz s jej novým partnerom,čo všetko deťom poskytujú=pozornosť,lásku,výlety,...
...a k tomu že si chlapi nenechajú nič predpisovať radšej pomlčím 😠 ...poznám x takých,ktorí urobia iba to čo chce dotyčná žena len aby bol pokoj 😠 aj za cenu zanedbávania vlastných detí...ale tu je to iné,lebo maminuška napísala že ex je pod vplyvom svojej matky a rodiny=čo sa ale v podstate rovná tomu že nerobí a nespráva sa k synovi podľa svojich pocitov ale podľa toho,čo mu nadiktuje matka 😠

maminuska...ešte budeš potrebovať veľa síl a energie kým prejdete týmto náročným obdobím 😉 ...ja by som sa po týchto vyjadreniach( tvojho ex ) s ním viac nebavila,iba o výške výživného ...synovi asi budeš musieť primerane vysvetliť,že ocko je taký a vlastne trestá teba,no ubližuje jemu a dcérke

vroni
9. sep 2009

Bodka, inak som to myslela. Že ten jej ex bol už aj pred tým sebecké hovädo, ale nie že to má povedať synovi 😕 S tým predpisovaním - vlastne hovorím o tom istom - chlapovi je náramne pohodlné, že tá nová beštia "si nepraje" a "nedovolí" chudáčikovi, on by sa tak rád staral a ona to nepripustí.... Uznaj, takéto výhovorky sú priam skvostné. Chlap nemusí ani prstom pohnúť a ešte sa aj nechá ľutovať, lebo je pod papučou a vlastne chudák. No, na úkor vlastných detí, ale čo s tým má on (chudáčisko) robiť, keď žena nie a nie dovoliť... Alebo snáď poznáš chlapa, ktorý by si nechal zakázať čokoľvek, čo on NAOZAJ CHCE (pivo, futbal, počítač, auto, doplň si ľubovolné)? (hovorím o jasnom zákaze a nie dohode a kompromise)
Maminuška, práve preto by som synovi povedala pravdu. Je celkom jedno, kto kuká jeho otcovi blbosti do hlavy alebo či ich produkuje vlastnými silami. Ubližuje vlastným deťom a ty ich nemôžeš uchrániť lepšie, ako im povedať pravdu (to primerane veku samozrejme zostáva v platnosti)

bodka13
9. sep 2009

vroni 🙂 ...myslíme to rovnako,ale každá to inak napísala 😀

maminuska
autor
9. sep 2009

Dievčatá ďakujem za rady, nejako tak mu to skúsim.
Dnes je synátor s ex a chce strašne kopačky, vraj si ich dnes vypýta od otca.... no tak uvidíme, skúšala som ho odradiť od nich aby nepýtal že ja mu kúpim, nedal si povedať. 😠

maminuska
autor
9. sep 2009

No tak už je doma, kopačky nie sú žiadne, odkaz asi taký že nech ti kúpi mamina, že mi dáva peniaze.
Drží sa lakomec svojej línie.

maminuska
autor
9. sep 2009

Syn plače v izbe a ja tu za počítačom ☹

kika050
9. sep 2009

Maminuska bola som vtéj situácií ako tvoj syn náš otec doslova na nás KAšlal vlastne stále kašle..Nikdy nič nekúpil vlastne raz ano a to len preto že sa ukazoval pred svojou frajerkou aký je super otec 😒
Nemám pre Teba radu že čo mu na to povedať ale on ako bude rásť sám na to príde že otec je chumaj ktorý nestojí o žiadne slzy a ani na ulici za pozdrav. Ja aj ked stretnem otca raz za 5 rokov tak ho ani nevidím. Mám dve deti ktoré ani nevidel vôbec nič myslím že ani nevie ako sa volajú.
Jednoducho taký otec nestojí za nič ak si chlap spraví dieťa nikdy by sa nemal odvrátit od vlastnéj krvi 😠 😠 Je to nechutné ako chlapy to berú úplne inak..
Neboj sa on nebude potrebovať otca ak mu ty prejavíš lásku ktorú mu iste dávaš tak jem to bude stačit ale celý život bude ho to trápit že prečo on nemal poriadného otca tak ako ja...
Ja len dúfam že raz príde aj na neho že zaklope alebo bude prosit o pomoc.Ja mu len pribuchnem dvere 😀 😀 však aj on bude raz starý....
A vôbec ma to nebude mrzieť..

maminuska
autor
9. sep 2009

kika, to čo sa teraz deje mi trhá srdce. Asi o pol hodinku má prísť manžel, ktorý nie je biologický otec detí tak ten s ním už hovoril cez telefón, trochu sa ukľudnil a práve mi povedal že sa s ocinom dohodol - to jest. s mojim mužom .

vevusiatko
9. sep 2009

Maminuska nelutuj chlapa.
Zavolaj mu a peknu mu to vysvetli.a povec ze maly place v izbe a malemu vysvetli ze su ludia dobri a zli.... A otec patri medzi druhu skupinu
Ako preco by si mala s takym s prepacenim hajzlom ako tvoj chlap zachadzat v rukavickach
Neviem nepoznam nesudim ale moj nazor je ten, ze naco budes mila ked sa ti to mozno vypomsti....AKo sanci msylim tvoj chlap dostal dost....Velakrat si deti pytali a nic nedal....
Treba asi aj syncekovi vysvetlit, ze jeho otec je proste lakomec...ale ze on nema byt taky...a vysvetli ze aj v skole su deti co nepozicaju hracky...skus nejake priklady.....Drzim palce.....

cicimotinka
23. mar 2013

@maminuska ja teraz možno trošku od veci...boli sme na stretku adoptívnych rodín, kde sme riešili aj situáciu, keď sa deti pýtajú na svojich biologických rodičov, prečo ich opustili, prečo sa nestarali atď... bolo nám doporučené povedať pravdu, nech by znela akokoľvek "tvrdo"... čiže žiadne NEMOHLA, NEVEDELA sa mama postarať... NECHCELA a my sme chceli...deti vedia ustáť a spracovať veľmi veľa, ak sa im to primerane a s láskou povie - takže v tvojej situácii hovoriť, že otec zabudol, nestihol upevní v synovi to, že aj nabudúce bude čakať, či otec nezabudne a stihne a bude zakaždým sklamaný... povedať mu narovinu, že otec proste nechce, sám sa tak rozhodol a raz sa spolu možno o tom porozprávajú ako chlapi... a dať mu dajakú kompenzáciu typu, "toto ti otec nedá, ale môžeme sa dohodnúť, že niečo pre teba naviac urobím ja" - proste mu dať pocit, že aj keď je otec nezodpovedný darebák, vybral si to sám a syn si môže tiež vybrať, či sa bude často trápiť, alebo sa bude snažiť žiť ako chlapci v jeho veku aj za zhoršených podmienok...

staronova
26. mar 2013

@cicimotinka Velmi výstižne napísané............... 😎

sonickaka
26. mar 2013

@maminuska Tvoj syn určite nie je prvé ani posledné dieťa z rozvedenej , alebo nekompletnej rodiny. Ja osobne poznám človeka, ktorý žil so svojou ženou a deťmi a bol lakomec jak vyšitý, proste deťom nedal a ked dal, tak vyčítal.

Prečo spolu nežijete, neviem, prečo mu nedá neviem, nepoznám Vás, ale ja by som ho určite neospravedlňovala a tvoj syn určite pochopí, že jeho otec je sebec a lakomec.

maminuska
autor
26. mar 2013

@cicimotinka
@staronova
@sonickaka dievčence dakujem , je to tri roky ale nič sa nezmenilo.
Zmenilo sa akurát to že exmanžel s detmi prerušil veškeré kontakty , ak neberiem do uvahy fakt že synov poslal k narodeninám jeden pozdrav za dve EUR.
Aj ja aj deti sme prestali toto riešit . Bola som sa poradit za psychologičkou -. terapeutkov a tá mi tiež povedala že mám synovi hovorit pravdu .
Prečo mi oco nič nepošle - lebo Nechce, prečo sa so mnou oco nestretáva - lebo si svoju zlost na mňa kompenzuje na Vás , má nas otec rád - má , ale inak ako ja, prečo sa o nás teda nestará - lebo Nechce.
Zo začiatku to bolo veľmi ťažké tak ako pre mňa tak aj pre deti ,ale po troch rokoch sme za vodou .
Ani jedno z detí už nečaká na darčey od neho , nečaká na nič .... a nie su sklamané. Prijali pravdu , že otec im NIČ NEDÁ, NIKAM NEVEZME, NESTRETNE SA s nimi leboON NECHCE.

irriss
26. mar 2013

@maminuska ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

..uz to mam za sebou (syn je dospely)....ale Ty to mas "vicenasobne" Hodne sil...

cicimotinka
26. mar 2013

@maminuska jáj, prepáč... nejako som si nevšimla dátum... mi to tu vyskočilo na boku v témach aktuálnych, tak som dátum ani nekukala... akosi je ten kôň v poslednom čase prehádzaný... ale som rada, že vlastne píšeš to, čo aj nám hovorili... takže to asi tak funguje... 😉